Σελ. 1054 από 1240 ΠρώτηΠρώτη ... 10341044104910521053105410551056105910641074 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 15.796-15.810 από 18594

Θέμα: Inalan

  1. #15796
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από buffos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσο συχνά έχετε disconnect? Βλέποντας το online duration στο ΖΤΕ, ανάθεμα και αν το έχω δει ποτέ πάνω από 6 ώρες. Αυτό είναι εξωφρενικό. Αν έχεις δουλειά, streamάρεις η οτιδήποτε άλλο, 3-4 disconnect την μέρα, και ας είναι για 1-2 λεπτά, είναι πάρα πάρα πάρα πολλά.
    Δεν έχω βέβαια μεγάλο δείγμα, γιατί δεν έχει ούτε βδομάδα που έχω σύνδεση και την παρατήρηση την κάνω εδώ και τρεις μέρες. Μπορεί να είναι παροδικό. Εσείς τι εμπειρία έχετε στο κομμάτι αυτό?
    Έχει βέβαια διάφορα disconnect από disconnect.. Δλδ πέφτει το link της οπτικής Η μόνο αλλάζει Η ip... Αν μπορεί κανείς να το καταλάβει βέβαια..

    - - - Updated - - -

    Κάτι άλλο..
    Επειδή δεν έχω παρακολουθήσει..
    Η ιναλαν καμπίνες ftth χωρίς ενεργό εξοπλισμό, δεν βάζει ε;
    Μόνο την ίνα στο δρόμο και το κουτάκι στο χρήστη είναι;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  2. #15797
    Εγγραφή
    26-06-2003
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΑΡΝΑΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει βέβαια διάφορα disconnect από disconnect.. Δλδ πέφτει το link της οπτικής Η μόνο αλλάζει Η ip... Αν μπορεί κανείς να το καταλάβει βέβαια..

    - - - Updated - - -

    Κάτι άλλο..
    Επειδή δεν έχω παρακολουθήσει..
    Η ιναλαν καμπίνες ftth χωρίς ενεργό εξοπλισμό, δεν βάζει ε;
    Μόνο την ίνα στο δρόμο και το κουτάκι στο χρήστη είναι;
    Έχω στατική ip. Ναι έχεις δίκιο ότι μερικές φορές δεν καταλαβαίνεις ότι έχει πέσει η γραμμή. Αλλά πάλι, κάθε λίγο και λιγάκι να πέφτει;

  3. #15798
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει βέβαια διάφορα disconnect από disconnect.. Δλδ πέφτει το link της οπτικής Η μόνο αλλάζει Η ip... Αν μπορεί κανείς να το καταλάβει βέβαια..

    - - - Updated - - -

    Κάτι άλλο..
    Επειδή δεν έχω παρακολουθήσει..
    Η ιναλαν καμπίνες ftth χωρίς ενεργό εξοπλισμό, δεν βάζει ε;
    Μόνο την ίνα στο δρόμο και το κουτάκι στο χρήστη είναι;
    Δεν βάζει καμπίνες η inalan.

  4. #15799
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.137
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει βέβαια διάφορα disconnect από disconnect.. Δλδ πέφτει το link της οπτικής Η μόνο αλλάζει Η ip... Αν μπορεί κανείς να το καταλάβει βέβαια..
    και εγω στατικη εχω....οποτε δεν ειναι γιαυτο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ιναλαν καμπίνες ftth χωρίς ενεργό εξοπλισμό, δεν βάζει ε;
    Μόνο την ίνα στο δρόμο και το κουτάκι στο χρήστη είναι;
    καμπινες οπως οι αλλοι παροχοι που δινουν και VDSL δεν βαζει, ωστοσο εχουμε δει κατι μικροκαμπινα που δεν ειναι τα γνωστα κουτια (οπτικοι κατανεμητες) στις πολυκατοικιες, δεν ξερω τι ρολο βαρανε, εχει στην οδο Πυθιας πχ κοντα στο γυμνασιο-λυκειο που ειναι καποια τετοια, αλλα ειναι ΠΟΛΥ ποιο μικρα απο τις γνωστες καμπινες των αλλων παροχων, οποιος ξερει τι ειναι ας πει...καπου υπαρχουν και φωτος νομιζω στο θεμα της Κυψελης.

    Το κουτακι στην πολυκατοικια ειναι οπτικος κατανεμητης κατι σαν switch ας πουμε, δεν ειναι μονο για εναν, μπορει απο ενα να δωσουν σε πολλα διαμερισματα αναλογα ποσες εξοδους εχει. Φωτογραφιες υπαρχουν στο θεμα της Κυψελης.

  5. #15800
    Εγγραφή
    27-04-2015
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1GB download/upload
    ISP
    inalan.gr
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από totomis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και όπως πάντα, οι υπάρχοντες πελάτες στην απέξω...
    Είμαι κοντά 4 χρόνια πελάτης, αλλά θα την κάνω για nova, με 500αρα στα 26...

    Ζήτησα αντιπροσφορα από την inalan, αλλά δεν μπήκαν στον κόπο ούτε καν να μου απαντήσουν...
    Καλημέρα και καλή εβδομάδα! Θα μπορούσατε να μας προωθήσετε τα στοιχεία σας και τον αριθμό της συνδρομής, ώστε να ενημερώσουμε το αρμόδιο τμήμα?

  6. #15801
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από buffos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω στατική ip. Ναι έχεις δίκιο ότι μερικές φορές δεν καταλαβαίνεις ότι έχει πέσει η γραμμή. Αλλά πάλι, κάθε λίγο και λιγάκι να πέφτει;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    και εγω στατικη εχω....οποτε δεν ειναι γιαυτο.

    - - - Updated - - -



    καμπινες οπως οι αλλοι παροχοι που δινουν και VDSL δεν βαζει, ωστοσο εχουμε δει κατι μικροκαμπινα που δεν ειναι τα γνωστα κουτια (οπτικοι κατανεμητες) στις πολυκατοικιες, δεν ξερω τι ρολο βαρανε, εχει στην οδο Πυθιας πχ κοντα στο γυμνασιο-λυκειο που ειναι καποια τετοια, αλλα ειναι ΠΟΛΥ ποιο μικρα απο τις γνωστες καμπινες των αλλων παροχων, οποιος ξερει τι ειναι ας πει...καπου υπαρχουν και φωτος νομιζω στο θεμα της Κυψελης.

    Το κουτακι στην πολυκατοικια ειναι οπτικος κατανεμητης κατι σαν switch ας πουμε, δεν ειναι μονο για εναν, μπορει απο ενα να δωσουν σε πολλα διαμερισματα αναλογα ποσες εξοδους εχει. Φωτογραφιες υπαρχουν στο θεμα της Κυψελης.
    Τη στατική τη ζητήσατε έξτρα;

    Για τις καμπίνες μετά..
    Απλά είχα περιέργεια που συγκεντρώνει τις οπτικές που πάνε σε κάθε σπίτι..
    Πχ όπως οι άλλοι πάροχοι το κάνουν στις ftth καμπίνες τους...
    Να το κάνει σε φρεάτιο; Χωράει; Αλήθεια, έχει φρεάτια η ιναλαν;
    Δεν έχω παρακολουθήσει καθόλου το σχεδιασμό της.. Πολύ λίγα πράγματα έχω δει..
    Αν έχει αναφερθεί και εδώ.. Δεν ξέρω..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  7. #15802
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Router
    Fritz 7590
    Θεσσαλονίκη δυτικά κάτω ;

  8. #15803
    Εγγραφή
    03-11-2010
    Περιοχή
    thessaloniki
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    inalan
    Router
    zte ZXHNF670L
    Καλημέρα, εχει πεσει η σύνδεση Θεσσαλονίκη??

  9. #15804
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.137
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τη στατική τη ζητήσατε έξτρα;

    Για τις καμπίνες μετά..
    Απλά είχα περιέργεια που συγκεντρώνει τις οπτικές που πάνε σε κάθε σπίτι..
    Πχ όπως οι άλλοι πάροχοι το κάνουν στις ftth καμπίνες τους...
    Να το κάνει σε φρεάτιο; Χωράει; Αλήθεια, έχει φρεάτια η ιναλαν;
    Δεν έχω παρακολουθήσει καθόλου το σχεδιασμό της.. Πολύ λίγα πράγματα έχω δει..
    Αν έχει αναφερθεί και εδώ.. Δεν ξέρω..
    Ναι η στατικη κανει 1 ευρω τον μηνα οποτε αξιζει με τα 1000.

    Εχω δει φρεατια σε κεντρικους κορμους πχ στην οδο Φαιδριαδων στην Κυψελη εχει μερικα. Προφανως εκει κανουν διακλαδωσεις? υποθετω.
    Οι οπτικες ειπαμε που πανε στα σπιτια πανε στα μικρα κουτακια που ειναι οπτικοι κατανεμητες, αυτο δινει και απο την μια πολυκατοικια στην αλλη.
    Πχ πριν απο εμενα εχω δει 5 μετα τον κεντρικο κορμο και ειχα κοιταξει πως πανε.
    Πριν με ειχαν συνδεσει απο την διπλα πολυκατοικια και μετα εβαλαν στην δικια μου και υστερα και στον απο πανω μου απο το ιδιο κουτακι.

  10. #15805
    Εγγραφή
    01-12-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Συκιές - Βάρνα
    Μηνύματα
    692
    Downloads
    35
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49953/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Technicolor TG788vn v2
    SNR / Attn
    8.1(dB) / 9.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από metoxos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, εχει πεσει η σύνδεση Θεσσαλονίκη??
    Καλημέρα. Και εγω είχα προβλήματα το πρωί αλλά τώρα που γύρισα σπίτι βλέπω ότι είναι όλα εντάξει. Μένω Συκιές. Εσυ σε ποια περιοχή είχες τις αποσυνδέσεις; Γιατί και σε μένα έκανε αποσυνδέσεις μέχρι που έπεσε τελείως.

    Κάτι άλλο τώρα. Γιατί το speedtest.gr μου βγάζει ταχύτητα 97/98, ενώ το speedtest της OOKLA μου βγαζει 94/97; Θέλω να πω γιατί υπάρχει πάντα αυτή η διαφορά στο download; Βέβαια δεν έχω κανένα πρόβλημα γενικά, απλά ρωτάω τι παίζει. Έχει σχέση με ποιους σερβερς επικοινωνεί η κάθε εφαρμογή; Άρα να υποθέσω ότι το speedtest.gr επικοινωνεί με ελληνικούς σερβερς άρα γι'αυτό και είναι 3 με 4mbps παραπάνω το download;
    M/B: MSI P67A-GD65
    CPU: INTEL CORE i5 2500K 3.3GHZ
    GPU: GEFORCE 660 2GB RAM
    RAM: 8GB RAM
    1st HDD: SAMSUBG 1.5 TERRA
    2nd HDD: WD 320GB CAVIAR


  11. #15806
    Εγγραφή
    28-02-2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1/1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    UDM-Pro
    "Online duration" 19+ μέρες σε μένα, προσωπικά έχω αρκετό καιρό να παρατηρήσω disconnect.

  12. #15807
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Περιοχή
    Αθήνα, Κέντρο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200+ Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    HG8546M & ZTE ZXHN H267A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να το κάνει σε φρεάτιο; Χωράει; Αλήθεια, έχει φρεάτια η ιναλαν;
    Πριν μερικούς μήνες είχε αναφερθεί εδώ ότι η INALAN έκανε έργα στην οδό Ταϋγέτου και σε δουλειά που έκανα στην οδό Κ. Κοντού, το συνεργείο τους, είχε ανοίξει ένα φρεάτιο και δούλευαν μέσα σ' αυτό. Ίσως όντως να χρησιμοποιούν φρεάτια σαν καμπίνες ή άλλο είδος δικτύωσης.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mistac75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί το speedtest.gr μου βγάζει ταχύτητα 97/98, ενώ το speedtest της OOKLA μου βγαζει 94/97;
    ...και σε τουλάχιστον άλλα τρία sites (που έχουν αναφερθεί εδώ) για τεστάρισμα να πας, θα σου βγάλει ότι να 'ναι, και για τον λόγο που σωστά είπες, αλλά και για άλλους. Γιατί όπως σου έγραψα σε παλιότερο μήνυμά μου, κόλλησες κι εσύ την ασθένεια που έχουν εδώ αρκετοί συμφορουμίτες μας και σ' αυτό το θηρίο που λέγεται ίντερνετ, ενώ όλα είναι καλά, ασχολούνται με το ξεψείρισμα των bytes.

  13. #15808
    Εγγραφή
    01-12-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Συκιές - Βάρνα
    Μηνύματα
    692
    Downloads
    35
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49953/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Technicolor TG788vn v2
    SNR / Attn
    8.1(dB) / 9.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    [QUOTE
    ...και σε τουλάχιστον άλλα τρία sites (που έχουν αναφερθεί εδώ) για τεστάρισμα να πας, θα σου βγάλει ότι να 'ναι, και για τον λόγο που σωστά είπες, αλλά και για άλλους. Γιατί όπως σου έγραψα σε παλιότερο μήνυμά μου, κόλλησες κι εσύ την ασθένεια που έχουν εδώ αρκετοί συμφορουμίτες μας και σ' αυτό το θηρίο που λέγεται ίντερνετ, ενώ όλα είναι καλά, ασχολούνται με το ξεψείρισμα των bytes.[/QUOTE]

    Έχεις ένα δίκιο. Όντως κολλάμε σε βλακείες αφού βλέπουμε ότι όλα πάνε καλά με φουλ ταχύτητες κατεβάσματος χωρίς αποσυνδέσεις κτλ. Έχεις δίκιο

    - - - Updated - - -

    Παιδιά λιγάκι τα φώτα σας από όσους έχουν κάνει ομαλή μετάβαση και ξέρουν τι γίνεται γιατί η εξυπηρέτηση που έχουν με μπέρδεψαν. αυτή την στιγμή μου έβαλε στο λογαριασμό η Ιναλαν 193€ όσο ήταν και η ρήτρα στην Cosmote. Με παίρνουν τηλ από την ΙΝΑΛΑΝ λοιπόν και μου λένε τα εξής.
    Σας πιστωσαμε το ποσό των 193€ στον λογαριασμό σας. Από δω και πέρα θα πληρώνετε την τηλεφωνία της Inter telecom από τα 193€. Τα υπόλοιπα που είναι τα 20€ του παγίου του ίντερνετ θα αφαιρούνται υποτίθεται κάθε μήνα. Αλλά εγώ εν τέλη πλήρωσα τα 8€ από την κάρτα μου ο βλάκας. Δεν αφαιρέθηκαν από τα 193€ της πίστωσης. Κάποιος που έχει κάνει την ομαλή μετάβαση ας μου εξηγήσει τι γίνεται
    M/B: MSI P67A-GD65
    CPU: INTEL CORE i5 2500K 3.3GHZ
    GPU: GEFORCE 660 2GB RAM
    RAM: 8GB RAM
    1st HDD: SAMSUBG 1.5 TERRA
    2nd HDD: WD 320GB CAVIAR


  14. #15809
    Εγγραφή
    16-12-2005
    Μηνύματα
    597
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Router
    Draytek 2865ac
    SNR / Attn
    11(dB) / 17(dB)
    Να σημειωθει στους φιλους εδω, η διασυνδεση της Inalan με τα κυκλωματα της πρωην Forthent (τωρα Nova) δρομολογειται μεσω Βουλγαριας & Σερβιας. Η διασυνδεση με τα κυκλωματα της πρωην Wind (τωρα Nova και αυτη) βγαινει κανονικα μεσω GRIX.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  11.jpg 
Εμφανίσεις:  49 
Μέγεθος:  229,3 KB 
ID: 248774
    Network, Software & Hardware Solutions

  15. #15810
    Εγγραφή
    21-12-2006
    Μηνύματα
    806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mistac75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά λιγάκι τα φώτα σας από όσους έχουν κάνει ομαλή μετάβαση και ξέρουν τι γίνεται γιατί η εξυπηρέτηση που έχουν με μπέρδεψαν. αυτή την στιγμή μου έβαλε στο λογαριασμό η Ιναλαν 193€ όσο ήταν και η ρήτρα στην Cosmote. Με παίρνουν τηλ από την ΙΝΑΛΑΝ λοιπόν και μου λένε τα εξής.
    Σας πιστωσαμε το ποσό των 193€ στον λογαριασμό σας. Από δω και πέρα θα πληρώνετε την τηλεφωνία της Inter telecom από τα 193€. Τα υπόλοιπα που είναι τα 20€ του παγίου του ίντερνετ θα αφαιρούνται υποτίθεται κάθε μήνα. Αλλά εγώ εν τέλη πλήρωσα τα 8€ από την κάρτα μου ο βλάκας. Δεν αφαιρέθηκαν από τα 193€ της πίστωσης. Κάποιος που έχει κάνει την ομαλή μετάβαση ας μου εξηγήσει τι γίνεται
    Είχα κάνει την ομαλή μετάβαση, αν και τότε δεν είχα επιπλέον τηλεφωνία. Καταλαβαίνω πως αφού έχεις πιστωτικό υπόλοιπο οποιαδήποτε χρέωση της Inalan προς εσένα θα συμψηφίζεται με αυτό το υπόλοιπο μέχρι να εξαντληθεί, έτσι λειτούργησε σε εμένα χωρίς κανένα πρόβλημα, αλλά όπως είπα δεν είχα τηλεφωνία τότε. Και σήμερα όμως που έχω από την Modulus, κάθε μήνα μία ενιαία χρέωση των 36 Ευρώ γίνεται (αφορά 28 για το Internet και 8 για την τηλεφωνία), θα μου φαινόταν περίεργο να χρειάζεται να πληρώνεις κάτι ξεχωριστά ενώ έχεις πιστωτικό υπόλοιπο διαθέσιμο. Στην ανάλυση κινήσεων στο my.inalan σου δείχνει χωριστά δύο χρεώσεις, 20 και 8 Ευρώ, αντί για μια συνολική των 28 Ευρώ;
    Πάντως και να πλήρωσες κατά λάθος τα 8 Ευρώ δεν πειράζει ιδιαίτερα, προστίθεται προφανώς στο πιστωτικό υπόλοιπο.

Σελ. 1054 από 1240 ΠρώτηΠρώτη ... 10341044104910521053105410551056105910641074 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας