Σελ. 1 από 207 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 3098
  1. #1
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Συγνωμη για τυχον λαθη ελειπα χρονια εξωτερικο

    Επεσε στα χερια μου το καινουριο μοντελο που ερχεται συντομα απο την ASUS το DSL N17U

    ... και μιας εχουν βγει επισημα πληροφοριες απο την ιδια εταιρια και χαρακτηριστικα επι αυτου και στην υποτιθεμενη Ελληνικη ιστοσελιδα
    http://www.asus.com/gr/Networking/DSLN17U/
    (φανταζομαι θα ερθει και στην Ελληνικη αγορα)

    ... σκεφτηκα να κανω πρωτος review

    Ειναι adsl/vdsl/wifi 2.4/2 usb-2.0/ 3G/4G / 4 Lan 10/100/1000 & χωριστη θυρα wan για να βαλουμε οποιο μοντεμ θελουμε και γινεται σκετο καθαρο ραουτερ ... επισης ειναι MULTI ANNEX που σημαινει οσοι εχουν γραμμη annex B η A και αλλαξουν τις γραμμες τους, με αυτο δεν θα εχουν κανενα προβλημα γιατι δεν θα χρειαστει να ψαχνετε το καταλληλο μοντεμ

    Το DSL N17U (οσοι ξερουν πλεον τα Ασος) εχει σχεδον ολο-ιδια μενου με τα υπολοιπα asus-wrt λειτουργικο συστημα

    Απο θεμα γραμμης να αναμενεται περιπου ιδιες επιδοσεις σαν το πλεον γνωστο dsl 68u (υπαρχει μεγαλο θεμα στο φορoυμ επι αυτου) και φοραει το ιδιο τσιπακι (MediaTek) ΜΤ7510 και επισης οσοι δεν ξερουν τα ασος ... πανω κατω περιπου ιδιες επιδοσεις με τα ZTE των παροχων αλλα ειναι σεταρισμενο πιο καλυτερα

    Υπαρχει το κλασσικο spectrum για να φαινεται η ποιοτητα γραμμης, αναλυτικα στοιχεια γραμμης και η ασος εχει αφησει ακριβως τις ιδιες πλουσιες ρυθμισεις στο dsl settings οπως στο dsl 68u που πειραζεται και snr γραμμης

    Το xdsl τσιπακι εμφανιζεται σαν trendchip TCCN και για οσους θελουν να μπουν μεσω τελνετ μπορουνε να χρησιμοποιησουν τις κλασσικες εντολες που η trend χρησημοποιει για χρονια (με μικρες παραλλαγες, αλλα σε αυτο το μοντελο λιγο περιορισμενες - φωτο πιο κατω) επισης μερικες απο τις εντολες εμφανιζονται στο system log

    Αν δεν θελετε να μεινετε login στο μενου, το router stats (εφοσον παιδευτειτε να το σεταρετε) θα σας δειξει το σνρ, τυχον αποσυνδεση, λαθη, ταχυτητα

    Αν για καποιον δεν τον πειραζει το wifi που ειναι μονο 2,4 G (παρακατω μια μικρη αναφορα) ... αυτο ειναι οτι πρεπει γιατι εχει ακριβως τις ιδιες ρυθμισεις σαν το dsl68u (απο θεμα γραμμης)

    Δυστυχως δεν ξερω τιμη αλλα το υπολογιζω φτηνοτερο (αφου εχει μονο 2,4G) απο το dsl n66u που εχει 2,4 & 5

    To wifi παιζει με Ralink αν θυμαμαι καλα ... και ειναι απλο (φωτο πιο κατω) και εχει 2 PCB printing antennas ενσωματωμενες πανω στην ηλεκτρονικη πλακετα
    Iσως αργοτερα (οπως σχεδον παντα) να προστεθει κατι παραπανω απο θεμα ρυθμισεων στο μενου και στο wifi αλλα και απο αλλες ρυθμισεις (πχ η ασος θα βαλει κοφτη ταχυτητας στο guest wifi)

    Για τις εσωτερικες του κεραιες (αν και δεν ειμαι λατρης των εσωτερικων κεραιων) ειμαι εντυπωσιασμενος
    εχει ιδια αποδοση στα 2.4 με τα ραουτερ της Ασος σε αυτο το στυλ (αλλα δεν εχει AC)
    http://www.asus.com/gr/Networking/RTAC56S/

    Μετραω στις δοκιμες παντα με ενα νοκια 701 (παλιο αλλα δεν εχει ευαισθητο δεκτη και ειναι ιδανικο κατα εμε) 52% μεσα σε ενα δωματιο απο τσιμεντολιθους στα 10 μετρα μακρυα
    ετσι για μια ιδεα το ζυχελ 1312 που εχει επισης εσωτερικες κεραιες φερνει 42% στην καλυτερη του και εχει πολλα dead spots
    το dsl68u φερνει 82-87% στην καλυτερη ... φυσικα με σημα παντου
    το N17 παροτι δεν μπορουμε να γυρισουμε τις κεραιες δεξια/αριστερα φερνει πανου σημα (στο ιδιο δωματιο) με την καλυτερη του στα 62% ΑΛΛΑ γυρνωντας το κινητο καθετα οριζοντια ακομα εχει σημα και καλη καλυψη
    Φυσικα λαπτοπ εχει καλυτερες επιδοσεις

    Τα 2 usb, ειναι 2.0 αλλα δεν τα δοκιμασα και παρα πολλοι προτιμουν τα ασος γιατι εχουν απεριοριστες δυνατοτητες στα file share & media servers και τα γνωστα Aicloud καθως και το δωρεαν πλεον service με ddns απο την ασος εφοσον εχουμε το προιν τους

    Προφανως να αναμενετε λιγα bugs σαν καινουριο και πρωτο λογοσμικο ... ως παραδειγμα εδω οταν ειμασταν περιπου 300 ατομα και δοκιμαζαμε το καινουριο μοντεμ της virgin media βρηκαμε καμια 30ρια και μολις βγηκε για ολους ... οι απλοι χρηστες βρηκαν αλλα 10 γιατι κανενας απο εμας δεν ειχαμε δοκιμασει ας πουμε το parental control (ποιος θα ασχοληθει με το parental )

    Σας παραθετω μερικες φωτο για να δειτε με την ησυχια σας

    (ps) δεν επρεπε να το πω ... αλλα επειδη περναμε λιγο κριση θα βγει αλλο ενα, αλλα χωρις usb & σε παμφτηνη τιμη (απο τις πληροφοριες που εχω) ... δεν ξερω ποτε .. και δεν λεω info γιατι κανονικα δεν επρεπε ... απλα επειδη μερικοι λογο κρισης μπορει να το σκεφτοναι ... αν μπορουν να περιμενουν λιγο

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  n17 front.png 
Εμφανίσεις:  90 
Μέγεθος:  160,0 KB 
ID: 153024 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  n17 back.png 
Εμφανίσεις:  118 
Μέγεθος:  179,8 KB 
ID: 153025 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  n17 box.png 
Εμφανίσεις:  88 
Μέγεθος:  215,1 KB 
ID: 153026
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  n17 main map.png 
Εμφανίσεις:  238 
Μέγεθος:  191,7 KB 
ID: 153027 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  n17 dsl setup.png 
Εμφανίσεις:  349 
Μέγεθος:  69,4 KB 
ID: 153028 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  n17 dsl.png 
Εμφανίσεις:  381 
Μέγεθος:  28,2 KB 
ID: 153029
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  n17 spectrum.png 
Εμφανίσεις:  225 
Μέγεθος:  43,6 KB 
ID: 153030 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  n17 wifi.png 
Εμφανίσεις:  326 
Μέγεθος:  27,0 KB 
ID: 153031 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  n17 vs 68u.jpg 
Εμφανίσεις:  229 
Μέγεθος:  652,4 KB 
ID: 153032

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.118
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Μου αρέσουν πολύ τα interface που τρέχουν τα asus.
    Το διπλανό με τις κεραίες τι το κάνεις;
    Τιμή;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #3
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ναι ειναι ωραια αλλα εχουν το μειονεκτημα οτι μετα απο αλλαγη ρυθμισεων αργουν, σε καποιες ρυθμισεις που χρειαζεται reboot για να κανουν εφαρμογη, μπορει να παρει και 2 λεπτα (ετσι ειναι το λειτουργικο τους) ... το λεω επειδη αναφερες το interface ... αλλα οκ ενας απλος χρηστης δεν θα αλλαξει καθε μερα ρυθμισεις μεσα ατα μενου

    Το αλλο με τις κεραιες ειναι το dsl 68u με ενσωματωμενο μοντεμ και υπαρχουν αρκετες πληροφοριες εδω, γιατι ηδη το εχουν αρκετοι
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...Asus-dsl-ac68u
    το δοκιμαζω και αυτο (τα εβαλα φωτο μαζι για συγκριση μεγεθους επειδη και τα 2 ειναι adsl/vdsl) ... η τιμη ειναι γυρω στα 190-200 απο Ελλαδα αλλα καποιες φορες μπορει να βρεθει σε προσφορες

    Επειδη σε ξερω οτι θελεις σιγουρα πραγματα απο θεμα γραμμης με οτε, κοιτα τα σκετα router της Ασος Ιδιο interface/ιδια μενου ... που μπορουν να παρουν λογισμικα απο openwrt, dd-wrt, merlin, meraki κλπ
    Λογω του δυνατου wifi και των media/file shares, τα εχουν παρα πολλοι και οι προγραμματιστες τριτων λογισμικων τα υποστηριζουν με πολυ καλυτερα αποτελεσματα απο οτι του εργοστασιακου γιατι απλα ολοι αυτοι οι προγραμματιστες και οι ιδιοι τα δουλευουν
    Αν δεις reviews στα αμαζον (για τα ραουτερς - οχι τοσο τα μοντεμ τους) θα δεις 4-5 αστερια απο χιλιαδες χρηστες και οχι δεκαδες η εκατονταδες

    Τα μοντεμ τους δεν εχουν δυνατοτητα τριτου λογισμικου

  4. #4
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.118
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Για το interface εννοούσα μόνο την εμφάνιση και όχι τις παραπάνω ρυθμίσεις.
    Όλα πάνω-κάτω έχουν τις ίδιες ρυθμίσεις.
    Μου άρεσε όμως ότι δίνει και γραφήματα όπως και τα fritz.
    Τώρα για το χρηματικό...
    Θεωρώ ότι είναι πολύ μεγάλο το κόστος γι αυτά που δίνει.
    Πλέον έχω κατασταλάξει ότι η ιδανική λύση από κάθε άποψη πχ χρήματα/δυνατότητες είναι modem + router.
    Ιδικά με το Mikrotik που έχω, είμαι υπέρ ευχαριστημένος.
    Οι δυνατότητες που μου δίνει δεν υπάρχουν σε κανένα μοντέλο modem/router.
    Και από θέμα ευκολίας;
    Ε... θέλει λίγο παραπάνω, αλλά όποιος ασχοληθεί τώρα του έχω έτοιμους οδηγούς και δεν θα παιδευτεί σε τίποτε.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #5
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    UPDATE

    Μας εχουν βαλει και στο wikidevi (κατω χαμηλα εχει και το φορουμ adslgr.com)
    https://wikidevi.com/wiki/ASUS_DSL-N17U
    το τσιπακι ομως το βλεπω λαθος ... απο τα logs που εχω φερεται σαν Ralink MT751020 SOC, MT7510, TC3162, MT7603, αυτα παιζουν
    CPU frequency 750.00 MHz

    - Επισης να πω οτι το wifi ειναι beamforming τεχνολογιας και το σημα ειναι ενισχυμενο με την κλασσικη πατεντα της Asus AiRadar (και δοκιμασμενη σχεδον σε ολα τα μοντελα τους με μεγαλη επιτυχια)

    - Δεν αναφερα οτι η μνημη ειναι 128ΜΒ DDR3

    Πηρα καινουριο λογισμικο και εχει προστεθει η καινουρια ρυθμιση ESNP οποτε επαληθευεται οτι απο θεμα γραμμης (dsl driver) το N17 εχει ακριβως ιδιες ρυθμισεις σαν το dsl 68u
    http://forums.overclockers.co.uk/sho...postcount=1676
    Στην γραμμη μου ενεργει ακριβως το ιδιο σαν το dsl68u ... οποτε οσοι το προτιμησετε για να παιξετε με την γραμμη, ειναι ενα φτηνο εναλλακτικο (δειτε πιο κατω σε τι επιπεδα πιστευω θα παιχτει η τιμη του)

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  esnp.png 
Εμφανίσεις:  206 
Μέγεθος:  130,9 KB 
ID: 153587

    Οσο για το θεμα τιμης απο τα πρωτα μαγαζια στον Ευρωπαικο χωρο βλεπω οτι ειναι κατω απο 100αρα (90 ευρω)
    Πολυ καλη τιμη για compact unit adsl/vdsl ολα σε ενα
    Ελπιζω οταν ερθει και εδω (στα δικα μας μαγαζια) η τιμη να ειναι στα ιδια επιπεδα

    Απο Φιλανδικο (το πρωτο που εχει τιμη)
    http://www.verkkokauppa.com/fi/produ...2-VDSL-modeemi
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 08-04-15 στις 22:31.

  6. #6
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για τις αλλαγες στο wikidevi, ευχαριστω, εγω τις αλλαξα

    ============================
    The infos at wiki devi was totally false
    I have added the correct info as given by Asus
    Many Thanks & also for adding adslgr in there

    https://wikidevi.com/wiki/ASUS_DSL-N17U


    CPU is MediaTek(Econet) MT7511 (750 MHz)
    128MB NAND flash.
    128MB DDR3 RAM.
    No second CPU
    WiFi 2.4GHz chipset, MediaTek MT7592
    Switch is MediaTek MT7530 Giga switch.

  7. #7
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καινουριο DashBoard (εχει και το τσιπακι του dslam)

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  dsl dashboard.png 
Εμφανίσεις:  326 
Μέγεθος:  130,0 KB 
ID: 154892

    Επισης βλεπω ξεφτελιστικη τιμη για adsl / vdsl

    Αν κρατηθει αυτη η τιμη οταν κυκλοφορησει (και δεν παιξουν κομπινα με το marketing), μιλαμε ο πιο φτηνος συναγωνιστης (κατω απο 100αρα σε adsl / vdsl) tp link 9980 τυφλα να εχει ... γιατι το Ν17 εχει και snr tweak μεσα στο μενου
    Μακαρι και τα δικα μας μαγαζια οταν με το καλο ερθει Ελλαδα να μην γινουν φαρμακειο

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  n17 shop price.png 
Εμφανίσεις:  115 
Μέγεθος:  95,6 KB 
ID: 154893
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 06-05-15 στις 21:30.

  8. #8
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μιας και ανοιξα το θεμα κανω και μια τελευταια ανανεωση ως προς τις πληροφοριες

    Προς τιμην του το eshop το εχει φερει πρωτο απο οσο ξερω
    http://www.e-shop.gr/asus-dsl-n17u-w...r-p-PER.617472

    Αλλα δυστυχως κατα εμενα η τιμη ειναι στα υψη ... οχι που δεν ειναι καλο αλλα οπως εβαλα στο πιο πανω λινκ σε αλλα ευρωπαικα μαγαζια μπορει να βρεθει με πολυ λιγοτερα
    Δεν συνηστω οσοι το θελουν, να το παρουν απο εξω γιατι προφανως δεν ταχυδρομουν ολοι σε Ελλαδα και επισης αν τυχη κατι (που δεν νομιζω) θα πρεπει να επισταφει στο συγκεκριμενο μαγαζι οποτε παραπανω επιβαρυνση στα ταχυδρομια

    Αλλα αν καποιος καταφερει κατι αν ενημερωσει

    Ισως να το βαλουν κατα καιρο στο crazy sundays η προφανως ακομα να μην εχει βγει τελικη τιμη και να δωσουν εκπτωση 5-30% οπως κανουν καποιες φορες με μερικα αλλα
    η
    να εμφανιστει συντομα και σε αλλα μαγαζια με καλυτερη τιμη
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 28-05-15 στις 13:01.

  9. #9
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.827
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    Φαίνεται πολύ καλό το asus. Προσωπικά με ενδιαφέρει vpn server και ddns, βλέπω τα έχει και τα δύο ειδικά το ddns τζάμπα. ΟΚ δεν είναι μεγάλο το κόστος 20€ περίπου το χρόνο αλλά γιατί όχι??? Έχεις κάνει κάτι από αυτά??

    το snr tweak είναι στα υπέρ του και μιας και πάω σε hol βλέπω να αντικαταστώ το παλιό wag200g. Επίσης a/vdsl και ipv4/v6 στα +++ επίσης.

    Με το usb τι έχεις κάνει?? smb υποστηρίζει?? dlna μάλλον όχι αλλά τι media server είναι αυτός που λέει?? έχεις κάνει πχ. streaming στην tv από στικάκι???

    Ευχαριστώ

  10. #10
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    δεν μιλησα πιο πριν γιατι ηταν σαν γιαννης πινει γιαννης κερναει, μονος μου

    1- Το θεωρω υπερτιμημενο εδω Ελλαδα, στο εξωτερικο μπορει να βρεθει απο 70-90 ευρω

    2-Μεχρι τωρα λογω που περναγα beta και για αλλες δοκιμες συνεχεια του εκανα reboot καθε λιγες ωρες με 1 μερα (λογω περιστασεως)
    Τελικα τωρα που το αφηνω παραπανω, βλεπω οτι μου κανει αποσυνδεση με οτε μετα απο οτιδηποτε 30-40 ωρες
    Δεν μπορω να πω οτι φταιει το μοντεμ ακομα γιατι εγω ειχα θεμα περσι και μου αλλαξαν την πορτα & ζευγη καλωδιων και απο τοτε μια και τοσο γινεται αποσυνδεση με adsl fastpath που ειμαι και ΟΤΕ ... αλλα το περιεργο ειναι γιατι με Ν17 γιατι στις συγκεκριμενες ωρες, οποτε ειναι υποψιας

    To ψαχνουμε και πιστευω δευτερα θα μουν πουν τι φταιει

    Παντως με VDSL δεν εχω δει παραπονα σε τετοιο θεμα

    Εγω απλος το λεω/αναφερω γιατι ναι μεν το ειχω και το δοκιμαζα , αλλα δεν παιρνω ποσοστα και θα χασω την επιστοσυνη σας

    2- ddns η ασος εχει το δικο της server δωρεαν, καθως εχει και το no-ip
    οχι δεν τα εχω δοκιμασει, αν και τοσο καιρο που εχω το ασος επρεπε να εχω κανει ενα account
    αλλα βλεπω αυτα
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ddns.png 
Εμφανίσεις:  130 
Μέγεθος:  30,1 KB 
ID: 156309

    3- usb/parental contol/ tv/ iptv δεν τα εχω δοκιμασει, ας βρουνε και κανα αλλο δοκιμαστη
    Αλλα η ασος ειναι γνωστη για τα usb share

    Τωρα στο ερωτημα σου για smb / dlna / usb tv streaming θα τα ρωτησω και θα εχω απαντηση απο δευτερα

    Αυτο με το usb tv streamινγ μπορω να δοκιμασω αν καποιος μου πει η βαλει link η χρειαζεται καποιο ειδικο account?

    Παντως με hol & adsl θα πηγαινει καλα (δες και εδω καποιος αλλος που εχει το N10 )
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...84%CE%B5%CE%BC

    4-Δεν το λεω να σε αποθησω ... αλλα να το ξερεις στο μελλον
    Αν βαλεις vdsl με hol κοιτα αν παιρνει vdsl απο καμπινες οτε (broadcom) γιατι το n17 εχει mediatek/trendchip
    ΑΝ εισαι κοντα δεν θα εχεις θεμα ... αλλα αν σε πειραζει για την συμβατοτητας γραμμης
    αλλα και παλι εχει το σνρ και αλλες ρυθμισεις και μπορει να ερθει στα ισσια του αν κατι σε χαμηλωμα ταχυτητας και με vdsl

  11. #11
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.827
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    Ευχαριστώ για την απάντηση.

    Για το streaming δεν χρειάζεται κάποιο account. Βάζεις ένα στικακι, ενεργοποιείς το media server και κάνεις search από την tv σου.

    Για vdsl λίγο δύσκολο καθώς είμαι μακρυά από ΑΚ αλλά επειδή είμαι ενοικιαστής μπορεί κάποια στιγμή...στο μέλλον.

    Αν σου είναι εύκολο να κάνεις και ένα screen shot στο vpn να δούμε τι λέει...

  12. #12
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για το streaming φανταζομαι εννοεις roku/chrome? η τηλεοραση πρεπει να εχει tuner ειδικο?
    Με πιανεις αδιαβαστο
    Καποια στιγμη θα τα ψαξω γιατι εδω που ειμαι τηλεοραση δεν ερχεται ... 1 ωρα χωρις σημα και 10 λεπτα μπορει να δω κατι, οποτε ειναι ξεγραμμενη πριν καιρο, νεα απο κανα μπλογκ η σπανια αν δω καμια ταινια απο YouTube

    Πιστευω θα παει καλα με hol σε adsl (οχι ολα τα dsl asus)

    Για VPN Μπορεις να δεις και εδω
    http://www.asus.com/Networking/DSLN17U/specifications/
    VPN Support
    IPSec Pass-Through
    PPTP Pass-Through
    L2TP Pass-Through
    PPTP server
    Δεν εχει δοκιμαστει απο εμενα αλλα AN τυχη bug αμεσως θα το κοιταξουν ... εγω οτι εχω αναφερει, σχεδον αμεσως μου στελνουν βετα

    εδω θα βρεις μερικες απαντησεις
    http://www.asus.com/support/Knowledg...USWRT%20VPN%20

    ... φωτο εδω

    απο vpn/vnp advanced

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  vpn server.png 
Εμφανίσεις:  73 
Μέγεθος:  132,4 KB 
ID: 156321Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  vpn server advanced.png 
Εμφανίσεις:  64 
Μέγεθος:  122,3 KB 
ID: 156322

    VPN client & αν πατηθει το add profile

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  vpn client.png 
Εμφανίσεις:  50 
Μέγεθος:  125,0 KB 
ID: 156323Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  vpn client add profile.png 
Εμφανίσεις:  46 
Μέγεθος:  116,8 KB 
ID: 156324

    Αν και εχω 4αρι προφιλ με οτε, τα δινει ολα, (σκεφτομαι να ξανα αναβαθμησω στο μεχρι 24 (13 στην γραμμη μου)
    παντως στο dslam μου εχει λιγοτερο overhead (ξερω ειναι μικρη διαφορα 3.40 mbps στο download με τα αλλα και 0.86/0.89 στο UP) αλλα σε εμενα τιγκαρει την γραμμη με οτε
    σνρ αλλαγη φυσικα δεν δουλευει με το κλειδωμενο προφιλ μου

    Με λιγα λογια ειναι σαν τα ZTE (σε θεμα γραμμης) που δινει ο οτε οσοι τα ξερουν), αλλα η ασος εχει βαλει προσθετες dsl ρυθμισεις μεσα στο μενου

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  n17 wifi.png 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  18,3 KB 
ID: 156326Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  dsl dashboard.png 
Εμφανίσεις:  49 
Μέγεθος:  20,0 KB 
ID: 156327

    DSL Driver Version FwVer:5.5.1.129_A_A60901 HwVer:T14.F7_0.2
    DSL Link Status
    up
    DSL Uptime 1 days 4 hours 8 minutes 4 seconds
    DSL Modulation
    ITU G.992.5(ADSL2PLUS)
    ANNEX Mode
    ANNEX A
    SNR Down
    23.3 dB
    SNR Up
    11.6 dB
    Line Attenuation Down
    35.9 dB
    Line Attenuation Up
    20.6 dB
    Path Mode
    FastPath
    Data Rate Down
    4094 kbps
    Data Rate Up
    1023 kbps
    MAX Rate Down
    14684 kbps
    MAX Rate Up
    1159 kbps
    POWER Down
    19.1 dbm
    POWER Up
    11.3 dbm
    CRC Down
    1
    CRC Up
    85
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 06-06-15 στις 15:43.

  13. #13
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.827
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    Ωραία. Από vpn αυτό ήθελα. Το εργαλείο φαίνεται super. Αν το βρούμε πουθενά σε καμιά προσφορά...θα το χτυπήσω.

  14. #14
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ναι κριμα που το εχουν τοσο εδω.δεν αξιζει.. οχι που ειναι ελλατωματικο (ασχετο αν βρεθουν καποια bug στην αρχη επειδη ειναι καινουριο) αλλα το πολυ 90αρα εξωτερικο

  15. #15
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Λοιπον πηρα απαντηση (οχι απο το tech support)

    το smb μαλλον εννοεις samba?? αν ναι κατι βλεπω
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  samba share.png 
Εμφανίσεις:  60 
Μέγεθος:  91,0 KB 
ID: 156390

    στο ερωτημα για usb tv & DLNA δεινχει οτι μπορει

    η απαντηση ειναι αυτη

    Hi Babis,

    What do you mean by smb? Samba support?

    Also USB TV Streaming via DLNA? If so, indeed supported. Simply plugin USB disk, install Download Master, download any content that user desire to the USB disk(via Download Master) and enable firmware built-in Media Server then on Smart TV(that support built-in media player or other client devices) could stream movie/ music directly, no need to use computer at all. No hassle. Thanks.

    Best regards,
    Paul Lee

    Προσθετω και 2 θετικα και ενα αρνητικο

    Το 1 θετικο ειναι οτι μεχρι τωρα οποιαδηποτε αλλαγη στο μοντεμ (qos, wifi, nat acceleration κλπ)δεν κανει επανακινηση ολο το μοντεμ σαν μερικα αλλα
    μονο στο dsl αν αλλαχτει πχ dns θα αλλαξει φυσικα ip αλλα δεν ριχνει την συνδεση (σε [περιπτωση που εχουμε καλα στατιστικα η εχει πιασει καλη γραμμη)

    Το αλλο θετικο
    Δεν εχω αποσυνδεσεις και μπορει στο dsl να προστεθει option να ρυθμιζουμε τα pppd echo request (δεν ειναι σιγουρο - αλλα πειραματα δειχνουν θετικο αποτελεσμα)

    Το αρνητικο
    Δεν εχω καταφερει να δουλεψει to ipv6

    H τιμη του ομως εδω Ελλαδα φαρμακι

Σελ. 1 από 207 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ASUS DSL N66U
    Από petranthe στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 199
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-16, 10:22
  2. Asus dsl-68U or tplink D9 or asus rt-87U or rt68U
    Από chrs1984 στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-15, 10:49
  3. ASUS DSL N66U-TP link 8970??
    Από chrs1984 στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-14, 03:09
  4. Στησιμο λινκ για μεταφορα ADSL/VDSL
    Από FANISTELROOY στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-14, 00:35
  5. Asus DSLN66U N900 σε vdsl ote
    Από ste_pa στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-14, 11:42

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας