Σελ. 387 από 1239 ΠρώτηΠρώτη ... 367377382385386387388389392397407 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 5.791-5.805 από 18585

Θέμα: Inalan

  1. #5791
    Εγγραφή
    30-04-2007
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    248/214Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Huawei HG8546M
    Απο χθες αν δεν κανω λάθος γράφουν ολα τα site πως καταργείται η καταβολή χρηματικού ποσου αν επιλέξεις να διακόψεις τη σύνδεση σου στο σταθερό. Εγω εχω Cyta και είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλα αφού μπορώ να βάλω inalan εννοειται πως θα την κανω με ελαφρά πηδηματάκια. Το συμβόλαιο λήγει τον Ιούνιο του 19. Αυτο που γράφουν τελικά απο χθες ισχύει όντως; Να προχωρήσω κανονικά; Το κουτί το έχουν βάλει εδώ και 1,5 χρόνο στην πολυκατοικία μου. Το βλέπω να κάθεται ασυνδετο και στεναχωριέμαι :-)

  2. #5792
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kaneda Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο χθες αν δεν κανω λάθος γράφουν ολα τα site πως καταργείται η καταβολή χρηματικού ποσου αν επιλέξεις να διακόψεις τη σύνδεση σου στο σταθερό. Εγω εχω Cyta και είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλα αφού μπορώ να βάλω inalan εννοειται πως θα την κανω με ελαφρά πηδηματάκια. Το συμβόλαιο λήγει τον Ιούνιο του 19. Αυτο που γράφουν τελικά απο χθες ισχύει όντως; Να προχωρήσω κανονικά; Το κουτί το έχουν βάλει εδώ και 1,5 χρόνο στην πολυκατοικία μου. Το βλέπω να κάθεται ασυνδετο και στεναχωριέμαι :-)
    Το διάβασα σήμερα και έκλαιγα από τα γέλια...
    Αυτό είναι υπερβολική ελευθερία για εμάς, που δε ξέρω βέβαια σε βάθος χρόνου πόσο κακό θα μας κάνει (αν μας κάνει) ή θα φέρει καλύτερο και ποιοτικότερο ανταγωνισμό!

  3. #5793
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    εγώ ως "καχύποπτος" θα σας προτείνω να διαβάσετε τους όρους χρήσης των συμβολαίων σας (τα μικρά γράμματα) και να συμβουλευτείτε την ΕΕΤΤ πριν προχωρήσετε στην οποιαδήποτε κίνηση που μπορεί να σας φέρει σε μπελάδες...

  4. #5794
    Εγγραφή
    24-01-2007
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100Mbps/100Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Huawei HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kaneda Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο χθες αν δεν κανω λάθος γράφουν ολα τα site πως καταργείται η καταβολή χρηματικού ποσου αν επιλέξεις να διακόψεις τη σύνδεση σου στο σταθερό. Εγω εχω Cyta και είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλα αφού μπορώ να βάλω inalan εννοειται πως θα την κανω με ελαφρά πηδηματάκια. Το συμβόλαιο λήγει τον Ιούνιο του 19. Αυτο που γράφουν τελικά απο χθες ισχύει όντως; Να προχωρήσω κανονικά; Το κουτί το έχουν βάλει εδώ και 1,5 χρόνο στην πολυκατοικία μου. Το βλέπω να κάθεται ασυνδετο και στεναχωριέμαι :-)
    Προσοχή! Τα τέλη διακοπής / ανανέωσης σύμβασης καταργούνται.
    Όχι τα τέλη διακοπής/καταγγελίας σύμβασης ορισμένου χρόνου. (ουσιαστικά "ποινή" που φέυγεις νωρίτερα από τη λήξη του συμβολαίου)

    Το 1ο το χρέωναν κάποιες εταιρείες όταν έκανες φορητότητα σε άλλο πάροχο ή διακοπή σύνδεσης. (ακόμα και άν είχε λήξει το συμβόλαιό σου και είχε γίνει αυτόματα αορίστου).
    Τελευταία είχε "φορεθεί" πολύ, ειδικά στην κινητή.

    Δες το 1ο και το 7ο buttel εδώ.

    Στην περίπτωσή σου, έχεις σύμβαση που ισχύει έως τον Ιούλιο του 19.
    Αν διακόψεις τώρα θα πληρώσεις κανονικά το τέλος διακοπής/καταγγελίας σύμβασης ορισμένου χρόνου ("ποινή" που φέυγεις νωρίτερα από τη λήξη του συμβολαίου).
    Αν διακόψεις μετά τον Ιούλιο του 19 δεν θα πληρώσεις κάτι.

  5. #5795
    Εγγραφή
    30-04-2007
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    100
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    248/214Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Huawei HG8546M
    Ευχαριστώ πολύ για τις κατατοπιστικές σας απαντήσεις!!! Θα περιμένω, αναγκαστικά!

  6. #5796
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.132
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπέρα!
    επειδη σπιτι εβαλα θερμανση με αεριο και περναω τα ηλεκτρικα του λεβητα και θα αφησω μανσον στον απεξω τοιχο για το μπαλκονι θα ηθελα καποιος που εχει INALAN ηδη, ή εκπροσωπος να μου πει το καλωδιο η οπτικη ινα δλδ που παει για το ρουτερ τι διαμετρο εχει? δλδ η τρυπα τι διαμετρο θελει να ειναι? επειδη θα κλεισουμε τις τρυπες την επομενη εβδομαδα, οταν με το καλο ερθει η INALAN να μην εχουμε παλι τρυπηματα και σκονες!
    ευχαριστω πολυ!

  7. #5797
    Εγγραφή
    17-05-2004
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    151
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/300000
    ISP
    HCN
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα!
    επειδη σπιτι εβαλα θερμανση με αεριο και περναω τα ηλεκτρικα του λεβητα και θα αφησω μανσον στον απεξω τοιχο για το μπαλκονι θα ηθελα καποιος που εχει INALAN ηδη, ή εκπροσωπος να μου πει το καλωδιο η οπτικη ινα δλδ που παει για το ρουτερ τι διαμετρο εχει? δλδ η τρυπα τι διαμετρο θελει να ειναι? επειδη θα κλεισουμε τις τρυπες την επομενη εβδομαδα, οταν με το καλο ερθει η INALAN να μην εχουμε παλι τρυπηματα και σκονες!
    ευχαριστω πολυ!

    Είναι πάρα πολύ ψιλό δεν είναι άξιο λόγου . Απλα μην κλείσεις τις τρύπες αν θες να μην τρυπάς πάλι .
    http://i67.tinypic.com/b9eu15.jpg

    είναι τα μικρά καλώδια που βλέπεις να πιασμένα πάνω σε άλλα .

  8. #5798
    Εγγραφή
    14-12-2011
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    750
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα!
    επειδη σπιτι εβαλα θερμανση με αεριο και περναω τα ηλεκτρικα του λεβητα και θα αφησω μανσον στον απεξω τοιχο για το μπαλκονι θα ηθελα καποιος που εχει INALAN ηδη, ή εκπροσωπος να μου πει το καλωδιο η οπτικη ινα δλδ που παει για το ρουτερ τι διαμετρο εχει? δλδ η τρυπα τι διαμετρο θελει να ειναι? επειδη θα κλεισουμε τις τρυπες την επομενη εβδομαδα, οταν με το καλο ερθει η INALAN να μην εχουμε παλι τρυπηματα και σκονες!
    ευχαριστω πολυ!
    η οπτική είναι ίσως και κάτω από 5 mm διάμετρο, όμως στην μία άκρη που κουμπώνει στο modem είναι γύρω στα 15 mm
    Καμπάνες καμπανίζουν, κανόνια κανονίζουν..ΗΡΘΑΜΕ ρεεε...το νου σας!!!!!!

  9. #5799
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Περίπου 1/4 από ένα UTP, μην σου πως και λεπτότερη.

  10. #5800
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.132
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Απλα θελω να αφησω ενα σπυραλ ή ενα κομματι σωληνα μικρης διατομης PVC για τα καλωδια που εχω τωρα (2 δορυφορικα, 1 τv κεραιας, και ενα utp για ταρατσο ρουτερ awmn) οποτε θελω να υπολογισω και χωρο για αυτο της INALAN.
    Ωραια ευχαριστω για τις απαντησεις σας, εχουν γινει τρυπες με κομπρεσερ και ειναι χαβουζες δεν μπορω να την αφησω ανοιχτη μπαζει ασχημα.

    Περνανε την οπτικη ινα και μετα κουμπωνουν το βυσμα στην ακρη της για το ρουτερ ή το περνανε ετοιμο? γιατι στην δευτερη περιπτωση ειναι ποιο μεγαλη η διαμετρος τοτε.

  11. #5801
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Να χωράει RJ-45. Τόσο είναι περίπου και το τερματικό της οπτικής.

  12. #5802
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.132
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να χωράει RJ-45. Τόσο είναι περίπου και το τερματικό της οπτικής.
    ωραιος, ευχαριστω!

  13. #5803
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλα θελω να αφησω ενα σπυραλ ή ενα κομματι σωληνα μικρης διατομης PVC για τα καλωδια που εχω τωρα (2 δορυφορικα, 1 τv κεραιας, και ενα utp για ταρατσο ρουτερ awmn) οποτε θελω να υπολογισω και χωρο για αυτο της INALAN.
    Ωραια ευχαριστω για τις απαντησεις σας, εχουν γινει τρυπες με κομπρεσερ και ειναι χαβουζες δεν μπορω να την αφησω ανοιχτη μπαζει ασχημα.

    Περνανε την οπτικη ινα και μετα κουμπωνουν το βυσμα στην ακρη της για το ρουτερ ή το περνανε ετοιμο? γιατι στην δευτερη περιπτωση ειναι ποιο μεγαλη η διαμετρος τοτε.
    Κανε μια τρυπα που θα σε ικανοποιει και για τις μελλοντικες σου αναβαθμισεις.
    Απεξω βαλε ενα κουτι στεγανο με βιδωτο καπακι και επιφανειακης στηριξης.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3140.jpg 
Εμφανίσεις:  451 
Μέγεθος:  1,3 KB 
ID: 197633

    Στην "πλατη" του θα ανοιξεις μια μεγαλη τρυπα (μεγαλυτερη απο του τοιχου) και πριν το βιδωσεις στον τοιχο θα το πλακωσεις στην σιλικονη γυρω γυρω.

    Ετσι οτι καλωδιο και να χρειαστεις απλα ανοιγεις το καπακι και μπαινει μεσα στο σπιτι. (ακομα και με το βυσμα θα περναει ανετα).

    Επειδη ειναι στεγανο υπαρχει απομονωση του εξω με το μεσα του σπιτιου (θερμοκρασιες - ζωυφια κλπ κλπ )

    Μπορεις να βαλεις και στυπιοθληπτες για ακομα περισσοτερη μονωση.


    edit: Αν εισαι και μερακλης και θες να κανεις ακομα καλυτερη δουλεια.......

    Εσωτερικα βαζεις παλι αντιστοιχα ενα κουτι (οχι απαραιτητα στεγανο) και το κανεις κατι σαν PANEL διανομης.

    Θα τερματισεις τα καλωδια σου με κονεκτορες. (optical - rj45 - satellite )

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  315n82hrn2L.jpg 
Εμφανίσεις:  448 
Μέγεθος:  9,9 KB 
ID: 197634Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  RGP-OFA-104C2-1.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  12,0 KB 
ID: 197635Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  solutions-ethernet-connectors.jpg 
Εμφανίσεις:  447 
Μέγεθος:  13,6 KB 
ID: 197636
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 04-10-18 στις 20:04. Αιτία: edit:
    The gr81 .

  14. #5804
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.132
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλη ιδεα ειναι αυτη θα το δω, τυγχανει μαλιστα να εχω παρει ενα ηλεκτρολογικο κουτακι.
    Παλι θελει ομως μανσον κατι γιατι βγαινει μεσα στο δωματιο μου η τρυπα και ειναι τεραστια.

  15. #5805
    Εγγραφή
    04-12-2007
    Περιοχή
    ΕΥΟΣΜΟΣ
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΟ
    Router
    Thomson
    SNR / Attn
    20(dB) / 39(dB)
    Έχω ένα θέμα έχω κ novago κ cosmote tv go με το cosmote βλέπω κανονικά σπάνια κολλάει με το nova go που το έβαλα το σκ συνέχεια κολλούσε φόρτωνε κ κολλούσε έχει κάποιος άλλος ανάλογο θεμα;

Σελ. 387 από 1239 ΠρώτηΠρώτη ... 367377382385386387388389392397407 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας