Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Εγγραφή
    30-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ZTE H288A
    Καλησπέρα,

    Σήμερα συνδέθηκα στο δίκτυο της Forthnet με το "καινούργιο" ZXHN H108N και so far so good.

    Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν μπορώ να βρώ πουθενά πως θα αλλάξω τον default κωδικό "user" που χρησιμοποιείται
    για να μπαίνω στο web gui του ρούτερ.

    Όποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο ας με διαφωτίσει.

    Ευχαριστώ πολύ.

  2. #2
    Εγγραφή
    22-03-2015
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ΖΤΕ ZXHN H108N V2.5
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 17.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γεια σας και καλώς σας βρήκα. Ανανέωσα πριν λίγες μέρες το συμβόλαιο με την Forthnet και μου έστειλαν την ίδια συσκευή, οπότε αντιμετώπισα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα. Χρησιμοποιούσα τα τελευταία 7-8 χρόνια ένα παλιό Netgear που είχα αγοράσει εγώ, έχει ως 802.11g(54 mbps), με παμπάλαιο πλέον firmware και του λείπουν πολλά χαρακτηριστικά (δεν έχει καν IPv6), οπότε αν και ακόμη ζει το άτιμο, ήταν καιρός να ζητήσω νέο.

    Το έψαξα εκτενώς, πήρα και το 13831 αλλά ο πιτσιρίκος που μου μίλησε δεν ήξερε καν την συσκευή(...), και αν και δεν βρήκα λύση μάλλον εντόπισα το πρόβλημα. Είτε : α) Είναι κλειδωμένο όταν μπαίνεις ως user (δοκίμασα όλους τους πιθανούς συνδυασμούς admin πρόσβασης, admin - admin, forthnet - forthnet, root - root κτλ κτλ γιατί τρέχει Linux, μόνο python scriptάκι με εντολές Telnet και dictionary attack να βρω username & pass δεν του έτρεξα. Ένας τύπος έξω το "έσπασε" έτσι ακριβώς, και βρήκε ότι το admin username του είναι root και το pass του είναι public, αλλά ούτε αυτό δούλεψε..)

    είτε β) Η Forthnet έχει πειράξει το firmware, για την ακρίβεια ξυρίσει ολόκληρο το Quick Setup menu, μέσα στο οποίο υπάρχει η επιλογή User Configuration και με αυτήν ορίζεις username & password για ασφαλή πρόσβαση στην συσκευή. Βρήκα αυτό το menu στο manual που κατέβασα απευθείας από την ZTE. (5 Quick Setup - Step 4.)
    O της τεχνικής "υποστήριξης" που μίλησα μου εξήγησε ότι για να μπει εισβολέας στην συσκευή και εν δυνάμει να με πετάξει έξω (και άρα να χρειαστεί physical reset με καρφίτσα, που και πάλι όμως εκτεθειμένη θα αφήσει την συσκευή), να κλέψει ίσως τα στοιχεία της σύνδεσης μου κλπ, πρέπει πρώτα να συνδεθεί στο δίκτυό μου, αλλά αυτό δεν με καθησύχασε καθόλου. Δεν είμαι και βέβαιος ότι ισχύει ακριβώς. Μπορεί να ακούγεται εξωφρενικό αλλά η Forthnet δεν καλύπτει πουθενά αυτό το θέμα, ούτε στο υποτυπώδες manual που στέλνει σπίτι ούτε στις επιπλέον πληροφορίες που παραθέτει στο δίκτυο για την συσκευή.

    Είμαι και λίγο.. υπερπροσεκτικός σε θέματα δικτυακής ασφάλειας, οπότε έχοντας αναγκαστεί να αφήσω την συσκευή μου με username : user και password : κενό νιώθω σαν να έχει μείνει ορθάνοικτα εκτεθειμένη σε όλους όσους βρίσκονται εντός της εμβέλειας της, μαζί της και εγώ. Θα δοκιμάσω στην συνέχεια να στείλω e-mail/μήνυμα στο τμήμα τεχν. υποστήριξης μήπως μπορέσω και βρώ άκρη με κάποιον μη άσχετο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Korios : 22-03-15 στις 06:39. Αιτία: διευκρίνιση

  3. #3
    Εγγραφή
    30-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ZTE H288A
    Ωραία.
    Αν βγάλεις άκρη please ενημέρωσε το thread.
    Να'σαι καλά.

  4. #4
    Εγγραφή
    22-03-2015
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ΖΤΕ ZXHN H108N V2.5
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 17.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με κάλεσαν μόλις από την Forthnet (ύστερα από 2+ μέρες που τους έγραψα για το θέμα..) και μου εξήγησαν ότι το πρόβλημα οφείλεται καθαρά στην ΖΤΕ, που στην τρέχουσα έκδοση firmware αυτών των συσκευών που παρέλαβε η Forthnet έχει επιτραπεί μόνο απλή user πρόσβαση. Moυ είπαν ότι αναμένουν νέο firmware από την ΖΤE που θα δώσει πλήρη admin πρόσβαση, και με την οποία θα μπορούμε να πράξουμε ακριβώς το ζητούμενο του νήματος. Το οποίο μου φαίνεται αρκετά περίεργο, μιας και στο πλήρες manual της συσκευής που αλίευσα από το παραπάνω link της ZTE παρατίθενται λεπτομερή στοιχεία για πλήρη πρόσβαση, άρα δεν κατανοώ για ποιο λόγο έστειλαν κλειδωμένο firmware στην Forthnet.

    Τις προηγούμενες μέρες προσπάθησα να βρω το πλήρες firmware για την συσκευή (με πολύ μικρό έως μηδαμινό ρίσκο ασυμβατότητας με την Forthnet, που όμως μπορεί να αποκλειστεί με backup ρυθμίσεων & firmware) αλλά δεν τα κατάφερα. Προφανώς η ZTE τα δίνει μόνο σε OEMs (το ότι πληροφορίες για την συσκευή υπάρχουν μόνο στο enterprise σκέλος της ZTE αυτό δείχνει). Μήπως είχε κανείς καλύτερη τύχη;

    Όσον αφορά τα καλά νέα, χθες ανακάλυψα για πρώτη φορά ότι πλέον έχω πλήρη πρόσβαση IPv6, τόσο Dual Stack όσο και pure (με αναφορά μόνο IPv6 alphanumeric διεύθυνσης IP)! Έκανα τεστ εδώ : http://test-ipv6.com/, όπως και στο σχετικό εργαλείο της Google, και πέτυχα 10/10, όλα πράσινα! Δοκίμασα και την pure IPv6 ρύθμιση στις ρυθμίσεις του modem (δεν είναι γελοίο να έχουν αφήσει ελεύθερες όλες αυτές τις ρυθμίσεις και να έχουν κλειδώσει μόνο την δυνατότητα ορισμού user και pass κωδικών; ), για να επιβεβαιώσω ότι όντως είχα και pure πρόσβαση χωρίς tunneling, DS, NAT κλπ, όπως έγραφε το τεστ, και όντως λειτουργεί στις IPv6 ready σελίδες όπως το adslgr.com!

  5. #5
    Εγγραφή
    11-10-2014
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Vivodi
    παιδιά πως σαν φαίνεται το ρουτεράκι?Έχω αυτά τα στοιχεία.Είναι καλά?Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  fastpath.jpg 
Εμφανίσεις:  439 
Μέγεθος:  139,9 KB 
ID: 152800Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  forthnet.jpg 
Εμφανίσεις:  291 
Μέγεθος:  133,5 KB 
ID: 152801η 1η με fastpath η 2η χωρίς

  6. #6
    Εγγραφή
    22-03-2015
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ΖΤΕ ZXHN H108N V2.5
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 17.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γενικώς καλά stats έχεις, με ένα θεματάκι μόνο στο SNR (Noise Margin) του download. Παρακολούθα το αυτό να δεις αν πέφτει κάτω από 6 dB, ιδίως σε ώρες αιχμής, οπότε και μπορεί να έχεις θέμα αποσυνδέσεων λόγω υψηλού θορύβου, αν δεν έχεις ήδη. Το χαμηλό σου SNR αντισταθμίζεται μάλλον από την χαμηλή σου Line Attenuation, για αυτό και κουμπώνεις τόσο ψηλά σε interleaved mode*. Παράλληλα όμως αναγκάζει το modem σου να λειτουργεί σε 18.5+ dBm output power (η δική μου είναι χαμηλότερη, στα 15.7 dBm, αν και σύμφωνα με το Line Attenuation μου των 17.1 dB απέχω πιο μακρυά από εσένα από το DSLAM), επίσης για να αντισταθμιστεί ο υψηλός θόρυβος (δεν είμαι 100% βέβαιος ως προς αυτό, ας με διορθώσει κάποιος αν δεν αληθεύει).

    *Δεν ήξερα ότι μπορείς να επιλέξεις μεταξύ fastpath και interleaved mode σε αυτή την συσκευή. Δεν βρήκα σχετική ρύθμιση, το έκανες μόνος σου (με εντολές Telnet; ) ή το ζήτησες από το κέντρο να δεις ποιο δουλεύει καλύτερα; Πολλά CRC errors (χαμένα packets) έχεις σε fastpath, και αυτό είναι πιο σοβαρό πρόβλημα σε εφαρμογές UDP όπως το VoIP. Κουμπώνεις και χαμηλότερα, ίσως είναι και λίγο πιο ασταθής η γραμμή, δεν σε συμφέρει το fastpath. Εγώ έχω παρόμοια CRC errors αλλά σε interleaved mode, δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό.

    Να υποθέσω ότι ούτε εσύ κατάφερες να αποκτήσεις admin πρόσβαση για να σου εμφανιστεί το κρυφό μενού Quick Setup;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Korios : 27-03-15 στις 14:59.

  7. #7
    Εγγραφή
    11-10-2014
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Vivodi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικώς καλά stats έχεις, με ένα θεματάκι μόνο στο SNR (Noise Margin) του download. Παρακολούθα το αυτό να δεις αν πέφτει κάτω από 6 dB, ιδίως σε ώρες αιχμής, οπότε και μπορεί να έχεις θέμα αποσυνδέσεων λόγω υψηλού θορύβου, αν δεν έχεις ήδη. Το χαμηλό σου SNR αντισταθμίζεται μάλλον από την χαμηλή σου Line Attenuation, για αυτό και κουμπώνεις τόσο ψηλά σε interleaved mode*. Παράλληλα όμως αναγκάζει το modem σου να λειτουργεί σε 18.5+ dBm output power (η δική μου είναι χαμηλότερη, στα 15.7 dBm, αν και σύμφωνα με το Line Attenuation μου των 17.1 dB απέχω πιο μακρυά από εσένα από το DSLAM), επίσης για να αντισταθμιστεί ο υψηλός θόρυβος (δεν είμαι 100% βέβαιος ως προς αυτό, ας με διορθώσει κάποιος αν δεν αληθεύει).

    *Δεν ήξερα ότι μπορείς να επιλέξεις μεταξύ fastpath και interleaved mode σε αυτή την συσκευή. Δεν βρήκα σχετική ρύθμιση, το έκανες μόνος σου (με εντολές Telnet; ) ή το ζήτησες από το κέντρο να δεις ποιο δουλεύει καλύτερα; Πολλά CRC errors (χαμένα packets) έχεις σε fastpath, και αυτό είναι πιο σοβαρό πρόβλημα σε εφαρμογές UDP όπως το VoIP. Κουμπώνεις και χαμηλότερα, ίσως είναι και λίγο πιο ασταθής η γραμμή, δεν σε συμφέρει το fastpath. Εγώ έχω παρόμοια CRC errors αλλά σε interleaved mode, δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό.

    Να υποθέσω ότι ούτε εσύ κατάφερες να αποκτήσεις admin πρόσβαση για να σου εμφανιστεί το κρυφό μενού Quick Setup;
    δεν νομίζω πως γίνεται στο συγκεκριμένο καμιά "επέμβαση".Μέσω κέντρου το χω κάνει fast.Δεν έχει παρουσιάσει καμία αποσύνδεση από όταν το βαλα,το κανα μία φορά επανεκκίνηση εγώ κ κλείδωσε στα 16100 σε fast!Kατεβάζει με 1.5mb/s στο οτε speedtest κ στο speedtest της οοκλα έχω 7 ping!!!!

  8. #8
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    143
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Shared
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    HOL
    Router
    FritzBox Fon WLan
    Πώς κάνουμε port forward στο ρουτερ αυτό;
    Δύο πράγματα δεν έχουν τέλος : Σύμπαν και ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι βέβαιος.(Einstein)

  9. #9
    Εγγραφή
    22-03-2015
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ΖΤΕ ZXHN H108N V2.5
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 17.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Noμίζω ότι σήμερα έπιασα νέο ρεκόρ κουμπώματος (17195 kbps από 18536 attainable) και νέο ρεκόρ πραγματικού download στο speedtest της Οokla, 14.57 Mbps, με 15 ms ping στον server του ΟΤΕ!

    aircop η επιλογή Port Forwarding είναι μέσα στο menu Application.
    Acegr σκέφτομαι να ψαρέψω την ΖΤΕ για το full firmware, γιατί δεν βλέπω φως με την Forthnet με το πρόβλημα της απιστοποίητης διαχείρησης. Δεν ξέρω τι πρόφαση να βρω για να μην με παραπέμψει στον ISP μου, όμως.. Η συσκευή μάλλον πωλείται αυστηρά Β2Β, οπότε δε νομίζω να ανταποκρίνονται σε τελικούς πελάτες. Χμ..

  10. #10
    Εγγραφή
    11-10-2014
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Vivodi
    εμένα για την ώρα δεν έχει κλείσει το ρούτερ εδώ κ 10 μέρες να πούμε,τέρας είναι μην το ματιάσω κ χει κουμπώσει στα 16100 με φαστ.Λογικά με inter τώρα θα κούμπωνα 18+ !Δεν έχω παράπονο,1.5mb/s σε torrent σταθερά κ αβάδιστα...Το μόνο που με καίει είναι το firmware μπας κ αλλάξουμε κωδικούς

  11. #11
    Εγγραφή
    26-05-2005
    Περιοχή
    Ηλιούπολη/Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100M/10M
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Forthnet - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α w/ RB4011
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 8.4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Lightbulb
    Δουλεύει κανονικά το admin account που υπάρχει για το H108L. Μόλις το δοκίμασα και ανοίγει πολλές επιλογές (και user management)

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2015-05-13_131056.png 
Εμφανίσεις:  301 
Μέγεθος:  21,2 KB 
ID: 155158
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nOiz : 13-05-15 στις 19:57.

  12. #12
    Εγγραφή
    03-12-2005
    Περιοχή
    Ν.ΣΜΥΡΝΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    330 Mbps/ 30.5 Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nOiz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δουλεύει κανονικά ο admin κωδικός που υπάρχει για το H108L.
    Για εμάς που δεν έτυχε να έχουμε ποτέ το H108L, δεν μας λες ποιο είναι το username και το password που δουλεύει στο Η108Ν ?

  13. #13
    Εγγραφή
    26-05-2005
    Περιοχή
    Ηλιούπολη/Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100M/10M
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Forthnet - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α w/ RB4011
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 8.4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikdiam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για εμάς που δεν έτυχε να έχουμε ποτέ το H108L, δεν μας λες ποιο είναι το username και το password που δουλεύει στο Η108Ν ?
    Αν υπάρχει πρόβλημα που ποστάρω τα στοιχεία παρακαλώ να διαγραφεί από τους διαχειριστές/mods και να ενημερωθώ σχετικά. Ευχαριστώ

    Κώδικας:
    username: forthnet
    password: F0rth@c$n3t#

  14. #14
    Εγγραφή
    20-06-2015
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nOiz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν υπάρχει πρόβλημα που ποστάρω τα στοιχεία παρακαλώ να διαγραφεί από τους διαχειριστές/mods και να ενημερωθώ σχετικά. Ευχαριστώ

    Κώδικας:
    username: forthnet
    password: F0rth@c$n3t#
    Σε ευχαριστούμε για τις χρήσιμες πληροφορίες σου.

  15. #15
    Εγγραφή
    23-09-2014
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    air
    Router
    RT3072

    Μας δουλευει ψιλο γαζι η forthnet, να τους πει καποιος το pass να κανουν δουλεια τους οι ανθρωποι !!!!

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Other] ZTE ZXHN H108N v2.3 (HOL)
    Από FoTiKiS στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 303
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-23, 23:31
  2. ZXHN H108N V2.3 port forwarding
    Από panosru στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-18, 18:22
  3. ZXHN H108N v2.5
    Από teryps στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-17, 23:19
  4. [Other] ZXHN H108N V2.3 της HOL και Tenda..
    Από zvrikos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-14, 02:48
  5. Router HOL ZXHN H108N V2.3 και torrents
    Από fragiskos89 στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-14, 10:14

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας