Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-36 από 36
  1. #31
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από susbky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους. Μετακόμισα και εγώ εδώ και μερικές μέρες Μεταμόρφωση στην Πευκών απέναντι απο τον Βασιλόπουλο και η ταχύτητα απο το adsl είναι πραγματικά απογοητευτική!!! Πέρασαν 28 μέρες ακριβώς για μεταφορά της γραμμής.
    Έχω Vodafone συγχρόνιζα στην αρχή στα 15000kbps αλλά με το snr κάτω του 6 οπότε με πολλές αποσυνδέσεις.
    Έτσι ήρθε τεχνικός και μου το έριξαν στα 10000kbps με snr 11.
    Τελικά η Vodafone έχει διαθεσιμότητα vdsl για την διεύθυνση μου παρόλο που στο site που βάζω και τον αριθμό και την διεύθυνση μου βγάζει πως δεν έχει διαθεσιμότητα. Μου είπαν πως θα πιάνω σίγουρα 30-35Mbps γιατί είναι έως 50mbps.
    Θέλω να ρωτήσω είναι κανείς άλλος εδώ γύρω που να έχει βάλει vdsl; Είναι ευχαριστημένος; Αξίζει να το κάνω; Γιατί με το τωρινό adsl είναι απελπιστικά αργά τα πράγματα και αν είναι να δώσω μόνο 10€ παραπάνω και να έχω πολυυυυ καλύτερη ταχύτητα χαλάλι να το κάνω!!!
    Να σημειώσω πως η πολυκατοικία παραδόθηκε πριν ένα μήνα και η εσωτερική καλωδίωση είναι καινούργια και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
    Η περιοχή που αναφέρεις είναι ζωσμένη με νέες καμπίνες VDSL. Κανονικά πρέπει να πάρεις VDSL απο καμπίνα σε full ταχύτητα και όχι 30-35 εκτος αν υπάρχει πρόβλημα.
    Ρίξε μια ματια στο http://fttxgr.eu/map? να δεις και μονος σου τις νεες καμπίνες.

    Το πρόβλημα στις καλωδιώσεις δεν έχει να κάνει με το πόσο νέα είναι η πολυκατοικία αλλά με άλλους παράγοντες. Για να διαπιστώσουμε αν έχουμε πρόβλημα πρέπει να υπάρχει καταρχήν το εναυσμα, δηλαδή η χαμηλή ταχύτητα και τα στοιχεία της σύνδεσης σε σχέση με την απόσταση απο το Α/Κ ή καμπίνα. Από εκέι και πέρα η διαδικασία είναι καταγεγραμμένη εδώ αλλά πρώτα βάλε με το καλό VDSL και σου ευχομαι καλά κατεβάσματα χωρίς προβλήματα!

  2. #32
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    HOL
    Router
    huawei eg8141a5
    Κοίταξα τον χάρτη και όντως έχω καμπίνα vdsl στα 90-100 μέτρα απο το σπίτι μου. Απλά μια τελευταία ερώτηση και να με διαφωτίσετε. Το Vdsl έχει τέλειως διαφορετική τεχνολογία απο το adsl; Με καλώδια χαλκού είναι πάλι απλά αντί να μεσολαβεί η απόσταση απο σπίτι προς το τηλεφωνικό κέντρο μεσολαβεί απο το σπίτι έως το καφαο του ΟΤΕ στην γειτονιά σωστά; Διορθώστε με αν κάνω κάπου λάθος. Απλά όπως είπα και πριν είμαι στο 1,8χλμ απο το dslam του ΟΤΕ στο Νέο Ηράκλειο με line attenuation 25 και δεν μπορεί να συγχρονίσει 14-15mbps έχει χαμηλό snr κάτω απο 6 με αποτέλεσμα άπειρες αποσυνδέσεις. Με το vdsl όμως δεν θα έχω κάποιο τέτοιο πρόβλημα σωστά; Αν είναι θα κάνω την αίτηση αύριο κ μέσα σε 15 μέρες θα μου το ενεργοποιήσουν απλά ρωτάω για να σιγουρευτώ πρώτα.
    Παράθεση Παράθεση Posted from iOS app

  3. #33
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από susbky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίταξα τον χάρτη και όντως έχω καμπίνα vdsl στα 90-100 μέτρα απο το σπίτι μου. Απλά μια τελευταία ερώτηση και να με διαφωτίσετε. Το Vdsl έχει τέλειως διαφορετική τεχνολογία απο το adsl; Με καλώδια χαλκού είναι πάλι απλά αντί να μεσολαβεί η απόσταση απο σπίτι προς το τηλεφωνικό κέντρο μεσολαβεί απο το σπίτι έως το καφαο του ΟΤΕ στην γειτονιά σωστά; Διορθώστε με αν κάνω κάπου λάθος. Απλά όπως είπα και πριν είμαι στο 1,8χλμ απο το dslam του ΟΤΕ στο Νέο Ηράκλειο με line attenuation 25 και δεν μπορεί να συγχρονίσει 14-15mbps έχει χαμηλό snr κάτω απο 6 με αποτέλεσμα άπειρες αποσυνδέσεις. Με το vdsl όμως δεν θα έχω κάποιο τέτοιο πρόβλημα σωστά; Αν είναι θα κάνω την αίτηση αύριο κ μέσα σε 15 μέρες θα μου το ενεργοποιήσουν απλά ρωτάω για να σιγουρευτώ πρώτα.
    Είναι ακριβώς όπως τα λες, μόνο που η καμπίνα που βλέπεις στο χάρτη δεν σημαίνει οτι είναι και η καμπίνα που ανήκεις. Αυτο δεν αποτελεί πρόβλημα βέβαια καθώς σε αστικές περιοχές οι καμπίνες είναι μαξιμουμ 300-400 μετρα. Αν κάνεις αίτηση σε άλλο πάροχο πέραν του ΟΤΕ βεβαιώσου οτι θα σε συνδέσουν σε καμπίνα του ΟΤΕ!. το λένε προιόν χονδρικής η απλά σύνδεση σε καμπίνα-ΚΑΦΑΟ.
    Για την ιστορία να επιβεβαιώσω αυτα που λες, τα καλώδια πάντα πανε απο το σπίτι σου στο καφάο και απο το καφαο στο ΤΚ. Τώρα με το VDSL και τις νεες καμπίνες ουσιαστικά το κέντρο έρχεται πιο κοντα σου, φαντάσου ένα μινι-κεντρο στη θέση του ΚΑΦΑΟ, για την ακρίβεια miniDSLAM το λένε.

  4. #34
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    HOL
    Router
    huawei eg8141a5
    Λοιπόν έπειτα απο 2 βδομάδες με ενεργοποιημένο το VDSL μπορώ να πω με βεβαιότητα οτι είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με την ταχύτητα και την σταθερότητα! Δεν έχει καμία αυξομείωση όλες τις ώρες τις ημέρας και κατεβάζω απο Torrent σταθερά με 4,9-5MB/s δηλαδή άψογα! Όπως και στο speedtest σταθερά 47,5mbps!! Όλα αυτά με Ethernet γιατί αν βάλω το wifi χάνει σε ταχύτητα και αυτό δεν μπορώ να καταλάβω την μεγάλη απόκλιση, πέφτω κατευθείαν στα 35-37mbps στο δωμάτιο έχω το λαπτοπ και μεσολαβεί ένας τοίχος και το ρουτερ βρίσκεται στο σαλόνι. Ισχύει αυτό που μου είπε ένας φίλος οτι μπορεί να υπάρχουν μεταλλικά αντικείμενα στον χώρο απο το ψυγείο πχ που είναι inox μέχρι το οτιδήποτε, που αντανακλούν το σήμα και το κάνουν να εξασθενεί;;;
    Πάντως σε γενικές γραμμές κανένα απολύτως πρόβλημα και όσον αφορά τη διαφορά με το ADSL είναι εμφανέστατα ασύγκριτη!! Απλά είχα αυτή την απορία και θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος αν ξέρει! Να σημείωσω οτι με το ADSL δεν είχα τέτοια μεγάλη απόκλιση δλδ 10mbps.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος susbky : 01-10-16 στις 02:54.
    Παράθεση Παράθεση Posted from iOS app

  5. #35
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν υπάρχει καμία σχέση στο πως λειτουργεί και επικοινωνεί το ασύρματο με την ενσύρματη σύνδεση.
    Απλά σε ADSL με χαμηλότερες ταχύτητες, οι περισσότεροι δεν αντιλαμβάνονταν την μείωση αφού ήταν παραπλήσιες. Όμως με τις υψηλότερες ταχύτητες του VDSL, είναι πλέον εμφανής η διαφορά τους.

  6. #36
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    HOL
    Router
    huawei eg8141a5
    Από χθες το βράδυ ξημερώματα δλδ Πέμπτης 9/3 λόγω των έντονων βροχόπτωσεων δεν έχω σταθερό τηλέφωνο (Vodafone). Δήλωσα βλάβη από πολύ νωρίς το πρωί και μου είπαν πως θα στείλουν συνεργείο να την επιδιορθώσει άμεσα καθώς πρόκειται για βραχυκύκλωμα στο καφαο. Ήθελα να ρωτήσω έχει κανείς άλλος κάποιο τέτοιο πρόβλημα στην γειτονιά;;; Αντιμετωπίζει κανείς άλλος κάποιο θέμα με το τηλέφωνο; Μιλάμε για την Πευκων απέναντι από τον Βασιλόπουλο. Το περίεργο είναι ότι το Ίντερνετ είναι μια χαρά. Από το ίδιο καλώδιο δεν μεταδίδεται και φωνή και δεδομένα; Αν υπάρχει βραχυκύκλωμα όπως λένε δεν θα έπρεπε να έχω ούτε Ίντερνετ.
    Παράθεση Παράθεση Posted from iOS app

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL Σταμάτα Αττικής
    Από wrathfulv στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-16, 18:50
  2. VDSL στην Άνοιξη Αττικής
    Από zDSL στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 112
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-16, 09:34
  3. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-15, 05:01
  4. Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-15, 18:47
  5. VDSL στην Μεταμόρφωση
    Από MpiSkoTaKi στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-14, 19:02

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας