Σελ. 8 από 207 ΠρώτηΠρώτη ... 3678910131828 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 106-120 από 3098
  1. #106
    Εγγραφή
    15-12-2007
    Περιοχή
    ΧΑΝΙΑ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.414
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΑ
    Router
    AVM FRITZBOX 7590
    SNR / Attn
    16(dB) / 12.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DevTail Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tο πήρα και εγώ πριν λίγες μέρες έχω OTE VDSL 50/5 και είμαι στα 950 μετρα περίπου και είδα πολύ καλύτερο συγχρονισμό.

    Με 9 SNR έχω σε:
    ΟΤΕ Speedport: 29mbps down 5mbps up
    TP-Link W9980: 27mbps down 5mbps up
    Asus DSL-N17U: 32mbps down 5mbps up

    Mε 5 SNR που δοκιμάζω από τότε που το πήρα έχω πάει στα 42mbps down και 5 mbps up αποσύνδεσης δεν έχει σχεδόν καθόλου περίπου στις 2 μέρες κάνει μια αλλα δεν με πειράζει αν κάνω κάτι που θέλω να μην το ρισκάρω για αποσύνδεση γυρίζω το SNR πίσω στο 9 και είμαι ok.

    το speedtest με 5 SNR:

    (ping προς Αθηνα αυτήν την στιγμή έχει 20 τότε που έκανα το speedtest δεν διάλεξα server και διάλεξε μονο του ένα μακριά)

    επίσης ακόμα και με 5 SNR έχω πολύ λιγότερα errors από τα αλλα, έχει γύρο στα 50000 FEC και 1000 CRC την ώρα και περίπου.

    @babis3g
    που ακριβώς βρίσκεις το beta firmware; μήπως έχει και το source code;
    αν μπορεις βαλε ethernet εκτος αν εισαι με ethernet μπες εδω http://athens-ote.speedtest.net/ και διαλεξε κατευθειαν BEGIN TEST YOUR PREFERRED SERVER το δεξι παραθυρο και πες μας ποσο παει.

  2. #107
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DevTail Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tο πήρα και εγώ πριν λίγες μέρες έχω OTE VDSL 50/5 και είμαι στα 950 μετρα περίπου και είδα πολύ καλύτερο συγχρονισμό.

    Με 9 SNR έχω σε:
    ΟΤΕ Speedport: 29mbps down 5mbps up
    TP-Link W9980: 27mbps down 5mbps up
    Asus DSL-N17U: 32mbps down 5mbps up

    Mε 5 SNR που δοκιμάζω από τότε που το πήρα έχω πάει στα 42mbps down και 5 mbps up αποσύνδεσης δεν έχει σχεδόν καθόλου περίπου στις 2 μέρες κάνει μια αλλα δεν με πειράζει αν κάνω κάτι που θέλω να μην το ρισκάρω για αποσύνδεση γυρίζω το SNR πίσω στο 9 και είμαι ok.

    το speedtest με 5 SNR:

    (ping προς Αθηνα αυτήν την στιγμή έχει 20 τότε που έκανα το speedtest δεν διάλεξα server και διάλεξε μονο του ένα μακριά)

    επίσης ακόμα και με 5 SNR έχω πολύ λιγότερα errors από τα αλλα, έχει γύρο στα 50000 FEC και 1000 CRC την ώρα και περίπου.

    @babis3g
    που ακριβώς βρίσκεις το beta firmware; μήπως έχει και το source code;
    Ωραιο review με vdsl εισαι ο πρωτος
    Ναι το περιμενα να κανει την γραμμη τουμπανο, αλλα βλεπω σε adsl τα χαλαει λιγο
    Τολμησα και ειπα οτι το αλλο φτηνο adsl/vdsl στο ειδος του (απο τιμη / & στην ιδια κλαση) τπ λινκ 9980 θα φαει ταπα
    Τα παιδια στο τοπικ με το dsl68u (ιδιο dsl τσιπακι) αναφερουν αρκετη διαφορα σε vdsl

    Εαν δεν εχει λαθη η γραμμη (vdsl) νομιζω το πετυχαν απο λογισμικο
    Σε adsl βλεπω χαμηλη ταχυτητα ομως φαινεται απο λαθη και εκει ειναι σταθερο ... και αυτο νομιζω παιζει μεγαλο ρολο
    αλλα βλεπω κανει νερα στο adsl απο συνχρονισμο ... να δουμε τι θα πουν απο την ασος (την επομενη βδομαδα) γιατι εχω την αισθηση αν πειραχτει to dsl driver μπορει να επιρεασει και το vdsl μιας και εχουν ιδια drivers
    (καταλαβες τι εννοω δεν ειναι πχ σαν το δραυτεκ 2860 που εχει χωριστο τσιπακι για το adsl & αλλο για vdsl
    Εδω εχει εχει 1 dsl τσιπακι και τις 2 συνδεσεις λογω πιο χαμηλου κοστους)

    Οχι δυστυχως δεν μου δινουν το source code, το ξερουν που δεν ζηταω τετοια
    Μονο βετα αν αναφερθουν προβληματα απο τους δοκιμαστες (και εγω μεσα)
    κατα διαστηματα το βαζουν εδω (διαλεγεις other και θα δεις source code)
    http://www.asus.com/Networking/DSLN1...Desk_Download/
    Υπαρχει ηδη του 1.0.9.1 αλλα στο συγκεκριμενο απο οτι θυμαμαι εκανε reboot μονο του (σπανια ομως ειχε θεμα) οποτε μην το κυνηγησεις, θα βαλουν και αλλο αργοτερα

    το συγκεκριμενο 1.0.9.5 ειναι βετα και δεν ξερω αν κανει qualify για official γιατι εχω εντοπισει ακομα 1-2 bugs

    Αν θελεις στειλε feedback με εντυπωσεις και ζητα το, δεν χανεις κατι, αν ξερεις απο αυτα ισως σε βοηθησουν (οχι σιγουρα αλλα ξερω αν κρινουν οτι αξιζει το ειχαν κανει παλια)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 20-06-15 στις 22:59.

  3. #108
    Εγγραφή
    20-06-2015
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTE
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    5(dB) / 40(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jmakro Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν μπορεις βαλε ethernet εκτος αν εισαι με ethernet μπες εδω http://athens-ote.speedtest.net/ και διαλεξε κατευθειαν BEGIN TEST YOUR PREFERRED SERVER το δεξι παραθυρο και πες μας ποσο παει.
    Έχω πέσει λίγο σήμερα αυτά που έγραψα ήταν χθες αυτή την στιγμή έχω 40mbps γενικά 40-42mbps είναι είμαι και λίγο μακριά και η αλλαγές είναι εύκολες γενικά αν βάλω τώρα και τα αλλα θα έχουν εξίσου μια παρόμοια μείωση.



    Το speedtest βγάζει 31 ping εγώ έκανα ένα ping σε ένα VPS που έχω στο okeanos του grnet και βγάζει ~21 εκτος και αν κάνω λάθος και δεν είναι Αθηνα.

    Κώδικας:
    --- ***.***.***.*** ping statistics ---
    20 packets transmitted, 20 received, 0% packet loss, time 19025ms
    rtt min/avg/max/mdev = 20.675/21.522/23.961/0.327 ms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραιο review με vdsl εισαι ο πρωτος
    Ναι το περιμενα να κανει την γραμμη τουμπανο, αλλα βλεπω σε adsl τα χαλαει λιγο
    Τολμησα και ειπα οτι το αλλο φτηνο adsl/vdsl στο ειδος του (απο τιμη / & στην ιδια κλαση) τπ λινκ 9980 θα φαει ταπα
    Τα παιδια στο τοπικ με το dsl68u (ιδιο dsl τσιπακι) αναφερουν αρκετη διαφορα σε vdsl

    Εαν δεν εχει λαθη η γραμμη (vdsl) νομιζω το πετυχαν απο λογισμικο
    Σε adsl βλεπω χαμηλη ταχυτητα ομως φαινεται απο λαθη και εκει ειναι σταθερο ... και αυτο νομιζω παιζει μεγαλο ρολο
    αλλα βλεπω κανει νερα στο adsl απο συνχρονισμο ... να δουμε τι θα πουν απο την ασος (την επομενη βδομαδα) γιατι εχω την αισθηση αν πειραχτει to dsl driver μπορει να επιρεασει και το vdsl μιας και εχουν ιδια drivers
    (καταλαβες τι εννοω δεν ειναι πχ σαν το δραυτεκ 2860 που εχει χωριστο τσιπακι για το adsl & αλλο για vdsl
    Εδω εχει εχει 1 dsl τσιπακι και τις 2 συνδεσεις λογω πιο χαμηλου κοστους)

    Οχι δυστυχως δεν μου δινουν το source code, το ξερουν που δεν ζηταω τετοια
    Μονο βετα αν αναφερθουν προβληματα απο τους δοκιμαστες (και εγω μεσα)
    κατα διαστηματα το βαζουν εδω (διαλεγεις other και θα δεις source code)
    http://www.asus.com/Networking/DSLN1...Desk_Download/
    Υπαρχει ηδη του 1.0.9.1 αλλα στο συγκεκριμενο απο οτι θυμαμαι εκανε reboot μονο του (σπανια ομως ειχε θεμα) οποτε μην το κυνηγησεις, θα βαλουν και αλλο αργοτερα

    το συγκεκριμενο 1.0.9.5 ειναι βετα και δεν ξερω αν κανει qualify για official γιατι εχω εντοπισει ακομα 1-2 bugs

    Αν θελεις στειλε feedback με εντυπωσεις και ζητα το, δεν χανεις κατι, αν ξερεις απο αυτα ισως σε βοηθησουν (οχι σιγουρα αλλα ξερω αν κρινουν οτι αξιζει το ειχαν κανει παλια)
    Το ξέρω ότι το έχουν στο site τους είμαι με την 1.0.9.1 και το έχω κατεβάσει το source code το έκανα και compile προχθές και έλεγα να κάνω κάτι αλλαγές.

    Μέχρι στιγμής δεν χρειάζεται γιατί αυτό που ήθελα να κάνω το κάνω με πιο απλό τρόπο αντί να αλλάζω όλο το firmware κάθε φορα έχω τα πράγματα που θέλω extra πάνω σε ένα δίσκο που του έχω συνδεμένο πάνω του και τα τρέχει από εκεί.

    Έχει και κάτι παρόμοιο με το autorun τρέχει ένα sh file από την διαδρομή "asusware.big/.asusrouter" και έτσι ακόμα και με restart τρέχει αυτά που έχω εκεί.

    Mπήκα με telnet και έκανα copy όλο το web interface στον δίσκο και τον ξανατρέχω οποτε έχω το default τις asus στο port 80 και στο port 81 έχω το δικό μου με κάτι αλλαγές να δείχνει τα FEC errors ώστε να μην χρειάζεται να μπαίνω με telnet κάθε φορα για να τα δω.

  4. #109
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    σε εμενα δινουν βετα οταν αναφερθει προβλημα (αν το θυμηθουν και αναλογα πιος το βρισκει ακομα κκαι σε απλους χρηστες καποιες φορες αν επιγει)
    Θα ελεγα να στειλεις feedback και να ζητησεις κανα φρεσκο source code

    το 1.0.9.5 το εχω βαλει στις πιο πισω σελιδες και θελει reset γιατι εχει σημαντηκες εσωτερικες αλλαγες
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...58#post5707758

    για τα fec επειδη το αναφερες ... μονο με τελνετ θα τα δουν οι χρηστες
    γραφουμε μια φορα
    wan
    και μετα την κλασικη εντοιλη που εχουν τα trendchip για χρονια
    wan adsl diag
    και κοιταμε στο administration > system log που θα εμφανηστει εκει μεγαλη λιστα και οχι στο τελνετ
    (καποιες φορες θελει να πατηθει το refresh)
    Δυστυχως στο 1.0.9.5 (το ενα bug) δεν βγαινουν ουτε τα μισα αποτελεσματα οποτε πιστευω να το φτιαξουν
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 20-06-15 στις 23:36.

  5. #110
    Εγγραφή
    20-06-2015
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTE
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    5(dB) / 40(dB)
    Tο ξέρω ότι γίνετε έτσι αλλα για να μην μπαίνω στην διαδικασία έχω δεύτερο web server πάνω που μου το δείχνει κατευθείαν κάτω από τα CRC errors.

    http://pasteboard.co/1n5vNQIk.png

    θα δω μπορεί να τους στείλω να ζητήσω και το source code για την 1.0.9.5

    Mέχρι στιγμής έχει 2-3 microbugs αυτό με το restart που είπες δεν έχει τύχη ακόμα.

    ένα μικρό είναι ότι την σύνδεση μου την δείχνει ANNEX B ενώ είναι ANNEX A
    και το το Traffic Manager δεν αποθηκεύει τα στατιστικά μετά από restart μήπως το φτιάχνουν σε πιο καινούρια έκδοση;

    τα FEC μπορείς να τα δεις και κατευθείαν στο telnet γράφοντας "tcapi show Info_Adsl"
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DevTail : 20-06-15 στις 23:53.

  6. #111
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    -ωραιο κολπο

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  f7767b67-af25-4121-ad5d-8f6c56c58b00.png 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  8,4 KB 
ID: 157076

    Πιστευω επειδη ειναι φτηνο να βρεθουν μερικοι του ειδους και να του κανουν μερικα κολπακια οπως ειχαν παλια κατι αναλογο με τα netgear (που ηταν παμφτηνα για την εποχη τους)

    -για το traffic manager στειλε feedback και ταυτοχρονα ρωτα για source code και ανεφερε αυτο που κανεις (πιστευω να το βρουν ενδιαφερον)
    Με adsl δεν εχω προσεξει τετοιο θεμα, μπορει να ισχυει αυτο που λες οποτε ναφερε το να το κοιταξουν
    (δεν εχω vdsl να το τεσταρω με τετοια συνδεση)

    -Το αννεχ Β δεν ειναι bug
    το vdsl εχει πιο μπερδεμενα προφιλ (band plans) και σε ανεξ Β φαινεται παιζει ο οτε
    δες εδω για μια ιδεα (σελιδα 21)
    http://www.broadband-forum.org/techn...oad/TR-115.pdf

    επισης Αγγλια που δεν υπαρχουν Ανεξ Β γραμμες (isdn) και εκει κλειδωνουν σε Β λογω band plan
    http://forums.overclockers.co.uk/sho...&postcount=301
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 21-06-15 στις 00:08.

  7. #112
    Εγγραφή
    20-06-2015
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTE
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    5(dB) / 40(dB)
    Ήρθε τεχνικός του οτε την τεταρτη είχα ζήτηση να κάνουμε έλεγχο να δω αν έχω κανένα πρόβλημα και το συζητήσαμε το συγκεκριμένο και μου είπε ANNEX A θα έπρεπε να λέει...

    το έχω βάλει στις ρυθμίσεις και ως ANNEX A και συνεχίζει να λέει ANNEX B

    εντωμεταξύ βάλαμε και το analyzer και το συγκρίναμε με το spectrum και είναι σχεδόν ίδια.

    Αλλα γενικά για να μπούνε τα FEC στο web interface δεν είναι πολύ δουλειά γύρο στις 10 γραμμές κώδικα είναι.

    PS: δεν μπορείς να βάλεις το link από το pasteboard.co σε forum/site γιατί είναι blob
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DevTail : 21-06-15 στις 00:27.

  8. #113
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    εκανα edit το παραπνω ποστ ... το καταλαβα και εκανα αλλο κολπο

    νομιζω ο τεχνικος θα κανει λαθος (εβαλα και λινκ απο Αγγλια που δεν εχουν διολου ανεξ Β γραμμη) αλλα και λινκ (σελιδα 21) που λεει τα band plans ... αλλα οκ αναφερε το, δεν χανεις κατι, καλο τους κανεις εκει στην εταιρια

    - - - Updated - - -

    Η προσφορα στα 70 ευρω (τιμη γνωριμιας) στο ehop τερμα ... στα 100 ευρω πλεον ... ισως να το ξαναβαλουν στο crazy syndays

    εχει βγει ομως το dsl n66u που εχει και 2 wifi μπαντες (dual band) στα 100 ευρω
    για τους γνωστες και αυτο εχει trend/ralink (mediatek) και αλλαγη σνρ καθως και αλλες ρυθμισεις γραμμης
    (περιπου παρομοιες αποδοσεις απο θεμα γραμμης με το dsl ac68u & n17u & ιδια μενου και στα 3)
    και επισης και αυτο ειναι multi annex (παιζει σε pstn & isdn γραμμες)
    http://www.e-shop.gr/asus-dsl-n66u-d...r-p-PER.616245

    Δεν το εχω ομως για κριτικη και για θεμα bugs, αλλα δεν νομιζω να ειναι τοσο χαλια
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 21-06-15 στις 00:57.

  9. #114
    Εγγραφή
    20-06-2015
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTE
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    5(dB) / 40(dB)
    Feedback στέλνεις από το router η από το site;

  10. #115
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    απο το modem
    advanced settings>administration>feedback
    αν κανεις τικ και τα syslog, settings file, iptables θα σταλουν και οι ρυθμισεις οπως τωρα ειναι ( πχ annex mode, wan/dsl settings κλπ)
    εναλλακτικα πατας πανω ψηλα/δεξια το κιτρινο θαυμαστικο που αναβοσβηνει καποιες φορες
    σχολια, προβληματα, αναφορες κλπ τα διαβαζουν

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DevTail Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα FEC μπορείς να τα δεις και κατευθείαν στο telnet γράφοντας "tcapi show Info_Adsl"
    τωρα το προσεξα που εκανες edit
    γραφαμε σχετικα γρηγορα

    Αν ξερεις κανα κολπακι αλλο ενημερωνε

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  n17 stats.png 
Εμφανίσεις:  56 
Μέγεθος:  40,5 KB 
ID: 157077

    αν παιξουμε με τελνετ (σε εμας εδω εμφανιζονται τα αποτελεσματα στο system > sylog μετα απο 1-2 refresh)
    Υπαρχει η εντολη
    wan dmt2 set depth
    kernel: usage: wan dmt2 set depth [value]

    λες να γινεται κατι να αλλαξουμε την εντολη στο dslam και παιξουμε με interleave fastpath?

    πχ το wan dmt2 set αλλαζει και το snr στα trend ... αλλο που η ασος το εχει μεσα στο μενου για ευκολια
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...93#post5597593

  11. #116
    Εγγραφή
    20-06-2015
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTE
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    5(dB) / 40(dB)
    Δεν νομίζω να γίνετε αλλα δεν είμαι και σίγουρος.

    Για να ξέρεις το web interface διαβάζει σχεδόν ότι δείχνει από το "tcapi".

    παράδειγμα:
    Κώδικας:
    <%tcWebApi_staticGet("Info_Adsl","SNRMarginDown","s")%>

  12. #117
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DevTail Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω να γίνετε αλλα δεν είμαι και σίγουρος.

    Για να ξέρεις το web interface διαβάζει σχεδόν ότι δείχνει από το "tcapi"

    παράδειγμα:
    Κώδικας:
    <%tcWebApi_staticGet("Info_Adsl","SNRMarginDown","s")%>
    ευχαριστω θα το κοιταξω
    αλλα ριξε & την ματια σου με τελνετ & την εντολη wan βλεπω εχει κατι δυνατοτητες εκει μεσα

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  wan commands.png 
Εμφανίσεις:  45 
Μέγεθος:  39,2 KB 
ID: 157081

  13. #118
    Εγγραφή
    19-04-2006
    Μηνύματα
    1.003
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Asus N17U
    Path Level
    Fastpath
    Ας γράψω και γω τα δικά μου...
    Συνδεόμουνα σε otenet με ένα Sagem 2444 (ISDN). Η γραμμή ήταν και είναι σταθερότατη με σχεδόν μηδενικές αποσυνδέσεις.
    Μόνιμα με SNR 8,7-9 και ταχύτητα μόνιμα 18700 (+- 100)

    Με το Asus για να πιάσω την ίδια ταχύτητα πρέπει να ρίξω το SNR στα 7-8 περίπου.
    Ρίχνοντας το στα 6 ανεβαίνω στα 19300 περίπου.

    Αυτό που παρατήρησα είναι πως βάζοντας το Dynamic Line Adjustment (DLA) σε disabled για να πειράξεις το SNR, αν αργότερα το κάνεις πάλι Enabled, η ρύθμιση του Stability Adjustment (ADSL) παραμένει....
    Έτσι δεδομένου πως η αρχική default ρύθμιση ήταν -2 db (δηλαδή είχα SNR 11) φαίνεται πως ναι μεν συγχρονίζει χαμηλότερα αλλά είναι και ρυθμισμένο αρχικά να συγχρονίζει ακόμη χαμηλότερα για σταθερότητα....

    Τώρα, αφού έχω ρυθμίσει το Stability Adjustment στα 3db (δηλαδή SNR 6-6.3) έκανα πάλι Enabled το Dynamic Line Adjustment και συνδέομαι στα 19400....

    Οκ.... το πρόβλημα όμως είναι άλλο, το ότι για να συνδεθεί κανονικά πρέπει να αποσυνδέσω το netmod (ISDN) από το splitter... Δε νομίζω να φταίει το splitter... δοκίμασα με το δικό του, με του Sagem και ένα παλιό από wag200...
    Αν δεν αποσυνδέσεις το netmod κατά το συγχρονισμό, συνδέεται με G.DMT αντι ADSL2+ (7-8 Mbps)...
    Αφού συνδεθεί, βάζω το netmod και όλα κανονικά.....
    Εύχομαι για αυτό να βρεθεί κάποια στιγμή μια λύση...

    Κάποια άλλα πραγματάκια που ήθελα και δοκίμασα όπως το dynamic dns με υπηρεσία της asus, το url filtering, ο διαμοιρασμός αρχείων από το usb, VPN server δούλεψαν κανονικά χωρίς προβλήματα.
    Στο usb έβαλα ένα απλό στικάκι της Kingston και έπαιρνα αρχεία με με 10ΜΒ/sec σταθερά... όχι τίποτα εξαιρετικό αλλά για τις δουλειές που το θέλω άκρως ικανοποιητικό... όταν δοκιμάσω με δίσκο θα ξαναεπιστρέψω με εντυπώσεις.

    Το QoS δοκιμάζω από χθες (δοκιμάζεται από μόνο του δηλαδή αφού υπάρχει κόσμος στο σπίτι που κατεβάζει, σερφάρει και παίζει...) και φαίνεται να κάνει δουλίτσα... και εδώ θα ξαναεπιστρέψω με νεότερα...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  sagemvsasus.png 
Εμφανίσεις:  41 
Μέγεθος:  41,0 KB 
ID: 157085
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος wnet : 21-06-15 στις 03:16.

  14. #119
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για το θεμα του DLA, θα το δοκιμασω αλλα απο δευτερα γιατι δεν θελω να κανει αποσυνδεση (κατι μετραω/ελενχω)
    Το DLA βασικα ειναι ρυθμιση οπου αν βρει μη σταθερη γραμμη αν ενεργοποιηθει θα ανεβασει σνρ απο μονο του αρα θα κατεβασει ταχυτητα αυτοματα
    Τωρα αν η γραμμη δεν ειναι σταθερη δεν ειμαι σιγουρος αν κραταει στην μνημη τις ιδιες ρυθμισεις μεχρι να ξαναβρει καλη γραμμη, μεχρι να γινει επανακινηση, νομιζω ομως δεν επρεπε να το κανει
    Θα το ρωτησω / τσεκαρω

    Για το θεμα ταχυτητας θα αναφερω οτι πολλοι σε adsl εχουν απωλεις (κανε το και εσυ) αλλα εχε υποψην το sagem νομιζω ειναι broadcom οποτε ειναι πιο σταθερο και με πιο λιγες απωλεις στην γραμμη οτε (broadcom και αυτη) ... καποιες φορες αυτο παιζει ρολο

    Τωρα για το θεμα σπλιτερ
    ειδα το λινκ που εδωσες που αναφερει ο τεχνικος του οτε προβλημα με φιλτρο στο dslam
    Αν και δεν ειμαι σιγουρος με Ανεξ Β ειχα συστησει σε ενα φιλο πολυ παλια που μου εδειξε το ιδιο ποστ αυτο, να βαλει ενα καθε αυτου vdsl φιλτρο και αν μπορεις να βρεις 2-3 μαρκες αλλα για vdsl (τα vdsl φιλτρα ειναι σχεδιασμενα για παραπατνω συχνοτηες - ας εχεις adsl γραμμη) ... και νομιζω ειχε θετικο αποτελεσμα
    (δεν βρισκω το συγκεκριμενο ποστ, παει πολυς καιρος)
    Δηλαδη σχεδον το ιδιο απλα αντι το vdsl φιλτρο να μπει στο dslam, το βαζεις στο δικο σου end

    Για τα αποτελεσματα στις αλλες ρυθμισεις ακουγονται θετικα

    Θα ελεγα να στειλεις η αν το εχεις κανει αν ξαναστειλεις feedback & ειδικα με το DLA & VPN η τυχον καινουρια μικροπροβληματα

    - - - Updated - - -

    vpn κοιτα και εδω
    http://www.asus.com/support/Knowledg...USWRT%20VPN%20
    μπορει να θελει να ενεργοποιησεις την προσβαση απο μακρυα administration>sytem>Enable Web Access from WAN ???

  15. #120
    Εγγραφή
    19-04-2006
    Μηνύματα
    1.003
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Asus N17U
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    vpn κοιτα και εδω
    http://www.asus.com/support/Knowledg...USWRT%20VPN%20
    μπορει να θελει να ενεργοποιησεις την προσβαση απο μακρυα administration>sytem>Enable Web Access from WAN ???
    Όχι, αυτό που λες είναι για να μπαίνεις στο Router από το wan...
    Το VPN τελικά εντάξει... είχε κάτι χαζά το firewall στη δουλειά και το έφτιαξα... δεν έφταιγε το Asus, οπότε διόρθωσα και γω το Post μου παραπάνω και το έβαλα στα πράγματα που δουλεύουν σωστά.

Σελ. 8 από 207 ΠρώτηΠρώτη ... 3678910131828 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ASUS DSL N66U
    Από petranthe στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 199
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-16, 10:22
  2. Asus dsl-68U or tplink D9 or asus rt-87U or rt68U
    Από chrs1984 στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-15, 10:49
  3. ASUS DSL N66U-TP link 8970??
    Από chrs1984 στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-14, 03:09
  4. Στησιμο λινκ για μεταφορα ADSL/VDSL
    Από FANISTELROOY στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-14, 00:35
  5. Asus DSLN66U N900 σε vdsl ote
    Από ste_pa στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-14, 11:42

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας