Σελ. 510 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 490500505508509510511512515520530 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.636-7.650 από 18561

Θέμα: Inalan

  1. #7636
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    συμφωνώ με τον φίλο Nikiforos σε όλα που αναφέρει.

    δίκτυο η ΙΝΑΛΑΝ δεν έχει στον Δήμο Καλλιθέας καθώς για να φτιάξει υποδομή θα πρέπει να περάσει από τον Δήμο Αθηναιών που όπως όλοι γνωρίζετε επίσης υπάρχουν κάποια "θέματα" έτσι προχωράει αργά στην περιοχή της Κυψέλης , Γαλατσίου κτλ...

    και να προσθέσω το να διαμοιράζει κάποιος "οικιακό πακέτο πρόσβασης με το διαδίκτυο" είτε είναι ΙΝΑΛΑΝ είτε άλλου παρόχου σε δημαρχείο , σε ολόκληρο δημοτικό διαμέρισμα , σε άλλους κοντινούς δήμους
    το αποτέλεσμα όλοι γνωρίζουμε πιο θα είναι για την οικιακή σύνδεση...μην διαμαρτυρηθεί μετά στα διάφορα φόρουμς...

  2. #7637
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    συμφωνώ με τον φίλο Nikiforos σε όλα που αναφέρει.

    δίκτυο η ΙΝΑΛΑΝ δεν έχει στον Δήμο Καλλιθέας καθώς για να φτιάξει υποδομή θα πρέπει να περάσει από τον Δήμο Αθηναιών που όπως όλοι γνωρίζετε επίσης υπάρχουν κάποια "θέματα" έτσι προχωράει αργά στην περιοχή της Κυψέλης , Γαλατσίου κτλ...

    και να προσθέσω το να διαμοιράζει κάποιος "οικιακό πακέτο πρόσβασης με το διαδίκτυο" είτε είναι ΙΝΑΛΑΝ είτε άλλου παρόχου σε δημαρχείο , σε ολόκληρο δημοτικό διαμέρισμα , σε άλλους κοντινούς δήμους
    το αποτέλεσμα όλοι γνωρίζουμε πιο θα είναι για την οικιακή σύνδεση...μην διαμαρτυρηθεί μετά στα διάφορα φόρουμς...
    Δεν χρειάζεται κάποιος να περάσει απο τον δήμο Αθηναίων, μπορεί να περάσει περιμετρικά, δεν θα είναι πρώτη φορά που γίνεται διαφορετική διαδρομή αντί για ευθεία.

    Που το ξέρεις οτι είναι οικιακό το πακέτο πρόσβασης;

  3. #7638
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρειάζεται κάποιος να περάσει απο τον δήμο Αθηναίων, μπορεί να περάσει περιμετρικά, δεν θα είναι πρώτη φορά που γίνεται διαφορετική διαδρομή αντί για ευθεία.

    Που το ξέρεις οτι είναι οικιακό το πακέτο πρόσβασης;
    δεν το ξέρω

    το υποθέτω ότι είναι οικιακό πακέτο

    γιατί αν ήταν επαγγελματικό δεν είχε λόγω για εσωτερικό δίκτυο και πιθανόν χρήση vpn

    επίσης για να έρθει η ΙΝΑΛΑΝ στην περιοχή της Καλλιθέας υποχρεωτικά πρέπει να περάσει από αυτό που λέγεται Δήμος Αθηναιών

    καθώς δεν έχει δίκτυο πουθενά εκεί κοντά (Πετράλωνα - Ταύρος - κτλ) για να πλησιάσει

    Δίκτυο έχει στην Νέα Ιωνία - Περισσός κτλ..

    στην Αθήνα παλεύει με την Κυψέλη - Γαλάτσι

  4. #7639
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.400
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων

    στην Αθήνα παλεύει με την Κυψέλη - Γαλάτσι
    Με την Κυψέλη τα πάει περίφημα. Με το Γαλάτσι είναι χάλια η κατάσταση. Βέβαια το Γαλάτσι έχει VDSL οπότε είναι λίγοι αυτοί που θα ζητήσουν το κάτι παραπάνω όταν δίνει 50 και 100 όχι μόνο ο ΟΤΕ αλλά και οι άλλοι. Αντίθετα με την Κυψέλη που δεν θα έχει τουλάχιστον για τα επόμενα 2 χρόνια VDSL πάει σφαίρα η Inalan μιας και οι αιτήσεις πέφτουν βροχή. Μέσα σε ένα χρόνο περίπου έχει καλύψει σχεδόν όλη την Κυψέλη.

  5. #7640
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spsomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με την Κυψέλη τα πάει περίφημα. Με το Γαλάτσι είναι χάλια η κατάσταση. Βέβαια το Γαλάτσι έχει VDSL οπότε είναι λίγοι αυτοί που θα ζητήσουν το κάτι παραπάνω όταν δίνει 50 και 100 όχι μόνο ο ΟΤΕ αλλά και οι άλλοι. Αντίθετα με την Κυψέλη που δεν θα έχει τουλάχιστον για τα επόμενα 2 χρόνια VDSL πάει σφαίρα η Inalan μιας και οι αιτήσεις πέφτουν βροχή. Μέσα σε ένα χρόνο περίπου έχει καλύψει σχεδόν όλη την Κυψέλη.
    Μακάρι για την Κυψέλη

    για το Γαλάτσι είδα με τα μάτια μου στην "Δροσοπούλου" πόσο ενδιαφέρων είχε για ΙΝΑΛΑΝ αν τις μέτρησα καλά τρεις με τέσσερις εγκαταστάσεις είχε
    απλά δεν μου άρεσαν που έβαλαν πολύ χαμηλά τα κουτιά με την οπτική ίνα.

  6. #7641
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.400
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακάρι για την Κυψέλη

    για το Γαλάτσι είδα με τα μάτια μου στην "Δροσοπούλου" πόσο ενδιαφέρων είχε για ΙΝΑΛΑΝ αν τις μέτρησα καλά τρεις με τέσσερις εγκαταστάσεις είχε
    απλά δεν μου άρεσαν που έβαλαν πολύ χαμηλά τα κουτιά με την οπτική ίνα.
    Η Δροσοπούλου δεν είναι Γαλάτσι. Όλη ανήκει στο ΑΚ ΠΑΤΗΣΙΑ οπότε γι' αυτό και είδες αρκετά κουτιά εκεί.

  7. #7642
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Τα κουτιά συνήθως πάντα έτσι είναι χαμηλά. Έχουμε ξαναπεί ότι είναι επιρρεπείς σε "παρεμβάσεις" αλλά ευτυχώς το τεχνικό τμήμα είναι γρήγορο όπου χρειάστηκε.

  8. #7643
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλημερα, όπως ειπα χτες εχω μιλησει με την INALAN και με τεχνικους και μου εχουν αναφερει ότι θα κατεβουν κεντρο Αθηνας από την Κυψελη, ουτε το υποθετω, ουτε το λεω ετσι για να πω...στο κεντρο Αθηνας η ζητηση ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ λογω και επαγγελματιων, επιχειρησεων κτλ κτλ και οπως ξερουμε η VDSL εκει ειναι χαλια, οσα σημεια ανηκουν στο ΑΚ ΠΑΤΗΣΙΑ δεν εχουν καν κιολας. Δεν ξερω τι παιζει με το ΑΡΗΣ αλλα νομιζω δεν παει πισω. Ολες οι αλλες περιοχες κοντα στην Καλλιθεα εχουν ηδη VDSL εδω και πολυ καιρο.
    Τελος οπως οι ιδιοι εχουν πει πρεπει να γινονται αιτησεις και ολα πανε ανα προτεραιοτητες και βασει της μεγαλυτερης ζητησης.
    Φανταζομαι (αυτο το υποθετω εγω τωρα) οτι οι περιοχες που δεν εχουν καν VDSL θα εχουν μεγαλυτερη ζητηση απο αυτες που εχουν ηδη εδω και καιρο μαλιστα!!!

    Μαλιστα στην περιοχη της Κυψελης μας εσωσε η INALAN γιατι ετσι που παει η WIND ουτε του χρονου τετοια εποχη δεν θα υπαρχει VDSL...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα κουτιά συνήθως πάντα έτσι είναι χαμηλά. Έχουμε ξαναπεί ότι είναι επιρρεπείς σε "παρεμβάσεις" αλλά ευτυχώς το τεχνικό τμήμα είναι γρήγορο όπου χρειάστηκε.
    Kαλημερα, το δικο μου παντως το βαλανε παρα πολύ ψηλα.
    Αλλα ηταν εκει καποιος μηχανικος σύνδεσμος και παρουσιασε πρόβλημα και όταν μπηκε κουτι αναγκαστικα εμεινε ψηλα, μαλλον γιαυτο.
    Τους τα εχω πει και εγω για τα κουτια, αλλα για να μην θελουν μαλλον σκαλες? τα βαζουν χαμηλα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spsomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Δροσοπούλου δεν είναι Γαλάτσι. Όλη ανήκει στο ΑΚ ΠΑΤΗΣΙΑ οπότε γι' αυτό και είδες αρκετά κουτιά εκεί.
    Καλημερα, νομιζω ότι καποιο τμημα της ανηκει στο Γαλατσι στο ΑΚ ΑΛΥΣΙΔΑ μαλιστα.
    Γιατι όταν εβλεπα να βαζουν καμπινες ειχα χαρει και τελικα καμια σχεση με το ΑΚ ΠΑΤΗΣΙΑ.
    Πρεπει να το δουμε στον χαρτη.

  9. #7644
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.400
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Σύμφωνα με τον χάρτη https://www.google.com/maps/place/%C...8!4d23.7560223

    δεν πιάνει καν εκεί κάτω.

  10. #7645
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν το ξέρω

    το υποθέτω ότι είναι οικιακό πακέτο

    γιατί αν ήταν επαγγελματικό δεν είχε λόγω για εσωτερικό δίκτυο και πιθανόν χρήση vpn

    επίσης για να έρθει η ΙΝΑΛΑΝ στην περιοχή της Καλλιθέας υποχρεωτικά πρέπει να περάσει από αυτό που λέγεται Δήμος Αθηναιών

    καθώς δεν έχει δίκτυο πουθενά εκεί κοντά (Πετράλωνα - Ταύρος - κτλ) για να πλησιάσει

    Δίκτυο έχει στην Νέα Ιωνία - Περισσός κτλ..

    στην Αθήνα παλεύει με την Κυψέλη - Γαλάτσι
    Το να έχεις τέτοια Ip είναι το φυσιολογικό σε όλες τις περιπτώσεις hot spot επαγγελματικά ή οχι.

    Δες τον χάρτη κάλυψης, έχει περιοχές που τις περνάει περιφερειακά και δεν τις καλύπτει, έχει κάλυψη και σε άλλη πόλη χωρίς να καλύπτει κάτι άλλο στην διαδρομή

  11. #7646
    Εγγραφή
    27-04-2015
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1GB download/upload
    ISP
    inalan.gr
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπως ειπα ΙΝΑLAN δεν εχει στην Καλλιθεα, θα περιμενουμε και επισημη απαντηση απο εκπροσωπο για να πειστεις....
    ειναι πολυ ευκολο αυτο που ειπα πριν και στο AWMN πολλοι το κανουνε, οχι με την inalan με οποιοδηποτε παροχο που εχουν.
    Με ασυρματη συνδεση 5ghz N ή AC οταν ειναι καλη η ασυρματη ζευξη μπορει να πετυχει μεγαλες ταχυτητες, οσο για την ip το ιδιο λεμε, η ip που εχεις παρει ειναι εσωτερικη απο το LAN ναι που μπορει να προερχεται απο VPN.
    Δεν μπορειτε να εχετε κατι στην Καλλιθεα οχι συντομα καθολου γιατι οπως ειπαμε τωρα ειναι στην Κυψελη, για να παει Καλλιθεα πρεπει να μπει στο κεντρο Αθηνας πρωτα που θα παει μετα την Κυψελη.
    Οπως εχει πει η ιδια η εταιρεια ΔΕΝ δουλευει με ασυρματα δικτυα, τα δικτυα της επεκτεινονται ΜΟΝΟ με οπτικες ινες, οτιδηποτε εχει γινει εκει ειναι απο καποιον τριτο.
    Οσο για δημους κτλ ξερω περιπτωση που φιλος μου εδινε σε ενα δημαρχειο απο το σπιτι του σε χωριο αυτο τωρα και απο το δημαρχειο εδινε σε τρια χωρια...οσοι εχουν τα κονε τα κανουν αυτα, δεν ειναι κατι το τρομερο!

    Για να μην λεω εγω που δεν ειμαι αρμοδιος αν και εχω μιλησει μαζι τους για το κεντρο Αθηνας, ας μας πει καποιος εκπροσωπος λοιπον...εν αναμονη.
    Καλησπέρα σας και καλή εβδομάδα.
    Απ όσο καταλαβαίνουμε, έχει γίνει ζεύξη από εταιρικό πελάτη μας με ασύρματα δίκτυα.

  12. #7647
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από INALAN TEAM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας και καλή εβδομάδα.
    Απ όσο καταλαβαίνουμε, έχει γίνει ζεύξη από εταιρικό πελάτη μας με ασύρματα δίκτυα.
    Ευχαριστουμε για την ενημερωση.

    Οποτε στην επαγγελματικη χρηση ειναι κατι που "επιτρεπετε" απο εσας σαν εταιρεια αυτο που εχουν κανει? Η δημιουργια hotspot και διαμοιρασμου ? Ή βγαινει εκτος συμφωνιας?
    The gr81 .

  13. #7648
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    λογικά αν επαγγελματική χρήση θα επιτρέπετε το WiFi Hotspot και ο διαμοιρασμός της σύνδεσης (μέσα στην τιμή του πακέτου θα είναι και δεν έχει φυσικά τα όρια που έχει το οικιακό πακέτο.)

  14. #7649
    Εγγραφή
    27-04-2015
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1GB download/upload
    ISP
    inalan.gr
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    λογικά αν επαγγελματική χρήση θα επιτρέπετε το WiFi Hotspot και ο διαμοιρασμός της σύνδεσης (μέσα στην τιμή του πακέτου θα είναι και δεν έχει φυσικά τα όρια που έχει το οικιακό πακέτο.)
    Ακριβώς.
    Μόνον στην οικιακή μας σύμβαση υπάρχει όρος που το απαγορεύει (5-5.4).

  15. #7650
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από INALAN TEAM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς.
    Μόνον στην οικιακή μας σύμβαση υπάρχει όρος που το απαγορεύει (5-5.4).
    Ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Σελ. 510 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 490500505508509510511512515520530 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας