Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.688
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ο όρος Ransomware αποδίδεται σε ένα ευρύ φάσμα κακόβουλου λογισμικού (malware), που μετά την μόλυνση ενός υπολογιστή, κλειδώνει και κρυπτογραφεί μέρος ή όλο το Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2015-04-14-image-8.jpg 
Εμφανίσεις:  237 
Μέγεθος:  106,1 KB 
ID: 153823περιεχόμενο ενός υπολογιστή και απαιτεί χρηματικό αντίτιμο για να το ξεκλειδώσει.

    Ο πρόσφατος εντοπισμός από την μονάδα αντιμετώπισης τεχνολογικού εγκλήματος της Ολλανδικής αστυνομίας (National High Tech Crime Unit (NHTCU)) ενός server που περιείχε κλειδιά κρυπτογράφησης του CoinVault -ένα γνωστό ransomware που επιτίθεται σε υπολογιστές με Windows- οδήγησε στην κατασκευή από την Kaspersky, ενός εργαλείου που μπορεί να ξεκλειδώσει τον σκληρό δίσκο του θύματος, χωρίς να απαιτείται η πληρωμή οποιουδήποτε ποσού.

    Η Kaspersky που επιλέχθηκε από την Ολλανδική αστυνομία για την ανάπτυξη του, αναφέρει πως το decryption tool της λειτουργεί σε κάποιες περιπτώσεις "κλειδωμένων" υπολογιστών λόγω των λίγων κλειδιών που έχουν ως τώρα εντοπιστεί. Η προοπτική είναι να προστίθενται νέα κλειδιά κάθε φορά που εντοπίζονται από τις αρχές, ώστε να γίνεται όλο και πιο αποτελεσματικό.

    Πηγή : Techspot

  2. #2
    Εγγραφή
    01-02-2011
    Περιοχή
    Δράμα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    516
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΥΡΙΑ
    Router
    Thomson TG585 v8
    Δεν ειναι αυτο με τα 100 ευρω και την ελληνικη αστυνομια ? Επανερχοταν με μια επαναφορα συστηματος και ενα απλο σκαναρισμα... Η το μπερδευω με κατι αλλο η θα λυθουν τα χερια του κοσμου γιατι το εχω ακουσει απειρες φορες. Καθε τριτος το κολλουσε.
    AMD FX-8350 | ASUS M5A97 R2.0 | Kingston HyperX Beast 1866mhz 8gb | PowerColor HD7870 myst edition 2gb | XFX PRO550w | WesternDigital 1TB | Kingston SSDNow 300 60GB | Zalman Z11

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iptamenos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειναι αυτο με τα 100 ευρω και την ελληνικη αστυνομια ? Επανερχοταν με μια επαναφορα συστηματος και ενα απλο σκαναρισμα... Η το μπερδευω με κατι αλλο η θα λυθουν τα χερια του κοσμου γιατι το εχω ακουσει απειρες φορες. Καθε τριτος το κολλουσε.
    Οχι δυστυχώς δεν είναι εκείνο, ψάξε για cryptolocker

  4. #4
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Είναι άραγε τόσο συνηθισμένο τελικά;
    Έχω δει μόλυνσεις που απλώς είναι το μήνυμα στο παράθυρο του browser και πρέπει απλώς να βρεις τρόπο να το κλείσεις, έχω δει μόλυνση που με ένα βαθύ σκανάρισμα έφευγε αλλά ούτε έχω δει ούτε έχω ακούσει από κάποιον ότι τα αρχεία του όντως έχουν κρυπτογραφηθει.

  5. #5
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    579
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τα πράγματα είναι χειρότερα διότι ξεφυτρώνουν διάφορες παραλλαγές, εντελώς διαφορετικές, πχ
    http://www.bleepingcomputer.com/viru...rmation#shadow

    Τι θα κάνει η Kaspersky, θα βγάλει εργαλείο π.χ. και για τον torrentLocker - και πότε; δεν ξέρεις από που θα σου έρθει.
    Όσο οι χρήστες βασίζονται κύρια στα antivirus, θα ζουν με το άγχος και τον φόβο.

  6. #6
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.850
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1020/13556kbps
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    16.2(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ναι, αλλά για να εγκαταστεθεί στο δίσκο σου δεν πρέπει κι εσύ να πατήσεις ότι π.χ. αποδέχεσαι κάτι που δεν θα έπρεπε; Δεν είναι τόσο απλό να εγκατασταθεί κάτι τέτοιο σε ένα υπολογιστή νομίζω. Κάνω λάθος;

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 56
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-15, 23:36
  2. Πως κανω την fgets να διαβαζει καποιες συγκεκριμενες γραμμες; π.χ. 6 πρωτες.
    Από petran_18 στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-14, 00:10
  3. Μηνύματα: 53
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-14, 22:11
  4. Tι μπορεί να πάθει ο άνθρωπος για ένα λογότυπο με το bitcoin
    Από nikraven στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-14, 13:34
  5. Πεταει ενα παραθυρο που μιλαει για σφαλμα.
    Από Theodore41 στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-14, 22:16

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας