Σελ. 7 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 2567891217 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 91-105 από 273

Θέμα: Ote wifi fon.

  1. #91
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.214
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    έχει αλλάξει κάτι στις ταχύτητες?
    σε σύνδεση σε ote fon οι ταχύτητες ξεκινάνε στα 14mbit και κυμαίνονται μετα στα 7mbit περίπου και up 1.5.
    Μήπως είναι μαϊμού?

  2. #92
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.441
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πλέον λειτουργεί με dynamic bandwidth allocation, οπότε οι χρήστες Fon μπορούν να τραβήξουν οσο πάει η γραμμή. Σε περίπτωση τώρα που ζητήσει bandwidth ο ιδιοκτήτης της γραμμής από το τοπικό του δίκτυο, έχει προτεραιότητα στο QoS.

    Ισχύει στα Entry 2i και Speedport Plus. Τα προηγούμενα έχουν ακόμα τα παλιά limits per user.

  3. #93
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.214
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    ναι το δοκίμασα και αλλού και έπειτα απο επικοινωνία μου είπαν οτι στο plus μπορούν να συνδεθούν μέχρι και 5 χρήστες

    Υπάρχει τρόπος σε κάνα ddwrt, tomato router κλπ να.τρέχει αυτόματα το script και να.κάνει σύνδεση σε καθημερινή βάση?
    Μήπως με ενα παλιο κινητό και την εφαρμογή γίνετε?

  4. #94
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.441
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δοκίμασε αυτό με το κινητό, αν και δε νομίζω, γιατί η εφαρμογή θέλει να βλέπει αμέσως το OTE WiFi Fon SSID και την gateway, οπότε θα το αγνοεί.
    Το πιο εύκολο είναι να τα αποθηκεύσεις σε έναν browser και κάθε φορά που θα γίνει timeout και θα ανοίξεις μια σελίδα, θα κάνει login και παίζει κανονικότατα.

  5. #95
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.214
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    θέλω να βάλω ενα κινεζοσυναγερμό επάνω σε εξοχικό σπίτι.
    αυτό είναι το πρόβλημα, δεν υπάρχει κάποιος εκεί.

    το κινητό θα είναι root για να μπορεί να είναι και station αλλά και access point για το συναγερμό.
    οταν θα τελειώνει το 24ωρο θα κάνει login ξανά μόνο του η θα πρέπει να το ψάξουμε παραπάνω?

  6. #96
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.627
    Downloads
    52
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Ζte 288a
    SNR / Attn
    6(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γίνεται να συνδεθεί μέσω WiFi extender? Δλδ ο extender να συσεσθει στο WiFi fon και μετά μέσω του extender να κανείς log in με τους κωδικούς στη σελίδα του Fon? Λογο ότι WiFi fon έχει αδύναμο σήμα

  7. #97
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.214
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    δεν θυμάμαι αν το έχω δοκιμάσει αλλά ένας λόγος ακόμα γιατί μπορεί να υπάρχουν πολλά fon τριγύρω οπότε με ενα extender (το πιθανότερο είναι οτι το υποστηρίζουν τα περισσότερα, διορθωστε αν κάνω λάθος) μπορείς να του πεις να τραβάει απο συγκεκριμένο fon.. επιλέγοντας να κλειδώσει σε συγκεκριμένη Mac, αυτή με το δυνατότερο σήμα.. κλπ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostas2005 : 01-05-19 στις 18:43.

  8. #98
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.627
    Downloads
    52
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Ζte 288a
    SNR / Attn
    6(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν έχει μόνο ένα? Θα μπορεί να γίνει Log in από συσκευή συνδεδεμένη στο extender?

  9. #99
    Εγγραφή
    01-05-2011
    Μηνύματα
    145
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.
    Το δίκτυο fon στη βάση του, παραμένει ένα ξεκλείδωτο δίκτυο, οπότε δε βλέπω το λόγο να μη λειτουργεί μέσω extender ή και μέσω router το οποίο λειτουργεί σε client mode.

  10. #100
    Εγγραφή
    09-02-2010
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Χαίρετε φίλοι,
    Μια γρήγορη ερώτηση:
    Μπορείς να είσαι συνδεδεμένος στην οικιακή σύνδεσή σου (στην οποία έχεις ενεργοποιημένη την υπηρεσία fon) και
    ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ να είσαι και εκτός σπιτιού και να συνδέεσαι σε κάποιο fon spot;
    Δηλαδή επιτρέπει την ταυτόχρονη χρήση εντός του σπιτιού (η κανονική οικιακή μου σύνδεση) και ταυτόχρονα να μπαίνει και κάποιος άλλους (με τα δικά μου credentials) σε κάποιο fon hotspot οπουδήποτε στην Ελλάδα;
    thanks

  11. #101
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.920
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Ναι, αυτή είναι λογική. Πρέπει όμως να έχεις κι εσύ ενεργοποιημένο το Fon στη γραμμή του σπιτιού σου.

  12. #102
    Εγγραφή
    09-02-2010
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Είναι σίγουρο φίλε μου ότι μπορούν να λειτουργούν ταυτόχρονα;
    Γιατί η λογική λέει ότι "χρειάζομαι το fon" εκτός σπιτιού όταν δεν είμαι σπίτι, δηλαδή όταν δεν χρησιμοποιώ τη σύνδεση του σπιτιού.
    Διότι εάν έχω την κανονική σύνδεση στο σπίτι (με ενεργοποιημένο το fon) και ας πούμε το αφήσω να κατεβάζει και ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ αλλάξω πόλη και πάω αλλού και συνδέομαι σε ένα fon hotspot με τα ίδια credentials (όπως αυτά της οικιακής μου σύνδεσης), με αυτόν τον τρόπο δημιουργώ μια δωρεάν σύνδεση internet εκτός σπιτιού; Υπάρχει κάτι που δεν καταλαβαίνω;
    Τι με αποτρέπει αυτή τη στιγμή από το να δώσω τα login credentials σε κάποιον 3ο ο οποίος θα αποκτήσει πρόσβαση στο internet μέσω fon χωρίς να πληρώνει τίποτα, σε άλλη πόλη;

  13. #103
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.920
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Δεν σε αποτρέπει κάτι, αρκεί να εμπιστεύεσαι ότι δεν θα κάνει βρωμοδουλειά με τα δικά σου στοιχεία. :P Και φυσικά θα πρέπει δυνητικά να μοιράζεσαι κι εσύ τη δική σου σύνδεση με άλλα άτομα (δηλ. να έχεις ενεργοποιημένη την υπηρεσία και για τη δική σου γραμμή). Σκέψου το πιο απλά: βγαίνεις για μια βόλτα και θες να μπεις σε ένα Fon Spot. Αλίμονο αν έπρεπε κάθε φορά να κλείνεις το router στο σπίτι πριν φύγεις για να μπορείς να συνδεθείς στο ξένο Fon.

  14. #104
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από almounia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι σίγουρο φίλε μου ότι μπορούν να λειτουργούν ταυτόχρονα;
    Γιατί η λογική λέει ότι "χρειάζομαι το fon" εκτός σπιτιού όταν δεν είμαι σπίτι, δηλαδή όταν δεν χρησιμοποιώ τη σύνδεση του σπιτιού.
    Διότι εάν έχω την κανονική σύνδεση στο σπίτι (με ενεργοποιημένο το fon) και ας πούμε το αφήσω να κατεβάζει και ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ αλλάξω πόλη και πάω αλλού και συνδέομαι σε ένα fon hotspot με τα ίδια credentials (όπως αυτά της οικιακής μου σύνδεσης), με αυτόν τον τρόπο δημιουργώ μια δωρεάν σύνδεση internet εκτός σπιτιού; Υπάρχει κάτι που δεν καταλαβαίνω;
    Τι με αποτρέπει αυτή τη στιγμή από το να δώσω τα login credentials σε κάποιον 3ο ο οποίος θα αποκτήσει πρόσβαση στο internet μέσω fon χωρίς να πληρώνει τίποτα, σε άλλη πόλη;
    οτιδηποτε κανει ο 3ος εισαι υπευθυνος εσυ αφου μπαινει με τα δικα σου προσωπικα στοιχεια αρα φαινεται οτι μπαινεις εσυ
    (Προφανώς δεν υπαρχει τιποτα δωρεαν ειναι χρεωμενο μεσα στο παγιο σου )

  15. #105
    Εγγραφή
    09-02-2010
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΡΟΣΤΑΝ
    OK ευχαριστώ Κατάλαβα, άρα στην ουσία με πρόγραμμα cosmote και ενεργοποιημένη την fon υπηρεσία είναι σαν να έχεις 2 συνδέσεις: μια στο χώρο σου και μία εκτός σπιτιού εκεί που υπάρχει fon spot οι οποίες μπορούν να λειτουργούν ταυτόχρονα και απεριόριστα. Καλό. Σε ένα fon spot πόσα άτομα μπορούν να συνδεθούν ταυτόχρονα;

Σελ. 7 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 2567891217 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 136
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-15, 00:04
  2. OTE WIFI HOTSPOTS
    Από telemaxos στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-14, 21:53
  3. TIPS: Το κολπατζίδικο Fritz Box Fon και πώς να το "εκπαιδεύσετε"
    Από cosmos στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 264
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-14, 08:42
  4. My Ote Free Wifi
    Από amoramor στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-14, 15:01

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας