Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    26-05-2011
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σε όλους!

    Αναβάθμισα το Internet στο σπίτι μου από ADSL σε VDSL. και έχω τα εξής προβλήματα. Λόγο ότι το σπίτι είναι αρκετά μεγάλο 3 πατώματα θέλω να έχω πρόσβαση από παντού. Στο σπίτι υπάρχει τηλεφωνικό κέντρο και σε σχεδόν κάθε δωμάτιο υπάρχει τηλεφωνική πρίζα αλλά και πρίζα δικτύου (rj45). Το modem του ΟΤΕ βρίσκεται στον μεσαίο όροφο και συνδέετε πάνω σε ένα switch το οποίο αντιστοιχεί σε κάθε αναμονή δικτύου στα δωμάτια. Σε μερικά από τα δωμάτια έχω βάλει Access Points Belkin τα οποία συνδέονται με καλώδιο και δίνουν wifi. Όσο είχα την adsl όλα τα Access Points δούλευαν κανονικά. Τώρα με την vdsl σταμάτησαν να δίνουν ίντερνετ! Από ότι έχει διαπιστωθεί και με τεχνικό, το modem δεν απαντάει στα dns requests των Access points. Να πω ότι με πολύ φασαρία μου έστειλαν και δεύτερο modem και πάλι τα ίδια. Τα Access Points έχουν ρυθμιστεί από την αρχή μετά την αλλαγή της γραμμής.

    Εάν βάλω καρφωτα το dns στην Κάρτα δικτύου παίζει κανονικά.

    Έχει κανείς να μου προτείνει κάποια λύση? Το έχετε ξανά άκουσε αυτό το πρόβλημα?

    Ευχαριστω Πολύ!

  2. #2
    Εγγραφή
    16-11-2005
    Περιοχή
    Zωγράφου
    Μηνύματα
    1.192
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999 / 4995 kbps
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZXDSL 931VII
    SNR / Attn
    29db(dB) / 2db(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δοκίμασες στο speedport να ορίσεις IPV4 σκέτο ;

    Στα Access Points μπορείς να ορίσεις στατικά dns ?

    Εναλλακτικά βάλε ως Bridge το Speedport και από πίσω το rest config όπως το χες πριν που δούλευε.

  3. #3
    Εγγραφή
    05-12-2016
    Ηλικία
    23
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Έχω το ίδιο πρόβλημα αλλά με ένα και μόνο access point. Ήδη εγκαταστάθηκε το "VDSL" speedport entry 2i.
    1. Με καλώδιο μπορεί να συνδεθεί ένα access point Netgear DGN2200 (και άρα λόγω του καλωδίου να βρει gateway).
    2. Ασύρματα δεν έγινε εφικτό διότι δεν βρέθηκε μέθοδος να συνδεθεί το speedport, αν και τα settings δεν άλλαξαν σε κανένα.
    3. Δοκίμασα το static ip που προετείνεται εδώ αλλά επειδή μπορεί να περαστεί σε δύο μεριές θα ήθελα κάποια διευκρίνιση. Και στις δύο δεν έγινε σύνδεση.
    4. Επίσης δοκίμασα να πατήσω και στα δύο το κουμπί WPS χωρίς επιτυχία.

    Ο ΟΤΕ θέλει να κάνει επίσκεψη χωρίς να δείνει λεπτομέρειες πέραν του οδηγού εγκατάστασης (δεν υπάρχει reference manual για λόγους κόστους υποθέτω).

    Φαίνεται ότι δοκίμασα τα 2 πρώτα αλλά δεν μου είναι σαφές τι σημαίνει "βάλε Bridge" εφόσον θέλω να χρησιμοποιήσω του ΟΤΕ και για τηλέφωνο και για internet και μου φαίνεται περίεργο να μην συνδέεται με Access Points ασύρματα. Γίνεται ασύρματα η σύνδεση με Access Point ή πρέπει να προστεθεί εξοπλισμός? O OTE ισχυρίζεται πως ναι αλλά θέλει μια αμοιβή για να πει πως.

Παρόμοια Θέματα

  1. switch + access point, δύο σε ένα ή όχι;
    Από epsilon στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-16, 12:27
  2. σύνδεση routers και access points
    Από johnyb98 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-14, 18:32
  3. Speedtouch 585 και access point...HELP!!
    Από Docoptik στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-14, 15:19
  4. Access Point
    Από patramike στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-14, 17:21
  5. access point with multilpe subnet on dhcp server
    Από miltiadisf στο φόρουμ Ασύρματη Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-14, 18:06

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας