Σελ. 986 από 1234 ΠρώτηΠρώτη ... 9669769819849859869879889919961006 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 14.776-14.790 από 18505

Θέμα: Inalan

  1. #14776
    Εγγραφή
    15-06-2019
    Ηλικία
    25
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE F673AV9
    Path Level
    Interleaved
    Σκέφτομαι να βάλω Inalan στο σπίτι μου. Είδα ότι έχουν βάλει box στην οικοδομή όποτε είπα γιατί όχι το 200/200 έχει καλή τιμή. Έχω 2 προβληματισμούς.

    1. Κατά την εγκατάσταση επειδή το σπίτι είναι μεγάλο θα μου φέρουν την ίνα εκεί που θέλω με το αρχικό κόστος εγκατάστασης ή θα μου ζητήσουν παραπάνω? Επίσης μπορώ να τρέξω εγώ οπτική ίνα μέσα στο διαμέρισμα εκεί που θέλω και απλά να με συνδέσουν?
    2. Τι εξοπλισμό δίνουν? Αυτή τη στιγμή έχω Vodafone και με πολύ κόπο κατάφερα να βάλω το σαπάκι που δίνουν σε bridge mode για να βάλω από πίσω το δικό μου ΤP-Link και να έχω και τηλέφωνο από της Vodafone. Αν δεν μπορώ να το κάνω αυτό είναι deal breaker για εμένα γιατί έχω VPN Server πάνω στο router, DDNS, port forwards, wifi-6 και το έχω συνδυάσει και με mesh Deco που είναι πάλι TP-Link. Και σε γενικές γραμμές το πλήρωσα αρκετά λεφτά για να έχει καλό CPU να μην κολλάει κλπ. Επειδή θα κρατήσω και την Vodafone η τηλεφωνία δεν με ενδιαφέρει δεν θα βάλω καν από την Inalan.

  2. #14777
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.398
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billkyriaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέφτομαι να βάλω Inalan στο σπίτι μου. Είδα ότι έχουν βάλει box στην οικοδομή όποτε είπα γιατί όχι το 200/200 έχει καλή τιμή. Έχω 2 προβληματισμούς.

    1. Κατά την εγκατάσταση επειδή το σπίτι είναι μεγάλο θα μου φέρουν την ίνα εκεί που θέλω με το αρχικό κόστος εγκατάστασης ή θα μου ζητήσουν παραπάνω? Επίσης μπορώ να τρέξω εγώ οπτική ίνα μέσα στο διαμέρισμα εκεί που θέλω και απλά να με συνδέσουν?
    2. Τι εξοπλισμό δίνουν? Αυτή τη στιγμή έχω Vodafone και με πολύ κόπο κατάφερα να βάλω το σαπάκι που δίνουν σε bridge mode για να βάλω από πίσω το δικό μου ΤP-Link και να έχω και τηλέφωνο από της Vodafone. Αν δεν μπορώ να το κάνω αυτό είναι deal breaker για εμένα γιατί έχω VPN Server πάνω στο router, DDNS, port forwards, wifi-6 και το έχω συνδυάσει και με mesh Deco που είναι πάλι TP-Link. Και σε γενικές γραμμές το πλήρωσα αρκετά λεφτά για να έχει καλό CPU να μην κολλάει κλπ. Επειδή θα κρατήσω και την Vodafone η τηλεφωνία δεν με ενδιαφέρει δεν θα βάλω καν από την Inalan.
    Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις bridge. Υπάρχει όμως αυτό το θέμα όπου μπορείς να το κάνεις με DMZ. Αλλιώς πας σε block ip με 6€ το μήνα (νομίζω). Το νήμα είναι
    https://www.adslgr.com/forum/threads...3-InaLan-HowTo

  3. #14778
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.723
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για το 1..

    Το κόστος εγκατάστασης και ενεργοποίησης ανέρχεται στα 35€* συμπεριλαμβανομένου Φ.Π.Α.
    * επιπλέον κόστος +25€ εάν ζητηθεί από τον τεχνικό να γίνουν αλλαγές στα προτεινόμενα σχέδια εγκατάστασης, που απαιτούν περισσότερα μέτρα οπτικής και εργασίας.


    αλλά λογικά πρέπει να το δουν επί τόπου το ζήτημα..

    Θυμάμαι και περιπτώσεις που αφήνανε αρκετά μέτρα οπτική ίνα στο σημείο εγκατάστασης,
    αλλά μετά είναι υπ' ευθύνη σου η καλή διαχείρηση της μην τυχόν και πάθει κάτι.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  4. #14779
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Σε εμένα η ίνα μπήκε από το μπαλκόνι, διέσχισε ένα δωμάτιο (περίπου 3 μέτρα) και πήρε και άλλα 2 μέτρα περίπου για να φτάσει εκεί που ζήτησα από τον τεχνικό. Και μου άφησε και άλλο 1 μέτρο καλούμπα.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  5. #14780
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billkyriaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέφτομαι να βάλω Inalan στο σπίτι μου. Είδα ότι έχουν βάλει box στην οικοδομή όποτε είπα γιατί όχι το 200/200 έχει καλή τιμή. Έχω 2 προβληματισμούς.

    1. Κατά την εγκατάσταση επειδή το σπίτι είναι μεγάλο θα μου φέρουν την ίνα εκεί που θέλω με το αρχικό κόστος εγκατάστασης ή θα μου ζητήσουν παραπάνω? Επίσης μπορώ να τρέξω εγώ οπτική ίνα μέσα στο διαμέρισμα εκεί που θέλω και απλά να με συνδέσουν?
    2. Τι εξοπλισμό δίνουν? Αυτή τη στιγμή έχω Vodafone και με πολύ κόπο κατάφερα να βάλω το σαπάκι που δίνουν σε bridge mode για να βάλω από πίσω το δικό μου ΤP-Link και να έχω και τηλέφωνο από της Vodafone. Αν δεν μπορώ να το κάνω αυτό είναι deal breaker για εμένα γιατί έχω VPN Server πάνω στο router, DDNS, port forwards, wifi-6 και το έχω συνδυάσει και με mesh Deco που είναι πάλι TP-Link. Και σε γενικές γραμμές το πλήρωσα αρκετά λεφτά για να έχει καλό CPU να μην κολλάει κλπ. Επειδή θα κρατήσω και την Vodafone η τηλεφωνία δεν με ενδιαφέρει δεν θα βάλω καν από την Inalan.
    καλησπερα.
    1. Σου φερνουν την ινα εκει που θες, αλλα εκει που θες να σου βαλουν το ρουτερ, επισης η ινα ειναι μια καλουμπα που σου μενουν αρκετα μετρα να κρεμονται καπου....Εσυ δεν μπορεις να κανεις σχεδον τιποτα μετα με την ινα, γιατι δεν πρεπει να την βγαλεις απο το ρουτερ και αμα την τσακισεις μπορει να σπασει εσωτερικα και μετα θελει αλλαγη ολοκληρη!!!! αν φταις εσυ μπορει να εχει χρεωση ισως.
    Εμενα την χτυπησε ο γειτονας απο πανω καταλαθος στο καθετο τμημα και μου την αλλαξαν ολοκληρη.
    2. Ενα wifi voip router της Huawei που εχει 1 πορτα 1000αρα και οι αλλες ειναι 100αρες και το wifi ειναι 2,4 ghz N αλλα στην πραξη δεν καλυπτει καθολου τις ταχυτητες, αν θες wifi να εχεις οτι εχεις με 1000αρι lan πρεπει να παρεις ενα gigabit AP 5ghz ac. Ηταν αυτο το μοντελο δεν ξερω αν ακομα ειναι αυτο : HG8546M
    Bridge mode μονο σε εταιρικες συνδεσεις, εχουμε 2 επιλογες ειτε DMZ, ειτε με 6 ευρω ακομα τον μηνα block ips, περισσοτερα στο link του spsomas.
    Προσωπικα δουλευω με DMZ μια χαρα κανενα απολυτως προβλημα, πηρα και static ip με 1 ευρω τον μηνα γιατι εχω mail server. Οτι αναφερεις ολα δουλευουν αψογα με DMZ αν στηθει σωστα. Μετα ολα θα τα κανεις απο το δικο σου ρουτερ ΜΟΝΟ. Ειχα και noip DDNS πριν την static και αυτο μια χαρα. Τo mesh Deco δεν εχω ιδεα τι ειναι. Για τα αλλα λεω.

    Σχετικα με την τηλεφωνια το ιδιο ειχα κανει εγω με τη nova αλλα τελικα με πακετακι ιναλαν ηταν πολυ ποιο φτηνα. Οτι νομιζεις σε αυτο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε εμένα η ίνα μπήκε από το μπαλκόνι, διέσχισε ένα δωμάτιο (περίπου 3 μέτρα) και πήρε και άλλα 2 μέτρα περίπου για να φτάσει εκεί που ζήτησα από τον τεχνικό. Και μου άφησε και άλλο 1 μέτρο καλούμπα.
    Τοσο λιγο? πως ετσι? εβαλε επι τοπου το βυσμα? γιατι εμενα ηταν ετοιμη με βυσμα πανω και εχω παρα παρα πολλα μετρα σιγουρα πανω απο 10! και το εχω διαβασει απο αρκετους παλιοτερα. Μηπως εισαι ψηλα και μειωθηκε το μηκος? γιατι εγω ειμαι στον 2ο οροφο.

  6. #14781
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.723
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αν θυμάμαι καλά στον Nikiforos αφήσανε πολλά μέτρα..

    Ίσως όλα όσα περρίσευαν από την κουλούρα!!

    - - - Updated - - -

    Κατά φωνή!!
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  7. #14782
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Ασε και εφτιαχνα τον μικτη, ενισχυτη, equalizer, τελικο κτλ κτλ κτλ και μπλεχτηκαν τα καλωδια ολα με την ινα και εγιναν ο γορδιος δεσμος....αφου δεν εσπασε παλι καλα!!!!
    πολυ θα ηθελα να μπορουσα να ξεφορτωθω αυτη την καλουμπα, αλλιως την Καθαρα Δευτερα στον χαρταετο....

    - - - Updated - - -

    εψαξα και βρηκα φωτο στο θεμα μας οριστε https://www.imagebam.com/image/a4a9141164810884 για ποσα μετρα την κοβετε οτι ειναι? ειπα 10 αλλα μαλλον ειναι πολλααα παραπανω.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...D%CE%B1/page53
    και κοντινη φωτο https://www.imagebam.com/image/00a9901164810864

  8. #14783
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.398
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Και σε εμένα τόση καλούμπα είναι. Ευτυχώς την έχω μαζέψει σε μια μεριά και δεν εμποδίζει. Πάντως άμα θέλω την περνάω και φτάνω σαλόνι άνετα. Μην σου πω και μπαλκόνι. Αυτά είναι ούτε extenders ούτε power line ούτε τίποτα και μάλιστα ενσύρματα.!!!

  9. #14784
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spsomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και σε εμένα τόση καλούμπα είναι. Ευτυχώς την έχω μαζέψει σε μια μεριά και δεν εμποδίζει. Πάντως άμα θέλω την περνάω και φτάνω σαλόνι άνετα. Μην σου πω και μπαλκόνι. Αυτά είναι ούτε extenders ούτε power line ούτε τίποτα και μάλιστα ενσύρματα.!!!
    απλα οπου θες να την πας σιγουρα πρεπει να βγαλεις το ρουτερ απο πανω της και ειχαν πει να μην το βγαζουμε το βυσμα μη γινει ζημια.
    Επισης ευκολα μπορει να τσακισει και να κοπει μεσα και μετα θελει ολη αλλαγη μεχρι τον οπτικο κατανεμητη! γιατι δεν κανουν ματισεις με οποιοδηποτε τροπο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από INALAN TEAM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η δέσμευση του συμβολαίου σας,αφορά αποκλειστικά την παροχή των υπηρεσιών του διαδικτύου,και όχι την υπηρεσία τηλεφώνου.Συμπερασματικά,θα χαρούμε να σας εξυπηρετήσουμε και να μεταβείτε στο πακέτο που καλύπτει καλύτερα τις ανάγκες σας.
    Σχετικά με το δεύτερο ερώτημα σας,θα πρέπει να απευθυνθείτε στη Modulus,ώστε να ενημερωθείτε για τα διαθέσιμα πακέτα που προσφέρουν οι ίδιοι,εκτός της συνεργασίας μας.
    Καλησπερα, ξεχασα να ρωτησω, η πληρωμη που κανουμε ειναι για τον παρον μηνα ή για τον επομενο? γιατι πληρωνουμε σχεδον στο τελος του μηνα. Για να υπολογισω ποτε πρεπει να διακοψω το προγραμμα Modulus 700. Χρειαζεται καποια ειδοποιηση σε εσας ή μιλαω με Modulus απευθειας και το κανονιζουν αυτοι;
    Επισης η Modulus (δεν ξερω για αλλους) δεν δινει πακετα με προπληρωμενο χρονο. Εχεις το νουμερο σου και πληρωνεις για οτι τηλεφωνα κανεις.
    Ευχαριστώ.

  10. #14785
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.918
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Παιδιά ηρεμήστε, δεν είναι τόσο ευαίσθητες οι οπτικές ίνες. Πρέπει πραγματικά να προσπαθήσεις και να την τσακίσεις σοβαρά για να γίνει ζημιά. Και το να το βγάλεις από το router δεν προκαλεί τίποτα άλλο εκτός του ότι μένει εκτεθειμένο και μπορεί να μαζέψει έστω λίγη σκόνη μέχρι να το ξανασυνδέσεις.

  11. #14786
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παντως πολυ ποιο ευκολα σπανε απο οποιοδηποτε αλλο καλωδιο, σκονη που να βρει σε οικοδομη ειναι? :P
    εμενα μια χαρα μου την εσπασε παντως ο γειτονας και δεν πηρε κανεις χαμπαρι, πολυ ευκολα χωρις κοπο.

  12. #14787
    Εγγραφή
    15-06-2019
    Ηλικία
    25
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE F673AV9
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spsomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις bridge. Υπάρχει όμως αυτό το θέμα όπου μπορείς να το κάνεις με DMZ. Αλλιώς πας σε block ip με 6€ το μήνα (νομίζω). Το νήμα είναι
    https://www.adslgr.com/forum/threads...3-InaLan-HowTo
    Thanks θα το κοιτάξω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα.
    1. Σου φερνουν την ινα εκει που θες, αλλα εκει που θες να σου βαλουν το ρουτερ, επισης η ινα ειναι μια καλουμπα που σου μενουν αρκετα μετρα να κρεμονται καπου....Εσυ δεν μπορεις να κανεις σχεδον τιποτα μετα με την ινα, γιατι δεν πρεπει να την βγαλεις απο το ρουτερ και αμα την τσακισεις μπορει να σπασει εσωτερικα και μετα θελει αλλαγη ολοκληρη!!!! αν φταις εσυ μπορει να εχει χρεωση ισως.
    Εμενα την χτυπησε ο γειτονας απο πανω καταλαθος στο καθετο τμημα και μου την αλλαξαν ολοκληρη.
    2. Ενα wifi voip router της Huawei που εχει 1 πορτα 1000αρα και οι αλλες ειναι 100αρες και το wifi ειναι 2,4 ghz N αλλα στην πραξη δεν καλυπτει καθολου τις ταχυτητες, αν θες wifi να εχεις οτι εχεις με 1000αρι lan πρεπει να παρεις ενα gigabit AP 5ghz ac. Ηταν αυτο το μοντελο δεν ξερω αν ακομα ειναι αυτο : HG8546M
    Bridge mode μονο σε εταιρικες συνδεσεις, εχουμε 2 επιλογες ειτε DMZ, ειτε με 6 ευρω ακομα τον μηνα block ips, περισσοτερα στο link του spsomas.
    Προσωπικα δουλευω με DMZ μια χαρα κανενα απολυτως προβλημα, πηρα και static ip με 1 ευρω τον μηνα γιατι εχω mail server. Οτι αναφερεις ολα δουλευουν αψογα με DMZ αν στηθει σωστα. Μετα ολα θα τα κανεις απο το δικο σου ρουτερ ΜΟΝΟ. Ειχα και noip DDNS πριν την static και αυτο μια χαρα. Τo mesh Deco δεν εχω ιδεα τι ειναι. Για τα αλλα λεω.

    Σχετικα με την τηλεφωνια το ιδιο ειχα κανει εγω με τη nova αλλα τελικα με πακετακι ιναλαν ηταν πολυ ποιο φτηνα. Οτι νομιζεις σε αυτο.

    - - - Updated - - -



    Τοσο λιγο? πως ετσι? εβαλε επι τοπου το βυσμα? γιατι εμενα ηταν ετοιμη με βυσμα πανω και εχω παρα παρα πολλα μετρα σιγουρα πανω απο 10! και το εχω διαβασει απο αρκετους παλιοτερα. Μηπως εισαι ψηλα και μειωθηκε το μηκος? γιατι εγω ειμαι στον 2ο οροφο.
    Βασικά εγώ έχω ένα tp-link router με wifi-6 και είναι συνδυασμένο με το σύστημα DECO πάλι της tp-link το οποίο πρακτικά είναι wireless extension απλά λίγο πιο advanced από τους απλούς extenders. Από την στιγμή που υπάρχει η λύση του DMZ όμως απ' ότι καταλαβαίνω δεν έχει σημασία τι θα μπει πίσω από το router της Inalan. Για την οπτική ίνα μέσα στο σπίτι κάνουν καλή εγκατάσταση? Δηλαδή να μην φαίνεται όσο γίνεται να μην εμποδίζει πόρτες κλπ.

  13. #14788
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.918
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    εμενα μια χαρα μου την εσπασε παντως ο γειτονας και δεν πηρε κανεις χαμπαρι, πολυ ευκολα χωρις κοπο.
    Τότε πάντως είχες καταλήξει ότι δεν φταίει ο γείτονας, αλλά το ότι είχαν αλλάξει τον σύνδεσμο στην οπτική

    https://www.adslgr.com/forum/threads...55#post6623755

    (δεν ξέρω γιατί θυμάμαι άχρηστες λεπτομέρειες αλλά οκ)

  14. #14789
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    ναι για καποιον λογο ειχαν εναν συνδεσμο που εχουν πει οτι δεν βαζουν! δεν το θυμομουν αυτο καθολου βασικα, γιατι ο γειτονας αλλαξε τεντα και εσερνε εκει σωληνες με αποτελεσμα να πεταξει στηριγματα απο την οπτικη.
    Μπορει το τραβηγμα να εγινε απο αυτο. Τιποτα δεν ειναι απολυτα σιγουρο.
    Παντως τοτε χαλασε οταν εγινε αυτη η δουλεια, δεν ξερω αν ηταν τυχαιο η οχι. Μαλιστα οταν κουναγα την οπτικη δουλευε μερικες φορες.
    Το θεμα ειναι οτι αλλαξαν και τον συνδεσμο σε μικρο κουτι και πλεον απο αυτο εχει και ο γειτονας απο πανω εχει μονο 2 θεσεις, αλλα και μου αλλαξαν ολη την οπτικη απο εκει μεχρι του ρουτερ.

  15. #14790
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Εγώ το πρόβλημα εγκατάστασης/χρέωσης θα το έλυνα πολύ απλά...

    Θα πήγαινα να πάρω ένα οπτικό πριζάκι και θα του έλεγα του μάστορα, τερμάτισέ το εδώ, και θα κούμπωνα το δικό μου καλώδιο (εμπορίου) με τα μέτρα που θέλω, με την εγκατάσταση που θέλω (εφόσον πιάνουν τα χέρια μου) και όλα καλά...

    Ούτε καλούμπες ούτε αρλούμπες...

    Σίγουρα γίνεται και γλυτώνεις από ζημιές...
    Αναρωτιέμαι γιατί δεν το έχει προτείνει κανείς...

    Τόσες σελίδες και δεν θυμάμαι να το έχω διαβάσει από κάποιον...
    01/06/2022 | Ενεργοποίηση δικτύου και διαθεσιμότητα
    02/06/2022 | Αίτηση προς Wind
    06/07/2022 | Καταχώρηση αίτησης
    20/07/2022 | Επιθεώρηση πολυκατοικίας
    28/07/2022 | Εργασίες κάθετης εγκατάστασης
    22/08/2002 | Εργασίες κόλλησης ινών
    23/09/2022 | Ολοκλήρωση κάθετης
    04/10/2022 | Παραλαβή εξοπλισμού
    04/10/2022 | Ολοκλήρωση οριζόντιας εγκατάστασης
    10/10/2022 | Ενεργοποίηση γραμμής



Σελ. 986 από 1234 ΠρώτηΠρώτη ... 9669769819849859869879889919961006 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας