Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Security
    Δελτίο Τύπου:
    Η Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος ενημερώνει τους πολίτες για την διάδοση ενός κακόβουλου λογισμικού (Backdoor Trojan), που εξαπλώνεται με την εμφάνιση ανάρτησης με πορνογραφικό βίντεο, στην ιστοσελίδα κοινωνικής δικτύωσης «Facebook».

    Συγκεκριμένα, η επίμαχη ανάρτηση εμφανίζεται να έχει κοινοποιηθεί από κάποιον φίλο του χρήστη στο «Facebook» ​ και να έχουν επισημανθεί σε αυτήν ​ με ετικέτα (tag) μέχρι ​ και είκοσι (20) φίλοι ​ του. Εάν ο χρήστης πατήσει στο εμφανιζόμενο ​ ως πορνογραφικό βίντεο, μεταφέρεται σε μια απατηλή ιστοσελίδα στην οποία παίζουν τα πρώτα δευτερόλεπτα του βίντεο και στη συνέχεια, σταματάει η αναπαραγωγή του και εμφανίζεται μήνυμα, το οποίο ενημερώνει τον χρήστη ότι απαιτείται να « κατεβάσει» μια αναβάθμιση του λογισμικού Adobe Flash Player ( InstallFlashPlayer.exe ), όπως φαίνεται στην ακόλουθη εικόνα:


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  trojan.JPG 
Εμφανίσεις:  355 
Μέγεθος:  95,3 KB 
ID: 150459


    Στην περίπτωση που ο χρήστης συναινέσει και «κατεβάσει» το αρχείο, τότε μολύνεται από κακόβουλο λογισμικό (Backdoor Trojan), το οποίο έχει τη δυνατότητα να «παρακολουθεί» το πληκτρολόγιο και το «ποντίκι» του ​ μολυσμένου υπολογιστή, με αποτέλεσμα να μπορούν να ​ υποκλαπούν κωδικοί και επικοινωνίες πάσης φύσεως (π.χ. κωδικοί e-banking, ​ αριθμοί πιστωτικών καρτών, κωδικοί πρόσβασης ηλεκτρονικού ταχυδρομείου κ.ά.).

    ​ Επιπρόσθετα, το κακόβουλο λογισμικό έχει τη δυνατότητα μετά την εγκατάστασή του και τη μόλυνση του υπολογιστή να αναρτά ​ αυτόματα στο λογαριασμό «Facebook» του χρήστη ​ το επίμαχο πορνογραφικό βίντεο, κάνοντας ταυτόχρονα επισήμανση έως και είκοσι (20) φίλους του, με σκοπό την περαιτέρω αυτοδιάδοσή του. ​ Με αυτό τον τρόπο, το κακόβουλο λογισμικό εξαπλώνεται, ​ μέσω της πλατφόρμας «Facebook», μολύνοντας μεγάλο αριθμό ηλεκτρονικών υπολογιστών.


    Οι χρήστες του διαδικτύου καλούνται να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί και να λαμβάνουν τα ακόλουθα ελάχιστα μέτρα προστασίας:

    • Να μην πατάνε σε αναρτήσεις με περίεργο περιεχόμενο ή αναρτήσεις οι οποίες δεν εμφανίζεται να οδηγούν σε κάποια γνωστή ιστοσελίδα.
    • ​ Από τις ρυθμίσεις ασφαλείας του «Facebook» να ενεργοποιήσουν την επιλογή στην οποία δεν θα μπορεί κάποιος να ​ τους προσθέσει με ετικέτα ( tag ) χωρίς να το εγκρίνουν. ​
    • Να χρησιμοποιούν εφαρμογές ασφαλείας, όπως λογισμικό Antivirus, το οποίο θα πρέπει να είναι πάντοτε ενημερωμένο.
    • Να ελέγχουν και να έχουν πάντοτε ενημερωμένη την έκδοση του λειτουργικού συστήματος του υπολογιστή τους. ​​​



    Υπενθυμίζεται ότι για ανάλογα περιστατικά, οι πολίτες μπορούν να επικοινωνούν με τη Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος στα ακόλουθα στοιχεία επικοινωνίας:



    Πηγή : ΕΛ.ΑΣ.


  2. #2
    Εγγραφή
    03-09-2003
    Περιοχή
    Όπου υπάρχει PC με δίκτυο :)
    Μηνύματα
    1.647
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    10 Gbps
    ISP
    ΕΔΕΤ
    Router
    Cisco μαραφέτια
    Στο δικό μου FB αν δείτε κάποια τσόντα, πατήστε άφοβα, εγώ θα την έχω βάλει! Χαχα!

  3. #3
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Εμένα αυτό μου θυμίζει το παλιό netbus το είχαμε λιώσει κάποτε, το είχα κάνει επίδειξη και σε μια εργασία μου όταν πήγαινα ΙΕΚ.
    Ελεος ποιά με όλα αυτά....αμα πω το γνωστό θα γίνω κακός....

  4. #4
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Το κακόβουλο (έως διαβολικό) λογισμικό είναι το Facebook, όχι το backdoor Trojan.
    Υπάρχει άραγε antivirus που να το μπλοκάρει? (το Facebook)
    Σβήστε το facebook.

  5. #5
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Σορρυ δεν ειναι λυση αυτη που λες! και στα emails ερχονται ιοι, και οταν μπαινουν σε σελιδες διαφορες ερχονται, δλδ τοτε να μην χρησιμοποιουν και το ιντερνετ αμαν ειναι ετσι....

  6. #6
    Εγγραφή
    30-11-2012
    Μηνύματα
    1.060
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Και να μην γνωριζεις την είδηση πάντως καταλαβαίνεις κάτι τέτοια πως ειναι κατί άκυρο...Ποιος αραγε όντως τα ανοίγει?

  7. #7
    Εγγραφή
    01-01-2008
    Περιοχή
    3rd Rock from the Sun
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    551
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Nova
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από techgirl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και να μην γνωριζεις την είδηση πάντως καταλαβαίνεις κάτι τέτοια πως ειναι κατί άκυρο...Ποιος αραγε όντως τα ανοίγει?
    Αυτοί που έχουν μαύρα μεσάνυχτα και πίστεψέ με είναι αρκετοί.

  8. #8
    Εγγραφή
    30-11-2012
    Μηνύματα
    1.060
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GigaSat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτοί που έχουν μαύρα μεσάνυχτα και πίστεψέ με είναι αρκετοί.
    Μωρέ σίγουρα υπάρχουν παν-ασχετοι, αλλά αυτό είναι θέμα στοιχειώδους εξυπνάδας μου φαίνεται

  9. #9
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Εδω ερχονται emails με ips απο τραπεζες δλδ πχ αντι να λεει www.eurobank.gr λεει http://250.233.435.243/eurobank και νομιζουν οτι ειναι η τραπεζα και δινουν ολα τα στοιχεια τους!!! ακομα και το pin της καρτας! οι κλεφτες φτιαχνουν μια ψευτικη και σηκωνουν χρηματα απο ΑΤΜ....και ομως υπαρχει πολυς κοσμος που την πατησε και ακομα γινεται! απιστευτο????

  10. #10
    Εγγραφή
    30-11-2012
    Μηνύματα
    1.060
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδω ερχονται emails με ips απο τραπεζες δλδ πχ αντι να λεει www.eurobank.gr λεει http://250.233.435.243/eurobank και νομιζουν οτι ειναι η τραπεζα και δινουν ολα τα στοιχεια τους!!! ακομα και το pin της καρτας! οι κλεφτες φτιαχνουν μια ψευτικη και σηκωνουν χρηματα απο ΑΤΜ....και ομως υπαρχει πολυς κοσμος που την πατησε και ακομα γινεται! απιστευτο????
    τραγικό....

  11. #11
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Επειδη μου ερχοντουσαν και εμενα συνεχεια και στο προσωπικο μου αλλα και στην δουλεια ενημερωσα και την τραπεζα, ηταν της Εθνικης εκεινο. Η αστυνομια το γνωριζε ηδη.
    Θα πω και το αλλο, σε λογιστικο γραφειο εσκασε ιος αγνωστο πως, αυτος που λεγαμε τις προαλλες, που κρυπτογραφει δεδομενα! την επεσε σε server στο λογιστηριο μιας εταιριας και ζητουσαν 500 ευρω μεσω bitcoins. Ο διαχειριστης προσπαθησε να επαναφερει backup αλλα ηταν μεσα στον server με αποτελεσμα να μην εχει αλλο!!!! ετσι επειδη τα παντα ηταν εκει πληρωσαν τα 500 ευρω.... μετα ηρθε email με εναν κωδικο αποκρυπτογραφησης και τα ξεκλειδωσαν. ΕΜ τα backups ΔΕΝ τα αφηνουμε μεσα στο μηχανημα απο το οποιο τα παιρνουμε!!! ΚΑΝΟΝΑΣ!!!!

  12. #12
    Εγγραφή
    01-02-2006
    Μηνύματα
    1.421
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΔΑΦΝΗΣ
    Router
    Alcatel 780
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη μου ερχοντουσαν και εμενα συνεχεια και στο προσωπικο μου αλλα και στην δουλεια ενημερωσα και την τραπεζα, ηταν της Εθνικης εκεινο. Η αστυνομια το γνωριζε ηδη.
    Θα πω και το αλλο, σε λογιστικο γραφειο εσκασε ιος αγνωστο πως, αυτος που λεγαμε τις προαλλες, που κρυπτογραφει δεδομενα! την επεσε σε server στο λογιστηριο μιας εταιριας και ζητουσαν 500 ευρω μεσω bitcoins. Ο διαχειριστης προσπαθησε να επαναφερει backup αλλα ηταν μεσα στον server με αποτελεσμα να μην εχει αλλο!!!! ετσι επειδη τα παντα ηταν εκει πληρωσαν τα 500 ευρω.... μετα ηρθε email με εναν κωδικο αποκρυπτογραφησης και τα ξεκλειδωσαν. ΕΜ τα backups ΔΕΝ τα αφηνουμε μεσα στο μηχανημα απο το οποιο τα παιρνουμε!!! ΚΑΝΟΝΑΣ!!!!
    Εμένα εδώ στην εταιρεία που δουλέυω όλα τα στικάκια που μου έρχονται βαράνε το antivirus με autorun.exe. Εγώ επειδή κατεχω 5 γνώσεις ξέρω να το αποφεύγω. Έχω ενημερώσει 100 φορες στο IT ...... τιποτα, τα ίδια.
    Portable CD player

  13. #13
    Εγγραφή
    14-03-2011
    Περιοχή
    Köln
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    836
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24.000/2.500
    ISP
    Telekom
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    16.3(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από techgirl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μωρέ σίγουρα υπάρχουν παν-ασχετοι, αλλά αυτό είναι θέμα στοιχειώδους εξυπνάδας μου φαίνεται
    Στοιχειώδης μάθηση είναι που μας προσφέρει η Ελληνική Παιδεία...
    Υπάρχουν βέβαια και οι μεγαλύτεροι (π.χ. οι γονείς μας) που γνωρίζουν λίγα από τα βασικά και την πατάνε..
    SY2BYG

  14. #14
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    τωρα τελευταια γινεται ολο και πιο ευκολο να την πατησεις...ακομα και αν κατεχεις 5 πραματα..
    VAMOS ARIS

  15. #15
    Εγγραφή
    09-06-2008
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.130
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109073 kbps / 10990 kbps
    ISP
    COSMOTE S.A.
    Router
    AVM FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Interleaved
    Γνωρίζει κάποιος αν επηρεάζονται οι mobile πλατφόρμες WP και iOS?

    Intel Core i7-3930K | Gigabyte GA-X79-UD5 | Corsair Hydro Series H100i | G.Skill Ares 64GB | Asrock Arc A380 6GB OC | Creative SoundBlaster Z | OCZ Vector SSD 128GB | WD CaviarBlack 640GB | WD RED 2TB | Coolermaster Silent Pro M600 | Coolermaster 690 Pure Black Edition Case | Triple Monitor: Dell U2311H - 2 x Dell U2312HM
    MacBook Pro (Retina 13-inch / 16GB Ram)
    iPhone 15 Pro 128GB Black Titanium

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-14, 17:32
  2. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-14, 23:05
  3. Μηνύματα: 145
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-14, 18:29
  4. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-14, 00:15
  5. Μηνύματα: 52
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-14, 15:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας