Σελ. 78 από 81 ΠρώτηΠρώτη ... 5868737677787980 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.156-1.170 από 1204
  1. #1156
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.896
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τον famous δεν είναι πρόβλημα να παραπληροφορείται ο κόσμος από τα ΜΜΕ που ελέγχει το κράτος, αρκεί στο τέλος η τελική απόφαση να είναι δική του. Το ότι τον ταΐζουν ψέματα και με βάση αυτά ψηφίζει δεν είναι πρόβλημα.
    Για τον famous είναι πρόβλημα να σού λέει κάποιος ότι αν θέλεις να μην βγει στην περιφέρεια σου ο υποψήφιος του κόμματος που σου έχει διαλύσει τη ζωή εδώ και 20+ χρόνια, τότε η προτεινόμενη επιλογή είναι ο Χ υποψήφιος. Γιατί δεν έχεις δικαίωμα ως ψηφοφόρος να θέλεις να χάσει το τάδε κόμμα, είναι... "αντιδημοκρατικό".
    Δεν πέφτουμε από τα σύννεφα και δεν θα τον μάθουμε τώρα.
    Πετάει και λίγο whataboutism για τον Assange, γιατί αλλιώς δε θα έδενε το post, και έτοιμο για κατανάλωση.
    Α δηλαδή το πρόβλημα σου είναι η παραπληροδορηση από τα ΜΜΕ που ελέγχει το κράτος. Η παραπληροφόρηση από τους άλλους είναι καλή.

    Ούτε με τους ακροδεξιούς έχεις πρόβλημα. Το ξέραμε και από παλιότερα που υποστηρίζες τους ναζιστές της Ουκρανίας που το μόνο που σε ένοιαζε ήταν να χαλάσουν τα συμφέροντα των Ρώσων. Και όταν αποδείχτηκε πως οι υποσχέσεις των Ευρωπαίων απέναντι τους ήταν ένα μάτσο πιπες και τους έδειξαν το δάχτυλο τότε είπες κυνικά δεν πειράζει καλό είναι να τους έχουμε ως bufferzone αδιαφορωντσς για την κατεστραμμένη τους ζωής. Οπότε ασε τα δακρυβρεχτα για αλλου. Το ίδιο δεν θα σε νοιάζει αν καταστραφεί η ζωή των Ρώσων όπως δεν σε ενοιαζε με τον Γέλτσιν. Αρκεί να φύγει ο Πούτιν επειδή έτσι θέλουν οι καλοί Αμερικάνοι και τα τσιράκια τους.

    Για τον Ασάνζ δεν απαντάς, όπως δεν απάντησες και τότε. Και το ξαναλέω. Όσο ο Ασάνζ είναι μέσα στην φυλακή όλα τα άλλα είναι κούφια λόγια.

    Επίσης το να μιλάς για whataboutism σε ένα ποστ το οποίο είναι ένα μεγαλο whataboutism (για τον famous... κλπ) το λες και υποκρισία. Όχι πως πέφτουμε από τα σύννεφα.

    Και μην ξαναπείς πως θα με βάλεις σε ignore list, γιατί θα είναι η τρίτη φορά. Με επιβεβαιώνεις πάντως πως με διαβάζεις και πως η ανακοίνωση είναι για να μην νιώθεις υποχρέωση να απαντήσεις. Τρίτωσε πλέον και δεν πιάνει. Απλά στο λέω να το ξέρεις...

  2. #1157
    Εγγραφή
    07-03-2006
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    516
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ξέπλυμα χρημάτων καταδικάστηκε. Έχεις κάποια καλύτερη ενημέρωση;

    Εγώ για χάρη επιχειρήματος να δεχτώ πως στην Ρωσία είναι έτσι (άλλωστε και στην χώρα μας βλέπουμε πολιτικούς και τις οικογένειές τους να μην δηλώνουν σωστό πόθεν έσχες, να παίρνουν μίζες, να έχουν προϊόντα αρχαιοκαπηλίας στα σπίτια τους και να έχουν μπει στην καλύτερη 1-2 στην φυλακή με τον τελευταίο ίσως και να μπορεί να πει κανείς πως έγινε για να τον ανακόψουν πολιτικά - εκτός αν μου πεις πως και την Χρυσή Αυγή την βάλανε μέσα γιατί ήταν "αντιπολιτευόμενη"). Οι ΗΠΑ και το κλαμπακι τους με τι μούτρα τους κατηγορουνε την στιγμή που έχουν τον Ασάνζ στην φυλακή που ούτε ακροδεξιός είναι, ούτε έκλεψε, ούτε ξέπλυνε χρηματα και το μόνο του αδικημα είναι πως έβγαλε στην φόρα τα εγκλήματα των "δημοκρατών" και υπερασπιστών των "ανθρωπίνων δικαιωμάτων"; Αυτή είναι δημοκρατία at its finest;

    Και ας πούμε πως ο Πουτιν ειναι κακος και πρέπει να φύγει, οι καλοκάγαθοι μη χειραγωγοί τι προτείνουν; Έναν ακροδεξιό καραγκιόζη που τον έχουν αναγάγει ως ήρωα και ελπίδα για την δημοκρατία στην Ρωσία με κολαούζους και "προοδευτικα" μέσα όπως ο guardian; Αλλα τι να λεμε οι ίδιοι έχουν κάνει cancel out τον Ασάνζ, σαν να μην υπάρχει.

    Αυτό με τα social media είναι μέγιστη υποκρισία. Οι αμερικανοι το κάνουν δεκαετίες τώρα με όλους τους τρόπους. Όπως το άλλο το βίντεο με την ΜΚΟ που δίνει οδηγίες πώς να δημιουργήσουν πρόβλημα στις εκλογές το οποίο είδες και δεν φάνηκε να σε ενόχλησε ιδιαίτερα γιατί μάλλον έχεις επιλεκτική αντίληψη για το τι είναι χειραγώγηση.

    Όσον αφορά την εφαρμογή του Ναβαλνι:


    https://9to5mac.com/2021/09/17/russi...g-app-navalny/

    Κατά τα άλλα "απλώς ενημερώνει για τους υποψήφιους του κόμματος". Όχι βέβαια δεν τους λέει τι να ψηφίσουν, καμία χειραγώγηση...
    Καταλαβαινεις πως ο Πουτιν δεν εχει αφησει κανενα να του κανει αντιπολιτευση ε; Το βρισκεις λογικο σε ενα κρατος 145 εκ πολιτων να μην μπορει να βρεθει ενας να σταθει απεναντι του 21 χρονια τωρα;

    Ποιος σου ειπε οτι θεωρω τις ΗΠΑ παραδειγμα δημοκρατιας; Εκει πρακτικα εχουν ολιχαργια μιας και τα λομπι καθοριζουν τις πολιτικες. Αυτο δε δικαιολογει ομως αυτο που γινεται στην Ρωσια, οπου ενας ανθρωπος καθοριζει την τυχη του κρατος σχεδον απολυταρχικα, με ενα προσωπειο δημοκρατιας και οποιος ειναι εναντιον "βολικα" βρισκεται εκτος.

    Οσον αφορα για το app, το να λεει ποιον θα μπορουσε να ψηφισει καποιος απεχει πολυ απο το να τον χειραγωγησει. Εσυ δηλαδη αν ειναι συριζαιος και δεις σε ενα app ψηφισε Κουλη θα πας να το κανεις; Χειραγωγηση ειναι αυτο που εγινε με το σκανδαλο cambridge analytica οπου υπουλα και χωρις διαφανεια τροφοδοτουσαν τα feed εκατομμυρια κοσμου με στοχευμενα ψευτικα βιντεο και τελικα ειχαμε την εκλογη Τραμπ και το Brexit.


  3. #1158
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μην ξαναπείς πως θα με βάλεις σε ignore list, γιατί θα είναι η τρίτη φορά. Με επιβεβαιώνεις πάντως πως με διαβάζεις και πως η ανακοίνωση είναι για να μην νιώθεις υποχρέωση να απαντήσεις. Τρίτωσε πλέον και δεν πιάνει. Απλά στο λέω να το ξέρεις...
    Δεν ξέρω αν το ξέρεις, αλλά μπορώ να σε έχω στην ignore list και να πατάω το κουμπάκι να βλέπω τι γράφεις όποτε έχω κέφια ή όποτε θέλω από περιέργεια να δω τη γραμμή που σου έχει δώσει το Kόμμα. Για παράδειγμα με ενδιαφέρει να ξέρω τι πιστεύει το Kόμμα ειδικά για τη Ρωσία και για αυτό στο συγκεκριμένο thread συνήθως σε διαβάζω.
    Σε άλλα threads συνήθως δε σε διαβάζω, αλλά αν καμιά φορά έχω κέφια και σε διαβάσω και μετά απαντήσω, τι να πω, sue me.
    Το έχετε στο κόμμα να θέλετε να κάνετε κουμάντο στα πληκτρολόγια άλλων.

    Α, και βλέπω τι γράφεις όταν ασχολούνται μαζί σου άλλοι και σε κάνουν quote δυστυχώς. Η ignore list δεν είναι πανάκεια.

    Επίσης σύμφωνα με την πλειοψηφία στο παρόν thread η ζωή των Ρώσων είναι παράδεισος χάρη στον κόμμα του Πούτιν, επομένως αν δεχθούμε ότι η πλειοψηφία έχει πάντα δίκιο, δεν υπάρχει λόγος να τσακωθούμε για το αν με ενδιαφέρει ή όχι αν καταστρέφεται η ζωή τους. Αυτοί ζουν τον παράδεισό τους και εγώ δεν είμαι παρά ένα ψευδώνυμο στο Internet. Καληνύχτα.

    Για τον Assange δεν ήξερα ότι σου χρωστάω απάντηση, πάντως υποστηρίζω ότι πρέπει να αφεθεί ελεύθερος και να μην παραδοθεί στις ΗΠΑ ή στη Σουηδία. Αυτή είναι η γνώμη μου εδώ και πολλά χρόνια, δεν ξέρω αν κάποτε παλιά είχα γράψει κάτι άλλο και το έχεις κρατήσει στα κατάστιχα, αλλά αν το έκανα δηλώνω ότι έχω αλλάξει γνώμη εδώ και πολλά χρόνια.

  4. #1159
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.896
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aSMiLoN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταλαβαινεις πως ο Πουτιν δεν εχει αφησει κανενα να του κανει αντιπολιτευση ε; Το βρισκεις λογικο σε ενα κρατος 145 εκ πολιτων να μην μπορει να βρεθει ενας να σταθει απεναντι του 21 χρονια τωρα;

    Ποιος σου ειπε οτι θεωρω τις ΗΠΑ παραδειγμα δημοκρατιας; Εκει πρακτικα εχουν ολιχαργια μιας και τα λομπι καθοριζουν τις πολιτικες. Αυτο δε δικαιολογει ομως αυτο που γινεται στην Ρωσια, οπου ενας ανθρωπος καθοριζει την τυχη του κρατος σχεδον απολυταρχικα, με ενα προσωπειο δημοκρατιας και οποιος ειναι εναντιον "βολικα" βρισκεται εκτος.

    Οσον αφορα για το app, το να λεει ποιον θα μπορουσε να ψηφισει καποιος απεχει πολυ απο το να τον χειραγωγησει. Εσυ δηλαδη αν ειναι συριζαιος και δεις σε ενα app ψηφισε Κουλη θα πας να το κανεις; Χειραγωγηση ειναι αυτο που εγινε με το σκανδαλο cambridge analytica οπου υπουλα και χωρις διαφανεια τροφοδοτουσαν τα feed εκατομμυρια κοσμου με στοχευμενα ψευτικα βιντεο και τελικα ειχαμε την εκλογη Τραμπ και το Brexit.
    Αντικειμενικά ναι το βρίσκω λογικό. Αναλογιζόμενος τι επικράτησε μετά την πτώση με το πλιάτσικο και την κατάρρευση της χώρας ήταν μεγάλο κατόρθωμα αυτό που κατάφερε, και δεν ξέρω τι γίνεται στο εσωτερικό πλέον (αν και εν πολλοίς ανέστρεψε εκείνη την κατρακύλα αυτό δεν μπορεί να είναι αρκετό για πάντα) αλλά στο εξωτερικό και στην διπλωματία πραγματικά τα πάει εξαιρετικά. Αυτός και είναι ο λόγος που το "σύστημα" (η δημοφιλία του) τον έχει κρατήσει σε αυτήν την θέση τόσα χρόνια, όπως και την Μέρκελ φυσικά. Αν λοιπόν είναι η κορυφή του συστήματος γιατί να μην κάνει ότι κάνουν στις υπόλοιπες δημοκρατίες και να εναλλάσσει πρόσωπα και κόμματα; Αν δεν είναι η κορυφή του συστήματος γιατί πάλι να τον κρατάνε αν δεν τραβάει; Μη νομίζεις πως οι Ρώσοι δεν βλέπουν την δαιμονοποίηση που ασκείται στην χώρα τους. Άλλωστε και ο Ναβάλνι ένα 2-3% είχε.

    Όχι πως φυσικά αρνούμαι πως είναι σε θέση να ασκεί επιρροή στην πολιτική ζωή της χώρας. Αυτό έλειπε. Τα βλέπουμε άλλωστε και στην χώρα μας με τα πετσωμένα ΜΜΕ. Ας μην γελιόμαστε δεν υπάρχει πουθενά δημοκρατία, μια φενάκη είναι. Εναλλάσσονται τα πρόσωπα αλλά οι πολιτικές έχουν διαφορά στα σημεία ανάλογα ποιο τμήμα της ολιγαρχίας βρίσκεται πάνω κάθε φορά. Στην Αμερική είναι δυο κόμματα να κυριαρχούν με τεχνητές κατά βάση διαφορές ουσίες και καπέλωμα κάθε τάσης. Αν χρειαστεί βάζουν και κανένα συνειδητό ή μη λαγό (Sanders) και αφού δημιουργήσει ρεύμα τον κάνουν στην άκρη, αν περ' ελπίδα (πάμε σε άλλη χώρα τώρα) βγει "κατά λάθος" κάποιος που έχει περίεργες ιδέες (Corbyn) συντονίζεται το σύστημα για να τον ξεφορτωθεί. Σε άλλες χώρες οι βασικές πολιτικές είναι πάλι ίδιες με τους ίδιους χορηγούς με τα ίδια βασικά κόμματα και πρόσωπα που αν χρειαστεί κάνουν φέισλιφτ ή ανακυκλώνουν κάπως τα πρόσωπα ενώ αν τα πράγματα πάνε άσχημα σπρώχνουν και την ακροδεξιά. Παλιότερα αν δυσκολεύανε πολύ τα πράγματα και ο λαός πίεζε να βγει από το μαντρί, χώνανε και καμιά χούντα. Τώρα πλέον με την τεχνολογία συνήθως δεν χρειάζεται. Άρα για ποια αντιπολίτευση μιλάμε; Όλοι πρέπει να είναι εγκεκριμένοι και αν δεν είναι πρέπει να είναι πλήρως απαξιωμένοι ώστε να μην αποτελούν κίνδυνο. Τα μόνα πράγματα που δόθηκαν στον λαό ήταν μέσω των αγώνων του, τίποτα δεν χαρίστηκε. Τώρα τον έχουν πείσει πως αυτά είναι ντεμοντέ και η αντίσταση γίνεται από το ίντερνετ που έτσι και αλλιώς ελέγχουν.

    Όσον αφορά τις μεθόδους χειραγώγησης τέτοιες μεθόδους ακριβώς χρησιμοποιούν και αυτοί, για την ακρίβεια είναι οι πρώτοι διδάξαντες (εδώ παινεύονται κιόλας). Χαρακτηριστικό παράδειγμα στο thread αυτό (και χωρίς να θέλω να προσβάλω κάποιον από τους φίλους) όπου ένας ακροδεξιός τυχοδιώκτης με ψυχασθένεια τύπου Τζήμερου μέσω των ΜΜΕ και των social media περνάει στην συνείδηση του κόσμου ως αυτός που θα αποκαταστήσει την δημοκρατία στην Ρωσία. Για να μην αναφέρω fake news για WMD του Σαντάμ (τον οποίο παρεμπιπτόντως οι Δυτικοί τον βάλανε στην εξουσία και τον τροφοδότησαν γιατί η πολυσυλλεκτική προοδευτική κυβέρνηση που είχε πάρει την εξουσία τους χαλούσε τα "δημοκρατικά" σχέδια), τα χημικά του Ασάντ, το πως μας παρουσίασαν τους τρομοκράτες της Αλ-Κάιντα ως freedom fighters κλπ. Ας μην πιάσουμε και τα της χώρας μας που τα βιώνουμε όλοι. Συγνώμη αλλά πουθενά που επενέβησαν αυτοί δεν το κάνανε για το καλό του κόσμου, ακριβώς το αντίθετο. Οπότε να με συγχωρείς που δεν πιστεύω στις προθέσεις και βλέπω με κακό μάτι το κάθε τσικό τους. Και ναι είναι χειραγώγηση να λες στον άλλον τι να ψηφίσει είτε εμμέσως με ελεγχόμενη πληροφορία μέσω των social media και arbiters της αλήθειας αν όχι ξεκάθαρα fake news, είτε με εφαρμογές που σου λένε ακριβώς τι να ψηφίσεις. Και όσο να είναι το βρίσκω κάπως υποκριτικό να μιλάνε για χειραγώγηση οι μάστερ του είδους.

    Το πρόβλημα δεν το έχουν με τον Πούτιν προσωπικά αλλά με το σύστημα που είναι από πίσω του και τους χαλάει την σούπα. Για αυτόν ακριβώς τον λόγο έχουν φαγωθεί μαζί του και όλη αυτή η κλαψούρα για δικαιώματα και την δημοκρατία είναι τρίχες κατσαρές. Πραγματικά απορώ πως υπάρχει ακόμα κόσμος που τους πιστεύει. Αν δεν είναι αυτό απόδειξη της αποτελεσματικότητας του προπαγανδιστικού συστήματος τότε τι άλλο είναι;

    Αν λοιπόν ξαφνικά άλλαξαν και θέλουν να αποτάξουν το παρελθόν και για κάποιο λόγο πιστεύουν πως πρέπει να ξεκινήσουν από την Ρωσία, τότε καλό θα ήταν να μην το κάνουν με ακροδεξιούς. Θα έπειθαν περισσότερο αν στήριζαν κάποιον με προοδευτικές ιδέες που νοιάζεται για το καλό και την πρόοδο των πολιτών και της χώρας του, κάποιον ας πούμε σαν τον Αλιέντε ή τον Λουμούμπα. Αλλά βλέπεις οι συγκεκριμένοι για κάποιο λόγο καταλήξανε δολοφονημένοι από την συνομοταξία των δημοκρατών υπερασπιστών των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και στην θέση τους βάλανε χούντες. Για κάποιο λόγο έχουν αλλεργία σε τέτοιους ανθρώπους, όπως και στον καθένα που πάει ενάντια στα συμφέροντα τους, αλλά σε τέτοιους άμεμπτους σαν τους δυο παραπάνω έχουν ιδιαίτερη. Για κάποιο λόγο για την αποκατάσταση της δημοκρατίας προτιμούν τους ακροδεξιούς και τους φασίστες, πάντα... Αν δε είναι και τίποτα συνεργάτες της ναζιστικής Γερμανίας ή φασιστικής Ιαπωνίας (για να μην νομίζει κανείς πως υπήρξαν ποτέ διαφορετικοί) ακόμα καλύτερα, καθώς θα τους χρωστάνε την ζωή τους ενώ έχουν αποδείξει ήδη την ικανότητα τους να ξεπουλάνε την πατρίδα τους και τους συντοπίτες τους για ίδιον όφελος.

    Ας ξεκινήσουν από τα εν οίκω λοιπόν, αλλιώς καλύτερα να αφήσουν τον κοσμάκη να αποφασίζει μόνος του για την ζωή του και την χώρα του.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων

    Δεν ξέρω αν το ξέρεις, αλλά μπορώ να σε έχω στην ignore list και να πατάω το κουμπάκι να βλέπω τι γράφεις όποτε έχω κέφια ή όποτε θέλω από περιέργεια να δω τη γραμμή που σου έχει δώσει το Kόμμα. Για παράδειγμα με ενδιαφέρει να ξέρω τι πιστεύει το Kόμμα ειδικά για τη Ρωσία και για αυτό στο συγκεκριμένο thread συνήθως σε διαβάζω.
    Σε άλλα threads συνήθως δε σε διαβάζω, αλλά αν καμιά φορά έχω κέφια και σε διαβάσω και μετά απαντήσω, τι να πω, sue me.
    Το έχετε στο κόμμα να θέλετε να κάνετε κουμάντο στα πληκτρολόγια άλλων.

    Α, και βλέπω τι γράφεις όταν ασχολούνται μαζί σου άλλοι και σε κάνουν quote δυστυχώς. Η ignore list δεν είναι πανάκεια.

    Επίσης σύμφωνα με την πλειοψηφία στο παρόν thread η ζωή των Ρώσων είναι παράδεισος χάρη στον κόμμα του Πούτιν, επομένως αν δεχθούμε ότι η πλειοψηφία έχει πάντα δίκιο, δεν υπάρχει λόγος να τσακωθούμε για το αν με ενδιαφέρει ή όχι αν καταστρέφεται η ζωή τους. Αυτοί ζουν τον παράδεισό τους και εγώ δεν είμαι παρά ένα ψευδώνυμο στο Internet. Καληνύχτα.

    Για τον Assange δεν ήξερα ότι σου χρωστάω απάντηση, πάντως υποστηρίζω ότι πρέπει να αφεθεί ελεύθερος και να μην παραδοθεί στις ΗΠΑ ή στη Σουηδία. Αυτή είναι η γνώμη μου εδώ και πολλά χρόνια, δεν ξέρω αν κάποτε παλιά είχα γράψει κάτι άλλο και το έχεις κρατήσει στα κατάστιχα, αλλά αν το έκανα δηλώνω ότι έχω αλλάξει γνώμη εδώ και πολλά χρόνια.
    Δεν χρειάζεται να μου εξηγήσεις πόσο χαζό είναι το όλο θέμα με την ignore list. Στο είχα πει και την άλλη φορά. Αφού λοιπόν το κάνεις επιλεκτικά ποιος ο λόγος να ανακοινώνεις στον άλλον πως τον βάζεις στην ignore list πέρα από το επειδή νομίζεις πως έτσι τον τιμωρείς (ποτέ δεν κατάλαβα τι είδους τιμωρία είναι αυτή) ή για να εξηγήσεις, στους άλλους κυρίως, για ποιον λόγο δεν απαντάς στα μηνύματα αυτού του ατόμου; Ρητορικό το ερώτημα.

    Τέσπα κάνε ότι θέλεις...

    Όσο για την ζωή στην Ρωσία ποτέ δεν είπα πως είναι παράδεισος. Το σίγουρο είναι πως είναι πολύ καλύτερη με τον Πούτιν απ' ότι θα ήταν αν επικρατούσε ένα τσικό των Αμερικανών ή των Γερμανών, ιδιαίτερα αν αναλογιστείς το χάος που θα δημιουργούσαν. Αν διαφωνείς πες μου μια περίπτωση που επενέβησαν για το καλύτερο.

    Το θέμα με τον Assange είναι απλό. Όσο είναι φυλακή και όσο διώκουν την δημοσιοποίηση ντοκουμέντων από τον οποιονδήποτε που αποκαλύπτει τις πομπές τους τότε δεν έχουν κανένα δικαίωμα να ομιλούν για κανέναν άλλο, ιδιαίτερο όταν το παίζουν οι υπερασπιστές της ελευθερίας και των ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Το ίδιο ισχύει για όσους έχουν θάψει το θέμα με τον Assange, λόγω εντολών, και απλά αναπαράγουν όσα στέλνει η πρεσβεία. Ανεξάρτητα από τις δικές τους πομπές.

  5. #1160
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.244
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aSMiLoN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που ακριβως κολλα η Χρυση Αυγη; Και οι Ανεξαρτητοι Ελληνες και το Λαος ανηκαν σε αυτο τον χωρο και εκλεχτηκαν στην χωρα μας με δημοκρατικες διαδικασιες, δεν εχει σχεση αν συμφωνω ή οχι με την πολιτικη τους, δεν σκοτωσαν ουτε απειλησαν οπως η Χρυση Αυγη. Αν εβγαινε ομως καποιος να απειλησει την Google και την Apple με φυλακιση των υπαλληλων τους επειδη πχ ο Καμμενος εβγαλε ενα mobile φυλλαδιο υποψηφιων δε νομιζεις οτι ειναι υπερβολικη χρηση της εξουσιας;
    Το ίδιο ισχύει και για τη Χρυσή Αυγή. Οταν βγήκαν δεν είχαν σκοτώσει.
    Βλέπεις πόσο εύκολα μπορεί κάποιος να διαστρέψει πράγματα ;

    Προσωπικά αποστρέφομαι οτιδήποτε ΑΚΡΟ, είτε αριστερό είτε δεξιό.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  6. #1161
    Εγγραφή
    08-05-2003
    Περιοχή
    Москва/Афины
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100МБит/сек
    ISP
    Cosmote
    Router
    Sercomm
    Σε άλλα νέα κάποιες μηχανές "παραζεστάθηκαν"

    https://twitter.com/DarthPutinKGB/st...840740352?s=19

  7. #1162
    Εγγραφή
    07-03-2006
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    516
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντικειμενικά ναι το βρίσκω λογικό. Αναλογιζόμενος τι επικράτησε μετά την πτώση με το πλιάτσικο και την κατάρρευση της χώρας ήταν μεγάλο κατόρθωμα αυτό που κατάφερε, και δεν ξέρω τι γίνεται στο εσωτερικό πλέον (αν και εν πολλοίς ανέστρεψε εκείνη την κατρακύλα αυτό δεν μπορεί να είναι αρκετό για πάντα) αλλά στο εξωτερικό και στην διπλωματία πραγματικά τα πάει εξαιρετικά. Αυτός και είναι ο λόγος που το "σύστημα" (η δημοφιλία του) τον έχει κρατήσει σε αυτήν την θέση τόσα χρόνια, όπως και την Μέρκελ φυσικά. Αν λοιπόν είναι η κορυφή του συστήματος γιατί να μην κάνει ότι κάνουν στις υπόλοιπες δημοκρατίες και να εναλλάσσει πρόσωπα και κόμματα; Αν δεν είναι η κορυφή του συστήματος γιατί πάλι να τον κρατάνε αν δεν τραβάει; Μη νομίζεις πως οι Ρώσοι δεν βλέπουν την δαιμονοποίηση που ασκείται στην χώρα τους. Άλλωστε και ο Ναβάλνι ένα 2-3% είχε.

    Όχι πως φυσικά αρνούμαι πως είναι σε θέση να ασκεί επιρροή στην πολιτική ζωή της χώρας. Αυτό έλειπε. Τα βλέπουμε άλλωστε και στην χώρα μας με τα πετσωμένα ΜΜΕ. Ας μην γελιόμαστε δεν υπάρχει πουθενά δημοκρατία, μια φενάκη είναι. Εναλλάσσονται τα πρόσωπα αλλά οι πολιτικές έχουν διαφορά στα σημεία ανάλογα ποιο τμήμα της ολιγαρχίας βρίσκεται πάνω κάθε φορά. Στην Αμερική είναι δυο κόμματα να κυριαρχούν με τεχνητές κατά βάση διαφορές ουσίες και καπέλωμα κάθε τάσης. Αν χρειαστεί βάζουν και κανένα συνειδητό ή μη λαγό (Sanders) και αφού δημιουργήσει ρεύμα τον κάνουν στην άκρη, αν περ' ελπίδα (πάμε σε άλλη χώρα τώρα) βγει "κατά λάθος" κάποιος που έχει περίεργες ιδέες (Corbyn) συντονίζεται το σύστημα για να τον ξεφορτωθεί. Σε άλλες χώρες οι βασικές πολιτικές είναι πάλι ίδιες με τους ίδιους χορηγούς με τα ίδια βασικά κόμματα και πρόσωπα που αν χρειαστεί κάνουν φέισλιφτ ή ανακυκλώνουν κάπως τα πρόσωπα ενώ αν τα πράγματα πάνε άσχημα σπρώχνουν και την ακροδεξιά. Παλιότερα αν δυσκολεύανε πολύ τα πράγματα και ο λαός πίεζε να βγει από το μαντρί, χώνανε και καμιά χούντα. Τώρα πλέον με την τεχνολογία συνήθως δεν χρειάζεται. Άρα για ποια αντιπολίτευση μιλάμε; Όλοι πρέπει να είναι εγκεκριμένοι και αν δεν είναι πρέπει να είναι πλήρως απαξιωμένοι ώστε να μην αποτελούν κίνδυνο. Τα μόνα πράγματα που δόθηκαν στον λαό ήταν μέσω των αγώνων του, τίποτα δεν χαρίστηκε. Τώρα τον έχουν πείσει πως αυτά είναι ντεμοντέ και η αντίσταση γίνεται από το ίντερνετ που έτσι και αλλιώς ελέγχουν.

    Όσον αφορά τις μεθόδους χειραγώγησης τέτοιες μεθόδους ακριβώς χρησιμοποιούν και αυτοί, για την ακρίβεια είναι οι πρώτοι διδάξαντες (εδώ παινεύονται κιόλας). Χαρακτηριστικό παράδειγμα στο thread αυτό (και χωρίς να θέλω να προσβάλω κάποιον από τους φίλους) όπου ένας ακροδεξιός τυχοδιώκτης με ψυχασθένεια τύπου Τζήμερου μέσω των ΜΜΕ και των social media περνάει στην συνείδηση του κόσμου ως αυτός που θα αποκαταστήσει την δημοκρατία στην Ρωσία. Για να μην αναφέρω fake news για WMD του Σαντάμ (τον οποίο παρεμπιπτόντως οι Δυτικοί τον βάλανε στην εξουσία και τον τροφοδότησαν γιατί η πολυσυλλεκτική προοδευτική κυβέρνηση που είχε πάρει την εξουσία τους χαλούσε τα "δημοκρατικά" σχέδια), τα χημικά του Ασάντ, το πως μας παρουσίασαν τους τρομοκράτες της Αλ-Κάιντα ως freedom fighters κλπ. Ας μην πιάσουμε και τα της χώρας μας που τα βιώνουμε όλοι. Συγνώμη αλλά πουθενά που επενέβησαν αυτοί δεν το κάνανε για το καλό του κόσμου, ακριβώς το αντίθετο. Οπότε να με συγχωρείς που δεν πιστεύω στις προθέσεις και βλέπω με κακό μάτι το κάθε τσικό τους. Και ναι είναι χειραγώγηση να λες στον άλλον τι να ψηφίσει είτε εμμέσως με ελεγχόμενη πληροφορία μέσω των social media και arbiters της αλήθειας αν όχι ξεκάθαρα fake news, είτε με εφαρμογές που σου λένε ακριβώς τι να ψηφίσεις. Και όσο να είναι το βρίσκω κάπως υποκριτικό να μιλάνε για χειραγώγηση οι μάστερ του είδους.

    Το πρόβλημα δεν το έχουν με τον Πούτιν προσωπικά αλλά με το σύστημα που είναι από πίσω του και τους χαλάει την σούπα. Για αυτόν ακριβώς τον λόγο έχουν φαγωθεί μαζί του και όλη αυτή η κλαψούρα για δικαιώματα και την δημοκρατία είναι τρίχες κατσαρές. Πραγματικά απορώ πως υπάρχει ακόμα κόσμος που τους πιστεύει. Αν δεν είναι αυτό απόδειξη της αποτελεσματικότητας του προπαγανδιστικού συστήματος τότε τι άλλο είναι;

    Αν λοιπόν ξαφνικά άλλαξαν και θέλουν να αποτάξουν το παρελθόν και για κάποιο λόγο πιστεύουν πως πρέπει να ξεκινήσουν από την Ρωσία, τότε καλό θα ήταν να μην το κάνουν με ακροδεξιούς. Θα έπειθαν περισσότερο αν στήριζαν κάποιον με προοδευτικές ιδέες που νοιάζεται για το καλό και την πρόοδο των πολιτών και της χώρας του, κάποιον ας πούμε σαν τον Αλιέντε ή τον Λουμούμπα. Αλλά βλέπεις οι συγκεκριμένοι για κάποιο λόγο καταλήξανε δολοφονημένοι από την συνομοταξία των δημοκρατών υπερασπιστών των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και στην θέση τους βάλανε χούντες. Για κάποιο λόγο έχουν αλλεργία σε τέτοιους ανθρώπους, όπως και στον καθένα που πάει ενάντια στα συμφέροντα τους, αλλά σε τέτοιους άμεμπτους σαν τους δυο παραπάνω έχουν ιδιαίτερη. Για κάποιο λόγο για την αποκατάσταση της δημοκρατίας προτιμούν τους ακροδεξιούς και τους φασίστες, πάντα... Αν δε είναι και τίποτα συνεργάτες της ναζιστικής Γερμανίας ή φασιστικής Ιαπωνίας (για να μην νομίζει κανείς πως υπήρξαν ποτέ διαφορετικοί) ακόμα καλύτερα, καθώς θα τους χρωστάνε την ζωή τους ενώ έχουν αποδείξει ήδη την ικανότητα τους να ξεπουλάνε την πατρίδα τους και τους συντοπίτες τους για ίδιον όφελος.

    Ας ξεκινήσουν από τα εν οίκω λοιπόν, αλλιώς καλύτερα να αφήσουν τον κοσμάκη να αποφασίζει μόνος του για την ζωή του και την χώρα του.
    Για καποιο λογο πολυ ευκολα εξισωνεις τα "πετσωμενα" ΜΜΕ, με φυλακισεις και δολοφονιες πολιτικων αντιπαλων. Εξηγησε μου θεωρεις πως υπαρχει οποιαδηποτε σχεση μεταξυ του ενος και του αλλου; Πως θα αναδειχθει καποιος ικανος στην αντιπολιτευση οταν ο Πουτιν τους καθαριζει σαν αγριοχορτα; Λογικο ειναι μετα ακραιοι να αποκτουν περισσοτερη προβολη, σε σχεση με πιο μετριοπαθεις; Αλλα και παλι η μοιρα τους παραμενει η ιδια, ο ανθρωπος μολις και μετα βιας γλυτωσε απο το δηλητηριο που του εβαλαν, κινηση σημα κατατεθεν της KGB. Και πραγματικα οποιος πιστευει πως ο Πουτιν ειχε αγνοια του γεγονοτος, προφανως αγνοει και την δυναμη του. Ή να θυμηθουμε τον Μπορίς Νεμτσόφ, και αυτος περιθωριακος μηπως; Και για αυτον αγνοια δηλωνει ο Πουτιν; Στην θεση του Πουτιν, αν, λεμε αν, οντως δεν ειχα δωσει τις εντολες εκτελεσης θα απαιτουσα να μαθω ποιος το κανει και να τον φερω προ των ευθυνων του.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ίδιο ισχύει και για τη Χρυσή Αυγή. Οταν βγήκαν δεν είχαν σκοτώσει.
    Βλέπεις πόσο εύκολα μπορεί κάποιος να διαστρέψει πράγματα ;

    Προσωπικά αποστρέφομαι οτιδήποτε ΑΚΡΟ, είτε αριστερό είτε δεξιό.
    Και εγω διαφωνω με τα ακρα, αλλα εξισου ακραιο ειναι να απαγορευσεις τα ακρα απο την εκπροσωπηση τους. Που ακριβως θα βαλεις την γραμμη;

    Και παλι η Χρυση Αυγη ειναι ειδικη περιπτωση, εξαρχης ξεραμε οτι ειναι ναζιστες αλλα δυστυχως βρηκαν προσφορο εδαφος να αναπτυχθουν στην κριση που περασαμε, κατι αναλογο οπως το ναζιστικο κομμα στην Γερμανια την δεκαετια του 1920. Ευτυχως η δημοκρατια μας τους εκοψε πριν γινουν κατι ανεξελεγτο.


  8. #1163
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.896
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aSMiLoN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για καποιο λογο πολυ ευκολα εξισωνεις τα "πετσωμενα" ΜΜΕ, με φυλακισεις και δολοφονιες πολιτικων αντιπαλων. Εξηγησε μου θεωρεις πως υπαρχει οποιαδηποτε σχεση μεταξυ του ενος και του αλλου; Πως θα αναδειχθει καποιος ικανος στην αντιπολιτευση οταν ο Πουτιν τους καθαριζει σαν αγριοχορτα; Λογικο ειναι μετα ακραιοι να αποκτουν περισσοτερη προβολη, σε σχεση με πιο μετριοπαθεις; Αλλα και παλι η μοιρα τους παραμενει η ιδια, ο ανθρωπος μολις και μετα βιας γλυτωσε απο το δηλητηριο που του εβαλαν, κινηση σημα κατατεθεν της KGB. Και πραγματικα οποιος πιστευει πως ο Πουτιν ειχε αγνοια του γεγονοτος, προφανως αγνοει και την δυναμη του. Ή να θυμηθουμε τον Μπορίς Νεμτσόφ, και αυτος περιθωριακος μηπως; Και για αυτον αγνοια δηλωνει ο Πουτιν; Στην θεση του Πουτιν, αν, λεμε αν, οντως δεν ειχα δωσει τις εντολες εκτελεσης θα απαιτουσα να μαθω ποιος το κανει και να τον φερω προ των ευθυνων του.


    Ελπίζω να μην λες εκείνη με το δηλητήριο. Αυτό που σκοτώνει με 100% επιτυχία αλλά τις 3 τελευταίες φορές που το χρησιμοποίησαν όλοι σώθηκαν.
    https://www.craigmurray.org.uk/archi...ream-nonsense/

    Από εκεί και πέρα δεν ξέρω τι γίνεται στην Ρωσία καθώς όλα τα νέα που μας έρχονται έχουν τεράστιο φορτίο προπαγάνδας (όπως αυτά περι υπογραφής της kgb κλπ), όπως καλή ώρα με τον ακροδεξιό που είναι η τελευταία ελπίδα της δημοκρατίας ή η ιστορία με τους Σκριπαλ. Δεν αμφιβάλλω βέβαια πως μπορεί να καθαρίσουν και κάποιο, άλλωστε έτσι γίνεται και στην Αμερική (χαρακτηριστική περίπτωση JFK, στην Ελλάδα με τους δολοφονημένους δημοσιογράφους που ποτέ δεν μάθαμε ποιος το έκανε). Για τους ηγέτες και τους πολίτες που η πονοψυχη Δύση δολοφονεί ανά την υφήλιο δεν αναφέρομαι καν γιατί φαίνεται πως δεν σε ενδιαφέρει. Εν πάση περιπτώσει ο λόγος που δεν έχουμε τόσες δολοφονίες στην Δύση είναι ακριβώς λόγω του τελειοποιημένη συστήματος προπαγάνδας και χειραγώγησης που προσφέρει πολύ καλύτερα εργαλεία.

    Από εκεί και πέρα αφού η Δύση νοιάζεται τόσο πολύ για την κατάσταση στην Ρωσία γιατί προωθεί έναν ακροδεξιό που αν βγει στο προσκήνιο θα κάνει χειρότερα; Μπορείς να μου το εξηγήσεις αυτό; Γιατί να μην υποστηρίξουν έναν μετριοπαθή που αγαπάει την πατρίδα του και τους συμπολίτες του; Έχω απαντήσει βασικά αλλά το αγνόησες. Για να καταλήξω, μπορεί να είναι ότι είναι ο Πούτιν αλλά άνθρωπος που έχει στήριξη από τους υποκριτές θα είναι καταστροφή για την χώρα. Άρα ο Πούτιν, και ο κάθε Πούτιν είναι αυτοματως καλύτερος.

    Αν δεν τον γουστάρει ο λαός ας αναδείξει κάποιον μόνος του χωρίς την παρέμβαση των "δημοκρατών", κάποιον ικανό που θέλει αυτός και όχι αυτον που θέλουν κάποιοι άλλοι.

  9. #1164
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.597
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντικειμενικά ναι το βρίσκω λογικό. Αναλογιζόμενος τι επικράτησε μετά την πτώση με το πλιάτσικο και την κατάρρευση της χώρας ήταν μεγάλο κατόρθωμα αυτό που κατάφερε, και δεν ξέρω τι γίνεται στο εσωτερικό πλέον (αν και εν πολλοίς ανέστρεψε εκείνη την κατρακύλα αυτό δεν μπορεί να είναι αρκετό για πάντα) αλλά στο εξωτερικό και στην διπλωματία πραγματικά τα πάει εξαιρετικά. Αυτός και είναι ο λόγος που το "σύστημα" (η δημοφιλία του) τον έχει κρατήσει σε αυτήν την θέση τόσα χρόνια, όπως και την Μέρκελ φυσικά. Αν λοιπόν είναι η κορυφή του συστήματος γιατί να μην κάνει ότι κάνουν στις υπόλοιπες δημοκρατίες και να εναλλάσσει πρόσωπα και κόμματα; Αν δεν είναι η κορυφή του συστήματος γιατί πάλι να τον κρατάνε αν δεν τραβάει; Μη νομίζεις πως οι Ρώσοι δεν βλέπουν την δαιμονοποίηση που ασκείται στην χώρα τους. Άλλωστε και ο Ναβάλνι ένα 2-3% είχε.

    Όχι πως φυσικά αρνούμαι πως είναι σε θέση να ασκεί επιρροή στην πολιτική ζωή της χώρας. Αυτό έλειπε. Τα βλέπουμε άλλωστε και στην χώρα μας με τα πετσωμένα ΜΜΕ. Ας μην γελιόμαστε δεν υπάρχει πουθενά δημοκρατία, μια φενάκη είναι. Εναλλάσσονται τα πρόσωπα αλλά οι πολιτικές έχουν διαφορά στα σημεία ανάλογα ποιο τμήμα της ολιγαρχίας βρίσκεται πάνω κάθε φορά. Στην Αμερική είναι δυο κόμματα να κυριαρχούν με τεχνητές κατά βάση διαφορές ουσίες και καπέλωμα κάθε τάσης. Αν χρειαστεί βάζουν και κανένα συνειδητό ή μη λαγό (Sanders) και αφού δημιουργήσει ρεύμα τον κάνουν στην άκρη, αν περ' ελπίδα (πάμε σε άλλη χώρα τώρα) βγει "κατά λάθος" κάποιος που έχει περίεργες ιδέες (Corbyn) συντονίζεται το σύστημα για να τον ξεφορτωθεί. Σε άλλες χώρες οι βασικές πολιτικές είναι πάλι ίδιες με τους ίδιους χορηγούς με τα ίδια βασικά κόμματα και πρόσωπα που αν χρειαστεί κάνουν φέισλιφτ ή ανακυκλώνουν κάπως τα πρόσωπα ενώ αν τα πράγματα πάνε άσχημα σπρώχνουν και την ακροδεξιά. Παλιότερα αν δυσκολεύανε πολύ τα πράγματα και ο λαός πίεζε να βγει από το μαντρί, χώνανε και καμιά χούντα. Τώρα πλέον με την τεχνολογία συνήθως δεν χρειάζεται. Άρα για ποια αντιπολίτευση μιλάμε; Όλοι πρέπει να είναι εγκεκριμένοι και αν δεν είναι πρέπει να είναι πλήρως απαξιωμένοι ώστε να μην αποτελούν κίνδυνο. Τα μόνα πράγματα που δόθηκαν στον λαό ήταν μέσω των αγώνων του, τίποτα δεν χαρίστηκε. Τώρα τον έχουν πείσει πως αυτά είναι ντεμοντέ και η αντίσταση γίνεται από το ίντερνετ που έτσι και αλλιώς ελέγχουν.

    Όσον αφορά τις μεθόδους χειραγώγησης τέτοιες μεθόδους ακριβώς χρησιμοποιούν και αυτοί, για την ακρίβεια είναι οι πρώτοι διδάξαντες (εδώ παινεύονται κιόλας). Χαρακτηριστικό παράδειγμα στο thread αυτό (και χωρίς να θέλω να προσβάλω κάποιον από τους φίλους) όπου ένας ακροδεξιός τυχοδιώκτης με ψυχασθένεια τύπου Τζήμερου μέσω των ΜΜΕ και των social media περνάει στην συνείδηση του κόσμου ως αυτός που θα αποκαταστήσει την δημοκρατία στην Ρωσία. Για να μην αναφέρω fake news για WMD του Σαντάμ (τον οποίο παρεμπιπτόντως οι Δυτικοί τον βάλανε στην εξουσία και τον τροφοδότησαν γιατί η πολυσυλλεκτική προοδευτική κυβέρνηση που είχε πάρει την εξουσία τους χαλούσε τα "δημοκρατικά" σχέδια), τα χημικά του Ασάντ, το πως μας παρουσίασαν τους τρομοκράτες της Αλ-Κάιντα ως freedom fighters κλπ. Ας μην πιάσουμε και τα της χώρας μας που τα βιώνουμε όλοι. Συγνώμη αλλά πουθενά που επενέβησαν αυτοί δεν το κάνανε για το καλό του κόσμου, ακριβώς το αντίθετο. Οπότε να με συγχωρείς που δεν πιστεύω στις προθέσεις και βλέπω με κακό μάτι το κάθε τσικό τους. Και ναι είναι χειραγώγηση να λες στον άλλον τι να ψηφίσει είτε εμμέσως με ελεγχόμενη πληροφορία μέσω των social media και arbiters της αλήθειας αν όχι ξεκάθαρα fake news, είτε με εφαρμογές που σου λένε ακριβώς τι να ψηφίσεις. Και όσο να είναι το βρίσκω κάπως υποκριτικό να μιλάνε για χειραγώγηση οι μάστερ του είδους.

    Το πρόβλημα δεν το έχουν με τον Πούτιν προσωπικά αλλά με το σύστημα που είναι από πίσω του και τους χαλάει την σούπα. Για αυτόν ακριβώς τον λόγο έχουν φαγωθεί μαζί του και όλη αυτή η κλαψούρα για δικαιώματα και την δημοκρατία είναι τρίχες κατσαρές. Πραγματικά απορώ πως υπάρχει ακόμα κόσμος που τους πιστεύει. Αν δεν είναι αυτό απόδειξη της αποτελεσματικότητας του προπαγανδιστικού συστήματος τότε τι άλλο είναι;

    Αν λοιπόν ξαφνικά άλλαξαν και θέλουν να αποτάξουν το παρελθόν και για κάποιο λόγο πιστεύουν πως πρέπει να ξεκινήσουν από την Ρωσία, τότε καλό θα ήταν να μην το κάνουν με ακροδεξιούς. Θα έπειθαν περισσότερο αν στήριζαν κάποιον με προοδευτικές ιδέες που νοιάζεται για το καλό και την πρόοδο των πολιτών και της χώρας του, κάποιον ας πούμε σαν τον Αλιέντε ή τον Λουμούμπα. Αλλά βλέπεις οι συγκεκριμένοι για κάποιο λόγο καταλήξανε δολοφονημένοι από την συνομοταξία των δημοκρατών υπερασπιστών των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και στην θέση τους βάλανε χούντες. Για κάποιο λόγο έχουν αλλεργία σε τέτοιους ανθρώπους, όπως και στον καθένα που πάει ενάντια στα συμφέροντα τους, αλλά σε τέτοιους άμεμπτους σαν τους δυο παραπάνω έχουν ιδιαίτερη. Για κάποιο λόγο για την αποκατάσταση της δημοκρατίας προτιμούν τους ακροδεξιούς και τους φασίστες, πάντα... Αν δε είναι και τίποτα συνεργάτες της ναζιστικής Γερμανίας ή φασιστικής Ιαπωνίας (για να μην νομίζει κανείς πως υπήρξαν ποτέ διαφορετικοί) ακόμα καλύτερα, καθώς θα τους χρωστάνε την ζωή τους ενώ έχουν αποδείξει ήδη την ικανότητα τους να ξεπουλάνε την πατρίδα τους και τους συντοπίτες τους για ίδιον όφελος.

    Ας ξεκινήσουν από τα εν οίκω λοιπόν, αλλιώς καλύτερα να αφήσουν τον κοσμάκη να αποφασίζει μόνος του για την ζωή του και την χώρα του.

    - - - Updated - - -



    Δεν χρειάζεται να μου εξηγήσεις πόσο χαζό είναι το όλο θέμα με την ignore list. Στο είχα πει και την άλλη φορά. Αφού λοιπόν το κάνεις επιλεκτικά ποιος ο λόγος να ανακοινώνεις στον άλλον πως τον βάζεις στην ignore list πέρα από το επειδή νομίζεις πως έτσι τον τιμωρείς (ποτέ δεν κατάλαβα τι είδους τιμωρία είναι αυτή) ή για να εξηγήσεις, στους άλλους κυρίως, για ποιον λόγο δεν απαντάς στα μηνύματα αυτού του ατόμου; Ρητορικό το ερώτημα.

    Τέσπα κάνε ότι θέλεις...

    Όσο για την ζωή στην Ρωσία ποτέ δεν είπα πως είναι παράδεισος. Το σίγουρο είναι πως είναι πολύ καλύτερη με τον Πούτιν απ' ότι θα ήταν αν επικρατούσε ένα τσικό των Αμερικανών ή των Γερμανών, ιδιαίτερα αν αναλογιστείς το χάος που θα δημιουργούσαν. Αν διαφωνείς πες μου μια περίπτωση που επενέβησαν για το καλύτερο.

    Το θέμα με τον Assange είναι απλό. Όσο είναι φυλακή και όσο διώκουν την δημοσιοποίηση ντοκουμέντων από τον οποιονδήποτε που αποκαλύπτει τις πομπές τους τότε δεν έχουν κανένα δικαίωμα να ομιλούν για κανέναν άλλο, ιδιαίτερο όταν το παίζουν οι υπερασπιστές της ελευθερίας και των ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Το ίδιο ισχύει για όσους έχουν θάψει το θέμα με τον Assange, λόγω εντολών, και απλά αναπαράγουν όσα στέλνει η πρεσβεία. Ανεξάρτητα από τις δικές τους πομπές.
    Αντικειμενικά ναι το βρίσκω λογικό. Αναλογιζόμενος τι επικράτησε μετά την πτώση με το πλιάτσικο και την κατάρρευση της χώρας ήταν μεγάλο κατόρθωμα αυτό που κατάφερε, και δεν ξέρω τι γίνεται στο εσωτερικό πλέον (αν και εν πολλοίς ανέστρεψε εκείνη την κατρακύλα αυτό δεν μπορεί να είναι αρκετό για πάντα) αλλά στο εξωτερικό και στην διπλωματία πραγματικά τα πάει εξαιρετικά. Αυτός και είναι ο λόγος που το "σύστημα" (η δημοφιλία του) τον έχει κρατήσει σε αυτήν την θέση τόσα χρόνια, όπως και την Μέρκελ φυσικά. Αν λοιπόν είναι η κορυφή του συστήματος γιατί να μην κάνει ότι κάνουν στις υπόλοιπες δημοκρατίες και να εναλλάσσει πρόσωπα και κόμματα; Αν δεν είναι η κορυφή του συστήματος γιατί πάλι να τον κρατάνε αν δεν τραβάει; Μη νομίζεις πως οι Ρώσοι δεν βλέπουν την δαιμονοποίηση που ασκείται στην χώρα τους. Άλλωστε και ο Ναβάλνι ένα 2-3% είχε.
    ξεχνανε ποιος ηταν αυτος που πουλησε ολη την ρωσια σε ολιγαρχες μετα την καταρρευση για ψιχουλα που οι ρωσοι δεν μπορουσαν ουτε καν να πληρωσουν το ρευμα τους
    ξεχνανε πως ολοι αυτοι οι ολιγαρχες που τυχαια πεθαναν (και δεν μιλαω καν για αυτους που ζητησαν ασυλο απο την βρετανια και το επαιζαν αθωα περιστερα) ηταν ΟΛΟΙ τους στο κολπο γκροσο
    απο ολη αυτη την κλικα μονο ενας ζει ο αμπραμοβιτς και αυτο γιατι συμφωνησε να δωσει πισω τα μεριδια του

    Το θέμα με τον Assange είναι απλό. Όσο είναι φυλακή και όσο διώκουν την δημοσιοποίηση ντοκουμέντων από τον οποιονδήποτε που αποκαλύπτει τις πομπές τους τότε δεν έχουν κανένα δικαίωμα να ομιλούν για κανέναν άλλο, ιδιαίτερο όταν το παίζουν οι υπερασπιστές της ελευθερίας και των ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Το ίδιο ισχύει για όσους έχουν θάψει το θέμα με τον Assange, λόγω εντολών, και απλά αναπαράγουν όσα στέλνει η πρεσβεία. Ανεξάρτητα από τις δικές τους πομπές.
    a
    μα δεν χρειαζεται καν να διωχθει κανεις απλα λες οτι δουλευει για την ρωσια και τελειωσε το θεμα ετσι ακριβως εκαναν για τον assange

  10. #1165
    Εγγραφή
    20-07-2021
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Το μήνυμα του Πούτιν και της Gazprom στην Ευρώπη

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  poutin.jpg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  48,8 KB 
ID: 231426

    https://www.naftemporiki.gr/story/17...om-stin-europi

  11. #1166
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Ας πάρει φόρα και ας έρθει.

  12. #1167
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.597
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    ειναι αστειο πως τυχαια δεν μιλαει κανεις για τα προβληματα που εχουν οι ρωσοι

    https://intellinews.com/long-read-ho...oaring-221422/

  13. #1168
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.896
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konig Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειναι αστειο πως τυχαια δεν μιλαει κανεις για τα προβληματα που εχουν οι ρωσοι

    https://intellinews.com/long-read-ho...oaring-221422/
    Βρήκαν ευκαιρία για πολιτικές σκοπιμότητες. Από την μια φαγώθηκαν να "απεξαρτηθούν" από το ρωσικό αέριο, έχουν ανακοίνωσει ήδη σχέδιο περί πράσινης μετάβασης και οριστικής αποδέσμευσης ενώ τα θέματα με την Ουκρανία είναι δεδομένα, από την άλλη κατηγορούν την Ρωσία πως δεν στέλνει παραπάνω αέριο και μάλιστα από μια διαδρομή που απαιτούν αυτοί και δεν συμφέρει την Ρωσία τόσο για οικονομικούς όσο και για πολιτικούς λόγους την στιγμή που υπάρχει εναλλακτική.

    Απλα τα παιχνίδια τους θα τα πληρώσουμε εμείς πάλι.

  14. #1169
    Εγγραφή
    20-07-2021
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρήκαν ευκαιρία για πολιτικές σκοπιμότητες. Από την μια φαγώθηκαν να "απεξαρτηθούν" από το ρωσικό αέριο, έχουν ανακοίνωσει ήδη σχέδιο περί πράσινης μετάβασης και οριστικής αποδέσμευσης ενώ τα θέματα με την Ουκρανία είναι δεδομένα, από την άλλη κατηγορούν την Ρωσία πως δεν στέλνει παραπάνω αέριο και μάλιστα από μια διαδρομή που απαιτούν αυτοί και δεν συμφέρει την Ρωσία τόσο για οικονομικούς όσο και για πολιτικούς λόγους την στιγμή που υπάρχει εναλλακτική.

    Απλα τα παιχνίδια τους θα τα πληρώσουμε εμείς πάλι.
    Πρασινη αναπτυξη για την Δυση, οπως τα πρασινα αλογα.

    Ας καθονται στην Δυση να παιζουν, με το αν γυρισε η τουρμπινα της ανεμογεννητριας, ή αν εβγαλε ήλιο σημερα.
    Καλα ολα αυτα, δε λεω, αλλα στην πραξη παιζουν πολλες παραμετροι...
    Ενεργειακη αυτονομια καθε χωρας (οσο το δυνατον), κοστος ρευματος σε νοικοκυρια και επιχειρησεις, σταθεροτητα στην παροχη.

    Οι τυποι που μας κυβερνουν, κοιτουν να πιασουν τους 'στοχους΄, διχως να λογαριαζουν τιποτε αλλο.
    Α, και η καραμελα της 'κλιματικης αλλαγης', κασετα που θα παιζει συνεχεια απο εδω και περα...

    Η Ρωσια εχει το αεριο της, και παλι καλα μας φερετε, με τοσες αηδιες που κανουν οι Ευρωπαιοι...

    Ακομη και το WIRED τους πηρε ειδηση....
    Αρθρο απο το wired.
    https://www.wired.com/story/the-grid...le-revolution/

  15. #1170
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest

Σελ. 78 από 81 ΠρώτηΠρώτη ... 5868737677787980 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-15, 02:18
  2. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-15, 04:20
  3. Που είναι ο δίσκος; οεο;
    Από sonic στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-14, 14:58
  4. Πολυ καταναλωση CPU που οφείλεται;
    Από stelios4711 στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-14, 08:32
  5. Που είναι ο ήχος; Help...
    Από dpas στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-14, 20:42

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας