Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 58
  1. #16
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από meletis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας αναφέρω και εγω την γνώμη μου. Εχω τρόχο & Κομπρεσέρ της Bosch εδω και 10 χρόνια. Είναι η επαγγελματική σειρά (νομίζω πράσινη) , τα είχα πληρώσει το κομπρεσέρ 1000 ευρώ και το τροχό 400 ευρώ.Κανένα πρόβλημα δεν έχουν βγάλει μόνο μια φορά τα καρβουνάκια εχω αλλάξει.

    Μανούλαααα....! Εντάξει, μιλαμε υποθέτω για εντελώς επαγγελματική χρήση, έτσι? Για να δώσω για το σπίτι τέτοια νούμερα θα 'πρεπε να υπολογίζω ότι θα φτιάξω όλα τα έπιπλα από εδώ και πέρα μόνος μου! . Εγώ με αυτά που άκουσα περιμένω κανά ενδιαφέρον κομμάτι από τα parkside, να δω τι μπορεί να βγει. Ενώ έχω κρατήσει και τον πάγκο εργασίας στο μυαλό (και σε μια ανοιχτή σελίδα και τον γλυκοκοιτάζω), κάπως μου κάθισε ωραία ως ιδέα αυτό!!
    Στο δικό μου θέμα, παρήγγειλα τα ξύλα χτες, τα παραλαμβάνω σήμερα.. Αν έχω κουράγιο θα ξεκινήσω μικροετοιμασίες (να μετρήσω-σημειώσω που θα γίνουν τρύπες, βιδώματα στον τοίχο κτλ), αλλά να δούμε γιατί ακόμη είμαι στο ντεμί από υγεία..

    - - - Updated - - -

    Μια ερώτηση : για να βιδωθούν τα ξύλα με τις γωνίες/δοκοθήκες μου είπαν παίρνω "στριφώνια" , κοινώς χοντρές-μεγάλες βίδες, το "κεφάλι" τους θέλει εξάγωνο κλειδί (νομίζω). Πήρα καπάκι για το ηλεκτρικό κατσαβίδι-δράπανο ένα τέτοιο εξάρτημα για να μπορώ με αυτό να βιδώσω. Θέλει κάποιο "κόλπο" ή απλά πιέζω με δύναμη το στριφώνι προς το δοκάρι και σπρώχνω ως μπορώ και πατάω σκανδάλη??

  2. #17
    Το avatar του μέλους daywalker06
    daywalker06 Guest
    Τα "στριφώνια" με το χερι ειναι καλύτερα, ειναι ειδικά τα "ηλεκτρικά κατσαβίδια " για "στριφώνια" και αν ειναι μαπα το καρπουζι μπορεί να σπάσεις και κανένα χέρι

  3. #18
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα στριφώνια θα τα βιδώσεις με καστάνια ξεκούραστα και εύκολα!
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  4. #19
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και γενικά πριν βάλεις βίδες στο ξύλο (εκτός αν είναι πολύ μικρές) κάνεις πρώτα μία τρύπα-οδηγό με μικρότερο τρυπάνι. Ετσι και πιο εύκολα θα μπει η βίδα, και δε κινδυνεύεις να σου ανοίξει το ξύλο.
    Αν π.χ. το στριφώνι έχει 6mm διάμετρο (μαζί με το σπείρωμα), άνοιξε τρύπες με ξυλοτρύπανο 3mm (για μαλακό ξύλο, ή και 4mm για σκληρό ξύλο - εσύ είσαι στο μαλακό). Αν δεν έχεις ξυλοτρύπανο, και με αεροτρύπανο θα κάνεις τη δουλειά σου στην ανάγκη.
    Αλλο ένα κολπάκι για να μπαίνουν οι ξυλόβιδες, στριφώνια κλπ πιο εύκολα, είναι να βάζεις λίγο σαπουνάκι στη βόλτα πριν τις βιδώσεις.

  5. #20
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Βαλε κρουστικο κατσαβίδι να σου βγουν απ' την άλλη

  6. #21
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alekan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βαλε κρουστικο κατσαβίδι να σου βγουν απ' την άλλη
    αυτό ακριβώς
    προσοχή στη σκανδάλη. ξεκινάμε απαλά και μετά δίνουμε γκάζι. αν το κατσαβίδι που χεις δεν κάνει για τέτοιες δουλειές χρησιμοποίησε το τρυπάνι (στη χρήση του κατσαβιδιού), έχοντας κάνει πρώτα μια τρύπα οδηγό όπως λέει κι ο nyannaco

    @meletis τα πράσινα bosch είναι τα ερασιτεχνικά. τα μπλε είναι η επαγγελματική σειρά. δεν ξέρω αν τα χες πάρει αρκετά παλιότερα κι ήταν αλλιώς τότε. πάντως γενικά δεν έδωσες λίγα λεφτά. κομπρεσέρ εννοείς το κανονικό κρουστικό κομπρεσέρ έτσι; όχι τον αεροσυμπιεστή. δουλεύεις οδοποιία ή υδραυλικός;
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  7. #22
    Εγγραφή
    08-07-2012
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    1.403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΙΛΙΑ
    Router
    D-LINK DSL-2640B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από raspoutiv Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτό ακριβώς
    προσοχή στη σκανδάλη. ξεκινάμε απαλά και μετά δίνουμε γκάζι. αν το κατσαβίδι που χεις δεν κάνει για τέτοιες δουλειές χρησιμοποίησε το τρυπάνι (στη χρήση του κατσαβιδιού), έχοντας κάνει πρώτα μια τρύπα οδηγό όπως λέει κι ο nyannaco

    @meletis τα πράσινα bosch είναι τα ερασιτεχνικά. τα μπλε είναι η επαγγελματική σειρά. δεν ξέρω αν τα χες πάρει αρκετά παλιότερα κι ήταν αλλιώς τότε. πάντως γενικά δεν έδωσες λίγα λεφτά. κομπρεσέρ εννοείς το κανονικό κρουστικό κομπρεσέρ έτσι; όχι τον αεροσυμπιεστή. δουλεύεις οδοποιία ή υδραυλικός;
    Σε διάφορα δημόσια έργα (οδοποίας)τα δουλεύω (Πολ.μηχανικός) λόγω του πατέρα μου. Τα έχω και κάθονται στην αποθήκη.
    http://www.bosch-professional.com/gr...de-5765-ocs-p/ + διάφορα εξαρτήματα
    http://www.bosch-professional.com/gr...f-27289-ocs-p/+ διάφορα εξαρτήματα.(περίπου 350 εύρώ)
    http://www.bosch-professional.com/gr...x-25418-ocs-p/
    Tώρα εντελώς ερασιτεχνικά θέλω να πάρω ενα μικρό γωνιακό τροχό,και ενα αεροσυμπιεστή.
    Σε όλα εχω αλλάξει καρβουνάκια σε επίσημο service της Bosch, κόστος 50 ευρώ το καθένα.Άλλωστε έχουν ένδειξη service.Τα έχουν βγάλει τα χρήματα που έχω δώσει και με το παραπάνω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος meletis : 08-04-15 στις 20:25.

  8. #23
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από meletis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε διάφορα δημόσια έργα (οδοποίας)τα δουλεύω (Πολ.μηχανικός) λόγω του πατέρα μου. Τα έχω και κάθονται στην αποθήκη.
    http://www.bosch-professional.com/gr...de-5765-ocs-p/ + διάφορα εξαρτήματα
    http://www.bosch-professional.com/gr...f-27289-ocs-p/+ διάφορα εξαρτήματα.(περίπου 350 εύρώ)
    http://www.bosch-professional.com/gr...x-25418-ocs-p/
    Tώρα εντελώς ερασιτεχνικά θέλω να πάρω ενα μικρό γωνιακό τροχό,και ενα αεροσυμπιεστή.
    Σε όλα εχω αλλάξει καρβουνάκια σε επίσημο service της Bosch, κόστος 50 ευρώ το καθένα.Άλλωστε έχουν ένδειξη service.Τα έχουν βγάλει τα χρήματα που έχω δώσει και με το παραπάνω.
    βαράς κι εσύ γκαζμά ε; τι να κάνουμε. άλλος συνάδελφος κόβει ξύλα και είναι πολλοί που κάνουν δουλειά μάστορα πια.
    τα καλά εργαλεία είναι επένδυση όπως είδες. εννοείται πως τα λεφτά τους επιστρέφουν.
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  9. #24
    Εγγραφή
    08-07-2012
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    1.403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΙΛΙΑ
    Router
    D-LINK DSL-2640B
    Και ξύλα κόβω λόγω οτι έχουμε τοποθετήσει λέβητα ξύλου.
    Για να μην βγαίνω εκτός θέματος.Αύριο θα κάνω ενα σχεδιο γιατί θέλω να φτιάξω ενα πάγκο εργασίας στην αποθήκη , να δούμε τι υλικά χρειάζεται, και πόσο θα κοστίσει.Το θέλω για να κρεμάω τα εργαλεια για να μην τα χάνω.
    Βασικά δεν με βιάζει το καλοκαίρι θα αρχίσω να το φτιάξω μόνος μου , που θα τελειώσω την σχολή.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος meletis : 08-04-15 στις 20:53.

  10. #25
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από meletis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ξύλα κόβω λόγω οτι έχουμε τοποθετήσει λέβητα ξύλου.
    Για να μην βγαίνω εκτός θέματος.Αύριο θα κάνω ενα σχεδιο γιατί θέλω να φτιάξω ενα πάγκο εργασίας στην αποθήκη , να δούμε τι υλικά χρειάζεται, και πόσο θα κοστίσει.Το θέλω για να κρεμάω τα εργαλεια για να μην τα χάνω.
    Βασικά δεν με βιάζει το καλοκαίρι θα αρχίσω να το φτιάξω μόνος μου , που θα τελειώσω την σχολή.
    α είσαι ακόμα εκκολαπτόμενος. άντε σχόλα να αρχίσεις κι εσύ να πληρώνεις για τις συντάξεις άλλων. άντε. καλά ο πατέρας σου δεν ήξερε που σε έστελνε ή είναι εργολάβος;
    για πάγκο εργασίας για δοκίμασε και τίποτα παλέτες ή και με 2 καβαλέτα. θα θελα κι εγώ ένα πάγκο αλλά μου λείπει ο χώρος
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  11. #26
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τι πατάτα είχα κάνει και δεν είχα βγάλει βήμα-βήμα φωτογραφίες από την κατασκευή του πάγκου μου...

    Αλλά όντως για απλά πράγματα, 2 καβαλέτα είναι υπεραρκετά. Ακόμη και τώρα με τον πάγκο τα χρησιμοποιώ συχνότατα.

  12. #27
    Εγγραφή
    08-07-2012
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    1.403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΙΛΙΑ
    Router
    D-LINK DSL-2640B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από raspoutiv Εμφάνιση μηνυμάτων
    α είσαι ακόμα εκκολαπτόμενος. άντε σχόλα να αρχίσεις κι εσύ να πληρώνεις για τις συντάξεις άλλων. άντε. καλά ο πατέρας σου δεν ήξερε που σε έστελνε ή είναι εργολάβος;
    για πάγκο εργασίας για δοκίμασε και τίποτα παλέτες ή και με 2 καβαλέτα. θα θελα κι εγώ ένα πάγκο αλλά μου λείπει ο χώρος
    Σε διάφορα έργα τα δουλεύαν οι εργάτες.Ως εργολάβος τα έπαιρνε,προφανώς δεν τα δούλευα εγω.
    Θα μετρήσω αύριο διαστάσεις , ενα μικρό θέλω με απλά πράγματα.
    Αυτό που σκέφτηκα, επειδή εχω κάτι σκαλωσιές που σκουριάζουν ,να χρισημοποιήσω τα Χ να τις έβαφα με ΑΝΤΙΟΞΕΙΔΩΤΙΚΟ ΑΣΤΑΡΙ(απο σκουρίες) και μετά με ξύλα απο παλέτες να το φτιάξω.Επίσης βρήκα μια μεγγενη τής έριξα wd-40 και δουλεύει μια χαρά. Αρα θα την στερεώσω στον μελλόντικό πάγκο. Απο περιορισμό χώρου δεν εχω θέμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος meletis : 08-04-15 στις 23:53.

  13. #28
    Εγγραφή
    19-12-2004
    Περιοχή
    Βριλήσσια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.438
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4996/49983 kbps
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    ZTE ZXHN H267N
    SNR / Attn
    10(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    αφου έχεις σκαλωσιές φτιάξε με αυτές τον σκελετό για τον πάγκο σου. (αφου τις περιποιηθείς πρώτα.)

    Μετα θέλεις 1-2 παλέτες το πολύ για την επιφάνεια. Πέρασε τες ενα πλάνισμα να γίνουν σαν καινούργιες και μετά ενα λάδι.

    Αλλιώς μπορείς να πάρεις ενα κοντρα πλακέ 30 χιλιοστα και είσαι έτοιμος.

    Απλά πράγματα.

  14. #29
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Προφέσσορας_Χάος Εμφάνιση μηνυμάτων
    αφου έχεις σκαλωσιές φτιάξε με αυτές τον σκελετό για τον πάγκο σου. (αφου τις περιποιηθείς πρώτα.)

    Μετα θέλεις 1-2 παλέτες το πολύ για την επιφάνεια. Πέρασε τες ενα πλάνισμα να γίνουν σαν καινούργιες και μετά ενα λάδι.

    Αλλιώς μπορείς να πάρεις ενα κοντρα πλακέ 30 χιλιοστα και είσαι έτοιμος.

    Απλά πράγματα.
    κανα κόντρα πλακέ θα λεγα και γω ή καμια μελαμίνη. ότι βρει. για πόδια υπάρχουν άπειρες επιλογές
    κι η μέγγενη στον πάγκο είναι must. μπορεί και να τον ενισχύσει στο σημείο που τη βάζει
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  15. #30
    Εγγραφή
    19-12-2004
    Περιοχή
    Βριλήσσια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.438
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4996/49983 kbps
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    ZTE ZXHN H267N
    SNR / Attn
    10(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σωστά.

    Μιας που είπες για μέγγενη για DIY είναι οτι πρέπει αυτη της stanley η κίτρινη στα 20 ευρώ. Σιδερένια και ανθεκτική.

    ΜΗΝ αγοράσετε αυτη της dremel multivise είναι ψευτόπραγμα. Την έχω στο service της bosch μιας και μου έσπασε το χερούλι που σφίγγεις.Το οποίο χερούλι ειναι κούφιο πλαστικό μέσα. Δεν ειναι για σοβαρό σφίξιμο .

    Και μια αλλη συμβουλή για τα dremel

    Τα θεωρώ ακρως υπερτιμημένα. Πήρα το dremel 3000 και η διαβάθμιση της ταχύτητας ειναι άθλια.Μπορεί να θέλεις να πάς απο την ταχύτητα 2 στην 4 και να γλιστρήσει στην 6..
    Λές και έχεις κινέζικο ανεμιστηράκι του 1 ευρώ.

    Το έψαξα και συμβαίνει σε ολα τα 3000.

    Υπάρχουν και άλλα rotary tools ακόμη καλύτερα στην ίδια τιμη.

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 781
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-18, 12:00
  2. Εργαλεία για μαστορέματα στο pc.
    Από meletis στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-17, 14:50
  3. Εργαλεία - Κολλητήρι και λοιπά
    Από christos.kouk στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 89
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-16, 08:23
  4. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-14, 19:33
  5. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-14, 13:57

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας