Σελ. 747 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 727737742745746747748749752757767 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 11.191-11.205 από 18563

Θέμα: Inalan

  1. #11191
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ancogsxr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά επειδή το έχετε καραμέλα με το ddos attack, είδα και στην Vodafone όταν ήμουν που το router στο log file ήταν σε μένα προσωπικά όλο το Αμερικανικό team να με ρίξει.
    Κάθε 2 μέρες άλλη δουλειά δεν έκανα από το να βγάζω τελείως router και καλώδιο για να πάρει άλλη I.P

    με αποτέλεσμα να μην κάνω ούτε log in στο PlayStation Network.
    Είχαν φτάσει στο support να ασχοληθούν προσωπικά με μένα και τις επιθέσεις στην γραμμή, Vodafone και SONY

    που είναι λοιπόν οι άλλοι πάροχοι στο ddos attack ?.

    Για το bandwidth έχει πει και παλαιότερα ότι αν χρειαστεί το ανεβάζει στην διασύνδεση.

    Όπως είπαμε οποιανού δεν του αρέσει με γεια του και χαρά του.

    Ποιότητα ΟΤΕ , 2021 σύνδεση με αστικό κέντρο....
    Δοκίμασε να βγάλεις το καλώδιο για να πάρεις άλλη Ip στην Inalan

  2. #11192
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασε να βγάλεις το καλώδιο για να πάρεις άλλη Ip στην Inalan
    και αυτο... αλλα επισης η επιθεση DDoS ειναι τελειως διαφορετικο απο αυτο που περιγραφει ο συμφορουμιτης. μαλλον τα εχει μπερδεψει.
    τα port scanner παντα υπηρχαν σε ολους. απλα τωρα με την καραντινα εχουν εντατικοποιηθει σε ολους.
    The gr81 .

  3. #11193
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Περιοχή
    Αθηνα/Περισσος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    994
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 & 1000/100
    ISP
    Inalan & Cosmote FTTH
    Router
    HG8546M & Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασε να βγάλεις το καλώδιο για να πάρεις άλλη Ip στην Inalan


    εννοείς οτι δεν κανει αλλαγή? δεν υπαρχει προβλημα πλεον το εχω γυρισει το παιχνιδι....

  4. #11194
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ancogsxr Εμφάνιση μηνυμάτων
    εννοείς οτι δεν κανει αλλαγή? δεν υπαρχει προβλημα πλεον το εχω γυρισει το παιχνιδι....
    Ευτυχώς

    Βέβαια δεν έχει τύχει να ακούσω να έχει πέσει όλο το δίκτυο του οτε λόγο τέτοιου τύπου επιθέσεων. ίσως να διαφέρει λίγο το στήσιμο δικτύου και δεν αναφέρομαι στον χαλκό του πασόκ.

    Ούτε συγκρίνεται το να πέσει μια σύνδεση (ή 1000) ή να έχει αποσυνδέσεις μια σύνδεση με το να έχει γενικό θέμα με όλες τις συνδέσεις ενας πάροχος.

  5. #11195
    Εγγραφή
    06-09-2015
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Μόνο 5Gbps έχει η inalan? Πολύ λίγο μου φαίνεται, δηλαδή χτυπάει ταβάνι αν τερματίζουν τη γραμμή 20 χρήστες?

  6. #11196
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο 5Gbps έχει η inalan? Πολύ λίγο μου φαίνεται, δηλαδή χτυπάει ταβάνι αν τερματίζουν τη γραμμή 20 χρήστες?
    11 έχει, σύμφωνα με το https://www.adslgr.com/forum/threads...B9%CE%BA%CF%8C

  7. #11197
    Εγγραφή
    06-09-2015
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Και το 11 λίγο μου φαίνεται, σε ώρες αιχμής δηλαδή φτάνουν 200 κατι χρήστες να τραβάνε από 50Mbps. Απλά βλέπω τη γραμμή μου να τερματίζει σε κάθε ευκαιρία για αυτό το λέω, δεν έχω δει ποτέ να δίνει λιγότερα.

  8. #11198
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαχά, φίλε Nikiforos, δεν αντέχω, θα στο χώσω το καρφί!

    Για να δώσει 1Gbps η Inalan στους συνδρομητές της, θα πρέπει πρώτα, φαντάζομαι, να πενταπλασιάσει ή να δεκαπλασιάσει το bandwidth διασύνδεσης με το εξωτερικό. Γιατί αν πάει να δώσει 1Gbps ταχύτητα με τα 5Gbps bandwith που έχει τώρα, θα αρκούν 5-10 άτομα που θα ξεσκίζουν τα torrents στους private trackers τους για να γονατίζει το δίκτυο...
    Ακριβώς έτσι. (δεν ξέρω αν έχει 5Gbps ή 11Gbps ή 20Gbps) αλλά σίγουρα αν δεν κάνει γενναία αναβάθμιση όταν έρθει το Gigabit τότε θα πολλαπλασιαστούν οι ανάγκες και οι χρήστες π.χ. που κατεβάζουν τόρρεντ θα αρκούν να γονατίσουν το δίκτυο της.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ερθει η στιγμη που η inalan θα δινει οικιακο 1gbps φτηνα και τοτε θα δουμε γελια....
    ΖΩ ΖΩ το ΓΙΓΑΜΠΙΠΙΕΣ ΝΑ ΔΩ!!!!!!

    btw το πρωι με το καλημερα δεν ειχα ιντερνετ στην δουλεια για να μην λενε για την ιναλαν....και ΔΕΝ ειναι σε μενα μονο το προβλημα αλλα γενικοτερο ισως της περιοχης μετα ομως εφτιαξε.
    Επισης πολλες εταιριες που συνεργαζομαστε εχουν χαλασμενα τηλεφωνα και βγαινει το γνωστο μυνημα cosmote. Μονο η inalan χαλαει κατ τα αλλα....
    κανένα πρόβλημα σύνδεσης ούτε στο σπίτι ούτε στην δουλειά
    άρα μάλλον θέμα της περιοχής σου ήταν Nikiforos

    όσο για το GIGABIT μέσω INALAN θα περιμένεις πάρα πολύ φίλε μου γιατί πρέπει να αλλάξει πάρα πολλά στο δίκτυο της η εταιρεία
    ας λύσει καλύτερα τα τωρινά και προηγούμενα θέματα που έχει και μετά ας προχωρήσει στο επόμενο βήμα
    εδώ δεν μπορεί αν πάρει άδειες από δήμους π.χ. και δεν υπάρχει δικαιολογία γιατί οι άλλοι τις παίρνουν για πλάκα ακόμα και για μεμονωμένους πελάτες τους.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ancogsxr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά επειδή το έχετε καραμέλα με το ddos attack, είδα και στην Vodafone όταν ήμουν που το router στο log file ήταν σε μένα προσωπικά όλο το Αμερικανικό team να με ρίξει.
    Κάθε 2 μέρες άλλη δουλειά δεν έκανα από το να βγάζω τελείως router και καλώδιο για να πάρει άλλη I.P

    με αποτέλεσμα να μην κάνω ούτε log in στο PlayStation Network.
    Είχαν φτάσει στο support να ασχοληθούν προσωπικά με μένα και τις επιθέσεις στην γραμμή, Vodafone και SONY

    που είναι λοιπόν οι άλλοι πάροχοι στο ddos attack ?.

    Για το bandwidth έχει πει και παλαιότερα ότι αν χρειαστεί το ανεβάζει στην διασύνδεση.

    Όπως είπαμε οποιανού δεν του αρέσει με γεια του και χαρά του.

    Ποιότητα ΟΤΕ , 2021 σύνδεση με αστικό κέντρο....
    οι άλλοι πάροχοι να σε ενημερώσω ότι έχουν πάρα πολύ καλή προστασία ως ISP από DDOS
    αν εσένα σου έριχναν κάποιοι χρήστες DDOS δεν είναι θέμα του ISP αλλά δικό σου

    όσο για το τελευταίο είναι παντελώς άκυρο screenshot γιατί συγκρίνεις COSMOTE VDSL (σύνδεση με Α/Κ μέσω δικτύου χαλκού που έχεις από την καμπίνα που συνδέεται το ακίνητο σου και χαλκού που έχεις στο ακίνητο σου) με INALAN FTTH (σύνδεση μέσω καλωδίων οπτικών ινών)

    από την δική μου σύνδεση

    COSMOTE VDSL 50/5 σύνδεση με Α/Κ (απόσταση μικρότερη από 550μ) και από εκεί με την καμπίνα (απόσταση 250μ ίσως και μικρότερη) δίκτυο χαλκού και η ταχύτητα συγχρονισμού του ρούτερ ήταν 50/5

    COSMOTE FTTH 100/10 απλά τέλεια.

  9. #11199
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.159
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ancogsxr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά επειδή το έχετε καραμέλα με το ddos attack, είδα και στην Vodafone όταν ήμουν που το router στο log file ήταν σε μένα προσωπικά όλο το Αμερικανικό team να με ρίξει.
    Κάθε 2 μέρες άλλη δουλειά δεν έκανα από το να βγάζω τελείως router και καλώδιο για να πάρει άλλη I.P

    με αποτέλεσμα να μην κάνω ούτε log in στο PlayStation Network.
    Είχαν φτάσει στο support να ασχοληθούν προσωπικά με μένα και τις επιθέσεις στην γραμμή, Vodafone και SONY

    που είναι λοιπόν οι άλλοι πάροχοι στο ddos attack ?.

    Για το bandwidth έχει πει και παλαιότερα ότι αν χρειαστεί το ανεβάζει στην διασύνδεση.

    Όπως είπαμε οποιανού δεν του αρέσει με γεια του και χαρά του.

    Ποιότητα ΟΤΕ , 2021 σύνδεση με αστικό κέντρο....
    Υπερβολικά πολλά τα CRC για 9 μέρες uptime

  10. #11200
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andresalonika Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπερβολικά πολλά τα CRC για 9 μέρες uptime
    κακή ποιότητα καλωδίων - καλωδίωση - πρίζες κτλ...

  11. #11201
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.400
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Όσον αφορά τις άδειες σίγουρα οι 3 μεγάλοι έχουν άλλα κονδύλια για αυτές. Η Inalan σαν πιο μικρή εταιρεία δεν διαθέτει τα ποσά που τις ζητάνε και περιμένει να μαζέψει προτού ζητήσει νέα άδεια. Δυστυχώς και οι άδειες λήγουν μετά από 3 μήνες οπότε ξανά μανά. Επίσης παίζει και το "γρηγορόσημο" (όχι μόνο στην Ελλάδα σε όλο τον κόσμο) που φρενάρει λίγο την δικτύωση όσο μόνο της Inalan. Υπάρχουν περιοχές με έτοιμο το δίκτυο VDSL και περιμένουν είτε άδεια για σκάψιμο κάποιων ακριανών ΚΑΦΑΟ ή τη ΔΕΔΗΕ να δεήσει να έρθει. Η αλήθεια επίσης είναι ότι δεν γράφουν όλοι στο forum. Σίγουρα θα υπάρχει κόσμος που αντιμετωπίζει προβλήματα με την σύνδεσή του αλλά δεν είναι γραμμένος εδώ να τα πει. Εγώ πάντως κοντεύω τα 2 χρόνια την εταιρεία, προβλήματα δεν είχα. Μόνο όταν πέφτει σε όλους τότε και εγώ. Αναγνωρίζω ότι τώρα τελευταία έχει παραγίνει το κακό αλλά τουλάχιστον για τις δικές μου απαιτήσεις είμαι μια χαρά. Όλοι κατανοούμε ότι αυτή τη στιγμή είναι η πιο VFM εταιρεία. Για πιο εξειδικευμένα έχει και άλλα πακέτα η εταιρεία με σαφώς άλλη τιμολόγηση. Εκεί μπορεί τα πράγματα να είναι απροβλημάτιστα αλλά δεν τα ακούμε μιας και σπάνια κάποιος θα βγει να πει ότι ΔΕΝ έχει πρόβλημα και όλα καλά. Συνήθως το ανάποδο γίνεται όπως είναι φυσικό άλλωστε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος spsomas : 28-01-21 στις 17:43.

  12. #11202
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Περιοχή
    Αθηνα/Περισσος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    994
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 & 1000/100
    ISP
    Inalan & Cosmote FTTH
    Router
    HG8546M & Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς έτσι. (δεν ξέρω αν έχει 5Gbps ή 11Gbps ή 20Gbps) αλλά σίγουρα αν δεν κάνει γενναία αναβάθμιση όταν έρθει το Gigabit τότε θα πολλαπλασιαστούν οι ανάγκες και οι χρήστες π.χ. που κατεβάζουν τόρρεντ θα αρκούν να γονατίσουν το δίκτυο της.

    - - - Updated - - -



    κανένα πρόβλημα σύνδεσης ούτε στο σπίτι ούτε στην δουλειά
    άρα μάλλον θέμα της περιοχής σου ήταν Nikiforos

    όσο για το GIGABIT μέσω INALAN θα περιμένεις πάρα πολύ φίλε μου γιατί πρέπει να αλλάξει πάρα πολλά στο δίκτυο της η εταιρεία
    ας λύσει καλύτερα τα τωρινά και προηγούμενα θέματα που έχει και μετά ας προχωρήσει στο επόμενο βήμα
    εδώ δεν μπορεί αν πάρει άδειες από δήμους π.χ. και δεν υπάρχει δικαιολογία γιατί οι άλλοι τις παίρνουν για πλάκα ακόμα και για μεμονωμένους πελάτες τους.

    - - - Updated - - -



    οι άλλοι πάροχοι να σε ενημερώσω ότι έχουν πάρα πολύ καλή προστασία ως ISP από DDOS
    αν εσένα σου έριχναν κάποιοι χρήστες DDOS δεν είναι θέμα του ISP αλλά δικό σου

    όσο για το τελευταίο είναι παντελώς άκυρο screenshot γιατί συγκρίνεις COSMOTE VDSL (σύνδεση με Α/Κ μέσω δικτύου χαλκού που έχεις από την καμπίνα που συνδέεται το ακίνητο σου και χαλκού που έχεις στο ακίνητο σου) με INALAN FTTH (σύνδεση μέσω καλωδίων οπτικών ινών)

    από την δική μου σύνδεση

    COSMOTE VDSL 50/5 σύνδεση με Α/Κ (απόσταση μικρότερη από 550μ) και από εκεί με την καμπίνα (απόσταση 250μ ίσως και μικρότερη) δίκτυο χαλκού και η ταχύτητα συγχρονισμού του ρούτερ ήταν 50/5

    COSMOTE FTTH 100/10 απλά τέλεια.
    Τι πληρώνω δεν ρώτησες για αυτή την super σύνδεση.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    κακή ποιότητα καλωδίων - καλωδίωση - πρίζες κτλ...
    τα εχω αλαξει ολα. με καινουργια.... μεχρι και το καλωδιο απο ρεγκλετα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευτυχώς

    Βέβαια δεν έχει τύχει να ακούσω να έχει πέσει όλο το δίκτυο του οτε λόγο τέτοιου τύπου επιθέσεων. ίσως να διαφέρει λίγο το στήσιμο δικτύου και δεν αναφέρομαι στον χαλκό του πασόκ.

    Ούτε συγκρίνεται το να πέσει μια σύνδεση (ή 1000) ή να έχει αποσυνδέσεις μια σύνδεση με το να έχει γενικό θέμα με όλες τις συνδέσεις ενας πάροχος.
    πλέον τους κυνηγώ εγώ, πάει το blue screen σε αυτούς αεροπορία.

  13. #11203
    Εγγραφή
    03-11-2010
    Περιοχή
    thessaloniki
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    inalan
    Router
    zte ZXHNF670L
    Προσωρινή αποσύνδεση για ένα λεπτό περίπου ..Θεσσαλονίκη μεριά...

  14. #11204
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ancogsxr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι πληρώνω δεν ρώτησες για αυτή την super σύνδεση.
    ότι πλήρωνα και εγώ τότε για την COSMOTE VDSL 30/2.5 και αργότερα 50/5

    μόνο τώρα πληρώνεις λιγότερα από μένα γιατί είσαι στην ΙΝΑΛΑΝ για 200/200
    εγώ είμαι στην COSMOTE κατόπιν επιλογής μου για 100/10 προσωπικά δεν πάω στα 200/20 εγώ περιμένω το Gigabit...

    τα εχω αλαξει ολα. με καινουργια.... μεχρι και το καλωδιο απο ρεγκλετα.
    κάπου υπάρχει πρόβλημα...μπορεί να είναι το καλώδιο από το ακίνητο μέχρι την καμπίνα (σάπιο)

  15. #11205
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    κάπου υπάρχει πρόβλημα...μπορεί να είναι το καλώδιο από το ακίνητο μέχρι την καμπίνα (σάπιο)
    Νομιζω οτι παιρνει απο Α/Κ οποτε ενδεχεται να ειναι και μεγαλη αποσταση και κακο ζευγος.
    The gr81 .

Σελ. 747 από 1238 ΠρώτηΠρώτη ... 727737742745746747748749752757767 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας