Σελ. 816 από 1233 ΠρώτηΠρώτη ... 796806811814815816817818821826836 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 12.226-12.240 από 18488

Θέμα: Inalan

  1. #12226
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Για ποιον κανονισμό ρωτάς;
    Αυτό που αναφέρω ισχύει από το 2009 και αφορά απόφαση (ΦΕΚ 21/Β/7-1-2009) του ΥΜΕ για τον "Καθορισμό των τεχνικών προδιαγραφών των εργασιών που αφορούν στις εγκαταστάσεις τηλεπικοινωνιακών δικτύων εκτός κτιρίων" περιλαμβάνοντας τα σχετικά πρότυπα που ισχύουν στη χώρα μας και διεθνώς.

  2. #12227
    Εγγραφή
    06-02-2015
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    827
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11888/793
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Thomson TG585 v7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει ενεργοποιηθεί ο νέος κανονισμός; θυμάμαι ότι ήταν προς ψήφιση αλλά δεν γνωρίζω κάτι άλλο...
    (δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα βέβαια)

    Το θέμα είναι ότι δεν έχω ιδέα που είναι οι κεντρικοί κορμοί της Inalan για να υπολογίσω αποστάσεις από μένα...
    Το τελευταίο κουτί της πάντως είναι ~80μ από μένα.

    Ωστόσο μάλλον οι 3 που είμαστε από την ίδια πολυκατοικία και άλλοι 2 στον ίδιο πεζόδρομο, δεν ικανοποιούν τις προϋποθέσεις της εταιρείας για σύνδεση γιατί μάλλον και οι 5 μαζί δεν "καλύπτουμε" ίσως το κόστος εργασίας/σύνδεσης ή είναι πολύ μπελαλίδικο να έρθουν στον πεζόδρομο που μένουμε.

    Για Wind βλέπω να πηγαίνω σε 1 χρόνο μιας και ακόμα εδώ δεν μας έχει αναλάβει ακόμα (ανάμεσα από Πατησίων/Αχαρνών)
    Τι να κάνουμε; να μοιράσουμε κάνα φυλλάδιο στις πολυκατοικίες μπας και κάνει αίτηση και κανένας άλλος; Οι περισσότεροι θεωρώ ότι δεν ενδιαφέρονται μέχρι να είναι διαθέσιμο.

  3. #12228
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.976
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ποιον κανονισμό ρωτάς;
    Αυτό που αναφέρω ισχύει από το 2009 και αφορά απόφαση (ΦΕΚ 21/Β/7-1-2009) του ΥΜΕ για τον "Καθορισμό των τεχνικών προδιαγραφών των εργασιών που αφορούν στις εγκαταστάσεις τηλεπικοινωνιακών δικτύων εκτός κτιρίων" περιλαμβάνοντας τα σχετικά πρότυπα που ισχύουν στη χώρα μας και διεθνώς.
    Θυμάμαι πέρυσι ότι λέγαμε πάλι για έναν κανονισμό που δίνει το ελεύθερο στις εταιρείες να σκάβουν χωρίς να ζητάνε άδεια, αλλά όπως το διάβαζα έμοιαζε να είναι κάτι νέο, όχι να ισχύει από το 2009...
    Είμαι σίγουρος ότι δε θυμάμαι λάθος γι' αυτό αλλά ίσως να κάνω λάθος στο τι ελευθερίες έδιναν για τι διευκόλυνσή τους...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GrandGamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι να κάνουμε; να μοιράσουμε κάνα φυλλάδιο στις πολυκατοικίες μπας και κάνει αίτηση και κανένας άλλος; Οι περισσότεροι θεωρώ ότι δεν ενδιαφέρονται μέχρι να είναι διαθέσιμο.
    Και να ρίξουμε φίλε GG δε θα βγάλουμε άκρη...
    Οι περισσότεροι εδώ είναι παπούδια και όσοι δεν είναι, μάλλον δεν ενδιαφέρονται τόσο ή δεν έχουν οικογένεια με ανάγκη το internet...

    Αν είχαν φροντίσει βέβαια να βάλουν φυλλάδια μέσα στον πεζόδρομο ΙΣΩΣ να είχαμε περισσότερες ελπίδες γιατί άλλο να πιάνεις τον γείτονα και να του το λες και άλλο να το δει "οπτικά" για να μπει στο τρυπάκι...

  4. #12229
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.113
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    και να ριξετε φυλαδια ολοι θα θελουν οπως αλλωστε ειναι λογικοτατο να μαθουν ΠόΤΕ θα έχει διαθεσιμοτητα και αυτη ειναι αγνωστη.
    Εγω θα ελεγα να πατε οπου θελετε και οταν θα εχει ιναλαν βαζετε τοτε, αν ειστε με συμβολαιο περιμενετε να ληξει.
    Καπως ετσι ειχα κανει και εγω, αλλα τελικα δεν ηρθε οταν εληξε το συμβολαιο μου με novα, τελικα εμεινα αοριστου χρονου (κατοπιν συμφωνιας μαζι τους) και μετα απο 3 χρονια με ιναλαν αφου ειδα οτι ειμαι 100% ευχαριστημενος χωρις προβληματα τοτε διεκοψα εντελως την pstn δλδ προσφατα.

  5. #12230
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θυμάμαι πέρυσι ότι λέγαμε πάλι για έναν κανονισμό που δίνει το ελεύθερο στις εταιρείες να σκάβουν χωρίς να ζητάνε άδεια, αλλά όπως το διάβαζα έμοιαζε να είναι κάτι νέο, όχι να ισχύει από το 2009...
    Είμαι σίγουρος ότι δε θυμάμαι λάθος γι' αυτό αλλά ίσως να κάνω λάθος στο τι ελευθερίες έδιναν για τι διευκόλυνσή τους...
    Δεν θυμάμαι κάτι σχετικό. Έχεις δυνατότητα να παραθέσεις το θέμα ή τα μηνύματα;

  6. #12231
    Εγγραφή
    06-02-2015
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    827
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11888/793
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Thomson TG585 v7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    και να ριξετε φυλαδια ολοι θα θελουν οπως αλλωστε ειναι λογικοτατο να μαθουν ΠόΤΕ θα έχει διαθεσιμοτητα και αυτη ειναι αγνωστη.
    Εγω θα ελεγα να πατε οπου θελετε και οταν θα εχει ιναλαν βαζετε τοτε, αν ειστε με συμβολαιο περιμενετε να ληξει.
    Καπως ετσι ειχα κανει και εγω, αλλα τελικα δεν ηρθε οταν εληξε το συμβολαιο μου με novα, τελικα εμεινα αοριστου χρονου (κατοπιν συμφωνιας μαζι τους) και μετα απο 3 χρονια με ιναλαν αφου ειδα οτι ειμαι 100% ευχαριστημενος χωρις προβληματα τοτε διεκοψα εντελως την pstn δλδ προσφατα.
    Ούτως ή άλλως δεν υπάρχει άλλη επιλογή. Η ελπίδα ήταν να έρθει η Inalan πριν βάλει η Wind οπτικές ίνες στην περιοχή, το οποίο φυσικά πήρε μερικά χρόνια παραπάνω απ' ότι ήταν αρχικά σχεδιασμένο. Αυτή τη στιγμή είμαστε όλη η περιοχή 24άρα και στο όποιος έρθει πρώτος, με εξαίρεση τους τυχερούς που έχουν ήδη Inalan.

  7. #12232
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.113
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GrandGamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτως ή άλλως δεν υπάρχει άλλη επιλογή. Η ελπίδα ήταν να έρθει η Inalan πριν βάλει η Wind οπτικές ίνες στην περιοχή, το οποίο φυσικά πήρε μερικά χρόνια παραπάνω απ' ότι ήταν αρχικά σχεδιασμένο. Αυτή τη στιγμή είμαστε όλη η περιοχή 24άρα και στο όποιος έρθει πρώτος, με εξαίρεση τους τυχερούς που έχουν ήδη Inalan.
    Ακριβως, βαζετε οτι ερθει πρωτο και μετα αν θελετε για τον ΑΒ λογο και ληξει συμβολαιο πατε ιναλαν αν εχει διαθεσιμοτητα τοτε. Αυτο θα εκανα.
    Καποια στιγμη ειχα ακουσει οτι πληρωνει σαν επιδοτηση ποινη διακοπης απο αλλον παροχο κατι τετοιο, δεν ξερω ομως αν ισχυει ή δεν καταλαβα εγω κατι καλα.

  8. #12233
    Εγγραφή
    22-09-2014
    Μηνύματα
    839
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei HG8245T
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θυμάμαι κάτι σχετικό. Έχεις δυνατότητα να παραθέσεις το θέμα ή τα μηνύματα;
    Νομίζω ότι μιλάει για αυτό.

  9. #12234
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.976
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kootoomootoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι μιλάει για αυτό.
    Ναι ναι.. ακριβώς αυτό εννοούσα!!

    Ποια η διαφορά του προηγούμενου με το νέο;

  10. #12235
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Περιοχή
    Αθήνα, Κέντρο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200+ Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    HG8546M & ZTE ZXHN H267A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spsomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για μένα δεν είναι δικαιολογία. Αφού έχεις αιτήσεις ΠΡΈΠΕΙ να πάρεις κόσμο. Πολλοί θα αποτραπούν να βάλουν αν οι χρόνοι σύνδεσης είναι μεγάλοι. Επιπλέον αφού έχει σκοπό να αναπτυχθεί τόσο σίγουρα οι τεχνικοί δεν θα πάνε "χαμένοι". Μιλάμε σίγουρα για μια 7ετια ακόμα τουλάχιστον και μόνο στην Αθήνα. Οπότε η πρόσληψη περισσότερων ατόμων είναι επιτακτική εκτός αν δεν βρίσκει που μου φαίνεται λίγο δύσκολο.
    Μα αυτό έγραψα στο τελευταίο σχόλιο, δλδ ότι δεν είναι δικαιολογία! Άλλωστε, όλοι τους είναι ελεύθεροι επαγγελματίες με σύμβαση, άρα και να πάει κατά διαόλου η επέκταση της εταιρείας, δεν έχει δεσμεύσεις μονιμότητας απέναντί τους.

  11. #12236
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ναι.. ακριβώς αυτό εννοούσα!!

    Ποια η διαφορά του προηγούμενου με το νέο;
    Είχα γράψει και τότε. Δεν υπάρχει διαφορά με το τι ισχύει για τα έργα εκσκαφών.
    Απλά ξεκαθαρίζει ότι πλέον οι συνδέσεις από τον κεντρικό κορμό μέχρι την οικοδομή θα θεωρούνται "χαμηλής όχλησης" και μόνο γι' αυτά δεν θα καταβάλλονται τέλη διέλευσης.

    Μέχρι σήμερα, ο κάθε δήμος είχε δικαίωμα να απορρίψει αίτημα για μικροτάφρο και υποχρεωτικά ζητούσε βαθύτερη και πλατύτερη εκσκαφή. Αυτό καθιστούσε χρονοβόρο και ακριβότερο το έργο και σημείο προστριβών, καθώς παρέβλεπε το δικαίωμα που είχαν ο πάροχοι και ήταν σημείο τριβής.

  12. #12237
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.394
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Άδεια όμως χρειάζεται και πάλι ή όχι. Αν όχ,ι η εταιρεία για κάτω από 200 μέτρα δεν πρέπει να κάνει πάνω από 10 μέρες για να σε συνδέσουν. Αν όμως και πάλι χρειάζεται άδεια αλλά όχι τέλη τότε πάλι θα υπάρχουν καθυστερήσεις.

  13. #12238
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spsomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άδεια όμως χρειάζεται και πάλι ή όχι. Αν όχ,ι η εταιρεία για κάτω από 200 μέτρα δεν πρέπει να κάνει πάνω από 10 μέρες για να σε συνδέσουν. Αν όμως και πάλι χρειάζεται άδεια αλλά όχι τέλη τότε πάλι θα υπάρχουν καθυστερήσεις.
    για το οτιδήποτε χρειαστεί να πειράξουν πεζοδρόμιο / δρόμο θέλει την σχετική άδεια από τον εκάστοτε δήμο.

  14. #12239
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Προφανώς χρειάζεται άδεια. Τώρα αν χρειάζεται απλή ενημέρωση (όπως αναφέρει το site) ή κανονική απλά σε συντομότερο χρόνο, δεν γνωρίζω.
    Στο ΦΕΚ πάντως, που έριξα μια γρήγορη ματιά στις 180 σελίδες, δεν βρήκα κάτι σχετικό και σίγουρα υπάρχει σε άλλον κανονισμό αλλά άντε να το βρεις.
    Σε κάθε περίπτωση, αναφέρεται ότι πρέπει να εκδοθούν και άλλες υπουργικές αποφάσεις για να ξεκινήσει η νέα διαδικασία.

  15. #12240
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.976
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Μάλιστα...
    Οπότε αν είναι πάλι να πάρει άδεια, τότε δώρο άδωρον...

    Δε βλέπω φως στο τούνελ και βλέπω να γκρεμίζεται σιγά σιγά όπως και τα όνειρα που έκανα για να βάλω Inalan...

Σελ. 816 από 1233 ΠρώτηΠρώτη ... 796806811814815816817818821826836 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας