Σελ. 1041 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 10211031103610391040104110421043104610511061 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 15.601-15.615 από 18565

Θέμα: Inalan

  1. #15601
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.932
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    και ούτε internet θα έχεις
    Και όλοι οι υπόλοιποι συνδρομητές μαζί, όπως στα προηγούμενα DDoS

  2. #15602
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Ειλικρινα με αυτα που διαβαζω τις τελευταιες μερες εχω χασει πασα ιδεα .

    Εχει να πεσει πολυ κλαμα αν οντως τον οκτωβριο ελευθερωθει το hardware .

    και κλασσικα θα αρχισουν τα ποστ παλι εδω .....οτι φταιει η ιναλαν .
    The gr81 .

  3. #15603
    Εγγραφή
    08-09-2005
    Περιοχή
    Ζωγράφου, Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.158
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbit/s
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L FTTH
    Question
    Καλώς εχόντων των πραγμάτων αναμένω σύνδεση μέσα στη βδομάδα (δεν με έχουν πάρει τηλέφωνο για να κλείσουμε ραντεβού, εκτίμηση κάνω βάσει των εργασιών στο δρόμο)
    Μπορείτε να προτείνετε μερικά LAN καλώδια (κατά προτίμηση από το e-shop.gr) να τα ’χω εύκαιρα;
    Πέραν του router της INALAN (δεν ξέρω το μοντέλο, αυτό που δίνουν για τα 1Gbit πακέτα) θα έχω και ένα Raspberry Pi 4 στο οποίο έχω εγκαταστήσει το Home Assistant για monitoring της γραμμής (συν ό,τι άλλο προκύψει, πολύ χρήσιμο εργαλείο).
    Να τονίσω πως η εσωτερική δικτύωση περιλαμβάνει powerline, το TL-PA8030P Kit της TP-Link (θεωρητικά 1300άρι, στην πράξη δεν έχω δει ποτέ ταχύτητες πάνω από 600Mbps)

    Κοιτάζω Cat6; (σκέτο) Cat6e; Cat6a;
    Ή μήπως κάνω τη δουλειά μου και με τα τυπικά 5e που έχω τώρα;
    Αναφέρομαι πάντα στις συνδέσεις μεταξύ router (routers, αν το WiFi είναι ψόφιο και αναγκαστώ να προσθέσω και δεύτερο), PLC, Rasberry Pi, δηλαδή για μήκη μικρότερα των 2 μέτρων.
    Isn't it great when things just WORK?

    minus21grams [dot] net

  4. #15604
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -21grams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να τονίσω πως η εσωτερική δικτύωση περιλαμβάνει powerline, το Kit της TP-Link (θεωρητικά 1300άρι, στην πράξη δεν έχω δει ποτέ ταχύτητες πάνω από 600Mbps)

    Κοιτάζω Cat6; (σκέτο) Cat6e; Cat6a;
    Να καταργησεις τα powerline και να βαλεις καλωδια παντου .

    Cat5e ειναι αρκετο για το 1 Gbit .

    Για οτιδηποτε αλλο υπαρχουν ολα αναλυτικα στα νηματα δικτυωσης .
    The gr81 .

  5. #15605
    Εγγραφή
    08-09-2005
    Περιοχή
    Ζωγράφου, Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.158
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbit/s
    ISP
    INALAN
    Router
    ZTE ZXHN F670L FTTH
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να καταργησεις τα powerline και να βαλεις καλωδια παντου .
    Cat5e ειναι αρκετο για το 1 Gbit.
    Για οτιδηποτε αλλο υπαρχουν ολα αναλυτικα στα νηματα δικτυωσης.
    Η κατάργηση των Powerline με παράλληλη εγκατάσταση LAN πριζών προϋποθέτει χοντρά μερεμέτια, πολύ δύσκολο.
    Isn't it great when things just WORK?

    minus21grams [dot] net

  6. #15606
    Εγγραφή
    29-10-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE F673AV9
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει μιλήσει κανείς με την INALAN για την πόρτα 80 ή να ρωτήσω εγώ κάποια στιγμή? γιατί έστησα σε raspi 4 wordpress παίζει στην 80 φυσικά και δεν βγαίνει online, εκτός αμα κάνω port triggering την 80 στο ρουτερ της που δεν το θέλουμε όπως είπαμε σε προηγούμενα ποστς.
    Απλα αν καποιος εχει ρωτησει ας πει τι του ειπαν να μην ρωταω και εγω. Ευχαριστώ!
    Δεν τους ρώτησα ακόμα, γιατί κάθε φορά που τους ρωτάω κάτι και θέλουν να μπουν στο router μου να ελέγξουν ρυθμίσεις, κάνουν reset και μετά ξεχνάνε να μου γυρίσουν πάλι στο admin account τον κωδικό που τους είχα δώσει. Αν ρωτήσεις όμως, ενημέρωσε μας

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    WordPress σε home σύνδεση; Θα φας κανένα ddos και ούτε internet θα έχεις.
    To Wordfence δεν αρκεί για την αντιμετώπιση τέτοιων προβλημάτων;

  7. #15607
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.932
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Δεν υπάρχει κανένας τρόπος αντιμετώπισης του DDoS από τον πελάτη. Μόνο upstream (από τον ISP).

  8. #15608
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπερα, καλο μηνα, ειχα γραψει πολλα απο το πρωι, αλλα αφου δεν απαντησε κανεις τελικα εκανα edit επειδη θα συνεχιζαμε πολυ OFFTOPIC.
    Τελικα για την ιστορια και μονο, εφτιαξα οτι ηθελα στην 81 και ολα καλα δεν ασχολουμαι αλλο με την 80. Αυτα...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 01-05-23 στις 16:33. Αιτία: edit λογω offtopic και θα ειχε συνεχεια απο αλλους...

  9. #15609
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντα σε όλους τους παρόχους είναι μεγαλύτερο το bufferbloat στο upload. Αν κλείσω το QoS το βλέπω και στην μισθωμένη fiber και στη vdsl και στο 5g στη δουλειά. Δεν ξέρω γιατί ακριβώς γίνεται αυτό
    Επειδή τα CPEs είναι λιγότερο αποδοτικά σε CPU / Memory σε σχέση με τους BRAS και οι BRAS έχουν by default χωρίς καμία έξτρα ρύθμιση, μικρότερο buffer σε σχέση με τα (linux-based επί το πλείστον) CPEs

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειλικρινα με αυτα που διαβαζω τις τελευταιες μερες εχω χασει πασα ιδεα .

    Εχει να πεσει πολυ κλαμα αν οντως τον οκτωβριο ελευθερωθει το hardware .

    και κλασσικα θα αρχισουν τα ποστ παλι εδω .....οτι φταιει η ιναλαν .
    Αυτό.. Με αυτά που γράφονται εγώ έχω αρχίσει και σκέφτομαι οτι ίσως εκτυπώσει αυτές εδώ τις σελίδες η Inalan ή άλλος ISP και τις καταθέσει υπόμνημα στην ΕΕΤΤ για να ακυρωθεί ο νόμος τους Οκτωβρίου
    OK boomer

  10. #15610
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  inalan.jpg 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  49,8 KB 
ID: 248160

    Χρήστης inalan, από το telegram, στη λαμπρινή με τεστ στις 20Απρίλη. Εκτός από 200+ upload έχει και μηδενικό bufferbloat.
    Πως το καταφέρνει αυτό με τον ίδιο εξοπλισμό;... ας μας εξηγήσει κάποιος από αυτούς που πιστεύουν ότι είναι μόνο θέμα εξοπλισμού.

    Έτσι ήταν παλιά για όλους υποθέτω καθώς δεν υπήρχε κανένα θέμα, μετά όμως χάλασε, χωρίς αλλαγή εξοπλισμού.
    Ακόμα ένα εδώ από Νοέμβριο 22, έχει και άλλα αν δείτε στο telegram. Παλαιότερα το bufferbloat δεν ήταν τόσο έντονο, το μόνο σίγουρο.
    Προσωπικά θεωρώ ότι κάποιου είδους ρύθμιση από την πλευρά τους (είτε remotely στον εξοπλισμό των χρηστών, είτε στη δική τους μεριά), το χάλασε. Ίσως σχετίζεται με ρύθμιση που μπορεί να έγινε με αφορμή το DDoS incident.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  inalan2.jpg 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  25,1 KB 
ID: 248161
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnson : 02-05-23 στις 14:04.
    Τα defaults καθορίζουν τον κόσμο.

  11. #15611
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Κάτι έχεις αλλάξει στην εσωτερική δομή σου από την οποία κάνεις την μέτρηση ή παίζει ρόλο και η χρονική στιγμή που την κάνεις την μέτρηση σε σχέση με το activity του lan σου...

  12. #15612
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι έχεις αλλάξει στην εσωτερική δομή σου από την οποία κάνεις την μέτρηση ή παίζει ρόλο και η χρονική στιγμή που την κάνεις την μέτρηση σε σχέση με το activity του lan σου...
    Όχι δε κατάλαβες. Έχω επιβεβαιώσει σε 2 διαφορετικά σπίτια την αλλαγή συμπεριφοράς. Στο ένα σπίτι φίλου έχει αλλάξει ο εξοπλισμός λόγω αναβάθμισης (και ο ίδιος μου έχει αναφέρει πρόβλημα από κάποια στιγμή και μετά, πχ. να στριμάρει και να έχει spikes που ποτέ δεν είχε) ενώ στο 2ο σπίτι τα πράματα είναι ακριβώς όπως ήταν πριν 7+ χρόνια που έγινε η σύνδεση. Μιλάμε για σπίτι που μένει κοπέλα που δεν έχει ιδέα από αυτά και συνεχίζει χρησιμοποιεί το αρχαίο huawei router με τις μόνο 100άρες πόρτες, δηλαδή ουσιαστικά έχει παραμείνει σε 100/100. Η ίδια γραμμή με το ίδιο setup παλιά δεν είχε θέμα bufferbloat, πλέον όμως έχει.

    Πάτε στο κανάλι της Inalan στο τελεγραμ και δείτε αντίστοιχα παλαιότερα show-off speedtests, τα περισσότερα από αυτά έχουν από ελάχιστο έως καθόλου bufferbloat.
    Λέω show-off speedtests γιατί προφανώς υπάρχουν και αρκετά προβληματικά καθώς μιλάμε για support κανάλι οπότε λογικό να υπάρχουν τέτοια.
    Αντίστοιχα είμαι σίγουρος και θα το κάνω, θα γυρίσω στις παλιές σελίδες αυτού του θέματος και θα ποστάρω λινκς.
    Κανένας εύκολος τρόπος να πάρουμε όλες της attached εικόνες από το θέμα αυτό χωρίς να ψάχνουμε μία-μία τις σελίδες;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnson : 02-05-23 στις 16:10.
    Τα defaults καθορίζουν τον κόσμο.

  13. #15613
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Ανοιξτε ενα νεο νημα και ποσταρετε οτι θελετε ....

    αν ειναι στις 1041 σελιδες να αρχισουμε να ξαναποσταρουμε τα παλια ... το χασαμε το κορμι πατριωτη ....


    Εξαλλου και να ισχυει αυτο που λετε .... οτι ειναι " προβλημα " ..... ανηκει σε αλλο νημα οπως και ολων των παροχων . Οχι στο κεντρικο.

    Αν ηταν ετσι να ειχαμε μονο 5 νηματα . cosmote - voda - nova - inalan - hcn . ολα αχταρμας .
    The gr81 .

  14. #15614
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Καλα ντε ........... πως κάνεις "έτσι" ................

    Οι άλλοι πάροχοι έχουν δεκάδες συνδρομητές περισσότερους (και ταυτόχρονα διαφορετικές τεχνολογίες να υποστηρίξουν) και τα παράλληλα προβλήματα που μπορεί να αναφέρονται εκεί, είναι πολύ περισσότερα και πολύ πιο μεμονωμένα από τα αντίστοιχα της inalan, εξού και η πολύ μεγαλύτερη ανάγκη για δημιουργία νέου θέματος ανά περίπτωση.
    Εδώ μιλάμε για κάτι που αφορά σχεδόν όλους, τώρα αν θεωρεί κανείς ότι χρειάζεται νέο θέμα, ας ανοίξει και θα συνεχίσουμε να γράφουμε εκεί. Προσωπικά δεν έχω κάτι άλλο μαγικό να πω, είπα την εμπειρία μου, πόσταρα και εικόνες, αν κάποιος μπορέσει να βρει και παλαιότερες εικόνες για περαιτέρω επιβεβαίωση, καλό θα είναι. Στο telegram έχει κάποιες πάντως.
    Όπως και να έχει σε αυτό το θέμα το exposure είναι μεγαλύτερο και θα το διαβάσουν περισσότερα μάτια (πιθανότατα και η ίδια η inalan) και ίσως κάποιος ασχοληθεί.
    Τα defaults καθορίζουν τον κόσμο.

  15. #15615
    Εγγραφή
    26-01-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    142
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανοιξτε ενα νεο νημα και ποσταρετε οτι θελετε ....

    αν ειναι στις 1041 σελιδες να αρχισουμε να ξαναποσταρουμε τα παλια ... το χασαμε το κορμι πατριωτη ....


    Εξαλλου και να ισχυει αυτο που λετε .... οτι ειναι " προβλημα " ..... ανηκει σε αλλο νημα οπως και ολων των παροχων . Οχι στο κεντρικο.

    Αν ηταν ετσι να ειχαμε μονο 5 νηματα . cosmote - voda - nova - inalan - hcn . ολα αχταρμας .
    Πραγματικά griniaris

Σελ. 1041 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 10211031103610391040104110421043104610511061 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας