Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 24
  1. #1
    Εγγραφή
    17-07-2002
    Περιοχή
    HELLAS - ATH
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.867
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    D-Link Wireless
    Paides,
    rixte mia matia na deite ta ADSL modems tis Intracom pou tha promithevei ton OTE!
    http://www.intracom.gr/news.htm meta akoloutheiste products terminals ADSL Terminals
    Vasika to Jetspeed 100 and 500 tha apefthinonte se homeusers!
    X-talk[/url]

  2. #2
    Το avatar του μέλους k87
    k87 Guest
    An dosi afta kaikame....blepe netmod .....xoris logia 8O

  3. #3
    Εγγραφή
    17-07-2002
    Περιοχή
    HELLAS - ATH
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.867
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    D-Link Wireless
    Yparxei mia ousiodi diafora me netmods:
    ta netmods einai kathara texnognosia elliniki........
    ta ADSL Jetspeeds einai pure Alcatel texnognwsia!

  4. #4
    Εγγραφή
    03-07-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    HOL modem - Carambola2 Rt
    Path Level
    Interleaved
    Γιατί ρε παιδιά τόσος υποβιβασμός για το netmod; Το εχω κοντά ένα χρόνο τωρα και δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα μαζί του. Πολύ περισσότερο χαίρομαι που γίνεται μια προσπάθεια από ελληνικής πλευράς ώστε να αποφύγουμε μία (ακόμη) εισαγωγή προϊόντος. Μπορεί τα ξένα να είναι καλύτερα δεν αντιλέγω, αλλά αν τα ελληνικά δεν είναι προβληματικά , θα τα προτιμήσω.

  5. #5
    Το avatar του μέλους gev
    gev Guest
    Το πρόβλημα φίλε trendy είναι ότι τα Netmod είναι προβληματικά, από κάθε άποψη.

    Είναι φτηνιάρικες και αναξιόπιστες κατασκευές. "Καίγονται" χωρίς λόγο πάρα πολύ συχνά. Σε τέτοιο βαθμό, που οι τεχνικοί του ΟΤΕ δεν κάθονται πλέον καθόλου να διερευνήσουν το πρόβλημα όταν δεχθούν κλήση για γραμμή ISDN. Έρχονται απευθείας με καινούριο netmod και το συνδέουν αμέσως, εφόσον η τηλεφωνική γραμμή λειτουργεί!! Δεν αποκλείεται μάλιστα να το πληρώνουν και ως "καινούρια αγορά" στην Intracom, παρότι πρόκειται για αντικατάσταση ελαττωματικού προιόντος. Έτσι νομίζω, αν κρίνω τουλάχιστον από τα σχόλιά τους (κατηγορούν την ΔΕΗ για υποτιθέμενες αλλαγές στην τάση του ρεύματος, που όπως φαίνεται καταστρέφουν αποκλειστικά και μόνον τα netmod)..

    Εκτός αυτού, η σύνδεση USB των netmod είναι και αυτή προβληματική. Σε πάρα πολλά συστήματα, παγώνει η συσκευή και διακόπτεται η επικοινωνια με τον υπολογιστή ανά τακτά χρονικά διαστήματα και χωρίς λόγο. Το πρόβλημα συναντάται σε μία ευρύτατη γκάμα USB controllers: από εκείνους του θρυλικού 440BX chipset, ως τους νεότατους σε μητρικές με Intel 845E ή Via KT400.

    Για να μην αναφερθώ σε πιο "προχωρημένα" ζητήματα, όπως η περίπλοκη και βλακώδης διαδικασία αναβάθμισης firmware μέσω του terminal, το γεγονός ότι η αναγνώριση κλήσης εξακολουθεί να μην λειτουργεί σωστά μισό χρόνο μετά την αλλαγή του συστήματος, το ότι έχουν default ρύθμιση να ξεκινάει η συσκευή με αναμονή κλήσης (!) και χίλια δυό άλλα.

    Τί άλλο πρόβλημα δηλαδή πρέπει να υπάρξει για να καταλήξουμε ότι το Netmod είναι ένα θλιβερό δείγμα της Ελληνικής τεχνολογικής υπανάπτυξης? Αν οποιαδήποτε άλλη εταιρεία τολμούσε να βγάλει στην ελεύθερη αγορά ως κορωνίδα των προιόντων της, ένα isdn modem που καίγεται όποτε του καπνίσει και παγώνει ρίχνοντας την σύνδεση επίσης όποτε του καπνίσει, η εταιρεία αυτή θα χρεωκοπούσε εντός ολίγων μηνών. Η Ιντρακομ όμως, ως γνωστόν, δεν λειτουργεί στην ελεύθερη αγορά, αλλά στον διεφθαρμένο μικρόκοσμο των μονοπωλιακών προμηθειών, του προστατευτισμού, των απευθείας αναθέσεων, και των υπολοίπων παρανομιών του ΟΤΕ.

    Ε λοιπόν, από μία τέτοια Ελληνική εταιρεία, προτιμώ πολύ περισσότερο να δίνω τα χρήματά μου σε εταιρείες της αλλοδαπής.

    Για τα Jetspeed ADSL modem της Intracom τώρα, στα οποία αναφέρθηκαν άλλοι φίλοι του forum, να διορθώσω ότι δεν πρόκειται, βέβαια, για προιόντα της Alcatel ή παραλλαγές τους, αλλά συσκευές μίας μικρής Αμερικάνικης εταιρείας (Corplink or something) την οποία εξαγόρασε η Intracom. Κατί το οποίο ελπίζω να αποδειχθεί καλύτερο από το να μας περιέλουζαν με την γνωστή πλέον σε όλους τεχνογνωσία και αξιοπιστία των in-house κατασκευασμένων προιόντων τους.

  6. #6
    Εγγραφή
    17-07-2002
    Περιοχή
    HELLAS - ATH
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.867
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    D-Link Wireless
    Gia na teleiwnoume peri Intracom DSL equip!
    Apo tin Conklin tin amerikaniki exoun parei mono to miniDSLAM BBS10/12!
    Ola-ma ola- ta modemakia einai internal R&D vasismeni se Alcatel texnognwsia!
    Epitrepste mou na xerw kati parapanw sto sigekrimeno thema!

  7. #7
    Το avatar του μέλους gev
    gev Guest
    Και κάποιες ακόμη πληροφορίες..

    Την κατασκευάστρια των Jetspeed, Conklincorp, μέλος πλέον του "ομίλου Intracom", μπορείτε να την βρείτε στην σελίδα http://www.conklincorp.com/

    Η επίσημη σελίδα του "ομίλου Intracom" για τα Jetspeed ADSL modems, από την άλλη, βρίσκεται στο jetspeed.intracom.gr .

  8. #8
    Το avatar του μέλους gev
    gev Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Crosstalk
    Gia na teleiwnoume peri Intracom DSL equip!
    Apo tin Conklin tin amerikaniki exoun parei mono to miniDSLAM BBS10/12!
    Ola-ma ola- ta modemakia einai internal R&D vasismeni se Alcatel texnognwsia!
    Epitrepste mou na xerw kati parapanw sto sigekrimeno thema!
    Ως πειστήριο περί του αντιθέτου υποβάλλω την σελίδα http://www.conklincorp.com/jetspeed.html της Conklin, σε αντιπαραβολή με την αντίστοιχη της intracom (jetspeed.intracom.gr). Πρόκειται για τις ίδιες ακριβώς συσκευές, και μάλιστα με τα ίδια ονόματα και κωδικούς!

  9. #9
    Εγγραφή
    17-07-2002
    Περιοχή
    HELLAS - ATH
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.867
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    D-Link Wireless
    H Conklin sxediase mono to DSLAM!
    Ta modemakia einai sto site giati polu apla apotelei tin "vitrina" tis intracom stin USA!Den thelw na anaferthw dimosia sti "sxesi" mou me to ADSL project tis intracom!
    O empire/admin gnwrizei!

  10. #10
    Το avatar του μέλους gev
    gev Guest
    Mε άλλα λόγια τα Jetspeed μπήκαν στο site της Conklin αφού την αγόρασε η Intracom, σωστά?

    Δεν μπορώ να πω ότι η σκέψη με ευχαριστεί.. Βέβαια μου λες ότι βασίζονται σε τεχνολογία της Alcatel, αλλά δεν είναι και αδύνατον ξεκινώντας από στέρεες βάσεις να καταλήξεις σε ένα κακό προιόν..

    Ας ελπίσουμε να μην πάνε τα πράγματα έτσι. Τουλάχιστον υπάρχει Jetspeed με ethernet επικοινωνία, για όσους θέλουμε να αποφύγουμε πάση θυσία τους USB drivers της Intracom.

    Εάν και εφόσον, βεβαια, εξακολουθεί να χρησιμοποιείται το USB όταν δοθεί στην Ελλάδα πρόσβαση ADSL..

  11. #11
    Το avatar του μέλους macmikegr
    macmikegr Guest
    Επειδή πιστεύω ότι πρέπει να είμαστε αντικειμενικοί και να μην βασίζουμε τις απόψεις μας στην προκατάληψη που μας έχει δημιουργηθεί από τα συνεχή αρνητικά σχόλια για τον ΟΤΕ, τους ελληνικούς ISPs, αλλά και την Intracom, επιτρέψτε μου να πω ότι έχω το ίδιο netmod από το 1998 χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα.

    Όσο για τα καψίματα κλπ, οι πιο παλιοί θα γνωρίζουν ότι το "καψιμο" του netmod ήταν μια διαδικασία που ακολουθούσαν αρκετοί, ώστε ο ΟΤΕ να τους φέρνει το netmod με το USB. Και βεβαίως, είναι προς τιμήν του ΟΤΕ που δεν σου σπάει τα @@ αν ένα netmod βγει προβληματικό και σου φέρνει αμέσως ένα καινούργιο, ώστε να κάνεις τη δουλειά σου. Οι πιο παλιοί επίσης θα γνωρίζουν ότι πολλές φορές τα netmod που μπορεί να σου φέρουν για αντικατάσταση, μπορεί να είναι επισκευασμένα, επομένως καταρρίπτεται και το θέμα της νέας προμήθειας ή οτιδήποτε άλλο.


    Τα λέω αυτά για να μη δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις, επειδή μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι τα πιο πολλά παιδιά που περιμένουν μέσα σε αυτό το φόρουμ dsl 512 ή και 1 Mbps με 20 ευρώ το μήνα, μάλλον δεν έχουν δει ποτέ netmod γιατί -όπως έχω δει σε πολλά posts- ISDN sucks big time και προτιμούν την παλιά καλή PSTN τους που δεν έχει σχεδόν καμία διαφορά με την ISDN και δεν πληρώνουν και κερατιάτικα στον ΟΤΕ, που -βεβαίως- φταίει για όλα (και όχι μόνο για αυτά που έχει την ευθύνη, αλλά και για όλα τα άλλα που μας χαλάνε).

    Τέλος πάντων, το point είναι ότι δεν είναι σωστό να ισοπεδώνουμε τα πάντα.

  12. #12
    Εγγραφή
    17-07-2002
    Περιοχή
    HELLAS - ATH
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.867
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    D-Link Wireless
    I conklin exagorastike afotou eixe arxisei na sxediazetai to Jetspeed100!
    Ta Jetspeeds prepei na mpikan sto site tis conklin to kalokairi!
    Ta jetspeeds500 exoun ethernet connection!
    Sta testings,eidika panw sta Intracom DSLAMs, exoun poli kali apodosi(omoia me tis mamas alcatel)!Vevea an thes esy agorazeis opoio modemaki tis agoras goustareis!
    Ta Jetspeed600 oloklirononte poly sintoma!Nomizw exoume anaferthei kai se ena allo post gia afta!

  13. #13
    Το avatar του μέλους gev
    gev Guest
    Εγώ έχω αντιμετωπίσει προσωπικά όλα τα προβλήματα που ανέφερα προηγουμένως, και μάλιστα σε πολλαπλούς υπολογιστές. Προφανώς χρησιμοποιώ ο ίδιος ISDN σύνδεση και γνωρίζω πολύ καλά τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματά της, δεν ισχυρίστηκα ποτέ ότι είναι χειρότερη από PSTN, και ούτε ζήτησα σύνδεση 100mbps με 20 ευρώ τον μήνα..

  14. #14
    Το avatar του μέλους gev
    gev Guest
    Να διευκρινίσω και κάτι ακόμα. Έχω ακούσει πολλούς να ισχυρίζονται ότι τα pre-usb Netmod της Ιντρακομ ήταν γενικά καλύτερη συσκευή, γιατί παρουσίαζε λιγότερα προβλήματα. Δεν γνωρίζω κατά πόσο μπορεί να αληθεύει κάτι τέτοιο ή να αποτελεί απλή φημολογία, αφού δεν έχω εμπειρία με τις παλιές συσκευές. Τα προβλήματα που αναφέρω τα αντιμετώπισα αποκλειστικά στα καινούρια Netmods, στο σπίτι και το γραφείο μου, καθώς και σε γνωστούς.. Ιδιαίτερα για την USB σύνδεση, έχω ακόμα να συναντήσω μία περίπτωση που να λειτουργεί απρόσκοπτα και χωρίς ξαφνικά παγώματα, ανεξαρτήτως υπολογιστή..

  15. #15
    Το avatar του μέλους macmikegr
    macmikegr Guest
    Φίλε gev το post δεν ήταν απάντηση σε εσένα, απλά το δικό σου post μου έδωσε την αφορμή να εκφράσω κάποιες απόψεις βασισμένες στις εμπειρίες μου.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Baudtec] Baudtec ADSL modem Autosync-Up; but OTE says T1.413,strange e;
    Από giannisfs στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-08, 13:15
  2. ασυρματο ή ενσύρματο modem ADSL/OTE
    Από MELINAKIR στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-08, 21:50
  3. Intracom DSLAM- Συμβατά modem
    Από beez στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-06, 23:37
  4. Ποιό είναι το πιο απλό Ethernet modem για Intracom DSLAM;
    Από Theoharis στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-04, 19:58

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας