Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    29-08-2014
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Χαιρετώ την ομάδα μετά από σχετικά σύντομο χρονικό διάστημα όπου με βοήθησε να δώσω ίντερνετ σε μια πολυκατοικία με ενοικιαζόμενα στούντιος για φοιτητές.

    *Γι' αυτούς που βαριούνται να διαβάζουν θα βάλω και ένα σχεδιάγραμμα ροής για το πως θέλω να υλοποιήσω την σκέψη μου. Παρόλα αυτά κάποιες λεπτομέρειες για την λειτουργία των isdn γραμμών δεν αποτυπώνονται.

    Λοιπόν... Από που να αρχίσω...
    Αυτήν την στιγμή έχω:
    1. Μια pstn σύνδεση με OTE 24 Mbps (17.200 πραγματικά) που δίνω ίντερνετ στην πολυκατοικία και μόνο τηλέφωνο στο σπίτι.
    2. Μια isdn σύνδεση χωρίς msn με ForthNet 24 Mbps (11-12.000 πραγματικά) που δίνω ίντερνετ στο γραφείο και στο σπίτι.
    3. Μια pstn σύνδεση απλή από τον ΟΤΕ που έχει πάνω μόνο τηλέφωνο για το γραφείο.

    Επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι έψαξα λίγο μόνος μου και -θεωρητικά τουλάχιστον- ας πούμε ότι έχω βρει μια οικονομική λύση.

    Βάζω μια isdn γραμμή με 2 msn και vdsl 50 Mbps.
    Ο κεφαλικός και ο msn1 είναι τα τηλέφωνα του γραφείου, ο msn2 είναι το τηλέφωνο του σπιτιού.
    Ένας πολύ καλός άνθρωπος που τον πήρα τηλέφωνο να αγοράσω μια μεταχειρισμένη συσκευή isdn μου πρότεινε να βάλω αν αυτού ένα fritz!box για να λύσω το πρόβλημα με το πως θα γίνεται κουμάντο στα τηλέφωνα.
    Δεν ξέρω όμως κατά πόσο θα μπορώ να διαχειρίζομαι όλα αυτά που θέλω και θα αναλύσω παρακάτω καθώς επίσης και το μοίρασμα του ίντερνετ όπως φαίνεται στο σχεδιάγραμμα.

    1. Απ' ότι ξέρω μέχρι στιγμής αν μιλάω με 2 γραμμές ταυτόχρονα (διαφορετικές συσκευές) σε περίπτωση που με καλέσει κάποιος τρίτος θα ακούει ήχο κατειλημμένου.
    2. Εάν όντως συμβαίνει αυτό μπορώ να το ρυθμίσω έτσι ώστε να κάνει εκτροπή σε ένα κινητό (π.χ. αν μιλάνε ο κεφαλικός και ο msn1 και κάποιος παίρνει στο msn2 αυτό να γίνει εκτροπή σε ένα κινητό..);
    3. Αντί να βάλω ένα ακριβό τηλεφωνικό κέντρο, μπορώ να κάνω την δουλειά μου με ένα fritz!box ή π.χ. με ένα gigaset dx600a link; Είμαι ανοιχτός σε προτάσεις.
    4. Στο πακέτο που με ενδιαφέρει έχει και 2000 λεπτά προς σταθερά. Αυτά ισχύουν ΜΟΝΟ για τον κεφαλικό ή και για τα msn;
    5. Σε περίπτωση που τα δωρεάν λεπτά ισχύουν ΜΟΝΟ για τον κεφαλικό. Αν ο κεφαλικός μιλάει μπορώ να κάνω κλήση από msn και να "χρεωθούν" τα λεπτά που θα μιλήσω στον κεφαλικό;
    6. Σχετικά με το ερώτημα 3. Δεν θα με πείραζε να δουλεύω ασύρματα με dect αν αυτό μειώσει το κόστος.
    7. Θέλω οπωσδήποτε αναγνώριση κλήσης σε όλες τις συσκευές σε όλα τα τηλέφωνα (κεφαλικό και msn) και τέλος (για το isdn κομμάτι τουλάχιστον)
    8. Ο msn2 είναι τηλέφωνο σπιτιού. Γίνεται να το κάνω να ΜΗΝ μπορούν να το βρουν στους τηλεφωνικούς καταλόγους; Ή επειδή είναι πάνω σε επαγγελματική γραμμή δεν είναι εφικτό.

    Αυτά. Ελπίζω να μην σας έπρηξα πολύ.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο που θα αφιερώσετε για το θέμα μου.
    Φιλικά, Γιάννης.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  setup.jpg 
Εμφανίσεις:  35 
Μέγεθος:  394,0 KB 
ID: 151313

  2. #2
    Εγγραφή
    21-11-2011
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.696
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/10.999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    17(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εκτροπη σε περιπτωση κατειλημενου γινεται. Τα ### που παιρνεις ειναι αναλογα τον παροχο.
    Τα λεπτα ομιλιας ισχυουν για το συνολο των γραμμων και οχι μονο στο κεφαλικο. (Εχω το μικρο επαγγελματικο στο γραφειο και το ξερω.)
    Αναγνωριση κλησης υπαρχει παντου (τουλαχιστον αυτο ξερω μεχρι τωρα).
    Νομιζω, χωρις να ειμαι βεβαιος, οτι δεν μπορεις να εχεις απορρητο αριθμο σε msn. Αλλα ρωτας για σιγουρια.
    Για τα υπολοιπα τεχνικα, fritz κλπ, δεν ξερω, sorry.
    ΝΕΟ PC! :yahoo:

    CoolerMaster Mastercase H500P Mesh White || ASRock X570 Steel Legend || Ryzen 5600X || G.Skill Ripjaws V F4-4000C16D-16GVK || EVGA GeForce GTX960 4GB FTW Gaming ACX 2.0+
    Samsung 980 PRO MZ-V8P500BW || Kingston HyperX SSD SH103S3B/120G || WD WD4003FZEX - 4TB || WD WD4002FΥΥZ - 4TB || EVGA SuperNOVA 550 G2 (220-G2-0550-Y1) || Dell UltraSharp U2414H ||
    Dell Alienware AW3420DW

  3. #3
    Εγγραφή
    29-08-2014
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
    Όταν λες "μικρο επαγγελματικο στο γραφειο" τι εννοείς; Είναι κάποια υπηρεσία που παρέχει ο ΟΤΕ και την έχει ονομάσει έτσι;
    Για το msn από ένα κατάστημα γερμανός που περνούσα σήμερα απάντηση δεν πήρα. Με βλέπω να μην την γλυτώνω την επίσκεψη στα κεντρικά...

  4. #4
    Εγγραφή
    21-11-2011
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.696
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/10.999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    17(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οχι εχω το Forthnet Professional Economy NEXT GEN το οποιο μου δινει απεριοριστα σταθερα, κινητα με αστικη χρεωση και adsl 24αρι + 2 επιπλεον τηλεφωνα (αλλα εχω μονο 1 γιατι τοσο χρειαζομαι) με 27€ το μηνα.
    ΝΕΟ PC! :yahoo:

    CoolerMaster Mastercase H500P Mesh White || ASRock X570 Steel Legend || Ryzen 5600X || G.Skill Ripjaws V F4-4000C16D-16GVK || EVGA GeForce GTX960 4GB FTW Gaming ACX 2.0+
    Samsung 980 PRO MZ-V8P500BW || Kingston HyperX SSD SH103S3B/120G || WD WD4003FZEX - 4TB || WD WD4002FΥΥZ - 4TB || EVGA SuperNOVA 550 G2 (220-G2-0550-Y1) || Dell UltraSharp U2414H ||
    Dell Alienware AW3420DW

  5. #5
    Εγγραφή
    29-08-2014
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x


    - - - Updated - - -

    Αντί να βάλω ένα τηλεφωνικό κέντρο, μπορώ να κάνω την δουλειά μου με ένα fritz!box ή π.χ. με ένα gigaset dx800a link; Είμαι ανοιχτός σε προτάσεις.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-14, 19:17
  2. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-14, 15:52
  3. ISDN χωρίς msn !
    Από DVader στο φόρουμ Isdn - Pstn
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-14, 15:04
  4. μοιρασμα Internet σε μεγαλη μονοκατοικια
    Από airbus στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-14, 20:18
  5. Internet για 2 μήνες;
    Από giorgosk21 στο φόρουμ Κινητή Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-14, 16:16

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας