Σελ. 838 από 1233 ΠρώτηΠρώτη ... 818828833836837838839840843848858 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 12.556-12.570 από 18494

Θέμα: Inalan

  1. #12556
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.251
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paiktaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολα τα τρελά σε μένα.......
    χωρίς να έχει συμβεί το παραμικρό στην συνδεσμολογια κλπ , μπαίνω σπίτι...ανοίγω tv box και laptop, internet τίποτα......φωτάκια όλα κανονικά, voip τηλ επίσης κανονικά, 4 κινητά συνδεδεμένα στα 5ghz αλλά και στα 2,4 ghz συνδεδεμένα κανονικά ! !!!
    Ξεκινάω βγάζω ρεύμα από όλα , μετά από λίγο τα ίδια , το tvbox τίποτα εκτός από netflix που συνδέεται και παίζει κανονικά !!!!
    2 laptop τιποτα ! !
    Σβήνω το xiaomi και δίνω wifi από της INALAN , καμία από τις προηγούμενες συσκευές πλέον σε σύνδεση !!!!!
    Αναμονή πλέον το πρωί για επικοινωνία με ο τεχνικό τμήμα μπας και λύσει το μεταφυσικό φαινόμενο
    Για τσεκαρε στο device info το ποσοστο χρησης του επεξεργαστη.
    Εχω ακριβως τα ιδια θεματα με σενα και ταλαιπωρουμαι κοντα στο μηνα, και οφειλεται σε ανελεητα packet drops λογω της υπερφορτωσης της CPU.
    Σε αυτη την περιπτωση παει ολο το ρουτερ για αλλαγμα - αναμενω να μου το αλλαξουν και μενα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο την στιγμη που παιζει το netflix πως αυτο ειναι προβλημα της ιναλαν?
    αφου τα λαμπακια στο ρουτερ αλλωστε αναβουν.
    Κατι με το εσωτερικο δικτυο εχει παιχτει.
    Για δοκιμη πρεπει να συνδεθεις στο ρουτερ της ιναλαν και να εχεις ανοιξει εκει και το wifi και το dhcp! κλεισε το δικο σου για σιγουρα.
    Αν απο το ρουτερ της ιναλαν ΔΕΝ παιζεις, τοτε καλεις τεχνικο, νομιζω ασκοπη επισκεψη εχει χρεωση.
    Ο τεχνικος ιναλαν θα κανει ελεγχο στο δικο της εξοπλισμο με κατι δικο της, οχι σε ολα τα αλλα τα δικα σου.
    Ψαξε καλα πριν τους βαλεις να ερθουν, δες και απο ips σε dhcp κτλ μπας και κατι πηρε την ip αλλου, τα εχω παθει ειδικα στην δουλεια αυτα απειρες φορες!
    Ναι, μπορει να παιζει το netflix και να μην παιζουν καποιες αλλες υπηρεσιες αναλογα με το packet drop.
    Ο χρηστης δεν ειναι τεχνικος για να ψαχνει εκεινος τα προβληματα που αφορουν το ρουτερ αυτο καθ αυτο.

  2. #12557
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Να ξέρετε όσοι είστε Μεταμόρφωση, θα σκάψει ο οτε μερικά τετράγωνα πιο κάτω να περάσει καφαο και κυτίο στο δρόμο.
    Από εκεί περνάει μία από τις ίνες της inalan και την άλλη φορά που έκανε στο ίδιο σημείο έργα η ΕΥΔΑΠ είχε πέσει μεγάλο κομμάτι της περιοχής.
    Είναι σε μία πλατεία από πίσω από την Cosmodata.
    Αν και η ανακοίνωση λέει ότι είναι από 27/9 μέχρι 6/10 ακόμα δεν έχει εμφανιστεί κάποιος.

  3. #12558
    Εγγραφή
    14-12-2011
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    750
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τσεκαρε στο device info το ποσοστο χρησης του επεξεργαστη.
    Εχω ακριβως τα ιδια θεματα με σενα και ταλαιπωρουμαι κοντα στο μηνα, και οφειλεται σε ανελεητα packet drops λογω της υπερφορτωσης της CPU.
    Σε αυτη την περιπτωση παει ολο το ρουτερ για αλλαγμα - αναμενω να μου το αλλαξουν και μενα.

    Σήμερα το πρωί άλλαξα dns (είχα Cloudflare ) στο xiaomi και έβαλα τους default και δούλεψε, ενώ όταν έσβησα το xiaomi και έπερνα wifi από το Huawei HG8245T το απόλυτο 0 !
    Θα δω και το θέμα που αναφέρεις, λογικά μου λες να δω μέσα στο device info του huawei, σωστά ?
    Και για να έχουμε καλό ρώτημα, αφού στην περίπτωση σου υπάρχει διαπιστωμένο θέμα,γιατί έκαναν τόσο καιρό να προβουν στην αλλαγή ?

    - - - Updated - - -

    Tέλος καλό , όλα καλά !
    Επειτα από επικοινωνία με το τεχνικό τμήμα , έγινε reset από την πλευρά τους και όλα λειτουργούν πλέον σωστά
    Καμπάνες καμπανίζουν, κανόνια κανονίζουν..ΗΡΘΑΜΕ ρεεε...το νου σας!!!!!!

  4. #12559
    Εγγραφή
    08-02-2019
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Για όσους δεν εχουν υπηρεσία στην Λαμπρινή, σκάβουν να περάσουν νέα άσφαλτο και όπως καταλαβαίνετε τα γ.. ισαν τη μάνα…

    και η απάντηση ενός τύπου από το συνεργείο.

    Θα ρθουν οι τεχνικόι να το φτιάξουν.
    Με τέτοια μυαλά δεν θα πάμε ποτέ μπροστά..

    2 σημεία κομμένα σε απόσταση 10 μέτρων!

  5. #12560
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None


    Με λίγη τσιχλίτσα και έφτιαξε!

  6. #12561
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.880
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Space21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για όσους δεν εχουν υπηρεσία στην Λαμπρινή, σκάβουν να περάσουν νέα άσφαλτο και όπως καταλαβαίνετε τα γ.. ισαν τη μάνα…

    και η απάντηση ενός τύπου από το συνεργείο.

    Θα ρθουν οι τεχνικόι να το φτιάξουν.
    Με τέτοια μυαλά δεν θα πάμε ποτέ μπροστά..

    2 σημεία κομμένα σε απόσταση 10 μέτρων!
    Δλδ με ένα "ξύσιμο" της παλιάς ασφάλτου έκοψαν ίνα ? Αυτό γιατί μου μυρίζει μη επαρκές βάθος της ίνας παρά λάθος της ασφαλατόστρωσης?

  7. #12562
    Εγγραφή
    08-02-2019
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Νομίζω η ιναλαν δεν σκάβει 30 εκατοστά βάθος όπως οι υπόλοιποι πάροχοι.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 4403B0A5-C1EF-4415-8F20-62F4D7FCDD1A.jpg  

    A918DCC9-05A3-4589-A57E-D254D2B1B697.jpg  


  8. #12563
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δλδ με ένα "ξύσιμο" της παλιάς ασφάλτου έκοψαν ίνα ? Αυτό γιατί μου μυρίζει μη επαρκές βάθος της ίνας παρά λάθος της ασφαλατόστρωσης?
    Γιατί δεν σκάβει. Κάνει μια τομή στην άκρη του δρόμου ή κατά μήκος του πεζοδρομίου (ενίοτε και πάνω σε αυτό, στο τσιμεντάκι ανάμεσα στην άκρη και την πρώτη πλάκα).
    Να είναι πέντε άντε βαριά δέκα εκατοστά η τομή σε βάθος και ρίχνουν απλά ένα μαύρο καλώδιο που δεν έχει κάποια σήμανση περίπου σαν ένα ποτιστικό λάστιχο, νταξ λίγο πιο παχύ ίσως.
    Από ότι έχω καταλάβει το βγάζουν σε κάθε πολυκατοικία άσχετα αν υπάρχει αίτηση συνδρομής ή όχι, το splittaρουν στο κουτάκι πάνω στον τοίχο και συνεχίζουν ξανά πίσω για το επόμενο τετράγωνο.
    Ο οτε σκάβει κανονικά ρίχνει ένα πορτοκαλί μπουρί με πολλά χρωματιστά κανάλια μέσα, που καταλήγουν πίσω στο καφάο. Λογικά έχουν κάποιο χάρτη ποιο χρώμα καταλήγει σε ποια πολυκατοικία και ρίχνουν ή θα ρίξουν μετά τις οπτικές.
    Πως το ξέρω ότι είναι κανάλι; Είχαν παρατήσει μερικά μέτρα από μία κουλούρα για κάνα μήνα στην γειτονία, πήγα να δω αν είχε οπτική μέσα και φυσικά ο πυρήνας του καλωδίου ήταν τζούφιος.

  9. #12564
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.880
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Τραγικό...

  10. #12565
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.081
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/200Mbps
    ISP
    INALAN - OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    HAUWEI HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί δεν σκάβει. Κάνει μια τομή στην άκρη του δρόμου ή κατά μήκος του πεζοδρομίου (ενίοτε και πάνω σε αυτό, στο τσιμεντάκι ανάμεσα στην άκρη και την πρώτη πλάκα).
    Να είναι πέντε άντε βαριά δέκα εκατοστά η τομή σε βάθος και ρίχνουν απλά ένα μαύρο καλώδιο που δεν έχει κάποια σήμανση περίπου σαν ένα ποτιστικό λάστιχο, νταξ λίγο πιο παχύ ίσως.
    Από ότι έχω καταλάβει το βγάζουν σε κάθε πολυκατοικία άσχετα αν υπάρχει αίτηση συνδρομής ή όχι, το splittaρουν στο κουτάκι πάνω στον τοίχο και συνεχίζουν ξανά πίσω για το επόμενο τετράγωνο.
    Ο οτε σκάβει κανονικά ρίχνει ένα πορτοκαλί μπουρί με πολλά χρωματιστά κανάλια μέσα, που καταλήγουν πίσω στο καφάο. Λογικά έχουν κάποιο χάρτη ποιο χρώμα καταλήγει σε ποια πολυκατοικία και ρίχνουν ή θα ρίξουν μετά τις οπτικές.
    Πως το ξέρω ότι είναι κανάλι; Είχαν παρατήσει μερικά μέτρα από μία κουλούρα για κάνα μήνα στην γειτονία, πήγα να δω αν είχε οπτική μέσα και φυσικά ο πυρήνας του καλωδίου ήταν τζούφιος.
    Δεν υπάρχει καλώδιο. Αδειο ειναι. το καλώδιο περάνει μετα με εμφύσηση.

    "... ίχαν παρατήσει μερικά μέτρα από μία κουλούρα για κάνα μήνα στην γειτονία, πήγα να δω αν είχε οπτική μέσα και φυσικά ο πυρήνας του καλωδίου ήταν τζούφιος."
    Δεν ειναι καλώδιο. Πλαστικός σωλήνας είναι
    ουδέν μονιμότερο του προσωρινού

  11. #12566
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Ναι βρε, γράφω κανάλι το ίδιο πράμα λέμε, απλά είπα καλώδιο για να καταλάβουν τι έβλεπα με ένα πιο πρακτικό τρόπο. Δεν μου ρχοταν το σωλήνας.
    Μιας και που το αναφέρεις, η εμφύσηση πρακτικά πως γίνεται γιατί είναι αρκετά μέτρα. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι πάει ένας παιχταράς στο καφάο και αρχίζει και σπρώχνει την ινα μέσα στο σωλήνα.
    Λογικά γίνεται με κάποιο μηχάνημα, σωστά;

  12. #12567
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.916
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Ναι, έχουν μηχάνημα που «σπρώχνει» την ίνα.

  13. #12568
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    εχει γινει και στο Γαλατσι κατι παρομοιο σε εναν δρομο και αν θυμαμαι καλα ηταν κεντρικος κορμος.
    Δυστυχως ειναι πολυ ρηχα.
    Αλλα για να μην λεμε μονο για την ιναλαν τα ιδια κανουν και αλλοι σε αλλων δικτυα, πχ η cosmote στο Περιστερι που ημουν μπροστα εκοψε με το μεγαλο δισκοπριονο ΟΛΕΣ τις σωληνες απο τα ρολογια των σπιτιων και τα νερα πλυμμηρα! ειπαν δεν πειραζει θα τα ενωσει το συνεργειο....ηρθαν αλλοι μετα και τα ενωναν.
    Θα μπορουσαν να σκαψουν να βρουν τα σημεια αλλα θα ηθελε πολυ παραπανω χρονο οποτε....
    και εμενα οταν εσκαψαν για φυσικο αεριο ενω τους ειπαμε που ειναι τα καλωδια ΟΤΕ (χαλκος) εβαλαν TZIΣΙΜΠΙ και τους εβγαλαν τα ματια! 1 μηνα ηταν ολη η πολυκατοικια μου χωρις υπηρεσιες!!!
    Ακομα και να τους πεις τι εχει εκει προκειμενου να κανουν γρηγορα την δουλεια τους, απλα χεστηκαν....

  14. #12569
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Περιοχή
    Αθήνα, Κέντρο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200+ Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    HG8546M & ZTE ZXHN H267A
    Απλά να συμπληρώσω σ’ αυτά που έγραψε ήδη ο astbox. Το ‘’σαν ποτιστικό λάστιχο’’, είναι το σπιράλ που πάει από το κουτί του τοίχου έως και κάποιο απ’ το πλάτος του πεζοδρομίου και μετά είναι σκέτο το καλώδιο με τις οχτώ έγχρωμες οπτικές ίνες, όπως είπε, αυτό που έρχεται και αυτό που φεύγει για το επόμενο τετράγωνο.

    Το βάθος είναι περίπου στα δεκαπέντε εκατοστά και τα έχω εξηγήσει και με φωτογραφίες στο #11509.

    Να συμπληρώσω επίσης και στον x_undefined ότι για λίγα μέτρα (20 έως 40) χρησιμοποιούν τη γνωστή ατσαλίνα ή ηλεκτρολογικό σύρμα (όπως το ξέρει ο καθένας) και για πολλά χρησιμοποιούν σπονδυλωτό ρομπότ (σκουλήκι) που πάλλεται και πάει μόνο προς μια κατεύθυνση και τραβάει την ίνα μέχρι να βγει έξω, όπου εκεί αναλαμβάνει ο τεχνικός.

  15. #12570
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχει γινει και στο Γαλατσι κατι παρομοιο σε εναν δρομο και αν θυμαμαι καλα ηταν κεντρικος κορμος.
    Δυστυχως ειναι πολυ ρηχα.
    Αλλα για να μην λεμε μονο για την ιναλαν τα ιδια κανουν και αλλοι σε αλλων δικτυα, πχ η cosmote στο Περιστερι που ημουν μπροστα εκοψε με το μεγαλο δισκοπριονο ΟΛΕΣ τις σωληνες απο τα ρολογια των σπιτιων και τα νερα πλυμμηρα! ειπαν δεν πειραζει θα τα ενωσει το συνεργειο....ηρθαν αλλοι μετα και τα ενωναν.
    Θα μπορουσαν να σκαψουν να βρουν τα σημεια αλλα θα ηθελε πολυ παραπανω χρονο οποτε....
    και εμενα οταν εσκαψαν για φυσικο αεριο ενω τους ειπαμε που ειναι τα καλωδια ΟΤΕ (χαλκος) εβαλαν TZIΣΙΜΠΙ και τους εβγαλαν τα ματια! 1 μηνα ηταν ολη η πολυκατοικια μου χωρις υπηρεσιες!!!
    Ακομα και να τους πεις τι εχει εκει προκειμενου να κανουν γρηγορα την δουλεια τους, απλα χεστηκαν....
    Σωστός κι σε άλλες περιπτώσεις τα ίδια κάνουν αφού κανείς δεν έχει συνέπειες...

Σελ. 838 από 1233 ΠρώτηΠρώτη ... 818828833836837838839840843848858 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας