Σελ. 520 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 500510515518519520521522525530540 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.786-7.800 από 18561

Θέμα: Inalan

  1. #7786
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AdrianWk7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας ! Είμαι νέο μέλος και ενδιαφέρθηκα λίγο με το θέμα της inalan . Είμαι “gamer” και θέλω να γίνω “pro player” όποτε χρειάζομαι χαμηλό και σταθερό ping. Αυτή τη στιγμή εχω 50 mbps cosmote και εχω σταθερά 65-70 ping . Μήπως ξέρετε πως μπορώ να το χαμηλωσω; Ξέρω πως κάπως γίνετε στα settings του ρουτερ . Μια δεύτερη μου ερώτηση είναι εσείς που έχετε inalan ποσο ping έχετε ; Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και περιμένω κάποια απάντηση
    Καλως ηρθες,


    Οπως πολυ σωστα σου ειπε ο @denisun , μπορει να εχεις ιναλαν και να δεις ping 1-2 ms . Αλλα αυτο θα ειναι σε συγκεκριμενους προορισμους.
    Για τα games θα πρεπει να αναφερεις συγκεκριμενα με ποιους servers παιζεις για να σου απαντησει καποιος συμφορουμιτης που εχει προσωπικη εμπειρια.

    Σε ποια περιοχη εισαι? Εχεις κοιταξει τον χαρτη διαθεσιμοτητας της εταιριας και ειδες οτι εισαι ΕΝΤΟΣ δικτυου καλυψης inalan ?
    The gr81 .

  2. #7787
    Εγγραφή
    13-01-2020
    Ηλικία
    20
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τι ρουτερ είναι αυτά ; Γενικά δεν ξέρω πολλά πράγματα μόνο τα πιο βασικά . Μένω κέντρο Αθήνας ( Σταθμός Λαρισης) . Δεν με πιάνει η inalan αλλά εφόσον λένε πως προεκτείνονται θα έρθουνε και εδώ και είμαι σχετικά κοντά σε περιοχές που εχουνε . Εγώ παίζω fifa και τα πιο κοντινά serwers είναι Γαλλία και Ολλανδία ( πολλοί λένε πως δεν έχει και πολλή σημασία αυτό γιατί και αυτοί που μένουνε εκεί εχουνε button delay). Θα ήθελα να εχω κάτω από 45 ping. Ρωτάω για την inalan γιατί άμα είναι να αλλάξω στο μέλλον όντος να εχω πιο χαμηλό ping.

  3. #7788
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AdrianWk7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι ρουτερ είναι αυτά ; Γενικά δεν ξέρω πολλά πράγματα μόνο τα πιο βασικά . Μένω κέντρο Αθήνας ( Σταθμός Λαρισης) . Δεν με πιάνει η inalan αλλά εφόσον λένε πως προεκτείνονται θα έρθουνε και εδώ και είμαι σχετικά κοντά σε περιοχές που εχουνε . Εγώ παίζω fifa και τα πιο κοντινά serwers είναι Γαλλία και Ολλανδία ( πολλοί λένε πως δεν έχει και πολλή σημασία αυτό γιατί και αυτοί που μένουνε εκεί εχουνε button delay). Θα ήθελα να εχω κάτω από 45 ping. Ρωτάω για την inalan γιατί άμα είναι να αλλάξω στο μέλλον όντος να εχω πιο χαμηλό ping.
    Μιας και εισαι καινουριος κανε μια αναζητηση στα θεματα που ηδη υπαρχουν.
    Θα δεις οτι πολλοι εχουν τις ιδιες αποριες και εκει θα δεις τι κανανε για βελτιωση.

    Αν παρολα αυτα εχεις επιπλεον αποριες ανοιξε ενα νεο νημα σε καταλληλο σημειο του φορουμ γιατι εδω δεν ειναι το καταλληλο.
    The gr81 .

  4. #7789
    Εγγραφή
    16-08-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AdrianWk7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι ρουτερ είναι αυτά ; Γενικά δεν ξέρω πολλά πράγματα μόνο τα πιο βασικά . Μένω κέντρο Αθήνας ( Σταθμός Λαρισης) . Δεν με πιάνει η inalan αλλά εφόσον λένε πως προεκτείνονται θα έρθουνε και εδώ και είμαι σχετικά κοντά σε περιοχές που εχουνε . Εγώ παίζω fifa και τα πιο κοντινά serwers είναι Γαλλία και Ολλανδία ( πολλοί λένε πως δεν έχει και πολλή σημασία αυτό γιατί και αυτοί που μένουνε εκεί εχουνε button delay). Θα ήθελα να εχω κάτω από 45 ping. Ρωτάω για την inalan γιατί άμα είναι να αλλάξω στο μέλλον όντος να εχω πιο χαμηλό ping.
    [off topic]Δεν κανει καμια διαφορα η διαφορα απο την μια εταιρεια στην αλλη τι 65 τι 45. Αν παιζεις με τηλεοραση το Input lag απο μονο του ακυρωνει τα υπολοιπα. Επειδη εισαι 15 χρονων, αν ψαχνεις δικαιολογιες τυπου, ping, καρεκλα, τβ, κουμπι, "δεν μπηκε η 3η" για να γινεις "pro gamer" απο τωρα, καλυτερα παρατα το και ριχτο στο διαβασμα Μην φουσκωνετε τα μυαλα σας με βλακείες.[/off topic]

  5. #7790
    Εγγραφή
    28-03-2012
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    23400/899
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    USR9108
    SNR / Attn
    5,5(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα και από εμένα από ότι καταλαβαίνω το ασύρματο δίκτυο που δίνει ο μαμα εξοπλισμός στο πρόγραμμα 100/100 δεν είναι καλό, υπάρχει κάποια οικονομική λύση σε 5G?

  6. #7791
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konstas30 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και από εμένα από ότι καταλαβαίνω το ασύρματο δίκτυο που δίνει ο μαμα εξοπλισμός στο πρόγραμμα 100/100 δεν είναι καλό, υπάρχει κάποια οικονομική λύση σε 5G?
    Σε οικονομικη λυση μπορεις να πας ΕΔΩ.

    Μετα θα ανεβεις στα 50-70€ για κατι καλυτερο. Πιο πανω δεν υπαρχει λογος να πας.
    The gr81 .

  7. #7792
    Εγγραφή
    28-03-2012
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    23400/899
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    USR9108
    SNR / Attn
    5,5(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Νομιζω οτι κατι τετοιο θα με καλυψει αλλωστε για netflix kai brownse το θελω.

  8. #7793
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.349
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konstas30 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομιζω οτι κατι τετοιο θα με καλυψει αλλωστε για netflix kai brownse το θελω.
    Ρούτερ θέλεις ή ΑΡ;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  9. #7794
    Εγγραφή
    28-03-2012
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    23400/899
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    USR9108
    SNR / Attn
    5,5(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρούτερ θέλεις ή ΑΡ;
    AP στην ουσια θελω να εχω wifi se μπαντα των 5Ghz

  10. #7795
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.349
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konstas30 Εμφάνιση μηνυμάτων
    AP στην ουσια θελω να εχω wifi se μπαντα των 5Ghz
    Ξέχνα τα υπόλοιπα και δες για ΜΤ ή ubi.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  11. #7796
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konstas30 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και από εμένα από ότι καταλαβαίνω το ασύρματο δίκτυο που δίνει ο μαμα εξοπλισμός στο πρόγραμμα 100/100 δεν είναι καλό, υπάρχει κάποια οικονομική λύση σε 5G?
    Καλημέρα, το μηχανημα που εχει και 5ghz (μην λες καλυτερα 5g που λεμε στην κινητη) το δινουν με ποιο μεγαλες συνδεσεις.
    Αν ακομα γινεται μπορεις να το αγορασεις μεσω της https://www.optech.gr/networking/Fib...-2-4G-5G-WI-FI
    και πλεον εχουν ριξει αρκετα την τιμη του...αλλα θα πρεπει να συννενοηθεις με την INALAN πρωτα.
    Αλλιως βαζεις καποιο 5ghz AP της αρεσκειας σου, εγω πχ πηρα το Μikrotik hap ac2, για να εχει νοημα πρεπει να εχει και gigabit ethernet ότι παρεις και να σου εχουν δωσει το μοντελο που εχει μια θυρα gigabit, εμενα ειχαν δωσει το παλιο με ολες 100αρες και το αγορασα μεσω της optech.

  12. #7797
    Εγγραφή
    20-03-2012
    Περιοχή
    Άνω Κυψέλη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    70
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    INALAN
    Router
    Xiaomi Mi Router 4A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε οικονομικη λυση μπορεις να πας ΕΔΩ.
    Μετα θα ανεβεις στα 50-70€ για κατι καλυτερο. Πιο πανω δεν υπαρχει λογος να πας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konstas30 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομιζω οτι κατι τετοιο θα με καλυψει αλλωστε για netflix kai brownse το θελω.

    Ήθελα (και θέλω) να αγοράσω το Μikrotik που προτείνει ο @Nikiforos, αλλά λόγω bugdet πήρα το Xaiomi που πρότεινε ο @griniaris.

    Ασύρματα στα 5ghz το speedtest έχει δείξει 146/200
    Στα 2.4ghz ένα 10%-20% παραπάνω απο το ''μαμά'' και μεγαλύτερη εμβέλεια.
    Και χωρίς, κάποιες λίγες, αποσυνδέσεις που είχα πριν.

    Το ''κουμπώνεις'' στη θύρα gigabite και συγχρονίζει αυτόματα. Δε χρειάζεται τίποτα άλλο.

  13. #7798
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elthis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασύρματα στα 5ghz το speedtest έχει δείξει 146/200
    Στα 2.4ghz ένα 10%-20% παραπάνω απο το ''μαμά'' και μεγαλύτερη εμβέλεια.
    Και χωρίς, κάποιες λίγες, αποσυνδέσεις που είχα πριν.

    Το ''κουμπώνεις'' στη θύρα gigabite και συγχρονίζει αυτόματα. Δε χρειάζεται τίποτα άλλο.
    Αυτο το προτεινα για το αλλο παιδι . Ανεφερε οτι εχει το πρόγραμμα 100/100 . Απλα ειναι το πιο καλο value/money . Και πανευκολο στο στησιμο.
    Σαφως και τα μικροτικ ειναι ανωτερα απο το συγκεκριμενο αλλα δεν ειναι user-friendly στον χρηστη που δεν γνωριζει το interface του.
    Και διπλασια - τριπλασια τιμη .Ισως και παραπανω αναλογα τι μικροτικ θα παρεις.

    Βεβαια αν και φτηνο δεν σημαινει οτι δεν τα καταφερνει καλα. Εγω στη θεση σου δεν θα το πειραζα . Μια χαρα εισαι και με αυτη την ταχυτητα.
    Παρολα αυτα οι δοκιμες γινανε με κατεβασμα μεγαλου αρχειου ftp ? η απλα με ενα αναξιοπιστο speedtest ?
    The gr81 .

  14. #7799
    Εγγραφή
    28-03-2012
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    23400/899
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    USR9108
    SNR / Attn
    5,5(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο το προτεινα για το αλλο παιδι . Ανεφερε οτι εχει το πρόγραμμα 100/100 . Απλα ειναι το πιο καλο value/money . Και πανευκολο στο στησιμο.
    Σαφως και τα μικροτικ ειναι ανωτερα απο το συγκεκριμενο αλλα δεν ειναι user-friendly στον χρηστη που δεν γνωριζει το interface του.
    Και διπλασια - τριπλασια τιμη .Ισως και παραπανω αναλογα τι μικροτικ θα παρεις.

    Βεβαια αν και φτηνο δεν σημαινει οτι δεν τα καταφερνει καλα. Εγω στη θεση σου δεν θα το πειραζα . Μια χαρα εισαι και με αυτη την ταχυτητα.
    Παρολα αυτα οι δοκιμες γινανε με κατεβασμα μεγαλου αρχειου ftp ? η απλα με ενα αναξιοπιστο speedtest ?
    Καλημέρα ένα απλο και αξιόπιστο plug and play χρειαζομαι πάει ο καιρός που είμουνα Power user απλά πράγματα για τώρα.

  15. #7800
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konstas30 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα ένα απλο και αξιόπιστο plug and play χρειαζομαι πάει ο καιρός που είμουνα Power user απλά πράγματα για τώρα.
    Για σενα ειχα προτεινει το Xiaomi Mi Router 4A (Gigabit Version)

    Οποτε οπως λεει και ο @elthis που το πηρε , ειναι υπεραρκετο για την περιπτωση σου. Πολυ τιμιο για τα λεφτα του.
    The gr81 .

Σελ. 520 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 500510515518519520521522525530540 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας