Σελ. 823 από 1237 ΠρώτηΠρώτη ... 803813818821822823824825828833843 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 12.331-12.345 από 18550

Θέμα: Inalan

  1. #12331
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα είναι τρίτος στην οικοδομή. Δεν ξέρουμε πόσοι χρήστες πριν από αυτήν είναι ήδη συνδεδεμένοι στην ίδια ίνα. Γι' αυτό του είπαν ανάλογα την ισχύ που θα φθάνει σε αυτόν.
    Αυτός είναι και ο λόγος που δεν με συνδέουν και εμένα...

    Έχω το κουτί στα 70 μέτρα αλλά ο κορμός είναι πάνω από την Πατησίων οπότε η συγκεκριμένη ίνα δεν έχει την απαιτούμενη ισχύ για να μου δώσει και εμένα σύνδεση...

    Και βασικά δεν είμαι ο μόνος στον πεζόδρομο που μένω που θέλω...

    Είμαστε τουλάχιστον 3 στην ίδια πολυκατοικία αλλά συνολικά 5-6 στον πεζόδρομο...

    Οπότε θέλει νέα γραμμή από τον κορμό σε μας που είναι δύσκολο ή και ασύμφορο για εκείνους...

    Είμαστε και κάτω από την Πατησίων που δεν είμαστε καθόλου στο πλάνο, οπότε...

  2. #12332
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.400
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα είναι τρίτος στην οικοδομή. Δεν ξέρουμε πόσοι χρήστες πριν από αυτήν είναι ήδη συνδεδεμένοι στην ίδια ίνα. Γι' αυτό του είπαν ανάλογα την ισχύ που θα φθάνει σε αυτόν.
    Είπε για 2ο κουτί. Το ένα δίνει μέχρι 12 εκτός και αν συνδέουν κουτιά μεταξύ τους και δεν ξεκινάει το κάθε ένα από τον κορμό οπότε συμφωνώ με το σκεπτικό σου

  3. #12333
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Περιοχή
    Αθήνα, Κέντρο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200+ Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    HG8546M & ZTE ZXHN H267A
    @wesker, Αν και δεν είμαι ειδικός στο πως μοιράζεται το bandwidth μεταξύ πελατών της Inalan, θα υποθέσω ότι αν μίλησες με κάποιον/α στο τηλεφωνικό κέντρο, μάλλον δεν ήξερε τι να σου απαντήσει. Κάτω απ’ το κουτί σου πρέπει να χρησιμοποιούνται οι 2 απ’ τις 12, για το μεγάλο κουτί ή οι 2 απ’ τις 4, για το μικρό. Εκτός κι αν στη περιοχή σου γίνεται ο κακός χαμός με συνδέσεις της Inalan, μάλλον δεν θα χρειαστεί άλλο σκάψιμο, κατά τη γνώμη μου.
    Έχω περιγράψει, μαζί με φωτογραφίες, εδώ (#11509, Post 2), ότι σύμφωνα με τους τεχνικούς της Inalan που μίλησα, το κάθε καλώδιο που πηγαίνει από κατανεμητή σε κατανεμητή, έχει μέσα δώδεκα (12) οπτικές ίνες και η κάθε ίνα έχει όριο τις οχτώ (8) συνδέσεις. Άρα υποστηρίζονται ενενήντα έξι (96) από το ένα κουτί στο άλλο και σ’ ένα δρόμο (π.χ. όπως έχει γίνει στον δικό μας) το κάθε πεζοδρόμιο μπορεί να τροφοδοτείται αποκλειστικά από ένα (ή και παραπάνω) παρακλάδι αυτού που λέμε εδώ κορμό και στην ουσία είναι απλά ένα “παχύ κλαδί”. Δηλαδή, δεν σκάβουν κάθετα το δρόμο για να δώσουν γραμμή στο απέναντι πεζοδρόμιο.

    @spsomas, Από τα νούμερα (8,12,96) όλα πολλαπλάσια του τέσσερα (4), φαίνεται να έχει δίκιο ο jkoukos για το πώς διανέμουν τις γραμμές και επίσης έχει δίκιο ότι συνδέουν τα κουτιά μεταξύ τους και άρα ανάλογα με την ισχύ.
    Απ’ τα νούμερα που παρέθεσα ωστόσο, στη Κυψέλη που μένω το κάθε τετράγωνο κατά μέσο όρο έχει, 4 πολυκατοικίες X 5 ορόφους X 3 διαμερίσματα ανά όροφο = 60 συνδέσεις στο τετράγωνο. Θα μπορούσαν να τις κάλυπταν χαλαρά μόνο μ’ ένα καλώδιο που είχα δείξει στο παλιότερο post. Έρχονται πολλά καλώδια σα κι αυτό απ’ το “παχύ κλαδί” και διακλαδώνονται μέσα στους δρόμους μας και μιλάμε για Κυψέλη, που είμαστε πολύ πιο πυκνοκατοικημένοι συγκριτικά με τη Πεύκη του φίλου wesker.

    Για τον φίλο μας τον dosman, πέρα από θέμα Δήμου που είμαι σίγουρος ότι δεν είναι κει το κόλλημα, δεν είμαι σίγουρος αν είναι θέμα κορμού. Πιο πολλές πιθανότητες (καθαρά σαν εικασία) δίνω στο ότι δεν έχουν αρκετές αιτήσεις απ’ όλη συνολικά τη περιοχή και είναι όντως ασύμφορο να το βάλουν στα πλάνα τους για σκάψιμο.

  4. #12334
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spsomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είπε για 2ο κουτί. Το ένα δίνει μέχρι 12 εκτός και αν συνδέουν κουτιά μεταξύ τους και δεν ξεκινάει το κάθε ένα από τον κορμό οπότε συμφωνώ με το σκεπτικό σου
    Το δεύτερο γίνεται. Από τον κεντρικό κορμό ξεκινά μια ίνα και ας υποθέσουμε ότι έχει μέγιστο όριο 12 συνδέσεις.

    Η ίνα αυτή ακολουθεί μια συγκεκριμένη διαδρομή. Όταν κάποιος ζητήσει σύνδεση θα κοπεί, θα μπει ανάλογο splitter συνεχίζοντας την πορεία της και παράλληλα νέα διακλάδωση προς το κουτί της οικοδομής του πελάτη.

    Ας πούμε ότι στην οικοδομή αυτή συνδέονται 2 χρήστες, οπότε μπορούν να συνδεθούν ακόμη 10 νέοι πελάτες στην ίδια οικοδομή ή σε άλλες οικοδομές που βρίσκονται στην πορεία της ίνας, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο σύνδεσης.

    Όταν ολοκληρωθούν οι 12 συνδέσεις, αν κάποιος ένοικος της πρώτης οικοδομής ζητήσει σύνδεση, θα πάρει αρνητική απάντηση, ασχέτως αν ήδη υπάρχει κουτί με αναμονή της εταιρείας. Στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να περαστεί νέα ίνα από τον κεντρικό κορμό. Δεν υπάρχει άλλη λύση.

    Τέλος ο κεντρικός κορμός έχει και αυτός πεπερασμένο όριο συνολικών συνδέσεων που μπορεί να υποστηρίξει.
    Ο τρόπος που αναπτύσσει το δίκτυο η εταιρεία έχει πλεονέκτημα στην γρήγορη- οικονομικότερη επέκταση και ταχεία σύνδεση πελατών αλλά μειονέκτημα στον συνολικό αριθμό τους και μελλοντική αναβάθμισή του.
    Το αντίθετο συμβαίνει με τα δίκτυα των άλλων παρόχων. Εδώ έχουμε τις υπαίθριες καμπίνες (έχουν ρόλο κορμού) από τις οποίες φεύγει ίνα προς κάθε οικοδομή. Είναι πανεύκολο να αναβαθμισθεί η χωρητικότητα της καμπίνας σε ίνες, αλλά σαφώς ακριβότερη και χρονοβόρα συνολικά λύση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jkoukos : 25-07-21 στις 00:32.

  5. #12335
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Περιοχή
    Αθήνα, Κέντρο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200+ Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    HG8546M & ZTE ZXHN H267A
    @jkoukos Όταν λες κεντρικό κορμό, σε ποιον αναφέρεσαι? Αυτόν που ενώνει Αθήνα-Θεσσαλονίκη και ίσως στο μέλλον Πάτρα/Πελοπόννησο και υποθαλάσσιο για τα νησιά ή αυτόν που ενώνει Αθήνα/Κέντρο με το Γαλάτσι ή τη Κηφισιά ή τη Γλυφάδα? Φιλικά το ρωτάω, γιατί έχει αναφερθεί σ’ αυτές τις 800+ σελίδες τόσες φορές, χωρίς όμως να είμαστε συγκεκριμένοι επ’ αυτού.

    Γιατί απ’ όσο ξέρω δεν είναι ίδιοι όλοι αυτοί οι κορμοί και η Inalan, όσο και οι άλλοι, χρησιμοποιούν wavelength division multiplexing, ασχέτως πως επιλέγουν το άπλωμα μετά και όποιος έχει όρεξη για αυτού του είδους το διάβασμα, ας πάει εδώ.

    Θα μείνω σ’ αυτό που μου είπαν οι τεχνικοί της Inalan δηλαδή, η κάθε ίνα μπορεί να εξυπηρετήσει οχτώ (8) συνδέσεις (κανάλια) και παραπέμπτει στη μέθοδο coarse wdm και ενδεχομένως αυτό εννοούσες όταν αναφέρθηκες στο προηγούμενό σου post ότι πάει μέχρι και 16 συνδέσεις/κανάλια (μέχρι και 18 με OS2 fibers λέει το άρθρο).
    Δε πιστεύω ότι η Inalan αφελώς τοποθετεί κουτιά με 12 συνδέσεις στο καθένα, όπου σε μόλις 6 συνεχόμενες επεκτάσεις κουτιών από 2 συνδέσεις στο κάθε κουτί, θα ήθελε ξανά σκάψιμο για να συνδέσει καινούργιο συνδρομητή. Παίρνει μήνες για να έρθει κάποιο συνεργείο για το σκάψιμο και περίπου τέσσερις (4) ώρες εργασίας για μόλις 15-20 μέτρα καλώδιο. Αν χρειάζεται dB απλά αναβαθμίζει, εκεί που πρέπει, ενισχυτές σήματος και repeaters, αλλιώς μέχρι το όριο των κουτιών, κατά τη γνώμη μου, το καλώδιο είναι επαρκές. Θα τσεκάρω όταν έχω χρόνο τα κουτιά στη γειτονιά μου, μέχρι που πάνε και πόσες συνδέσεις έχουν.

    Αν στου φίλου μας του wesker τη πολυκατοικία μπορεί να μπει άλλη μια σύνδεση, μόνο οι τεχνικοί της εταιρείας μπορούν να απαντήσουν, αφού αυτοί έχουν εικόνα των συνδέσεων στη περιοχή, που βρίσκονται τα dB, κ.λπ.

    Το link για το καλώδιο της Inalan απ’ το παλιό μου post βγάζει λάθος 404 γιατί το άλλαξαν, οπότε παραθέτω το ανανεωμένο και το καλώδιο που χρησιμοποιούν είναι το Version 1T x 12F.

  6. #12336
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deanoh7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    @jkoukos Όταν λες κεντρικό κορμό, σε ποιον αναφέρεσαι? Αυτόν που ενώνει Αθήνα-Θεσσαλονίκη και ίσως στο μέλλον Πάτρα/Πελοπόννησο και υποθαλάσσιο για τα νησιά ή αυτόν που ενώνει Αθήνα/Κέντρο με το Γαλάτσι ή τη Κηφισιά ή τη Γλυφάδα? Φιλικά το ρωτάω, γιατί έχει αναφερθεί σ’ αυτές τις 800+ σελίδες τόσες φορές, χωρίς όμως να είμαστε συγκεκριμένοι επ’ αυτού.

    Γιατί απ’ όσο ξέρω δεν είναι ίδιοι όλοι αυτοί οι κορμοί και η Inalan, όσο και οι άλλοι, χρησιμοποιούν wavelength division multiplexing, ασχέτως πως επιλέγουν το άπλωμα μετά και όποιος έχει όρεξη για αυτού του είδους το διάβασμα, ας πάει εδώ.

    Θα μείνω σ’ αυτό που μου είπαν οι τεχνικοί της Inalan δηλαδή, η κάθε ίνα μπορεί να εξυπηρετήσει οχτώ (8) συνδέσεις (κανάλια) και παραπέμπτει στη μέθοδο coarse wdm και ενδεχομένως αυτό εννοούσες όταν αναφέρθηκες στο προηγούμενό σου post ότι πάει μέχρι και 16 συνδέσεις/κανάλια (μέχρι και 18 με OS2 fibers λέει το άρθρο).
    Δε πιστεύω ότι η Inalan αφελώς τοποθετεί κουτιά με 12 συνδέσεις στο καθένα, όπου σε μόλις 6 συνεχόμενες επεκτάσεις κουτιών από 2 συνδέσεις στο κάθε κουτί, θα ήθελε ξανά σκάψιμο για να συνδέσει καινούργιο συνδρομητή. Παίρνει μήνες για να έρθει κάποιο συνεργείο για το σκάψιμο και περίπου τέσσερις (4) ώρες εργασίας για μόλις 15-20 μέτρα καλώδιο. Αν χρειάζεται dB απλά αναβαθμίζει, εκεί που πρέπει, ενισχυτές σήματος και repeaters, αλλιώς μέχρι το όριο των κουτιών, κατά τη γνώμη μου, το καλώδιο είναι επαρκές. Θα τσεκάρω όταν έχω χρόνο τα κουτιά στη γειτονιά μου, μέχρι που πάνε και πόσες συνδέσεις έχουν.

    Αν στου φίλου μας του wesker τη πολυκατοικία μπορεί να μπει άλλη μια σύνδεση, μόνο οι τεχνικοί της εταιρείας μπορούν να απαντήσουν, αφού αυτοί έχουν εικόνα των συνδέσεων στη περιοχή, που βρίσκονται τα dB, κ.λπ.

    Το link για το καλώδιο της Inalan απ’ το παλιό μου post βγάζει λάθος 404 γιατί το άλλαξαν, οπότε παραθέτω το ανανεωμένο και το καλώδιο που χρησιμοποιούν είναι το Version 1T x 12F.
    εγώ πάντως πιστεύω αυτά που λέει ο @jkoukos καθώς γνωρίζει περισσότερα και όχι αυτά που λένε τις INALAN

    επίσης κορμός θεωρείται το κεντρικό καλώδιο που περνάει από μια περιοχή - δρόμο - κτλ

    οι άλλοι έχουν λύσει αυτό το θέμα με την τοποθέτηση των καμπίνων που παίζουν τον ρόλο του κορμού.

    η INALAN έχει τον κεντρικό κορμό του δικτύου της - τους επιμέρους κορμούς σε κάθε δήμο που κάνει την επέκταση - τα κουτιά σε κάθε πελάτη της.

  7. #12337
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.750
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ναι κεντρικός κόρμος, λέμε τις σωλήνες που έχει βάλει η Inalan σε κάθε δρόμο, που πηγαίνουν από φρεάτιο σε φρεάτιο της..

    Και βέβαια στους σωλήνες αυτούς δεν θα έχει παντού τον ίδιο αριθμό από οπτικές..
    Σίγουρα βέβαια θα γίνεται και αναβάθμιση εάν χωράνε να περάσουν και άλλες οπτικές.

    Ότι μία οπτική ίνα από κουτί σε κουτί έχει κάποιον περιορισμό είχε αναφερθεί και παλιότερα από τεχνικούς της που ρωτήσανε κάποια παιδιά στον δρόμο.
    Εγώ νομίζω πάντως ότι ο συνολικός αριθμός πελατών που σηκώνει μία οπτική ίνα που πάει από κουτί σε κουτί,
    τώρα έχει περιοριστεί και με τα πακέτα για 200 Mbps..

    σε σχέση με τα 100 Mbps μόνο, που έδινε παλιά.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  8. #12338
    Εγγραφή
    30-03-2007
    Περιοχή
    Σταυρούπολη, Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    348
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    105440/11000
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Για αυτό το τελευταίο. Δηλαδή αν κάποτε θελήσουν να διπλασιάσουν τις ταχύτητες ή και να πάει στο 1gbps, θα έχουν θέμα;

  9. #12339
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Περιοχή
    Αθήνα, Κέντρο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200+ Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    HG8546M & ZTE ZXHN H267A
    @Zer0c00L, Ήμουν συγκεκριμένος μ’ αυτά που έγραψα και θα ήθελα να μου πεις τι ξέρεις, όχι τι πιστεύεις. Τις πατάτες που έχουν κάνει οι υπάλληλοι της Inalan από τα τμήματα της οργάνωσης και της εξυπηρέτησης κατ’ επανάληψη, δε θέλω να τα γενικεύσω συμπεριλαμβάνοντας τα τμήματα των τεχνικών, εντός και εκτός κτιρίων/γραφείων.

    Περί κεντρικού κορμού. Άρα δεν εννοούμε πραγματικά κεντρικό κορμό αλλά κάποιο παρακλάδι μέσα στη πόλη/γειτονιές, που όπως φαίνεται, μάλλον εγώ έχω μόνο το κόλλημα με τη λέξη.

    Στα δύο προηγούμενα posts του Iris07 και του esertas όμως είναι το ‘’ζουμί’’ της συζήτησης. Κι εγώ έχω μιλήσει με συνεργεία της Inalan, ούτε μια – ούτε δύο φορές, και όλοι μου έχουν πει αυτά που έγραψα πιο πάνω, αλλά και παλιότερα. Σίγουρα υπάρχει περιορισμός μετά από κάποιο σημείο και ελπίζω να είναι τυχαίο ότι τις τελευταίες 4/5 μέρες σταθερά και όποιες ώρες της ημέρας έχω τσεκάρει, το download δε πάει ποτέ πάνω από 195Mbps (όχι πως κάηκα, αλλά λέμε…).

    Η ερώτηση λοιπόν που θέλει κουβέντα είναι του esertas. Η Inalan όλο αυτό που έστησε, έχει το ταβάνι των 200Mbps?
    Το ξεκίνησε χωρίς τη πρόβλεψη για περισσότερο bandwidth και θα πρέπει να αλλάξει όλη της την υποδομή? Αν δεν ισχύει αυτό και έχουν προβλέψει για τους απλούς, οικιακούς πελάτες το 1Gbps ή και παραπάνω, αλλά και με overhead, τότε τι κουβεντιάζουμε εδώ αν οι κατανεμητές μπορούν να σηκώσουν 2 ή 3, 8 ή 9, 10 ή 12 συνδρομητές?

    Εδώ, θα ήθελα και από τον εκπρόσωπο της Inalan να απαντήσει περί της υπάρχουσας υποδομής για 1Gbps και σε οικιακούς πελάτες στο μέλλον, έχοντας τσεκάρει με τους τεχνικούς υποδομής και όχι μια marketing ‘’ντυμένη’’ απάντηση σας παρακαλώ.

  10. #12340
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.925
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Η ισχύς οπτικού σήματος που φτάνει στον τελικό χρήστη δεν έχει σχέση με την ταχύτητα. Μπορεί να μην μπορεί να την κάνει split επειδή θα πέσει κάτω από αποδεκτά όρια το σήμα (-28 dBm), όχι επειδή έχει κάποιο ταβάνι στο bandwidth. Γενικώς, όλοι οι χρήστες που είναι πάνω σε 1 οπτική που έχει μοιραστεί σε αυτούς, μοιράζονται 2,5 Gbps download. Οπότε μπορεί άνετα να δώσει και Gbps πακέτο, φυσικά με contention ratio. Έτσι δουλεύει το GPON.

  11. #12341
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.750
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σωστά..

    1 Gbps θα έλεγα σίγουρα δεν σηκώνει το δίκτυο προς τους κοινούς πελάτες..
    Τα έλεγε και ο φίλος anderm..
    https://www.adslgr.com/forum/threads...07#post6187607

    Το είχε πει και ο εκπρόσωπος της Ιnalan παλιότερα ότι είναι μόνο για εταιρικούς πελάτες..
    https://www.adslgr.com/forum/threads...40#post6178540

    Την χρήση (τοπικός) κορμός όπως τον αναφέραμε τον χρησιμοποιεί και η Inalan..
    https://www.adslgr.com/forum/threads...38#post6396238
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 25-07-21 στις 16:47.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  12. #12342
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Το Gpon έχει συγκεκριμένο στήσιμο
    https://en.wikipedia.org/wiki/Passive_optical_network

    Οχι μόνο 18 αλλά μέχρι και σπλιτ σε 32 (ή 64) θα κάνουνε 32 άτομα θα μοιραστούνε το Bandwidth Μια ίνας (τα 2.5/1,2)

  13. #12343
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Περιοχή
    Αθήνα, Κέντρο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200+ Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    HG8546M & ZTE ZXHN H267A
    Εγώ βασικά συμφωνώ και με τους τρεις σας.

    @x_undefined & sdikr, Επειδή η συζήτηση ξεκίνησε από την έξτρα σύνδεση στο κουτί του wesker και μετά μπήκε το θέμα που έθεσε ο esertas, απλά για διευκρίνιση με αυτά που πολύ συγκεκριμένα έχω παραθέσει:

    1. Στη φωτογραφία που έχω δημοσιεύσει από το καλώδιο της Inalan με τις 12 χρωματιστές ίνες, αν πληροί τις προϋποθέσεις των dB για το σήμα μετά από το splitter που έγραψε ο x_undefined, στη κάθε μια απ’ αυτές τις ίνες μπορούν να συνδεθούν από οχτώ (8 σύμφωνα με τους τεχνικούς της Inalan) και πάνω (σύμφωνα με τον sdikr) ή όχι?

    2. Αν στη προηγούμενη ερώτηση ισχύει το ‘’πολλοί’’, τα 2,5Gbps που έγραψε ο x_undefined, μοιράζονται σε όσους συνδέονται πάνω σ’ αυτή την (μια απ’ τις 12), ίνα ή όχι?


    @Iris07, Τα δύο πρώτα link που παρέθεσες τα είχα ξεχάσει τελείως και αυτό απαντάει και στον esertas και εμένα, περί 1Gbps σε οικιακούς. Κρατάω μια επιφύλαξη (ή ελπίδα) ότι το μήνυμα είναι τέσσερα χρόνια πριν και πολλά που δε μαθαίνουμε μπορεί να έχουν αλλάξει.

    Το τελευταίο link περί κορμού, έχει να κάνει με τη λέξη που μπαίνει μπροστά απ’ τον κορμό για να τον χαρακτηρίσει, άστο, δικό μου κόλλημα…
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος deanoh7 : 25-07-21 στις 22:08.

  14. #12344
    Εγγραφή
    27-04-2015
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1GB download/upload
    ISP
    inalan.gr
    Καλημέρα σε όλα τα μέλη του νήματος και καλή εβδομάδα.

    Επιτρέψτε μας να επέμβουμε στην κουβέντα που έχετε ανοίξει και να ξεκαθαρίσουμε 1-2 πράγματα.
    Είμαστε εταιρία, παρέχουμε υπηρεσίες και στόχος μας είναι να συνδέουμε όσους περισσότερους συνδρομητές μπορούμε. Στόχος μας ,δηλαδή, είναι να μεγαλώσει το δίκτυο και το πελατολόγιό μας. Πιστέψτε μας, η επιθυμία μας να συνδεθείτε όλοι, ίσως και να είναι μεγαλύτερη από την προσωπική σας. Εάν λέμε πως κάποιος ενδιαφερόμενος ΔΕΝ μπορεί να συνδεθεί, εκ των πραγμάτων ΔΕΝ μπορεί. Άλλοτε για γραφειοκρατικούς, άλλοτε για τεχνικούς και σε κάποιες περιπτώσεις - για οικονομικούς λόγους. Δεν υφίσταται σε καμία εταιρία, ή τουλάχιστον σχεδόν σε καμία, η πολιτική "Δεν θέλω να σε συνδέσω / εξυπηρετήσω".
    Στην προκειμένη, εάν η απάντηση ήταν πώς υπάρχει πρόβλημα με το σήμα και η γραμμή δεν σηκώνει άλλον πελάτη, είναι πρόβλημα και για εμάς. Διότι κατανοούμε πως όχι μόνο δεν μπορούμε να συνδέσουμε εσάς, αλλά και τον οποιονδήποτε επόμενο ενδιαφερόμενο στην ίδια γραμμή και το τεχνικό μας τμήμα ψάχνει λύσεις. Δεν μπορείτε να γνωρίζετε μια ίνα πόσους κατανεμητές έχει κουμπωμένους πάνω της και πόσους πελάτες εξυπηρετεί ο κάθε ένας από αυτούς. Για αυτό, το κάθε αίτημα πρώτα μελετάται και έπειτα βγαίνει πόρισμα, αφού έχουμε ολοκληρωμένη εικόνα της κάθε περίπτωσης.

    Μέσα από τα απλοποιημένα παραπάνω λόγια μας, ελπίζουμε να λύσαμε κάποιες απορίες σας και να ξεκαθαρίσαμε τη θέση μας.

    Σας ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον, την κατανόηση και την υπομονή που μας δείχνετε καθημερινά.

    Με εκτίμηση,
    INALAN TEAM.

  15. #12345
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από INALAN TEAM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σε όλα τα μέλη του νήματος και καλή εβδομάδα.

    Επιτρέψτε μας να επέμβουμε στην κουβέντα που έχετε ανοίξει και να ξεκαθαρίσουμε 1-2 πράγματα.
    Είμαστε εταιρία, παρέχουμε υπηρεσίες και στόχος μας είναι να συνδέουμε όσους περισσότερους συνδρομητές μπορούμε. Στόχος μας ,δηλαδή, είναι να μεγαλώσει το δίκτυο και το πελατολόγιό μας. Πιστέψτε μας, η επιθυμία μας να συνδεθείτε όλοι, ίσως και να είναι μεγαλύτερη από την προσωπική σας. Εάν λέμε πως κάποιος ενδιαφερόμενος ΔΕΝ μπορεί να συνδεθεί, εκ των πραγμάτων ΔΕΝ μπορεί. Άλλοτε για γραφειοκρατικούς, άλλοτε για τεχνικούς και σε κάποιες περιπτώσεις - για οικονομικούς λόγους. Δεν υφίσταται σε καμία εταιρία, ή τουλάχιστον σχεδόν σε καμία, η πολιτική "Δεν θέλω να σε συνδέσω / εξυπηρετήσω".
    Στην προκειμένη, εάν η απάντηση ήταν πώς υπάρχει πρόβλημα με το σήμα και η γραμμή δεν σηκώνει άλλον πελάτη, είναι πρόβλημα και για εμάς. Διότι κατανοούμε πως όχι μόνο δεν μπορούμε να συνδέσουμε εσάς, αλλά και τον οποιονδήποτε επόμενο ενδιαφερόμενο στην ίδια γραμμή και το τεχνικό μας τμήμα ψάχνει λύσεις. Δεν μπορείτε να γνωρίζετε μια ίνα πόσους κατανεμητές έχει κουμπωμένους πάνω της και πόσους πελάτες εξυπηρετεί ο κάθε ένας από αυτούς. Για αυτό, το κάθε αίτημα πρώτα μελετάται και έπειτα βγαίνει πόρισμα, αφού έχουμε ολοκληρωμένη εικόνα της κάθε περίπτωσης.

    Μέσα από τα απλοποιημένα παραπάνω λόγια μας, ελπίζουμε να λύσαμε κάποιες απορίες σας και να ξεκαθαρίσαμε τη θέση μας.

    Σας ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον, την κατανόηση και την υπομονή που μας δείχνετε καθημερινά.

    Με εκτίμηση,
    INALAN TEAM.
    Δε θα πρέπει ωστόσο να ενημερώνετε τον ενδιαφερόμενο πελάτη σας για τους λόγους που δεν μπορείτε να τον συνδέσετε για να μην υποθέτει και εκείνος λάθος;

    Στην δική μου περίπτωση για παράδειγμα, ενώ έχω κουτί στα ~70 μέτρα δε με συνδέετε αλλά δε μου λέτε και τον λόγο.
    Ωστόσο συνδέσατε κάποιον άλλον στην Φυλής, μια οδό που είναι 2 στενά πιο κάτω από μένα, αλλά πιθανότατα να είναι σε πιο κεντρικό σημείο του κορμού σας.

    Εγώ δε θα παρεξηγηθώ αν μου πείτε ότι δεν μπορείτε να με συνδέσετε γιατί δεν σας συμφέρει οικονομικά να σκάψετε 70-80 μέτρα μέχρι την πολυκατοικία μου γιατί είμαστε μόνο 3-5 άτομα που ενδιαφερόμαστε οπότε και δεν βγαίνει το κόστος.
    Αν είναι για γραφειοκρατικούς λόγους, επίσης μπορείτε να μου πείτε ώστε να κάνω κι εγώ με τη σειρά μου παράπονα στο Δήμο (και άλλοι στον πεζόδρομο) ώστε να ασκήσουμε πίεση για να προχωρήσει η διαδικασία.
    Αν είναι για τεχνικούς λόγους, βοηθήστε μας να καταλάβουμε τι είναι...

    Σε τεχνολογικό forum βρισκόμαστε... δεν είμαστε ανίδεοι και σίγουρα θα καταλάβουμε.

    Κάνουμε φιλότιμες προσπάθειες και ανεχόμαστε τις άθλιες γραμμές που έχουμε και περιμένουμε καρτερικά να συνδεθούμε σε σας για να πούμε ότι πέραν κάθε αμφιβολίας έχουμε internet που πραγματικά αξίζει!

    Καταλαβαίνουμε ότι μπορεί να είναι η πολιτική σας να μην δίνετε πληροφορίες για τους δικούς σας λόγους, ωστόσο σε ένα τέτοιο forum που έχετε παρουσία, είναι λογικό ο καθένας με ό,τι γνώση (ή εμπειρία) μπορεί να έχει να λέει τι πιστεύει ότι γίνεται και τελικά να είναι λάθος.
    Δεν θα ήταν προτιμότερο λοιπόν, να γνωρίζουμε από επίσημα "χείλη" τι συμβαίνει σε διάφορες περιπτώσεις;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων αν απαντήσετε.

Σελ. 823 από 1237 ΠρώτηΠρώτη ... 803813818821822823824825828833843 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας