Σελ. 172 από 179 ΠρώτηΠρώτη ... 152162167170171172173174177 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.566-2.580 από 2684
  1. #2566
    Εγγραφή
    28-12-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    982
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Router
    Thomson
    SNR / Attn
    (dB) / 19(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η γραμμή μου είδε περίπου 1.5 Mbit ανοδο.
    Οι ADSL έχουν πρόβλημα όταν οι VDSL έρχονται από το κέντρο του παρόχου, αν πηγαίνει οπτική μέχρι το ΚΑΦΑΟ και από κει παίρνεις VDSL, τότε οι γραμμές των ADSL καθαρίζουν.

  2. #2567
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.973
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hoannis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η γραμμή μου είδε περίπου 1.5 Mbit ανοδο.
    Οι ADSL έχουν πρόβλημα όταν οι VDSL έρχονται από το κέντρο του παρόχου, αν πηγαίνει οπτική μέχρι το ΚΑΦΑΟ και από κει παίρνεις VDSL, τότε οι γραμμές των ADSL καθαρίζουν.
    Δε θα το έλεγα..
    https://en.wikipedia.org/wiki/VDSL#Profiles
    https://kitz.co.uk/adsl/linestats_explanation.htm
    With adsl2+ most lines will be running to their maximum capability, and a figure of around 18-19 dBm is the norm.

    Με το πρπ ίδιο output power ανάμεσα σε adsl & vdsl 8b η και λιγότερο output power 17a έρχονται οι vdsl από α.κ..
    Αυτό που διάβασα είναι ότι οι γραμμές μας (adsl) έρχονται ήδη με εξασθένιση από το μακρινό α.κ.. Ενώ οι γραμμές από τη καμπίνα πλέον έχουν λιγότερη εξασθένιση.. Λογικά και αυτή ανάλογα την απόσταση θα κόβει ισχύ για τις πιο κοντά γραμμές..
    Η καμπίνα μεν δίνει 17a με μικρότερη ισχύ από τα adsl & vdsl 8b που έρχονται από το α.κ με μεγαλύτερη ισχύ, αλλά δεν ξέρω πόσο συμβάλει σε αυτό η εξασθένιση των γραμμών από το α.κ...
    Αν πάντως σκεφτούμε και το 35Β που έχει πρπ το ίδιο output power με τα adsl & vdsl 8b, τότε νομίζω ότι όλο και κάτι θα πάθουν οι γραμμές από το μακρινό α.κ..
    Παίζουν ρόλο και οι συχνότητες λογικά.. Τι να πω..
    Μέχρι τώρα όπως είπα, διάβαζα το αντίθετο..
    Ίσως με τη τακτοποίηση καφάο & χαλκού πήρες το ότι πήρες.. Αλλά και πάλι φαίνεται να μη σε επηρέασε ( ακόμα; ) η καμπίνα..

    Όποιος έχει περισσότερες γνώσεις περί αυτού ας προσθέσει..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  3. #2568
    Εγγραφή
    28-12-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    982
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Router
    Thomson
    SNR / Attn
    (dB) / 19(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε θα το έλεγα..
    https://en.wikipedia.org/wiki/VDSL#Profiles
    https://kitz.co.uk/adsl/linestats_explanation.htm
    With adsl2+ most lines will be running to their maximum capability, and a figure of around 18-19 dBm is the norm.

    Με το πρπ ίδιο output power ανάμεσα σε adsl & vdsl 8b η και λιγότερο output power 17a έρχονται οι vdsl από α.κ..
    Αυτό που διάβασα είναι ότι οι γραμμές μας (adsl) έρχονται ήδη με εξασθένιση από το μακρινό α.κ.. Ενώ οι γραμμές από τη καμπίνα πλέον έχουν λιγότερη εξασθένιση.. Λογικά και αυτή ανάλογα την απόσταση θα κόβει ισχύ για τις πιο κοντά γραμμές..
    Η καμπίνα μεν δίνει 17a με μικρότερη ισχύ από τα adsl & vdsl 8b που έρχονται από το α.κ με μεγαλύτερη ισχύ, αλλά δεν ξέρω πόσο συμβάλει σε αυτό η εξασθένιση των γραμμών από το α.κ...
    Αν πάντως σκεφτούμε και το 35Β που έχει πρπ το ίδιο output power με τα adsl & vdsl 8b, τότε νομίζω ότι όλο και κάτι θα πάθουν οι γραμμές από το μακρινό α.κ..
    Παίζουν ρόλο και οι συχνότητες λογικά.. Τι να πω..
    Μέχρι τώρα όπως είπα, διάβαζα το αντίθετο..
    Ίσως με τη τακτοποίηση καφάο & χαλκού πήρες το ότι πήρες.. Αλλά και πάλι φαίνεται να μη σε επηρέασε ( ακόμα; ) η καμπίνα..

    Όποιος έχει περισσότερες γνώσεις περί αυτού ας προσθέσει..
    Όλα τα παραπάνω ισχύουν αυτό που έγραψα εγώ είναι άλλο.
    Από το κέντρο μέχρι το καφάο:
    Στην προηγούμενη κατάσταση έρχόταν γραμμές adsl και vdsl όλες μαζί. Αυτές μεταξύ τους επηρέαζε η μία την άλλη λόγο θορύβου.
    Στην νέα κατάσταση έρχονται λιγότερες από x adsl (γιατί κάποιες μετατρέπονται σε vdsl ), Μηδέν vdsl γιατί μετατράπηκαν σε οπτική ίνα.
    Αποτέλεσμα λιγότερος θόρυβος στις adsl στο μεγάλο κομμάτι της απόστασης (κέντρο - καφάο).

    Από το καφάο έως τον τελικό πελάτη όσο συνταξιδεύουν οι γραμμές υπάρχει θόρυβος αλλά
    υπήρχε και πριν
    η απόσταση είναι τόσο μικρή που το χάσιμο που έχεις είναι πολύ μικρότερο από το κέρδος (κέντρο - καφάο)
    ο αριθμός των γραμμών που συνταξιδεύουν είναι πολύ μικρότερος (άλλο να έρχονται π.χ. 200 γραμμές σε ένα καφαο από το κέντρο και άλλο να φεύγουν 10-20 γραμμές από το καφάο προς μία πολυκατοικία).

  4. #2569
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Μπορεί να μην έχεις πλέον τις vdsl απο το κέντρο, τις έχεις όμως απο την καμπίνα προς εσένα, τις έχεις μάλιστα με μεγαλύτερη ένταση σήματος.
    Συνήθως ο κόσμος χάνει σε ταχύτητα.

    Το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι να ήταν περιοχή που είχε πραγματικά πολλές γραμμές απο το κέντρο και τώρα να είσαι τυχερός και στο δικό σου καφάο να μην έχει πολλούς συνδρομητές με vdsl

  5. #2570
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.973
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hoannis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα τα παραπάνω ισχύουν αυτό που έγραψα εγώ είναι άλλο.
    Από το κέντρο μέχρι το καφάο:
    Στην προηγούμενη κατάσταση έρχόταν γραμμές adsl και vdsl όλες μαζί. Αυτές μεταξύ τους επηρέαζε η μία την άλλη λόγο θορύβου.
    Στην νέα κατάσταση έρχονται λιγότερες από x adsl (γιατί κάποιες μετατρέπονται σε vdsl ), Μηδέν vdsl γιατί μετατράπηκαν σε οπτική ίνα.
    Αποτέλεσμα λιγότερος θόρυβος στις adsl στο μεγάλο κομμάτι της απόστασης (κέντρο - καφάο).

    Από το καφάο έως τον τελικό πελάτη όσο συνταξιδεύουν οι γραμμές υπάρχει θόρυβος αλλά
    υπήρχε και πριν
    η απόσταση είναι τόσο μικρή που το χάσιμο που έχεις είναι πολύ μικρότερο από το κέρδος (κέντρο - καφάο)
    ο αριθμός των γραμμών που συνταξιδεύουν είναι πολύ μικρότερος (άλλο να έρχονται π.χ. 200 γραμμές σε ένα καφαο από το κέντρο και άλλο να φεύγουν 10-20 γραμμές από το καφάο προς μία πολυκατοικία).
    Πως το ξέρεις ότι θα έρχονται 0 vdsl από το α.κ;
    Δεν είναι σίγουρο ότι θα τους μεταφέρουν όλους κ άμεσα στη καμπίνα.. Μόνο αν αλλάξουν πακέτο σε μεγαλύτερο νομίζω.. Η αν οι ταχύτητες τους είναι χάλια και το ψάξουν με το πάροχο.. Η αν αρχίσουν το κόσμο στα τηλέφωνα με προσφορές κλπ κλπ..
    Και εκτός αυτού όπως είπα οι ήδη εξασθενημένες γραμμές από το α.κ ακόμα και όσες μείνουν θα έχουν να ανταγωνιστούν το σήμα που θα βγαίνει από τη καμπίνα με μικρότερη εξασθένιση..
    Έστω σε εκείνο το κομμάτι από καμπίνα->σπίτια.. Μικρότερη απόσταση όπως λες αλλά σύμφωνα με τα παραπάνω δεν είναι σίγουρο ότι δε θα επηρεαστούν πάλι οι γραμμές από το α.κ..
    Και ξαναλέω.. Μέχρι τώρα έχω διαβάσει τα αντίθετα όταν μπαίνει μια καμπίνα..
    Αλλά αυτό που εννοείς το σκέφτομαι και εγώ καιρό τώρα.. Σαν σκέψη υπάρχει στο μυαλό μου, αλλά τα φαινόμενα δείχνουν ότι έχει μείνει η σκέψη..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #2571
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Εγώ πάντως στο αρχικό μου ερώτημα έλεγα σε σχέση με τις οπτικές ίνες FTTC, όπου θεωρητικά οι καμπίνες αυτές δεν έχουν σχέση με τις καμπίνες χαλκού. Για αυτό ρώτησα αν θα καλυτερεύσει το δίκτυο από τη στιγμή που θα μειωθούν οι ενεργές γραμμές από τα παλιά ΚΑΦΑΟ.

  7. #2572
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.973
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Το ίδιο πράγμα λέμε..
    Θα καλυτερεύσουν οι γραμμές από την ενεργή καμπίνα και μετά..
    Οι άλλες γραμμές από το α.κ (με τα παλιά καφαο) αν και σαν σκέψη μπορεί να έπαιζαν λίγο καλύτερα λόγω λιγότερου φόρτου & crosstalk, αφού οι άλλες γραμμές θα ήταν πλέον στην ενεργή καμπίνα..
    Στη πραγματικότητα όμως φαίνεται να γίνεται το αντίθετο..
    Όταν γίνει η αλλαγή και σε εμάς εδώ θα δω..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #2573
    Εγγραφή
    28-12-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    982
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Router
    Thomson
    SNR / Attn
    (dB) / 19(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως το ξέρεις ότι θα έρχονται 0 vdsl από το α.κ;
    Γιατί με τα καφάο αυτό γίνεται, καταργείται ο χαλκός από το ΑΚ προς το καφαο και μπαίνει οπτική (για τις vdsl).
    Αν υπάρχουν εξαιρέσεις είναι εξαιρέσεις.

  9. #2574
    Εγγραφή
    08-04-2021
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1024/1024
    ISP
    Inalan
    τελικα στην ξηροκρηνη εχουμε ενημερωση με το vdsl τις wind τι γινεται ?

  10. #2575
    Εγγραφή
    29-03-2009
    Μηνύματα
    540
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Fritz!Box 7530 AX
    Path Level
    Interleaved
    Το κομμάτι της Vodafone λειτουργεί εδώ και 2 χρόνια, το άλλο κομμάτι προς Αμπελόκηπους λογικά θα ξεκίνησε.

  11. #2576
    Εγγραφή
    08-04-2021
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1024/1024
    ISP
    Inalan
    ειμαι στο αλλο κομματι εγω προς αμπελοκηπους και επειδη μου ηρθε η wind για προσφορα στο σπιτι και μου ειπε οτι και το adsl 24 θα δω καλυτερες ταχυτητες και πως αυτοματα σε 3 με 6 μηνες θα μου το αναβαθμισουν σε 50αρα vdsl σκεφτομουν να δεχτω την προσφορα αλλα δεν ηξερα αν λενε αληθεια η απλα ψαχνουν πελατες .
    Αυτη την στιγμη ειναι στην vodafone και συνχρονιζω ...Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.PNG 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  9,1 KB 
ID: 226746

  12. #2577
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Worldlock Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειμαι στο αλλο κομματι εγω προς αμπελοκηπους και επειδη μου ηρθε η wind για προσφορα στο σπιτι και μου ειπε οτι και το adsl 24 θα δω καλυτερες ταχυτητες και πως αυτοματα σε 3 με 6 μηνες θα μου το αναβαθμισουν σε 50αρα vdsl σκεφτομουν να δεχτω την προσφορα αλλα δεν ηξερα αν λενε αληθεια η απλα ψαχνουν πελατες .
    Αυτη την στιγμη ειναι στην vodafone και συνχρονιζω ...Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.PNG 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  9,1 KB 
ID: 226746
    Δεν ακούμε ΠΟΤΕ τους πωλητές που έρχονται στο σπίτι. Εμένα μου έλεγαν για FTTH ενώ η περιοχή έχει μόνο 200 σε VDSL. Κάνουμε έλεγχο στα σάιτ και τηλεφωνικά και συγκρίνουμε τι μας λένε και τι βλέπουμε στο site

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Worldlock Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειμαι στο αλλο κομματι εγω προς αμπελοκηπους και επειδη μου ηρθε η wind για προσφορα στο σπιτι και μου ειπε οτι και το adsl 24 θα δω καλυτερες ταχυτητες και πως αυτοματα σε 3 με 6 μηνες θα μου το αναβαθμισουν σε 50αρα vdsl σκεφτομουν να δεχτω την προσφορα αλλα δεν ηξερα αν λενε αληθεια η απλα ψαχνουν πελατες .
    Αυτη την στιγμη ειναι στην vodafone και συνχρονιζω ...Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.PNG 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  9,1 KB 
ID: 226746
    Επίσης δεν μπορείς να δεις με στατιστικά του adsl αν μπορείς να πάρεις VDSL. Μπες στα site όλων των εταιρειών σταθερής και κοίτα τι δείχνουν. Μήπως ξέρεις ποια εταιρεία έχει αναλάβει την περιοχή σου, δηλαδή ποιά εταιρεία έχει την καμπίνα που είναι πιο κοντά στο σπίτι σου? Μην μου πεις wind αν δεν το έχεις ελέγξει

  13. #2578
    Εγγραφή
    08-04-2021
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1024/1024
    ISP
    Inalan
    τωρα ειμαι σε αστικο κεντρο αλλα η νεες καμπινες που βλεπω στον δρομο ειναι τις wind

    απλα δεν ξερω ποτε θα ενεργοποιησουν τις νεες καμπινες και σε τι σταδιο ειναι

  14. #2579
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Worldlock Εμφάνιση μηνυμάτων
    τωρα ειμαι σε αστικο κεντρο αλλα η νεες καμπινες που βλεπω στον δρομο ειναι τις wind

    απλα δεν ξερω ποτε θα ενεργοποιησουν τις νεες καμπινες και σε τι σταδιο ειναι
    Κοίτα για να δεις αν έχεις δυνατότητα VDSL πάρε στην εξυπηρέτηση πελατών της WIND να δεις τι θα σου πούν, πάρε και στην Vodafone να ελέγξουν διαθεσιμότητα και μπες και στα site τους να κάνεις έλεγχο διαθεσιμότητας και να συγκρίνεις αυτά που σου είπαν στο τηλέφωνο, αν δεις οτι Vodafone και Wind σου δίνουν το ΟΚ τότε δεν υπάρχει θέμα. Κάνε αυτά που σου είπα αν θες και έχεις χρόνο και εάν δεν βρείς άκρη εδώ είμαστε

  15. #2580
    Εγγραφή
    08-04-2021
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1024/1024
    ISP
    Inalan
    απο τα site καμια εταιρια δεν δινει διαθεσημοτητα , μονο στην wind λεει οτι το δυκτιο στην περιοχη αναβαθμιζεται
    αλλα θα τους παρω και τηλεφωνο απο δευτερα να μαθω

Σελ. 172 από 179 ΠρώτηΠρώτη ... 152162167170171172173174177 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ανεβασμένο ping μετά απο αναβάθμιση σε VDSL
    Από ethnik471 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-16, 12:34
  2. VDSL στην Θεσσαλονίκη?
    Από DANNYGR στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 486
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-15, 00:00
  3. Μηνύματα: 439
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-15, 14:58
  4. wind vdsl στη θεσσαλονικη (40 ακκλησιες)
    Από lakis1982 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-14, 21:11

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας