Σελ. 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 102
  1. #31
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Δεν ειπα οτι ειναι αυτος, router=δρομολογητης, αλλα οταν εχει ενα λειτουργικο πανω που κανει παπαδες ειναι λογικο μερικοι να το βαζουν να κανει και αλλες δουλειες προκειμενου να γλιτωσουν παραπανω μηχανηματα! και μην κοιτας τωρα που εχουμε και κανα raspberry, παλιοτερα επρεπε να εχεις pc να καιει ρευμα του σκοτωμου για να κανεις κατι. Πριν απο τα RBs ειχαμε ταρατσοPC και ακομα εχουν παρα πολλοι εδω ειναι το δικο μου πριν το Rspro : http://i180.photobucket.com/albums/x...N/hpim2753.jpg φαντασου οταν εβαλα το Rspro και αυτο το ταρατσοpc γλιτωσα και το αλλο κατω που ετρεχε Trixbox! το ταρατσοpc ετρεχε ROS 3.20-3.22 X86 σε καρτες CF 128-512mb.
    μεγαλη υποθεση να γλιτωνεις μηχανηματα, αλιμονο αν ειχαμε απο ενα για καθε δουλεια!!!!
    ο καθενας κρινει αναλογα τις αναγκες του και αναλογα τι μηχανηματα διαθετει, το τι θα τα βαλει να κανουν, καποια πραγματα δεν ειναι καλο να ειναι μαζι και για λογους ασφαλειας, οπως ειναι ο web server για παραδειγμα. Εμενα με εχει βολεψει πολυ ο nas server που ειναι παντα ανοιχτος και δεν καταλαβαινει τιποτα.

  2. #32
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα! να ενημερωσω πως τελικα και σε 711 γινεται να μπει Openwrt!!! παρολο που δεν εχει σειριακη οπως το 411, 433 κτλ!!! εδω ο φιλος acoul εξηγει, επειδη ειναι αλλου το how too και το post δεν τα κανω copy paste, απλα ενημερωνω οτι γινεται, γιατι ειχα ρωτησει και εγω εκει.
    Επειδη το δικο μου 711 δεν εχει wifi ειναι καμμενο εκτος οτι ηταν και 5ghz, και το εχω σαν internet router με ROS, εχω σε 411 με Ν 2,4ghz openwrt, καθως και στο raspberry μου, οποτε δεν δοκιμαζω στο 711.
    Οποιος ενδιαφερεται εδω ειναι το θεμα και το πως : http://www.openwrt.gr/viewtopic.php?f=17&t=495

    Υ.Γ ευχαριστουμε τον φιλο acoul
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 13-01-16 στις 12:20.

  3. #33
    Εγγραφή
    14-07-2006
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7.001
    Downloads
    9
    Uploads
    3
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    RB951G2HnD
    SNR / Attn
    14(dB) / 6(dB)
    Γιατί κάποιος να πάρει μικρότικ και να βάλει wrt;;

  4. #34
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tiven Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί κάποιος να πάρει μικρότικ και να βάλει wrt;;
    Για απειρους λογους.....
    να πω μερικους ενδεικτικα.
    1. Εχεις ενα μηχανακι και θες να τρεχεις Linux υπηρεσιες, πχ squid proxy web server, apache web server και το κυριοτερο asterisk!!!
    αυτα δεν γινονται σε Mikrotik, εκτος αν εχεις ενα αρκετα δυνατο μηχανημα και σηκωσεις επανω metarouter με openwrt image που μπορεις να τα κανεις αυτα, εκει ομως εχεις το μειονεκτημα οτι α) το μηχανημα το λιωνεις στο h/w και στους πορους, ενω με καθαρο σκετο Openwrt ειναι πολυ ελαφρυ και β) οτι δεν εχεις γραφικο web interface οπως πχ το stadar του openwrt ονοματι Luci, κοινως εχεις μονο linux Κονσολα.
    2. Εγω στο 411 γιατι εβαλα Openwrt? αν και το ειχα πει το λεω παλι δεν πειραζει.
    Γιατι ειχα ενα 411 που εμεινε το οποιο επισκευαστηκε οταν επαθε ζημια απο αστραποβροντια στο εξοχικο, αλλαχτηκαν ολοι οι ηλεκτρολυτικοι πυκνωτες του (5 νομιζω εχει), επειδη για καιρο εκανε νουμερα πχ να μην ανοιγει δεν το επιστευομουνα. Ετσι ειπα να το εχω για Access point wifi N εφοσον το 711 που εχω με ROS για ιντερνετ ρουτερ εχει καμμενη wlan και ηταν και 5ghz.
    τι προβλημα ειχα λοιπον? την βλακεια του mikrotik δλδ τις αδειες χρησης, ειχε licence 3, αυτο σημαινει οτι παιζει ΜΟΝΟ σαν wifi bridge! δλδ συνδεση σημειου-σημειου πελατης και ap, αρα δεν κανει για AP με omni.
    τι λυση ειχα? ή πληρωνω αδεια χρησης για licence 4 σε ROS ή απλα βαζεις Openwrt. Δεδομενου οτι ειχα το 711 να κανει τα αλλα και ηταν 400mhz και το 411 ειναι 300mhz ολα μαζι δεν θα τα σηκωνε, ετσι μπηκε Openwrt και εγινε κανονικα AP wifi 2.4 N κανει πολλα πραγματα παραπανω που δεν γινονται με το Mikrotik και δεν εχω τον ηλιθιο περιορισμο να μην μπορω να το κανω AP με omni.....
    3. Ας πουμε το 711 που εχει βγει αχρηστο για wifi (καμενη wlan 5ghz), οτι δεν το χρειαζομουνα για ιντερνετ ρουτερ με ROS και ηθελα καπου να ειχα τον asterisk δεν θα με βολευε? (τωρα εχω asterisk σε linux nas server), γιατι να δεσμευσω το raspberry αμα εχω ενα τετοιο μηχανημα να καθεται απραγο? με ROS δεν θα ηταν χρηστο παντως?
    αμα ψαξεις στο google θα δεις οτι βαζουν openwrt για παρομοιους λογους σε πολλα αλλα μηχανακια πχ 433, 951, 750, 711 και πολλα αλλα μηχανηματα.
    Ο καθενας λοιπον κρινει αναλογα με τις αναγκες του και βαζει οπου του χρειαζεται.
    Εγω ας πουμε ειπα γιατι εβαλα στο 411, στα αλλα που εχω ομως, και στην Αθηνα και στο εξοχικο και που αποτελουν μερος των κομβων του awmn δεν θα εβαζα.
    Καποτε ειχα και ενα Routerstation Pro της Ubiquinti με openwrt αλλα το εδωσα, εκεινο ηταν ισαξιο και λιγο καλυτερο με 1000αρι Lan απο το 433ΑΗ και εκανε τα μισα χρηματα....και τοτε το επελεξα για να εχω επανω τον asterisk, να μην εχω και ενα pc ανοιχτο (εποχες προ nas server μου και raspberry).
    Τωρα ειδικα με το rasp βαζεις σε μια καρτα openwrt και κανεις παπαδες και παπαδιες, δεν θα εβαζα ξανα σε αλλο MT RB μου Openwrt.
    Tο θεμα το εκανα εδω να υπαρχει για οσους ενδιαφερονται, τωρα οποιος θελει να παιξει προτεινω να το κανει σε raspberry.....μια καρτα, ουτε φλασαρισματα και να κινδυνευσεις να μπρικαρεις ενα RB.
    Να πω τελος οτι ΚΑΝΕΝΑΣ δεν πιστευω οτι αγοραζει ΜΤ RB με σκοπο να βαλει openwrt! προκυπτει απο διαφορα γεγονοτα οπως εγινε με μενα, αν θες να το κανεις απο την αρχη θα πας σε raspberry και αν θες για wifi λογους πας πχ σε alix boards που παιρνουν καρτες CF και βολευουν.
    Σα να λεμε αγοραζεις laptop με windows 10 να βαλεις Linux.....
    παιρνεις εναν χωρις λειτουργικο και το κανεις! αλλιως πληρωνεις τσαμπα αδειες χρησης!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 13-01-16 στις 13:34.

  5. #35
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Έχετε δίκιο και οι 2.
    O Tiven ρωτά ποιος λόγος να πάρεις ένα Mikrotik και να του περάσεις OpwnWRT.
    Εσύ Νικηφόρε, λες ότι ήδη έχεις 1-2 Mikrotik που κάθονται για x λόγους.

    Είμαι κι εγώ της γνώμης ότι αν θέλεις OpenWRT καλύτερα είναι να πας εξ αρχής σε λύση άλλου συμβατού φθηνού router και να μην χαραμίζεις το Mikrotik.
    Εκτός φυσικά περιπτώσεων σαν τη δικιά σου, που ούτως ή άλλως δεν το δουλεύεις με το RouterOS ή σου έχει ξεμείνει εφεδρικό.

  6. #36
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Κοιτα γενικα ισχυει οτι δεν θα παρεις για να βαλεις Openwrt, ομως υπαρχουν μερικοι ξερω και εγω μερικους που το κανουν.
    Aν δεις στο google και πολλοι ξενοι επισης.
    Ο λογος ειναι οτι καποια alix boards δεν τα βρισκεις ευκολα στην αγορα και γενικα ειναι ακριβα, επισης στηριζονται σε αλλο chipset και αλλη cpu/αρχιτεκτονικη.
    Αμα το ψαξεις λιγο θα καταλαβεις τι εννοω.
    Ποιο πολυ βολευει πχ ενα 433AH απο ενα αντιστοιχο alix, δες τι τιμη εχει το καθενα. https://linkshop.gr/shop/wi-fi/alix-boards/
    ακομα και για 1 καρτα να θελω ειναι πολυ φτηνοτερο ενα 411 σαν αυτο που εχω πχ, απο ενα alix που παιρνει 1 καρτα.
    Δυστυχως η ubuquinti καταργησε το routerstation και το pro της που ειχαν Openwrt και ειχαν πολυ χαμηλες τιμες.
    Και γενικα δεν βρισκεις μηχανακια να παιρνουν καρτες Minipci για να βαλεις openwrt γενικα τα alix υπαρχουν, ετσι παιρνουν τα RB MT και τους περνανε Openwrt.
    Επισης δεν βρισκεις ευκολα πχ με 3 καρτες και για παραπανω δεν εχει, ετσι τα RB MT ειναι μονοδρομος σε αυτη την περιπτωση.
    Μην ξεχναμε αρκετους που δεν το πανε το ROS και θελουν ΜΟΝΟ Openwrt και αυτοι το ιδιο κανουνε.
    Μιλαω βασικα για χρηση σε ασυρματα εξωτερικα δικτυα αποστασεων πχ awmn οχι απλα router μεσα στο σπιτι.....
    στο awmn ειναι παρα πολλα τα MT RBs που τρεχουν openwrt.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 13-01-16 στις 14:44.

  7. #37
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Για να θέλεις συσκευή με miniPCI, ενδιαφέρεσαι κυρίως για λειτουργία πολλαπλών ΑΡ.
    Όμως στην περίπτωση που δεν σ' ενδιαφέρουν (π.χ. η δικιά σου περίπτωση) και θέλεις να τρέξεις άλλες υπηρεσίες σε OpenWRT, πας σε λύση οποιουδήποτε φθηνού router με τουλάχιστον 128MB μνήμη.
    Τέτοιες συσκευές υπάρχουν δεκάδες, δεν χρειάζεται να πας σε Mikrotik (ή Alix) εκτός κι αν την έχεις ήδη.

  8. #38
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Οχι δεν αναφερομαι σε τετοιο, πχ ενδιαφερεσαι για ασυρματη συνδεση σημειου-σημειου οπως ειναι ενας κομβος του AWMN!
    συχνα χρησιμοποιουμε ενα ενα RB και ενα εσωτερικο για το routing γιατι απλα ετσι μπορεις να εχεις πισω απο καθε κεραια το RB σου και εχεις μικρο μηκος καλωδιου και μετα παιζεις με οσα μετρα θες UTP!
    πχ στο εξοχικο εχω ενα 911 N και ενα 411 που ειναι σε πολυ ποιο μακρινο σημειο 65μετρα+ αποσταση και πεφτουν τα UTP τους σε ενα εσωτερικο RB951 AP που το εχω μεσα στο σπιτι, αν θελω να κανω αλλες ασυρματες εξωτερικες ζευξεις παλι θα βαλω μονα RBs.
    Αν θες μεσα στο σπιτι μπορεις να βαλεις ακομα και ενα raspberry μπορει να γινει και AP (με usb wifi stick).
    Παραδειγματα μονου RB που εχω εγω : http://i180.photobucket.com/albums/x...ps7c5a247a.jpg
    http://i180.photobucket.com/albums/x...pscaeed0eb.jpg
    http://i180.photobucket.com/albums/x...ps67c8c516.jpg
    και αυτο εδω ηταν το routerstation pro της ubiquinti με κοστος τοτε καπου 78 ευρω αντι 140 το 433AH και ηταν καλυτερο σαν H/W και με 1000αρι lan, ερχοταν ομως με προεγκατεστημενο το openwrt.....
    http://i180.photobucket.com/albums/x...N/DSC02629.jpg
    και ποιο παλια σε πλαστικο κουτι http://i180.photobucket.com/albums/x...rostokouti.jpg
    αν θες AP μεσα στο σπιτι και θες κατι καλο πας σε Mikrotik ακομα και αν θες να βαλεις asterisk επανω παιρνεις πχ το δυνατο 951 σαν αυτο που εχω στο εξοχικο, πετας επανω metarouter με openwrt image, μαλιστα εχει με ετοιμα πακετα, πχ asterisk και τρεχει αψογα μια χαρα, δεν ειναι αναγκη να βαλεις Openwrt κανονικα! απλα δεν μπορεις να εχεις γραφικο περιβαλλον, ο λογος ειναι οτι δεν μπορει να σηκωθει αλλος web server. Τουλαχιστον ετσι εχω διαβασει. Αμα ομως τρεχεις πολλα το σκιζεις το μηχανακι γιατι βαραινει πολυ μετα.
    Το ειχα δοκιμασει στο 711 (400mhz cpu + 32 mb ram) μου τερματιζε η RAM με καθε κληση και κολαγε εντελως, επρεπε να το βγαλω απο το ρευμα να επανελθει.
    Ειπα προσωπικα δεν θα εβαζα openwrt, απλα μερικοι προτιμουν αυτο και τα φλασαρουν. Εγω το εκανα μονο στο 411 επειδη ηταν licence 3 ηθελα να το κανω μεσα στο σπιτι wifi AP που δεν ειχα αλλη συσκευη και το φλασαρισμα με Openwrt ηταν απλα μονοδρομος....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 13-01-16 στις 15:58.

  9. #39
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Βρε Νικηφόρε η ερώτηση του Tiven είναι απλή.

    Δεν έχεις κανένα Mikrotik και θέλεις να τρέξεις σε μια συσκευή κάποια υπηρεσία μέσω OpenWRT. Ας πούμε π.χ. Asterisk ή να κάνεις Load Balance. Τι θα επιλέξεις ως βέλτιστη λύση;
    Ένα Mikrotik για να του περάσεις OpenWRT (είτε σε Metarouter, είτε ατόφιο στη θέση του RouterOS) ή κάποια άλλη συσκευή από τις δεκάδες επιλογές που υπάρχουν;

    Είναι άλλο πράγμα αν ήδη έχεις εύκαιρο Mikrotik, οπότε δεν θα χρειαστεί να ξοδευτείς.

  10. #40
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καταλαβα τι ρωτησε και απαντησα.....
    ο κυριοτερος λογος ομως ειναι οτι μερικοι γουσταρουν openwrt οπως αλλοι το Mikrotik, αυτο το θεμα εχει απασχολησει κατα καιρους και ακομα και τωρα παρα πολλες ασυρματες κοινοτητες, ειναι ενα θεμα VS, οπως Windows VS linux, android VS IoS και Amiga VS Atari, ετσι υπαρχει και Mikrotik ROS VS Οpenwrt, αλλο αν δεν εχει απασχολησει εμας εδω μεσα σε αυτο το forum.
    ο αλλος λογος που ισχυει επισης γιατι το εχω συζητησει με μερικους με openwrt ειναι οτι αμα θες να βαλεις openwrt σε ενα μηχανακι τυπου routerboard αλλα να παιρνει καρτες minipci οπως ειπαμε και εδειξα υπαρχουν τα alix boards, αλλα ειναι γενικα ακριβοτερα απο τα MT Routerboards, ετσι τα προτιμανε, οποτε ΝΑΙ αγοραζουν MT RBs για να περασουν openwrt......
    Εγω τοτε ειχα επιλεξει το RSpro της Ubiqunti γιατι ηθελα να εχω 3 ασυρματες ζευξεις στα 5ghz αλλα ηθελα και asterisk για να μην εχω ενα pc σπιτι ανοιχτο (τοτε δεν ειχα nas).
    Αυτο δεν μπορουσε να γινει με ΜΤ RB, γιατι κανενα δεν αντεχε να τρεχει και το metarouter πολυ ζορι με ασυρματες συνδεσεις nstreme κτλ.
    Μετα ομως που καταργηθηκαν αυτα και ειναι πλεον σαν μεταχειρισμενα δυσευρετα πολλοι αγοραζουν ΜΤ RBs και τα φλασαρουν.
    Για να ξερετε το δικο μου το εβγαλα λογω προβληματων στην ασυρματη κοινοτητα που ανηκω, επειδη καποιοι δεν "γουσταραν" το λειτουργικο, δεν θα επεκταθω παραπανω σε αυτο το θεμα και αν δεν ειχα τοτε το 411 φλασαρισμενο το μηχανακι δεν θα το πουλαγα, το πηρε ενα παλικαρι και το εβαλε σε ταρατσα και χαρηκε. Επισης οπως ηδη ειπα εχω βαλει σε μια καρτουλα και στο raspberry και ειναι ΤΕΛΕΙΟ.
    Στο openwrt forum αμα δειτε εχει μερικους και σε ασυρματες κοινοτητες Ελληνικες και ξενες ειναι απειροι.
    Ξαναλεω για χρηση ΜΕΣΑ στο σπιτι επειδη υπαρχουν και αλλες λυσεις οπως πχ ενα raspberry δυσκολα το κανει καποιος, αλλα οτι εχω βρει πως φλασαρουν σε 951 και 750 και τα διαφορα μοντελα τους, δειχνει οτι και εκει το βαζουν τελικα, και φυσικα δεν ειναι θεμα αδειας χρησης οπως ηταν στην δικια μου περιπτωση με το 411.
    Ενω το ROS εχει καλες συσκευες το openwrt σαν ανοιχτο λογισμικο συσκευες ετοιμες δεν εχει.....
    κατι λιγες υπαρχουν πλεον και τα alix που δεν ειναι με αυτο απο την αρχη, αλλα επειδη κοστιζουν και η αρχιτεκτονικη τους δεν ειναι οτι καλυτερο γενικα δεν τα προτιμανε οπως τα RBs της Mikrotik για να παιρνανε το openwrt.
    Νομιζω τελικα οτι εξηγησα και με το παραπανω γιατι αρκετοι αγοραζουν MT RBs και τα φλασαρουν με openwrt.
    Ο καθενας λοιπον αναλογα τις αναγκες του κρινει ποιο λειτουργικο ειναι ποιο χρησιμο και διαλεγει.

    Ο σκοπος του θεματος ειναι να πουμε πως γινεται το φλασαρισμα, να πει ιδεες και γνωμες οποιος το εχει κανει, και how too.
    Για εξωτερικες ασυρματες ζευξεις η καλυτερη λυση για οποιον θελει OPENWRT ειναι η χρηση Mikrotik Routerboards και τα alix ερχονται σε δευτερη μοιρα.
    Δεν υπαρχει τιποτα καλυτερο και ποιο αξιοπιστο και με καλο κοστος αυτη την στιγμη στην αγορα, γιαυτο οι φανατικοι του λειτουργικου χρησιμοποιουν αυτα.
    Παρακαλω το θεμα να ΜΗΝ γινει σε ΚΑΜΙΑ απολυτως περιπτωση ενα VS. Γιατι το εχω σιχαθει αυτο σε αλλα forums.
    Εγω αγαπαω και το Mikrotik και το Openwrt εξισου και θελω να γνωριζω και να μαθαινω και για τα 2 αυτα λειτουργικα.

    Εδω ειναι η λιστα των δοκιμασμενων συσκευων RB της Mikrotik που παιζουν με OPENWRT : https://wiki.openwrt.org/toh/mikrotik/start
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 13-01-16 στις 18:09.

  11. #41
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.334
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Προσωπικά είμαι της άποψης τα ρούτερ να τρέχουν μόνο υπηρεσίες που έχουν σχέση με αυτό που λέει το όνομά τους: routing.
    Τώρα αν μπορεί να σηκώσει το μηχάνημα και άλλα πράγματα... είναι άλλο θέμα.
    Προσωπικά δεν έχω δει να τρέχουν απροβλημάτιστα σε ΜΤ, οτιδήποτε παίζει πάνω σε Metarouter.
    Σχετικά με το Openwrt και το ROS είχα αναφερθεί και παλιότερα σχετικά.
    Προσωπική μου άποψη είναι ότι το ROS είναι πολύ μπροστά σε σχέση με openwrt κλπ.
    Οπότε δεν βρίσκω κανένα λόγο να περάσει κάποιος οτιδήποτε άλλο πλην του ROS εκτός και αν θέλει να παίξει ή έχει περισσότερη εμπειρία σε κάτι άλλο πλην του ROS.

    Καλό είναι να δοκιμάζονται τέτοια πράγματα.
    Το μόνο που μου λείπει από το ROS είναι ένας dns με περισσότερες ρυθμίσεις.
    Ακόμα και ο proxy του, μου είναι υπέρ αρκετός με όσα υποστηρίζει.

    Και μια που αναφέρθηκε κάπου.
    Το να θέλεις να τρέξεις web server πάνω σε ένα ρούτερ το θεωρώ υπερβολή.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  12. #42
    Εγγραφή
    14-07-2006
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7.001
    Downloads
    9
    Uploads
    3
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    RB951G2HnD
    SNR / Attn
    14(dB) / 6(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μια που αναφέρθηκε κάπου.
    Το να θέλεις να τρέξεις web server πάνω σε ένα ρούτερ το θεωρώ υπερβολή.
    Υπερβολή και όχι μόνο, προσωπικά το θεωρώ επικίνδυνο.
    Ο Ryder νομίζω θέλει να κάνει κάτι τέτοια.

  13. #43
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά είμαι της άποψης τα ρούτερ να τρέχουν μόνο υπηρεσίες που έχουν σχέση με αυτό που λέει το όνομά τους: routing.
    Τώρα αν μπορεί να σηκώσει το μηχάνημα και άλλα πράγματα... είναι άλλο θέμα.
    Προσωπικά δεν έχω δει να τρέχουν απροβλημάτιστα σε ΜΤ, οτιδήποτε παίζει πάνω σε Metarouter.
    Σχετικά με το Openwrt και το ROS είχα αναφερθεί και παλιότερα σχετικά.
    Προσωπική μου άποψη είναι ότι το ROS είναι πολύ μπροστά σε σχέση με openwrt κλπ.
    Οπότε δεν βρίσκω κανένα λόγο να περάσει κάποιος οτιδήποτε άλλο πλην του ROS εκτός και αν θέλει να παίξει ή έχει περισσότερη εμπειρία σε κάτι άλλο πλην του ROS.

    Καλό είναι να δοκιμάζονται τέτοια πράγματα.
    Το μόνο που μου λείπει από το ROS είναι ένας dns με περισσότερες ρυθμίσεις.
    Ακόμα και ο proxy του, μου είναι υπέρ αρκετός με όσα υποστηρίζει.

    Και μια που αναφέρθηκε κάπου.
    Το να θέλεις να τρέξεις web server πάνω σε ένα ρούτερ το θεωρώ υπερβολή.
    Σου ειχα ξαναπαντησει σε αυτο το θεμα, το ιδιο ισχυει και για PC που ειναι server ή router κτλ και γενικα ναι καλο ειναι να μην τα φορτωνουμε με πολλα γιατι μπορει να καθυστερει κτλ.
    Και μιας και το ειπες για να το ξερουμε, εχει αποδειχτει οτι μηχανηματα πχ σαν το 433ΑΗ με 3 ασυρματες ζευξεις nstreme δεν αντεχει ευκολα να τρεχει metarouter openwrt οποτε το αποφευγουμε! αν ειναι ενα δυνατο μηχανακι οπως πχ το καλο 951 ή αυτο που εχεις εσυ μπορεις ακομα και asterisk να τρεχεις απλα θα ειναι κονσολατος.
    Σε καμια περιπτωση μην συγκρινεις το openwrt σε metarouter με το κανονικα εγκατεστημενο, η μερα με τη νυχτα ειναι.....και απο ταχυτητα και απο πλευρας αξιοπιστιας.
    Το ROS οτι εχω δοκιμασει γινεται και στο openwrt, δεν εχω δοκιμασει τα παντα και δεν μπορω να πω, αλλα στο openwrt εχει τοσα πολλα πακετα που κανεις σχεδον τα παντα, το ROS δεν εχει τοσες πολλες δυνατοτητες.
    Το οτι το εχουν μαθει καποιοι καλυτερα και το αλλο δεν το ξερουν τους κανει να νομιζουν οτι δεν εχει τις ιδιες δυνατοτητες και παραπανω, μεγα λαθος δεν συμφωνω.....
    ο λογος που μπορει και να θελει καποιος να παιξει με το openwrt ειναι για να μαθει, αμα δεν τον ενδιαφερει, βαριεται κτλ επειδη εχει βολευτει να το πω ετσι λογικο, που να ξεβολευεται.....
    Υπαρκετα ειναι του ROS αλλα στα αντιστοιχα στο openwrt εχεις παραπανω δυνατοτητες οσον αφορα αυτα που λες τα δοκιμασα.
    Οχι δεν ειναι υπερβολη εγω σε ROS το ειχα υπηρεσια στο δικτυο δεν μπορουσα να εχω και ενα pc ανοιχτο συνεχεια γιαυτο!!!!!
    το ιδιο και για τον αστερισκ γιαυτο ειχα επιλεξει μηχανημα με openwrt. Αν τοτε δεν υπηρχε θα ειχα παρει 433ΑΗ και θα το ειχα φλασαρει μονο γιαυτο τον μοναδικο λογο....
    μερικες φορες πανω απο ολα μετραει η οικονομια, και η αξιοπιστια και η ευκολια (ενα pc στο δωματιο κανει και φασαρια) και τα αλλα ερχονται σε δευτερη μοιρα, οπως οτι αυτο το μηχανημα ειναι και δρομολογητης, οπως βολευει τον καθενα κανει. Το οτι γενικα δεν ειναι σωστο συμφωνω απολυτα αλλα ΔΕΝ ειχα αλλη επιλογη και ουτε εχω, ο 1ος λογος για μενα το προτιστο κριτιριο μου ειναι να κανω ΟΣΑ περισσοτερα μπορω με ΟΣΑ λιγοτερα μηχανηματα γινεται και να καινε και ΟΣΟ λιγοτερα ρευμα γινεται. Παντως τον asterisk τον μετακομισα στον nas που δεν ειναι router (o φιλος acoul με εκραζε παλια γιαυτο που το ειχα στο openwrt!). XAXAXAXAXAXAXAXA
    Και τωρα στο ΜΤ μου σε ενα εχω και web proxy για το εξοχικο αλλα το ανοιγω μονο οταν το χρειαζομαι, και στο openwrt στο 411 εχω tinyproxy επισης το ανοιγω αν το χρειαστω.

  14. #44
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.334
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου ειχα ξαναπαντησει σε αυτο το θεμα, το ιδιο ισχυει και για PC που ειναι server ή router κτλ και γενικα ναι καλο ειναι να μην τα φορτωνουμε με πολλα γιατι μπορει να καθυστερει κτλ.
    Και μιας και το ειπες για να το ξερουμε, εχει αποδειχτει οτι μηχανηματα πχ σαν το 433ΑΗ με 3 ασυρματες ζευξεις nstreme δεν αντεχει ευκολα να τρεχει metarouter openwrt οποτε το αποφευγουμε! αν ειναι ενα δυνατο μηχανακι οπως πχ το καλο 951 ή αυτο που εχεις εσυ μπορεις ακομα και asterisk να τρεχεις απλα θα ειναι κονσολατος.
    Σε καμια περιπτωση μην συγκρινεις το openwrt σε metarouter με το κανονικα εγκατεστημενο, η μερα με τη νυχτα ειναι.....και απο ταχυτητα και απο πλευρας αξιοπιστιας.
    Το ROS οτι εχω δοκιμασει γινεται και στο openwrt, δεν εχω δοκιμασει τα παντα και δεν μπορω να πω, αλλα στο openwrt εχει τοσα πολλα πακετα που κανεις σχεδον τα παντα, το ROS δεν εχει τοσες πολλες δυνατοτητες.
    Το οτι το εχουν μαθει καποιοι καλυτερα και το αλλο δεν το ξερουν τους κανει να νομιζουν οτι δεν εχει τις ιδιες δυνατοτητες και παραπανω, μεγα λαθος δεν συμφωνω.....
    ο λογος που μπορει και να θελει καποιος να παιξει με το openwrt ειναι για να μαθει, αμα δεν τον ενδιαφερει, βαριεται κτλ επειδη εχει βολευτει να το πω ετσι λογικο, που να ξεβολευεται.....
    Υπαρκετα ειναι του ROS αλλα στα αντιστοιχα στο openwrt εχεις παραπανω δυνατοτητες οσον αφορα αυτα που λες τα δοκιμασα.
    Οχι δεν ειναι υπερβολη εγω σε ROS το ειχα υπηρεσια στο δικτυο δεν μπορουσα να εχω και ενα pc ανοιχτο συνεχεια γιαυτο!!!!!
    το ιδιο και για τον αστερισκ γιαυτο ειχα επιλεξει μηχανημα με openwrt. Αν τοτε δεν υπηρχε θα ειχα παρει 433ΑΗ και θα το ειχα φλασαρει μονο γιαυτο τον μοναδικο λογο....
    μερικες φορες πανω απο ολα μετραει η οικονομια, και η αξιοπιστια και η ευκολια (ενα pc στο δωματιο κανει και φασαρια) και τα αλλα ερχονται σε δευτερη μοιρα, οπως οτι αυτο το μηχανημα ειναι και δρομολογητης, οπως βολευει τον καθενα κανει. Το οτι γενικα δεν ειναι σωστο συμφωνω απολυτα αλλα ΔΕΝ ειχα αλλη επιλογη.
    Δεν μίλησα για openwrt σε metarouter.
    Σε native εγκατάσταση αναφερόμουν.
    Αλλά την ευκολία του ROS δεν την συγκρίνω με κανενός άλλου.

    Τα υπόλοιπα είναι προσωπικές απόψεις του καθενός.
    Όπως είπα καλά κάνετε και τα δοκιμάζετε.
    Προσωπικά θεωρώ ότι ένα ρούτερ θα πρέπει να κάνει μόνο ότι σχέση με routing.
    Τα υπόλοιπα είναι καλό να τρέχουν σε ξεχωριστές συσκευές.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  15. #45
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    δες τι εχεις πει.....
    Κώδικας:
    Προσωπικά δεν έχω δει να τρέχουν απροβλημάτιστα σε ΜΤ, οτιδήποτε παίζει πάνω σε Metarouter.
    τι λες εδω?
    συμφωνω οτι ειναι μεγαλυτερη ευκολια το ROS και ολα ειναι ποιο ευκολα δεν ειπα οχι. Οι περισσοτεροι το βλεπουν δυσκολο και βαριουνται να ασχοληθουν,
    και εγω αν δεν ειχα ατομα να με βοηθησουν δεν θα ειχα μαθει ποτε τιποτα οχι μονο στο openwrt αλλα και στο ROS.
    και επισης συμφωνω για οτι καλο ειναι το router να παραμεινει rοuter αλλα ουτε γινεται να εχουμε 1 μηχανημα για καθε υπηρεσια!!!! και ειδικα αν πρεπει να ειναι PC!!!!!!
    ο καθενας ας το κανει οπως θελει, εγω τα βαζω μαζι. Μονο τον asterisk εχω σε nas και αυτος εχει και web server, FTP, joomla, mysQL και πολλα αλλα ακομα.
    Δεν το εχω ψαξει αν γινεται web proxy αλλα οπως ειπα και στο ROS που εχω αλλα και στο openwrt τους εχω κλειστους.
    Ειπαμε ομως το θεμα να μην γινει VS και βλεπω για εκει το παμε.
    Το θεμα δεν το ξεκινησα για να γινει VS, ουτε για να σας πω να πατε σε openwrt, ειπαμε ειναι για να λεμε πως γινεται και οποιος θελει για τους δικους του λογους βαζει.
    Ουτε υποχρεωσαμε κανεναν με το ζορι. Να μην λεμε τα ιδια.....
    επισης προτεινα οποιος θελει να κανει παιχνιδι και εχει ενα raspberry ακομα και παλιο ας βαλει σε μια καρτουλα! δεν θελει φλασαρισμα, δεν χαλας τιποτα και ειναι ομορφο παιζει τελεια και κανει παπαδες και παπαδιες, και εχεις και χωρο στην καρτα να βαλεις οσα πακετα γουσταρεις!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 13-01-16 στις 18:31.

Σελ. 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εδώ μιλάμε για Mikrotik RouterBoard
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 8479
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-24, 19:05
  2. Βοήθεια με Routerboard
    Από sm2013 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-15, 13:01
  3. [TP-Link] WDR3600 (OpenWRT) ως ρουτερ και Pirelli AV4202N ως modem πρόβλημα με portforward
    Από hambos22 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-15, 00:34
  4. Απλό QOS σε TP-Link 3600 με OpenWRT
    Από dimangelid στο φόρουμ TP-Link ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-14, 15:43
  5. Mikrotik RouterBoard RB2011U
    Από parianos85 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-14, 09:41

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας