Σελ. 827 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 807817822825826827828829832837847 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 12.391-12.405 από 18565

Θέμα: Inalan

  1. #12391
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Περιοχή
    Αθήνα, Κέντρο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200+ Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    HG8546M & ZTE ZXHN H267A
    @wesker, Αυτό που έγραψαν απλά σημαίνει ότι ναι μπορούν να συνδεθούν και 3ο και 4ο διαμέρισμα και παραπάνω, απλά πρέπει να τσεκάρουν στη γραμμή που περνάει απ' τη πολυκατοικία σου, τι γίνεται στις συνδέσεις μ' αυτούς που προηγούνται και έπονται ώστε να είναι βέβαιοι ότι υπάρχει ''χώρος'' για 3ο και 4ο και 5ο κ.λπ. Αφού κάνεις την αίτηση για να έχουν τα στοιχεία σου, απλά πάρτους τηλέφωνο και θα σου πουν. Ότι σου πούμε εδώ είναι απλά ''σενάρια''.

  2. #12392
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από wesker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή σε μια πολυκατοικία που εχουν συνδεθεί ήδη 2 διαμερίσματα, υπάρχει περίπτωση να μην μπορει να συνδεθεί και ένα 3ο ή 4ο διαμέρισμα;
    καλημερα, ο οπτικος κατανεμητης (αυτο που λεμε κουτι της INALAN δλδ) πρεπει να εχει πολλες θεσεις, στην δικια μου πχ εχει μονο 2 θεσεις και εχω εγω και ο απο πανω μου, αν θελει 3ος πρεπει να μπει με ποιο πολλες θεσεις ή να μπει και αλλος μικρος. Ενταξει γινεται ευκολα δεν ειναι κατι δυσκολο.
    Το ειχα ρωτησει ηδη, στην αρχη που ειχα βαλει μονο εγω μου εδωσαν απο κουτι της διπλα πολυκατοικιας και μαλιστα ηταν απο την αλλη πλευρα της και μου ειχαν βαλει μουφα-συνδεσμο που αργοτερα ειχε θεμα (παλιοτερα ειχα σηκωσει φωτος). Ετσι εβαλαν ενα μικρο κατανεμητη και μετα εβαλε και ο γειτονας μου.

  3. #12393
    Εγγραφή
    07-12-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Καλησπέρα!

    Προχθές με καλέσανε στο τηλέφωνο για την ανανέωση του συμβολαίου μου (18μηνο 200/200) το οποίο λήγει τις επόμενες ημέρες. Και ότι πρέπει να μεταβώ σε κατάστημα για τις υπογραφές. Οπότε χθες πήγα σε κατάστημα της Θεσσαλονίκης.

    2 παρατηρήσεις αγαπητή INALAN:

    - Για ποιο λόγο πρέπει να ακολουθούμε όοολη αυτή τη διαδικασία, για την ανανέωση ενός συμβολαίου; Γιατί να μην μπορεί να γίνει ηλεκτρονικά, χωρίς την άσκοπη μετάβαση στα γραφεία σας; Ειδικά αυτή την εποχή με όλα αυτά που συμβαίνουν. Κοιτάξτε διορθώστε το και γίνετε λίγο πιο ευέλικτοι σε κάποιες διαδικασίες, που οι υπόλοιποι τις έχουν απλοποιήσει προ πολλού.

    - Δυστυχώς, κατά την υπογραφή, μου είπαν ότι η στατική IP που έχω εδώ και 18 μήνες, θα πρέπει να αλλάξει!! Γιατί; Γιατί λέει θα ανανεωθεί το πακέτο. Λες και ζήτησα καμία αναβάθμιση/υποβάθμιση πακέτου με διαφορετικά χαρακτηριστικά. Είναι δυνατόν να μη μπορούμε να κρατήσουμε την ίδια IP και ανά 18 μήνες να πρέπει να την αλλάζουμε;

  4. #12394
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.081
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/200Mbps
    ISP
    INALAN - OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    HAUWEI HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα!

    Προχθές με καλέσανε στο τηλέφωνο για την ανανέωση του συμβολαίου μου (18μηνο 200/200) το οποίο λήγει τις επόμενες ημέρες. Και ότι πρέπει να μεταβώ σε κατάστημα για τις υπογραφές. Οπότε χθες πήγα σε κατάστημα της Θεσσαλονίκης.

    2 παρατηρήσεις αγαπητή INALAN:

    - Για ποιο λόγο πρέπει να ακολουθούμε όοολη αυτή τη διαδικασία, για την ανανέωση ενός συμβολαίου; Γιατί να μην μπορεί να γίνει ηλεκτρονικά, χωρίς την άσκοπη μετάβαση στα γραφεία σας; Ειδικά αυτή την εποχή με όλα αυτά που συμβαίνουν. Κοιτάξτε διορθώστε το και γίνετε λίγο πιο ευέλικτοι σε κάποιες διαδικασίες, που οι υπόλοιποι τις έχουν απλοποιήσει προ πολλού.

    - Δυστυχώς, κατά την υπογραφή, μου είπαν ότι η στατική IP που έχω εδώ και 18 μήνες, θα πρέπει να αλλάξει!! Γιατί; Γιατί λέει θα ανανεωθεί το πακέτο. Λες και ζήτησα καμία αναβάθμιση/υποβάθμιση πακέτου με διαφορετικά χαρακτηριστικά. Είναι δυνατόν να μη μπορούμε να κρατήσουμε την ίδια IP και ανά 18 μήνες να πρέπει να την αλλάζουμε;
    στη μεταβαση απο 100 στα 200 σου την αλλάξανε; Εμενα όχι.
    ουδέν μονιμότερο του προσωρινού

  5. #12395
    Εγγραφή
    07-12-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bazzil Εμφάνιση μηνυμάτων
    στη μεταβαση απο 100 στα 200 σου την αλλάξανε; Εμενα όχι.
    Να σου πω την αλήθεια, δεν θυμάμαι εάν την στατική την πρόσθεσα όταν είχα 100 ή όταν αναβάθμισα στα 200. Το θέμα είναι τι σκάλωμα τρώνε και πρέπει να αλλάξει η στατική ΤΩΡΑ με την ανανέωση του συμβολαίου.

  6. #12396
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.081
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/200Mbps
    ISP
    INALAN - OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    HAUWEI HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σου πω την αλήθεια, δεν θυμάμαι εάν την στατική την πρόσθεσα όταν είχα 100 ή όταν αναβάθμισα στα 200. Το θέμα είναι τι σκάλωμα τρώνε και πρέπει να αλλάξει η στατική ΤΩΡΑ με την ανανέωση του συμβολαίου.
    ελα ντε! Στην ουσία τι μας ρωτάνε; Λες και θα πάμε αλλού. Ας το εμπλοκή εκει να τελειώνουμε.
    ουδέν μονιμότερο του προσωρινού

  7. #12397
    Εγγραφή
    09-03-2004
    Περιοχή
    Ag. Paraskevi / Athens
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Custom
    Router
    PfSense - Mikrotik
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα!

    Προχθές με καλέσανε στο τηλέφωνο για την ανανέωση του συμβολαίου μου (18μηνο 200/200) το οποίο λήγει τις επόμενες ημέρες. Και ότι πρέπει να μεταβώ σε κατάστημα για τις υπογραφές. Οπότε χθες πήγα σε κατάστημα της Θεσσαλονίκης.

    2 παρατηρήσεις αγαπητή INALAN:

    - Για ποιο λόγο πρέπει να ακολουθούμε όοολη αυτή τη διαδικασία, για την ανανέωση ενός συμβολαίου; Γιατί να μην μπορεί να γίνει ηλεκτρονικά, χωρίς την άσκοπη μετάβαση στα γραφεία σας; Ειδικά αυτή την εποχή με όλα αυτά που συμβαίνουν. Κοιτάξτε διορθώστε το και γίνετε λίγο πιο ευέλικτοι σε κάποιες διαδικασίες, που οι υπόλοιποι τις έχουν απλοποιήσει προ πολλού.

    - Δυστυχώς, κατά την υπογραφή, μου είπαν ότι η στατική IP που έχω εδώ και 18 μήνες, θα πρέπει να αλλάξει!! Γιατί; Γιατί λέει θα ανανεωθεί το πακέτο. Λες και ζήτησα καμία αναβάθμιση/υποβάθμιση πακέτου με διαφορετικά χαρακτηριστικά. Είναι δυνατόν να μη μπορούμε να κρατήσουμε την ίδια IP και ανά 18 μήνες να πρέπει να την αλλάζουμε;
    Αυτο ειναι ξεκαθαρο ΚΑΨΩΝΙ! Ή καποιος νεο-ελληνας θελει να "του τα χωσεις". Μα στον ιδιωτικο τομεα!

    Δεν εχει καμια σχεση το λογιστηριο με τον dhcp server τους, δηλ. αν σε "ξεχναγανε", και συνεχιζες ετσι τι θα αλλαζε; Εχουνε time limit στον πινακα με τις static IP? Δεν γνωριζω να υπαρχει καποιο τετοιο συστημα στους γνωστους κατασκευαστες εξοπλισμου..

    Αρα, ΚΑΨΩΝΙ!

  8. #12398
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.640
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Τι αλλαγή θα σου κάνουν αφού σε ταχύτητα θα είσαι ίδιος;

  9. #12399
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Θα πρέπει να το αιτιολογήσει αυτο η εταιρια για να καταλάβουμε το λόγο.

    Σε static μπορεις να εχεις βάλει και domain πανω για να μην θυμάσαι την ip απο έξω. Θα πρέπει να συγχρονίσεις την αλλαγή με τον registar για να μην μεινει ανενεργό (πχ to A-record για το subdomain)

  10. #12400
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Κυψελη πεσαμε;
    Ιδιο προβλημα με αργα χθες το βραδυ, δεν τσουλαει τιποτα.

  11. #12401
    Εγγραφή
    07-12-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πρέπει να το αιτιολογήσει αυτο η εταιρια για να καταλάβουμε το λόγο.
    Ας το αιτιολογήσουν από εδώ, μιας και συμμετέχουν στο forum. Γιατί στο γραφείο η υπάλληλος ήταν ανένδοτη!

  12. #12402
    Εγγραφή
    09-03-2004
    Περιοχή
    Ag. Paraskevi / Athens
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Custom
    Router
    PfSense - Mikrotik
    Φιλε μου, static σημαινει static, αυτο πληρωνεις, αυτο πρεπει να παρεις. Αυτο ισχυει παντου, δεν υπαρχουν (τεχνικες) δικαιολογιες. Πλην των φυσικων καταστροφων βεβαια, κλπ. κλπ.

    Σκεψου να εχεις περασει την IP σε ενα σωρο laptops και τηλεφωνα (VPN), ή να μπαινουν εκει hardwired συσκευες τηλεμετριας απο κορυφες βουνων!! Και αλλες πολλες περιπτωσεις. Χεσε μεσα.


    Αλλοιως ειναι μια dynamic των 18 μηνων, και δεν πρεπει να πληρωνεις κατι extra. Αμα στο επιβαλλουν, να πας στο Ταμειο Παρακαταθηκων και Δανειων, και να πληρωσεις εκει το σωστο αντιτιμο (πλην της στατικης). Λεμε τωρα, δεν θα φτασει εκει, αλλα να το απαιτησεις, οχι σε "κοπελες", ΓΡΑΠΤΑ και επισημα.

  13. #12403
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dalex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε μου, static σημαινει static, αυτο πληρωνεις, αυτο πρεπει να παρεις. Αυτο ισχυει παντου, δεν υπαρχουν (τεχνικες) δικαιολογιες. Πλην των φυσικων καταστροφων βεβαια, κλπ. κλπ.

    Σκεψου να εχεις περασει την IP σε ενα σωρο laptops και τηλεφωνα (VPN), ή να μπαινουν εκει hardwired συσκευες τηλεμετριας απο κορυφες βουνων!! Και αλλες πολλες περιπτωσεις. Χεσε μεσα.


    Αλλοιως ειναι μια dynamic των 18 μηνων, και δεν πρεπει να πληρωνεις κατι extra. Αμα στο επιβαλλουν, να πας στο Ταμειο Παρακαταθηκων και Δανειων, και να πληρωσεις εκει το σωστο αντιτιμο (πλην της στατικης). Λεμε τωρα, δεν θα φτασει εκει, αλλα να το απαιτησεις, οχι σε "κοπελες", ΓΡΑΠΤΑ και επισημα.
    δεν λέω ότι έχετε δίκιο ή άδικο

    απλά επισημάνω ότι σας διαφεύγει μια μικρή αλλά σημαντική λεπτομέρεια....μιλάμε για οικιακή σύνδεση οπτικών ινών με ότι σημαίνει αυτό...

    αυτά που λες δεν είναι συσκευές που αντιστοιχούν οικιακή σύνδεση αλλά επαγγελματική

  14. #12404
    Εγγραφή
    27-04-2015
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1GB download/upload
    ISP
    inalan.gr
    Αγαπητέ κύριε spiz.

    Α) Δυστυχώς ήσασταν στους "άτυχους" της πρώτης φουρνιάς, που τα συμβόλαιά τους λήγουν τις ημέρες αυτές και ακόμα δεν ολοκληρώθηκε η διαδικασία για την e-υπογραφή από πλευράς μας. Είναι θέμα ημερών, και έτσι οι επόμενοι πια θα τα υπογράφουν όλα ηλεκτρονικά. Σας ζητούμε συγγνώμη για την ταλαιπωρία...Ευτυχώς στα 4 χρόνια που είστε συνδρομητής μας, πρώτη φορά σας ζητήθηκε κάτι τέτοιο
    B) Είναι καθαρά τεχνικό το θέμα. Όλα μας τα συστήματα "μετακομίζουν" σε νέα πλατφόρμα, η οποία δεν υποστηρίζει πολλές από τις διευθύνσεις IP που είχαμε δώσει παλαιότερα ( στα οικιακά πακέτα!).

    Σας ευχαριστούμε.
    Με εκτίμηση,
    INALAN TEAM.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος INALAN TEAM : 30-08-21 στις 10:39.

  15. #12405
    Εγγραφή
    09-03-2004
    Περιοχή
    Ag. Paraskevi / Athens
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Custom
    Router
    PfSense - Mikrotik
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτά που λες δεν είναι συσκευές που αντιστοιχούν οικιακή σύνδεση αλλά επαγγελματική
    Το λες γιατι εχεις το κλασσικο γραφειοκρατικο πνευμα που ισχυει σαν "default" στη Ελλαδα, δηλαδη οτι ολοι κοιτανε "να τ' αρπαξουν", και πρεπει εσυ να αποδειξεις οτι εισαι αθωος. Δεν σε λεω "γραφειοκρατη", απο κεκτημενη ταχυτητα υποθετω τα λες.


    Εγω φιλε μου ειμαι Ραδιοερασιτεχνης, δηλαδη εξυπηρετω το hobby μου και δεν βγαζω δεκαρα τσακιστη απο αυτο. Αντιθετα το πληρωνω αδρα, σε εξοπλισμο, κοπο, και πολλες φορες ταλαιπωρια.

    Μερος των δραστηριοτητων μας, ειναι η προσφορα στο κοινωνικο συνολο. Π.χ. Τηλεπικοινωνια σε Εκτακτες Αναγκες. Σε παμπολα βουνα και απομεμακρυσμενες τοποθεσιες εχουμε εξοπλισμο (που θελει τηλε-επιτηρηση).

    Η διεξαγω ερευνα (π.χ.) και χρειαζομαι την αντιστοιχη επικοινωνια.

    Η εχω απλως στην μοτοσυκλετα μου ενα tracker να μπορεσω να την ανακτησω απο τον κλεφτη αυριο... Και ειναι "ιστορια ολοκληρη" να τον "ξεθαψω" εκει που τον εχω καταχωνιασμενο.

    Ειναι παρα πολλες οι περιπτωσεις. Και δεν εχουν ολοι την δυνατοτητα ή τις γνωσεις να συντηρουν ενα dynamic dns name. Ασε που αυτο συνεπαγεται traffic = κοστος, ενω με τη χρηση IP το γλυτωνεις.


    ------------


    Η εξηγηση της Inalan εχει βαση. Κανεις δεν ειναι τελειος να προβλεπει σε βαθος (τοσου) χρονου πως θα εξελιχθουν οι απαιτησεις στο h/w και ποιος εξοπλισμος θα ειναι τοτε καταλληλος.

    Και τα μπλοκ των IP αλλαζουν κι αυτα δυστυχως.

Σελ. 827 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 807817822825826827828829832837847 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας