Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-24 από 24
  1. #16
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.307
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anonymos1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ μπαίνω αποκλειστικά πια στο www.okairos.gr, Έχω μια εντύπωση ότι όλα παίρνουν τις ίδιες πληροφορίες και απλώς αλλάζει ο τρόπος που τις παρουσιάζουν
    Στο okairos μπαίνω στους χάρτες που έχει και στους οποίους δείχνει τους χάρτες καιρού. Πατάς το τρίωρο που σε ενδιαφέρει και βλέπεις με τον χρωματισμό που έχει αν βρέξει και σε τι ένταση (ΥΕΤΟΣ), θερμοκρασία, αέρα κλπ και πως εξελίσσεται το φαινόμενο στην περιοχή ενώ στο meteo ας πούμε σου έχει απλώς μια πληροφορία για μια συγκεκριμένη περιοχή.
    Ωραίο είναι, έγινε bookmarked και λόγω τρόπου παρουσίασης πρώτη επιλογή. Θέλουμε και app για android τώρα.
    hnesne

  2. #17
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.914
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΑΜΑ
    Εγω χρησιμοποιώ το www.kairos.gr μακράν το πιο όμορφο/λειτουργικό.
    Το okairos.gr μου θυμίζει εποχές 95.
    The world can change by your actions not by your opinions

  3. #18
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Revolution Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω χρησιμοποιώ το www.kairos.gr μακράν το πιο όμορφο/λειτουργικό.
    Το okairos.gr μου θυμίζει εποχές 95.
    Σε ζήτημα εμφάνισης ίσως αλλά υπερτερεί στο ότι σου δείχνε περισσότερη πληροφορία για την περιοχή που σε ενδιαφέρει.

  4. #19
    Εγγραφή
    10-02-2022
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anonymos1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ζήτημα εμφάνισης ίσως αλλά υπερτερεί στο ότι σου δείχνε περισσότερη πληροφορία για την περιοχή που σε ενδιαφέρει.
    Εγώ τον τελευταίο καιρο χρησιμοποιώ το kairos.com.gr και δείχνει να πέφτει μέσα στις προγνώσεις

  5. #20
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.307
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Καλό . Ίδια δεδομένα με το okairos.gr, από τη φινλανδική Foreca. Θα ήθελα να έχει χάρτες αλλά εμφανίζει περισσότερες πληροοφορίες, π.χ. πρόβλεψη ανά ώρα (κι όχι ανά 3ωρο/4ωρο) και πρόβλεψη 15 ημερών.

    - - - Updated - - -

    Για όποιον ενδιαφέρεται, έχει χάρτες και διαγράμματα και τα πάντα το ίδιο το site της Foreca, όμορφη σχεδίαση και τα πάντα διαθέσιμα με μια ματιά.
    hnesne

  6. #21
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.668
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    πρόβλεψη ανά ώρα (κι όχι ανά 3ωρο/4ωρο) και πρόβλεψη 15 ημερών
    Μην μπερδεύετε την πρόγνωση (που απαιτεί ανθρώπινη παρέμβαση, άρα αποκλείεται να γίνεται κάθε ώρα για κάθε περιοχή του κόσμου) με το αποτέλεσμα ενός μοντέλου. Τελείως διαφορετικά πράγματα, και δυστυχώς δεν είναι γνωστό στον κόσμο. Όλα τα apps απλά δημοσιεύουν τα αποτελέσματα ενός μοντέλου που το τρέχουν συνέχεια τροφοδοτώντας το με νέα δεδομένα. Η πρόγνωση περιλαμβάνει έναν επιστήμονα να βλέπει τα (συχνά αποκλίνοντα) αποτελέσματα από πάνω από ένα μοντέλα, και με βάση τις γνώσεις του να προβλέπει το τι θα γίνει, υπολογίζοντας ταυτόχρονα το βαθμό αβεβαιότητας.

  7. #22
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.307
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Ναι βρε συ, εννοείται. Και εννοείται πως οι προβλέψεις, αφού τέτοιες είναι, είτε είναι ανά ώρα είτε ανά μέρα ή οτιδήποτε δεν είναι ακριβείς, όπως και το ότι ένα μέτριας ποιότητας δεδομένο είναι καλύτερο από καθόλου δεδομένα, ακόμα κι αν είναι guestimate. Αλλά αν σου λέει στις 12 καταιγίδες και στις 4 λιακάδα δεν θα γίνει η μετάβαση στιγμιαία, αν βάλεις τις κατάλληλες παραμέτρους στο μοντέλο θα έχεις μια ιδέα και τι θα συμβαίνει στις 2 αν θες εκείνη την ώρα να απλώσεις τα ρούχα ή να βγάλεις το σκύλο για βόλτα. Οπότε για τον σκύλο όλη η κουβέντα, να μην έχει νεύρα.

    Το άλλο με τους επιστήμονες μην το σχολιάσω. Στην αποκεί πλευρά του Ατλαντικού σου λένε Χ% πιθανότητα να βρέξει και σε βάθος χρόνου στατιστικά πέφτουν μέσα, ΟΚ, εδώ δεν έχουμε μετεωρολόγους, αλλά τηλεμαϊντανούς που βγαίνουν μετά από κάθε καταιγίδα και ποστάρουν α, το πρόβλεψα, ο άλλος την πάτησε και τέτοια φαιδρά, που γελοιοποιείται όλος ο κλάδος.
    hnesne

  8. #23
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.668
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Μιλάς για βόλτα το σκύλο, άρα σε ενδιαφέρει η πρωινή πρόβλεψη για το μεσημέρι ή το απόγευμα. Τα μοντέλα θα είναι αρκετά ακριβή σε κάτι τέτοιο τις περισσότερες φορές. Ανέφερες όμως και 15 μέρες, το οποίο είναι ανέκδοτο για τα μοντέλα. Κοίτα σήμερα τι λέει το app σου για 15 μέρες μετά, σημείωσέ το, και δες όταν φτάσει η μέρα το πόσο μέσα έπεσε. Προσωπικό πρόσφατο παράδειγμα, επειδή με ενδιαφέρει να ξέρω τον καιρό του Σαββατοκύριακου όσο πιο γρήγορα γίνεται: Τη Δευτέρα ο καιρός έλεγε 9 πόντους χιόνι για την Κυριακή εδώ που είμαι. Σήμερα Παρασκευή λέει για 14 βαθμούς Κελσίου αύριο (Σάββατο), και μικρή πιθανότητα για λίγες νιφάδες την Κυριακή.

    Όσο για τους τηλεμαϊντανούς, το πρόβλημα είναι πολιτικό. Όταν οι γελοίοι πολιτικοί κάνουν πολίτευση και (κυρίως) αντιπολίτευση με βάση το πως συμπεριφέρθηκε η κρατική μηχανή σε μία ιστορικά μεγάλη κακοκαιρία, και αυτό πουλάει, η τηλεόραση το υιοθετεί.

  9. #24
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Μηνύματα
    625
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109941/10999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    OTE Oxygen
    SNR / Attn
    31(dB) / 3(dB)

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας