Σελ. 647 από 1235 ΠρώτηΠρώτη ... 627637642645646647648649652657667 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 9.691-9.705 από 18518

Θέμα: Inalan

  1. #9691
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.624
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    δεν καταλαβαινω που εκπιπτει το επαγγελματικο πακετο ως υποχρεωτικη επιλογη των επαγγελματιων .
    αν θελω να κανω την δουλεια μου με ερασιτεχνικο εργαλειο , με αυτο θα την κανω , αν θελω με "επαγγελματικο" θα διαλεξω αυτο .

    το επαγγελματικο ,ειναι διακριση των εταιριων για πιο αμεση εξυπηρετηση για πιο απαιτητηκες υπηρεσιες και καταστασεις , οχι δεσμευση του πελατη για το πακετο της αγορας του .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  2. #9692
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα παρω θεση για το συγκεκριμενο περιστατικο, αλλα εχεις μια ταση να ξεχιλωνεις τις καταστασεις προς τη μια ή την αλλη κατευθυνση.
    Δοξα τω θεω, το τι θεωρειται επαγγελματικη χρηση δεν το καθοριζει το κρατος (νομικο προσωπο) αλλα τα κριτηρια μιας ιδιωτικης εταιριας σε ελευθερη αγορα.

    Καταλαβαινεις οτι οταν εχεις μια συνδεση σε επαγγελματικο χωρο με επαγγελματικο ΑΦΜ χωρις την ιδιοτητα του νομικου προσωπου (ατομικη επιχειρηση), τοτε η εταιρια εχει καθε δικαιωμα να σου πουλησει εταιρικο πακετο.
    Αλιμονο αν ισχυε αυτο που λες.
    πήρες όμως θέση και είπες το σχόλιο σου
    δεν έχω καμία τάση να ξεχειλώνω τις καταστάσεις όπως λες (είναι δικά σου αυθαίρετα συμπεράσματα και απέχουν από την πραγματικότητα και από την αλήθεια) για αυτό παρακαλώ πολύ να μην το ξανά κάνεις για τον πολύ απλό λόγο δεν στο επιτρέπω.
    προσπαθώ να είμαι αντικειμενικός όπως είπα είμαι επαγγελματικός πελάτης της INALAN και είμαι οικιακός πελάτης άλλης εταιρείας
    μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι σημαίνει ιδιώτης/επαγγελματίας αγαπητέ μου φίλε
    δεν θα εξετάσω το είδος της επιχείρησης μου είναι αδιάφορο αν είναι ατομική/ΟΕ/ΑΕ/ΙΚΕ ή ότι άλλο είδος
    το κράτος δηλαδή ο νόμος εξετάζει αν είσαι ιδιώτης (φυσικό πρόσωπο) ή επαγγελματίας (νομικό πρόσωπο)
    τα κριτήρια που καθορίζουν τι είδους πελάτης είσαι καλώς ή κακώς τα έχει ορίσει το κράτος ή αλλιώς ο νόμος

    άρα όταν υπογράφεις μια σύμβαση/συμβόλαιο από την αρχή τα δικαιολογητικά κρίνουν τι είδους πελάτης είσαι εσύ.

    και ισχύει 100% αυτό που λέω αγαπητέ μου φίλε

    είναι πάρα πολύ απλά πράγματα και τα κάνετε δύσκολα και ακατανόητα και δεν καταλαβαίνω το γιατί?

  3. #9693
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.728
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Νομίζω πως εδώ είναι λάθος να συνδέουμε την έννοια του Νομικού Προσώπου και μόνο, με την επαγγελματική χρήση γραμμής..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  4. #9694
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.253
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    πήρες όμως θέση και είπες το σχόλιο σου
    δεν έχω καμία τάση να ξεχειλώνω τις καταστάσεις όπως λες (είναι δικά σου αυθαίρετα συμπεράσματα και απέχουν από την πραγματικότητα και από την αλήθεια) για αυτό παρακαλώ πολύ να μην το ξανά κάνεις για τον πολύ απλό λόγο δεν στο επιτρέπω.
    Δεν χρειαζεται να με παρακαλας.
    Οταν παραθετεις την αποψη σου δημοσια, εισαι αυτοματως eligible στην κριτικη.
    Ειδικα δε απο τη στιγμη που η αποψη σου (οτι η νομοθεσια καθοριζει την ιδιωτικη/επαγγελματικη χρηση) ειναι ανυποστατη.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    προσπαθώ να είμαι αντικειμενικός όπως είπα είμαι επαγγελματικός πελάτης της INALAN και είμαι οικιακός πελάτης άλλης εταιρείας
    Για την ακριβεια, απο οταν παρακολουθω το συγκεκριμενο thread, μονο φαουλ της Inalan βλεπεις.
    Ειμαι σιγουρος οτι αυτη τη στιγμη ολοι οι παιχτες της Inalan εχουν αποβληθει με 5 φαουλ εκαστος.
    Που να μην προσπαθουσες δηλαδη...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι σημαίνει ιδιώτης/επαγγελματίας αγαπητέ μου φίλε
    δεν θα εξετάσω το είδος της επιχείρησης μου είναι αδιάφορο αν είναι ατομική/ΟΕ/ΑΕ/ΙΚΕ ή ότι άλλο είδος
    το κράτος δηλαδή ο νόμος εξετάζει αν είσαι ιδιώτης (φυσικό πρόσωπο) ή επαγγελματίας (νομικό πρόσωπο)
    τα κριτήρια που καθορίζουν τι είδους πελάτης είσαι καλώς ή κακώς τα έχει ορίσει το κράτος ή αλλιώς ο νόμος
    Εχεις μπλεξει τις εννοιες.
    Ξερεις τι ειναι το νομικο προσωπο; Οριστε ο ορισμος.
    Μπορεις να εισαι επαγγελματιας και χωρις την ιδιοτητα του νομικου προσωπου.
    Και μου αρεσει που μου λες οτι εγω δεν ξερω τι σημαινει ιδιωτης/επαγγελματιας (που btw, ειμαι μισθωτος κι ελευθερος επαγγελματιας, αρα κατι ξερω).
    Επιπλεον, υπαρχει καποιος νομος που να υπαγορευει σε μια ιδιωτικη επιχειρηση πως θα πουλησει την υπηρεσια της;
    Ηρεμα ρωταω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    άρα όταν υπογράφεις μια σύμβαση/συμβόλαιο από την αρχή τα δικαιολογητικά κρίνουν τι είδους πελάτης είσαι εσύ.
    και ισχύει 100% αυτό που λέω αγαπητέ μου φίλε
    Το τι πελατης εισαι δεν μπορει να διακριθει παντα απο τα δικαιολογητικα που θα προσκομισεις.
    Καθε επαγγελματιας ειναι παραλληλα και ιδιωτης.
    Αν εγω στησω στο σπιτι μου με το ατομικο μου ΑΦΜ εναν επαγγελματικο server τηλεφωνιας που μου αποφερει κερδος, η ιδιοτητα μου ως ιδιωτης αυτοματως κανει την χρηση της υπηρεσιας μου οικιακη;
    Καταλαβαινεις ποσο ανυποστατο (για να μην πω κατι αλλο) ειναι αυτο που λες;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    είναι πάρα πολύ απλά πράγματα και τα κάνετε δύσκολα και ακατανόητα και δεν καταλαβαίνω το γιατί?
    Προσπαθεις να εκφερεις ενα συμπερασμα απο το θυμικο σου και το αισθημα σου περι κοινου δικαιου.
    Δυστυχως τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα, κι οπως ειδες στη συγκεκριμενη περιπτωση υπαρχει καποιο παρασκηνιο κι απο τις δυο πλευρες.
    Το ποιος εχει δικιο ή αδικο δεν μπορουμε να το ξερουμε.

    Και εν τελει, θελω να κλεισω με το εξης.
    Η Inalan δεν ειναι για ολους, οπως ακριβως συμβαινει και με ολα τα προϊοντα/υπηρεσιες.
    Το οτι οι αναγκες σου δεν καλυπτονται απο την Inalan, δεν σημαινει παντα οτι η Inalan κανει φαουλς.
    Καλως η κακως, δεν εχουμε ολοι επαγγελματικο εξοπλισμο κι ενα μεγαλο μερος πελατων καλυπτονται απο την Inalan (3,5 TB data cap, απουσια bridge mode κτλ δεν ειναι κατι που ψαχνουν ολοι οι καταναλωτες).
    Εχουμε ελευθερη αγορα και δοξα τω θεω υπαρχουν κι αλλες εταιριες που δεν τις ενδιαφερει τι χρηση κανεις στη γραμμη σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Hetfield : 28-06-20 στις 14:45.

  5. #9695
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.881
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν καταλαβαινω που εκπιπτει το επαγγελματικο πακετο ως υποχρεωτικη επιλογη των επαγγελματιων .
    αν θελω να κανω την δουλεια μου με ερασιτεχνικο εργαλειο , με αυτο θα την κανω , αν θελω με "επαγγελματικο" θα διαλεξω αυτο .

    το επαγγελματικο ,ειναι διακριση των εταιριων για πιο αμεση εξυπηρετηση για πιο απαιτητηκες υπηρεσιες και καταστασεις , οχι δεσμευση του πελατη για το πακετο της αγορας του .
    Ακριβώς...

  6. #9696
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρειαζεται να με παρακαλας.
    Οταν παραθετεις την αποψη σου δημοσια, εισαι αυτοματως eligible στην κριτικη.
    Ειδικα δε απο τη στιγμη που η αποψη σου (οτι η νομοθεσια καθοριζει την ιδιωτικη/επαγγελματικη χρηση) ειναι ανυποστατη.


    Για την ακριβεια, απο οταν παρακολουθω το συγκεκριμενο thread, μονο φαουλ της Inalan βλεπεις.
    Ειμαι σιγουρος οτι αυτη τη στιγμη ολοι οι παιχτες της Inalan εχουν αποβληθει με 5 φαουλ εκαστος.
    Που να μην προσπαθουσες δηλαδη...


    Εχεις μπλεξει τις εννοιες.
    Ξερεις τι ειναι το νομικο προσωπο; Οριστε ο ορισμος.
    Μπορεις να εισαι επαγγελματιας και χωρις την ιδιοτητα του νομικου προσωπου.
    Και μου αρεσει που μου λες οτι εγω δεν ξερω τι σημαινει ιδιωτης/επαγγελματιας (που btw, ειμαι μισθωτος κι ελευθερος επαγγελματιας, αρα κατι ξερω).
    Επιπλεον, υπαρχει καποιος νομος που να υπαγορευει σε μια ιδιωτικη επιχειρηση πως θα πουλησει την υπηρεσια της;
    Ηρεμα ρωταω.


    Το τι πελατης εισαι δεν μπορει να διακριθει παντα απο τα δικαιολογητικα που θα προσκομισεις.
    Καθε επαγγελματιας ειναι παραλληλα και ιδιωτης.
    Αν εγω στησω στο σπιτι μου με το ατομικο μου ΑΦΜ εναν επαγγελματικο server τηλεφωνιας που μου αποφερει κερδος, η ιδιοτητα μου ως ιδιωτης αυτοματως κανει την χρηση της υπηρεσιας μου οικιακη;
    Καταλαβαινεις ποσο ανυποστατο (για να μην πω κατι αλλο) ειναι αυτο που λες;


    Προσπαθεις να εκφερεις ενα συμπερασμα απο το θυμικο σου και το αισθημα σου περι κοινου δικαιου.
    Δυστυχως τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα, κι οπως ειδες στη συγκεκριμενη περιπτωση υπαρχει καποιο παρασκηνιο κι απο τις δυο πλευρες.
    Το ποιος εχει δικιο ή αδικο δεν μπορουμε να το ξερουμε.

    Και εν τελει, θελω να κλεισω με το εξης.
    Η Inalan δεν ειναι για ολους, οπως ακριβως συμβαινει και με ολα τα προϊοντα/υπηρεσιες.
    Το οτι οι αναγκες σου δεν καλυπτονται απο την Inalan, δεν σημαινει παντα οτι η Inalan κανει φαουλς.
    Καλως η κακως, δεν εχουμε ολοι επαγγελματικο εξοπλισμο κι ενα μεγαλο μερος πελατων καλυπτονται απο την Inalan (3,5 TB data cap, απουσια bridge mode κτλ δεν ειναι κατι που ψαχνουν ολοι οι καταναλωτες).
    Εχουμε ελευθερη αγορα και δοξα τω θεω υπαρχουν κι αλλες εταιριες που δεν τις ενδιαφερει τι χρηση κανεις στη γραμμη σου.
    ότι αφορά το θέμα εδώ δεν βλέπω να υπάρχει κανένα παρασκήνιο

    ο φίλος απάντησε ξεκάθαρα

    μένει η εταιρεία να απαντήσει

    προσωπικά γνωρίζω ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο

    όπως είπα εξ αρχής έχω επαγγελματικό πακέτο με την ΙΝΑΛΑΝ (δηλαδή υπέγραψα την σύμβαση μου ως επαγγελματίας (επιχείρηση/εταιρεία) τους έδωσα τα απαραίτητα δικαιολογητικά από το νόμο και το επαγγελματικό μου ΑΦΜ) και οικιακό πακέτο με άλλη εταιρεία (που δεν την ενδιαφέρει ούτε τι εξοπλισμό έχω στο σπίτι μου ούτε τι χρήση κάνω αλλά το μοναδικό κριτήριο που μου ζήτησε όταν υπέγραψα την σύμβαση ήταν τι πελάτης είμαι εγώ απάντησα ότι είμαι ιδιώτης (φυσικό πρόσωπο) τους έδωσα τα απαραίτητα από τον νόμο δικαιολογητικά και υπέγραψα με το ατομικό μου ΑΦΜ.)

    για τα υπόλοιπα που αναφέρεις θα τα αφήσω ασχολίαστα για τον απλό λόγο ότι δεν ξέρεις τι σημαίνει ιδιώτης και τι επαγγελματίας (ναι υπάρχει νόμος που καθορίζει όλα αυτά με κριτήρια/δικαιολογητικά).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zer0c00L : 28-06-20 στις 17:21.

  7. #9697
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.253
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    για τα υπόλοιπα που αναφέρεις θα τα αφήσω ασχολίαστα για τον απλό λόγο ότι δεν ξέρεις τι σημαίνει ιδιώτης και τι επαγγελματίας (ναι υπάρχει νόμος που καθορίζει όλα αυτά με κριτήρια/δικαιολογητικά).
    Αυτο που ρωτησα ηταν αν υπαρχει νομος που να καθοριζει πως θα πουλησει την υπηρεσια του η εκαστοτε επιχειρηση.
    Για να μην διαστρεβλωνεις αυτο που ειπα, οριστε

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιπλεον, υπαρχει καποιος νομος που να υπαγορευει σε μια ιδιωτικη επιχειρηση πως θα πουλησει την υπηρεσια της;
    Ηρεμα ρωταω.
    Και φυσικα δεν θα απαντησεις, γιατι δεν υπαρχει κατι να απαντησεις, ουτε υπαρχει τετοιος νομος.
    Ειναι στη διακριτικη ευχερεια του παροχου να διακρινει με τα δικα του κριτηρια τη φυση της χρησης.

    Παντως, πριν απο λιγο μιλουσες για ιδιωτες και νομικα προσωπα.
    Τωρα μιλας για ιδιωτες κι επαγγελματιες.
    Το λες και προοδος το οτι καταλαβες επιτελους οτι υπαρχουν επαγγελματιες που δεν ειναι νομικα προσωπα ιδιωτικου δικαιου.

  8. #9698
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Δεν έχω παρακολουθήσει την συζήτηση αλλά οποίος νομίζει ότι έχει αδικηθεί από εταιρεία τηλεπικοινωνιών κάνει γραπτή καταγγελία σε αυτήν, περιμένει 20 ημέρες για την απάντηση και αν θεωρεί πως δεν τον καλύπτει κάνει καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Οι εταιρείες δεν κάνουν ότι τους καπνίσει αλλά είναι υποχρεωμένες να ακολουθούν το νομικό πλαίσιο, όπως είναι ο κανονισμός γενικών αδειών. Φυσικά ούτε ο πελάτης κάνει ότι του καπνίσει αλλά ακολουθεί την σύμβαση που έχει υπογράψει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος emeliss : 28-06-20 στις 18:50.

  9. #9699
    Εγγραφή
    24-03-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    374
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50Mbps/5Mbps Homebooster
    ISP
    Cosmote
    Router
    Huawei DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή αν είμαι επαγγελματίας φωτογράφος για παράδειγμα και έχω 2 cluster με εκατομμύρια φοτο από γάμους πελατών μου αυτό αμέσως σημαίνει ότι κάνω επαγγελματική χρήση της γραμμής? Γιατί έχω server???
    Ναι, ειδικά αν έχεις κάνει έναρξη επαγγέλματος με έδρα την οικία σου, και χρησιμοποιείς τη σύνδεσή σου για να στέλνεις τις φωτογραφίες σε πελάτες η για online backup των φωτογραφιών.
    Packets: Lost in the intrawebs

  10. #9700
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο που ρωτησα ηταν αν υπαρχει νομος που να καθοριζει πως θα πουλησει την υπηρεσια του η εκαστοτε επιχειρηση.
    Για να μην διαστρεβλωνεις αυτο που ειπα, οριστε


    Και φυσικα δεν θα απαντησεις, γιατι δεν υπαρχει κατι να απαντησεις, ουτε υπαρχει τετοιος νομος.
    Ειναι στη διακριτικη ευχερεια του παροχου να διακρινει με τα δικα του κριτηρια τη φυση της χρησης.

    Παντως, πριν απο λιγο μιλουσες για ιδιωτες και νομικα προσωπα.
    Τωρα μιλας για ιδιωτες κι επαγγελματιες.
    Το λες και προοδος το οτι καταλαβες επιτελους οτι υπαρχουν επαγγελματιες που δεν ειναι νομικα προσωπα ιδιωτικου δικαιου.
    όταν μάθεις τι σημαίνει ιδιώτης (φυσικό πρόσωπο) και τι σημαίνει επαγγελματίας (νομικό πρόσωπο/επιχείρηση/εταιρεία) εδώ είμαστε να το ξανά συζητήσουμε

    ναι υπάρχει νόμος που καθορίζει τα κριτήρια και τα δικαιολογητικά που ορίζουν τι πελάτης είσαι.

    θα σου δώσω δύο απλά παραδείγματα

    μπορώ εγώ ο ιδιώτης (φυσικό πρόσωπο) να πάω στην COSMOTE και να ζητήσω ένα πακέτο COSMOTE BUSINESS FTTH 100 αντί του πακέτου που έχω τώρα και είναι το COSMOTE FTTH 100 φυσικά και όχι γιατί η COSMOTE θα μου ζητήσει τα απαραίτητα δικαιολογητικά (σύμφωνα με την νομοθεσία) που να δικαιολογούν ότι είμαι επαγγελματίας καθώς το συγκεκριμένο πακέτο απευθύνεται σε επαγγελματίες/επιχειρήσεις/εταιρείες ή αλλιώς (νομικά πρόσωπα)

    μπορώ εγώ ο ιδιώτης (φυσικό πρόσωπο) να πάω να αγοράσω οτιδήποτε σε μια επιχείρηση/εταιρεία και να ζητήσω να μου κόψουν τιμολόγιο λες να μου το έδιναν? γιατί εγώ νομίζω ότι δεν θα μου το έδιναν αλλά θα ζητούσαν στοιχεία της επιχείρησης/εταιρείας στην οποία θα κοπεί το τιμολόγιο καθώς αυτό ορίζει ο νόμος.

  11. #9701
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.141
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Νομίζω έχουμε μπερδέψει λίγο τα πράγματα. Το τι κάθε κάνει η κάθε εταιρία εξαρτάται από τα προϊόντα της και αναφέρεται συνήθως ρητά στο συμβόλαιο. Αν κάποιος θεωρεί ότι το συμβόλαιο ή οι δράσεις της εταιρίας είναι παράνομες, μπορεί να απευθυνθεί στις αρμόδιες αρχές, όπως είπε κι ο emeliss. Συνήθως τα οικιακά πακέτα αναφέρουν περιορισμούς όπως αδυναμία μεταπώλησης ή απόκτησης κέρδους από το προϊόν , αλλά η κάθε εταιρία γράφει ( και είναι δικαίωμά της να επιβάλλει ) ότι θέλει. Στο τέλος, εκτός από συγκεκριμένες περιπτώσεις που θεωρώ ότι δεν επηρεάζουν την inalan, είναι δικαίωμά τους να αρνηθούν να παρέχουν υπηρεσία.

    Πληροφοριακά, αυτό το post μεταδόθηκε από cosmote business που ανήκει σε φυσικό πρόσωπο. Για την ιστορία, έχω δει και το ανάποδο. Πριν αρκετό καιρό, ήταν κοινό διάφοροι εμπορικοί να προωθούν οικιακά πακέτα προς επιχειρήσεις επειδή τότε ( δε γνωρίζω αν ισχύει ακόμα ) έδιναν καλύτερες παροχές τηλεφωνίας, παρόλο που γνώριζαν ότι δεν ήταν τυπικό σύμφωνα με το συμβόλαιο. Πέρα από μερικές παθολογικές περιπτώσεις ( π.χ. , τηλεφωνικά κέντρα, πειρατικά gsm, κτλ ) , δεν άκουσα να κυνηγάνε κάποιον.
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  12. #9702
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.881
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ferongr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, ειδικά αν έχεις κάνει έναρξη επαγγέλματος με έδρα την οικία σου, και χρησιμοποιείς τη σύνδεσή σου για να στέλνεις τις φωτογραφίες σε πελάτες η για online backup των φωτογραφιών.
    Κάνει επαγγελματική χρήση, είναι υποχρεωμένος όμως να πάρει επαγγελματκό πακέτο?

  13. #9703
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.253
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    όταν μάθεις τι σημαίνει ιδιώτης (φυσικό πρόσωπο) και τι σημαίνει επαγγελματίας (νομικό πρόσωπο/επιχείρηση/εταιρεία) εδώ είμαστε να το ξανά συζητήσουμε

    ναι υπάρχει νόμος που καθορίζει τα κριτήρια και τα δικαιολογητικά που ορίζουν τι πελάτης είσαι.

    θα σου δώσω δύο απλά παραδείγματα

    μπορώ εγώ ο ιδιώτης (φυσικό πρόσωπο) να πάω στην COSMOTE και να ζητήσω ένα πακέτο COSMOTE BUSINESS FTTH 100 αντί του πακέτου που έχω τώρα και είναι το COSMOTE FTTH 100 φυσικά και όχι γιατί η COSMOTE θα μου ζητήσει τα απαραίτητα δικαιολογητικά (σύμφωνα με την νομοθεσία) που να δικαιολογούν ότι είμαι επαγγελματίας καθώς το συγκεκριμένο πακέτο απευθύνεται σε επαγγελματίες/επιχειρήσεις/εταιρείες ή αλλιώς (νομικά πρόσωπα)

    μπορώ εγώ ο ιδιώτης (φυσικό πρόσωπο) να πάω να αγοράσω οτιδήποτε σε μια επιχείρηση/εταιρεία και να ζητήσω να μου κόψουν τιμολόγιο λες να μου το έδιναν? γιατί εγώ νομίζω ότι δεν θα μου το έδιναν αλλά θα ζητούσαν στοιχεία της επιχείρησης/εταιρείας στην οποία θα κοπεί το τιμολόγιο καθώς αυτό ορίζει ο νόμος.
    Ασε τα παραδειγματα και πες μας ποιος ειναι ο νομος.
    Αλλο το τι φανταζεσαι κι αλλο το τι ισχυει.

  14. #9704
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Νομίζω τα έχουμε μπλέξει πολύ.

    Άλλο εμπορική εκμετάλλευση της σύνδεσης (πώληση υπηρεσιών/μεταπώληση-υπενοικίαση σύνδεσης) και άλλο η ιδιότητα του ανθρώπου (που σε Ελ. Επαγγελματίες το προσωπικό και επαγγελματικό ΑΦΜ ταυτίζονται).

    Πολύ περισσότερο αν σπίτι και επαγγελματική έδρα είναι το ίδιο οίκημα.

    Και τι εμποδίζει την σύνδεση να είναι στο όνομα της συζύγου που μένει στο οίκημα του οποίου κάποια τετραγωνικά είναι δηλωμένα ως επαγγελματική στέγη του άντρα της ? (φανταστικό σενάριο)

    όπως βλέπετε μόνο δικηγόροι θα βγάλουν άκρη στις διάφορες περιπτωσιολογίες.

  15. #9705
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.081
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/200Mbps
    ISP
    INALAN - OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    HAUWEI HG8546M
    Βάσει των παρακάτω παραγράφων έγινε η διακοπή
    5.4. Ο Πελάτης δεν δικαιούται να επεμβαίνει με οποιοδήποτε τρόπο ή μέσο στο Τηλεπικοινωνιακό Δίκτυο ή στον Εξοπλισμό που εξυπηρετεί τη σύνδεσή του με αυτό, φέρει δε την πλήρη ευθύνη σε περίπτωση τέτοιας επεμβάσεως. Οι υπηρεσίες παρέχονται προς τον Συνδρομητή αποκλειστικά και μόνο προς ίδια χρήση. Ο Πελάτης απαγορεύεται να παραχωρεί τη χρήση της, υπεκμισθώνει, μεταπωλεί και εν γένει να την διαθέτει προς εμπορική εκμετάλλευση. Η ευθύνη για την καλή λειτουργία του Εξοπλισμού ανήκει αποκλειστικά στον κατασκευαστή αυτού. Η Εταιρεία πληροφορεί τον Πελάτη σχετικά με τη λειτουργία του Εξοπλισμού. Σε περίπτωση βλάβης του Εξοπλισμού που χρησιμοποιεί ο Πελάτης θα πρέπει να απευθύνεται άμεσα στην Εταιρεία.

    6.3. Η Εταιρεία δύναται να καταγγείλει οποτεδήποτε τη Σύμβαση για σπουδαίο λόγο, όπως ενδεικτικά, α) σε περίπτωση μη συμμόρφωσης του Πελάτη με οποιαδήποτε από τις συμβατικές του υποχρεώσεις που θεωρούνται όλες ουσιώδεις, Η Εταιρεία δύναται στην περίπτωση αυτή να αναζητήσει οποιεσδήποτε θετικές ή αποθετικές ζημίες έχει υποστεί από την αντισυμβατική χρήση των υπηρεσιών αυτών, β) θανάτου του Πελάτη, κήρυξης του Πελάτη σε κατάσταση πτώχευσης ή παύσης πληρωμών ή άλλης παρόμοιας κατάστασης, μετατροπής της νομικής του μορφής, θέσης του υπό καθεστώς διάλυσης, εκκαθάρισης αναγκαστικής διαχείρισης καθώς και σε περίπτωση που ο Πελάτης καταστεί αφερέγγυος.

    Δεν νομίζω να έχει πρόβλημα η inalan αν κάποιος έχει datacenter στο σπίτι του και έχει οικιακό πακέτο. Αν το χρησιμοποιεί για επαγγελματικούς σκοπούς τότε όταν φτάσει το όριο η ταχύτητα θα μειωθεί και δεν θα παίζει τίποτε. Το επαγγελματικό πακέτο που προσφέρει σου δίνει bridge, τεχνική υποστήριξη, δεν έχει όριο κτλ για να προσθέσεις τον δικό σου εξοπλισμό και αν είσαι επαγγελματίας να παρέχεις της δικές σου διαδικτυακές υπηρεσίες στους πελάτες σου χωρίς πρόβλημα. Οι άλλοι πάροχοι δεν έχουν τέτοιο θέμα γιατί πολύ άπλα δεν δίνουν συμμετρικές γραμμές όπως η inalan οπότε ότι και να στήσεις απο πίσω δεν θα λειτουργεί όπως πρέπει να λειτουργεί. Ούτε σε εμποδίζει η inalan ή κι οποιοσδήποτε πάροχος να αγοράσεις επαγγελματικό πακέτο αν είσαι ιδιώτης. Πάρε οτι θέλεις. Αν είσαι επιχείρηση θα το προσθέσεις στα έξοδα.
    Πιθανολογώ πως ο τεχνικός που έκανε την επίσκεψη δεν έχει ερμηνεύσει σωστά την έννοια του επαγγελματικού πακέτου. Δεν πάει, είσαι επαγγελματίας θα πάρεις επαγγελματικό...
    ουδέν μονιμότερο του προσωρινού

Σελ. 647 από 1235 ΠρώτηΠρώτη ... 627637642645646647648649652657667 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας