Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    25-03-2005
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    709
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11264
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    ZyXEL 8924 / Entry 2i
    SNR / Attn
    14.4(dB) / 11.2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Question
    Καλησπέρα μας,

    εδώ και άνω πενταετίας έχω την γραμμή μου στην Forthnet όπου και συγχρονίζω ~11.5Mbps (θεωρητικά βάσει εργαλείου υπολογισμού >15Mbps) με downstream attenuation ~29dB και ταυτόχρονα με το downstream SNR να κυμαίνεται σε χαμηλά επίπεδα της τάξης των 4-6dB ανάλογα τις συνθήκες...Βέβαια επί του πρακτέου 'πιάνω' κάτι λιγότερο καθώς σε καταστάσεις full-downloading χωρίς τα overheads του PPPoE τερματίζει κοντά στα 1.1MB/sec, ήτοι ~9Mbps, δίχως όμως αυτό να προκαλεί ιδιαίτερα προβλήματα καθώς ουδέποτε είχα προβλήματα με αποσυνδέσεις, αδυναμία downloads κλπ.

    Στο θέμα μας και καθώς προέκυψε μια αρκετά δελεαστική προσφορά σε συνδυασμό με το δίκτυο της Cosmote για να μεταφέρω τη γραμμή ξανά στο δίκτυο του ΟΤΕ τα ερωτήματα μου είναι δύο:

    Πρώτον καθώς στην περιοχή υπάρχει έλλειψη πορτών στα DSLAM τι γίνεται με την φορητότητα και τον βρόγχο στον οποίο είμαι συνδεδεμένος; Στην ουσία αποδεσμεύεται αυτός και την/τον παραλαμβάνει ο επόμενος επιλαχών στη σειρά ή γίνεται άμεση μεταβίβαση της πόρτας στο όνομά μου από την Forthnet στον ΟΤΕ και είμαι 'εξασφαλισμένος' πως δε θα περιμένω κάνα 3μηνο στην καλύτερη να υπάρξει διαθεσιμότητα δικτύου στην περιοχή;

    Δεύτερον στο θέμα του SNR. Διαβάζω πως ο ΟΤΕ (όπως και άλλες εταιρίες) επιβάλουν κάποια προφίλ στους συγχρονισμούς των modem στις γραμμές του ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα των παρεχομένων υπηρεσιών, με ένα να είναι στα 10db, και το αμέσως χαμηλότερο στα 6dB (αν μεταφράζω σωστά τα όσα γράφονται κατά καιρούς εδώ μέσα). Εικάζω πως στην δική μου γραμμή το προφίλ της Forthnet βρίσκεται στα 6dB κατά τον συγχρονισμό, ο οποίος την τελευταία φορά έγινε προ 30 ημερών (uptime modem / router), μετά από πολύωρη διακοπή ρεύματος (ξεψύχησε ΚΑΙ το UPS...). Το ερώτημα είναι αν στο δίκτυο του ΟΤΕ υπάρχει η αντίστοιχη ελαστικότητα ώστε μετά από αίτηση του πελάτη αν πρωτογενώς επιλεχθεί υψηλό προφίλ, να γίνει επιλογή χαμηλοτέρου εφ΄όσον ο πελάτης και οι συνθήκες το επιτρέπουν (σταθερότητα γραμμής κλπ.).

    Ευχαριστώ
    Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι.

    Εκείνοι που βλέπουν
    Eκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν και...
    Eκείνοι που δε θέλουν να δουν

  2. #2
    Εγγραφή
    01-08-2013
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    254
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102397/10239
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    19(dB) / 2.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ο βρόχος (τα καλώδια) παραμένουν δικά σου. Όσον αφορά για την πόρτα στο DSLAM, με τη φορητότητα θα μεταφερθείς απο το DSLAM της Forthnet στο DSLAM του ΟΤΕ. Άρα η Forthnet θα την δώσει σε άλλο πελάτη που θα αιτηθεί DSL.
    Όσο αφορά για το SNR, ο ΟΤΕ κατα κύριο λόγο χρησιμοποιεί 9 SNR στις απλές adsl. Πολύ δύσκολα να σου δώσουν 6.

Παρόμοια Θέματα

  1. από ONTelecoms σε OTE
    Από akisgr στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-14, 23:22
  2. Από Cyta σε OTE
    Από evdometap στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-14, 19:25
  3. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-08-14, 11:10
  4. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-14, 15:16
  5. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-14, 15:27

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας