Σελ. 6 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 456781116 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 273

Θέμα: Ote wifi fon.

  1. #76
    Εγγραφή
    27-01-2010
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    καλησπερα!

    ειχα αρκετα χρονια 24αρα συνδεση ote adsl και προσφρατως εκανα τη μεταβαση σε vdsl. μαζι με το νεο ρουτερ και την αναβαθμιση , ενεργοποιηθηκε και το wifi fon. Δυο απορίες:


    1.Τωρα που παρεχω κι εγω wifi σε guests, εαν καποιος απο τους αγνωστους που μπουν στο ιντερνετ μεσω του ρουτερ μου του wififon που παρεχω, αν κανει κατι παρανομο, μπορει να εντοπιστει ή μπορει να δημιουργησει προβλημα και σε μενα? (στο 13888 μου ειπαν πως οχι, αλλα ρωτω κι εδω γνωμες)

    2. Μιλησα με το 13888 και μου ειπαν πως για να μπορω κι εγω να μπω σε wififon πρεπει να εχω το αντιστοιχω password. Το username μου φαινεται στη νεα συμβαση που εκανα στο oteshop για αναβαθμιση σε vdsl.

    ομως δε αναφερεται το password. ετσι, μου ειπαν στο 13888 να στειλω ενα φαξ ή ενα email στον οτε και να ζητησω να μου αποστειλουν το username και password.

    ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ειναι: αυτο το username και password , προφανως θα το στειλει καποιος ανθρωπος κι οχι ρομποτ απο τον οτε, (το ξερω οτι ειναι τραβηγμενο αυτο που ρωταω) αλλα αν αυτο το username και password πεσει σε λαθος χερια και συνδεθει καποιος σε ενα wififon δικτυο σε μια αλλη πολη ή οπουδηποτε και κανει κατι παρανομο, τοτε έχω ευθυνη κι εγω? ή θα φαινεται καπως και η ταυτοτητα της αντιστοιχης συσκευης που εκανε αυτη την κακοβουλη συνδεση?

  2. #77
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Θα το στείλει υπολογιστής, ο άνθρωπος απλά θα πατήσει το αποστολή κωδικού, δεν έχει πρόσβαση στον κωδικό.
    Ναι αν πέσει σε λάθος χέρια θα έχεις εσύ την ευθύνη για κάποια παράνομη πράξη

  3. #78
    Εγγραφή
    27-01-2010
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα το στείλει υπολογιστής, ο άνθρωπος απλά θα πατήσει το αποστολή κωδικού, δεν έχει πρόσβαση στον κωδικό.
    Ναι αν πέσει σε λάθος χέρια θα έχεις εσύ την ευθύνη για κάποια παράνομη πράξη
    πως γινεται αυτο? πως μπορει να αποστειλει με φαξ και να μην τον δει καποιος ανθρωπος (ο αποστολεας)?

    εχει ακουστει να εχουν δημιουργηθει τετοιους ειδους προβληματα?

  4. #79
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Για την χρήση του Fon σε άλλο δίκτυο, απαραίτητα κάνουμε την σύνδεση με τον κωδικό της δικιάς μας σύνδεσης. Με απλά λόγια για να συνδεθείς στο δικό μου Fon, θα κάνεις χρήση του κωδικού της δικιάς σου σύνδεσης. Οπότε έχεις απάντηση στο πρώτο ερώτημα.

    Μπορείς να κάνεις σχετικό αίτημα ανάκτησης ή αλλαγής του κωδικού, στον λογαριασμό σου στην ιστοσελίδα της Cosmote ή με τους τρόπους που σου είπαν και θα σου έρθει με sms.
    Το sms στέλνεται αυτόματα από το σύστημα (robot) και δεν μεσολαβεί κάποιος άνθρωπος, εκτός αυτού που θα κάνει το σχετικό αίτημα στο σύστημα. Κανείς δεν γνωρίζει τον κωδικό σου.

  5. #80
    Εγγραφή
    27-01-2010
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την χρήση του Fon σε άλλο δίκτυο, απαραίτητα κάνουμε την σύνδεση με τον κωδικό της δικιάς μας σύνδεσης. Με απλά λόγια για να συνδεθείς στο δικό μου Fon, θα κάνεις χρήση του κωδικού της δικιάς σου σύνδεσης. Οπότε έχεις απάντηση στο πρώτο ερώτημα.

    Μπορείς να κάνεις σχετικό αίτημα ανάκτησης ή αλλαγής του κωδικού, στον λογαριασμό σου στην ιστοσελίδα της Cosmote ή με τους τρόπους που σου είπαν και θα σου έρθει με sms.
    Το sms στέλνεται αυτόματα από το σύστημα (robot) και δεν μεσολαβεί κάποιος άνθρωπος, εκτός αυτού που θα κάνει το σχετικό αίτημα στο σύστημα. Κανείς δεν γνωρίζει τον κωδικό σου.
    μου ειπαν οτι ο κωδικος μπορει να αποσταλει με φαξ ή email απο τον οτε. εγω τους εστειλα φαξ και τους ζητησα να μου το αποστειλουν με φαξ ή με email. τωρα, αν το αποστειλουν με φαξ πως θα γινει να ειναι απορρητο?

  6. #81
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν γνωρίζω με ποιον τρόπο θα σου τον στείλουν (σε μένα 2 φορές που χρειάστηκε έγινε με sms), αλλά ποιος σου είπε ότι το σύστημα δεν μπορεί αυτόματα να το στείλει με τους τρόπους που λες;
    Εδώ μπορούμε να το κάνουμε εμείς κάνοντας χρήση εφαρμογών (αυτόματη αποστολή φαξ ή email), δεν θα μπορεί να το κάνει ο IMS server του ΟΤΕ;

  7. #82
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.638
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Αν ενεργοποιήσω το FON αλλά βάλω mac filter μπορούν να συνδεθούν;
    Shotokan Karate Greece, μη κερδοσκοπική οργάνωση για τη διδασκαλία του Καράτε ως πολεμική τέχνη
    Moksu στο γρασίδι
    παίρνω προαγωγή, παίρνω δώρα, παίρνω τηλέφωνο αλλά περνώ το δρόμο, περνώ τα μαθήματα, περνάμε τις εξετάσεις
    Προσοχή προσοχή έρχεται καταστολή
    Anonymous vs Υπουργείο Δικαιοσύνης

  8. #83
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nmavro73 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ενεργοποιήσω το FON αλλά βάλω mac filter μπορούν να συνδεθούν;
    ποιος ο λόγος να το ενεργοποιήσεις και να βάλεις Block μέσω mac filter;
    Εκτός αν το πας κουτοπόνηρα, θα το έχω και καλά ενεργό αλλά δεν θα μπορεί να μπεί κάποιος, αλλά εγω θα μπορώ να μπώ στους άλλους!

    Δεν έχει κάποια πρόσβαση στα στοιχεία του 4ου ssid (ή 2ου, ανάλογα)

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2.png 
Εμφανίσεις:  76 
Μέγεθος:  14,7 KB 
ID: 189952



  9. #84
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.638
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Το θέλω για όταν φεύγουμε στην πεθερά μου που δεν έχει ιντερνετ. Και ναι θέλω να κόβω όταν είμαι εδώ γιατί αν συνδεθεί κάποιος δεν μπορώ να κάνω ΤΙΠΟΤΑ. Μου τρώει όλο το Upload και κολλάω τρελά
    Shotokan Karate Greece, μη κερδοσκοπική οργάνωση για τη διδασκαλία του Καράτε ως πολεμική τέχνη
    Moksu στο γρασίδι
    παίρνω προαγωγή, παίρνω δώρα, παίρνω τηλέφωνο αλλά περνώ το δρόμο, περνώ τα μαθήματα, περνάμε τις εξετάσεις
    Προσοχή προσοχή έρχεται καταστολή
    Anonymous vs Υπουργείο Δικαιοσύνης

  10. #85
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nmavro73 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέλω για όταν φεύγουμε στην πεθερά μου που δεν έχει ιντερνετ. Και ναι θέλω να κόβω όταν είμαι εδώ γιατί αν συνδεθεί κάποιος δεν μπορώ να κάνω ΤΙΠΟΤΑ. Μου τρώει όλο το Upload και κολλάω τρελά
    Εσυ δηλαδή θέλεις να μπορείς να πας εκεί και να έχεις fon, υποθέτω δεν σε ενδιαφέρει εκεί ο άλλος αν έχει θέμα όταν κάνεις εσυ σύνδεση, αλλά εδώ δεν θέλεις να δώσεις;
    Πάρε πακέτο κινητής με πολλά GB να είναι όσο το δυνατόν δικα σου

  11. #86
    Εγγραφή
    10-06-2007
    Περιοχή
    ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Μηνύματα
    1.694
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109998 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    ZTE H1600
    Μπορώ να μοιραστώ το Wifi του σπιτιού με ασφάλεια;
    Η σύνδεσή σου είναι απόλυτα ασφαλής, αφού χωρίζεται σε 2 δίκτυα. Ένα ιδιωτικό και ένα δημόσιο. Ανάμεσά τους υπάρχει ένα firewall για την ασφάλειά σου.
    ...και η ταχύτητά μου;
    Η ταχύτητα της σύνδεσης στο σπίτι σου δεν πρέπει να σε προβληματίζει. Το κομμάτι που μοιράζεσαι δεν επηρεάζει τη δική σου πλοήγηση στο Internet. Ο μέγιστος αριθμός συνδεδεμένων επισκεπτών ανά WiFi Spot είναι μόνο 2 μέλη.

    Προφανώς κάποιοι δεν διάβασαν καλά:https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/new_my_wifi.html

    Υ.Γ. Το χρησιμοποιώ πολύ καιρό (και μάλιστα είναι περασμένο σε όλα τα κινητά της οικογένειας) και σε πολλές περιπτώσεις με βόλεψε πολύ.

  12. #87
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.638
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσυ δηλαδή θέλεις να μπορείς να πας εκεί και να έχεις fon, υποθέτω δεν σε ενδιαφέρει εκεί ο άλλος αν έχει θέμα όταν κάνεις εσυ σύνδεση, αλλά εδώ δεν θέλεις να δώσεις;
    Πάρε πακέτο κινητής με πολλά GB να είναι όσο το δυνατόν δικα σου
    Δεν φτάνουν. Με το καλημερα έφαγα 250 μβ. Άσε που εκει ούτε καν 3G δεν εχει καλο
    Shotokan Karate Greece, μη κερδοσκοπική οργάνωση για τη διδασκαλία του Καράτε ως πολεμική τέχνη
    Moksu στο γρασίδι
    παίρνω προαγωγή, παίρνω δώρα, παίρνω τηλέφωνο αλλά περνώ το δρόμο, περνώ τα μαθήματα, περνάμε τις εξετάσεις
    Προσοχή προσοχή έρχεται καταστολή
    Anonymous vs Υπουργείο Δικαιοσύνης

  13. #88
    Εγγραφή
    21-07-2006
    Περιοχή
    Πέρα στους πέρα κάμπους
    Μηνύματα
    7.388
    Downloads
    62
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Προσπαθώντας να χρησιμοποιήσω το gmail πηρα από
    την google αυτό το μήνυμα:
    Αποκλείστηκε προσπάθεια σύνδεσης
    xxxxxxxxx@gmail.com

    Κάποιος χρησιμοποίησε μόλις τον κωδικό πρόσβασής σας για να προσπαθήσει να συνδεθεί στον λογαριασμό σας. Η Google απέκλεισε την προσπάθεια, αλλά θα πρέπει να ελέγξετε τι συνέβη.
    ΕΛΕΓΧΟΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ
    (λινκ)

    Πατώντας το λινκ μου βγάζει διάφορα ακατανόητα
    αλλά έκανα επανεκκίνηση του υπολογιστή και το
    gmail δουλεύει πάλι κανονικά.

    Υπάρχει περίπτωση να έχει κάποια σχέση αυτό με
    wifi που είχα ξεχάσει να το κλείσω;

  14. #89
    Εγγραφή
    27-01-2010
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. τελικα ο κωδικος μου σταλθηκε με αυτοματοποιημενο sms - πραγμα που μου δινει μια αισθηση ασφαλειας απορρητου του κωδικου.

    παντως βλεπω οτι χρησιμοποιει πολυ κοσμος το wifi fon -δεν ειχα ασχοληθει ποτε πριν και δεν ειχα καθολου εικονα- που σημαινει οτι γενικα πρεπει να ειναι αξιοπιστο και ασφαλες.

  15. #90
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 21706 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσπαθώντας να χρησιμοποιήσω το gmail πηρα από
    την google αυτό το μήνυμα:
    Αποκλείστηκε προσπάθεια σύνδεσης
    xxxxxxxxx@gmail.com

    Κάποιος χρησιμοποίησε μόλις τον κωδικό πρόσβασής σας για να προσπαθήσει να συνδεθεί στον λογαριασμό σας. Η Google απέκλεισε την προσπάθεια, αλλά θα πρέπει να ελέγξετε τι συνέβη.
    ΕΛΕΓΧΟΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ
    (λινκ)

    Πατώντας το λινκ μου βγάζει διάφορα ακατανόητα
    αλλά έκανα επανεκκίνηση του υπολογιστή και το
    gmail δουλεύει πάλι κανονικά.

    Υπάρχει περίπτωση να έχει κάποια σχέση αυτό με
    wifi που είχα ξεχάσει να το κλείσω;
    Μέσω fon έκανες την σύνδεση;
    μέχρι τώρα πάντως δεν είχα τέτοιο θέμα.
    Δες καλύτερα εκεί που δίνει τα στοιχεία για το ποιος έκανε την σύνδεση και απο που

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nmavro73 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν φτάνουν. Με το καλημερα έφαγα 250 μβ. Άσε που εκει ούτε καν 3G δεν εχει καλο
    Μπορεί να βάζουν mac filtering στο 3G, να πεις στην πεθερά να βάλει internet τότε και να κόψεις το fon απο το σπίτι αφού δεν θέλεις να συνδέονται

Σελ. 6 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 456781116 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 136
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-15, 00:04
  2. OTE WIFI HOTSPOTS
    Από telemaxos στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-14, 21:53
  3. TIPS: Το κολπατζίδικο Fritz Box Fon και πώς να το "εκπαιδεύσετε"
    Από cosmos στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 264
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-14, 08:42
  4. My Ote Free Wifi
    Από amoramor στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-14, 15:01

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας