Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 87
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.688
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    HELLAS
    Δελτίο Τύπου:
    Εξιχνιάστηκε από τη Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, υπόθεση παραβίασης της νομοθεσίας για την πνευματική ιδιοκτησία

    Σχηματίστηκε δικογραφία σε βάρος 62χρονου ημεδαπού, που διέθετε παράνομα σε χρήστες του διαδικτύου βιβλία εκδοτών και συγγραφέων - μελών του Οργανισμού Συλλογικής Διαχείρισης Έργων Λόγου (Ο.Σ.Δ.Ε.Λ.)


    Από τη Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της Ελληνικής Αστυνομίας εξιχνιάστηκε υπόθεση παραβίασης της νομοθεσίας για την πνευματική ιδιοκτησία και σχηματίστηκε σχετική ποινική δικογραφία, τακτικής διαδικασίας, σε βάρος 62χρονου ημεδαπού.

    Ειδικότερα, η Δ ιεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος διερευνούσε υπόθεση με εμπλοκή αγνώστου ατόμου, χρήστη του διαδικτύου, που χρησιμοποιώντας ψευδώνυμο, αναπαρήγαγε, παρουσίαζε και διέθετε παράνομα και χωρίς την απαιτούμενη άδεια, σε άλλους χρήστες, ηλεκτρονικά βιβλία εκδοτών και συγγραφέων - μελών του Οργανισμού Συλλογικής Διαχείρισης Έργων Λόγου (Ο.Σ.Δ.Ε.Λ.).

    Στο πλαίσιο της ψηφιακής ανάλυσης, προέκυψε ότι η διάθεση πραγματοποιούνταν μέσω ειδικών αρχείων (torrent), τα οποία μεταφόρτωνε ο δράστης από τον λογαριασμό του, σε συγκεκριμένες ιστοσελίδες, στις οποίες ήταν εγγεγραμμένος με ψευδώνυμο.

    Για τα ανωτέρω ενημερώθηκε η Εισαγγελία Πρωτοδικών Αθηνών και ακολούθησε σχετική παραγγελία για διενέργεια προκαταρκτικής εξέτασης και εντοπισμό του δράστη.

    Από τη Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος διενεργήθηκε εκτεταμένη και ενδελεχής ψηφιακή έρευνα και ανάλυση των ψηφιακών δεδομένων και στοιχείων της υπόθεσης και πρόεκυψε η εμπλοκή του 62χρονου στην υπόθεση.

    Κατά τη διάρκεια κατ’ οίκον έρευνας, παρουσία Εισαγγελικού λειτουργού, που πραγματοποίησε κλιμάκιο αστυνομικών στο σπίτι του 62χρονου, ταυτοποιήθηκε ότι τυγχάνει ο κάτοχος και διαχειριστής της ηλεκτρονικής διεύθυνσης με το συγκεκριμένο ψευδώνυμο, μέσω της οποίας λάμβανε χώρα η συγκεκριμένη εγκληματική δραστηριότητα.

    Επιπλέον, κατά την διάρκεια της έρευνας βρέθηκε και κατασχέθηκε εξωτερικός σκληρός δίσκος, χωρητικότητας 1 ΤΒ, με μεγάλο πλήθος βιβλίων (περί τα 23.300 βιβλία), ο οποίος θα αποσταλεί στη Διεύθυνση Εγκληματολογικών Ερευνών για εργαστηριακές εξετάσεις.

    Υπενθυμίζεται ότι οι πολίτες μπορούν να επικοινωνούν με τη Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος στα ακόλουθα στοιχεία επικοινωνίας:

    Τηλεφωνικά: 111 88
    Στέλνοντας e-mail στο: ccu@cybercrimeunit.gov.gr
    Μέσω της εφαρμογής (application) για έξυπνα τηλέφωνα (smartphones) με λειτουργικό σύστημα ios-android: CYBERKID.

    Πηγή : ΕΛ.ΑΣ.

  2. #2
    Εγγραφή
    07-01-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16214/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Router
    Fritz!Box 7330
    SNR / Attn
    9(dB) / 3(dB)
    κάτι περισσότερο ξέρουμε?

  3. #3
    Εγγραφή
    19-03-2011
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    572
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10383/979
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Netgear DGND3700v2
    SNR / Attn
    5.1(dB) / 30.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Χαχαχαχαχαχαχα, ωραίο! Αυτή η αστυνομία, έπρεπε να γράφει ανέκδοτα, χαραμίζεται!

  4. #4
    Εγγραφή
    20-12-2009
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    543
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    60000/10999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 51.5(dB)
    Εγώ όπως διαβάζω την ανακοίνωση καταλαβαίνω ότι: συνελήφθη χρήστης ιστοσελίδας με torrent που έκανε upload βιβλία προφανώς σε μορφή pdf.

    Eϊναι η πρώτη φορά που ακούω κάτι τέτοιο για εδώ στην Ελλάδα, με ότι αυτό σημαίνει.

    Και έτσι όπως το βλέπω μπορεί ανά πάσα στιγμή κάποιος που θεωρεί ότι θίγονται τα πνευματικά του δικαιώματα από διαμοιρασμό μέσω torrent να κάνει καταγγελία στην ΕΑ και να βρεθεί ο uploader. (πχ η AEPI για τραγούδια mp3)

    Noμίζω ότι είναι πολύ σοβαρό το θέμα

    υ.γ δεν βλέπω να αναφέρεται πουθενά το κέρδος και άλλωστε τι κέρδος να έχει κάποιος που"σηκώνει" βιβλία με torrent

  5. #5
    Εγγραφή
    20-12-2009
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    543
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    60000/10999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 51.5(dB)
    Και τραβήξανε 62 χρονών άνθρωπο γιατί διαμοίραζε μέσω torrent βιβλία προφανώς για γνώση;
    Καλά δεν ντραπήκανε καθόλου;
    O κ. Σφακιανάκης αυτό το θεωρεί τώρα επιτυχία της δίωξης;
    Πραγματικά θα ήθελα να τον έχω αυτήν την στιγμή μπροστά μου και κοιτώντας με στα μάτια να μου πει.

    Είναι σαν να συλαμβάνεις κάποιον την δεκαετία του 80 γιατί σου δάνεισε έναν δίσκο να αντιγράψεις σε κασέτα.
    Έτσι όπως πάμε να μην ξεχάσουν τα Χριστούγεννα να συλάβουν και τα παιδάκια που λένε τα κάλαντα για φοροδιαφυγή.

    Οκ, έλεος δηλαδή. Λίγο ντροπή δεν βλάπτει

  6. #6
    Εγγραφή
    15-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    2.196
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FritzBox 7530 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eagle12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τραβήξανε 62 χρονών άνθρωπο γιατί διαμοίραζε μέσω torrent βιβλία προφανώς για γνώση;
    Καλά δεν ντραπήκανε καθόλου;
    O κ. Σφακιανάκης αυτό το θεωρεί τώρα επιτυχία της δίωξης;
    Πραγματικά θα ήθελα να τον έχω αυτήν την στιγμή μπροστά μου και κοιτώντας με στα μάτια να μου πει.

    Είναι σαν να συλαμβάνεις κάποιον την δεκαετία του 80 γιατί σου δάνεισε έναν δίσκο να αντιγράψεις σε κασέτα.
    Έτσι όπως πάμε να μην ξεχάσουν τα Χριστούγεννα να συλάβουν και τα παιδάκια που λένε τα κάλαντα για φοροδιαφυγή.

    Οκ, έλεος δηλαδή. Λίγο ντροπή δεν βλάπτει
    Θα δουμε κιαλλα τετοια σιγουρα...

  7. #7
    Εγγραφή
    13-03-2008
    Περιοχή
    Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    820
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritzbox 7590
    SNR / Attn
    12(dB) / 31(dB)
    Path Level
    Interleaved
    τα βιβλία, περιοδικά κ τα συγγράμματα ακόμη κ πτυχιακές εργασίες υπόκεινται σε πνευματικά δικαιώματα. μέχρι και καταστήματα με φωτοτυπίες ή και βιβλιοπωλεία που κάνανε παράνομα αντιγραφές ολόκληρων ή και μερικές σελίδες απο βιβλία και σχολικά βοηθήματα έχουν καταδικαστεί για παραβίαση πνευματικών δικαιωμάτων.

    Και κάτι ακόμη, το γνωρίζετε ότι κάθε φωτοτυπικό ή πολυμηχάνημα βαριάς χρήσης που πωλείτε έχει μέσα φόρο που αντιστοιχεί στο 4% για τα πνευματικά δικαιώματα συγγραφέων?

    και το καλύτερο. στο χαρτί Α4 που όλοι επισημοποιούν υπάρχει ο ίδιος φόρος

  8. #8
    Εγγραφή
    15-02-2009
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    28500/5000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 20,5(dB)
    ...και γ@μώ τις εξιχνιάσεις!!! ΕΥΓΕ στην αστυνομία μας!!!

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eagle12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τραβήξανε 62 χρονών άνθρωπο γιατί διαμοίραζε μέσω torrent βιβλία προφανώς για γνώση;
    Καλά δεν ντραπήκανε καθόλου;
    O κ. Σφακιανάκης αυτό το θεωρεί τώρα επιτυχία της δίωξης;
    Πραγματικά θα ήθελα να τον έχω αυτήν την στιγμή μπροστά μου και κοιτώντας με στα μάτια να μου πει.

    Είναι σαν να συλαμβάνεις κάποιον την δεκαετία του 80 γιατί σου δάνεισε έναν δίσκο να αντιγράψεις σε κασέτα.
    Έτσι όπως πάμε να μην ξεχάσουν τα Χριστούγεννα να συλάβουν και τα παιδάκια που λένε τα κάλαντα για φοροδιαφυγή.

    Οκ, έλεος δηλαδή. Λίγο ντροπή δεν βλάπτει

    Διαμοίραζε κάτι το όποιο δεν ήταν δικό του, απλά τα πράγματα είναι παράνομο, το ότι είναι 62 χρόνων κλπ δεν το κάνει λιγότερο ή παραπάνω, τα υπόλοιπα θα τα βρούνε τα δικαστήρια όπως ο νόμος ορίζει.

  10. #10
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Πάντως όταν θέλω να αγοράσω ένα βιβλίο θα το αγοράσω ανεξάρτητα αν μπορώ να το βρω ή όχι στο ίντερνετ, τα στοιχεία δείχνουν άλλωστε ότι οι πωλήσεις ηλεκτρονικών βιβλίων δεν έχουν αυξηθεί όπως έλεγαν οι προβλέψεις. Κάτι που οι e-book readers έμειναν στάσιμοι λόγω των ταμπλετς κάτι που προτιμάμε το βιβλίο να το έχουμε.
    Νομίζω ότι η διάθεση βιβλίων με τόρρεντ όχι μόνο δεν βλάπτει αλλά ωφελεί τους εκδοτικούς οίκους αφού μπορεί να ανακαλύψεις εκδόσεις και συγγραφείς που δεν ήξερες, αρκεί να υπάρχει ένα εύλογο χρονικό διάστημα από την στιγμή που κυκλοφορεί ένα βιβλίο ώστε να μπορέσει να βγάλει κέρδος.

  11. #11
    Εγγραφή
    20-12-2009
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    543
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    60000/10999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 51.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαμοίραζε κάτι το όποιο δεν ήταν δικό του, απλά τα πράγματα είναι παράνομο, το ότι είναι 62 χρόνων κλπ δεν το κάνει λιγότερο ή παραπάνω, τα υπόλοιπα θα τα βρούνε τα δικαστήρια όπως ο νόμος ορίζει.
    Απλά τα πράγματα δεν είναι φίλε μου.
    Αγοράζω ένα βιβλίο, το πληρώνω και το κάνω ότι θέλω ή κάνω λάθος;
    Δεν μου ανήκει;
    Δεν είναι πια δικό μου;
    Μπορώ να το σκίσω, να το κάψω, να το φάω ωμό, να το δανείσω σε ένα φίλο, να το κάνω δώρο, να αντιγράψω σημειώσεις, να κάνω αντίτυπα για να τα έχω μαζί μου στη σχολή μου, στην δουλειά μου.

    Έτσι λοιπόν αφού το έχω ήδη πληρώσει μπορώ να κάνω αντίτυπα φωτοτυπώντας και να τα δώσω σε φίλους ΧΩΡΙΣ σκοπός μου να είναι το κέρδος.

    Τέλος πάντων επειδή σε βλέπω να έχεις αντίθετη άποψη και επειδή δεν είμαι και νομικός, εγώ το μόνο που θα πω επειδή είμαι και άνω των 40 πλέον, ότι αυτά δεν υπήρχαν στην δική μου εποχή.

    Τώρα έχει γίνει αυτή η μπούρδα λόγω του internet και επειδή είναι πολλά τα χρήματα που είναι στην μέση.

    Εδώ όπως αναφέρει ένας φίλος παραπάνω προπληρώνουμαι φόρο πνευ. δικ. όταν αγοράζουμε A4, CD, DVD άδεια, κτλ.
    Αλήθεια υπάρχει κάτι νόμιμο σε αυτό;
    Nα πληρώνω φόρο για dvd που θα αποθηκεύσω τις ΔΙΚΕΣ μου φωτογραφίες που εγώ έχω τραβήξει με την οικογένεια μου.

    Αυτή είναι η γνώμη μου και δεν αλλάζει και ότι είπα πρωτύτερα το υποστηρίζω ακόμα.

    Αν είχα μπροστά μου τον κ. Σφακιανάκη της ηλ. δίωξης θα του έλεγα ότι είναι ντροπή.


    υ.γ ααα και να μην ξεχάσω, ότι είπα και πριν. Σύμφωνα με το γράμμα του νόμου, τα παιδάκια τα Χριστούγεννα που λένε τα κάλαντα είναι φοροφυγάδες και θα πρέπει να επιληφθεί άμεσα το ΣΔΟΕ.

    Οι νόμοι έγιναν για τους ανθρώπους και όχι οι άνθρωποι για τους νόμους.

  12. #12
    Εγγραφή
    28-06-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Μηνύματα
    1.342
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Interleaved
    Η διαθεση υλικου πνευματικης ιδιοκτησιας ειναι ποινικο αδικημα, ακομη και αν αφορα βιβλια, και οχι μονο τραγουδια και εργα.
    Τωρα το ζητημα ειναι αν η παραβαση ειναι με σκοπο το κερδος ή κατ' επαγγελμα και κατα συνηθεια ή με την απλη της μορφη την πλημμεληματικη. Στην μεν πλημμεληματικη μορφη εχει μεχρι 5 χρονια φυλακιση και χρηματικη ποινη, αν ειναι κακουργημα εχει ποινη απο 5 εως 10 ετη καθειρξη και χρηματικη ποινη. Διαβαστε το αρθρο 66 του Νομου 2121/1993. Μπορειτε να βρειτε το νομο σε μορφη pdf εδω: www.et.gr

  13. #13
    Εγγραφή
    20-12-2009
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    543
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    60000/10999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 51.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Avvocato Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η διαθεση υλικου πνευματικης ιδιοκτησιας ειναι ποινικο αδικημα, ακομη και αν αφορα βιβλια, και οχι μονο τραγουδια και εργα.
    Τωρα το ζητημα ειναι αν η παραβαση ειναι με σκοπο το κερδος ή κατ' επαγγελμα και κατα συνηθεια ή με την απλη της μορφη την πλημμεληματικη. Στην μεν πλημμεληματικη μορφη εχει μεχρι 5 χρονια φυλακιση και χρηματικη ποινη, αν ειναι κακουργημα εχει ποινη απο 5 εως 10 ετη καθειρξη και χρηματικη ποινη. Διαβαστε το αρθρο 66 του Νομου 2121/1993. Μπορειτε να βρειτε το νομο σε μορφη pdf εδω: www.et.gr
    Kαλά το έλεγα... νόμος 2121/1993... πριν το 93 ήταν ίσως πιο απλά τα πράγματα ή κάνω λάθος?

  14. #14
    Εγγραφή
    28-06-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Μηνύματα
    1.342
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Interleaved
    Αν θες την αποψη μου, ο συγκεκριμενος νομος ναι μεν καλυπτει σχεδον ολες τις πτυχες της πνευματικης ιδιοκτησιας, αλλα ειναι φταγμενος (κομμενος και ραμενος) για να εξυπηρετει μεγαλοσυμφεροντα των εταιριων οπως πχ η ΑΕΠΙ και οχι τους μεμονομενους καλλιτεχνες. Ειδικα σε οτι αφορα την ποινικη προστασια ιδιωτικων συμφεροντων εχει τοσο ευνοικες ρυθμισεις που σε σχεση με οποιονδηποτε αλλο κλαδο εννομης προστασιας να ειναι σαν τη νυχτα με την μερα. Σκεψου οτι η κλοπη ειναι πλημμελημα, οποτε αν καποιος κλεβει οτιδηποτε τιμωρειται με ποινη φυλακισεως , ενω εδω εχει και προστιμα και καθειρξη

  15. #15
    Εγγραφή
    18-06-2011
    Μηνύματα
    459
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Αν το έκανε χωρίς να βγάζει κάποιο κέρδος τότε είναι ηθικά αθώος, γιατί φρόντιζε για τον διαμοιρασμό της γνώσης και σε αυτούς που δεν είχαν - ήθελαν να δώσουν κάποιο αντίτιμο για να την αποκτήσουν.
    Όποιος δεν το καταλαβαίνει ας βάλει στην παρακάτω πρόταση αντί της λέξης "παιδιά" την λέξη "χρήστες".
    Ήταν κάποτε στην φτωχογειτονιά μας μια γιαγιά, που μάζευε τα παιδιά και τους έλεγε παραμύθια και ιστορίες. Ένα 62χρονος όμως που είδε ότι κουραζόταν να μιλάει η γιαγιά και δεν θα άντεχε για πολλά χρόνια ακόμα, αποφάσισε να γράψει τις ιστορίες και να τις μοιράσει στα παιδιά.
    Αν αγοράσω ένα βιβλίο με ανέκδοτα δηλαδή επιτρέπεται να πάω στην αντίστοιχη σελίδα του forum και να τα γράψω ένα ένα(όπως η γιαγιά ένα πράμα), αλλά απαγορεύεται να σκανάρω το βιβλίο και να το διαμοιράσω μέσω torrents;
    Μη πεις κανείς άκυρο το παράδειγμα με τα παραμύθια, γιατί δεν μιλάω για την πολιτιστική μας κληρονομιά, αλλά για αγορασμένα βιβλία κάποιου συγγραφέα.

Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-15, 14:00
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-14, 17:32
  3. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-14, 23:05
  4. Μηνύματα: 145
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-14, 18:29
  5. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-14, 00:15

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας