Σελ. 806 από 1237 ΠρώτηΠρώτη ... 786796801804805806807808811816826 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 12.076-12.090 από 18550

Θέμα: Inalan

  1. #12076
    Εγγραφή
    31-12-2014
    Μηνύματα
    132
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ancogsxr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρει να μου πει κανείς τι σημαίνει αυτό ;

    Είμαι μπροστά στους λογαριασμούς ;

    - - - Updated - - -

    Δεν θυμάμαι πλέον αν έφτασα στον 1 χρόνο
    Μήπως έκλεισες χρόνο και σου γύρισαν τα 30 ευρώ του εξοπλισμού;

    Από ότι καταλαβαίνω πρέπει να πληρώσεις 28 ευρώ κι ο λογαριασμός σου έχει 58 ευρώ.

  2. #12077
    Εγγραφή
    23-11-2014
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    inalan
    Router
    huawei HG8546M
    Νέα Ιωνία. Δε έχω σύνδεση ίντερνετ. Συμβαίνει και αλλού;

  3. #12078
    Εγγραφή
    02-01-2006
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    171
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΑΡΗΣ
    Router
    speedtouche
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bandit650 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νέα Ιωνία. Δε έχω σύνδεση ίντερνετ. Συμβαίνει και αλλού;
    Άνω Κυψέλη μια χαρά.

  4. #12079
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Κυψελη ολα καλα.

  5. #12080
    Εγγραφή
    30-03-2015
    Μηνύματα
    1.055
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM Fritz!Box 7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bandit650 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νέα Ιωνία. Δε έχω σύνδεση ίντερνετ. Συμβαίνει και αλλού;
    Νέα Ιωνία είχα αδιάλειπτη σύνδεση.

  6. #12081
    Εγγραφή
    09-09-2019
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Στον Εύοσμο παρουσιάστηκε πρόβλημα (μάλλον τοπικό), τους πήρα τηλ, σε 2 ώρες ήρθε συνεργείο και το διόρθωσαν

  7. #12082
    Εγγραφή
    02-06-2002
    Περιοχή
    Ν. Ιωνία
    Μηνύματα
    768
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100Mb/100Mb
    ISP
    Inalan
    Είχα βάλει εδώ και χρόνια να γίνεται κάθε μήνα αυτόματη μεταφορά σταθερού ποσού 28€ από τον λογαριασμό μου προς την inalan, και είχα ηρεμήσει. Ξάφνου μου πετάγεται η Εθνική κι αποφασίζει να μου χρεώσει +0,50 άνευ λόγου και αιτίας, οπότε ακύρωσα την αυτόματη μεταφορά.
    Αυτή τη φορά πλήρωσα μέσω livepay από το my.inalan. Κρίμα οι τράπεζες να μας ταλαιπωρούν για να γλιτώσουμε το +4% χαράτσι.
    Όταν είχατε PSTN, είχα ISDN. Όταν περιμένατε να πάει 22:00 για να πληρώσετε μισή χρονοχρέωση, εγώ είχα flat rate GPRS. Όταν βάλατε ADSL Shared LLU, εγώ είχα SDSL full LLU. Όταν αναβαθμίσατε σε 2play ADSL2, εγώ είχα 3play ADSL2+ Annex M. Kαι τώρα που ψάχνετε για VDSL, εγώ έχω ήδη FTTH.

  8. #12083
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από beatnick Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα βάλει εδώ και χρόνια να γίνεται κάθε μήνα αυτόματη μεταφορά σταθερού ποσού 28€ από τον λογαριασμό μου προς την inalan, και είχα ηρεμήσει. Ξάφνου μου πετάγεται η Εθνική κι αποφασίζει να μου χρεώσει +0,50 άνευ λόγου και αιτίας, οπότε ακύρωσα την αυτόματη μεταφορά.
    Αυτή τη φορά πλήρωσα μέσω livepay από το my.inalan. Κρίμα οι τράπεζες να μας ταλαιπωρούν για να γλιτώσουμε το +4% χαράτσι.
    φαντάζομαι εννοείς "πάγια εντολή".?

    όπως επίσης φαντάζομαι ότι όλες οι τράπεζες έχουν χρεώσεις (παρατηρώ και για ΔΕΗ/ΕΥΔΑΠ/σταθερής/κινητής/διαδικτύου) άρα δεν νομίζω να είναι κάτι που μπορείς να το αποφύγεις αν πληρώνεις "αυτόματα"

    αν τώρα μπαίνεις στην ιστοσελίδα της ΔΕΗ ή της ΕΥΔΑΠ ή κτλ...εταιρείας ναι δεν θα πληρώνεις...

  9. #12084
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πάντως το ότι οι τράπεζες χρεώνουν τέλη για ηλεκτρονικές συναλλαγές, είναι ξεφτίλα... Να πεις ότι πήγαινες στο ταμείο και σε χρέωναν για την εργασία του υπαλλήλου, πάει στα κομμάτια. Αλλά για κάτι που δεν παρεμβαίνει υπάλληλος, είναι εξοργιστικό...

  10. #12085
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως το ότι οι τράπεζες χρεώνουν τέλη για ηλεκτρονικές συναλλαγές, είναι ξεφτίλα... Να πεις ότι πήγαινες στο ταμείο και σε χρέωναν για την εργασία του υπαλλήλου, πάει στα κομμάτια. Αλλά για κάτι που δεν παρεμβαίνει υπάλληλος, είναι εξοργιστικό...
    Είχα την ίδια άποψη, μέχρι που μου εξήγησαν ότι ναι μεν το σύστημα είναι στον αυτόματο, αλλά αν χαλάσει ποιος θα το φτιάξει;
    Τα κόστη αυτά είναι κόστη συντήρησης των συστημάτων αυτών κι ας μην αναφέρονται ως τέτοια...

  11. #12086
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα την ίδια άποψη, μέχρι που μου εξήγησαν ότι ναι μεν το σύστημα είναι στον αυτόματο, αλλά αν χαλάσει ποιος θα το φτιάξει;
    Τα κόστη αυτά είναι κόστη συντήρησης των συστημάτων αυτών κι ας μην αναφέρονται ως τέτοια...
    Παίρνουν τόσες προμήθειες από άλλες συναλλαγές, από συναλλαγές σε ταμεία, από δάνεια και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο. Εκτός του ότι δεν στηνόμαστε στις ουρές στα ταμεία, τι άλλο όφελος έχουμε με το web banking όταν πληρώνουμε και εκεί προμήθεια; Κανένα για εμένα.

  12. #12087
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.400
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίρνουν τόσες προμήθειες από άλλες συναλλαγές, από συναλλαγές σε ταμεία, από δάνεια και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο. Εκτός του ότι δεν στηνόμαστε στις ουρές στα ταμεία, τι άλλο όφελος έχουμε με το web banking όταν πληρώνουμε και εκεί προμήθεια; Κανένα για εμένα.
    Αυτό το στήσιμο εκμεταλλεύονται. Μην ξεχνάς ο χρόνος είναι χρήμα. Επίσης κάποιοι για να πάνε τράπεζα μπορεί να πάρουν και αμάξι ή ότι άλλο. Χρόνος και εκεί. Παρκάρισμα; Χρόνος. Να μην μιλήσω για ουρές ειδικά αυτήν την εποχή. Οπότε αν μαζέψεις ΟΛΟ αυτό τον χρόνο τα 50 λεπτά είναι και λίγα μη σου πω. Όχι βέβαια ότι μου αρέσει, και εγώ δεν τα πληρώνω μέσω τραπέζης αλλά από το site της κάθε εταιρείας, για να αποφύγω αυτή την επιβάρυνση. Όμως ας μην ελπίζουμε ότι θα τα κόψουν αυτά. Μη σου πω ότι θα τα ακριβείνουν κιόλας.

  13. #12088
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spsomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το στήσιμο εκμεταλλεύονται. Μην ξεχνάς ο χρόνος είναι χρήμα. Επίσης κάποιοι για να πάνε τράπεζα μπορεί να πάρουν και αμάξι ή ότι άλλο. Χρόνος και εκεί. Παρκάρισμα; Χρόνος. Να μην μιλήσω για ουρές ειδικά αυτήν την εποχή. Οπότε αν μαζέψεις ΟΛΟ αυτό τον χρόνο τα 50 λεπτά είναι και λίγα μη σου πω. Όχι βέβαια ότι μου αρέσει, και εγώ δεν τα πληρώνω μέσω τραπέζης αλλά από το site της κάθε εταιρείας, για να αποφύγω αυτή την επιβάρυνση. Όμως ας μην ελπίζουμε ότι θα τα κόψουν αυτά. Μη σου πω ότι θα τα ακριβείνουν κιόλας.
    Όταν πληρώνεις απο την σελίδα την επιβάρυνση την πληρώνει η εταιρία που στην τελική την έχει υπολογίσει στο πάγιο που πληρώνουμε όλοι μας.
    Οι τράπεζες πάντως σε ενα πράγμα είναι σταθερές, χρεώνουν τα πάντα

  14. #12089
    Εγγραφή
    06-09-2015
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Επειδή πολλοί από μας έχουμε πάρει το Χiaomi 4A για να έχουμε 5GHz WiFi, να ξέρετε ότι πλέον υποστηρίζεται από το openwrt 21.02rc1 (σε λίγο καιρό θα βγει η stable). Το έχω εγκαταστήσει και σκέφτομαι να πάρω άλλο ένα για να έχω 5Ghz σε όλο το σπίτι με ένα ενιαίο δίκτυο με όλα τα καλουδια των 802.11k/v/r. Επίσης έχω φτιάξει ένα 2ο WiFi που περνάει από VPN και συνδέω εκεί όσες συσκευές θέλω να βγαίνουν από το VPN.

    Οδηγίες στο νήμα στο openwrt forum, αν υπάρχει ενδιαφέρον μπορώ να φτιάξω ένα μίνι οδηγό.

  15. #12090
    Εγγραφή
    01-02-2006
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Και ναι, σήμερα μετά από μήνες και μήνες αναμονής, εμφανίστηκε κορδέλα που λέει μην παρκάρετε, θα σκάψουμε για fiber... από την Cosmote! Που σημαίνει ότι οι ιστορίες περί μη άδειας του δήμου στην Inalan είναι απλά "ιστορίες". Θα πεις, δεν το ήξερες; Ε, είναι αλλιώς να στο τρίψουν στη μούρη. Φυσικά καταλαβαίνω ότι η Inalan δεν έχει τις δυνατότητες να σκάψει 100μ για μια μόνο αίτηση. Θα ήταν τίμιο όμως έστω και τηλεφωνικά (χωρίς να το φωνάζει) να μου πει ξέρεις είναι καλύτερα να μαζευτείτε 4-5 στη γειτονιά να κάνετε αίτηση πολλοί μαζί αλλιώς μην περιμένεις ακόμα κι έκανες αίτηση το 2019. Σκέψου όμως να μου γύρναγε το μάτι, να πήγαινα στο δήμο να κάνω φασαρία, γιατί βρε σεις δε δίνετε άδεια 1,5 χρόνο τώρα; Θα με κοιτάγανε σαν ούφο.

    Αυτό να το έχουν υπόψη όσοι μπορεί να δουν την οδό τους εντός κάλυψης αλλά είναι μόνοι τους με αίτηση. Δεν έχει σημασία για πόσο καιρό μπορεί να περιμένουν "για άδεια". Άδικα θα περιμένουν. Lesson learned.

Σελ. 806 από 1237 ΠρώτηΠρώτη ... 786796801804805806807808811816826 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας