Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    23-03-2015
    Περιοχή
    ΡΟΔΟΣ
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΡΟΔΟΣ
    Router
    Technicolor TD5130
    Angry
    Μένω Ρόδο και πιο συγκεκριμένα στην περιοχή Ροδινι και είμαι κάτοχος του Technicolor TD5130.
    Έχω μια αφάνταστη μείωση της ταχύτητας πάνω από δυο εβδομάδες , με συγχρονισμό πλέον να κλειδώνει στα :


    DSL Type: G.992.5_Annex_A

    Current Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]:
    968 / 1772
    Max Bandwidth
    (Up/Down) [kbps/kbps]:
    968 / 2092

    Data Transferred (Sent/Received) [B/B]: 4383975 / 5292442

    Output Power (Up/Down) [dBm]: 12.5 / 15.5

    Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 30.5 / 47.5

    SN Margin (Up/Down) [dB]: 5.8 / 6.2

    παλαιότερα κλείδωνα στα 6500 με 6000 και μετά το καλοκαίρι του 2014 άρχισε να πέφτει σιγά σιγά ώσπου πλέον τον χειμώνα είχα με 4500 και 4000 μέχρι πριν 20 μέρες δηλαδή.

    Και μετά άρχισαν τα βάρια προβλήματα.......



    Με το που ξεκίνησαν τα βάρια προβλήματα ειμουν ακόμα χειρότερα και κλείδωνα στα U860 / D1302 και εάν θυμάμαι Line Attenuation 31.5
    >Περνώ τηλεφωνώ στο τεχνικό τμήμα και τους εξηγώ την κατάσταση βλέπουν και οι ίδιοι ότι όντως από παλαιότερες μου μετρήσεις είχα καλύτερο συγχρονισμού και κατέγραψαν το συμβάν για να με καλέσει εκπρόσωπος του τμήματος να δούμε τη παίζει ,
    > Με καλεί εκπρόσωπος του τεχνικού τμήματος ,έβαζα έβγαζα μπριζες ,φιλτρακια, κάναμε επανεκκινήσειςτίποτα παρότι με έβλεπε στα 4χλμ είχα καλύτερο συγχρονισμό πριν.
    > Ο εκπρόσωπος καταχωρεί τεχνική βλάβη για να με πάρει τηλέφωνο τεχνικός να ελέγχουν τα καλώδια στο σπίτι.
    > Με καλεί ο τεχνικός κανονίζουμε ραντεβού , έρχεται ελέγχει τα καλώδια κάνει μετρήσεις βρίσκει οτι εχω και διακοπές στην γραμμή άλλα η ταχύτητα παραμένει ιδια και μετα τις μετρήσεις του, και κάνει καταχώρηση στον ΟΤΕ για να έρθουν οι τεχνικοί τους να κάνουν δίκες τους μετρήσεις για τον χαλκό κτλπ.
    > Μπαίνω στο router μετά δυο μέρες 1700 απο 1300 λέω σωπα ανέβηκε μόνο του? Αρχίζω να εχω υποψίες κατεβαίνω κάτω στον κατανεμητή της πολυκατοικίας και να σου χαρτάκι του ΟΤΕ ότι περάσαν από εδώ......
    >Ξανά τηλεφωνώ στην Forthnet ρωτάω τι εγινε με το πρόβλημα και τι έκαναν οι τεχνικοί του ΟΤΕ ? Ο εκπρόσωπος μου λει οτι λύθηκε το θέμα , και τον ενημερώνω οτι η διάφορα είναι από 1300/1700 δηλαδή τι ακριβός έφτιαξαν ? Με ενημερώνει οτι βλέπει να κλειδώνω στα 7000 ...... παθαίνω πλάκα του εξηγώ οτι την ταχύτητα την βλέπω μέσα από το router και αρχίζουμε να κάνουμε επανεκκινήσεις μου λέει ότι μπορεί να πιάνω και παραπάνω γιατί είμαι στα 2 χλμ ...... εεε??? (να σημειωθεί ότι έχουμε δυο κέντρα εδώ ένα στην πολύ της Ρόδου και ένα στα Κοσκινού .)
    Και ύστερα από πολύ προσπάθεια και επανεκκινήσεις με βλέπει στα 1700 και 4 χλμ ........καταχωρεί ξανά το πρόβλημα μου είπε ότι θα έχω και προτεραιότητα και θα με καλέσουν να μου πουν τι γίνετε .
    >Βλέπω κλίση στο κινητό μου περνώ πίσω ο εκπρόσωπος μου λέει οτι δεν μπορεί να γίνει τίποτα για την ταχύτητα της γραμμή σας διότι βρίσκεστε πολύ μακριά απο το κεντρο ...........(απάντηση γραμμένη από βιβλιαράκι και αρχίζω να καίω φλάντζες στον εγκέφαλο μου ), με συγχωρείτε και πως εξηγείτε οτι παλαιότερα είχα 6 mbps γραμμή και τώρα πιάνω 1700 ????? μετά άρχισαν οι κλασικές ερωτήσεις απο το βιβλιαράκι :
    A-εεε πριν πόσο καιρό ?
    B-τι πόσο καιρό την γραμμή την έχω πάνω απο δυο χρονιά.
    A-Στο ίδιο σπίτι ?
    Β- Ναι στο ίδιο σπίτι δεν έχω αλλάξει σπίτι.

    Μέτα άρχισαν και άλλου αυτού του είδους ερωτήσεις ώσπου μου πέταξε το θεϊκό
    Α-εάν σας ενδιαφέρει υπάρχει και η δυνατότητα για δορυφορικό ίντερνετ.......... ήταν το κερασάκι στην τούρτα .
    Β-συγνώμη τi δορυφορικό ίντερνετ εδώ σας λέω εγώ είχα ενσύρματα 6 mbps παλαιότερα και τώρα μου λέτε οτι δεν μπορεί να γίνει τίποτα γιαυτό .

    με τα πολλά πολλά με εξόργισαν και ζήτησα διαδικασία διακοπής συμβολαίου

    >το εμπορικό τμήμα ακούγοντας ότι ήθελα να διακόψω με ρώτησαν γιατί και όταν τους εξήγησα οτι δεν πρόκειται να πληρώνω τόσα λεφτά για 1.5mbps γραμμή μου ειπαν εαν επιθυμώ να με συνδέσουν με το τεχνικό τμήμα να τους πω ότι λόγο της μειωμένης ταχύτητας μου επιθυμώ να δοθεί μια καλύτερη προσφορά για την γραμμή μου.
    >Με συνδέουν πάλι....έλεος με το τεχνικό τμήμα ποιηματάκι όλα αυτά θα κοιτάξουμε τι καλύτερο μπορούμε να κάνουμε για εσάς και θα σας πάρουμε τηλέφωνο μέσα στην εβδομάδα για να σας δοθεί η ανάλογη προσφορά..........

    Πράγμα που δεν το βλέπω να κάνω όποτε εαν υπάρχει κανένας στο φόρουμ από Ροδινι με άλλη εταιρεία με καλή ταχύτητα να μου πει ποσά πιάνει και ποια είναι να κάνω συμβόλαιο εκεί.

    Thanks guys και συγνώμη για το κατεβατό.

  2. #2
    Εγγραφή
    23-03-2015
    Περιοχή
    ΡΟΔΟΣ
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΡΟΔΟΣ
    Router
    Technicolor TD5130
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Darkoverlord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μένω Ρόδο και πιο συγκεκριμένα στην περιοχή Ροδινι και είμαι κάτοχος του Technicolor TD5130.
    Έχω μια αφάνταστη μείωση της ταχύτητας πάνω από δυο εβδομάδες , με συγχρονισμό πλέον να κλειδώνει στα :


    DSL Type: G.992.5_Annex_A

    Current Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]:
    968 / 1772
    Max Bandwidth
    (Up/Down) [kbps/kbps]:
    968 / 2092

    Data Transferred (Sent/Received) [B/B]: 4383975 / 5292442

    Output Power (Up/Down) [dBm]: 12.5 / 15.5

    Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 30.5 / 47.5

    SN Margin (Up/Down) [dB]: 5.8 / 6.2

    παλαιότερα κλείδωνα στα 6500 με 6000 και μετά το καλοκαίρι του 2014 άρχισε να πέφτει σιγά σιγά ώσπου πλέον τον χειμώνα είχα με 4500 και 4000 μέχρι πριν 20 μέρες δηλαδή.

    Και μετά άρχισαν τα βάρια προβλήματα.......



    Με το που ξεκίνησαν τα βάρια προβλήματα ειμουν ακόμα χειρότερα και κλείδωνα στα U860 / D1302 και εάν θυμάμαι Line Attenuation 31.5
    >Περνώ τηλεφωνώ στο τεχνικό τμήμα και τους εξηγώ την κατάσταση βλέπουν και οι ίδιοι ότι όντως από παλαιότερες μου μετρήσεις είχα καλύτερο συγχρονισμού και κατέγραψαν το συμβάν για να με καλέσει εκπρόσωπος του τμήματος να δούμε τη παίζει ,
    > Με καλεί εκπρόσωπος του τεχνικού τμήματος ,έβαζα έβγαζα μπριζες ,φιλτρακια, κάναμε επανεκκινήσειςτίποτα παρότι με έβλεπε στα 4χλμ είχα καλύτερο συγχρονισμό πριν.
    > Ο εκπρόσωπος καταχωρεί τεχνική βλάβη για να με πάρει τηλέφωνο τεχνικός να ελέγχουν τα καλώδια στο σπίτι.
    > Με καλεί ο τεχνικός κανονίζουμε ραντεβού , έρχεται ελέγχει τα καλώδια κάνει μετρήσεις βρίσκει οτι εχω και διακοπές στην γραμμή άλλα η ταχύτητα παραμένει ιδια και μετα τις μετρήσεις του, και κάνει καταχώρηση στον ΟΤΕ για να έρθουν οι τεχνικοί τους να κάνουν δίκες τους μετρήσεις για τον χαλκό κτλπ.
    > Μπαίνω στο router μετά δυο μέρες 1700 απο 1300 λέω σωπα ανέβηκε μόνο του? Αρχίζω να εχω υποψίες κατεβαίνω κάτω στον κατανεμητή της πολυκατοικίας και να σου χαρτάκι του ΟΤΕ ότι περάσαν από εδώ......
    >Ξανά τηλεφωνώ στην Forthnet ρωτάω τι εγινε με το πρόβλημα και τι έκαναν οι τεχνικοί του ΟΤΕ ? Ο εκπρόσωπος μου λει οτι λύθηκε το θέμα , και τον ενημερώνω οτι η διάφορα είναι από 1300/1700 δηλαδή τι ακριβός έφτιαξαν ? Με ενημερώνει οτι βλέπει να κλειδώνω στα 7000 ...... παθαίνω πλάκα του εξηγώ οτι την ταχύτητα την βλέπω μέσα από το router και αρχίζουμε να κάνουμε επανεκκινήσεις μου λέει ότι μπορεί να πιάνω και παραπάνω γιατί είμαι στα 2 χλμ ...... εεε??? (να σημειωθεί ότι έχουμε δυο κέντρα εδώ ένα στην πολύ της Ρόδου και ένα στα Κοσκινού .)
    Και ύστερα από πολύ προσπάθεια και επανεκκινήσεις με βλέπει στα 1700 και 4 χλμ ........καταχωρεί ξανά το πρόβλημα μου είπε ότι θα έχω και προτεραιότητα και θα με καλέσουν να μου πουν τι γίνετε .
    >Βλέπω κλίση στο κινητό μου περνώ πίσω ο εκπρόσωπος μου λέει οτι δεν μπορεί να γίνει τίποτα για την ταχύτητα της γραμμή σας διότι βρίσκεστε πολύ μακριά απο το κεντρο ...........(απάντηση γραμμένη από βιβλιαράκι και αρχίζω να καίω φλάντζες στον εγκέφαλο μου ), με συγχωρείτε και πως εξηγείτε οτι παλαιότερα είχα 6 mbps γραμμή και τώρα πιάνω 1700 ????? μετά άρχισαν οι κλασικές ερωτήσεις απο το βιβλιαράκι :
    A-εεε πριν πόσο καιρό ?
    B-τι πόσο καιρό την γραμμή την έχω πάνω απο δυο χρονιά.
    A-Στο ίδιο σπίτι ?
    Β- Ναι στο ίδιο σπίτι δεν έχω αλλάξει σπίτι.

    Μέτα άρχισαν και άλλου αυτού του είδους ερωτήσεις ώσπου μου πέταξε το θεϊκό
    Α-εάν σας ενδιαφέρει υπάρχει και η δυνατότητα για δορυφορικό ίντερνετ.......... ήταν το κερασάκι στην τούρτα .
    Β-συγνώμη τi δορυφορικό ίντερνετ εδώ σας λέω εγώ είχα ενσύρματα 6 mbps παλαιότερα και τώρα μου λέτε οτι δεν μπορεί να γίνει τίποτα γιαυτό .

    με τα πολλά πολλά με εξόργισαν και ζήτησα διαδικασία διακοπής συμβολαίου

    >το εμπορικό τμήμα ακούγοντας ότι ήθελα να διακόψω με ρώτησαν γιατί και όταν τους εξήγησα οτι δεν πρόκειται να πληρώνω τόσα λεφτά για 1.5mbps γραμμή μου ειπαν εαν επιθυμώ να με συνδέσουν με το τεχνικό τμήμα να τους πω ότι λόγο της μειωμένης ταχύτητας μου επιθυμώ να δοθεί μια καλύτερη προσφορά για την γραμμή μου.
    >Με συνδέουν πάλι....έλεος με το τεχνικό τμήμα ποιηματάκι όλα αυτά θα κοιτάξουμε τι καλύτερο μπορούμε να κάνουμε για εσάς και θα σας πάρουμε τηλέφωνο μέσα στην εβδομάδα για να σας δοθεί η ανάλογη προσφορά..........

    Πράγμα που δεν το βλέπω να κάνω όποτε εαν υπάρχει κανένας στο φόρουμ από Ροδινι με άλλη εταιρεία με καλή ταχύτητα να μου πει ποσά πιάνει και ποια είναι να κάνω συμβόλαιο εκεί.

    Thanks guys και συγνώμη για το κατεβατό.
    Με πήραν τηλέφωνο σήμερα απο την FORTHNET για την καλύτερη* προσφορά που μπορούσαν να μου κάνουν για το πρόβλημα μου........

    : Για το 2play απεριόριστα σταθερά από 24,90 με 1.5MBPS γραμμή πλέον η προσφορά ειναι μαντέψτε ε ε ε ε...... 20,90

    και φυσικά πάω για διακοπή συμβολαίου έλεος!!!!!!!!!!!!

  3. #3
    Εγγραφή
    13-02-2014
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΓΟΥΡΟΥ
    Router
    FRITZBox 7590
    Παλιό το θέμα αλλά θέλω να ρωτήσω τον Darkoverlord αν ξέρει που ακριβώς βρίσκονται τα κέντρα της NOVA(Forthnet) στη Ρόδο.
    Μένω Κοσκινού και θα ήθελα να δω πόσο κοντά είμαι.

  4. #4
    Εγγραφή
    01-06-2014
    Περιοχή
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Μηνύματα
    995
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    14(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από music_1896 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παλιό το θέμα αλλά θέλω να ρωτήσω τον Darkoverlord αν ξέρει που ακριβώς βρίσκονται τα κέντρα της NOVA(Forthnet) στη Ρόδο.
    Μένω Κοσκινού και θα ήθελα να δω πόσο κοντά είμαι.
    Το DSLAM για ρόδο είναι εδω: Amerikis 91, Rodos 851 00, Greece
    Μην το μετρήσεις σε ευθεία θα είναι αρκετά περισσότερο η πραγματική διαδρομή γιατί δεν πάνε ευθεία τα καλώδια.

  5. #5
    Εγγραφή
    13-02-2014
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΓΟΥΡΟΥ
    Router
    FRITZBox 7590
    To DSLAM για τη NOVA εννοείς; Δεν υπάρχει άλλο στα Κοσκινού;

  6. #6
    Εγγραφή
    01-06-2014
    Περιοχή
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Μηνύματα
    995
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    14(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από music_1896 Εμφάνιση μηνυμάτων
    To DSLAM για τη NOVA εννοείς; Δεν υπάρχει άλλο στα Κοσκινού;
    Για όλους τους παρόχους.
    Αν είσαι Κοσκινού τότε δεν παίρνεις από εκεί.
    Παίρνεις από Lindou 257, Sgourou 851 00, Greece.
    Στα Κοσκινού δεν έχει όχι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος user2163 : 27-01-20 στις 15:24.

Παρόμοια Θέματα

  1. Χαμηλη ταχυτητα (Πανορμου, Αμπελοκηποι)
    Από harryharry76 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-15, 00:44
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-14, 10:53
  3. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-14, 18:48
  4. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-14, 13:25
  5. χαμηλη ταχυτητα σε forthnet
    Από mordad στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-14, 00:22

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας