Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    10-03-2007
    Μηνύματα
    265
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Σκέφτομαι να πάρω ένα smartphone με τις εξής δυνατότητες:
    - μεγάλη οθόνη για διάβασμα pdf. Η ποιότητα δεν με ενδιαφέρει.
    - δυνατότητα για κάρτα μνήμης γιατί θέλω να χρησιμοποιώ έγγραφα μεγέθους αρκετών GB.
    - ραδιόφωνο.
    - γρήγορο interface, ώστε να μην επιλέξω κάτι και περιμένω... και περιμένω... Ακούω για "κολλήματα", restart κτλ
    - πρακτικό interface, πχ σε ορισμένα μοντέλα για να γράψεις ελληνικά πρέπει να γράψεις όπως με το παλιό (κακό) σύστημα, που χρειάζεται να πατήσεις τρεις φορές το πρώτο "πλήκτρο" για να βγει το γάμμα, μία φορά το δευτερο για να βγει το δ, δύο φορές το 2ο για να βγει το έψιλον κ.ο.κ. αντί να υπάρχει ένα πλήκτρο - ένα γράμμα.
    - μπαταρία που διαρκεί για χρήση κυρίως ως τηλεφώνου για περισσότερο από 2 ημέρες. Υποψιάζομαι πχ ότι κινητό που καίει (κυριολεκτικά) κατά τη χρήση, μάλλον θα ξεμένει γρήγορα από μπαταρία.
    - καταγραφή αξιοπρεπούς video.

    Νομίζω ότι αρκετά, αν όχι όλα, τα ικανοποιεί το Sony Xperia Z. Μου έχουν πει για τα Samsung, αλλά παρατήρησα ότι για τα ίδια χρήματα ο επεξεργαστής είναι λιγότερο ισχυρός και χωρίς να ξέρω αν αυτό είναι καλό ή κακό (πχ μικρότερη κατανάλωση, καλύτερη αυτονομία) μάλλον ακούγεται μειονεκτικό. Η καλή ποιότητα του ήχου είναι προαιρετική, αλλά περισσότερο επιθυμητή σε σχέση με την ποιότητα της οθόνης.
    Θα με ενδιέφεραν σχόλια από κάποιον που έχει ή γνωρίζει τα τηλέφωνα, με βάση αυτά που έγραψα.

  2. #2
    Εγγραφή
    26-01-2008
    Μηνύματα
    676
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    To Xperia Z όχι απλώς καλύπτει αλλά υπερκαλύπτει όσα ανέφερες, είναι πολύ υψηλών επιδόσεων κινητό. Επειδή οι απαιτήσεις σου είναι ιδιαίτερα χαμηλές μπορείς να τα κάνεις όλα αυτά ανετότατα και με συσκευές με τα μισά λεφτά. Πρακτικά οποιοδήποτε κινητό με RAM 1 GB και άνω πιστεύω ότι κάνει άνετα τη δουλειά που θες. Αρκεί να μην το παραφορτώσεις με δεκάδες εφαρμογές οπότε όποιο κινητό και να πάρεις θα κλατάρει.

    Οι επεξεργαστές είτε 1.4 Ghz (Galaxy S3) είτε 1,5 (Xperia Z) είτε 1,6 (Galaxy S4) είναι διαφορές που δεν τις καταλαβαίνεις με "γυμνό μάτι" εκτός κι αν ζορίσεις πολύ το κινητό πχ με κάποιο πολύ βαρύ παιχνίδι και ...καταμετρήσεις τα μιλισεκόντ που κάνει να ανοίξει (σίγουρα δεν σε αφορά κάτι τέτοιο).

  3. #3
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    ορίστε http://www.skroutz.gr/s/4503613/Sams...y-S5-16GB.html με αναβάθμιση σε android L και μια από τις καλύτερες μπαταρίες στην κατηγορία.
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  4. #4
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vtester Εμφάνιση μηνυμάτων
    ορίστε http://www.skroutz.gr/s/4503613/Sams...y-S5-16GB.html με αναβάθμιση σε android L και μια από τις καλύτερες μπαταρίες στην κατηγορία.
    τοσο καλη μπαταρια εχει?

    αν θες,ριξε μια ματια και το z ultra μιας και κοιτας τα sony.αν θελεις τοσο μεγαλη οθονη βεβαια
    VAMOS ARIS

  5. #5
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blade_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    τοσο καλη μπαταρια εχει?
    Ίσως και την καλύτερη από όλα.
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  6. #6
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vtester Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως και την καλύτερη από όλα.
    δε νομιζω να περναει τα 10ρια οθονης που βγαζει το Ζ2 μου..
    VAMOS ARIS

  7. #7
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    όχι , και το z2 είναι τουμπάνι
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  8. #8
    Εγγραφή
    08-11-2014
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΕΙΑ
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    SNR / Attn
    17.3(dB) / 18.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    LG G2! Ευχρήστο αξιοπιστό δυνατό. Το έχω απο το καλοκαίρι και δεν έχω κανένα θέμα. Και σε πολύ καλή τιμή. Τώρα νομιζω η εκδοσή με τα 16gb έχει γύρο στα 250!
    Στα θετικά που έχει γι αυτή την χρήση που το θέλεις ειναι η μεγάλη διαρκεία της μπαταρίας(εμένα με web broswing, ανοιχτό 4G/wifi, τηλέφωνα αρκέτα κατά την διακριεα της ημέρας μου κράταει μέσο όρο πάνω απο μιαμιση μέρα.)
    Επίσης έχει εκπληκτική οθόνη. Σε σχέση με τις omoled της samsung είναι κλάσης ανώτερη. Ειδικά όταν δειβάζεις κατι απο το ιντερνετ δεν σε κουράζει και μεγαλυρη γωνια θεασης(το sony Z1,2 εχει θέμα με αυτο). Έχει και λειτουργεία όπου αναγνωρίζει το προσωπο σου και δεν μπαινει σε αναμονη οταν δειαβασεις κατι.
    Μετά έχει πολύ καλό multitasking. ευκολή αντιγραφή επικόληση, και μία λειτουργεία που λέγεται "συρεται στο πλαι" οπου αποθηκέυει της εφαρμογές στο παρασκεινιο ώστε να την χρησιμοποιήσεις μετά...Κολήματα ποτέ δεν ειχα. Ακόμη και όταν το στρετσαρισα δεν μάσησε.
    Η κάμερα του ειναι καλή αλλά όχι τέλεια... αν και η λειτουργεία σταθεροποιήσης εικονας που έχει βοηθάει πολύ σε κινουμένες εικονες ή οταν κινήσε εσύ. Το βιντέο του με άρεσε περισσοτερο. Γράφει σε 1080 με 60fps. Έχει και λειτουργεια εστιασης ήχου οπου εστιαζει στον ήχο που θέλεις εσύ και οχι σε άλλους εξωτερικους.
    Το μονο αρνητικό που έχει ειναι οτι δεν πέρνει καρτες μνήμης. Αλλά εκεί μπορεί να πας στην λύση των 32GB και να χρησημοποιεις καποια υπηρεσία cloud ώστε να κανεις την δουλεια σου. Γι οποια άλλη πληροφορία θέλει σχετικά με το συγκεκριμένο κινητο μπορώ να σε βοήθησω.

  9. #9
    Εγγραφή
    26-01-2008
    Μηνύματα
    676
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    Ρε παιδιά σόρρυ κιόλας αλλά προτείνετε flagships (ή τύπου flagships) σε κάποιον που ψάχνει για κινητό το οποίο θα χρησιμοποιεί κυρίως ως τηλέφωνο και κατά δεύτερο λόγο για προβολή εγγράφων pdf? Υπάρχει δηλαδή κινητό που με τέτοια χρήση δεν βγάζει 2 μέρες άνετα? Εγώ ένα LG L9 II έχω και με φουλ χρήση κλήσεων, σερφάρισμα, κάμερα, μουσική κλπ και βγάζεις 2 μέρες (όχι περισσότερο, αλλά 2 βγάζει στάνταρ). Και έχει HD οθόνη (κάτι που δεν ενδιαφέρει τον pzogr) και έχει βίντεο 1080p (ούτε αυτό τον ενδιαφέρει). Είναι δηλαδή αρκετά πάνω από τις απαιτήσεις που έθεσε ο pzogr και κοστίζει 120 ευρώ. Άντε στο τσακίρ κέφι να βάλει κι άλλα 50 ευρώ και να πάρει το Moto G 2014. Όχι ότι θα καταλάβει καμιά διαφορά βέβαια για το σκοπό που το θέλει. Από εκεί και πέρα δεν βλέπω το λόγο να δώσει περισσότερα χρήματα για κινητό τούμπανο που δεν θα ξέρει τι να το κάνει. Εκτός βέβαια αν ο ίδιος θέλει να ξοδέψει οπωσδήποτε κάποιο ποσό οπότε ας μας πει "θέλω να χαλάσω Χ ευρώ σε κινητό, τι προτείνετε?".
    Φιλικά!

  10. #10
    Εγγραφή
    10-03-2007
    Μηνύματα
    265
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω τι ακριβώς θέλω! Για να γίνω πιο σαφής... και το τωρινό μου κινητό ανοίγει pdf, αλλά για να το ανοίξει κάνει 5 δευτερόλεπτα τουλάχιστον, αν κάνω αναζήτηση θέλει καμια δεκαριά τουλάχιστον (και δεν είναι και κανένα μεγάλο κείμενο) κι όταν θέλω να διαβάσω πρέπει να πηγαίνω το κείμενο μπρος-πίσω-δεξιά-αριστερά συνέχεια για να το καταφέρω, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να διαβάσω παραπάνω από δυο προτάσεις.
    Με ενδιαφέρει απόλυτα η άμεση ανταπόκριση του κινητού χωρίς κολλήματα/καθυστερήσεις.
    Με βάση τα παραπάνω φαντάζομαι ότι δεν θα ήταν βολικό οτιδήποτε είναι μικρότερο από 5". To LG L9 είναι γρήγορο;

    Το LG G2 το απέρριψα επειδή δεν παίρνει κάρτα μνήμης και 16GB είναι λίγα (για μένα).

  11. #11
    Εγγραφή
    24-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    αν δεν έχεις πρόβλημα να περιμένεις πάρε ενα xiaomi mi3 ή mi4 από Ευρώπη ή Κίνα, με 5αρα οθονη, ταχύτατα και με ελληνική υποστήριξη. Κάθε εβδομάδα ενημέρωση βγάζουν! Ποιότητα τέλεια και σε καλή τιμή και με snapdragon επεξεργαστή. Αν πάρεις ένα xiaomi θα ξεχάσεις τι σημαίνει Samsung ή Sony ή LG!

  12. #12
    Εγγραφή
    26-01-2008
    Μηνύματα
    676
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    Pzogr τα κολλήματα και οι καθυστερήσεις έχουν να κάνουν και με τη χρήση. Όπως οι υπολογιστές έτσι και τα κινητά όσο φορτώνονται με εφαρμογές, προσωρινά αρχεία (cache), άχρηστα υπολείματα απεγκαταστημένων εφαρμογών κλπ σιγά σιγά μπουκώνουν. Υπάρχουν φυσικά εφαρμογές εργαλεία που καθαρίζουν τα παραπάνω και βοηθούν στη συντήρηση της συσκευής. Το δικό μου L9 II το έχω με καμιά 20αριά εφαρμογές (και βαριές, δηλαδή fb, messenger, skype, sygic, swiftkey, firefox, dropbox κλπ) καθαρίζω και την cache μια φορά την εβδομάδα και το κινητό πετάει, πατάς κάτι και ανοίγει ακαριαία, ενώ αντίθετα ενός φίλου (ίδιο κινητό) που το έχει παραφορτώσει εφαρμογές (και κυρίως χωρίς να κάνει καθαρισμό) αργεί, δηλαδή πατάς σε μια εφαρμογή και κάνει 5 δεύτερα να ανοίξει. Σε κάθε περίπτωση δεν θα σου σύστηνα το L9 II επειδή, όπως έχει αναφερθεί σε διάφορα φόρουμ, κάποιες παρτίδες από αυτές που ήρθαν στην Ελλάδα έχουν παρουσιάσει προβλήματα μετά την αναβάθμιση σε KitKat οπότε δεν υπάρχει λόγος να ρισκάρεις. Υπάρχουν ένα σωρό άλλες συσκευές με ίδια χαρακτηριστικά και παρόμοια τιμή που δεν έχει αναφερθεί κάτι μεμπτό.
    Τα pdf που λες ότι είναι πολλά gb φαντάζομαι εννοείς αθροιστικά ε? Ή τα pdf είναι τεράστια σε όγκο το καθένα? Επειδή έτσι αλλάζει το πράγμα.

    Ποιο κινητό έχεις τώρα και αργεί?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος moriarti : 12-03-15 στις 10:48.

  13. #13
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    κοιτα μηπως βρεις το vodafone smart max 4
    VAMOS ARIS

  14. #14
    Εγγραφή
    10-03-2007
    Μηνύματα
    265
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Το σημερινό κινητό δεν είναι smartphone. Εννοείται ότι τα GB αναφέρονται αθροιστικά. Το μεγαλύτερο pdf που έχω είναι γύρω στο 0,6GB, ενώ το μέσο αρχείο είναι μερικά MB. Φυσικά αντιλαμβάνομαι ότι παίζει ρόλο η χρήση. Αυτό που με ενδιαφέρει (και δεν γνωρίζω) είναι οι μικρότεροι επεξεργαστές έχουν τη δυνατότητα (όταν δεν είναι υπερφορτωμένοι) να έχουν άμεση ανταπόκριση.

  15. #15
    Εγγραφή
    26-01-2008
    Μηνύματα
    676
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    ΟΚ, αφού δεν είναι smartphone το τωρινό σου τότε ξέχνα όλα όσα ξέρεις για τα κινητά. Πχ. αυτό που είπες στο αρχικό ποστ για το πληκτρολόγιο τύπου Τ9 που πρέπει να πατάς 3 φορές για να βγει το "γ" κλπ αυτά τα προβλήματα δεν υπάρχουν. Εκτός του ότι όλα τα σμαρτ έχουν πληκτρολόγια κανονικά (1 γράμμα = 1 πλήκτρο) μπορείς να κατεβάσεις από το play store ό,τι πληκτρολόγιο θες και να το προσαρμόσεις όπως σε βολεύει. Κι αν βάλεις και το swiftkey θα πατάς τα πρώτα 2 γράμματα κάθε λέξης και τα υπόλοιπα θα σου τα συμπληρώνει αυτό. Μαντεύει τι θες να γράψεις.
    Στο θέμα μας τώρα, το pdf των 0,6 gb είναι κομματάκι μεγάλο και ακόμα και ένας υπολογιστής θα ήθελε μερικά δευτερόλεπτα να το ανοίξει οπότε δεν κρίνουμε με βάση αυτό. Στα νορμάλ αρχεία που είναι μερικών mb όπως είπες, δεν θα έχεις πρόβλημα. Οι επεξεργαστές εφόσον μιλάμε για 1.4, 1.5, 1.6 δεν έχουν τόσο μεγάλη διαφορά. Άλλωστε μπορεί ο 1,5 να είναι διπύρηνος και ο 1,4 τετραπύρηνος οπότε να δουλεύει πιο γρήγορα από τον 1,5. Ή μπορεί το κινητό με τον 1,4 να έχει 2 gb ram και το 1,6 να έχει 1 gb. Και σε αυτή την περίπτωση το 1,4 θα είναι πιο άνετο. Είναι δηλαδή συνδυασμός, δεν μπορείς να κρίνεις μόνο από τον επεξεργαστή. Πιστεύω ότι πιο σημαντική (και πιο αισθητή στη χρήση) είναι η ram. Από εκεί και πέρα η τελική απόφαση είναι θέμα μπάτζετ. Αν ψάχνεις όσο το δυνατόν οικονομικότερη λύση τότε μιλάμε για κάτι γύρω στα 150 ευρώ (κάνεις τη δουλειά σου αλλά αν σου ανοίξει η όρεξη για περισσότερα πράγματα θα σε καλύψει μέχρι ένα όριο). Αν διατίθεσαι να δώσεις κάτι παραπάνω για κάτι καλύτερο τότε πας στα περίπου 200 (καλύτερα χαρακτηριστικά και γενικά μεγαλύτερα όρια δυνατοτήτων). Αν δεν σε ενδιαφέρει το οικονομικό ανεβαίνεις από 250 μέχρι όσο θες όπου ό,τι και να πάρεις θα είναι γαμάτο για οτιδήποτε κι αν θελήσεις να κάνεις.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το γρηγορότερο Tablet στην αγορά 3G,IPS, 9.6'' N/I960HD 8 Core, 16GB, Android 4.4, 2 Sim Slots, Wi-Fi + 3G
    Από Machete στο φόρουμ Προσφορά - Ανενεργές Αγγελίες
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-15, 14:48
  2. Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-15, 13:48
  3. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-14, 16:17
  4. αγορα smartphone μεχρι 100-120 €
    Από jmk5 στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-14, 11:53
  5. αγορά smartphone κάτω από 150 ευρώ
    Από renegade angel στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-14, 21:40

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας