Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση 46-57 από 57
  1. #46
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.706
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gmarse Εμφάνιση μηνυμάτων
    έγραψε ένας φίλος πιο πάνω ''Αν και beta δουλεύει, το να προβάλεις το desktop σε tv.''

    εγώ θέλω από το desktop να δω μεσώ chromecast στην τv, ταινία από το pop corn αλλά και το περιεχόμενο του team viewer. θα μπορώ????

    γενικά, το chromecast μπορεί να προβάλει στην τηλεόραση ΑΚΡΙΒΩΣ δείχνει το η οθόνη του pc???

    και κάτι άλλο, το chromecast έχει θέμα με κάποια modem-να μην συνδέεται εννοώ.
    ΝΑΙ, μου δείχνει ακριβώς την οθόνη του desktop. Ανοίγω chrome, κάνω cast screen,βάζω στην οθόνη το παράθυρο που θέλω, και το βλέπω στην tv.

    To δουλεύω άνετα από desktop με ethernet. Aν το popcorn το παίρνεις σε laptop ασύρματα, δεν ξέρω αν θα σου αντέξει το wifi του ρουτερ

    Με δυό-τρία διαφορετικά modem που έχω δοκιμάσει δεν είχα κανένα πρόβλημα.
    Ενα θεματάκι μπορεί να παρουσιαστεί στο αρχικό setup. Σετάρεται είτε μέσω android είτε μέσω pc. Οταν παρουσίαζε πρόβλημα ( συνήθως να δόσει σε κλειδωμένο δίκτυο user/pass, σε ανοιχτό έμπαινε αμέσως), χρησιμοποιώ τον άλλο και σετάρεται. Κατά το αρχικό σετάρισμα να είσαστε κοντά στο modem, ώστε να είναι δυνατό το σήμα του wifi

    Κυκλοφόρησε και στην ελλάδα το chromecast2

  2. #47
    Εγγραφή
    08-03-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.994
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    HUAWEI™
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Φιλε μου δεν νομιζω οτι απο αυτα που περιγραφεις οτι σου δειχνει την οθονη του desktop παρα μαλλον το τρεχον tab του Chrome.
    Την οθονη του desktop θα στην εδειχνε αν μπορουσς; να δεις την επιφανεια εργασιας με τα εικονιδια της και να τρεχει εφαρμογες οπως Word, Excel, Photoshop, Games κτλπ.

    Μπορεις να τα δεις αυτα?!
    What is now proved was at first only imagined!

  3. #48
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.706
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nik_Gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε μου δεν νομιζω οτι απο αυτα που περιγραφεις οτι σου δειχνει την οθονη του desktop παρα μαλλον το τρεχον tab του Chrome.
    Την οθονη του desktop θα στην εδειχνε αν μπορουσς; να δεις την επιφανεια εργασιας με τα εικονιδια της και να τρεχει εφαρμογες οπως Word, Excel, Photoshop, Games κτλπ.

    Μπορεις να τα δεις αυτα?!
    Να υποθέσω δεν έχεις chromecast

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  chromecast2.png 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  63,0 KB 
ID: 164437


    Οπως βλέπεις μπορείς να κάνεις cast tab, μπορεις να κάνεις cast screen
    Με το cast tab περνάει και το audio στην tv, με το cast screen το audio (συνήθως αλλά όχι πάντα, μάλλονν εξαρτάται από την εφαρμογή) μένει στο pc

    Αφού κάνεις cast screen, ότι κάνεις στο pc/laptop προβάλεται και στην tv

    Μπορείς να κάνεις cast και από android (tablet/κινητό) Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το videostream, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το BubbleUPnP

    Oi λεπτομέρειες πολλές, ανάλογα με το τι θέλει ο καθένας
    Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και για επαγγελματικές παρουσιάσεις, αρκεί να υπάρχει tv kai wifi

    Πριν μερικές μέρες είμασταν 4 άτομα και μιλούσαμε με skype με την κόρη φίλου. Εκείνη έβλεπε ότι έδειχνε η κάμερα του laptop, εμεις την βλέπαμε όλοι σε 40άρα τηλεόραση γιατί κάναμε cast την οθόνη του laptop στην tv

    ΥΓ Εχω κάνει 2 chromecast δώρο σε φίλους για ονομαστιη εορτή. Ενθουσιαστήκανε. Και για χριστουγενιάτικο δώρο με 45€ αντί για ένα καλό μπουκάλι cognac μια χαρά είναι.

    Σε ένα samsung κινητό δεν εμφανιζότανε η επιλογή cast screen. Μπορεί να φταίνε τα μπλοκαρίσματα της samsung. Σε κινητά sony, ταβλετ asus/pipo μια χαρά κάνει castscreen (περνάει και το audio στην tv) Λέει ότι δουλεύει και με ios δεν τόχω δοκιμάσει

    Και μία λεπτομέρεια. Αν έχεις smarttv, οπότε έχει και wifi kai youtube, έχεις δυνατότητα casting από τον chrome είτε στο chromecast είτε sto wifi της tv. Αν διαλέξεις το wifi της tv τότε παίρνει μπρός το youtube της smarttv. Μπορείς να το δοκιμάσεις ακόμα και χωρίς chromecast.

    Επίσης υπάρχει extension lg για chrome, οπότε σου εμφανίζει τηλεκοντρόλ στο pc και αλλάζεις κανάλια/ανεβοκατεβάζεις ένταση κλπ με το ποντίκι

    Καλό είναι να βάλεις static ip στην τηλεόραση

    Ουφ πολλά βγήκανε
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 06-12-15 στις 14:05.

  4. #49
    Εγγραφή
    08-03-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.994
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    HUAWEI™
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σε ευχαριστω πολυ για τις πολυ ενδιαφερουσες πληροφοριες. Θα το αγορασω το αποφασισα:

    2 αποριες πανω σε αυτα:


    α) Οταν κάνατε cast την οθόνη του laptop στην tv για να δειτε την κοπελα, μπορουσατε μονο να την δειτε η και να την ακουσετε? Το skype μπορεσε να στειλει audio μεσω casting στο chromecast της TV? Και παρτικα πως γινεται αυτο? Ενω εχεις μπροστα σου το Skype αλλαζει παραθυρο πας στο chrome και επιλεγεις cast screen?

    β) Αν δεν εχεις chromecast αλλα εχεις smart tv εχεις την δυνατοτητα παλι να κανεις cast απο το chrome στο wifi της tv και αυτη με την σειρα της ανοιγει το youtube. Ναι οκ αν θελεις να παρακλουθησεις video. Αν ομως θελεις απλα να δεις το περιεχομενο της σελιδας του chrome, ενα αρθρο για παραδειγμα, θα ανοιξει η τηλεοραση τον internal browser της για προβολη της σελιδας του chrome?
    What is now proved was at first only imagined!

  5. #50
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.706
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nik_Gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστω πολυ για τις πολυ ενδιαφερουσες πληροφοριες. Θα το αγορασω το αποφασισα:

    2 αποριες πανω σε αυτα:


    α) Οταν κάνατε cast την οθόνη του laptop στην tv για να δειτε την κοπελα, μπορουσατε μονο να την δειτε η και να την ακουσετε? Το skype μπορεσε να στειλει audio μεσω casting στο chromecast της TV? Και παρτικα πως γινεται αυτο? Ενω εχεις μπροστα σου το Skype αλλαζει παραθυρο πας στο chrome και επιλεγεις cast screen?

    β) Αν δεν εχεις chromecast αλλα εχεις smart tv εχεις την δυνατοτητα παλι να κανεις cast απο το chrome στο wifi της tv και αυτη με την σειρα της ανοιγει το youtube. Ναι οκ αν θελεις να παρακλουθησεις video. Αν ομως θελεις απλα να δεις το περιεχομενο της σελιδας του chrome, ενα αρθρο για παραδειγμα, θα ανοιξει η τηλεοραση τον internal browser της για προβολη της σελιδας του chrome?
    a)Ακουγότανε από το laptop
    Ακριβώς, κάνεις cast screen από crome kai μετά ότι εφαρμογή βάλεις μπροστά (εδώ skype) προβάλλεται στην tv
    Αν το skype το τρέχαμε σε android κινητό/tablet, θα μετέφερε και τον ήχο

    b)Μόνο με youtube δοκίμασα. Εκεί που πήγα να κάνω cast από τον chrome, μου βγάζει select cast device, το cromecast ή την tv
    Δοκίμασε με την τηλεόρασή σου να δεις τι γίνεται.

  6. #51
    Εγγραφή
    16-11-2010
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι, Αττική
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΙΛΙΟΝ
    Router
    ΖΧΗΝ Η1080L
    ευχαριστώ τους φίλους και ιδιαίτερα τον dimitri_ns για τις πληροφορίες για το chromecast.
    είμαι και εγώ σε φάση να πάρω κάποια συσκευή (μάλλον chromecast) και ψάχνομαι.
    άρα ανακεφαλαιώνω :

    1) με cast screen μπορείς να δεις την οθόνη του desktop σου (αυτό με ενδιαφέρει) με όλα τα εικονίδια και εφαρμογές στην τηλεόραση.
    2) μπορείς να παίξεις κάποιο πρόγραμμα πχ pop corn, skype, από το desktop μέσω screen cast στην τηλεόραση αλλά δεν θα το ακούς, εκτός αν γίνεταιi cast από tablet ή smartphone, σωστά?

    εγώ βλέπω καμιά φορά nova go μέσω team viewer στο desktop μου από φίλο που έχει nova. Αυτό θα μπορώ να το κάνω cast από το desktop στην τηλεόραση αλλα δεν θα μπορώ να έχω ήχο, εκτός και αν χρησιμοποιώ tablet ή smartphoe, σωστά?

    επιμένω γιατί μου είπανε και για το android tv box και αμφιταλαντεύομαι.

  7. #52
    Εγγραφή
    08-03-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.994
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    HUAWEI™
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για το (2) που λες δεν θα κανεις cast screen το ιδιο το popcorn στην tv του σαλονιου αλλα μεσα απο την ενσωματωμενη λειτουργια του popcorn θα επιλεξεις να γινει προβολη στην τηλεοραση και ετσι θα εχει και ηχο (μεσω dlna επιτυγχανεται αυτο)
    What is now proved was at first only imagined!

  8. #53
    Εγγραφή
    16-11-2010
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι, Αττική
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΙΛΙΟΝ
    Router
    ΖΧΗΝ Η1080L
    ευχαριστώ πολύ!
    τα άλλα επομένως ισχύουν, σωστά?
    για το (2) που λες, υπάρχει δηλαδή καποια ρύθμιση μέσα στο pop corn?

  9. #54
    Εγγραφή
    08-03-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.994
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    HUAWEI™
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ναι σωστα ειναι και τα δυο.

    Γενικοτερα οταν προκειται να κανει media streaming ειναι καλυτερα να χρησιμοποιεις την ενσωματωμενη λειτουργια εκαστοτε εφαρμογης για να στειλει τα δεδομενα στην tv και οχι τοσο το cast screen αυτο καθ'εαυτο ακριβως γιατι θα εχεις και ηχο με αυτον τον τροπο 100% ενω με cast screen αμφιβολο, ειδικα απο desktop.

    και το popcorn οπως και το streamio εχουν embedded dlna functionality (προβολη σε)
    What is now proved was at first only imagined!

  10. #55
    Εγγραφή
    16-11-2010
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι, Αττική
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΙΛΙΟΝ
    Router
    ΖΧΗΝ Η1080L
    σε ευχαριστώ nik_gr!!
    εσύ που το αγόρασες, πως σου φαίνεται μέχρι τώρα?

  11. #56
    Εγγραφή
    08-03-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.994
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    HUAWEI™
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν το αγορασα ακομη, θα το παραγγειλω τωρα στις γιορτες!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    a)Ακουγότανε από το laptop
    Ακριβώς, κάνεις cast screen από crome kai μετά ότι εφαρμογή βάλεις μπροστά (εδώ skype) προβάλλεται στην tv
    Αν το skype το τρέχαμε σε android κινητό/tablet, θα μετέφερε και τον ήχο

    Σε εχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες!
    Απλα μενει αν ρωτησω για το screen cast μεσω Android device λειτουργει και στον ηχο ενω σε dekstop/laptop οχι,
    What is now proved was at first only imagined!

  12. #57
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.706
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nik_Gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το αγορασα ακομη, θα το παραγγειλω τωρα στις γιορτες!

    - - - Updated - - -




    Σε εχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες!
    Απλα μενει αν ρωτησω για το screen cast μεσω Android device λειτουργει και στον ηχο ενω σε dekstop/laptop οχι,
    Ναι το screencast μεταφέρει και ήχο, το δοκίμασα σε εφαρμογή web radio που έχει και slideshow kai δεν είναι "chromecast enable" σε κιτκατ 4.4
    Οπως σου είπα σε κινητό samsung φίλου δεν υπήρχε η επιλογή για screencast
    Εμείς στην οικογένεια έχουμε 3 sony, η google λέει δεν υποστηρίζεται, μιά χαρά δουλεύει

    Δεν ξέρω τι ακριβώς θέλεις να κάνεις, πάντως τρώγοντας έρχεται η όρεξη
    Αν πχ στο skype περάσει και ο ήχος, τότε τι γίνεται με το μικρόφωνο?

    Γενικά, πάντα ανάλογα με το τι θέλεις να κάνεις για να προβάλεις σε tv χρησιμοποιείς

    1. laptop
    2. android box
    3. tablet με ή χωρίς hdmi
    4. ασύρματη τεχνολογία κάτι από chromecast, wifi direct, miracast, dlna klp

    Εχω παίξει με όλα
    Με βόλεψε πιό πολύ το chromecast με όλα της google (+ chromecast +chrome +android)

    To dlna δεν υπάρχει σε όλες τις τηλεοράσεις, δεν περνούσε υπότιτλους κλπ
    Στο ανδροιδ box μούλειψε το πληκτρολόγιο και το ότι το android είναι φτιαγμένο για οθόνες αφής

    Ενα ενδιαφέρον στο chromecast είναι η λειτουργία guest, όπου οι φίλοι σου συνδέονται με pin που φαίνεται στην τηλεόραση, χωρίς να τους δίνεις user/pass από το wifi σου

    Αλλο καλό ότι όλες τις αναβαθμίσεις τις κάνει η google και όχι ο κάθε κατασκευαστής, γιατί εδώ ο κατασκευαστής είναι η google
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 08-12-15 στις 22:25.

Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-14, 18:29
  2. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-14, 15:42
  3. Σφάλμα με την μετάφραση του google...
    Από kostaspd στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-14, 23:47
  4. Μηνύματα: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-14, 12:29
  5. Μηνύματα: 112
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-14, 13:42

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας