Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 32
  1. #1
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Καλησπέρα σε όλους! Για να τα πάρω τα πραγματα απο την αρχή και να μην σας μπερδέψω έχουμε ως εξης:
    Μέχρι προχτές είχα 24άρα γραμμή στον ΟΤΕ και με είχανε σε καμπίνα VDSL (συμφωνα με τον τεχνικό - μου την έδειξε κιόλας) η οποία βρισκότανε στα 570 μέτρα απο το σπίτι μου - μου το επιβεβαίωσε και το 13888- (το τηλεφωνικό κέντρο είναι γύρω στα 6 γιατί μένω εκτός πόλης - αλλα υπάρχει κάλυψη VDSL στην περιοχή μου και αρκετές καμπίνες). Όλα οκ ! Αφου λοιπόν είχα κάλυψη VDSL και ήταν δίπλα και η καμπίνα (και ο τεχνικος του ΟΤΕ μάλιστα μου είχε πει πως αμα βάλω VDSL θα πιάνω άψογα) είπα να το γυρίσω σε 30αρα όπως και έκανα την αίτηση.

    Όπως μου είπαν απο τον ΟΤΕ έχει ενεργοποιηθεί πλήρως η γραμμή μου και το μονο που μένει είναι το router το οποίο και θα έχω αύριο. Εντωμεταξύ μπαίνω κανονικά στο internet με το router του adsl (ZTE H108NS ).

    Οι απορίες μου είναι οι εξής:
    αφού μπήκε η VDSL γιατί δεν πιάνω με αυτό το router 24 ? Όσο δηλαδή το ADSL2+ αλλα συνεχίζω να κλειδώνω στα 17mbps όπου δηλαδή και πριν ?

    Και το σημαντικότερο, στο battlefield 4 που παίζω εδω και μήνες πάντα μπαίνω σε servers με μικρο ping και κλασικά έχω κάποιους στα favorites στους οποίους με την ADSL2+ έπαιζα με 47-55 ping . Απο την στιγμή που έγινε η αναβάθμιση στους ίδιους servers συνεχώς έχω ping 70 στην καλύτερη και μάλιστα δεν μου βρίσκει καν server με χαμηλότερο ping ενώ ξέρω πως στους ίδιους servers μήνες ολόκληρους ΠΡΙΝ την αναβάθμιση σε VDSL είχα καλύτερο ping..

    Τονίζω πως δεν εχω πάρει ακομα τον εξοπλισμό του VDSL και εδω θελω να ρωτήσω αν παίζει αυτό κάποιο ρόλο ? Θα στρώσει δηλαδή μόλις πάρω το router του VDSL ? Τι μπορεί να συμβαίνει ?

    Ακομα και στο speedtest.net το ping στον server της Θεσσαλονικης ( απο Ξάνθη είμαι ) είναι διπλάσιο απ'οσο ήταν πάντα !

    Και κάτι τελευταίο, δεν θυμάμαι τι line attenuation είχα με την adsl πάντως τώρα που μπήκα στο router βλέπω 13db και σύμφωνα με το adslgr calculator απέχω πανω απο 900 μέτρα απο την καμπίνα... Τι παίζει ?

    Δείτε και τα στατιστικά της γραμμής ( ξανα τονίζω απο το adsl router - ενω η γραμμή μου πλέον είναι vdsl απλα δεν εχω ακομα το νεο router)

    Bandwide Down/Up(kbps)
    :
    17342 kbps / 983 kbps

    SNR Margin Down/Up(db)
    :
    8.8 dB / 9.6 dB

    FEC Down/Up
    :
    3946 / 282

    CRC Down/Up
    :
    259 / 60

    HEC Down/Up
    :
    5112 / 0


    Downstream Upstream
    SNR Margin
    :
    8.9 dB 9.5 dB
    Line Attenuation
    :
    13.0 dB 6.0 dB
    Data Rate
    :
    17342 kbps 983 kbps

  2. #2
    Εγγραφή
    05-09-2014
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/11
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Router
    EdgeRouter X
    SNR / Attn
    11(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πάρε τηλέφωνο την τεχνική υποστήριξη και ζήτα να σε γυρίσουν σε fastpath (γιατί παίζεις online παιχνίδια πες).

    Όσο για το ADSL, μόνο με VDSL θα πιάσεις κόφτη. Το ADSL χρονίζει με το AK και όχι με την καμπίνα (εκτός και αν ο τεχνικός το ορίσει).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος NinjaMiltos : 04-03-15 στις 21:13.

  3. #3
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Το θέμα είναι πως στο adsl δεν είχα fast path...Θα το κάνω όμως...
    Οπότε θα ενημερώσω μόλις έχω νέα...

    ευχαριστώ..

  4. #4
    Εγγραφή
    05-09-2014
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/11
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Router
    EdgeRouter X
    SNR / Attn
    11(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν έχει νόημα να μην πας σε fastpath αν είσαι από καμπίνα. Έτσι και αλλιώς δεν θα πέσεις σε θέμα ταχύτητας γιατί θα είσαι ταβάνι.

    Οι σελίδες θα ανοίγουν ελάχιστα πιο γρήγορα, συν ότι θα έχεις χαμηλότερο Ping στα παιχνίδια. Είναι win-win situation .

    Τον εξοπλισμό τον πήρες;

    Αν δεν έχεις γυρίσει σε fastpath, τρέχα ένα tracert σε ntua.gr να δούμε πόσα ms ping έχεις στο πρώτο hop (μετά το router).

    Ανοίγεις γραμμή εντολών και γράφεις
    Κώδικας:
    tracert ntua.gr
    Εννοείται οτι δεν θα έχεις ενεργά downloads/uploads όταν κάνεις tracert γιατί θα εμφανίζει υψηλό Ping.

  5. #5
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    [QUOTE=NinjaMiltos;5630315]Δεν έχει νόημα να μην πας σε fastpath αν είσαι από καμπίνα. Έτσι και αλλιώς δεν θα πέσεις σε θέμα ταχύτητας γιατί θα είσαι ταβάνι.

    Οι σελίδες θα ανοίγουν ελάχιστα πιο γρήγορα, συν ότι θα έχεις χαμηλότερο Ping στα παιχνίδια. Είναι win-win situation .

    Τον εξοπλισμό τον πήρες;

    Αν δεν έχεις γυρίσει σε fastpath, τρέχα ένα tracert σε ntua.gr να δούμε πόσα ms ping έχεις στο πρώτο hop (μετά το router).

    Ανοίγεις γραμμή εντολών και γράφεις
    Κώδικας:
    tracert ntua.gr

    Καλησπέρα.Μόλις πήρα το router και είναι όλα οκ. Μίλησε και με τους τεχνικούς και με γύρισαν μόλις τώρα και σε fast path. Κάνω το ntua και ενημερώνω!

    Ευχαριστώ πολύ!

    - - - Updated - - -

    Λοιπόν έκανα το test και τα αποτελέσματα είναι τα εξής:



    Θα δω πως πάει και το battlefield 4 και θα σας πω...

    Στο speedtest.net πάντως που με το ρουτερ της adsl είχα ping 30 τώρα με το σωστό έχω 15...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ethnik471 : 05-03-15 στις 16:05.

  6. #6
    Εγγραφή
    05-09-2014
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/11
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Router
    EdgeRouter X
    SNR / Attn
    11(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είσαι με WiFi; Είναι απαράδεκτο να έχεις 30 ms Ping στο Router και 62 ms στο πρώτο hop.

    Κώδικας:
      1    <1 ms    <1 ms    <1 ms  TP-LINK.Home [192.168.1.1]
      2    25 ms    30 ms    24 ms  80.106.108.43
      3    24 ms    24 ms    24 ms  79.128.246.1
      4    29 ms    31 ms    27 ms  athe-crsb-acro7609a-1.backbone.otenet.net [79.12
    8.227.169]
      5    29 ms    38 ms    26 ms  athe-crsa-athe-crsb-3.backbone.otenet.net [79.12
    8.224.9]
      6    27 ms    26 ms    24 ms  grnet.gr-ix.gr [176.126.38.1]
      7    25 ms    28 ms    32 ms  kolettir-eier-1.backbone.grnet.gr [62.217.100.62
    ]
      8     *        *        *     Εξαντλήθηκε το χρονικό όριο της αίτησης.
      9    25 ms    24 ms    25 ms  achilles.noc.ntua.gr [147.102.222.210]
    64 ms Ping έχω με γερμανικό Server σε Battlefield 3 και είμαι σε Interleaved προφίλ (25 ms όπως βλέπεις).

    Με fastpath κανονικά το πρώτο σου hop πρέπει να είναι κάτω από 10 ms και όχι 62 ms.

    Αν είσαι με WiFi, βάλε Ethernet, σταμάτα τα Downloads/Uploads και τρέχα ξανά το tracert.

  7. #7
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Καλησπέρα! Με ανησύχησες πάρα πολυ! Φυσικά και είμαι συνδεδεμένος με ethernet.
    Το wifi ειναι κλειστό και δεν κατεβάζω τίποτα...

    Θα περάσω και τα dns και manual ip και ανεβάζω σε λίγο καινούργιο screenshot...

    - - - Updated - - -

    Λοιπόν ! Εντόπισα το πρόβλημα! Το Lan Optimizer της Gigabyte (-realtek). Σε οποιο mode και αν το είχα άλλαζε λίγο το ms...Όποτε το έκλεινα τελείως έπαιρνα πάνω κάτω σαν το παρακάτω που είναι επίσης με κλειστό...




    Πως το βλέπετε? Γιατί μου δημιουργεί πρόβλημα αυτό το προγραμματάκι ? εγώ το έβαλα για καλό για να μην έχω θεμα στο online gaming αν πχ συνδεθουν άλλες συσκευες στο wifi...

  8. #8
    Εγγραφή
    05-09-2014
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/11
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Router
    EdgeRouter X
    SNR / Attn
    11(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πέταμα όλα τα optimizers για το δίκτυο. Είχα και γω θέμα με ένα "optimizer" της Killer (Killer LAN σε MSI μητρική), μόλις το πέταξα λύθηκαν όλα μου τα προβλήματα.

    5 ms στο πρώτο hop, super είσαι!

    Με γεια η VDSL και καλό λιώσιμο στο Battlefield.

    Αλήθεια πόσο ping έχεις πλέον στο Battlefield (το χαμηλότερο στην λίστα);

  9. #9
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φίλε μου. Η αλήθεια ειναι πως είμαι αρκετά χαρούμενος για την VDSL...να σαι καλά!!
    Το ping είναι στα ίδια επίπεδα και με την ADSL δυστυχώς αν και περίμενα να πέσει έστω και λίγο... Μάλιστα στα servers που παίζω συνήθως και έχω στα favorites όπως πχ ο GRFS έχω ανεβασμένο ping για κάποιο λόγο...απο 50 πήγε στο 57

    Πριν που είδα το χαμηλότερο στην λίστα ήταν 45 (οσο και πριν) αλλα τώρα που βλέπω το χαμηλότερο είναι 51...

    Κρίμα γιατί περίμενα να έχω χαμηλότερο ping και σε κάποιες περιπτώσεις έχει πάρει λιγο και προς τα πάνω μάλιστα...δεν πειράζει...

    Και πάλι ευχαριστώ πολύ !!

  10. #10
    Εγγραφή
    05-09-2014
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/11
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Router
    EdgeRouter X
    SNR / Attn
    11(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παίζει ρόλο και το routing του παρόχου προς τα έξω.

    Ίσως να άλλαξε το routing ή μπορεί να έχει traffic προς τα 'κει.

    Δοκίμασε αργά το βράδυ να δεις αν θα έχεις το ίδιο ping αν σε καίει τόσο πολύ .

    Εγώ όταν είχα fastpath είχα 60 - 65 ms ping προς Γερμανία, με το 57 που έχεις τώρα είσαι άρχοντας!

    Κοίτα και τα CRC errors μετά απο 1-2 μέρες να σιγουρευτείς ότι είσαι ok, αν και απο καμπίνα πρέπει να έχεις ελάχιστα errors...

  11. #11
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    CRC error έχω 1 και όλα τα άλλα FEC κτλ errors είναι στο 0 ! Μάλιστα εδώ στην Ξάνθη απο χτες ρίχνει τρελές καρέκλες οπότε υποθέτω πως είναι καλά!
    Τι ακριβώς είναι τα CRC errors ξέρουμε ? Γιατί στην αρχή η γραμμή κλείδωνε στα 30000 ακριβώς αλλα είχε CRC errors και τώρα μάλλον με κατέβασαν στα 29750 και δεν έχει τίποτα...

    Απλά ήθελα το ping γιατί απο μικρός το είχα στο μυαλό μου οτι καλύτερη συνδεση internet = καλύτερο ping που προφανώς είναι λάθος...

    Και πάλι ευχαριστώ πολύ ! (πάρε το bf4 και ασε το 3 ρε συ...δεν υπάρχει το game..)

  12. #12
    Εγγραφή
    05-09-2014
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/11
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Router
    EdgeRouter X
    SNR / Attn
    11(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    1 crc error στις πόσες ώρες line uptime;

    CRC Error σημαίνει ότι το checksum του πακέτου που παρέλαβες δεν είναι το ίδιο με το αρχικό.
    Σε απλά ελληνικά σημαίνει ότι υπήρξε πρόβλημα στη μετάδοση και δεν έλαβες το πακέτο όπως το έστειλε ο αποστολέας και χρειάστηκε επαναμετάδοση.
    Εδώ και η πηγή: http://www.kitz.co.uk/adsl/error_correction.htm

    Δώσε stats αν δεν επανέλθει η γραμμή στο 30 καρφωμένο.

    Δυστυχώς και γω νόμιζα κάποτε ότι με το μεγαλύτερο upload θα έχω και καλύτερο ping...

    Spoiler:
    Το έχω το BF4 στο PS3 και το λιώνω, στο PC έτυχε να πάρω τσάμπα το BF3 όταν το έδινε το Origin για μερικές μέρες και μου έχει μείνει καβάτζα.
    Θέλει και καλό PC για να παίξεις "σωστά" τέτοιου τύπου παιχνίδια... Το οποίο δεν διαθέτω οπότε ξεμένω στο PS3 .
    Το δοκίμασα και το BF4 σε φίλου το PC και είναι κόλαση!!!

  13. #13
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε μου!! Σαν το bf 4 όντως δεν έχει

    Λοιπόν πάρε και ενα screen με τα stats μου. Είμαι 10 ώρες περίπου online γιατί είχαμε το πρωι διακοπές ρεύματος... Τα errors πήγαν στα 10 αλλα και με την adsl που είχα κάτι χιλιάδες δεν αντιμετώπιζα κάποιο πρόβλημα... Πήρα και στον ΟΤΕ και σιγούρεψα οτι όντως ειμαι σε fastpath αν και ξανα λέω πως απο τοτε που έκανα fastpath απο 30000 κλειδώνω γύρω στα 29600... Δεν πειράζει βέβαια


  14. #14
    Εγγραφή
    27-05-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    417
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7590
    SNR / Attn
    16(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ethnik471 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε μου!! Σαν το bf 4 όντως δεν έχει

    Λοιπόν πάρε και ενα screen με τα stats μου. Είμαι 10 ώρες περίπου online γιατί είχαμε το πρωι διακοπές ρεύματος... Τα errors πήγαν στα 10 αλλα και με την adsl που είχα κάτι χιλιάδες δεν αντιμετώπιζα κάποιο πρόβλημα... Πήρα και στον ΟΤΕ και σιγούρεψα οτι όντως ειμαι σε fastpath αν και ξανα λέω πως απο τοτε που έκανα fastpath απο 30000 κλειδώνω γύρω στα 29600... Δεν πειράζει βέβαια

    εχεις μεγαλο attenuation σε καποια φασματα τοσο στο downstream οσο και στο upstream και δεν εξηγειται αν εισαι συνδεδεμενος σε καμπινα. Βγαλε φιλτρο και βαλε το μοντεμ απευθειας στην κεντρικη πριζα με αποσυνδεδεμενες οσες συσκευες ειναι σε αλλες τηλεφωνικες πριζες. Επισης να ελεγξεις την εσωτερικη σου καλωδιωση ωστε να δεις αν υπάρχει καποιο παλιο προβληματικο καλωδιο.

    Με εκτιμηση

  15. #15
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Με προβλημάτισες πολύ φίλε μου... Έχω ακούσει οτι στην VDSL έχουν μεγάλο attenuation σε αντιθεση με την ADSL...Θα κάνω οτι μου είπες και θα ενημερώσω.... Αν παραμείνει το πρόβλημα τι μπορώ να κάνω? Δεν έχω αποσυνδέσεις αλλα σήμερα που εβγαλα και ξανα εβαλα το ρουτερ στην πρίζα κλείδωσα ακομα πιο κάτω...στα 28860.... σκέφτομαι μήπως φταίει η υπερβολικη κακοκαιρία εδω στην Ξανθη που μας τα εχει πλημυρίσει όλα και που τα καλωδια του ΟΤΕ πανε σαν τρελά απο τον αερα...
    Πάντως τα καλώδια στο σπίτι ειναι σίγουρα ΟΚ γιατί μένω σε μονοκατοικία 7ετίας...

    - - - Updated - - -

    Πριν λίγο έκανα επανεκκίνηση το ρουτερ και το attenuation όντως έπεσε πολύ ! Δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει.... Πάντως δεν εχω αποσυνδέσεις καθόλου !


Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αναβάθμιση σε VDSL 50
    Από evdometap στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-15, 20:16
  2. Αναβάθμιση σε VDSL! Βοήθεια!
    Από BlurryBlue στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-14, 00:56
  3. Αναβάθμιση σε VDSL
    Από invincible στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-14, 12:52
  4. Πρόβλημα στην αναζήτηση μετά από αναβάθμιση σε Yosemite
    Από dinap1 στο φόρουμ Apple Hardware και Software
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-14, 20:41
  5. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-14, 20:29

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας