Σελ. 1201 από 1239 ΠρώτηΠρώτη ... 11811191119611991200120112021203120612111221 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 18.001-18.015 από 18571

Θέμα: Inalan

  1. #18001
    Εγγραφή
    23-05-2018
    Μηνύματα
    240
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Vodafone 4G
    Router
    Oxygen HPV15400
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από snoope Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το περιεργο ομως ειναι πως τα επιανα τα 45-50 με 20hz και ενω το γυρισα σε 40hz πιανω ακριβως το ιδιο, καμμια αυξηση. Δεν ειναι θεμα για τεχνολογια n;
    Στα χαρτιά με 20mhz δίνει έως 150mbps και με 40mhz δίνει έως 300mbps. Όμως στην πραγματικότητα κανείς δεν πιάνει τόσο. Εγώ με το router της vodafone στα 5ghz τερματίζω πάντα την ταχύτητα μου ενώ στα 2,4ghz δεν πιάνω πάνω από 60-70 αν και το wifi speed που λέει το κινητό είναι 150mbps.

  2. #18002
    Εγγραφή
    01-12-2012
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    HOL - ΑΡΗΣ
    Υπάρχει κάποιος σε bridge mode με ipv6;
    Έχω ένα θέμα στο upload που τερματίζει στα 16mbps. Μόλις κλείσω το ipv6 και βάλω ξανά το upload πάει τέρμα.

    Είμαι με mikrotik ax3 και το traffic περνάει από το firewall (πάνω κάτω default ρυθμίσεις) στον κανόνα για τα established (cpu max 15%)

  3. #18003
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Isidorosis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κάποιος σε bridge mode με ipv6;
    Έχω ένα θέμα στο upload που τερματίζει στα 16mbps. Μόλις κλείσω το ipv6 και βάλω ξανά το upload πάει τέρμα.

    Είμαι με mikrotik ax3 και το traffic περνάει από το firewall (πάνω κάτω default ρυθμίσεις) στον κανόνα για τα established (cpu max 15%)
    Εγω το εχω κλεισει εντελως το Ipv6, καθως εχω χειροτερο routing και καθολου gr-ix.

  4. #18004
    Εγγραφή
    01-12-2012
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    HOL - ΑΡΗΣ
    και εγώ το έκλεισα τελικά, για να δω ότι όλα τα υπόλοιπα παίζουν σωστά

    απλά είπα να ρωτήσω για να δω αν είναι δικό μου θέμα ή της Inalan και ψάχνω άδικα

  5. #18005
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xGreekGamerx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα χαρτιά με 20mhz δίνει έως 150mbps και με 40mhz δίνει έως 300mbps. Όμως στην πραγματικότητα κανείς δεν πιάνει τόσο. Εγώ με το router της vodafone στα 5ghz τερματίζω πάντα την ταχύτητα μου ενώ στα 2,4ghz δεν πιάνω πάνω από 60-70 αν και το wifi speed που λέει το κινητό είναι 150mbps.
    Οι συχνοτητες ολες στα 2,4 ειναι πιτα και ειναι και παρα πολλες αλλες συσκευες στα 2,4 που μαλλον δημιουργουν παρεμβολες.
    Και σε εμενα μια απο τα ιδια πολυ χαμηλες ταχυτητες ακομα και πανω απο τα ρουτερ και τα εχω δοκιμασει ολα και τα 2 μικροτικ και τα 2 ιναλαν και απο παροχους αλλους.
    Τα παλια huawei αυτα που εδινε η ιναλαν με την 1 1000αρα ειχαν το χειροτερο που εχω δει ποτε μου...

    Στα 5ghz ac με το mikrotik hap ac2 που πηρα οτι πιανω με καλωδιο εχω και ασυρματα αλλα για ποιο μεγαλες αποστασεις μεσα στο σπιτι ποιο καλη καλυψη εχει το 2,4 εννοειτε αυτο, ειναι κανονας.

    Στην 1000αρα γραμμη για να εχουμε τα maχ θελει wifi6.

  6. #18006
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.188
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην 1000αρα γραμμη για να εχουμε τα maχ θελει wifi6.
    και ΑΝ το πιάσεις στο κινητό... τα μισά κινητά που κυκλοφορούν στην αγορά είναι usb2 το εσωτερικό bus ασχέτως αν έχουν φύσα type-c οπότε τερματίζουν στα 450mbit περίπου. Αν το θες για ασύρματη σύνδεση με λάπτοπ και πραγματικά το χρειάζεσαι για downloads κλπ ΟΚ αλλιώς είναι παντελώς άχρηστη αγορά το wifi6.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  7. #18007
    Εγγραφή
    07-04-2020
    Περιοχή
    Κυπριάδου
    Μηνύματα
    453
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓226 Mbps / ↑194 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    AVM Fritz!Box 4060
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Isidorosis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κάποιος σε bridge mode με ipv6;
    Έχω ένα θέμα στο upload που τερματίζει στα 16mbps. Μόλις κλείσω το ipv6 και βάλω ξανά το upload πάει τέρμα.

    Είμαι με mikrotik ax3 και το traffic περνάει από το firewall (πάνω κάτω default ρυθμίσεις) στον κανόνα για τα established (cpu max 15%)
    Άσε το IPv6 κλειστό για τώρα. Η εκτέλεσή τους ήταν προβληματική από την πρώτη μέρα όταν γύρισα σε bridge και είναι ξεκάθαρο πως δεν το κάνουν provision σωστά ακόμα σε ρούτερ που δεν είναι δικά τους.
    Παλεύω από τον Οκτώβριο χωρίς αποτέλεσμα.
    My Speedtest:
    Spoiler:

  8. #18008
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    INALAN 1Gbps
    Router
    zte F670L
    Έχω Ιναλαν 1 Gbps και είχα ένα σοβαρό θέμα, σε ένα δωμάτιο στο σπίτι που μεσολαβεί διάδρομος και τοίχος είχα ταχύτητα , μόνο 50-70, τελικά μετα από επικοινωνία με τεχνικό της Ιναλαν, αγόρασα το ρουτερ Mercusys που χρησιμοποιούν και οι ίδιοι και σώθηκα, πιάνω ταχύτητες γύρω στα 600!!! Αν έχετε ανάλογο θέμα δώστε 26 ευρώ και αγοράστε το!!!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Στιγμιότυπο οθόνης (30).png  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eliasbbl : 18-02-24 στις 18:23.

  9. #18009
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Τα 26€ ειναι one time; Αν ναι τοτε ειναι δελεαστικο.

    Εγω ειμαι της αποψης WiFi mesh λυσεις οπως Unifi, που ειναι μεν ακριβες αλλα παιζουν με ολα τα ρουτερς και σου μενει ο εξοπλισμος ανεξαρτητως παροχου.
    Εχω 5 χρονια Unifi access points και δεν με κρεμασαν ποτε.

  10. #18010
    Εγγραφή
    17-09-2006
    Περιοχή
    Σαλόνικα City - Αγ. Παύλος
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.728
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ZTE F6600P
    SNR / Attn
    ~(dB) / ~(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xGreekGamerx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί δεν κάνει αίτηση για σταθερή γραμμή; Θα φέρει γραμμή utp στο σπίτι του ή μόνος του ή με ηλεκτρολόγο μέχρι κάτω και ο ΟΤΕ θα συνδέσει την πολυκατοικία με το δίκτυο χαλκού.

    μπά φίλε μας.

    πλέον ο ΟΤΕ , θυμάμαι και ανακοίνωση είχε βγάλει προ μηνών, ΔΕΝ κάνει σκαφτικα-μικτονόμηση-κτλ για χαλκό σε νεόδμητα, δηλαδή ΔΕΝ δίνει πλέον σε καινούρια.

    θυμάμαι είχε κάποιες εξαιρέσεις, αλλά ήταν με λεφτά, και πάλι ΑΝ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από athkal Εμφάνιση μηνυμάτων
    - Εάν σας ενοχλεί το οποιοδήποτε κουτί μπορείτε να διαμαρτυρηθείτε και να επιδιώξετε την απομάκρυνσή του.
    εγώ την γλύτωσα γιατί ο...αρχικατάσκοπος διαχειριστής μας όταν περάσανε κουτιά στον δρόμο μας, σε μας το περάσανε στην πίσω μεριά/πίσω δρόμο της πολυκατοικίας, και μάλλον θα έπαθε... διάθλαση το ραντάρ του και δεν το πήρε πρέφα


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thanasakis11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έπρεπε να δεις πριν καμιά 10ετία που πρωτο-βάλαμε Cosmote TV μέσω δορυφόρου. Η γειτόνισσα από πάνω μας είχε κάνει ολόκληρη ιστορία γιατί το νεογέννητο παιδί της θα πάθαινε καρκίνο από τις ακτίνες του δορυφορικού πιάτου. Επέμενε ότι πρέπει να τοποθετούνται τουλάχιστον 500 μέτρα μακριά από τα σπίτια. Στο τέλος το συνήθισε και έβαλε και αυτή μετά από λίγο καιρό.

    παράνοια.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thanasakis11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω να πω πως, όσο και να μου αρέσει να γκρινιάζω για την γενικότερη εικόνα του δικτύου, από την ημέρα που συνδέθηκα κανένας από τους δύο κύριους φόβους που είχα αρχικά (αξιοπιστία και απόκριση) δεν έχει επιβεβαιωθεί.
    Είχα μία διακοπή όταν είχε πέσει όλη η Αθήνα πριν κάτι μήνες αλλά εκτός αυτού δεν έχει κάνει κιχ.
    Η απόκριση όταν πρώτο-μπήκα ήταν χειρότερη της Cosmote σε πολλούς προορισμούς αλλά βλέπω ότι η Inalan έχει αξιοποιήσει πολύ καλά συνεργασίες με exchanges και neutral providers για να βελτιώσει τους χρόνος σε επίπεδα που φτάνουν ή ακόμα και περνάνε τον Μεγάλο Πράσινο.

    Ας καταφέρουν να μου κάνουν σωστά provision το IPv6 τώρα και θα είμαι 100% ικανοποιημένος, έχει βελτιωθεί η κατάσταση από την τελευταία φορά που δοκίμασα πάντως καθώς τώρα παίρνω κανονικά και prefix και address. Απλά δεν routάρεται τίποτα λογικά επειδή δεν λαμβάνω έγκυρη (ή καθόλου κάποιες φορές) default gateway address.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω απο το 19 που εχω ειμαι 100% ευχαριστημενος και ουτε διακοπες βασικα εχω παρατηρησει ιδιαιτερα (μπορει να γινονται οταν λειπω) αλλα γκρινιαζω μερικες φορες οπως και αλλοι για τις εγκαταστασεις της οπτικης ινας σε διαδρομες προς τα σπιτια και στους δρομους και πεζοδρομια λογω βαθους κτλ.
    Αλλα οσα χρονια την εχω ειναι οτι καλυτερο εχω δει ποτέ μου σε ιντερνετ σε ping, ταχυτητες, επιδοσεις, αξιοπιστια και χρονους επισκευης πχ οταν μου την χαλασε ο γειτονας απο πανω μου καταλαθος, την επομενη μερα μεχρι το μεσημερι ειχε αλλαχτει ολη απο το ρουτερ μου μεχρι το κουτι στην πολυκατοικια.

    1. Φύγαμε από τον χαλκό, φύγαμε από τον χαλκό, φύγαμε από τον χαλκό....

    2. Απόλυτα ικανοποιημένος από το δίκτυο. Ακόμα και αν ώρες ωρες ψυλιάζομαι οτι πάει γερά το contention ratio (GPON είναι αυτό) , δεν παραπονιέμαι, δεν είχα "μέχρι τα χτε" οπτική στο σπίτι 1gig συμμετρική για ψίχουλα.

    3. Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.png 
Εμφανίσεις:  41 
Μέγεθος:  1,68 MB 
ID: 254085

    μιά χαρά.

  11. #18011
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    INALAN 1Gbps
    Router
    zte F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα 26€ ειναι one time; Αν ναι τοτε ειναι δελεαστικο.

    Εγω ειμαι της αποψης WiFi mesh λυσεις οπως Unifi, που ειναι μεν ακριβες αλλα παιζουν με ολα τα ρουτερς και σου μενει ο εξοπλισμος ανεξαρτητως παροχου.
    Εχω 5 χρονια Unifi access points και δεν με κρεμασαν ποτε.
    One time φίλε, μου είπε ο τεχνικός τους ποιο χρησιμοποιούν αυτοί όταν σου προσφέρουν την υπηρεσία τους wifi extender, το αγόρασα από το Σκρούτζ 26 ευρώ αντί να πληρώνω 2 ευρώ το μήνα επιπλέον στην Ιναλαν. Δεν ξέρω το wifi mesh τι ταχύτητες σου δίνει όμως, με το δικό μου πάνω από 600 σταθερά!!!

  12. #18012
    Εγγραφή
    28-10-2005
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    421
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    HOL
    Router
    Speedport Smart
    Path Level
    Interleaved
    μιας και πρόσφατα ήρθαν και σε εμάς, και επειδή "χτένισα" λίγο το thread αλλά είναι δύσκολο να παρακολουθήσεις 600 σελίδες να κάνω μερικές συνοπτικές ερωτήσεις; Συγκριτικά τώρα έχω cosmote 200/20.

    1. αξιοπιστία; δεν θα γκρινιάξω για 10-15 λεπτά down το μήνα, και η Cosmote στα ίδια είναι. αλλά μην είναι 10-15' / εβδομάδα;

    2. ταχύτητα. Δίνει συμμετρικό 1gbps αλλά θα'χω να κατεβάσω ή πνίγεται στη σύνδεση με το εξωτερικό; πχ. πιάνονται αυτές οι ταχύτητες (έστω ~700-800mbps) στα πακέτα του 1gbps συχνά (πχ. steam , prive trackers κλπ.) ή συνήθως κατεβάζεις με 200-300-400 εκτός απ' τα speedtests;

    3. τύχον προβλήματα; δίνει κανονικές IP; κάτι διάβασα παραπάνω για blacklisted και αδυναμία σύνδεσης με πράγματα όπως gov.gr το οποίο σε συνδυασμό με τις IP που είναι στατικ πρακτικά (ισχύει έτσι) ακούγεται λίγο πακέτο. Συμβαίνει συχνά;

    4. ο εξοπλισμός που δίνει έχει 4-5G failover? είτε μέσω usb με κάρτα SIM ή να πέρνει κάρτα SIM?

    ευχαριστώ όποιον κάτσει να ασχοληθεί εκ των προτέρων.
    Phanteks Enthoo Pro | i7 6700k @ 4.6Ghz | CM Hyper 212 EVO | Gigabyte GTX 970 G1 @ 1502/7600 | Asus Z170-A | Kingston HyperX Fury DDR4 2666Mhz | 256GB Adata SSD | 11TB total HDD's | EVGA SuperNova G2 850W | Windows 8.1 Enterprise x64 | Corsair K70 RGB CherryMX Red | Razer DeathAdder Chroma | 2 x DELL U2414H
    Steam/Origin : kavadias199

  13. #18013
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.188
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kavadias Εμφάνιση μηνυμάτων
    μιας και πρόσφατα ήρθαν και σε εμάς, και επειδή "χτένισα" λίγο το thread αλλά είναι δύσκολο να παρακολουθήσεις 600 σελίδες να κάνω μερικές συνοπτικές ερωτήσεις; Συγκριτικά τώρα έχω cosmote 200/20.

    1. αξιοπιστία; δεν θα γκρινιάξω για 10-15 λεπτά down το μήνα, και η Cosmote στα ίδια είναι. αλλά μην είναι 10-15' / εβδομάδα;

    2. ταχύτητα. Δίνει συμμετρικό 1gbps αλλά θα'χω να κατεβάσω ή πνίγεται στη σύνδεση με το εξωτερικό; πχ. πιάνονται αυτές οι ταχύτητες (έστω ~700-800mbps) στα πακέτα του 1gbps συχνά (πχ. steam , prive trackers κλπ.) ή συνήθως κατεβάζεις με 200-300-400 εκτός απ' τα speedtests;

    3. τύχον προβλήματα; δίνει κανονικές IP; κάτι διάβασα παραπάνω για blacklisted και αδυναμία σύνδεσης με πράγματα όπως gov.gr το οποίο σε συνδυασμό με τις IP που είναι στατικ πρακτικά (ισχύει έτσι) ακούγεται λίγο πακέτο. Συμβαίνει συχνά;

    4. ο εξοπλισμός που δίνει έχει 4-5G failover? είτε μέσω usb με κάρτα SIM ή να πέρνει κάρτα SIM?

    ευχαριστώ όποιον κάτσει να ασχοληθεί εκ των προτέρων.
    1. Γενικά δεν πέφτει αλλά να που έπεσε δες την τελευταία είδηση στο φόρουμ. Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες απλά στην Cosmote λίγο ποιο αραιά.
    2. Η ποιο γρήγορη προς το εξωτερικό είναι με χιλιάδες παραδείγματα. Για να καταλάβεις, όχι η οπτική μου 300/30 που πάντα είναι τέρμα παντού προς το εξωτερικό αλλά το 5G μου της cosmote τερματίζει με Γερμανία πχ
    3. Δεν έχω αντιμετωπίσει τέτοια θέμα είτε με την οπτική είτε με το 5G
    4. Ναι μπορείς να βάλεις stick στα ρούτερ της για backup. Παρόλα αυτά αν πραγματικά δεν μπορείς να μείνεις off καθόλου εγώ θα έβαζα ένα 3nd party router με ποιο καλές δυνατότητες στυλ Unifi, Deco, AsusWRT κλπ.


    edit: Μπέρδεψα τα νήματα.. νόμιζα πως ήμουν στην cosmote.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BlueChris : 18-02-24 στις 21:15.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  14. #18014
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.933
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Για Inalan ρωτάει γνώμη, όχι για την Cosmote

  15. #18015
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.188
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για Inalan ρωτάει γνώμη, όχι για την Cosmote
    ω ρε οκ έχω καεί σορρυ....
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

Σελ. 1201 από 1239 ΠρώτηΠρώτη ... 11811191119611991200120112021203120612111221 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας