Σελ. 335 από 1237 ΠρώτηΠρώτη ... 315325330333334335336337340345355 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.011-5.025 από 18550

Θέμα: Inalan

  1. #5011
    Εγγραφή
    27-04-2015
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1GB download/upload
    ISP
    inalan.gr
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την κεντρική γραμμή που περνά η οπτική, στη δεύτερη φάση γίνονται οι κάθετες οδεύσεις προς τους πελάτες (υπό προϋποθέσεις) μέχρι μέγιστο μήκος 200 μέτρων. Δεν γίνεται επέκταση πέραν αυτής της απόστασης.
    Με απλά λόγια η περιοχή κάλυψης είναι το μέγιστο 400 μέτρα εκατέρωθεν του κεντρικού κορμού κι εφόσον υπάρχουν τουλάχιστον 10 ενδιαφερόμενοι πελάτες.
    Καλησπέρα σας.

    Η απάντησή σας είναι πολύ σωστή,αν και τονίζουμε ξανά και ξανά πως ο κάθε ενδιαφερόμενος καλό είναι να μας καλεί και να κοιτάμε μαζί την κάθε μια οδό. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και το να απαντάμε έτσι γενικά, δεν είναι πάντα ακριβές.
    Όσον αφορά τον αριθμό των 10 ενδιαφερομένων. Δεν υπάρχει ένας στάνταρ αριθμός. Σίγουρα όσο περισσότεροι, τόσο πιο γρήγορα προχωράνε οι διαδικασίες. Δεν έχουμε μιλήσει όμως ποτέ με αριθμούς. Ξαναλέμε, πως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και οι παράγοντες που παίζουν ρόλο ώστε να δοθεί η τελική απάντηση - εφικτή η σύνδεση ή όχι, ακόμα περισσότεροι.

  2. #5012
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Πολύ σωστά λέτε ότι καλύτερη ενημέρωση γίνεται με απ' ευθείας επικοινωνία του ενδιαεφόρεμου με σας, αφού κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.
    Ωστόσο το νούμερο των "10 τουλάχιστον πελατών", το έχετε εσείς αναφέρει παλαιότερα (στο link που παρέθεσα).

  3. #5013
    Εγγραφή
    09-03-2004
    Περιοχή
    Ag. Paraskevi / Athens
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Custom
    Router
    PfSense - Mikrotik
    Ναι.... Απευθειας επικοινωνια....................

    Μετα απο 75 (εβδομηντα πεντε) μερες αναμονη να με παρουν τηλεφωνο (και τρεις -3- δικες μου κλησεις οπου η κοπελια με διαβεβαιωσε οτι θα με παρει ο αρμοδιος _αυθημερον_, και κρατησε και το κινητο μου),

    εδεησε ο πΟΤΕ να μας ενταξει στο VDSL και μου εστειλε επιστολη οτι στις 15 Ιουνιου η καμπινα θα ειναι ετοιμη και θα δεχεται συνδεσεις.

    Thanks for the fish.

  4. #5014
    Εγγραφή
    28-02-2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1/1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    UDM-Pro
    Με το Δήμο Χαλανδρίου είναι γενικά καλή η συνεργασία/επικοινωνία; Προχωράνε οι αιτήσεις;

  5. #5015
    Εγγραφή
    27-04-2015
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1GB download/upload
    ISP
    inalan.gr
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ σωστά λέτε ότι καλύτερη ενημέρωση γίνεται με απ' ευθείας επικοινωνία του ενδιαεφόρεμου με σας, αφού κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.
    Ωστόσο το νούμερο των "10 τουλάχιστον πελατών", το έχετε εσείς αναφέρει παλαιότερα (στο link που παρέθεσα).
    Καλημέρα σας.
    Παραλείψαμε να πατήσουμε το λινκ.
    Η δημοσίευση αυτή έχει σχεδόν 2 χρόνια και σίγουρα έκτοτε έχουν αλλάξει κάποια πράγματα. Συν του ότι μιλούσε για συγκεκριμένη περιοχή. Επίσης εάν οι αποστάσεις ήταν μεγάλες, εξού και η απάντηση με αριθμό για να γίνει εφικτή η σύνδεση του ενδιαφερόμενου. Οπότε και πάλι, ήταν υποκειμενική σαν απάντηση.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jimios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το Δήμο Χαλανδρίου είναι γενικά καλή η συνεργασία/επικοινωνία; Προχωράνε οι αιτήσεις;
    Αργά και σταθερά επεκτεινόμαστε σιγά - σιγά.Όμως δυστυχώς οι άδειες καθυστερούν αρκετά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος INALAN TEAM : 19-04-18 στις 10:06.

  6. #5016
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από INALAN TEAM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η δημοσίευση αυτή έχει σχεδόν 2 χρόνια και σίγουρα έκτοτε έχουν αλλάξει κάποια πράγματα. Συν του ότι μιλούσε για συγκεκριμένη περιοχή. Επίσης εάν οι αποστάσεις ήταν μεγάλες, εξού και η απάντηση με αριθμό για να γίνει εφικτή η σύνδεση του ενδιαφερόμενου. Οπότε και πάλι, ήταν υποκειμενική σαν απάντηση.
    Καλές είναι οι διπλωματικές απαντήσεις, αλλά να υπάρχει μια συνέχεια σε αυτές.
    Σωστά λέτε ότι απαντήσατε σε ερώτημα για συγκεκριμένη περιοχή (εκτός πλάνου), αλλά παραλείψατε ότι το σχετικό ερώτημα του φίλου προήλθε μετά από δική σας ανακοίνωση (λίγες μέρες πριν) για τα έργα Ν.Ιωνίας και Γαλατσίου. Επίσης στο ενδιάμεσο αρκετοί έθεσαν σχετικά ερωτήματα τι σημαίνει αυτός ο αριθμός, που έμειναν αναπάντητες.

    Η αλήθεια είναι ότι έκτοτε δεν αναφέρεται συγκεκριμένο αριθμό αλλά το αφήνεται στο φλου με χρήση πληθυντικού ("και άλλοι ενδιαφερόμενοι"), παραπέμποντας σε τηλεφωνική επικοινωνία.

  7. #5017
    Εγγραφή
    27-04-2015
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1GB download/upload
    ISP
    inalan.gr
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλές είναι οι διπλωματικές απαντήσεις, αλλά να υπάρχει μια συνέχεια σε αυτές.
    Σωστά λέτε ότι απαντήσατε σε ερώτημα για συγκεκριμένη περιοχή (εκτός πλάνου), αλλά παραλείψατε ότι το σχετικό ερώτημα του φίλου προήλθε μετά από δική σας ανακοίνωση (λίγες μέρες πριν) για τα έργα Ν.Ιωνίας και Γαλατσίου. Επίσης στο ενδιάμεσο αρκετοί έθεσαν σχετικά ερωτήματα τι σημαίνει αυτός ο αριθμός, που έμειναν αναπάντητες.

    Η αλήθεια είναι ότι έκτοτε δεν αναφέρεται συγκεκριμένο αριθμό αλλά το αφήνεται στο φλου με χρήση πληθυντικού ("και άλλοι ενδιαφερόμενοι"), παραπέμποντας σε τηλεφωνική επικοινωνία.
    Πολύ σωστά, καθώς η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και ενημερώνουμε ανάλογα τον εκάστοτε ενδιαφερόμενο.
    Παραπέμπουμε σε τηλεφωνική επικοινωνία γιατί:
    α) ο πελάτης θα μιλήσει με αρμόδιο εκπρόσωπο, μιας και έχουμε τονίσει πολλές φορές πως το φόρουμ εμπίπτει στο τμήμα του μάρκετινγ και όχι στων τεχνικών και κατασκευαστικών ζητημάτων. Παρ όλα αυτά, μπορεί να υπάρξει σαφώς μια γενική ενημέρωση.
    β) είναι αδύνατον και επικίνδυνο να μας γράφει δημόσια ο κάθε ενδιαφερόμενος εδώ την ακριβή οδό του και το ονομ/μο του ώστε να μπορέσουμε να τον ενημερώσουμε κατάλληλα και συγκεκριμένα.
    γ) εάν δεν έχει πρόβλημα και θέλει να το κάνει, δημόσια και εμείς θα δώσουμε την εκτίμησή μας, όσο πιο λεπτομερή γίνεται.

  8. #5018
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ωραία όλα αυτά, αλλά το ερώτημα παραμένει. Πόσος στο περίπου είναι αυτός ο αριθμός, ώστε κανείς να γνωρίζει στο τι να περιμένει, ειδικά στις περιοχές που είναι υπό ανάπτυξη άρα δεν έχετε ακόμη στήσει το δίκτυο και δεν υπάρχουν ενεργοί πελάτες. Εφόσον χρησιμοποιείται αόριστα τον πληθυντικό, είναι 2, 5, 10 ή αρκετά παραπάνω;

  9. #5019
    Εγγραφή
    30-04-2007
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    248/214Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Huawei HG8546M
    Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο. Περιμένω να λήξει το συμβόλαιο με τη Cyta για να έρθω σε 'σας. Έχετε βάλει κουτί κάτω στην πολυκατοικία μου στο Γαλάτσι (λόγω παλαιότερης αίτησής μου, αλλά λόγω του ότι ο δήμος αργούσε να σας δώσει τότε άδειες αναγκάστικα να ανανεώσω με τη Cyta). Όταν είναι να κάνω αίτηση σε 'σας, πώς θα μάθω από πού θα περάσει η οπτική για να ενημερώσω τον διαχειριστή της πολυκατοικίας μου. Εγώ βρίσκομαι στον 3ο και τελεταίο όροφο σε μεσαίο διαμέρισμα. Δεξιά και αριστερά μου έχει άλλα διαμερίσματα. Ρωτώ αυτό γιατί δεν θέλω να έρθει ο τεχνικός εκείνη τη μέρα και να πει τελευταία στιγμή "θα περάσει από δω" και μετά να έχω θέμα με τον διαχειριστή και την πολυκατοικία εν γένει!

  10. #5020
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία όλα αυτά, αλλά το ερώτημα παραμένει. Πόσος στο περίπου είναι αυτός ο αριθμός, ώστε κανείς να γνωρίζει στο τι να περιμένει, ειδικά στις περιοχές που είναι υπό ανάπτυξη άρα δεν έχετε ακόμη στήσει το δίκτυο και δεν υπάρχουν ενεργοί πελάτες. Εφόσον χρησιμοποιείται αόριστα τον πληθυντικό, είναι 2, 5, 10 ή αρκετά παραπάνω;
    Αγαπητέ μου, μην πέφτεις στην παγίδα και επαναλαμβάνεσαι. Έχει ήδη απαντηθεί. Χρησιμοποιείται αόριστα γιατί δεν είναι ορισμένο και εξετάζεται κατα περίπτωση. Όπως και να έχει, ο κάθε ενδιαφερόμενος θα πρέπει να επικοινωνεί με την τηλ. εξυπηρέτηση της εταιρείας. Αντιλαμβάνομαι τι ζητάς αλλά δεν έχει νόημα να προσπαθείς ξανά αφού δεν υπάρχει ορισμένος αριθμός, οπότε τι να σου απαντήσει ο εκπρόσωπος εδώ.
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



  11. #5021
    Εγγραφή
    27-04-2015
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1GB download/upload
    ISP
    inalan.gr
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kaneda Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο. Περιμένω να λήξει το συμβόλαιο με τη Cyta για να έρθω σε 'σας. Έχετε βάλει κουτί κάτω στην πολυκατοικία μου στο Γαλάτσι (λόγω παλαιότερης αίτησής μου, αλλά λόγω του ότι ο δήμος αργούσε να σας δώσει τότε άδειες αναγκάστικα να ανανεώσω με τη Cyta). Όταν είναι να κάνω αίτηση σε 'σας, πώς θα μάθω από πού θα περάσει η οπτική για να ενημερώσω τον διαχειριστή της πολυκατοικίας μου. Εγώ βρίσκομαι στον 3ο και τελεταίο όροφο σε μεσαίο διαμέρισμα. Δεξιά και αριστερά μου έχει άλλα διαμερίσματα. Ρωτώ αυτό γιατί δεν θέλω να έρθει ο τεχνικός εκείνη τη μέρα και να πει τελευταία στιγμή "θα περάσει από δω" και μετά να έχω θέμα με τον διαχειριστή και την πολυκατοικία εν γένει!
    Πριν λήξει, τουλάχιστον 1 μήνα πριν, να μας καλέσετε και να αιτηθείτε να γίνει εκ νέου μελέτη και χαρτογράφηση. Να συνεννοηθείτε με τον διαχειριστή σας να είναι παρών και όταν έρθει ο τεχνικός να καταλήξετε όλοι μαζί στην τελική πορεία του καλωδίου.
    Ή πολύ απλά να ρωτήσατε τον διαχειριστή πως επιτρέπει να γίνει και την ημέρα της εγκατάστασης να ενημερώσετε τον τεχνικό μας.

    Όλα αυτά υπό την προϋπόθεση πως θα μπορούμε να σκάψουμε και θα έχουμε κάποια άδεια από τον Δήμο. Πράγμα που ακόμα δεν συμβαίνει,δυστυχώς.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος INALAN TEAM : 19-04-18 στις 14:21. Αιτία: συμπλήρωση

  12. #5022
    Εγγραφή
    30-04-2007
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    248/214Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Huawei HG8546M
    Μελέτη κι χαρτογράφηση για ποιον λόγο αν επιτρέπεται απο τη στιγμή που έχω ήδη κουτί της Inalan στην πολυκατοικία; Λόγω παλιότερης αίτησης μου είχατε σκαψει απο Κουντουριώτου και ανεβάσατε γραμμή μέχρι την πολυκατοικία μου στην Ελπίδος όπου και τοποθετήσατε το γνωστό σε όλους μας κουτί.

  13. #5023
    Εγγραφή
    27-04-2015
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1GB download/upload
    ISP
    inalan.gr
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kaneda Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μελέτη κι χαρτογράφηση για ποιον λόγο αν επιτρέπεται απο τη στιγμή που έχω ήδη κουτί της Inalan στην πολυκατοικία; Λόγω παλιότερης αίτησης μου είχατε σκαψει απο Κουντουριώτου και ανεβάσατε γραμμή μέχρι την πολυκατοικία μου στην Ελπίδος όπου και τοποθετήσατε το γνωστό σε όλους μας κουτί.
    Το κουτί είναι έτοιμο? Ή άδειο? Δεν έχουμε καταλάβει ακόμα.

  14. #5024
    Εγγραφή
    30-04-2007
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    248/214Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Huawei HG8546M
    Το κουτί ειναι κανονικά έτοιμο με οπτική μέσα.

  15. #5025
    Εγγραφή
    09-03-2004
    Περιοχή
    Ag. Paraskevi / Athens
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Custom
    Router
    PfSense - Mikrotik
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από INALAN TEAM Εμφάνιση μηνυμάτων
    α) ο πελάτης θα μιλήσει με αρμόδιο εκπρόσωπο,
    Εχω καλεσει τρεις (3) φορες μεσα σε δυομισυ μηνες, και ο "αρμοδιος" παντα ειναι απασχολημενος, αλλα "θα με παρει αυτος", και η ωρα ειναι δωδεκα κι ουτ' ενα τηλεφωνημα που λεει και το λαικο ασμα.. Δυομισυ μηνες βρε παιδια!

    Καθε φορα απ' αυτες τις 3, η ευγενεστατη κοπελια μου λεει ακριβως τα ιδια, "ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΕΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΣΗΜΕΡΑ".

    Μην τον ειδατε τον Παναη.

Σελ. 335 από 1237 ΠρώτηΠρώτη ... 315325330333334335336337340345355 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας