Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    10-01-2013
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα,

    Θα ηθελα να λυσω το γριφο που μου εχει προκυψει σχετικα με το ποιον provider πρεπει να διαλεξω για να παρω 2-3 καναλια φωνής σε ενα τηλεφωνικό νούμερο χρησιμοποιώντας κάποια συσκευη fritz.

    Και λεω οτι χρειάζομαι τερματικο fritz για να μπορεσω να παρω την αναγνωριση κλησης μεσω lan tapi (στο ethernet) για να μπορεσω να στησω ενα συστημα ληψης παραγγελιων delivery για καταστημα εστιασης.

    Δυστυχως για παραδειγμα στην cyta το τερματικο της το pirelli δεν υποστηριζει lan tapi και επισης δεν μπορεις να το αντικαταστησεις γιατι η τηλεφωνια ειναι κλειδωμενη

    Ευχαριστω

  2. #2
    Εγγραφή
    01-08-2013
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    254
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102397/10239
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    19(dB) / 2.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thorik Εμφάνιση μηνυμάτων
    επισης δεν μπορεις να το αντικαταστησεις γιατι η τηλεφωνια ειναι κλειδωμενη

    Ευχαριστω
    Δεν μπορούν να σου δώσουν τις ρυθμίσεις SIP για να βάλεις δικό σου router;

  3. #3
    Εγγραφή
    10-01-2013
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Οχι τα εχουν κλειδωμενα στη cyta γιατι αποτι εμαθα μεσα στο pirelli που σου δινουν τρεχει asterisk και δνε θελουν να εχεις προσβαση εκει για να μην τους τρελανεις τα δικτυα? μπορεις να κανεις bridge σε αλλο μοντεμ ρουτερ αλλα η τηλεφωνια μενει στο pirelli..

    Οποτε τι κανω?

    Δυσκολευομαι να πιστεψω οτι θα υπαρχει τεχνικος σε καποια απο τις εταιριες provider εκει εξω που θα μου απαντησει μεσω τηλεφωνου κατι ττετοιο γιαυτο ρωταω εδω τους πιο ειδικους!

  4. #4
    Εγγραφή
    17-06-2004
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.610
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    906/312
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - Ν. ΠΑΛΑΤΙΑ
    Router
    Gennet OxyGEN
    SNR / Attn
    24.5(dB) / 61.5(dB)
    Αποκλείεις το ενδεχόμενο καθαρής SIP τηλεφωνίας από κάποιον SIP πάροχο, πιθανότατα με κάποιο softphone?

  5. #5
    Εγγραφή
    10-01-2013
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Οχι δεν το αποκλειω! απλα χρειαοζμαι λιγο καθοδηγηση.. να παρω δηλαδη το vdsl απο οποια εταιρια θελω και μετα πανω στο ιντερνετ να αγορασω voip καναλια και νουμερο? για την περιπτωση μου, πιτσαρια για delivery θα το προτεινες? θελω 2 καναλια για αρχη και δυνατοτητα να μεγαλωσει και θελω στο ethernet να ταξιδευει η πληροφορια lan tapi για να παιρνω την αναγνωριση στο pc οποιο καναλι και να δεχεται κληση

  6. #6
    Εγγραφή
    17-06-2004
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.610
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    906/312
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - Ν. ΠΑΛΑΤΙΑ
    Router
    Gennet OxyGEN
    SNR / Attn
    24.5(dB) / 61.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thorik Εμφάνιση μηνυμάτων
    να παρω δηλαδη το vdsl απο οποια εταιρια θελω και μετα πανω στο ιντερνετ να αγορασω voip καναλια και νουμερο?
    Ακριβώς

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thorik Εμφάνιση μηνυμάτων
    για την περιπτωση μου, πιτσαρια για delivery θα το προτεινες? θελω 2 καναλια για αρχη και δυνατοτητα να μεγαλωσει
    νομίζω πως ειδικά τέτοιες περιπτώσεις είναι που κάθονται κουτί τέτοιες λύσεις...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thorik Εμφάνιση μηνυμάτων
    και θελω στο ethernet να ταξιδευει η πληροφορια lan tapi για να παιρνω την αναγνωριση στο pc οποιο καναλι και να δεχεται κληση
    Τώρα το lan tapi 'εν το ξέρω, δεν το 'χω ξανασυναντήσει, αλλά θεωρώ σχεδόν σίγουρο πως λύση θα υπάρχει....

    σίγουρα (δεν ξέρω αν σε καλύπτει) υπάρχει η δυνατότητα χρήσης soft phone (δεν βάζεις συσκευή, πρόγραμμα στο pc, με μικρόφωνο και ακουστικά)

    ελληνικοί πάροχοι που παίζουν στην κατηγορία είναι το ephone.gr, omnivoice.gr, modulus.gr και yuboto.gr (σχετικά καινούριο πρέπει να 'ναι το τελευταίο)
    (βγάζω την viva.gr εκτός καθώς τελευταία τα 'χει κάνει λίγο #$@%^ με την τιμολογιακή της πολιτική)

    Υπόψιν, πως αν και σε επίπεδο παγίων θα 'χεις τεράστιο όφελος, αν τελικά θελήσεις συσκευές, αυτές είναι τσιμπημένες... δεν αρκεί μία γόνδολα από το super market των 10 €.

  7. #7
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Googling βγαζει αυτο
    http://www.xtelsio.com/en/products/a...r_asterisk.htm
    Δεν εχω ιδεα ουτε ποσο κανει, ουτε αν εχει θεματα, αλλα φαινεται οτι εχει φτιαχτει ακριβως για αυτο που ψαχνεις.

    Για επαγγελματικη εφαρμογη, το κοστος μιας -δυο voip dekstop συσκευης δεν ειναι απαγορευτικο.
    Η ποιοτητα των softfones παιζει, αλλα θελει περισσοτερο ελεγχο των παντων.
    Σε συνθηκες delivery, θα το διαχωριζα σε standalone voip συσκευη, για λογους αξιοπιστιας και μονο.
    Επιπλεον, επειδη διαβαζω διαφορα, αν πας σε voip μεινε σε g729.... Ακομα και αν καποιοι παροχοι δινουν αλλα
    πραγματα,(δλδ G711) ειναι σχεδον βεβαιο οτι η κληση φτανει σε αυτους σε g729 και απλα κανουν transcode.

    Εκτος αν ειναι delivery με φαξ...

  8. #8
    Εγγραφή
    10-01-2013
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hedgehog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς

    Τώρα το lan tapi 'εν το ξέρω, δεν το 'χω ξανασυναντήσει, αλλά θεωρώ σχεδόν σίγουρο πως λύση θα υπάρχει....

    σίγουρα (δεν ξέρω αν σε καλύπτει) υπάρχει η δυνατότητα χρήσης soft phone (δεν βάζεις συσκευή, πρόγραμμα στο pc, με μικρόφωνο και ακουστικά)

    ελληνικοί πάροχοι που παίζουν στην κατηγορία είναι το ephone.gr, omnivoice.gr, modulus.gr και yuboto.gr (σχετικά καινούριο πρέπει να 'ναι το τελευταίο)
    (βγάζω την viva.gr εκτός καθώς τελευταία τα 'χει κάνει λίγο #$@%^ με την τιμολογιακή της πολιτική)

    Υπόψιν, πως αν και σε επίπεδο παγίων θα 'χεις τεράστιο όφελος, αν τελικά θελήσεις συσκευές, αυτές είναι τσιμπημένες... δεν αρκεί μία γόνδολα από το super market των 10 €.
    Ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις. Για την περιπτωση της cyta με το pirelli που δινουν για μεχρι 2 καναλια φωνης, αποτι μαθαινω ειναι δυσκολα να παρω με οποιοδηποτε τροπο την αναγνωριση κλησης σε επιπεδο δικτυου.

    Θα παω μαλλον στην περιπτωση απο 3 καναλια και πανω στη cyta με sip trunk οπου εκει σου δινουν απλο pirelli για το ιντερνετ και με υποχρεωτικη χρηση τηλεφωνικου κεντρου δικο σου για την τηλεφωνια(θα βαλω ενα asterisk με 150 ευρω) και απο το asterisk βγαινει κανονικα το lan tapi που θελω.

  9. #9
    Εγγραφή
    17-06-2004
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.610
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    906/312
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - Ν. ΠΑΛΑΤΙΑ
    Router
    Gennet OxyGEN
    SNR / Attn
    24.5(dB) / 61.5(dB)
    ειδικά αν βάλεις asterisk στον χώρο σου, δεν βλέπω το λόγο να μην πας σε κάποιον από τους παρόχους παραπάνω....

    θα 'χεις πιστεύω μεγαλύτερη ευελιξία, σε κλάσμα του κόστους, ειδικά από την στιγμή που παίζεις κυρίως με εισερχόμενες γραμμές...

  10. #10
    Εγγραφή
    10-01-2013
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hedgehog Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειδικά αν βάλεις asterisk στον χώρο σου, δεν βλέπω το λόγο να μην πας σε κάποιον από τους παρόχους παραπάνω....

    θα 'χεις πιστεύω μεγαλύτερη ευελιξία, σε κλάσμα του κόστους, ειδικά από την στιγμή που παίζεις κυρίως με εισερχόμενες γραμμές...
    Λες ε?

    Για την ωρα κ επειδη δεν ξερω, παω στην cyta γιατι θα εχω τον ιδιο παροχο στην τηλεφωνια και στο ιντερνετ κ επισης εχω συγκεκριμενα πακετα δωρεαν χρονου ομιλιας προς ολους. Πιστευεισ οτι βρισκω λυση με αυτα και στους αλλους? Γιατι αποτι καταλαβαινω αν παω στους αλλους θα πρεπει να εχω ιντερνετ απο cyta και τηλεφωνια απο omnivoice,viva κτλ οτι διαλεξω

  11. #11
    Εγγραφή
    17-06-2004
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.610
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    906/312
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - Ν. ΠΑΛΑΤΙΑ
    Router
    Gennet OxyGEN
    SNR / Attn
    24.5(dB) / 61.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thorik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λες ε?

    Για την ωρα κ επειδη δεν ξερω, παω στην cyta γιατι θα εχω τον ιδιο παροχο στην τηλεφωνια και στο ιντερνετ κ επισης εχω συγκεκριμενα πακετα δωρεαν χρονου ομιλιας προς ολους. Πιστευεισ οτι βρισκω λυση με αυτα και στους αλλους? Γιατι αποτι καταλαβαινω αν παω στους αλλους θα πρεπει να εχω ιντερνετ απο cyta και τηλεφωνια απο omnivoice,viva κτλ οτι διαλεξω
    Δωρεάν χρόνο ομιλίας δεν θα έχεις στους άλλους, αλλά φαντάζομαι πως η εξερχόμενες κλήσεις στην περίπτωση σου θα 'ναι ελάχιστες, ενώ η χρονοχρέωση κατά κύριο λόγο είναι μικρή.
    Η τεράστια διαφορά είναι στο πάγιο, της τάξης των 10 -15 € / χρόνο.

    Internet σαφώς θα πρέπει να έχεις από κάποιον πάροχο, αλλά όσο ανεβαίνουν οι απαιτήσεις σου σε κανάλια φωνής, τόσο μεγαλύτερο πιστεύω θα φανεί το οικονομικό όφελος.

  12. #12
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Τι σημαινει asterisk με 150 ευρω?

  13. #13
    Εγγραφή
    10-01-2013
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Μιλησα με modulus, ευγε για τον κυριο των πωλησεων, πολυ ενημερωμενος (ο μονος που ηξερε τι εστι lan tapi).

    Ουσιαστικα ο μονος μου ενδοιασμος τωρα ειναι αν συμφερουν τα πακετα (για εξερχομενες που επισης εχουμε αρκετες) που δινουν οι κλασσικοι παροχοι η αν ο φτηνος τιμοκαταλογος της modulus ειναι οκ και δεν χρειαζεσαι πακετα?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι σημαινει asterisk με 150 ευρω?
    ενα linuxaki στημενο σε ενα μικρο μηχανημα (ετσι μου ειπε ο ανθρωπος που θα μου το κανει,οπως επισης κ το CRM) .150-200 euro

  14. #14
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Αλλος θα στησει το asterisk και το crm, και εσυ ψαχνεις το lan tapi?
    Θα ελεγα να παρεις και τη γνωμη αυτου που θα στο στησει, για τις λεπτομερειες.

    Για τετοιες δουλειες δεν θα εμπλεκα ΠΟΤΕ με το sip των παροχων. Πασχουν απο ελλειψη ευελιξιας.
    Ειδικοτερα αν υπαρχει και vdsl οπως λες η ποιοτητα του best effort voip δεν θα εχει να ζηλεψει σε τιποτε με το ξεχωριστο voip καναλι των παροχων.

  15. #15
    Εγγραφή
    10-01-2013
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλος θα στησει το asterisk και το crm, και εσυ ψαχνεις το lan tapi?
    Θα ελεγα να παρεις και τη γνωμη αυτου που θα στο στησει, για τις λεπτομερειες.
    Μαζι με αυτον ψαχναμε να βρουμε την λυση γιατι κ αυτος δεν ειχε καταληξει ακομα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τετοιες δουλειες δεν θα εμπλεκα ΠΟΤΕ με το sip των παροχων. Πασχουν απο ελλειψη ευελιξιας.
    Ειδικοτερα αν υπαρχει και vdsl οπως λες η ποιοτητα του best effort voip δεν θα εχει να ζηλεψει σε τιποτε με το ξεχωριστο voip καναλι των παροχων.
    [/QUOTE]

    Επειδη με ενδιαφερει η γνωμη σου αλλα δεν καταλαβα, Αρα να μεινω στο σεναριο cyta internet, cyta voip (με asterisk) και οχι στο cyta internet - modulus voip (παλι με asterisk)?

    Για την περιπτωση οπου εχω πχ 10-20 ωρες εξερχομενες κλησεις το μηνα με σταθερα κ κινητα ποια θεωρεις πιο οικονομικη λυση?

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. 7390 - Πρόβλημα με αναγνώριση κλήσης
    Από djnick στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-15, 11:59
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-15, 14:55
  3. Ποια εταιρία να επιλέξω?
    Από g90 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-15, 20:28
  4. [Other] Modem με αναγνώριση κλήσης
    Από pzogr στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-14, 14:49
  5. Αναγνώριση κλήσης και hotvoip, voip jumper κλπ
    Από gspirop στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-14, 12:24

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας