Σελ. 216 από 1233 ΠρώτηΠρώτη ... 196206211214215216217218221226236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.226-3.240 από 18494

Θέμα: Inalan

  1. #3226
    Εγγραφή
    19-03-2015
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Inalan
    Θα ήταν καλό να μπορούμε να γυρίσουμε το router σε bridge mode ώστε να έχουμε διαθέσιμες όλες τις δυνατότητες. Για λόγους ασφαλείας που αναφέρατε, έχω να προσθέσω, ότι ο κάθε χρήστης είναι υπεύθυνος για το πως θα το διαχειριστεί και τι προβλήματα ασφαλείας θα έχει, μετά την αλλαγή.

    Φυσικά το ιδανικό και αυτονόητο είναι να συνδέσουμε κατευθείαν οποιαδήποτε συμβατή GPON συσκευή θέλουμε όπως κάνουν όλοι οι πάροχοι υπηρεσιών internet.

    Με συγχωρείται αν γίνομε κουραστικός και εγώ, αλλά είναι κρίμα αυτό το προϊόν να έχει αυτά τα προβλήματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος trazor : 22-05-17 στις 11:30.

  2. #3227
    Εγγραφή
    10-07-2009
    Περιοχή
    παντου!
    Μηνύματα
    397
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    εγω θελω να πω τα πραγματικα μου συγχαρητηρια στην εταιρεια για την συνεχη ενημερωση και τις απαντησεις που δινει εδω και διατηρει αυτην την επικοινωνια.
    μακαρι να συνεχισει ετσι. οσο για τους δημους τα εχουμε ξαναπει ειναι πραγματικα ντροπιαστικο αυτο που γινεται. αλλα τι γινεται σε αυτην την χωρα και δεν ειναι ντροπιαστικο, τι παει σωστα, τι κυλα προς οφελος του πολιτη? η εμπειρια μου ειναι οτι το 99% των υπηρεσιων στην χωρα ανεκαθεν υπολειτουργουσαν αλλα γιατι συμβαινει αυτο? αυτοι οι υπαλληλοι γιατι υπολειτουργουν? ποιος φταει? οι ιδιοι ? η καποιοι αλλοι? η καθαρα προσωπικη μου εμπειρια ειναι 90% φταιξιμο προσωπικο του καθε υπαλληλου και 10% φταιξιμο του συστηματος. αναλγησια και καμια διαθεση για αλλαγη και βελτιωση σε ολους τους τομεις.

  3. #3228
    Εγγραφή
    27-04-2015
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1GB download/upload
    ISP
    inalan.gr
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trazor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ήταν καλό να μπορούμε να γυρίσουμε το router σε bridge mode ώστε να έχουμε διαθέσιμες όλες τις δυνατότητες. Για λόγους ασφαλείας που αναφέρατε, έχω να προσθέσω, ότι ο κάθε χρήστης είναι υπεύθυνος για το πως θα το διαχειριστεί και τι προβλήματα ασφαλείας θα έχει, μετά την αλλαγή.

    Φυσικά το ιδανικό και αυτονόητο είναι να συνδέσουμε κατευθείαν οποιαδήποτε συμβατή GPON συσκευή θέλουμε όπως κάνουν όλοι οι πάροχοι υπηρεσιών internet.

    Με συγχωρείται αν γίνομε κουραστικός και εγώ, αλλά είναι κρίμα αυτό το προϊόν να έχει αυτά τα προβλήματα.
    Καλημέρα σας. Δυστυχώς όχι, μιλάμε για την ασφάλεια, οτιδήποτε κάνει ο εκάστοτε πελάτης επηρεάζει συνολικά όλο το δίκτυο. Σας είπαμε και τις προάλλες πως έχουμε λάβει υπόψιν το άιτημά σας. Προς το παρόν όμως δεν γίνεται αυτή η αλλαγή. Για τις υποδομές της χώρας μας η τιμή και η ταχύτητα που προσφέρουμε είναι ασυναγώνιστα! Μια αλλαγή όπως το bridge mode θα ανεβάσει κατά πολύ την τιμή. Προς το παρόν, τουλάχιστον, τονίζουμε ξανά.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από reaper1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω θελω να πω τα πραγματικα μου συγχαρητηρια στην εταιρεια για την συνεχη ενημερωση και τις απαντησεις που δινει εδω και διατηρει αυτην την επικοινωνια.
    μακαρι να συνεχισει ετσι. οσο για τους δημους τα εχουμε ξαναπει ειναι πραγματικα ντροπιαστικο αυτο που γινεται. αλλα τι γινεται σε αυτην την χωρα και δεν ειναι ντροπιαστικο, τι παει σωστα, τι κυλα προς οφελος του πολιτη? η εμπειρια μου ειναι οτι το 99% των υπηρεσιων στην χωρα ανεκαθεν υπολειτουργουσαν αλλα γιατι συμβαινει αυτο? αυτοι οι υπαλληλοι γιατι υπολειτουργουν? ποιος φταει? οι ιδιοι ? η καποιοι αλλοι? η καθαρα προσωπικη μου εμπειρια ειναι 90% φταιξιμο προσωπικο του καθε υπαλληλου και 10% φταιξιμο του συστηματος. αναλγησια και καμια διαθεση για αλλαγη και βελτιωση σε ολους τους τομεις.
    Σας ευχαριστούμε πολύ για την στήριξή σας, την υπομονή και την κατανόηση!

  4. #3229
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Ερωτηση προς INALAN TEAM :

    Καλημέρα σας, θέλω να σας συγχάρω καταρχην για τις προσπαθειες και τις πρωτοτυπες υπηρεσιες σας.
    Και εγω θα ήθελα bridge mode αν καποια στιγμη εχετε στην περιοχη μου διαθεσιμες τις υπηρεσιες σας, αλλα ήθελα να ρωτησω επειδη εχω αυτο το μηχανακι https://routerboard.com/CRS109-8G-1S-2HnD-IN το οποιο εχει SFP port και παιρνει καποια modules για συνδεση με οπτικη ινα.
    Υπάρχει περιπτωση να υποστηριχτουν τετοια μηχανηματα ή αναγκαστικα πρεπει καποιος να χρησιμοποιησει το δικο σας?
    Ευχαριστω!

  5. #3230
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.251
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερωτηση προς INALAN TEAM :

    Καλημέρα σας, θέλω να σας συγχάρω καταρχην για τις προσπαθειες και τις πρωτοτυπες υπηρεσιες σας.
    Και εγω θα ήθελα bridge mode αν καποια στιγμη εχετε στην περιοχη μου διαθεσιμες τις υπηρεσιες σας, αλλα ήθελα να ρωτησω επειδη εχω αυτο το μηχανακι https://routerboard.com/CRS109-8G-1S-2HnD-IN το οποιο εχει SFP port και παιρνει καποια modules για συνδεση με οπτικη ινα.
    Υπάρχει περιπτωση να υποστηριχτουν τετοια μηχανηματα ή αναγκαστικα πρεπει καποιος να χρησιμοποιησει το δικο σας?
    Ευχαριστω!
    Δεν γινεται.

  6. #3231
    Εγγραφή
    27-04-2015
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1GB download/upload
    ISP
    inalan.gr
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερωτηση προς INALAN TEAM :

    Καλημέρα σας, θέλω να σας συγχάρω καταρχην για τις προσπαθειες και τις πρωτοτυπες υπηρεσιες σας.
    Και εγω θα ήθελα bridge mode αν καποια στιγμη εχετε στην περιοχη μου διαθεσιμες τις υπηρεσιες σας, αλλα ήθελα να ρωτησω επειδη εχω αυτο το μηχανακι https://routerboard.com/CRS109-8G-1S-2HnD-IN το οποιο εχει SFP port και παιρνει καποια modules για συνδεση με οπτικη ινα.
    Υπάρχει περιπτωση να υποστηριχτουν τετοια μηχανηματα ή αναγκαστικα πρεπει καποιος να χρησιμοποιησει το δικο σας?
    Ευχαριστω!
    Σας ευχαριστούμε.
    Δυστυχώς όχι, διότι την ενημέρωση των ρούτερ, την καταχώρηση ή αλλαγή παραμέτρων κτλ την κάνουμε ηλεκτρονικά, ακόμη και τα περισσότερα προβλήματα της γραμμής τα διορθώνουμε εξ αποστάσεως, οπότε για κάτι τέτοιο χρειαζόμαστε το δικό μας εξουσιοδοτημένο ρούτερ για την καλύτερη, άμεση και ασφαλέστερη, και για τις δυο πλευρές, εξυπηρέτησή σας.

  7. #3232
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Καλησπέρα INALAN

    Θέλω να ρωτήσω κάτι...

    Εφόσον οι άδειες αυτές καθυστερούν και κατά συνέπεια καθυστερείτε και εσείς να ξεκινήσετε το σκάψιμο, γιατί δεν ξεκινάτε από τώρα να ζητάτε άδειες για τους επόμενους δήμους που έχουν εκφράσει την επιθυμία τους για εσάς, ώστε όταν ολοκληρωθούν οι διαδικασίες στους δήμους που ήδη βρίσκεστε, να ξεκινήσετε άμεσα και στους επόμενους;

    Φαντάζομαι ότι οι άδειες αυτές δεν έχουν κάποια ημερομηνία λήξης αλλά λήγουν (ίσως) με το πέρας του έργου, οπότε δε θα είχατε πρόβλημα με αυτό...

  8. #3233
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.251
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Οι αδειες εχουν σαφες χρονοδιαγραμμα (αρα και ημερομηνια ληξης).

  9. #3234
    Εγγραφή
    27-04-2015
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1GB download/upload
    ISP
    inalan.gr
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dosman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα INALAN

    Θέλω να ρωτήσω κάτι...

    Εφόσον οι άδειες αυτές καθυστερούν και κατά συνέπεια καθυστερείτε και εσείς να ξεκινήσετε το σκάψιμο, γιατί δεν ξεκινάτε από τώρα να ζητάτε άδειες για τους επόμενους δήμους που έχουν εκφράσει την επιθυμία τους για εσάς, ώστε όταν ολοκληρωθούν οι διαδικασίες στους δήμους που ήδη βρίσκεστε, να ξεκινήσετε άμεσα και στους επόμενους;

    Φαντάζομαι ότι οι άδειες αυτές δεν έχουν κάποια ημερομηνία λήξης αλλά λήγουν (ίσως) με το πέρας του έργου, οπότε δε θα είχατε πρόβλημα με αυτό...
    Όπως πολύ σωστά απάντησε ο κύριος Hetfield ,οι άδειες ναι, έχουν πολύ συγκεκριμένη και μάλιστα και μικρή ,αν μας επιτρέπεται, ισχύ.

  10. #3235
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από INALAN TEAM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστούμε.
    Δυστυχώς όχι, διότι την ενημέρωση των ρούτερ, την καταχώρηση ή αλλαγή παραμέτρων κτλ την κάνουμε ηλεκτρονικά, ακόμη και τα περισσότερα προβλήματα της γραμμής τα διορθώνουμε εξ αποστάσεως, οπότε για κάτι τέτοιο χρειαζόμαστε το δικό μας εξουσιοδοτημένο ρούτερ για την καλύτερη, άμεση και ασφαλέστερη, και για τις δυο πλευρές, εξυπηρέτησή σας.
    καλησπέρα, ναι καταλαβαινω, ευχαριστω για την αμεση απαντηση!
    και ελπιζω συντομα οι υπηρεσιες σας να φτασουν και στην περιοχη μου στην Κυψελη.

  11. #3236
    Εγγραφή
    19-12-2006
    Μηνύματα
    340
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    Fritz
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από INALAN TEAM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σας. Δυστυχώς όχι, μιλάμε για την ασφάλεια, οτιδήποτε κάνει ο εκάστοτε πελάτης επηρεάζει συνολικά όλο το δίκτυο. Σας είπαμε και τις προάλλες πως έχουμε λάβει υπόψιν το άιτημά σας. Προς το παρόν όμως δεν γίνεται αυτή η αλλαγή. Για τις υποδομές της χώρας μας η τιμή και η ταχύτητα που προσφέρουμε είναι ασυναγώνιστα! Μια αλλαγή όπως το bridge mode θα ανεβάσει κατά πολύ την τιμή. Προς το παρόν, τουλάχιστον, τονίζουμε ξανά.
    Συνεχίζουμε να μην καταλαβαίνουμε όμως γιατί θα ανεβάσει την τιμή κάτι που θα πρέπει να είναι αυτονόητο. (συνεπάγονται αλλαγές από τη μεριά σας που έχουν κόστος και θα μετακυλιθεί στους πελάτες, κάτι άλλο

  12. #3237
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το GPON εχει την ιδιαιτερότητα να χρησιμοποιει shared medium physically , οπότε 16/32/64 συνδρομητες που κουμπώνουν στο ίδιο splitter λαμβάνουν όλοι τα ίδια data και ο καθενας διαβαζει μόνο τα δικά του βάσει συγκεκριμενων και αυστηρά ορισμενων timeslots (αυτό συμβαινει επειδή στα περισσοτερα ΡΟΝ δίκτυα χρησιμοποιειται πολυπλεξία διαίρεσης χρόνου, Time Division Multiplexing - TDM). Οπότε όλοι λαμβάνουν όλων, αλλά διαβαζουν μόνο τα δικά τους για προφανείς λόγους ασφαλείας. Αν βάλεις κάποιο μη εγκεκριμένο τερματικό modem/ONT , η εταιρεία δε θα ξέρει αν θα διαβαζεις όχι μόνο τα δικά σου data , αλλά και των υπολοίπων με ενα πειραγμένο firmware πχ . Φανταζομαι ότι γι'αυτό ειναι τόσο αυστηροί. Τωρα το πώς αυτό επηρεάζει τη δυνατοτητα bridge mode, δεν ειμαι σιγουρος ότι εχω καταλαβει. Πάνε χρόνια που είμαι αποκλειστικά physical layer Μηχανικός Οπτικών Επικοινωνιών .

    Ειρήσθω εν παρόδω ότι εάν εχεις ενα split ratio πχ 1:32, τότε σου αντιστοιχει μόλις το 1/32 του δευτερολεπτου κάθε δευτερολεπτο ως reserved timeslot για να χρησιμοποιεις εσυ. Τα υπόλοιπα 31/32 τα χρησιμοποιούν οι άλλοι. Για την ακριβεια, το 1/32 ειναι ακόμα μικρότερο , γιατί χρειάζεσαι και guard intervals πoυ θα "φρουρουν" το χρόνο απόκρισης των ηλεκτρονικών, τις διαφορές στην απόσταση κοκ (ωστε να μην παρεμβαλει το ενα rimeslot μεσα στο άλλο), οπότε ουτε καν το 1/32 δεν έχεις. Βεβαια, μπορείς να κάνεις κάτι αρκετά έξυπνο , αφού δε χρησιμοποιούν όλοι τις γραμμές τους ταυτόχρονα. Να αναθέτεις δυναμικά μη χρησιμοποιούμενα timeslots σε καποιον που τα χρειάζεται εκείνη την στιγμή. Αν όμως στο μεταξύ ζητησει το timeslot του κάποιος που το εχει "παραχωρησει", αμέσως το παίρνει πίσω, προφανώς. Αυτό λέγεται Dynamic Bandwidth Allocation (DBA).

    Και για όποιον ενδιαφέρεται για περαιτερω, ας ψαξει για WDM-PON. όπου εχουμε Passive Optical Network πολυπλεξία διαίρεσης μήκους κύματος (Wavelength Division Multiplexing). Για να τα αποφυγουμε όλα αυτα, επιλέγουμε Point-to-Point Active Ethernet, αντί για το κλασικο Point-to-Multipoint Passive Optical Network που δίνουν οι περισσοτεροι providers παγκοσμιως (μιας και ειναι συντριπτικά φθηνότερο).
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  13. #3238
    Εγγραφή
    19-12-2006
    Μηνύματα
    340
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    Fritz
    Σωστά όλα αυτά αλλά δεν απαντούν στο γιατί η χρήση bridge mode θα ανεβάσει το κόστος.

  14. #3239
    Εγγραφή
    28-01-2012
    Περιοχή
    peristeri
    Μηνύματα
    2.071
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    Nova
    Router
    tplink archer vr900
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chris01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά όλα αυτά αλλά δεν απαντούν στο γιατί η χρήση bridge mode θα ανεβάσει το κόστος.
    αλλα μηχανηματα αλλη συνδεση δικτυου $$$$$$$$

  15. #3240
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.440
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Θα μπορούσε σαν μέση λύση "bridge mode" να γίνεται απόδοση μέσω DHCP της public IP σε μια MAC Address.
    Προσωπικά το έχω δει στο modem του παρόχου μου, όπου το DMZ του δεν σημαίνει "ανοίγω όλες τις πόρτες για την τάδε LAN IP", αλλά ο DHCP δίνει στο τάδε μηχάνημα (βάσει MAC) την public IP, π.χ. αντί για 192.168.1.5/255.255.255.0/192.168.1.1 δίνει 78.xx.xx.xx/255.255.255.255/[wan-gateway-ip]
    Όχι;

Σελ. 216 από 1233 ΠρώτηΠρώτη ... 196206211214215216217218221226236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας