Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 44
  1. #1
    Εγγραφή
    19-11-2005
    Περιοχή
    salonicco
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    836
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    vigor2700
    SNR / Attn
    9(dB) / 18(dB)
    HELLAS
    Δελτίο Τύπου:
    • Σχηματίστηκε σχετική δικογραφία αυτόφωρης διαδικασίας, σε βάρος 37χρονου, ο οποίος παρείχε παράνομα πρόσβαση σε οπτικοακουστικά έργα, μέσω ιστοσελίδας στο διαδίκτυο
    • Με τον τρόπο αυτό, προκλήθηκε σημαντική απώλεια εσόδων τόσο για τους νόμιμους δικαιούχους, ύψους 1.400.000 ευρώ περίπου, όσο και για το Κράτος, από τη μη είσπραξη των αντίστοιχων φόρων


    Από τη Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της Ελληνικής Αστυνομίας, στο πλαίσιο επιχειρησιακών δράσεων για την καταπολέμηση της φοροδιαφυγής, εξιχνιάστηκε υπόθεση παραβίασης της νομοθεσίας για την πνευματική ιδιοκτησία και φοροδιαφυγής.

    Για την υπόθεση συνελήφθη χθες (12-03-2015) στην Αθήνα, 37χρονος ημεδαπός, σε βάρος του οποίου σχηματίστηκε σχετική δικογραφία για παράβαση της νομοθεσίας για την πνευματική ιδιοκτησία, κατ’ εξακολούθηση, μέσω διαδικτύου.

    Προηγήθηκαν ψηφιακές καταγγελίες σε βάρος συγκεκριμένης ιστοσελίδας, διότι καθιστούσε προσιτά στο κοινό μέσω διαδικτύου και διέθετε, χωρίς να τηρούνται οι νόμιμες προϋποθέσεις (αγορά - πώληση - ΦΠΑ - φορολογία - πνευματικά δικαιώματα), οπτικοακουστικά έργα πάσης φύσεως.

    Ειδικότερα, σύμφωνα με την καταγγελία, ο δράστης συγκέντρωνε παράνομα διαδικτυακούς συνδέσμους (urls), που αντιστοιχούσαν σε οπτικοακουστικά έργα (κινηματογραφικές ταινίες και σειρές) και τα παρείχε, χωρίς την απαιτούμενη άδεια των νόμιμων δικαιούχων, στους χρήστες της εν λόγω ιστοσελίδας, προτρέποντάς τους σε αυτή την παράνομη δραστηριότητα.

    Με τον τρόπο αυτό, προκλήθηκε, σύμφωνα με την Εταιρεία Προστασίας Οπτικοαουστικών Έργων, σημαντική απώλεια εσόδων για τους νόμιμους δικαιούχους, ύψους 1.400.000 περίπου, καθώς και για το Κράτος από τη μη είσπραξη των αντίστοιχων φόρων.

    Επιπλέον, σύμφωνα με τα καταγγελλόμενα, η εν λόγω ιστοσελίδα είχε υψηλή επισκεψιμότητα και βάσει στατιστικών στοιχείων, κατείχε τη 2η θέση πανελληνίως ανάμεσα σε ιστοσελίδες με παρόμοιο περιεχόμενο, περιέχοντας περισσότερους από 66.000 συνδέσμους (urls) και αριθμώντας περί τους 400.000-500.000 χρηστές.

    Για τα παραπάνω ενημερώθηκε η Εισαγγελία Πρωτοδικών Αθηνών και παραγγέλθηκε η διενέργεια προκαταρκτικής εξέτασης. Ακολούθησε εκτεταμένη, ενδελεχής και εμπεριστατωμένη διαδικτυακή έρευνα και ανάλυση των ψηφιακών δεδομένων και στοιχείων της υπόθεσης από τη Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος. Στο πλαίσιο αυτό και ύστερα από αλληλογραφία με τις αρμόδιες αρχές και τις εμπλεκόμενες εταιρίες τηλεπικοινωνιών και διαδικτύου, προέκυψε ως διαχειριστής της προαναφερθείσας ιστοσελίδας ο ανωτέρω 37χρονος συλληφθείς.

    Κλιμάκιο Αστυνομικών της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, διενήργησε χθες (12-03-2015) νομότυπη έρευνα στην οικία του ανωτέρω, όπου και ταυτοποιήθηκε ότι αυτός τυγχάνει ο διαχειριστής της ιστοσελίδας.

    Κατά την έρευνα, βρέθηκαν και κατασχέθηκαν τέσσερις (4) εσωτερικοί σκληροί δίσκοι ηλεκτρονικού υπολογιστή, οι οποίοι θα αποσταλούν στη Διεύθυνση Εγκληματολογικών Ερευνών για εργαστηριακές εξετάσεις.

    Επίσης, βρέθηκε και κατασχέθηκε κατάσταση με χρηματικά ποσά, από όπου προκύπτουν έσοδα από διαφημίσεις στην εν λόγω ιστοσελίδα, με το ύψος τους να εκτιμάται στις αρκετές χιλιάδες ευρώ μηνιαίως, χωρίς να τηρούνται οι νόμιμες προϋποθέσεις δήλωσης των εσόδων αυτών στην εφορία.

    Ο ανωτέρω δράστης, με τη σε βάρος του σχηματισθείσα δικογραφία, θα οδηγηθεί ενώπιον του κ. Εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Αθηνών.

    Παράλληλα, η Διεύθυνση Οικονομικής Αστυνομίας και το Σώμα Δίωξης Οικονομικού Εγκλήματος, θα ενημερωθούν για να διερευνήσουν τη νομιμότητα των εσόδων αυτών και για τον καταλογισμό τυχόν διοικητικών κυρώσεων για φορολογικές παραβάσεις, σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις.

    Πηγή : ΕΛ.ΑΣ.

  2. #2
    Εγγραφή
    22-02-2005
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Μηνύματα
    493
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    11700/1023 (εκεί γύ
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Draytek Vigor 2710Vn
    Για ποιο site μιλάμε ρε παιδιά ???


    MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

  3. #3
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.217
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    μαλλον για το dvdmovies.gr

    εγω παντως σημερα το εμαθα διαβαζοντας σχετικη ειδηση..


  4. #4
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Δεν το ήξερα το σάιτ αυτό αλλά αν κατάλαβα καλά δεν παρείχε περιεχόμενο απλώς ανέφερε τα λινκ που μπορούσες να τα βρεις. Θέλω να πιστεύω ότι απλώς θα ταλαιπωρηθεί ο άνθρωπος στα δικαστήρια αλλά θα αθωωθεί.

  5. #5
    Εγγραφή
    26-01-2008
    Μηνύματα
    676
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    Ούτε εγώ το ήξερα το σάιτ και μου κάνει εντύπωση το "κατείχε τη 2η θέση πανελληνίως ανάμεσα σε ιστοσελίδες με παρόμοιο περιεχόμενο"...

  6. #6
    Εγγραφή
    28-02-2005
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    304
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΓΛΥΚΑΔΑ
    Router
    Sagemcom F@st 1704w
    SNR / Attn
    9,3(dB) / 26(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Όσον αφορά τις φορολογικές παραβάσεις θεωρώ πολύ σωστό το να πληρώσει τους αναλογούντες φόρους + πρόστιμα κτλ. Απο κεί και πέρα όμως έχει καταντήσει αηδία το θέμα με τα πνευματικά δικαιώματα. Αν είναι δυνατόν να κατηγορείσαι επειδή ποστάρεις λινκ ακόμα και αν παραπέμπουν σε "αμφιβόλου" περιεχομένου ιστοσελίδες. Δεν είναι δική μου δουλειά να ελέγχω την νομιμότητα των ιστοσελίδων το url των οποίων ποστάρω. Άν με δικαστική απόφαση την οποία θα μου κοινοποιήσουν προκύπτει ότι το υλικό τους είναι παράνομο τότε και μόνο τότε θα κατέβαζα τα λινκ από μια σελίδα δική μου. Με την ίδια λογική και η Google το ίδιο κάνει, οπότε θα έπρεπε να είναι υπόλογη επίσης.

  7. #7
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.635
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anonymos1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το ήξερα το σάιτ αυτό αλλά αν κατάλαβα καλά δεν παρείχε περιεχόμενο απλώς ανέφερε τα λινκ που μπορούσες να τα βρεις. Θέλω να πιστεύω ότι απλώς θα ταλαιπωρηθεί ο άνθρωπος στα δικαστήρια αλλά θα αθωωθεί.
    Δεν νομίζω να αθωωθεί εντελώς, κάτι θα φάει για διευκόλυνση παράνομης διακίνησης ψηφιακού περιεχομένου με πνευματικά δικαιώματα.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  8. #8
    Εγγραφή
    06-09-2013
    Μηνύματα
    725
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Στο greek-movies για πχ υπηρξε αθωωτικη αποφαση ...οπως λεει και αυτος - εδω
    Αρα τι παραπανω εκανε τωρα το dvdmovies εκτος απο το να δινει εξωτερικα λινκ για να το κλεισουνε;

  9. #9
    Εγγραφή
    15-12-2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    396
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΑΙΔΑΡΙ
    SNR / Attn
    9(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν δήλωνε τα κέρδη του από τις διαφημίσεις, damn μόνο εγώ δεν ξέρω ελληνικούς tracker?

  10. #10
    Εγγραφή
    10-07-2009
    Περιοχή
    παντου!
    Μηνύματα
    393
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    με ποιο αλγοριθμο υπολογιζει καποιος το χασιμο απο τα πνευματικα δικαιωματα ?ελεος......
    δηλαδη λεει οτι εγω που το κατεβασα απο εκει θα ειχα παει στο σινεμα να το δω το εργο ή θα νοικιαζα το dvd ή θα το αγοραζα χαχαχαχα ελεος
    κανενας μα κανενας που κατεβαζει δεν θα πηγαινε να το δει αλλιως γιατι απλα δεν εχει την οικονομικη δυνατοτητα αλλα παραλληλα αυτος που ειναι φαν θα παει να το δει στο σινεμα και θα το αγορασει και θα το ριπαρει κιολας για να το βλεπει ανετα με κανα φλασακι ή κανα media player

  11. #11
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.726
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    αστειο το ποσο που λενε,ελεος με αυτη τη καραμελα
    VAMOS ARIS

  12. #12
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.635
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από reaper1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    με ποιο αλγοριθμο υπολογιζει καποιος το χασιμο απο τα πνευματικα δικαιωματα ?ελεος......
    δηλαδη λεει οτι εγω που το κατεβασα απο εκει θα ειχα παει στο σινεμα να το δω το εργο ή θα νοικιαζα το dvd ή θα το αγοραζα χαχαχαχα ελεος
    κανενας μα κανενας που κατεβαζει δεν θα πηγαινε να το δει αλλιως γιατι απλα δεν εχει την οικονομικη δυνατοτητα αλλα παραλληλα αυτος που ειναι φαν θα παει να το δει στο σινεμα και θα το αγορασει και θα το ριπαρει κιολας για να το βλεπει ανετα με κανα φλασακι ή κανα media player
    Κοίτα σίγουρα θα υπάρχουν κάποια άτομα που θα πλήρωναν εισιτήριο στο σινεμά ή θα νοίκιαζαν το dvd στο βίντεοκλαμπ, αλλά σίγουρα οι περισσότεροι δεν θα το έκαναν. Σαφώς δεν μπορείς να υπολογίσεις σίγουρα πόσοι θα έδιναν λεφτά. Εγώ προσωπικά τα 2 τελευταία χρόνια έχω δει 6 ταινίες στο σινεμά, οι οποίες μου άρεσαν και θα τις έβλεπα βρέξει χιονίσει. Αλλά ως εκεί, δεν θα πλήρωνα παραπέρα για άλλες ταινίες.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  13. #13
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Περιοχή
    Εκάλη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    1.532
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΚΑΛΗ
    Router
    ZTE H1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moriarti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε εγώ το ήξερα το σάιτ και μου κάνει εντύπωση το "κατείχε τη 2η θέση πανελληνίως ανάμεσα σε ιστοσελίδες με παρόμοιο περιεχόμενο"...
    Ποιο κατέχει την πρώτη θέση;;;

  14. #14
    Εγγραφή
    01-02-2006
    Μηνύματα
    1.421
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΔΑΦΝΗΣ
    Router
    Alcatel 780
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Catchphrase Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιο κατέχει την πρώτη θέση;;;
    thelonadotzampetainies.gr
    Portable CD player

  15. #15
    Εγγραφή
    19-11-2007
    Περιοχή
    Στη δυτική πλευρά της Νήσου Ντάσχαν
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    609
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Speedport 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anonymos1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το ήξερα το σάιτ αυτό αλλά αν κατάλαβα καλά δεν παρείχε περιεχόμενο απλώς ανέφερε τα λινκ που μπορούσες να τα βρεις. Θέλω να πιστεύω ότι απλώς θα ταλαιπωρηθεί ο άνθρωπος στα δικαστήρια αλλά θα αθωωθεί.
    Μια χαρά μπίζνα είναι αυτά τα site, κάτι σαν το letmewatchthis.

    ΔΕΝ μπορείς να βρεις τις ταινίες ψάχνοντας τα urls, αν βάλεις πχ στο google τη φραση "inception streaming" δε θα σου βγάλει αποτελέσματα από τα site που έχουν το βίντεο (besttreams, thevideo, novamov κτλ), αλλά από σελίδες που έχουν συγκεντρωμένα links για τη συγκεκριμένη ταινία.

    Σε τέτοιες περιπτώσεις δεν υπάρχει ελπίδα για τον ιδιοκτήτη του site. Δεν μπορεί να πουλήσει τρέλα σαν σελίδες με torrent που η κύρια γραμμή απολογίας ήταν "μα εμείς φτιάχνουμε την πλατφόρμα, οι απλοί χρήστες τη χρησιμοποιούν για πειρατεία", στην περίπτωση των streaming sites η σελίδα φτιάχνεται με αποκλειστικό σκοπό την πειρατεία + τα έσοδα από τα διάφορα pop-ups + ads.

    Από την άλλη όμως, θα πρέπει και όσοι σκίζουν τα ιμάτιά τους για τους πειρατές, πως υπάρχει πολύς κόσμος που θα ήταν διατεθειμένος ακόμα και να πληρώνει (σε λογικά πλαίσια, όχι 4€ η ταινία που χρεώνει η HOL για παράδειγμα) για να έχει πρόσβαση σε μια ΝΟΜΙΜΗ υπηρεσία streaming.

    Κι εγώ παρανομώ ενίοτε, αλλά δεν έχω άλλη επιλογή. Σε ένα μήνα περίπου ξεκινάει το Game of Thrones. Μήπως να περιμένω 3 χρόνια για να αξιωθεί κάποιο Ελληνικό κανάλι να το παίξει ή να αγοράσω τα DVD από Amazon μόνο και μόνο για να το δω;
    - Albert Einstein: “Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe.”

    -Terry Pratchett:
    “An education was a bit like a communicable sexual disease. It made you unsuitable for a lot of jobs and then you had the urge to pass it on.”

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Που πουλανε πληκτρα για λαπτοπ ???
    Από VANDAMME στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-15, 23:31
  2. Πρόγραμμα για μαζικό κατέβασμα Mp3 από σελίδα web
    Από iliteo στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-15, 18:28
  3. wifi usb για streaming HD ταινιών...
    Από giwrgosath στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-14, 18:37
  4. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-14, 09:42
  5. Επιλογή τηλεόρασης 50+ ιντσών για θέαση ταινιών
    Από DrDSL στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-14, 10:38

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας