Σελ. 869 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 849859864867868869870871874879889 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 13.021-13.035 από 18565

Θέμα: Inalan

  1. #13021
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων

    έτσι το θεωρώ απίθανο να μην δίνουν άδεια στην INALAN κάτι άλλο συμβαίνει (αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη/άποψη)
    Και εγω αυτης της αποψης ειμαι. Κατι αλλο συμβαινει.

    Εχω 2 πιθανα σεναρια .

    Το ενα ειναι να εχουν κορεστει οι διασυνδεσεις που εχουν . οποτε με το να συνδεσουν νεους συνδρομητες , ισως δημιουργησουν προβλημα στους υφισταμενους .
    Ισως λογω καραντινας που δουλευουν απο το σπιτι να εχουν πεσει εξω οι προβλεψεις για το contention ratio .

    Και το δευτερο ( το οποιο θεωρω πιο πιθανο ) , να κανουν " κραττει " στις επενδυσεις για επεκταση του δικτυου .
    Οταν ξεκινας μια εταιρεια σιγουρα επενδυεις χρηματα . Αλλα βαση χρονοδιαγραμματος και επεκτατικης πολιτικης , καποια στιγμη μειωνονται οι επενδυσεις .
    Ισως εφτασε η ωρα να μην επενδυσουν περισσοτερα , αλλα αντιθετως να εισπρατουν τα εσοδα . που ειναι απολυτα φυσιολογικο .
    The gr81 .

  2. #13022
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Περιοχή
    Πλ. Κολιάτσου
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.977
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    518/53 - 360/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ΖΤΕ Η288Α & HG8145V5
    Είναι αυτό που είπα και εγώ πιο πίσω και το έκανε quote στην προηγούμενη σελίδα κάτω κάτω ο spsomas.

    Θέμα χρημάτων που στέρεψαν μάλλον ή θέμα επενδύσεων που αναμένουν να εγκριθούν...

    Στο πρώτο σενάριο, κάνουν κοντινές συνδέσεις και μαζεύουν χρήματα αλλά είναι με το σταγονόμετρο.

    Αν δείτε και στο FB οι συνδέσεις Αθήνα/Θεσσαλονίκη έχουν μειωθεί αρκετά.

  3. #13023
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    ναι. με προλαβε οσο εγραφα.
    The gr81 .

  4. #13024
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Μηνύματα
    2.427
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μια χαρά μπορεί ένας δήμος να καθυστερεί την άδεια πάντως. Είχε συμβεί στον δήμο μου.

    Κάπου στο φορουμ έχω δημοσιεύσει και βίντεο από το δημοτικό συμβούλιο. Πήγαν οι άνθρωποι του οτε ώστε να εξηγήσουν πως θα γίνει το έργο και τελικά δεν έδωσαν άδεια επειδή ένας αντιδήμαρχος βρήκε αφορμή να κατεβάσει μια κεραία της cosmote.
    Φώναζε μάλιστα ότι δεν μπορεί το συμβούλιο να κάνει promotion τον οτε κ ότι έχει πρόβλημα δεν έχει που να βάλει τους κάδους και θα γεμίσει την πόλη καφαο ο οτε. Τον ενοχλούσαν ακόμα κ ότι θα σκάψουν για να φτιάξουν φρεάτια.

    Κ αφού το κλίμα δεν ήταν καλό πήρε αναβολή το θέμα. Μετά από 2-3 μήνες κατέβηκε η κεραία, έγινε ξανά συμβούλιο εγκρίθηκε γρήγορα και σε λίγες μέρες ο οτε έσκαψε όλη την πόλη.
    Να πούμε ότι η κεραία ήταν σε ιδιόκτητο κτήριο του οτε.

    Στην πολιτική όλα είναι πιθανά.

    Αν είχαν χιούμορ στον οτε έπρεπε να ξαναβάλουν την κεραία με το που τελείωσαν το vectoring.




    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από D_J_V Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς κάποιες εταιρίες μπορούν και θέλουν να δώσουν τα λεφτά που ζητάει ο κάθε Δήμος... δεν είναι τσάμπα η άδεια ...
    Έχω την εντύπωση ότι τα τέλη διέλευσης είναι συγκεκριμένα.

  5. #13025
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπερα, και με τον δημο Γαλατσιου υπηρχαν διαφορα θεματα τα εχουμε πει παλιοτερα πολλες φορες.

    - - - Updated - - -

    Πριν που ερχομουν σπιτι παντως ειδα τεχνικο ιναλαν κοντα στην περιοχη μου, πιθανως νεα συνδεση.

  6. #13026
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.401
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Κάποιες μεμονωμένες περιπτώσεις υπάρχουν. Αλλά αυτό με πριν 2 χρόνια δεν έχει συμβεί. Ολόκληρη περιοχή σε 3-5 μήνες και μεγάλη περιοχή με πολλά στενά και δυσκολίες. Μακάρι να πάρει μπρος και να συνεχίσει την επέκτασή της μιας και αρκετές περιοχές είναι ακόμα στα 6-10. Μακάρι...

  7. #13027
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.756
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Νομίζω ότι ο χάρτης εδώ τριγύρω από εμάς έχει παγώσει τελείως, εδώ και καιρό!
    Μάλιστα έγινε και κάποια "συρρίκνωση"..

    Δεν ξέρω τι έχει γίνει στα Βόρεια προάστια..

    Τώρα θα κάνουν παιχνίδι Wind & Vodafone, προχωράνε φουλ το FTTH και κοντά στα A/K.
    Και σε πολύ ανταγωνιστικές τιμές!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 15-01-22 στις 01:07.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  8. #13028
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    311
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11264
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    SNR / Attn
    12(dB) / 6,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από D_J_V Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κάθετα είναι δύσκολο και δεν γίνεται δυστυχώς ας ειναι και 2-3 μέτρα ...
    Ειδικά αν υπάρχει πρόβλεψη για αγωγό και παροχή φυσικού αερίου δεν θα γίνει ποτέ, για λόγους ασφαλείας, είχα ρωτήσει συνεργείο
    Οριζόντια το κάνουν άμεσα με μικρή τομή στο πεζοδρόμιο χωρίς πολλά πολλά, ακόμα και 50 μέτρα ...
    Εν προκειμένω, το πεζοδρόμιο είναι όλο ξηλωμένο και σκαμμένο και η πρόσβαση στους πεζούς έχει διακοπεί εντελώς κατά μήκος περίπου 10 μέτρων. Νομίζω πως αυτό είναι πολύ μεγαλύτερη εργασία από το να βγάλεις 2-3 πλάκες ή να χαλάσεις προσωρινά κάποιον αρμό για να περάσεις μια οπτική ίνα από τον δρόμο στο κτίριο.

    Θεωρώ πως η συζήτηση για επέκταση του δικτύου δεν έχει ιδιαίτερο νόημα από τη στιγμή που ακόμα και στις καλυπτόμενες περιοχές δεν μπορούν να πραγματοποιούν συνδέσεις.
    There are 10 kinds of people. Those who understand binary and those who don't.

  9. #13029
    Εγγραφή
    19-06-2021
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Μια ερώτηση από έναν άσχετο.. Ζητώ προκαταβολικά συγνώμη αν έχει παντηθεί παραπάνω. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί η ίνα της Ιναλαν πρέπει ντε και καλα να περάσει από το κουτί τους απευθείας στο διαμέρισμα κάνοντας εξωτερική παρέμβαση στο κτίριο (να τρυπήσει εξωτερικά δηλαδή) ενώ υπάρχει κατανεμητής (με οπτική ίνα από τον κατασκευαστή της οικοδομής - όχι από άλλους παρόχους) σε ειδικό σημείο που μπορεί να την περάσει μέχρι εκεί και από εκεί να φτάσει στο διαμέρισμα χωρίς τρυπήματα. Επίσης υπάρχουν και κανάλια καλωδίωσης όπου μπορεί να τη φέρει από το κουτί της μέσω αυτών στο διαμέρισμα. Αυτοί επιμένουν ότι πρέπει να τρυπήσουν εξωτερικά.. Δε μπορώ να το καταλάβω αυτό! Όποιος μπορεί να μου εξηγήσει θα του ήμουν ευγνώμων διότι από το καλοκαίρι προσπαθώ να βγάλω άκρη αλλά μιλάω με το τηλ. κέντρο όπου προφανώς τα παιδιά είναι πωλητές/customer service και δεν μπορώ να συνεννοηθώ..

  10. #13030
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια ερώτηση από έναν άσχετο.. Ζητώ προκαταβολικά συγνώμη αν έχει παντηθεί παραπάνω. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί η ίνα της Ιναλαν πρέπει ντε και καλα να περάσει από το κουτί τους απευθείας στο διαμέρισμα κάνοντας εξωτερική παρέμβαση στο κτίριο (να τρυπήσει εξωτερικά δηλαδή) ενώ υπάρχει κατανεμητής (με οπτική ίνα από τον κατασκευαστή της οικοδομής - όχι από άλλους παρόχους) σε ειδικό σημείο που μπορεί να την περάσει μέχρι εκεί και από εκεί να φτάσει στο διαμέρισμα χωρίς τρυπήματα. Επίσης υπάρχουν και κανάλια καλωδίωσης όπου μπορεί να τη φέρει από το κουτί της μέσω αυτών στο διαμέρισμα. Αυτοί επιμένουν ότι πρέπει να τρυπήσουν εξωτερικά.. Δε μπορώ να το καταλάβω αυτό! Όποιος μπορεί να μου εξηγήσει θα του ήμουν ευγνώμων διότι από το καλοκαίρι προσπαθώ να βγάλω άκρη αλλά μιλάω με το τηλ. κέντρο όπου προφανώς τα παιδιά είναι πωλητές/customer service και δεν μπορώ να συνεννοηθώ..
    καλησπερα, επειδη ειχα ρωτησει και εγω οταν εβαλα κατι τετοια μου ειχαν πει οτι θελουν να φαινεται και οτι αμα περασει μεσα απο ετοιμα λουκια, καναλια κτλ κτλ μπορει λιγο να τσακισει και να σπασει και να μην φαινεται κιολας.
    Ειχα προτεινει να περασω λεπτη σωληνα να την περασουμε απο μεσα οπως πχ του κουβιδη ή σπυραλ και μου ειπαν οχι.
    Και στον τοιχο στο σπιτι επειδη ετυχε τοτε να βαζω και φυσικο αεριο και περνουσαμε σωληνες του λεβητα αφησα ενα σπυραλ και εμεινε η τρυπα και περασε μεσα απο εκει. Ολη η αλλη μεχρι τον οπτικο κατανεμητη ειναι ορατη.
    Παρολαυτα εχω δει εγκαταστασεις που εχουν περασει ινα μεσα σε σωληνα υδρορροης !!!! που φυσικα προσωπικα το θεωρω ακρως απαραδεκτο για ευνοητους λογους.
    Τωρα η ινα να ειναι ορατη να βρεχεται παντα και να την βλεπει ο ηλιος και οι καιρικες συνθηκες δεν το θεωρω καλο και δεν ξερω κατα ποσο θα αντεξει στον χρονο.

  11. #13031
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.932
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Κάποιος με Inalan μπορεί να μου κάνει μια χάρη; Αν σας είναι εύκολο, θα ήθελα ένα tracert στο 1.1.1.1 ή/και την τοποθεσία colo=XXX που αναφέρει στο https://cloudflare.com/cdn-cgi/trace

  12. #13032
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.640
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Θεωρώ ότι το κάνουν έτσι για να μπορείς μετά να τους πεις έλα φτιάχτο. Αν μπαίνανε στην διαδικασία να χρησιμοποιούν καλωδίωση του κτιρίου τότε θα μπορούσαν να σου εγγυηθούν μέχρι εκεί που φτάνει το πράμα τους.
    Επίσης θα έπρεπε να κρατάνε χάρτες σε ποιους έχουν δικής του οπτική, σε ποιους μέχρι την πολυκατοικία που ας πούμε είναι χαρτούρα που κοστίζει. Επίσης κόστος υποστήριξης σε όσους πρέπει να εξηγούν όλα τα παραπάνω.

  13. #13033
    Εγγραφή
    19-06-2021
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα, επειδη ειχα ρωτησει και εγω οταν εβαλα κατι τετοια μου ειχαν πει οτι θελουν να φαινεται και οτι αμα περασει μεσα απο ετοιμα λουκια, καναλια κτλ κτλ μπορει λιγο να τσακισει και να σπασει και να μην φαινεται κιολας.
    Ειχα προτεινει να περασω λεπτη σωληνα να την περασουμε απο μεσα οπως πχ του κουβιδη ή σπυραλ και μου ειπαν οχι.
    Και στον τοιχο στο σπιτι επειδη ετυχε τοτε να βαζω και φυσικο αεριο και περνουσαμε σωληνες του λεβητα αφησα ενα σπυραλ και εμεινε η τρυπα και περασε μεσα απο εκει. Ολη η αλλη μεχρι τον οπτικο κατανεμητη ειναι ορατη.
    Παρολαυτα εχω δει εγκαταστασεις που εχουν περασει ινα μεσα σε σωληνα υδρορροης !!!! που φυσικα προσωπικα το θεωρω ακρως απαραδεκτο για ευνοητους λογους.
    Τωρα η ινα να ειναι ορατη να βρεχεται παντα και να την βλεπει ο ηλιος και οι καιρικες συνθηκες δεν το θεωρω καλο και δεν ξερω κατα ποσο θα αντεξει στον χρονο.
    Άκου εκεί τώρα! Άρα δεν είμαι ο μόνος που του φαίνεται αστείο (τουλάχιστον) όλο αυτό! Πλήρωσα ένα κάρο λεφτά για να κάνω θερμοπρόσοψη και να γλιτώσω τίποτα από θέρμανση στους χαλεπούς καιρούς που ζούμε και επιμένουν να θέλουν να μου την τρυπήσουν, παρόλο που υπάρχουν πάνω από μία εναλλακτικές για να αποφευχθεί αυτό. Ευτυχώς οι κλασσικοί πάροχοι δείχνουν καλύτερη αντιμετώπιση πάνω σε αυτό.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μπαίνανε στην διαδικασία να χρησιμοποιούν καλωδίωση του κτιρίου τότε θα μπορούσαν να σου εγγυηθούν μέχρι εκεί που φτάνει το πράμα τους.
    Ας εγγυηθούν μέχρι εκεί, κανένα πρόβλημα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης θα έπρεπε να κρατάνε χάρτες σε ποιους έχουν δικής του οπτική, σε ποιους μέχρι την πολυκατοικία που ας πούμε είναι χαρτούρα που κοστίζει.
    Ούτε καν! Άκομα και με ένα excel μπορεις να κανεις track σε τετοια θεματα.. Που θέλω να καταλήξω όμως.. ότι όλα αυτά που λένε δεν είναι σοβαρές δικαιολογίες!

  14. #13034
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποιος με Inalan μπορεί να μου κάνει μια χάρη; Αν σας είναι εύκολο, θα ήθελα ένα tracert στο 1.1.1.1 ή/και την τοποθεσία colo=XXX που αναφέρει στο https://cloudflare.com/cdn-cgi/trace
    Κώδικας:
    C:\Users\___>tracert 1.1.1.1
    
    Tracing route to one.one.one.one [1.1.1.1]
    over a maximum of 30 hops:
    
      1     *        *        *     Request timed out.
      2     *        *       14 ms  XXX.XXX.XXX.XXX
      3     *        *        *     Request timed out.
      4    16 ms    16 ms    16 ms  te0-0-2-1.nr11.b031299-0.skg01.atlas.cogentco.com [149.11.72.57]
      5    16 ms    16 ms    16 ms  te0-2-1-6.rcr51.skg01.atlas.cogentco.com [154.25.3.57]
      6    21 ms    21 ms    20 ms  be3549.ccr31.sof02.atlas.cogentco.com [154.54.59.138]
      7    30 ms    30 ms    30 ms  be2549.rcr21.ist01.atlas.cogentco.com [154.54.36.138]
      8    39 ms    36 ms    31 ms  149.14.44.10
      9    30 ms    17 ms    19 ms  one.one.one.one [1.1.1.1]
    Στο colo έχω μια τιμή με 3 χαρακτήρες, τι να το κάνω αυτό ;;;
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  15. #13035
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άκου εκεί τώρα! Άρα δεν είμαι ο μόνος που του φαίνεται αστείο (τουλάχιστον) όλο αυτό! Πλήρωσα ένα κάρο λεφτά για να κάνω θερμοπρόσοψη και να γλιτώσω τίποτα από θέρμανση στους χαλεπούς καιρούς που ζούμε και επιμένουν να θέλουν να μου την τρυπήσουν, παρόλο που υπάρχουν πάνω από μία εναλλακτικές για να αποφευχθεί αυτό. Ευτυχώς οι κλασσικοί πάροχοι δείχνουν καλύτερη αντιμετώπιση πάνω σε αυτό.
    Α αυτο ειναι μεγαλο θεμα! πολυ κριμα να τρυπησεις θερμοπροσοψη.
    Δεν εχει καπου κενο αλλη τρυπα για κατι αλλο να μπορει να περασει?
    Αλλα πρεπει να μπορει να περασει ανετα δεν ειναι απλο καλωδιο να βαζεις ατσαλινες κτλ!

Σελ. 869 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 849859864867868869870871874879889 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας