Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 58
  1. #31
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από daywalker06 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα "στριφώνια" με το χερι ειναι καλύτερα, ειναι ειδικά τα "ηλεκτρικά κατσαβίδια " για "στριφώνια" και αν ειναι μαπα το καρπουζι μπορεί να σπάσεις και κανένα χέρι
    Βρήκα ευκαιρία τώρα το Πάσχα κι έπιασα έναν από τους επισκέπτες-ετεροδημότες συγγενείς που ήρθε να ξεκουραστεί για τις γιορτές..και τον έχωσα να κάνουμε μαζί τα δοκάρια τουλάχιστον!
    Και μου λέει "αν μου το είχες πει πριν έρθω, έχω σπίτι (σε άλλη πόλη..) παλμικό κατσαβίδι με 200€ που ακριβώς για τέτοιες βίδες βολεύει, θα το'φερνα!"
    Παραλίγο!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα στριφώνια θα τα βιδώσεις με καστάνια ξεκούραστα και εύκολα!
    ..οπότε κατέληξα όντως με την καστάνια! Ενταξει, ακριβώς ξεκούραστα δε θα το'λεγα, αν το συγκρίνεις με το να χρησιμοποιούσα κατσαβίδι, αλλά γενικά ευκολότερα απ' ότι περίμενα μπήκαν!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και γενικά πριν βάλεις βίδες στο ξύλο (εκτός αν είναι πολύ μικρές) κάνεις πρώτα μία τρύπα-οδηγό με μικρότερο τρυπάνι. Ετσι και πιο εύκολα θα μπει η βίδα, και δε κινδυνεύεις να σου ανοίξει το ξύλο.
    Αν π.χ. το στριφώνι έχει 6mm διάμετρο (μαζί με το σπείρωμα), άνοιξε τρύπες με ξυλοτρύπανο 3mm (για μαλακό ξύλο, ή και 4mm για σκληρό ξύλο - εσύ είσαι στο μαλακό). Αν δεν έχεις ξυλοτρύπανο, και με αεροτρύπανο θα κάνεις τη δουλειά σου στην ανάγκη.
    Αλλο ένα κολπάκι για να μπαίνουν οι ξυλόβιδες, στριφώνια κλπ πιο εύκολα, είναι να βάζεις λίγο σαπουνάκι στη βόλτα πριν τις βιδώσεις.
    Thanks! Όντως αυτό με τρυπάνι μικρό έκανα, μου'κανε εντύπωση ότι μιλάμε το δοκάρι το τρυπάς λες και κόβεις βούτυρο, περίμενα περισσότερη αντίσταση!
    Τέλος πάντων το σκελετό-βάση τον ολοκλήρωσα, οπότε τις επόμενες μέρες θα "στρώσω" τις σανίδες, ως το σ/κ θα έχει τελειώσει! Κι ελπίζω να βγάλω και καμιά φωτό ενδιάμεσα, έτσι να σας δείξω το μεγαλείο του έργου μου!!

    Για πάγκο εγώ έχω μείνει και κοιτάζω αυτόν τον tactix πάντως, γενικά από χώρο έχω θέμα, οπότε το ότι είναι αναδιπλούμενος είναι σημαντικότατο κι αν το είχα σκεφτεί καλύτερα πριν ξεκινήσω την τωρινή κατασκευή θα τον είχα ήδη πάρει. Κατέληξα τώρα για τη δουλειά όλη που έκανα τα εργαλεία κτλ να τα έχω πάνω σε μια αλλαξιέρα μωρού που έβαλα πάνω της ένα μεγάλο ξύλο/ράφι για πάγκο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stefp : 15-04-15 στις 23:25.

  2. #32
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefp Εμφάνιση μηνυμάτων
    μου'κανε εντύπωση ότι μιλάμε το δοκάρι το τρυπάς λες και κόβεις βούτυρο, περίμενα περισσότερη αντίσταση!
    Κακώς περίμενες περισσότερη αντίσταση από την οικοδομική ξυλεία, φτηνό λευκό ξύλο είναι, δεν είναι και ιδιαίτερα πυκνό (ούτε και τόσο ανθεκτικό αντίστοιχα). Αντίθετα αν δοκιμάσεις να κάνεις το ίδιο με κανένα αφρικάνικο από αυτά που χρησιμοποιούνται στα έπιπλα εξωτερικού χώρου, με τρύπα οδηγό και σαπούνι στη βόλτα και πάλι θα ζορίζει. Βέβαια και η τιμή του, καμμία σχέση με την οικοδομική ξυλεία. Ολα ζήτημα τιμής είναι.

  3. #33
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    Ολοκληρώθηκε τελικά σήμερα η κατασκευή!
    Έβγαλα φωτό τα ενδιάμεσα στάδια, γενικά μπορώ να πω ότι το στρώσιμο των σανίδων έγινε γρήγορα, εμένα μου φάνηκε πολύ γερό (είχα ανέβει επάνω προφανώς για να βιδώνω την κάθε σανίδα και να το στρώσω μετά), ούτε που κουνιόταν δηλαδή, ενώ ως "στρώσιμο" τελικά βρήκα κάτι αυτοκόλλητα-ταπετσαρίες τα οποία πουλάν για το εσωτερικό των συρταριών και μου βγήκαν για όλη την επιφάνεια σύνολο 6€!! (ενώ για άλλα υλικά που ρωτούσα μου λέγαν 5-6€ το τετραγωνικό!). Ελπίζω μόνο να παραμείνουν κολλημένα και να μη διαλυθούν, αλλά θα δείξει!
    Δείτε δείγματα της δουλειάς μου! (να έχετε demo πριν παραγγείλετε τι να σας φτιάξω! )
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Πατάρι-IMG_8053 (1).jpg 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  90,8 KB 
ID: 153932Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Πατάρι-IMG_8053 (2).jpg 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  99,4 KB 
ID: 153933Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Πατάρι-IMG_8053 (3).jpg 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  86,7 KB 
ID: 153934

    - - - Updated - - -

    Ευχαριστώ όλους για τις ιδέες και συμβουλές παιδιά!

  4. #34
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Ωραίος!
    Στο βάθος πως στερεώνεται;
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  5. #35
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    φαίνεται special. το αλφάδιασες φαντάζομαι έτσι;
    επίσης πρέπει να βρεις κι ένα τρόπο να ανεβάζεις πράγματα. τα δοκάρια φαίνονται υπερεπαρκή

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραίος!
    Στο βάθος πως στερεώνεται;
    με δοκοθήκες. να βαζε και κανα κολονάκι δε θα πείραζε, θα γλύτωνε τις ρωγμές στους τοίχους μελλοντικά, αλλά δε βαριέσαι; αποθήκη θα το κάνει
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  6. #36
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ωραίος. Μόνη μου επιφύλαξη η αυτοκόλλητη επίστρωση, η οποία φθείρεται εύκολα με το σύρσιμο σχετικώς βαριών αντικειμένων, αλλα και ξεκολλάει με τον καιρό (ειδικά αν ανεβαίνουν και οι θερμοκρασίες το καλοκαίρι εκεί) αφήνοντας υπολείμματα κόλλας.

  7. #37
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    τη συμβουλη σας για επισκευη γυψοσανιδας.
    Προκειται για αρκετα μεγαλη τρυπα που προεκυψε απο εγκατασταση κλιματιστικου.
    Πως την κλεινουμε?
    Εδω δει πως η rigips εχει καποιο πλεγμα επιδιορθωσης για γυψοσανιδες https://www.youtube.com/watch?v=F43_uGNNZZY αλλα δεν μπορω να το βρω πουθενα.
    Επισης, το στοκαρισμα απο πανω πρεπει να γινει με ειδικο στοκο για γυψοσανιδα η μας κανει ο κλασικος στοκος?

  8. #38
    Εγγραφή
    08-07-2012
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    1.403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΙΛΙΑ
    Router
    D-LINK DSL-2640B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CptBill Εμφάνιση μηνυμάτων
    τη συμβουλη σας για επισκευη γυψοσανιδας.
    Προκειται για αρκετα μεγαλη τρυπα που προεκυψε απο εγκατασταση κλιματιστικου.
    Πως την κλεινουμε?
    Εδω δει πως η rigips εχει καποιο πλεγμα επιδιορθωσης για γυψοσανιδες https://www.youtube.com/watch?v=F43_uGNNZZY αλλα δεν μπορω να το βρω πουθενα.
    Επισης, το στοκαρισμα απο πανω πρεπει να γινει με ειδικο στοκο για γυψοσανιδα η μας κανει ο κλασικος στοκος?
    Καλημέρα, μια φωτογραφία της επισκευής θα βοηθήσει καλύτερα.

  9. #39
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CptBill Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επισης, το στοκαρισμα απο πανω πρεπει να γινει με ειδικο στοκο για γυψοσανιδα η μας κανει ο κλασικος στοκος?
    Ναι το στοκάρισμα απαραίτητα με στόκο γυψοσανίδας Δουλεύετε εύκολα και είναι σχετικά φθηνός. Αν είναι πολύ μεγάλη η τρύπα βάλε κανένα κομμάτι γυψοσανίδας για να μικραίνεις την τρύπα και να χρησιμοποιήσεις τον στόκο περιμετρικά.

  10. #40
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CptBill Εμφάνιση μηνυμάτων
    τη συμβουλη σας για επισκευη γυψοσανιδας.
    Προκειται για αρκετα μεγαλη τρυπα που προεκυψε απο εγκατασταση κλιματιστικου.
    Πως την κλεινουμε?
    Εδω δει πως η rigips εχει καποιο πλεγμα επιδιορθωσης για γυψοσανιδες https://www.youtube.com/watch?v=F43_uGNNZZY αλλα δεν μπορω να το βρω πουθενα.
    Επισης, το στοκαρισμα απο πανω πρεπει να γινει με ειδικο στοκο για γυψοσανιδα η μας κανει ο κλασικος στοκος?
    Βασικά την δουλειά σου την κάνεις με αυτοκόλλητη υαλοταινία. Υπάρχουν πολλές επιλογές. Αν πας σε ένα κατάστημα με οικοδομικά υλικά έχουν. Πχ αυτή. Είναι φθηνό υλικό. Τη συγκεκριμένη την βάζουν σε αρμούς γυψοσανίδας αλλά μπορείς κάλλιστα να την στρώσεις πάνω στην τρύπα και να περάσεις στόκο γυψοσανίδας σαν αυτό που προτείνει ο stelakis1914.

  11. #41
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Ξέρω οτι είναι κάπως παλιό το νήμα,
    Αλλά θα ήθελα να ρωτήσω γνώμες για τα εργαλεία της bulle
    Τα έχει δοκιμάσει κανείς; Συμβατότητα με άλλες μάρκες; ή να περιμένω κάτι σε parkside;

    Ψάχνω κάτι φθηνό σε παλμικό κατσαβίδι μπαταρίας

  12. #42
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Κινέζικα είναι και ίδιας κατηγορίας με τα Parkside. Το παλμικό κατσαβίδι της Parkside έχει πολύ καλό feedback και είναι best seller. Ένα συν των Parkside είναι η τριετής εγγύηση που δέχονται το εργαλείο πίσω χωρίς αντιρρήσεις αρκεί να υπάρχει η απόδειξη αγοράς.

  13. #43
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα συν των Parkside είναι η τριετής εγγύηση που δέχονται το εργαλείο πίσω χωρίς αντιρρήσεις αρκεί να υπάρχει η απόδειξη αγοράς.
    Νομίζω πως πλέον δεν παίζει κάτι τέτοιο. Σε κατευθύνουν προς την εξυπηρέτηση πελατών, σε ένα τηλέφωνο 800ταδε .

  14. #44
    Εγγραφή
    08-05-2007
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    105
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ναι, αν έχει περάσει ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, σου λένε να πάρεις αυτό το νούμερο, οπου σου ζητάνε κάποια στοιχεία της απόδειξης και να τους πεις τι πρόβλημα υπάρχει. Μου φεραν αλλη κουρευτική μηχανή και ούτε καν πήραν πίσω την άλλη.

  15. #45
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Τελευταία συνήθως δεν ζητάνε την απόδειξη αλλά τον αριθμό ΙΑΝ της συσκευής, μέσω της οποίας καταλαβαίνουν αν είναι ή όχι σε εγγύηση.
    Δύο φορές τον προηγούμενο χρόνο πήγα προβληματική συσκευή στο service και δεν μου ζητήθηκε η απόδειξη (αν και την μία φορά την είχα μαζί μου).

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 781
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-18, 12:00
  2. Εργαλεία για μαστορέματα στο pc.
    Από meletis στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-17, 14:50
  3. Εργαλεία - Κολλητήρι και λοιπά
    Από christos.kouk στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 89
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-16, 08:23
  4. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-14, 19:33
  5. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-14, 13:57

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας