Σελ. 205 από 1234 ΠρώτηΠρώτη ... 185195200203204205206207210215225 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.061-3.075 από 18500

Θέμα: Inalan

  1. #3061
    Εγγραφή
    17-04-2017
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    INALAN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kootoomootoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    για ποια παιχνίδια μιλάς εσύ; εμένα αυτό που με εντυπωσιάζει είναι τα 30-31 ms σε Βιέννη
    Κλασικά online games, fifa , battlefield κλπ. Πχ σε fifa 17 που γίνεται σύνδεση P2P μεταξύ των χρηστών, συνδέομαι πλέον με χειρότερο ping συνήθως. Για κάποιον λόγο είναι κλειδωμένο το QoS στο ρούτερ (quality of service) και δεν μπορώ να το κάνω enable.

  2. #3062
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Θα παρακαλέσω για τελευταία φόρα, ΤΟ ΝΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ INALAN ευχαριστώ!

  3. #3063
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Christos_kk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κλασικά online games, fifa , battlefield κλπ. Πχ σε fifa 17 που γίνεται σύνδεση P2P μεταξύ των χρηστών, συνδέομαι πλέον με χειρότερο ping συνήθως. Για κάποιον λόγο είναι κλειδωμένο το QoS στο ρούτερ (quality of service) και δεν μπορώ να το κάνω enable.
    Αν μπορείς δώσε μας διευθύνσεις IP για να δοκιμάσουμε να δούμε πως πάει.

  4. #3064
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    δεν υπάρχει κάτι να δοκιμάσεις φίλε μου όπως είπε εξ αρχής ο καινούργιος φίλος μας και χρήστης των υπηρεσιών της INALAN παίζει online games (FIFA 17 , Battlefield) δεν νομίζω να έχει κανένα νόημα να μας δώσει IP για να κάνουμε ping είναι συγκεκριμένοι σέρβερς φαντάζομαι κάπου στην ευρώπη.

    το μόνο που μπορεί να πει για να δοκιμάσουν άλλοι χρήστες της INALAN είναι αν παίζει μέσω Η/Υ ή μέσω Κονσόλας και αν μπορεί με κάποιο τρόπο να τραβήξει κάποιο SCREENSHOT για να δούμε τι ακριβώς εννοεί

    γιατί μπορεί ο φίλος π.χ να νομίζει ότι επειδή έχει σύνδεση FTTH 100Mbps/100Mbps θα έπρεπε να παίζει με 10-20-30ms ping καθώς αυτό φυσικά δεν ισχύει μιας και αρκετοί φίλοι που είναι στο εξωτερικό με αρκετές καλές συνδέσεις παίζουν με 50-60ms ping για αυτό όπως είπα θεωρώ φυσιολογικό το ping που εγώ παίζω τα Online Games στην κονσόλα με την σύνδεση που έχω.

    όταν με το καλό αποκτήσουμε και εμείς ταχύτητες Gbps τότε θα δούμε τι θα αλλάξει...

  5. #3065
    Εγγραφή
    28-01-2012
    Περιοχή
    peristeri
    Μηνύματα
    2.071
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    Nova
    Router
    tplink archer vr900
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν υπάρχει κάτι να δοκιμάσεις φίλε μου όπως είπε εξ αρχής ο καινούργιος φίλος μας και χρήστης των υπηρεσιών της INALAN παίζει online games (FIFA 17 , Battlefield) δεν νομίζω να έχει κανένα νόημα να μας δώσει IP για να κάνουμε ping είναι συγκεκριμένοι σέρβερς φαντάζομαι κάπου στην ευρώπη.

    το μόνο που μπορεί να πει για να δοκιμάσουν άλλοι χρήστες της INALAN είναι αν παίζει μέσω Η/Υ ή μέσω Κονσόλας και αν μπορεί με κάποιο τρόπο να τραβήξει κάποιο SCREENSHOT για να δούμε τι ακριβώς εννοεί

    γιατί μπορεί ο φίλος π.χ να νομίζει ότι επειδή έχει σύνδεση FTTH 100Mbps/100Mbps θα έπρεπε να παίζει με 10-20-30ms ping καθώς αυτό φυσικά δεν ισχύει μιας και αρκετοί φίλοι που είναι στο εξωτερικό με αρκετές καλές συνδέσεις παίζουν με 50-60ms ping για αυτό όπως είπα θεωρώ φυσιολογικό το ping που εγώ παίζω τα Online Games στην κονσόλα με την σύνδεση που έχω.

    όταν με το καλό αποκτήσουμε και εμείς ταχύτητες Gbps τότε θα δούμε τι θα αλλάξει...
    Δεν παιζει ρολο η ταχυτητα (έννοειται πανω απο 2 Mbps) αλλα η αποσταση απο τον σερβερ και απο ποσα "μηχανηματα" παιρναει.
    Αρα οι gamer να ευχονται να ερθει κανενας σερβερ στην αθηνα αν θελουν να δουν καλα ping και αποκριση

  6. #3066
    Εγγραφή
    22-09-2014
    Μηνύματα
    839
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei HG8245T
    Να πω και εγώ κάτι σαν συνδρομητής πλέων. 30-32 ping σε Βιέννη, 50-52 σε Λουξεμβούργο είναι μια χαρά αν και τα 1-2 σε Αθήνα είναι μια χαρά για cogent. Μη ξεχνάμε, δεν έχει δική της σύνδεση με το εξωτερικό αλλά χρησιμοποιεί cogent και seabone.

  7. #3067
    Εγγραφή
    17-04-2017
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    INALAN
    Παιδιά, γνωρίζω ποιες είναι οι νορμάλ αποκρίσεις και από ποιους παράγοντες επηρρεάζονται... Ειδικά στα online games παίζουν ρόλο και οι πιθανοί ενδιάμεσοι σέρβερς αλλά και το ίντερνετ και οι αποκρίσεις του "παίχτη" με τον οποίο συνδέεσαι. Απλά σας μεταφέρω μια γενική αίσθηση που έχω.
    Μοναδική απορία που έχω είναι το κατά πόσο επηρεάζει η απουσία του IPv6 και του QoS το online gaming...

  8. #3068
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kootoomootoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να πω και εγώ κάτι σαν συνδρομητής πλέων. 30-32 ping σε Βιέννη, 50-52 σε Λουξεμβούργο είναι μια χαρά αν και τα 1-2 σε Αθήνα είναι μια χαρά για cogent. Μη ξεχνάμε, δεν έχει δική της σύνδεση με το εξωτερικό αλλά χρησιμοποιεί cogent και seabone.
    καλύτερα για μένα η cogent από την seabone.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mike_871 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν παιζει ρολο η ταχυτητα (έννοειται πανω απο 2 Mbps) αλλα η αποσταση απο τον σερβερ και απο ποσα "μηχανηματα" παιρναει.
    Αρα οι gamer να ευχονται να ερθει κανενας σερβερ στην αθηνα αν θελουν να δουν καλα ping και αποκριση
    οι gamer αγαπητέ μου φίλε γνωρίζουν πάρα πολύ καλά ότι δεν πρόκειται να έρθει κανένας σέρβερ στην ελλάδα εκτός από την προσπάθεια λίγων "ελληνικών ομάδων" κυρίως στο PC Online Gaming που διατηρούν μερικούς σέρβερς στην χώρα μας την ελλάδα με το ανάλογο κόστος.

    όλα αυτά τα παιχνίδια φιλοξενούνται σε χώρες όπως η Γερμανία , η Αγγλία (δεν ξέρω τους λόγους που το κάνουν) πάντως κάτι θα ξέρουν.

  9. #3069
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων

    οι gamer αγαπητέ μου φίλε γνωρίζουν πάρα πολύ καλά ότι δεν πρόκειται να έρθει κανένας σέρβερ στην ελλάδα εκτός από την προσπάθεια λίγων "ελληνικών ομάδων" κυρίως στο PC Online Gaming που διατηρούν μερικούς σέρβερς στην χώρα μας την ελλάδα με το ανάλογο κόστος.

    όλα αυτά τα παιχνίδια φιλοξενούνται σε χώρες όπως η Γερμανία , η Αγγλία (δεν ξέρω τους λόγους που το κάνουν) πάντως κάτι θα ξέρουν.
    Ο λόγος είναι πολύ απλός που δεν υπάρχουν server στην Ελλάδα. Μπορεί το ιντερνετ και γενικά οι εταιρείες να έχουν διάφορες συνδέσεις με το εξωτερικό και με διαφορετικές χώρες αλλά η Γερμανία και η Αγγλία είναι κομβικές χώρες. Δηλαδή αν ένας Σουηδός ήθελε να παίξει σε έναν server του BF και ήταν Ελλάδα ο server τότε τα "hops" που θα χρειαζόταν θα ήταν πολύ περισσότερα και έτσι το ping θα ανέβαινε.

    Οπότε οι server καταλήγουν εκεί.

    Και 1gbps να έβαζε η inalan πάλι το ping το ίδιο θα ήταν σε αυτά τα νούμερα ταχύτητας δεν παίζει ρόλο.

    Όσο αφορά τα hops που έχεις σε έναν server με ένα tracert μπορείς πολύ εύκολα να το βρεις
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος adiS : 19-04-17 στις 10:41.

  10. #3070
    Εγγραφή
    12-03-2006
    Μηνύματα
    1.414
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    HUAWEI HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο λόγος είναι πολύ απλός που δεν υπάρχουν server στην Ελλάδα.
    To bandwidth ήταν (και ακόμα είναι) εξαιρετικά ακριβό. Με την Inalan θα μπορούσες να σηκώσεις ένα ή 2 server, από την άλλη μεριά πολλά από τα παιχνίδια πλέον δεν σε αφήνουν πλέον να το κάνεις.

  11. #3071
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Με την inalan φυσικά και μπορείς να σηκώσεις server αρκεί φυσικά να πας σε επαγγελματικό πακέτο. Γιατί με το όριο που υπάρχει στο upload(όπως έχει αναφερθεί εδώ σε άλλα posts) θα υπήρχε πρόβλημα.

    Αλλά και πάλι θα εξυπηρετούσε μόνο εγχώριους παίκτες και λίγους από το εξωτερικό λόγο ping. Πχ αν δεν κάνω λάθος με την Βουλγαρία δεν έχουμε απευθείας σύνδεση οπότε θα πρέπει να πάει η δρομολόγηση Γερμανία ή Γαλλία ή Αγγλία και μετά να γυρίσει εδώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος adiS : 19-04-17 στις 10:54.

  12. #3072
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Προφανώς και μπορείς να σηκώσεις ότι server θες, αρκεί να μη ξεπερνάς τα όρια.
    Δε βλέπω το λόγο να μη μπορώ να σηκώσω σελίδες/ftp/ssh/web services ή οτιδήποτε άλλο, εάν μένω εντός ορίων.

    Όσο για Βουλγαρία, μερικές Βουλγάρικες IP τις χτυπάμε απευθείας και μερικές άλλες πάμε μέσω υπόλοιπης Ευρώπης.
    Δεν έχω πρόχειρα traceroutes αλλά είναι δοκιμασμένο. Στις απευθείας έχουμε ping ~12-13ms αν θυμάμαι καλά.

  13. #3073
    Εγγραφή
    22-09-2014
    Μηνύματα
    839
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei HG8245T
    Η cogent πάει Βουλγαρία και Ρουμανία περίπου 11-13 και 17-19 ping αντίστοιχα

  14. #3074
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Ναι κύριοι δεν διαφωνώ παράδειγμα έδωσα για την Βουλγαρία, προφανώς εξαρτάται από ποια εταιρεία βγαίνουν στο εξωτερικό και αν έχει σύνδεση απευθείας με την χώρα που είναι ο server.

  15. #3075
    Εγγραφή
    22-09-2014
    Μηνύματα
    839
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei HG8245T
    Σε γενικά επίπεδα είναι αρκετά καλή η δρομολόγηση για την τιμή και πόσο μάλλον η ταχύτητα με το burst, upload σταθερά 150 το λιγότερο και down 130 το λιγότερο, μιλάω για σερβερ εξωτερικού. Ισχύει αυτό που λες για Βουλγαρία ελάχιστες φορές έχω δει να πάει μέσω Βιέννης και Μετά Βουλγαρία

Σελ. 205 από 1234 ΠρώτηΠρώτη ... 185195200203204205206207210215225 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας