Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-39 από 39
  1. #31
    Εγγραφή
    24-04-2010
    Περιοχή
    Λιλιπούπολη
    Μηνύματα
    527
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark Demis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ανάλογα τι χρήση κάνει κάποιος...... σε κάποιους wp δεν αρέσει αισθησιακά... σε άλλους τόσους από θέμα λειτουργειον κλπ........... σε κάποιους άλλους από θέμα εφαρμογών...... σε κάποιους ελάχιστους αρέσουν όμως....... δυστυχώς.... το ποσοστό εδώ και ένα χρόνο είναι στάσιμο
    Έχεις δίκιο , για εμένα το κινητό είναι εργαλείο δουλειάς και ΜΟΝΟ. Δηλαδή 80% η χρήση του είναι για κλήσεις, sms email's και 20% browsing η ραδιοφωνο ή μουσική. Όλα τα υπόλοιπα τα καλύπτω με Laptop γιατί απλά έτσι με βολεύει καλύτερα. Οπότε με αυτά τα δεδομένα αξιολόγησα το συγκεκριμένο λειιτουργικό συγκρίνοντας το με ένα android που ειχα παλιότερα και το οποίο όλο κολλαγε και ας μην ειχα εγκαταστήσει ΚΑΜΙΑ εφαρμογή. Επίσης ένα τελευταίο που με χάλαγε αφάνταστα στα Android είναι το γεγονός οτι θα έπρεπε να να κάνω root τη συσκευή μου για να μπορώ να έχω τον πλήρη έλεγχο επειδή έτσι αποφάσισε η Google. Αυτό με ενοχλεί πολύ.
    Timeo Danaos et dona ferrentes

  2. #32
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.617
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rookie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δίκιο , για εμένα το κινητό είναι εργαλείο δουλειάς και ΜΟΝΟ. Δηλαδή 80% η χρήση του είναι για κλήσεις, sms email's και 20% browsing η ραδιοφωνο ή μουσική. Όλα τα υπόλοιπα τα καλύπτω με Laptop γιατί απλά έτσι με βολεύει καλύτερα. Οπότε με αυτά τα δεδομένα αξιολόγησα το συγκεκριμένο λειιτουργικό συγκρίνοντας το με ένα android που ειχα παλιότερα και το οποίο όλο κολλαγε και ας μην ειχα εγκαταστήσει ΚΑΜΙΑ εφαρμογή. Επίσης ένα τελευταίο που με χάλαγε αφάνταστα στα Android είναι το γεγονός οτι θα έπρεπε να να κάνω root τη συσκευή μου για να μπορώ να έχω τον πλήρη έλεγχο επειδή έτσι αποφάσισε η Google. Αυτό με ενοχλεί πολύ.
    Πόσοι από τους χρήστες android έχουν κάνει root την συσκευή τους? 1% ? και πολύ λέω

    Σαν χρήστης ηλεκτρονικών συσκευών εδώ και χρόνια με ενδιαφέρει
    1. Ενα λειτουργικό που να μην κολλάει, να μην γεμίζει σαβούρα και ιούς και νάναι οικονομικό
    2. ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ καλοφτιαγμένες και εύχρηστες και οικονομικές
    3. και λιγότερο. Η δυναμική του για να μην βρεθώ κρεμασμένος αύριο (bsb/beos klp)

    Δεν ενδιαφέρομαι αν είναι ios/win8.1/win10/android/linux. Εχει τα παραπάνω?

    Αυτή τη στιγμή για mobile συσκευές, η σαβούρα το android είναι μακραν καλύτερο από ios/win
    Κι έχει κι ένα σκοσμό συσκευές σε κάθε κατηγορία τιμής

    Αυτό δεν σημαίνει ότι είμαι κινέζος. Μπορεί xiaomi/win να πετύχουν στην κίνα. Μάλλον απελπισμένη μου φαίνεται η ms. Για μια ακόμη φορά άργησε. Αν σ'αυτά προσθέσω και τις εφαρμογές της google για κινητά, δεν βλέπω πως η ms μπορεί να πάρει ποσοστό από το δίδυμο apple/google

  3. #33
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rookie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης ένα τελευταίο που με χάλαγε αφάνταστα στα Android είναι το γεγονός οτι θα έπρεπε να να κάνω root τη συσκευή μου για να μπορώ να έχω τον πλήρη έλεγχο επειδή έτσι αποφάσισε η Google. Αυτό με ενοχλεί πολύ.
    Ενω με τα Windows έχεις τον πλήρη έλεγχο χωρίς 'root' .

    Ότι ναναι διαβάζουμε ώρες ώρες.

  4. #34
    Εγγραφή
    23-11-2006
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.225
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Vodafone H300s
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενω με τα Windows έχεις τον πλήρη έλεγχο χωρίς 'root' .

    Ότι ναναι διαβάζουμε ώρες ώρες.


    Υποθέτω ότι ενδεχομένως αναφέρεται στο γεγονός ότι στα win μπορείς να απεγκαταστήσεις όποια εφαρμογή θέλεις, σε αντίθεση με το android που δεν σου επιτρέπει να απεγκαθιστάς εφαρμογές συστήματος.

  5. #35
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.157
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~13Mbps
    ISP
    Wind
    Router
    Netgear D1500
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosmelt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποθέτω ότι ενδεχομένως αναφέρεται στο γεγονός ότι στα win μπορείς να απεγκαταστήσεις όποια εφαρμογή θέλεις, σε αντίθεση με το android που δεν σου επιτρέπει να απεγκαθιστάς εφαρμογές συστήματος.
    Ούτε στα windows μπορείς να απεγκαταστήσεις εφαρμογές του συστήματος σαφώς.

  6. #36
    Εγγραφή
    05-09-2012
    Μηνύματα
    463
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE
    Από τη στιγμή που έπιασε το πείραμα της διανομής linux με την υποστήριξη της google από πίσω δεν έχει ελπίδα η Microsoft στα κινητά.
    Θα χτυπήσει το ανδροιδ όσο χτύπησε την αναζήτηση με το bing..
    Γιατί να πας από το καλύτερο που είναι και δωρεάν και Open source στο χειρότερο που είναι κλειστό και με σκοπό να χρεώνεται?
    Δε πας ούτε σαν χρήστης ούτε σαν dev.

  7. #37
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.731
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GreekStatistic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τη στιγμή που έπιασε το πείραμα της διανομής linux με την υποστήριξη της google από πίσω δεν έχει ελπίδα η Microsoft στα κινητά.
    Θα χτυπήσει το ανδροιδ όσο χτύπησε την αναζήτηση με το bing..
    Γιατί να πας από το καλύτερο που είναι και δωρεάν και Open source στο χειρότερο που είναι κλειστό και με σκοπό να χρεώνεται?
    Δε πας ούτε σαν χρήστης ούτε σαν dev.
    Σε κινητά που σέρνονται με android αλλά έχουν τεχνικά χαρακτηριστικά ικανά να κάνουν τα windows phone να πετάνε, μια χαρά θα χτυπούσε. Πχ οτιδήποτε με κάτω από 1GBs μνήμης θα είναι ασύγκριτα καλύτερο σε winphone. Επίσης και αρκετά κινητά με 1GB ακόμα... Για high end μοντέλα android ούτε εγώ βλέπω να πετυχαίνει τόσο, εκτός αν κανείς θέλει να εγκαταλείψει το λειτουργικό συστημα.

  8. #38
    Εγγραφή
    24-04-2010
    Περιοχή
    Λιλιπούπολη
    Μηνύματα
    527
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενω με τα Windows έχεις τον πλήρη έλεγχο χωρίς 'root' .

    Ότι ναναι διαβάζουμε ώρες ώρες.
    Τουλάχιστον έχω τη δυνατότητα να ενεργοποιώ/απενεργοποιώ εγω τις εφαρμογές που θα τρέχουν στο παρασκήνιο.

    Συμφωνούμε, οτι να'ναι διαβάζουμε ώρες ώρες.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gerstavros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε στα windows μπορείς να απεγκαταστήσεις εφαρμογές του συστήματος σαφώς.
    Εγώ πως απεγκατέστησα μέχρι και την εφαρμογή με τους χάρτες τότε?
    Timeo Danaos et dona ferrentes

  9. #39
    Εγγραφή
    05-02-2009
    Περιοχή
    In the Stargate Universe...
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16699/985
    ISP
    OTEnet
    Router
    Huawei EchoLife 520c
    SNR / Attn
    4.1(dB) / 20.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rookie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τουλάχιστον έχω τη δυνατότητα να ενεργοποιώ/απενεργοποιώ εγω τις εφαρμογές που θα τρέχουν στο παρασκήνιο.
    Με rooted Android μπορείς να απενεργοποιείς όχι απλά εφαρμογές αλλά και συγκεκριμένες λειτουργίες των εφαρμογών


    Εγώ πως απεγκατέστησα μέχρι και την εφαρμογή με τους χάρτες τότε?
    Ούτε εγώ αφήνω τους χάρτες εγκατεστημένους σε Android, μόνο αυτούς που έχει το πρόγραμμα GPS που πέρασα. Τι συσκευή είχες που δεν σε άφηνε να βγάλεις τους χάρτες?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marcus1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε κινητά που σέρνονται με android αλλά έχουν τεχνικά χαρακτηριστικά ικανά να κάνουν τα windows phone να πετάνε, μια χαρά θα χτυπούσε. Πχ οτιδήποτε με κάτω από 1GBs μνήμης θα είναι ασύγκριτα καλύτερο σε winphone. Επίσης και αρκετά κινητά με 1GB ακόμα... Για high end μοντέλα android ούτε εγώ βλέπω να πετυχαίνει τόσο, εκτός αν κανείς θέλει να εγκαταλείψει το λειτουργικό συστημα.
    Πλέον το 1GB μνήμης είναι λίγο-πολύ standard. Σε ένα με δύο χρόνια και τα 2GB θα είναι minimum specs στις φθηνές συσκευές.
    >> James Randi <<--- A man to admire, a man to respect

    Linux4Coffee
    You'll never know what you're missing until you try Arch

    "Next time you want to buy a computer, consider buying a mac (and installing Windows/Linux on it). Even after five years, when it's cheap chinese hardware is obsolete there will be someone ignorant enough to buy it for ten times the price."

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 136
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-15, 00:04
  2. Μηνύματα: 70
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-15, 09:25
  3. Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-15, 04:01
  4. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-14, 00:30
  5. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-14, 17:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας