Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 58
  1. #1
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    Καλησπέρα σε όλους!
    Μια και πλέον αρκετοί από εμάς προσπαθούμε να κάνουμε είτε διάφορες μικροκατασκευές στο σπίτι (ή κήπο κτλ) είτε επιδιορθώσεις στο σπίτι μόνοι μας, όλο και τίθενται ερωτήσεις σχετικές, είτε εμβόλιμα σε νήματα άλλων θεμάτων είτε μεμονωμένα. Απ' ό,τι έχει φανεί αρκετοί εδώ έχουν κάνει δοκιμές και μπορούν να δώσουν τα φώτα τους, ενώ άλλοι ψάχνονται ακόμη τι να κάνουν σε κάθε βήμα, με τι εργαλείο (βλέπε εμένα ) κτλ, οπότε πιστεύω καλό θα ήταν να έχουμε ένα νήμα όπου να μπορούμε να ρωτήσουμε πιο συγκεντρωμένα για ότι μαστόρεμα σκεφτόμαστε να κάνουμε , ιδέες, προτάσεις, οδηγίες κι ότι άλλο χρειάζεται!
    Εγώ ξεκίνησα μια τέτοια "συζήτηση" για αγορά τροχού στο νήμα των προσφορών, θα πρότεινα οι mods να μεταφέρουν εδώ αν είναι εύκολο τα σχετικά μηνύματα, αλλιώς κάνω εγώ αργότερα ένα μαζεματάκι-"πολλαπλή παράθεση" των σχετικών, για να συνεχίσουμε εδώ την κουβέντα και να ανοίξουμε και νέες!

  2. #2
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μιας και ψάχνεις για τροχό και γενικά ηλεκτρικά εργαλεία μακριά από την B&D και ειδικά την ερασιτεχνική σειρά!
    Μονόδρομος Bosch ή Makita.
    Πιο ακριβά φυσικά, αλλά καμία σχέση η ποιότητα!
    Επίσης θα συνιστούσα να ψάξεις σε ειδικά καταστήματα και όχι σε e-shop, praktiker κλπ.
    Θα συνιστούσα το Κέντρο Βίδας που έχει άψογη εξυπηρέτηση και καλές τιμές.
    Πχ ο τροχός που έχει "προσφορά" το e-shop είναι η κανονική τιμή στον Ντέτσικα, πράγμα που σημαίνει πως ίσως μπορεί να κόψει και κάτι πάνω σε αυτή!
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  3. #3
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από raspoutiv Εμφάνιση μηνυμάτων
    δικέ μου άνθρωπε! είμαστε κάμποσοι εργαλειάκηδες εδώ μέσα αλλά σκόρπιοι.
    για τα σανίδια οικοδομής που λες, μιλάς για μεταχειρισμένα; αν ναι, δε θα λεγα πως κάνουνε για τη δουλειά σου. θα θέλουν καθάρισμα, πλάνεμα, να βγάλεις τα καρφιά, βερνίκωμα. αν βάλεις τη δουλειά σου και τα υλικά συμφέρει να πάρεις κανονική ξυλεία. έχεις αγροτικό ή θα στα φέρουν;
    όσον αφορά την ξύλινη κατασκευή που θες, χρειάζεσαι περισσότερα από μια πλάνη. με τη 1 θες να φτιάξεις ολόκληρο πατάρι! κάνε κανα τραπεζάκι για εξάσκηση πρώτα. χρειάζεσαι δισκοπρίονο, τριβείο, τρυπάνι ή καλύτερα κρουστικό κατσαβίδι (impact driver) + αναλώσιμα. γωνιακό τροχό για ξυλεία τον ξεχνάς.
    επίσης το σχέδιο που λες πως έχεις, είσαι σίγουρος πως αντέχει τα φορτία που θες;
    Συνεχίζω από το άλλο thread, τώρα τα κατάφερα να βρω λίγο κενό!
    Τα σανίδια θα είναι καινούργια κι έχω σκοπό να τα αγοράσω από βιοτεχνία ξυλείας στην περιοχή, που του ζητάς πόσα/τι θες, τους δίνεις διαστάσεις και στα κόβουν αυτοί ακριβώς όσο θες, οπότε για αυτό δεν έχω ασχοληθεί με κόψιμο ξύλου ως τώρα! Έχω κάνει κάτι άλλες μικροκατασκευές (τραπεζάκι που λες απλό, ράφια σειρές στον τοίχο σε αποθήκη αλλά και σε ντουλάπες μέσα), μια "εξώπορτα με σίτα" για το χωριό, αλλά όχι κάτι πολύ σύνθετο και παντα αγόραζα τα ξύλα έτοιμα και στο μέγεθος που ήθελα. Απλά επειδή τώρα μου είπαν για μεγάλη διαφορά στις σανίδες είπα μήπως να ξεκινήσω και τέτοια δουλειά!
    Για το σχέδιο, το συζήτησα με το παληκάρι στο εργοτάξιο που πουλάν τα ξύλα, του ζωγράφισα πως είναι το μέρος που θέλω να το βάλω (είναι λίγο μπερδεμένο, από τη μία έχει τσιμεντένιο τοιχίο σαν βάση (είναι υπερυψωμένο), από την άλλη ψηλό τοίχο που στη μέση του θα πρέπει να στερεωθούν δοκάρια), είπαμε να βάλουμε δοκοθήκες στον τοίχο από τη μία, γωνίες από την άλλη, τέλος πάντων μου λέει μια χαρά θα είναι, με 3 χοντρά δοκάρια και κάθετα σε αυτά τάβλες θα σηκώνει βάρος μεγάλο (να ανεβαίνουν άνθρωποι επάνω και τέτοια μου είπε). Και γενικά στην κουβέντα δεν τον είδα να προσπαθεί να μου πουλήσει κάτι παραπάνω, ίσα ίσα που σε διαφορα που έλεγα εγώ αυτός μου έλεγε να κόψω κάτι, δε χρειάζεται!
    Κάτι τέτοιο : Ι--------- (όπου αριστερά ο τοίχος όπου θα μπουν οι δοκοθήκες, δεξιά θα ακουμπάν ΕΠΑΝΩ στο τοιχάκι και θα στερεωθούν με
    Ι Ι (γωνίες για να μην κουνιούνται. Είναι ουσιαστικά στο επάνω μέρος όπου τερματίζει η σκάλα στην ταράτσα, για αυτό
    Ι (αυτή η διαφορά ύψους. Το σκέφτομαι ως ένα πατάρι που να είναι στερεωμένο "πάνω" από τη γυριστή σκάλα του
    Ι ( κτιρίου δηλαδή). Δεν ξέρω αν έγινα αντιληπτός...


    Τέλος πάντων, κατόπιν των προτάσεων τον αφήνω το δίσκο, λίγο τώρα το μήπως πάρω το τριβείο μου έχει μείνει, με ένα 30άρι.. Ή να τις αγοράσω λειασμένες (με +70-80€) και να το αφήσω?

    @giwrgosth
    Τα ξέρω τα Bosch και τα Makita μεν, αλλά δυστυχώς δε θέλω να μπω σε έξοδα μεγάλα, μιλάω για περίπου ως 30€ εργαλεία! Μια και κάνω μια στο τόοοοσο δοκιμές δε σκέφτομαι να ανοιχτώ τώρα για να δώσω παραπάνω χρήματα (ακόμη!). Το μόνο καλό που έχω είναι ένα metabo κρουστικό δράπανο (που το είχε πάρει πάνω από 100€) που κι αυτό του πατέρα μου είναι και το έχω εγώ σπίτι
    Για άλλα μαγαζιά υπάρχει το πρόβλημα ότι επειδή εδώ είναι επαρχία, είναι περιορισμένες οι επιλογές από μαγαζιά και το eshop βολεύει στο ότι αν υπάρχει το παραμικρό θέμα, τους το δίνω πίσω να δουν κτλ κτλ. Για άλλα ιντερνετικά μαγαζιά , ό,τι γίνει, θα πρέπει να τους στείλω με ταχυδρομείο πίσω, να πληρώνω εγώ, να περιμένω και τέτοια.. Έχει κάποια μαγαζιά εδώ με αντίστοιχα εργαλεία, συνήθως είναι λίγο πιο πάνω οι τιμές, αλλά και πάλι σε αυτά που κοιτάζω εγώ π.χ. τον τροχό και το τριβείο Einhell ίδια με του eshop έχουν (και οκ, αν βρω κάτι σε κοντινή έστω τιμή, θα το παρω από το εδώ μαγαζί). Σε αυτά με Bοsch δεν παω καν να κοιτάξω, έχω δει κάτι 100+ στο ίντερνετ και δεν ψήνομαι!

  4. #4
    Εγγραφή
    19-12-2004
    Περιοχή
    Βριλήσσια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.438
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4996/49983 kbps
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    ZTE ZXHN H267N
    SNR / Attn
    10(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιας και ψάχνεις για τροχό και γενικά ηλεκτρικά εργαλεία μακριά από την B&D και ειδικά την ερασιτεχνική σειρά!
    Μονόδρομος Bosch ή Makita.
    Πιο ακριβά φυσικά, αλλά καμία σχέση η ποιότητα!
    Επίσης θα συνιστούσα να ψάξεις σε ειδικά καταστήματα και όχι σε e-shop, praktiker κλπ.
    Θα συνιστούσα το Κέντρο Βίδας που έχει άψογη εξυπηρέτηση και καλές τιμές.
    Πχ ο τροχός που έχει "προσφορά" το e-shop είναι η κανονική τιμή στον Ντέτσικα, πράγμα που σημαίνει πως ίσως μπορεί να κόψει και κάτι πάνω σε αυτή!
    Ο φίλτατος ο Ντέτσικας - Κεντροβίδας ειναι πολύ καλός και έχω ψωνίσει αρκετές φορές.

    Προχθές όμως που μου χάλασε ενα εργαλείο του έστειλα 2 email για το πως να κινηθώ και που να απευθυνθώ και δεν απάντησε σε κανένα..
    Μου έκανε τρομερή εντύπωση σε σημείο που δεν θα ξαναψωνίσω απο αυτόν. Ειναι επιπόλαιοι τελικά μιας και εχουν κάνει και άλλα λαθάκια σε προηγούμενες παραγγελίες αλλά τα διόρθωσαν με λίγη πίεση..
    Την λύση την βρήκα μόνος μου εν τέλη μέσω αντιρποσωπείας.

    Τώρα οσον αφορά τα εργαλεία.

    Για DIY εχω αγοράσει αρκετά parkside απο Lidl και κάποια ειναι εξαιρετικά. Το 18V δραπανοκατσάβιδο το έχω καταχαρεί. Εχω πάρει και μια σέγα parkside μια χαρά για τα χρήματα της .
    Επίσης και το ρουτερ της parkside φαίνεται καλό για τα χρήματα του ,ωστόσο αυτο δεν το έχω δοκιμάσει για να έχω άποψη.

    Για ερασιτεχνική χρήση καλώς ειπώθηκε μακριά απο τα φθηνά B&D ειναι ψευτικα.

    Τα Skil ωστόσο μιας και ειναι bosch ειναι πολύ αξιόπιστα και δυνατά.

    Για κοπές ακριβείας χιλιοστού θέλει εναν σωστό οδηγό κοψίματος και δισκοπρίονο. Με σέγα κάνεις δουλειά αλλά δεν ειναι σαν τον δίσκο.

    Γωνιακός τροχός και ξύλο = κίνδυνος. Δεν ειναι γι αυτη τη δουλειά τόσο απλά.

    Εδώ το dremel με το δισκάκι μπορεί να κλωτσήσει σε κοπή ξύλου και το αισθάνεσαι πολύ καλά..

    Επίσης χάρηκα πολύ που άνοιξε τέτοιο θέμα και ελπίζω να το κρατήσουμε ζωντανό. Εξάλου η χαρά της δημιουργίας είναι απο τα λίγα που μας έμειναν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Προφέσσορας_Χάος : 05-04-15 στις 01:17.

  5. #5
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Προφέσσορας_Χάος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για DIY εχω αγοράσει αρκετά parkside απο Lidl και κάποια ειναι εξαιρετικά. Το 18V δραπανοκατσάβιδο το έχω καταχαρεί. Εχω πάρει και μια σέγα parkside μια χαρά για τα χρήματα της .
    Επίσης και το ρουτερ της parkside φαίνεται καλό για τα χρήματα του ,ωστόσο αυτο δεν το έχω δοκιμάσει για να έχω άποψη.
    +1 για τα εργαλεία του Lidl, είτε ηλεκτρικά, είτε χειρός, ότι έχω πάρει μου έχουν βγει άριστα σε σχέση με την τιμή τους και για ερασιτεχνική χρήση είναι μια χαρά!
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  6. #6
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    καλά κάνατε κι ανοίξατε αυτό το θέμα. ίσως να χρειάζεται κι ολόκληρη θεματική ενότητα γιατί τα μαστορέματα είναι πολλά.
    όσον αφορά τα εργαλεία, θα σου λεγα να μην αγοράσεις τίποτα που δεν αξίζει. αν δεν έχεις το ποσό που χρειάζεται για κάποιο καλό εργαλείο καλύτερα να ψάξεις να δανειστείς από κάποιον το μηχάνημα παρά να πάρεις κάτι που θα σου βγάλει την πίστη κι ίσως σε αφήσει και στα μισά.
    τα parkside είναι vfm κι ίσως να ναι ιδανικά για τα ποσά που αναφέρεις. τα πιο καλά εργαλεία παίζουν πιο αρκετά παραπάνω και κρατάνε για πολλά χρόνια, βλέπεις εδώ δε χρειάζονται upgrades, οπότε για μένα αξίζουν τα λεφτά τους. ας μείνουμε στο πατάρι όμως

    σου είπε ο μαντράς για τα ξύλα που θα χρειαστείς εμπειρικά. να το δεχτώ ως καλή προσέγγιση. το σενάριο των ξύλων οικοδομής το χουμε ακόμα; ίσως για ταύλες πατώματος να σου κάνουν. σε καμιά περίπτωση για υποστηλώματα ή δοκάρια. θα χρειαστεί να κάνεις και τη δουλειά που σου ανέφερα πριν ως προς την επεξεργασία τους. καρφιά, καθάρισμα γραμμάτων, τρίψιμο, λουστράρισμα. όλα μπορούν να γίνουν και με εργαλεία χειρός αν δε σε πειράζει να θυσιάσεις κόπο και χρόνο για το κόστος των εργαλείων.
    τώρα όσον αφορά το στήσιμο. θα χρειαστείς γωνίες για τους τοίχους, βάσεις εδάφους που θα πρέπει να τις στερεώσεις με ήλους. άρα το κρούστικο δράπανο για τις τρύπες στο τσιμέντο σου ναι απαραίτητο και θα χρειαστείς και ένα κατσαβίδι για να τα συνδέσεις τα ξύλα μεταξύ τους αλλά και με το τσιμέντο. δε γίνεται με το χέρι και τα καρφιά δεν είναι το ίδιο. αυτά τα αναλώσιμα, βίδες και γωνίες, έχουν επίσης ένα κόστος που πρέπει να λάβεις υπ όψιν.
    δεν ξέρω αν ξεχνάω κάτι άλλο τώρα αλλά είναι και Κυριακή πρωί. δε μου φερε και κανένας βάγια και είμαι στις μαύρες μου βλέπεις
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  7. #7
    Εγγραφή
    19-12-2004
    Περιοχή
    Βριλήσσια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.438
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4996/49983 kbps
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    ZTE ZXHN H267N
    SNR / Attn
    10(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από raspoutiv Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλά κάνατε κι ανοίξατε αυτό το θέμα. ίσως να χρειάζεται κι ολόκληρη θεματική ενότητα γιατί τα μαστορέματα είναι πολλά.
    όσον αφορά τα εργαλεία, θα σου λεγα να μην αγοράσεις τίποτα που δεν αξίζει.
    Σίγουρα χρειάζεται.. και θα ηταν ωραίο να γίνει μιας και θα έχει μεγάλη ανταπόκριση.

    +1 τα εργαλεία είναι επένδυση. Μπορεί να μην τα χρειαστείτε άμεσα ή για συχνή χρήση αλλά μια φορά που θα το χρειαστείτε θα το ευχαριστηθείτε.
    Οπότε φροντίστε να είναι αξιοπρεπές εργαλείο.
    Τα parkside ειναι πολύ προσεγμένα και καλά για την τιμή τους.

    Για DIY τουλάχιστον χρειάζεστε

    1) Ηλεκτρικό δράπανο (40 ευρώ)
    2) Ηλεκτρική σέγα .Μια πράσινη της bosch (50-60 ευρώ)
    3) Δραπανοκατσάβιδο μπαταρίας ! Αυτο λύνει χέρια.. Το πιο VFM ειναι της parkside το 18v. Αν ξαναβγάλει αγοράστε το άφοβα.
    Αλλιώς υπάρχουν και 14volta οικονομικά εως 50 ευρώ αλλα και 18v της Einhel με 2 μπαταρίες στα 60 ευρώ!

    Χειρός
    1) Σφυράκι
    2) Κατσαβίδια
    3)Λεπτά πριονάκια για τις λεπτομέρειες. πολύ σημαντικό
    4)Γιαλόχαρτα επίσης σημαντικό .
    5) Και φυσικά σφιγκτήρες διότι εαν δεν έχει σφιγκτήρες δεν κόβεις σωστά.

    Που πάς χωρίς πάγκο εργασίας όμως;

    Βγάζει το e-shop τον taktix στα 20 ευρώ . Μια χαρά για DIY . Εναλλακτικά φτιάχνετε εναν δικό σας πάγκο εύκολα απο παλέτες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Προφέσσορας_Χάος : 05-04-15 στις 13:18.

  8. #8
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    προφέσορα καλά τα λες

    θα λεγα πως ολόκληρη η πράσινη σειρά της Bosch είναι μια χαρά για ερασιτέχνες και δεν είναι υπερτιμημένη. εγώ θα πρότεινα βασισμένος στο ότι το εργαλείο είναι επένδυση να κοιτάτε ακόμα και τα επαγγελματικά εργαλεία. τον ίδιο τοίχο θα τρυπήσει κι ο ερασιτέχνης και ο επαγγελματίας. απ τη στιγμή που το εργαλείο δεν αποσύρεται, ειδικά τα ρεύματος, μπορεί κι ο ερασιτέχνης να πάρει ένα καλό και να το περάσει και στο παιδί του στο κάτω κάτω.

    όσον αφορά τη λίστα που ανέφερες ας ξεκινήσει όποιος θέλει να ασχοληθεί με κατασκευές, μερεμέτια κτλ, με το απαραίτητο κρουστικό δραπανοκατσάβιδο μπαταρίας. είναι ο βασιλιάς των εργαλείων. πολυεργαλείο στην ουσία και χρειάζεται σχεδόν πάντα. μετά ανάλογα με το τι εργασία προκύπτει κάθε φορά προσθέτει ο καθένας τι χρειάζεται - ή αν αποκτήσει το σαράκι ανάλογα με τι προσφορά βρίσκει.

    καλό είναι να χει κατά νου ο καθένας επίσης και τι είδους εργασίες θα κάνει μελλοντικά ώστε να κάνει βελτιστοποίηση του εξοπλισμού του αν είναι εφικτό. αν πχ κάποιος θα έχει ένα χώρο αφιερωμένο στα μαστορέματα ως εργαστήριο, θα μπορούσε να πάει σε πνευματικά εργαλεία που ναι οικονομικότερα, ελαφρύτερα και ανθεκτικότερα, και να στήσει την εγκατάσταση με το κομπρεσέρ του εκεί. αυτή η υποδομή δε χάνει την αξία της ποτέ.

    στεφπ κάτι ακόμα που δε σε ρώτησα. για τι εμβαδό και ύψος πατάρι μιλάμε και τι ποσό σκέφτεσαι να δαπανήσεις συνολικά;
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  9. #9
    Το avatar του μέλους daywalker06
    daywalker06 Guest
    Δοκοθήκες να κρατούν πατάρι με ανθρώπους πανω δεν θα το δοκίμαζα, ποσο μεγαλο ειναι το πατάρι ? έχε υπόψη σου οτι τα σανίδια για το πάτωμα αν δεν ειναι στεγνά μετα από καιρό θα αφήσουν κενά ανάμεσα τους

  10. #10
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    Άργησα αλλά να'μαι!
    Λοιπόν, για το πατάρι που λέμε, θα είναι 2,7μ χ 1,3μ. Όπως έλεγα από τη μια θα ακουμπάν τα δοκάρια επάνω σε τσιμεντένιο τοιχάκι(κι εκεί λέω να τα στερεώσω με γωνίες πάνω στο τσιμέντο) κι από την άλλη είναι τοίχος πιο ψηλός, θα μπουν δοκοθήκες σε αυτόν (με ούπα, εκ πρώτης 10άρια σκέφτομαι, αλλά θα ρωτήσω κι εκεί) και τα δοκάρια θα βιδωθούν σε αυτές. Επάνω στα δοκάρια -κάθετα- τάβλες στη σειρά 10 εκατοστών η καθεμία, 27 σανίδες που να πιάσουν το 2.7 συνολικά.
    Όταν λέω για τάβλες οικοδομής εννοω καινούργιες απλά όχι λείες, όχι χρησιμοποιημένες από οικοδομή ήδη.. Οπότε για αυτό εγώ έλεγα μόνο λείανση ότι θέλω να τους κάνω, όχι κάτι φοβερό, αλλά να μην έχουν ακίδες και σακατευτούμε, δε με νοιάζει καν το αν θα είναι κάπου πιο φαγωμένη ή όχι αν το κάνω μόνος μου.
    Βάσεις για το έδαφος δε χρειάζεται, αφού θα είναι στον "αέρα" (στις δοκοθήκες) από τη μία κι επάνω στο τοιχάκι από την άλλη!
    Για τις τρύπες όπως είπα έχω το κρουστικό δράπανο (και μια ΗΛΙΘΙΑ ερώτηση.. στην "κρούση" είναι όταν βλέπω το σφυράκι που έχει ως ένδειξη ή όταν δεν το βλέπω?? υποθέτω το 1ο, αλλά για να'μαι σίγουρος). Για βίδωμα πέρα από αυτό είχα πάρει πριν λίγο καιρό ένα ηλεκτρικό κατσαβίδι "bavaria 14.4 bcd" από το praktiker. Το πήρα ως "ξεφτίλα, αλλά δε βαριέσαι κι αν χαλάσει τι είχαμε τι χάσαμε" στα 18€. Λοιπόν, τελευταίο καιρό με μια φόρτιση έφτιαξα καμιά 10αριά ράφια στους τοίχους με βάσεις σιδερένιες κτλ για αποθήκη, καμιά 15αριά ράφια σε ντουλάπες μέσα έξτρα συν συναρμολόγηση 3 έπιπλα από ΙΚΕΑ και το κατσαβίδι δεν κόλλησε πουθενά! Απ' ότι είδα είναι της Einhell κάτι, δηλαδή λέει για service, ανταλλακτικά κτλ υπεύθυνη η Einhell. Έχω και τις μύτες κτλ από το metabo, με αυτές δούλεψε, εμένα μου φάνηκε άψογο! Το μόνο κακό ότι έχει μόνο μια μπαταρία, οπότε αν σου μείνει, έμεινες!
    Θα περιμένω μεν για καμιά προσφορά από lidl Που λέτε για κανά εργαλείο, αλλά για τώρα, αν θελήσω να λειάνω μόνος μου τις σανίδες, αφού τον τροχό τον απορρίψαμε, αν πάρω τριβείο θα κάνω τη δουλειά που θέλω ή μπα? Κατι τέτοιο για φθηνό ή τέτοιο να μου μείνει λίγο παραπάνω? Ή να τα αφήσω στην τύχη τους και να βάλω ένα πλαστικό από πάνω και να τελειώνει?

  11. #11
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefp Εμφάνιση μηνυμάτων
    στην "κρούση" είναι όταν βλέπω το σφυράκι που έχει ως ένδειξη ή όταν δεν το βλέπω?? υποθέτω το 1ο, αλλά για να'μαι σίγουρος
    Οταν το βλέπεις.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ή να τα αφήσω στην τύχη τους και να βάλω ένα πλαστικό από πάνω και να τελειώνει?
    Το καλύτερο.
    Εκτός από πλαστικό, μπορείς να πάρεις φτηνή μοκέτα, από τις λεπτές, που δεν έχουν πέλος. Θα σου έρθει πολύ φτηνά.

  12. #12
    Εγγραφή
    19-12-2004
    Περιοχή
    Βριλήσσια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.438
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4996/49983 kbps
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    ZTE ZXHN H267N
    SNR / Attn
    10(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μια χοντρή μοκέτα αυτοκόλητη ή χοντρο πλαστικό και τελειώνει το θέμα. Υπάρχουν ειδικά για τέτοια πατώματα.

    Το αποτέλεσμα θα ειναι άψογο. Ολα τα υπόλοιπα ειναι μανουριάσματα. Ασε που με τις τάβλες θα χάσεις λίγο και στο ύψος.

    Αν θέλεις να το κάνεις με τάβλες εκτός απο το κόστος της ξυλείας πρέπει να υπολογίσεις τα εργαλεία τα αναλώσιμα και την φθορά.

    Για να λειάνεις τις τάβλες άκοπα αγοράζεις με 40 ευρώ μια πλάνη. Αν δεν ειναι σε κακή κατάσταση μπορείς και με τριβείο χειρός.

  13. #13
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    η λύση της μοκέτας θα σου βγει φθηνότερα και καλύτερα από όλες. δε θα χρειαστείς και λουστράρισμα, αν θες το κάνεις μόνο για προστασία του ξύλου απ την υγρασία, και δε θα φαίνονται τα τυχόν κενά.

    τώρα όσον αφορά τη δομή του παταριού, τώρα άρχισα να καταλαβαίνω τι θες να κάνεις. απ τη μια μεριά έχεις εσωτερικό τοιχίο κι απ την άλλη έχεις τσιμεντότοιχο. τα 2 αυτά απέχουν 1,3m ή 2,7m; δλδ το άνοιγμα πόσο είναι;
    επίσης τι χρήση θες να χει αυτό το μικρό πατάρι; αποθήκης ελαφρών αντικειμένων ή γραφείο-κρεβάτι κτλ; θα φτιάξεις και ξύλινη ανεμόσκαλα φαντάζομαι. αν όχι πως θα ανεβαίνεις και πως σκοπεύεις να ανεβάζεις τα αντικείμενα που θα βάλεις επάνω. με τροχαλία ή θα τα σπρώχνει κάποιος από κάτω και θα τα τραβάει άλλος από πάνω; καταλαβαίνεις πως αν δε θες να δεις ρωγμές στους τοίχους δε θα το πολυφορτώσεις. επίσης όταν και αν δεις κάποια κύρτωση στα δοκάρια αρχίζεις να ξεφορτώνεις
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  14. #14
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από raspoutiv Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτά τα αναλώσιμα, βίδες και γωνίες, έχουν επίσης ένα κόστος που πρέπει να λάβεις υπ όψιν.
    δεν ξέρω αν ξεχνάω κάτι άλλο τώρα αλλά είναι και Κυριακή πρωί. δε μου φερε και κανένας βάγια και είμαι στις μαύρες μου βλέπεις
    το κόστος που μου βγάλαν είναι συνολικά 80€, με τις γωνίες, δοκοθήκες, στριφώνια μέσα, βάλε και 5 ευρώ ακόμη για βίδες/ούπα
    Όσο για βάγια και μαύρες, άσε, πέραν του ότι ξέχασα τελείως τι μέρα ήταν χτες, ούτε γιορτή ούτε βάγια κατάλαβα, εγώ με φάρμακα το'βγαλα το σ/κ και συνεχίζω, με πιάσαν τα κρυώματα της εποχής..


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Προφέσσορας_Χάος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που πάς χωρίς πάγκο εργασίας όμως;
    Βγάζει το e-shop τον taktix στα 20 ευρώ . Μια χαρά για DIY . Εναλλακτικά φτιάχνετε εναν δικό σας πάγκο εύκολα απο παλέτες.
    Γενικά τον θεωρούσα υπερβολή τον πάγκο, μέχρι πριν 2 βδομάδες που για να ανοίξω τρύπες στα ράφια που έβαλα τα στήριζα σε καρέκλες και πάλευα να τα κρατήσω και να μην τρυπήσω στην άκρη καμιά καρέκλα.. Θα μπει κι αυτό προς σκέψη,νόμιζα ότι είχαν παραπάνω χρήματα. Είδα αυτόν τον tactix τώρα στα 24€. Αξίζει δηλαδή αυτός? Το βγάζει crazy sundays και τέτοια? Αν είναι να περιμένω (μια και δεν επείγει άμεσα) μήπως σε καμιά προσφορά τον πάρω!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από raspoutiv Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι ποσό σκέφτεσαι να δαπανήσεις συνολικά;
    Το ποσό έλεγα να είναι ως 100€ αρχικά. Με τις λειασμένες-βερνικωμένες τάβλες θα πήγαινε 150€ τουλάχιστον (από 80€) οπότε το αφήνω προς στιγμήν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από daywalker06 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκοθήκες να κρατούν πατάρι με ανθρώπους πανω δεν θα το δοκίμαζα, ποσο μεγαλο ειναι το πατάρι ? έχε υπόψη σου οτι τα σανίδια για το πάτωμα αν δεν ειναι στεγνά μετα από καιρό θα αφήσουν κενά ανάμεσα τους
    Στεγνά θα είναι (όπως θα τα πάρω από την ξυλεία). Ανθρώπους πάνω δε λέμε με τη λογική να ανεβαίνουμε και να καθόμαστε. Λέω απλά όταν θα χρειαστεί να φορτώσουμε/ξεφορτώσουμε πράγματα. Τα οποία πράγματα, που δεν είχα αναφέρει ως τώρα, θα είναι σίγουρα κάποια χαλιά (5-6 μεγάλα και καμιά 10αριά πιο μικρά-πατάκια κτλ) κι από εκεί και πέρα ότι χωράει, από παλιά καροτσάκια μωρού, παιχνίδια μέχρι ότι άλλο παλιό πράγμα μένει σπίτι και δεν το πετάς μήπως χρειαστεί κάααποτε!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Προφέσσορας_Χάος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χοντρή μοκέτα αυτοκόλητη ή χοντρο πλαστικό και τελειώνει το θέμα. Υπάρχουν ειδικά για τέτοια πατώματα.
    Το αποτέλεσμα θα ειναι άψογο. Ολα τα υπόλοιπα ειναι μανουριάσματα. Ασε που με τις τάβλες θα χάσεις λίγο και στο ύψος.
    Το κλείνουμε σε αυτό, θα πάω να ρωτήσω αρχικά για μοκέτα κι αν πουν πολλά για πλαστικό χοντρό απλά!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από raspoutiv Εμφάνιση μηνυμάτων
    τώρα όσον αφορά τη δομή του παταριού, τώρα άρχισα να καταλαβαίνω τι θες να κάνεις. απ τη μια μεριά έχεις εσωτερικό τοιχίο κι απ την άλλη έχεις τσιμεντότοιχο. τα 2 αυτά απέχουν 1,3m ή 2,7m; δλδ το άνοιγμα πόσο είναι;
    επίσης τι χρήση θες να χει αυτό το μικρό πατάρι; αποθήκης ελαφρών αντικειμένων ή γραφείο-κρεβάτι κτλ; θα φτιάξεις και ξύλινη ανεμόσκαλα φαντάζομαι. αν όχι πως θα ανεβαίνεις και πως σκοπεύεις να ανεβάζεις τα αντικείμενα που θα βάλεις επάνω. με τροχαλία ή θα τα σπρώχνει κάποιος από κάτω και θα τα τραβάει άλλος από πάνω; καταλαβαίνεις πως αν δε θες να δεις ρωγμές στους τοίχους δε θα το πολυφορτώσεις. επίσης όταν και αν δεις κάποια κύρτωση στα δοκάρια αρχίζεις να ξεφορτώνεις
    Το άνοιγμα μεταξύ των τοίχων είναι το 2.7m. Για τη χρήση όπως λέω παραπάνω, σαν μικρή αποθήκη θα είναι ουσιαστικά. Θα είναι ανοιχτό όμως από γύρω. Ο χώρος, για να καταλαβετε βάζω και φωτό μετά (γιατί από περιγραφές άστα!) , είναι όπως φτάνει η σκάλα από τον τελευταίο όροφο προς ταράτσα. Είναι καλυμμένο από πάνω, από το πλάι έχει τον ένα τοίχο, από τον άλλο θα είναι ανοιχτό (δε με πειράζει), εγώ θα βάζω/βγάζω πράγματα είτε από το πλάι (εκεί που είναι το κάγκελο όπου φτάνω) είτε αν είναι κάτι παραμέσα θα ανεβαίνω από εκεί που είναι το τοιχάκι, 1μ ύψος είναι αυτό. Το "πατάρι" όλο θα είναι επάνω από τη σκάλα δηλαδή (οπότε θέλω να μην πέσει καμιά μέρα στο κεφάλι κανενός που ανεβαίνει, έστω 1 στο τόσο, γιατί σπάνια ανεβαίνει κάποιος εκεί). Ειναι ανεκμετάλλευτος χώρος και προς στιγμήν αφήνουμε κι εμείς και γονείς χαλιά και κιβώτια στη σκάλα (δε φαίνονται τώρα γιατί είναι πιο χαμηλά )οπότε είπα να το συμμαζέψω λίγο! Πιστεύω ότι αυτά που θέλω θα τα αντέχει ως βάρος (κι εννοείται θα'χω το νου μου μη δω τίποτε περίεργο με τον καιρό).
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_7943-1.jpg 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  131,1 KB 
ID: 153469

    - - - Updated - - -

    Σημείωση: τα δοκάρια που μου'πε ο ξυλέμπορας είναι 75χ145 (με το 145 να μπει στο όρθιο), μου 'πε θα αντέξουν μια χαρά κι άνετα, φτιάχνουν λέει πιο μεγάλες κατασκευές με τέτοια, οι τάβλες είναι 22mmx100mm. Δοκοθήκες λέει 7άρες, δεν ξέρω τι εννοεί.. Έχω το χαρτί ήδη απ'όταν ρώτησα και σκέφτομαι αύριο για παραγγελία, μπας και προλάβω να τα πάρω άμεσα να το φτιάξω μες τις γιορτές!

  15. #15
    Εγγραφή
    08-07-2012
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    1.403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΙΛΙΑ
    Router
    D-LINK DSL-2640B
    Ας αναφέρω και εγω την γνώμη μου. Εχω τρόχο & Κομπρεσέρ της Bosch εδω και 10 χρόνια. Είναι η επαγγελματική σειρά (νομίζω πράσινη) , τα είχα πληρώσει το κομπρεσέρ 1000 ευρώ και το τροχό 300 ευρώ.Κανένα πρόβλημα δεν έχουν βγάλει μόνο μια φορά τα καρβουνάκια εχω αλλάξει.
    Εχω και Hitachi αλλά μπορώ να πω δεν είναι τόσα δυνατά.
    Τέλος για τα εργαλεία του lidl εχω ψωνίσει κατά καιρούς και μπορώ να πω οτι είναι αξιόπιστα για την τιμή τους.Όσο για τα Skil που είχα αγοράσει ενα επαναφορτιζόμενο κατσαβίδι δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος meletis : 08-04-15 στις 20:29.

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 781
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-18, 12:00
  2. Εργαλεία για μαστορέματα στο pc.
    Από meletis στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-17, 14:50
  3. Εργαλεία - Κολλητήρι και λοιπά
    Από christos.kouk στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 89
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-16, 08:23
  4. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-14, 19:33
  5. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-14, 13:57

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας