Σελ. 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4567 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 94
  1. #76
    Εγγραφή
    23-04-2011
    Μηνύματα
    3.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Κάτι ακόμα, ο λογαριασμός στην Wind είναι μηνιαίος ή διμηνιαίος;

  2. #77
    Εγγραφή
    28-01-2012
    Περιοχή
    peristeri
    Μηνύματα
    2.071
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    Nova
    Router
    tplink archer vr900
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    καθε μηνα αλλα μπορεις να τον πληρωσεις στους 2 μηνες

  3. #78
    Εγγραφή
    23-04-2011
    Μηνύματα
    3.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Στην Wind πώς κάνεις τον αριθμό σου απόρρητο, να μην είναι στους ονομαστικούς τηλεφωνικούς καταλόγους;

    Μπορείς να δηλώσεις και να μην δίνονται τα στοιχεία σου προς τρίτους για διαφημιστικούς σκοπούς, κτλ.;

    Ανάλυση λογαριασμού έντυπη ζητάς από το τηλεφωνικό τους κέντρο;

  4. #79
    Εγγραφή
    30-11-2012
    Μηνύματα
    1.060
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Z€r0 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την απάντηση.

    Ο αναλυτικός έντυπος λογαριασμός είναι δωρεάν στην Wind; Επίσης η πληρωμή του λογαριασμού στα καταστήματα της είναι δωρεάν; Γιατί ακούω για "τέλος καταστήματος".
    Νομίζω το τελος καταστηματος είναι οτι με ανανέωση 5 ευρώ και άνω + 0,30 λεπτά βάζεις στο f2g ή στο Q καρτοκινητό 120' λεπτά προς σταθερά ή wind/q επιπλέον

  5. #80
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Σαλόνικα City - Αγ. Παύλος
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.728
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE F6600P
    SNR / Attn
    ~(dB) / ~(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Z€r0 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην Wind πώς κάνεις τον αριθμό σου απόρρητο, να μην είναι στους ονομαστικούς τηλεφωνικούς καταλόγους;

    Μπορείς να δηλώσεις και να μην δίνονται τα στοιχεία σου προς τρίτους για διαφημιστικούς σκοπούς, κτλ.;

    Ανάλυση λογαριασμού έντυπη ζητάς από το τηλεφωνικό τους κέντρο;

    το σημειώνεις πάνω στο συμβόλαιο,έχει "κουτάκι" αν δεν κάνω λάθος. ωστόσο μη νομίζεις κιόλας οτι θα είναι όντως απόρρητος...

  6. #81
    Εγγραφή
    23-04-2011
    Μηνύματα
    3.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από techgirl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω το τελος καταστηματος είναι οτι με ανανέωση 5 ευρώ και άνω + 0,30 λεπτά βάζεις στο f2g ή στο Q καρτοκινητό 120' λεπτά προς σταθερά ή wind/q επιπλέον
    Α ΟΚ, είναι μόνο για ανανέωση καρτοκινητής.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Artemius Εμφάνιση μηνυμάτων
    το σημειώνεις πάνω στο συμβόλαιο,έχει "κουτάκι" αν δεν κάνω λάθος. ωστόσο μη νομίζεις κιόλας οτι θα είναι όντως απόρρητος...
    Την αίτηση μάλλον την έχει συμπληρώσει και στείλει τηλεφωνικά ο εξωτερικός συνεργάτης, τώρα εάν λάβω το συμβόλαιο και μπορώ να τα επιλέξω πριν υπογράψω ελπίζω να σταλεί και να περαστεί και στα κεντρικά αλλιώς θα τους ψάχνω.

  7. #82
    Εγγραφή
    07-11-2013
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Z€r0 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α ΟΚ, είναι μόνο για ανανέωση καρτοκινητής.

    Την αίτηση μάλλον την έχει συμπληρώσει και στείλει τηλεφωνικά ο εξωτερικός συνεργάτης, τώρα εάν λάβω το συμβόλαιο και μπορώ να τα επιλέξω πριν υπογράψω ελπίζω να σταλεί και να περαστεί και στα κεντρικά αλλιώς θα τους ψάχνω.
    Ακόμα και αν δεν το έχει κάνει, στέλνεις ένα mail και τους το λες. Απλό.

  8. #83
    Εγγραφή
    23-04-2011
    Μηνύματα
    3.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manila Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα και αν δεν το έχει κάνει, στέλνεις ένα mail και τους το λες. Απλό.
    Αυτό θα κάνω όταν ενεργοποιηθώ και ελπίζω να μην έχω πρόβλημα, μόνο θέμα που είχα είναι ότι ο συνεργάτης της Wind επέλεξε στην αίτηση να είμαι στους ονομαστικούς καταλόγους της Wind και των υπολοίπων και μου λέει αυτό αλλάζει μόνο όταν ενεργοποιηθείς από τα κεντρικά, δεν μπορούνε να το αλλάξουν αυτοί λέει.

    Για την ανάλυση λογαριασμού δεν ήξερε πάλι αυτός ο συνεργάτης εάν χρεώνεται και θα ρωτήσω πάλι στην Wind όταν ενεργοποιηθώ.

    Γενικώς δεν ξεκίνησε καλά το θέμα με την Wind.

  9. #84
    Εγγραφή
    22-05-2009
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Σε πρόσφατο αίτημα φορητότητας από Q σε άλλο πάροχο λόγω προβληματικής κάλυψης δικτύου, με πήραν από τη Wind ώστε να μου προτείνουν να περάσω στο δίκτυό τους, με την αιτιολογία ότι το δίκτυο της Wind έχει καλύτερη κάλυψη λόγω αλληλοσυνεργασίας με τη Vodafone, ενώ η Q χρησιμοποιεί μόνο το δίκτυο της Wind. Στέκει αυτό, δηλ. η Q να χρησιμοποιεί κεραίες της Wind, ενώ η Wind τις δικές της και της Vodafone;

  10. #85
    Εγγραφή
    28-01-2012
    Περιοχή
    peristeri
    Μηνύματα
    2.071
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    Nova
    Router
    tplink archer vr900
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από drspiros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε πρόσφατο αίτημα φορητότητας από Q σε άλλο πάροχο λόγω προβληματικής κάλυψης δικτύου, με πήραν από τη Wind ώστε να μου προτείνουν να περάσω στο δίκτυό τους, με την αιτιολογία ότι το δίκτυο της Wind έχει καλύτερη κάλυψη λόγω αλληλοσυνεργασίας με τη Vodafone, ενώ η Q χρησιμοποιεί μόνο το δίκτυο της Wind. Στέκει αυτό, δηλ. η Q να χρησιμοποιεί κεραίες της Wind, ενώ η Wind τις δικές της και της Vodafone;
    ο καθενας λεει οτι θελει

  11. #86
    Εγγραφή
    13-02-2017
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    micen
    ISP
    micen
    Router
    micen
    Path Level
    Fastpath
    Λοιπόν μέχρι και το 2016 ήμουν πελάτης της wind σταθερό και ίντερνετ, ύστερα από από διακοπές και περίπου καθημερινά προβλήματα που είχα και αναγκαζομουν να τους καλό και να χρεώνομαι κιόλας για της κλήσεις προς την wind και να μου λένε χιλιάδες δικαιολογίες είχε έρθει η στιγμή να αλλάξω πάροχο και διάλεξα την forthnet από το 2016 και μέχρι σήμερα 06/2020 δεν είχα αντιμετωπίσει προβλήματα αλλά παρόλα αυτά είχε έρθει μια αρκετά σέξι κοπελίτσα από την wind στην πόρτα μου και μου πρότεινε μια καλύτερη προσφορά για 100Mbps βασικά τα ίδια λεφτά που πλήρωνα στην forthnet για 50Mbps και για το τηλ απεριόριστο ίντερνετ που μου φάνηκε πολύ καλή προσφορά γτ καμιά άλλη εταιρεία δεν δίνει απεριόριστο ίντερνετ για το κινητό που το βρίσκω παράλογο τλπ, σκεφτόμουν γτ να αλλάξω παροχο εφόσον δεν έχω κανένα πρόβλημα και θυμήθηκα τα προβλήματα που τα είχα με την wind και μου είπε η κοπέλα ότι τέτοια προβλήματα δεν υπάρχουν πια και ότι το δίκτυο της wind έχει γίνει πολύ πιο καλό παρόλα αυτά δέχτηκα της προσφορές και έμενε να ενεργοποιηθεί το πακέτο σε 20 μέρες μετά από δύο μέρες έλαβα μνμ από την wind που έλεγε ότι η ενεργοποίηση για το κινητό τηλέφωνο έχει ακυρωθεί στα καλά καθούμενα και την ίδια μέρα με είχαν πάρει τηλ από την Forthnet και με ρώτησαν γτ θέλω να φύγω από αυτούς και το σκεφτόμουν ναι καλή η ερώτηση γτ άραγε να φύγω αφού είναι όλα καλά και δεν έχω πρόβλημα, και είπα στην παλικάρι ότι τελικά θα παραμείνω στην forthnet και μου πρόσφερε και μια παροιμία καλή προσφορά.Μου είχε πει ότι με την όλη την διαδικασία θα ασχοληθεί ίδια η εταιρεία δλδ η Forthnet για την ακύρωση του αιτήματος και ότι θα χρειαστεί μόνο ένα mail να στείλω που αυτό και έκανα την ίδια μέρα μετά από λίγο την ίδια μέρα είχα λάβει μνμ από την wind ότι η γραμμή έχει θα ενεργοποιηθεί την Επόμενη μέρα που αυτό και έγινε ΠΡΟΣΠΑΘΟΎΝ να τσιμπήσουν των πελάτη όσο πιο γρήγορα γίνεται για να μην έχει την ευκαιρία να αλλάξει γνώμη ο πελάτης.Μετα από μερικές μέρες που η wind είχε ήδη ενεργοποίηση την γραμμή με πείρα τηλ και μου είπαν ότι έχουν αίτημα από την Forthnet να ξαναπάρει την γραμμή και γτ έχει συμβεί αυτό και τους είπα αυτά που έγιναν ακριβώς ότι μου είχαν ακυρώσει το αίτημα στα καλά καθούμενα του κινητού και ότι άλλαξα γνώμη και θέλω να παραμείνω στην Forthnet που δεν είχα κανένα πρόβλημα και το κλείσαμε, μετά από μερικές μέρες βασικά 3 μέρες με πείρα τηλ από την Forthnet και μου είπαν ότι η Wind ΑΡΝΕΊΤΑΙ να δόση των αριθμών βροχου και ότι θα χρειαστεί να τους πάρω τηλ να τους το ζητήσω αυτό και έκανα και είχα μια ενημέρωση από την wind μια απειλή ότι θα χρειαστεί να τους πληρώσω περίπου 200€ επειδή είχα γίνει ήδη πελάτη τους που αυτό κανονικά δεν έχει καμία χρέωση αν αλλάξεις γνώμη όσο γίνεται η διαδικασία μεταφοράς της γραμμής από ένα παροχο σε άλλο.......αυτα τα έχω τραβήξει με την Wind και θέλω να υπενθυμίσω ότι τα προβλήματα με την τιμολόγηση της και τα προβλήματα στο ίντερνετ παραμένουν δεν έχει γίνει κάτι καλύτερο στην Wind. Ξέχασα να αναφέρω ότι για αυτές της μερικές μέρες που είχε την γραμμή η wind είχα διακοπές στο ίντερνετ, άρα καταλαβαίνετε και μόνη σας τι γίνεται με την wind. Δεν είμαι εδώ για να προωθήσω την Firthnet η καμία άλλη εταιρεία απλά να αναφέρω την περίπτωση μου με την Wind.

  12. #87
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Πλέον αν κάνεις αίτηση φορητότητας και την ακυρώσεις αφού ξεκινήσει η διαδικασία (δηλαδή να ενημερωθεί ο παλιός πάροχος), πληρώνεις τέλος διακοπής στον καινούριο.
    Το λάθος ήταν δικό σου που πίστεψες την Forthnet, όχι της wind. Έτσι είναι πλέον ο κανονισμός.

  13. #88
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πλέον αν κάνεις αίτηση φορητότητας και την ακυρώσεις αφού ξεκινήσει η διαδικασία (δηλαδή να ενημερωθεί ο παλιός πάροχος), πληρώνεις τέλος διακοπής στον καινούριο.
    Το λάθος ήταν δικό σου που πίστεψες την Forthnet, όχι της wind. Έτσι είναι πλέον ο κανονισμός.
    Παραμένουν οι 14 ημέρες απο την υπογραφή της σύμβασης, ενημερωθεί ή όχι ο παλιος πάροχος
    Ο νέος μπορεί να επιλέξει να στείλει την αίτηση μετά τις 14 ημέρες όποτε και ναι τότε δεν μπορείς πλέον να ακυρώσεις χωρίς ποινή ή να επιλέξει να την στείλει πριν περάσουν οι 14 ημέρες και έχεις κανονικά δικαίωμα διακοπής χωρίς ποινή.

  14. #89
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Ναι αλλά στις 14 ημέρες είναι μόνο για να το σκεφτείς εσυ. Ο πάροχος (ο παλιός) ενημερώνεται την μέρα που ξεκινάει η διαδικασία, άρα και τυχόν αντιπροσφορες δεν μπορείς να τις δεχτείς χωρίς να πληρώσεις στον νέο πάροχο.

  15. #90
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλά στις 14 ημέρες είναι μόνο για να το σκεφτείς εσυ. Ο πάροχος (ο παλιός) ενημερώνεται την μέρα που ξεκινάει η διαδικασία, άρα και τυχόν αντιπροσφορες δεν μπορείς να τις δεχτείς χωρίς να πληρώσεις στον νέο πάροχο.

    Αν δεν έχουν περάσει οι 14 ημέρες απο την υπογραφή μπορείς να κάνεις ακύρωση χωρίς ποινή.

Σελ. 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4567 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Την γνώμη σας για DDR4 μνήμες
    Από wolfman στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-14, 11:49
  2. Την γνωμη σας για S4 i9505 ,i9506
    Από JIMMYSxt στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-14, 22:27
  3. Η γνώμη σας για την αγορά νέων υπολογιστών
    Από ntenis93 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-14, 11:23
  4. Την γνώμη σας πριν την αγοράσω
    Από Charis.a στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-14, 02:57
  5. Θέλω την βοηθειά σας για αναβάθμιση pc με 1090Τ.
    Από petran_18 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-14, 15:38

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας