Σελ. 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση 61-72 από 72
  1. #61
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.260
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    Παιδιά το πρόβλημα με την κατανάλωση ειναι δυστυχώς υπαρκτό...
    Εγώ έχω δει μια διαφορά 700kWh στο 4μηνο στην κατανάλωση σε σχέση με πρώτα που οι δικοί μου δεν χρησιμοποιούσαν υπολογιστή... (από 700kWh πήγα στις 1400+)

    Παλιά πλήρωνα 150euro στο 4μηνο (εναντι + εκκαθαριστικός) και τώρα 240euro...
    Γύρω στα 20euro/μήνα επιπλέον δηλαδή για 2υπολογιστές απ' τους οποίους ο ένας μόνο δουλεύει συνέχεια...

    Νομίζω ότι πρέπει κάτι να κάνουμε...Έχει δοκιμάσει κανείς αυτό το router με τον σκληρό που προτάθηκε? Και πόσο κατανάλωση να έχει άραγε?
    Αν συμφέρει τελικά μακροπρόθεσμα ως λύση νομίζω πρέπει να στραφούμε προς τα εκεί...
    Ξέρετε αν μπορεί να πάρει windows? Kαι γενικά πώς δουλεύει?

    Επίσης θα ήθελα να ξέρω αν μπορούν όλοι να κάνουν αίτηση για νυχτερινό ρεύμα ή πρέπει να ισχύουν κάποιες προυποθέσεις? Η πολυκατοικία μου είναι παλια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikgr : 02-04-07 στις 15:58.

  2. #62
    Εγγραφή
    24-08-2004
    Μηνύματα
    138
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Νομίζω ότι ο nikgr επαληθεύει τους υπολογισμούς μου... Το νυχτερινό ρεύμα λέει χοντρά. Ναι μπορεί ο καθένας να αποκτήσει νυχτερινό αλλά πρέπει να ελέγξει την εγκατάσταση ηλεκτρολόγος και ενδεχομένως να περάσει ένα μπλέ καλώδιο από τον μετρητή στον πίνακα όπως απαιτούν οι κανονισμοί για νυχτερινό. Βάζεις χρονοδιακόπτη στο πλυντήριο να λειτουργεί με νυχτερινό, βάζεις χρονοδιακόπτη με ρελέ για τον θερμοσίφωνα και τον περνάς και αυτόν στο νυχτερινό. Το τέλειο είναι όχι τόσο ότι πληρώνεις μειωμένο το ρεύμα τις ώρες του νυχτερινού όσο ότι μειώνεις δραστικά τις μονάδες στο ημερήσιο (το οποίο είναι κλιμακούμενο ενώ το νυχτερινό όχι). Πρακτικά μπορείς άνετα να μεταφέρεις την μισή κατανάλωση από αυτήν που έχεις σε νυκτερινό.

    http://www.dei.gr/ecportal.asp?id=1033&nt=18&lang=1
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος chimaros : 02-04-07 στις 16:33.

  3. #63
    Εγγραφή
    14-02-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.222
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chimaros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το νυχτερινό ρεύμα λέει χοντρά. Ναι μπορεί ο καθένας να αποκτήσει νυχτερινό αλλά πρέπει να ελέγξει την εγκατάσταση ηλεκτρολόγος και ενδεχομένως να περάσει ένα μπλέ καλώδιο από τον μετρητή στον πίνακα όπως απαιτούν οι κανονισμοί για νυχτερινό. Βάζεις χρονοδιακόπτη στο πλυντήριο να λειτουργεί με νυχτερινό, βάζεις χρονοδιακόπτη με ρελέ για τον θερμοσίφωνα και τον περνάς και αυτόν στο νυχτερινό. Το τέλειο είναι όχι τόσο ότι πληρώνεις μειωμένο το ρεύμα τις ώρες του νυχτερινού όσο ότι μειώνεις δραστικά τις μονάδες στο ημερήσιο (το οποίο είναι κλιμακούμενο ενώ το νυχτερινό όχι). Πρακτικά μπορείς άνετα να μεταφέρεις την μισή κατανάλωση από αυτήν που έχεις σε νυκτερινό.
    Στα bold συμφωνώ απόλυτα.
    Στο γεγονός ότι μπορείς να μεταφέρεις τη μισή κατανάλωση στο νυχτερινό, έχω κάποιες επιφυλάξεις. Το 50-70 % της κατανάλωσης ηλ.ρεύματος ενός σπιτιού πηγαίνει στις εξής συσκευές:
    • Κουζίνα
    • Θερμοσίφωνο
    • Σίδερο
    • Πληντύριο
    • Κλιματιστικό
    Με το πληντύριο, τα πράγματα είναι εύκολα, μιας και πάντα μπορείς να βάλεις μια μπουγάδα τις συγκεκριμένες ώρες. ΟΚ και με το ρελέ της ακουστικής συχνότητας μπορεις να ρυθμίσεις το θερμοσίφωνο να ανάβει το βράδυ (ή στο 2ωρο 3.30 -5.30, το χειμωνα για αυτούς που είναι σε σπαστο). Αλλά, όταν στο σπίτι ζουν πάνω απο 2, τότε θα χρειαστεί να ανάψει και τις ώρες συμβατικού τιμολογίου.
    ΑΛΛΑ, σίδερο και κουζίνα ? Θεωρώ πρακτικά αδύνατο να μεταφέρεις την κατανάλωση των συγκεκριμένων συσκευών στο ωράριο του νυχτερινού ρεύματος, για πρακτικούς λόγους. Μη μου πεις ότι θα μαγειρεύεις πριν τις 7 το πρωί, ή μετά τις 11 το βράδυ. Το ίδιο και για το σίδερο, (αν και το καλοκαίρι πολλοι προτιμούν το σιδέρωμα μετα τα μεσάνυχτα, λόγω δροσιάς)
    Για το κλιματιστικό δεν το συζητώ. Πάντα καίει σε ημερήσιο, ιδιαίτερα το καλοκαίρι.

    Δεν ξέρω αν το προσέξατε, αλλά από τη στιγμή που εντοπίζουμε τις αιτίες της αυξημένης κατανάλωσης, μπορούμε να σκεφτούμε και έξυπνους τρόπους περιορισμού αυτής.

    Δεν θα μιλήσω γενικά, αλλα με συγκεκριμένες προτάσεις:
    • Αντι για Ηλεκτρική Κουζίνα, χρήση Κουζίνας Φυσικού αερίου.
    • Αντί για Ηλεκτρικό Θερμοσίφωνο, Υπάρχουν οι ακόλουθες προτάσεις
      • boiler (με την θέρμανση το χειμώνα ), όπου έχουμε κατανάλωση ρεύματος όταν δεν θερμαίνουμε το χώρο
      • φυσικό αέριο - μηδενική κατανάλωση ρεύματος, αλλά έχουμε έξοδα ΦΑ
      • Ηλιακός, με μηδενική κατανάλωση, και υψηλό εφάπαξ κόστος (αλλα με μέσο όρο ζωής > 15 χρόνια)
    Για τα άλλα δεν έχω κάτι πρόχειρο αυτή τη στιγμή....

  4. #64
    Εγγραφή
    24-08-2004
    Μηνύματα
    138
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    @thama
    Σύμφωνοι... το τι ποσοστό κατανάλωσης μεταφέρεται στο νυχτερινό εξαρτάται από το ωράριο ζωής στο σπίτι του καθενός. Εγώ δεν βάζω σίδερο, τον χειμώνα μαγειρεύω 3.30-5.30 το καλοκαίρι το κλιματιστικό του σαλονιού δουλεύει 5.00-7.00 και διατηρείται ο χώρος δροσερός για πολλές ώρες χωρίς να δουλεύει το A/C, το κλιματιστικό της κρεβατοκάμαρας ξεκινάει μετά τις 11.00 το βράδυ κλπ Εγώ έχω τις καταναλώσεις ισομοιρασμένες σε νυχτερινό και ημερήσιο (πιό σωστά κανονικό και μειωμένο). Θα συμφωνήσω επίσης μαζί σου ως προς τις άλλες προτάσεις σου (οι οποίες ωστόσο προυποθέτουν ένα υψηλό αρχικό κόστος εγκατάστασης και αγοράς ανάλογων συσκευών)! Καθένας με τις ανάγκες του κάνει τους υπολογισμούς του και βλέπει τι τον συμφέρει τελικά...

  5. #65
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    5.634
    Downloads
    50
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    20370/935
    ISP
    Conn-X 24Mbit
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    level-one FBR-1416A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει δοκιμάσει κανείς αυτό το router με τον σκληρό που προτάθηκε? Και πόσο κατανάλωση να έχει άραγε?
    Αν συμφέρει τελικά μακροπρόθεσμα ως λύση νομίζω πρέπει να στραφούμε προς τα εκεί...
    Ξέρετε αν μπορεί να πάρει windows? Kαι γενικά πώς δουλεύει?
    Διάβασε τα reviews. Δουλεύει όπως τα άλλα routers που τα ρυθμίζεις από το pc. Μπαίνεις από τον δικό σου browser, κάνεις upload τα torrents, το βάζεις μπρος, βάζεις αν θες και QoS για να μην μένεις χωρίς ιντερνετ στα pc σου, το αφήνεις να τα κατεβάσει, και μετά μεταφέρεις τα κατεβασμένα αρχεία στο pc, και πάλι από την αρχή. Με 160 GB σκληρό, και με 2024 σύνδεση να δουλεύει 24/7 θές κανένα μήνα να γεμίσει ο σκληρός. Νομίζω έχει και με 250GB

    Και κάτι άλλο: στην αμερική το πουλάνε για $250, δηλ. €200. Εδώ θέλουνε και €90 καπέλο.

    http://www.asus.com/products.aspx?l1...79&modelmenu=1
    http://www.engadget.com/2006/08/11/a...nt-whodathunk/





    Σημ.: Δεν το έχω, από συζήτηση στο slashdot το καλοκαίρι άκουσα γι'αυτό. Έχει και web και ftp server για προσωπικές ιστοσελίδες, που αν θες ακούνε στο Internet, αν δεν θες όχι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giorgosts : 02-04-07 στις 18:54.

  6. #66
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.260
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    Παιδιά το routerάκι αυτό καραλέει μάλλον!
    Τόσο από άποψης κατανάλωσης όσο και θορύβου.
    Πόσα και πόσα threads έχω διαβάσει με σκοπό να κάνει κάποιος το κατεβαστήρι του αθόρυβο, μειώνοντας τις στροφές των πολλών ανεμιστήρων κλπ.
    Πόσες και πόσες πατέντες από παλιά PC προσπαθώντας να τα ξεκοιλιάσουμε για να καταναλώνουν λιγότερο και να χρησιμοποιηθούν ως κατεβαστήρια!...

    Να και ένα ακόμα review που βρήκα.
    http://www.tweaktown.com/reviews/939...ion/index.html
    Μπορείς μέχρι και τον 160αρη δίσκο που έχει να βγάλεις και να βάλεις έναν δικό σου μεγαλύτερο.
    Μπορείς να συνδέσεις και άλλους δίσκους εξωτερικούς!

    Σαν ιδέα είναι τέλεια και απορώ πώς δεν το είχαν σκεφτεί τόσα χρονια!
    Κανείς δεν το έχει εδώ μέσα να μας πει τη γνώμη του?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikgr : 02-04-07 στις 21:00.

  7. #67
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.587
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    nik αν υποθέσω οτι από τα 20ε/μηνα που λές οτι ξοδεύουν τα pc σου το 15άρι το τρώει το κατεβαστήρι, το μόντεμ αυτό κάνει 270ε άρα θα χρειαστούν 18 μήνες για να κάνεις απόσβεση των χρημάτων σου.Αξίζει ρε γμτ???
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  8. #68
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Νοτιοανατολική Πελοπόννησος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    800/?
    ISP
    ΠΟΤΕ
    Router
    Cosmote
    Πάντως, το τελικό συμπέρασμα είναι πως οι υπολογιστές όντως καίνε. Και ειδικά τώρα που τους γεμίζουμε με 2 και 3 σκληρούς και κάρτες γραφικών με 2πλές τροφοδοσίες.
    Σχετικά με τους φίλους που αναφέρουν τις λύσεις του ηλιακού, φυσικού αερίου κλπ, αν είχα τα χρήματα γι' αυτά πιστεύετε ότι θα ασχολιόμουν με τα 186 ευρώ της ΔΕΗ;
    Μάλλον προς την λύση του router που προαναφέρθηκε με κόβω. Αν και εφόσον τελικά αποκτηθεί, θα επανέλθω με λεπτομέρειες.
    Ευχαριστώ όλα τα παιδιά για την ανταπόκριση. Καλό Πάσχα και καλή συνέχεια
    Blackened Is The End, Winter It Will Sent

  9. #69
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Μηνύματα
    158
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Για ηλιακό είναι πολύ εύκολο να βάλεις με δόσεις, εδώ στον Βόλο ξέρω ένα μαγαζί που πουλάει ηλιακούς με 25Ε τον μήνα!!!! Δεν ξέρω πόσες δόσεις όμως... Φαντάζομαι και εκεί που μένεις (Αγ. Παρασκευή Αθήνας; ) θα μπορείς ίσως να βρεις κάτι παρόμοιο.

    Φυσικό αέριο θα πρότεινα μόνο για θέρμανση, και ζεστό νερό γιατί στην κουζίνα για χρησημοποιήσεις Φ.Α. θέλει να κάνεις και μια τρύπα στον τοίχο χαμηλά να μπαίνει αέρας άρα απώλειες θέρμανσης και ψήξης.

    Μία ακόμα λύση θα μπορούσε να είναι μικρά routerboards και embedded συστήματα, στο περίπου είναι μικροί υπολογιστές με χαμηλή κατανάλωση ρεύματος και είναι πολύ πιο παραμετροποιήσημοι από το routerάκι. Για περισσότερα ρίξτε μια ματιά σε αυτό:
    http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=34651
    και ειδικά από την 3η σελίδα στο τέλος και μετά.

    Πάντως αν θέλετε να δείτε και την χειρότερη περίπτωση ατόμου που θέλει υπολογιστή για 24/7 ρίξτε μια ματιά εδώ: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=80901
    Θέλω να τον δω όταν του έρθει η ΔΕΗ και του πέσουν όλα τα μαλιά Ελπίζω να το postarei να έχουμε να γελάμε
    Αν και για αυτό που κάνει και τον λιγνήτη που θα καεί απλά και μόνο για έχει ένα σύστημα που θα αποθηκεύει ταινίες κυρίως, λίγο θα του είναι

    Τέλος ας ελπίζουμε γρήγορα να αποκτηθούν πολλά laptop των 100$ και πολλά παιδιά να τους πουλήσουν http://en.wikipedia.org/wiki/One_Laptop_per_Child
    που θα έχει τον επεξεργαστή LX 700@0.8W http://en.wikipedia.org/wiki/Geode_(processor)
    Αλήθεια γιατί δεν τον πουλάνε και εμπορικά στα 150$; Εγώ μάλλον θα χτύπαγα ένα αλλά όχι με αυτά τα χρώματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MichalisVolos : 04-04-07 στις 17:38.

  10. #70
    Εγγραφή
    31-03-2006
    Περιοχή
    Πυλαία
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    592
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΝΟΡΑΜΑ
    Router
    Bautec
    Κοιτάξτε αυτό Μόλις βγει και αν βγει Eλλάδα θα ήταν ένα πάρα πολύ καλό εργαλείο μέτρησης της κατανάλωσης ρεύματος του υπολογιστή. Αρκεί να είναι σε λογικά χρήματα.

    Αλήθεια μήπως καταλαβαίνει κανείς πώς λειτουργεί; Αυτός ο αισθητήρας (κατανάλωσης) που έχει που πάει;

  11. #71
    Εγγραφή
    11-04-2010
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ρε παιδια στον εκκαθαριστικο το ΩΧΒ ειναι οι κιλλοβατορες?
    (απαντηστε οσο πιο γρηγορα γινεται..γιατι εχω μια εργασια στην Φυσικη)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DeVo : 11-04-10 στις 17:05.

  12. #72
    Εγγραφή
    01-09-2006
    Περιοχή
    Δ.Ν.Τ.λανδία
    Μηνύματα
    2.067
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13.900 / 1.000
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    NAI.....

    Intel Core 2 Quad Q9450@2.66 GHz (O/C 3.40 GHz), Asus P5Q Pro, Thermalright Ultra 120 Extreme, Enerman Pro82+ 425W,
    Mushkin XP2-8500 2x2024MB DDR2 1066 [5-5-5-15], Gainward Nvidia 8500GT 512MB, Intel SSD X25-M 80GB + WD Caviar Black 1TB

Σελ. 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Παρόμοια Θέματα

  1. Χρέωση ΦΠΑ από την Vivodi
    Από dimrous στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-08, 17:32
  2. Αυξήσεις έως 10% στα τιμολόγια της ΔΕΗ με ισχύ από την 1η Δεκεμβρίου
    Από maxcp στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 129
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-07, 16:45
  3. Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-07, 23:45
  4. ΕΜΠΑΙΓΜΟΣ από την κυβέρνηση και διοικήσεις ΔΕΗ,ΕΛΠΕ
    Από maxcp στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-07, 11:14
  5. Πρόβλημα με χρέωση απο την Vivodi
    Από energie στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-06, 23:35

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας