Σελ. 6 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 45678111626 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 18565

Θέμα: Inalan

  1. #76
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xarisv13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    παντως θεωρω λιγο αδικο να εχουν ιντερνετ μον στην μεταμορφωση
    Αυτό λένε και όλοι οι άλλοι για τις περιοχές που δεν μένουν

  2. #77
    Εγγραφή
    06-02-2015
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    827
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11888/793
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Thomson TG585 v7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xarisv13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    παντως θεωρω λιγο αδικο να εχουν ιντερνετ μον στην μεταμορφωση
    Τι είναι πιο άδικο; το γεγονός ότι μία καινούργια εταιρεία, που τώρα φτιάχνει τις υποδομές της, υποστηρίζει πολύ λίγες περιοχές ή το γεγονός ότι το VDSL εδώ και 3 χρόνια δεν έχει καλύψει ακόμα το κέντρο της Αθήνας; Και μάλιστα δεν υπάρχει καν κάποιο χρονοδιάγραμμα ή κάποιο σχέδιο γι αυτό. Προτιμώ να περιμένω την Inalan μερικούς μήνες ή κανένα χρόνο να φτάσει στο κέντρο, παρά να περιμένω το VDSL από τον (π)ΟΤΕ που θα φτάσει στο κέντρο της Αθήνας αφού ανοίξει το μετρό της Θεσσαλονίκης!

  3. #78
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GrandGamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι είναι πιο άδικο; το γεγονός ότι μία καινούργια εταιρεία, που τώρα φτιάχνει τις υποδομές της, υποστηρίζει πολύ λίγες περιοχές ή το γεγονός ότι το VDSL εδώ και 3 χρόνια δεν έχει καλύψει ακόμα το κέντρο της Αθήνας; Και μάλιστα δεν υπάρχει καν κάποιο χρονοδιάγραμμα ή κάποιο σχέδιο γι αυτό. Προτιμώ να περιμένω την Inalan μερικούς μήνες ή κανένα χρόνο να φτάσει στο κέντρο, παρά να περιμένω το VDSL από τον (π)ΟΤΕ που θα φτάσει στο κέντρο της Αθήνας αφού ανοίξει το μετρό της Θεσσαλονίκης!
    Γιατί αυτή η διαφορά μεταξύ μιας ιδιωτικής με μιας άλλης;
    Δεν έχει καμιά υποχρέωση ο ΟΤΕ να σου παρέχει vdsl, αλλά σου παρέχει adsl, οι άλλοι ούτε αυτό δεν κάνουν

  4. #79
    Εγγραφή
    28-01-2012
    Περιοχή
    peristeri
    Μηνύματα
    2.071
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    Nova
    Router
    tplink archer vr900
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί αυτή η διαφορά μεταξύ μιας ιδιωτικής με μιας άλλης;
    Δεν έχει καμιά υποχρέωση ο ΟΤΕ να σου παρέχει vdsl, αλλά σου παρέχει adsl, οι άλλοι ούτε αυτό δεν κάνουν
    και ομως εχει θεσει καποιους στοχους ο ΟΤΕ

  5. #80
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mike_871 Εμφάνιση μηνυμάτων
    και ομως εχει θεσει καποιους στοχους ο ΟΤΕ
    Τι σχέση έχουν οι στόχοι με την υποχρέωση;

  6. #81
    Εγγραφή
    06-02-2015
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    827
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11888/793
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Thomson TG585 v7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί αυτή η διαφορά μεταξύ μιας ιδιωτικής με μιας άλλης;
    Δεν έχει καμιά υποχρέωση ο ΟΤΕ να σου παρέχει vdsl, αλλά σου παρέχει adsl, οι άλλοι ούτε αυτό δεν κάνουν
    Η συγκεκριμένη εταιρεία παρέχει μόνο υπηρεσίες οπτικής ίνας από το δικό της δίκτυο. Μέχρι λοιπόν να φτάσει το δίκτυο οπτικών ινών στην περιοχή δεν μπορεί να παρέχει υπηρεσίες. Καινούργια επιχείρηση είναι, δεν μπορούμε να περιμένουμε με το άνοιγμα να έχει ήδη περάσει οπτικές ίνες παντού. Ο ΟΤΕ δεν έχει καμία υποχρέωση να μου παρέχει VDSL αλλά αν θέλει να ονομάζεται σοβαρή και ανταγωνιστική επιχείρηση, έχει την υποχρέωση τουλάχιστον να με ενημερώσει για το πότε περίπου υπολογίζει ότι θα αρχίσει τα έργα για παροχή στην περιοχή μου.

  7. #82
    Εγγραφή
    22-09-2014
    Μηνύματα
    839
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei HG8245T
    Εγώ θα έλεγα πάλι καλά που κάποιοι άνθρωποι κάθονται και βάζουν ftth στην Αθήνα και έχουν και αυτό με τις αιτήσεις, όποιος θέλει κάνει μία αίτηση και τον συνδέουν, ούτε vdsl ούτε να περιμένεις τον οτε για το πότε θα το βάλει
    Με ιναλαν ξέρεις τουλάχιστον κιόλας αν θα βάλεις η όχι, εγώ πάντως τυχερός το σπίτι μου είναι μέσα στην επόμενη επέκταση.

  8. #83
    Εγγραφή
    28-01-2012
    Περιοχή
    peristeri
    Μηνύματα
    2.071
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    Nova
    Router
    tplink archer vr900
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι σχέση έχουν οι στόχοι με την υποχρέωση;
    Εχει πει οτι δεσμευεται να υλοποιηση τους στοχους τις ψηφιακης αντζετας ακομα και αν δεν εχει την υποχρεωση να το κανει.

  9. #84
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mike_871 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει πει οτι δεσμευεται να υλοποιηση τους στοχους τις ψηφιακης αντζετας ακομα και αν δεν εχει την υποχρεωση να το κανει.
    Ποια ψηφιακή αντζεντα, έχεις κάποιο λινκ

  10. #85
    Εγγραφή
    28-01-2012
    Περιοχή
    peristeri
    Μηνύματα
    2.071
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    Nova
    Router
    tplink archer vr900
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια ψηφιακή αντζεντα, έχεις κάποιο λινκ
    http://www.kathimerini.gr/818677/art...-sxedio-12-dis

  11. #86
    Εγγραφή
    11-09-2006
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    227
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    13(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων

    Δεν έχει καμιά υποχρέωση ο ΟΤΕ να σου παρέχει vdsl, αλλά σου παρέχει adsl, οι άλλοι ούτε αυτό δεν κάνουν
    οταν ομως στην Βουλγαρια, στα Σκοπια και στην Ρουμανια οι παροχοι στις κεντρικες πολεις δινουν 100αρα συνδεση μεσω οπτικης για 10-20 ευρω μαξιμουμ και εδω πληρωνουμε το "εως 24" που συνηθως ειναι 5-10 για 25 εως 35 ευρω και κανουν με το ζορι επενδυσεις για επεκτασεις δικτυων, αυτοματα μου δινεται εμενα και πολλων αλλων το δικαιωμα να τους κραζω

    Και να'ναι καλα εταιριες οπως η Inalan και η HCN που τους ξεμπροστιαζουν ωραια και καλα

  12. #87
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KaragouniS Εμφάνιση μηνυμάτων
    οταν ομως στην Βουλγαρια, στα Σκοπια και στην Ρουμανια οι παροχοι στις κεντρικες πολεις δινουν 100αρα συνδεση μεσω οπτικης για 10-20 ευρω μαξιμουμ και εδω πληρωνουμε το "εως 24" που συνηθως ειναι 5-10 για 25 εως 35 ευρω και κανουν με το ζορι επενδυσεις για επεκτασεις δικτυων, αυτοματα μου δινεται εμενα και πολλων αλλων το δικαιωμα να τους κραζω

    Και να'ναι καλα εταιριες οπως η Inalan και η HCN που τους ξεμπροστιαζουν ωραια και καλα
    Ποιος το είπε οτι στην Βουλγαρία και ειδικά στην Φύρομ δίνουν κατοστάρες συνδέσεις και ειδικά μέσω ίνας;

  13. #88
    Εγγραφή
    06-08-2003
    Περιοχή
    Sofia, BG
    Μηνύματα
    3.313
    Downloads
    30
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000MBPS
    ISP
    Mtel BG
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΝΗΝΩΝ
    Router
    Huawei
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ethnik471 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος το είπε οτι στην Βουλγαρία και ειδικά στην Φύρομ δίνουν κατοστάρες συνδέσεις και ειδικά μέσω ίνας;
    Εγω μπορω να το πω... Δες εδώ

  14. #89
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από balander Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω μπορω να το πω... Δες εδώ

    1.Δες την κάλυψη.Δεν είναι άσχημη βέβαια αλλα δεν είναι και η καλύτερη
    2.Μιλάμε για μια χώρα που το 70% δεν έχει δυνατότητα αγοράς τέτοιων συνδέσεων καθώς πολλές περιοχές και χωριά δεν έχουν καν ηλεκτρικό εν έτη 2015!
    3.Όσες φορές έχω πάει Βουλγαρία, ακόμα και στον Μπάνσκο που είναι υπερτουριστικό μέρος οι ταχύτητες που έχω δει εγώ είναι γύρω στα 5mbps και απο συζητήσεις μου έχουν πει οτι ο μέσος όρος δεν είναι πάνω απο 15mbps.
    4.Έστω πως είναι έτσι, και μπράβο τους, είμαστε σίγουροι πως είναι με οπτική?Θεωρώ χαζό όταν το κράτος δεν έχει λεφτά για να πάρει σκουπιδοτενεκέδες να βάζει ίνες, εκτος και αν ειναι ιδιωτική βέβαια πρωτοβουλία.

    5.Καλά στην Μπουλγκάρια, αλλα στην ΦΥΡΟΜ που είδες 100άρες με ίνα κιόλας?


    εδιτ- ΥΓ. Κι εδώ όλες οι εταιρίες λένε 50mbps και άλλες δίνουν και 150mbps.Δεν θα μιλήσω για τα 150 αλλα για τα 50 που είναι παρα πολλοί αυτοι που βρίσκοντε σε διαθέσιμες περιοχές, πιστεύεις πως όλοι πιάνουν 50 απο αυτους που τα πληρώνουν?Πως είμαστε λοιπον σιγουροι οτι στην Μπουλγκάρια δεν ισχύει το ίδιο ?

    ΥΓ2. η ΝΕΤ1 που έχει απ'οτι βλέπω δίνει μέχρι 65, δηλαδή περίπου όσο και εδώ.Σίγουρα δεν είναι ΕΩΣ 65? http://www.net1.bg/%D0%A7%D0%B0%D1%8...BD%D0%B5%D1%82 - Απο ένα πρόχειρο translate είδα πως είναι τελικά ΕΩΣ 65mbps
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ethnik471 : 02-08-15 στις 13:52.

  15. #90
    Εγγραφή
    06-08-2003
    Περιοχή
    Sofia, BG
    Μηνύματα
    3.313
    Downloads
    30
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000MBPS
    ISP
    Mtel BG
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΝΗΝΩΝ
    Router
    Huawei
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ethnik471 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1.Δες την κάλυψη.Δεν είναι άσχημη βέβαια αλλα δεν είναι και η καλύτερη
    2.Μιλάμε για μια χώρα που το 70% δεν έχει δυνατότητα αγοράς τέτοιων συνδέσεων καθώς πολλές περιοχές και χωριά δεν έχουν καν ηλεκτρικό εν έτη 2015!
    3.Όσες φορές έχω πάει Βουλγαρία, ακόμα και στον Μπάνσκο που είναι υπερτουριστικό μέρος οι ταχύτητες που έχω δει εγώ είναι γύρω στα 5mbps και απο συζητήσεις μου έχουν πει οτι ο μέσος όρος δεν είναι πάνω απο 15mbps.
    4.Έστω πως είναι έτσι, και μπράβο τους, είμαστε σίγουροι πως είναι με οπτική?Θεωρώ χαζό όταν το κράτος δεν έχει λεφτά για να πάρει σκουπιδοτενεκέδες να βάζει ίνες, εκτος και αν ειναι ιδιωτική βέβαια πρωτοβουλία.

    5.Καλά στην Μπουλγκάρια, αλλα στην ΦΥΡΟΜ που είδες 100άρες με ίνα κιόλας?


    εδιτ- ΥΓ. Κι εδώ όλες οι εταιρίες λένε 50mbps και άλλες δίνουν και 150mbps.Δεν θα μιλήσω για τα 150 αλλα για τα 50 που είναι παρα πολλοί αυτοι που βρίσκοντε σε διαθέσιμες περιοχές, πιστεύεις πως όλοι πιάνουν 50 απο αυτους που τα πληρώνουν?Πως είμαστε λοιπον σιγουροι οτι στην Μπουλγκάρια δεν ισχύει το ίδιο ?

    ΥΓ2. η ΝΕΤ1 που έχει απ'οτι βλέπω δίνει μέχρι 65, δηλαδή περίπου όσο και εδώ.Σίγουρα δεν είναι ΕΩΣ 65? http://www.net1.bg/%D0%A7%D0%B0%D1%8...BD%D0%B5%D1%82 - Απο ένα πρόχειρο translate είδα πως είναι τελικά ΕΩΣ 65mbps
    1) Σε σχεση με την Ελλαδα ειναι ετη μπροστα ομως... Επισης αυτη η καλυψη ειναι μονο για ΟΠΤΙΚΗ, ενω αλλες εταιριες μεσω UTP καλωδιο προσφερουν τα ιδια. Σε αυτη την περιπτωση η καλυψη ειναι μεγαλυτερη.

    2) Δεν ξερω μπορει να χεις και δικαιο. Εγω σοφια που μενω δεν μπορω να κρινω αλλες περιοχες. Παντως σε οποιο σημειο πηγα στην Βουλγαρια μια χαρα ηλεκτρικο ειχαν. Τωρα εαν μιλας πανω σε βουνα με 10-20 κατοικους παω πασο

    3) Υπαρχουν πολλα πακετα αναλογως το κοστος.

    4) Ναι αυτο το λινκ ειναι για ΟΠΤΙΚΗ. Αλλα οπως ειπα υπαρχουν και αλλοι τροποι εξισου "αξιοπιστοι" με πολυ γρηγορο ιντερνετ. Οι εταιριες ειναι ιδιωτικες και σε καθε περιοχη (χωριο κτλ) υπαρχουν και 1-2 εταιριες που βαζουν οπτικες κτλ για την δικια τους χρηση.

    5) Στην ΦΥΡΟΜ δεν ξερω και ουτε μπορω να εκφερω γνωμη. Λογικα ειναι πολυ χειροτερα.

    Υ.Γ:Γιατι εδω στην Ελλαδα λενε 50 αλλα μεσολαβει ο χαλκος. Εκει χαλκο δεν εχει (εκτος και εαν πας σε λυσεις xdsl). Οπως σου ειπα παντα στις περισσοτερες περιπτωσεις υπαρχει το utp/οπτικη (σε πολεις). Συμφωνα με την εμπειρια μου σε οσες συνδεσεις εχω βρεθει το 90% εφτανε αυτο που πληρωναν.

    Υ.Γ2) ΝΕΤ1 εχω εγω σπιτι. Δεν ξερω για πιο λογο αλλα θεωρητικα ειναι μεχρι 65 ενω πρακτικα ειναι οσο παει то δυκτιο (LAN/UTP/Router) που εχω και ειναι 100Mbps. (τοσο download οσο και upload). Τωρα γιατι γινεται αυτο θα σε γελασω αλλα δε θελω να τους ενοχλησω για αυτο τον λογο

Σελ. 6 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 45678111626 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας