Σελ. 645 από 1235 ΠρώτηΠρώτη ... 625635640643644645646647650655665 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 9.661-9.675 από 18519

Θέμα: Inalan

  1. #9661
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    εμένα καθόλου ακραίο δεν φαίνεται

    το αν μερικοί από μας έχουμε τα χρήματα και την λόξα να έχουμε ότι γουστάρουμε από εξοπλισμό στο σπίτι μας για οικιακή χρήση και μόνο
    δεν μπορούμε όμως να αλλάξουμε την γνώμη του τεχνικού που με το που θα δει τον εξοπλισμό θα πει όπα εδώ γίνεται επαγγελματική χρήση και όχι οικιακή.

    μακάρι να δούμε και την συνέχεια εδώ δημοσιευμένη (αν και χλωμό το κόβω.)

  2. #9662
    Εγγραφή
    27-04-2015
    Μηνύματα
    639
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1GB download/upload
    ISP
    inalan.gr
    Καλησπέρα σας και πάλι.

    Ζητήσαμε στον πελάτη να επικοινωνήσει μαζί μας, ώστε να μην γίνει αυτό που ξεκίνησε ήδη και ο καθένας βγάζει τα δικά του συμπεράσματα.
    Όταν ο ίδιος ο πελάτης στο παρελθόν,κατά την σύνδεση/ενεργοποίηση της γραμμής είχε δηλώσει ξεκάθαρα πως τα μηχανήματά του τα χρησιμοποιεί για επαγγελματικούς σκοπούς ,ζητάει όμως να του δοθεί απλή οικιακή γραμμή για την πρώτη επαφή και γνωριμία και εμείς ως εταιρία δεχόμαστε για αρχή... Και ενώ έχουν περάσει πια χρόνια του κάνουμε νύξη πως έχει παρέλθει πια εδώ και καιρό η στιγμή που πρέπει να γυρίσουμε σε επαγγελματικό συμβόλαιο και τελικά δημιουργείται όλο αυτό το θέμα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος INALAN TEAM : 26-06-20 στις 15:08.

  3. #9663
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από INALAN TEAM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας και πάλι.

    Ζητήσαμε στον πελάτη να επικοινωνήσει μαζί μας, ώστε να μην γίνει αυτό που ξεκίνησε ήδη και ο καθένας βγάζει τα δικά του συμπεράσματα.
    Όταν ο ίδιος ο πελάτης στο παρελθόν,κατά την σύνδεση/ενεργοποίηση της γραμμής είχε δηλώσει ξεκάθαρα πως τα μηχανήματά του τα χρησιμοποιεί για επαγγελματικούς σκοπούς ,ζητάει όμως να του δοθεί απλή οικιακή γραμμή για την πρώτη επαφή και γνωριμία και εμείς ως εταιρία δεχόμαστε για αρχή... Και ενώ έχουν περάσει πια χρόνια του κάνουμε νύξη πως έχει παρέλθει πια εδώ και καιρό η στιγμή που πρέπει να γυρίσουμε σε επαγγελματικό συμβόλαιο και τελικά δημιουργείται όλο αυτό το θέμα
    σύμφωνα με τα λεγόμενα του πελάτη σας δεν είναι επαγγελματίας

    σύμφωνα με τα δικά σας λεγόμενα είναι επαγγελματίας και πήρε οικιακό πακέτο και τώρα εσείς θέλετε να τον βάλετε σε επαγγελματικό πακέτο

    η παρούσα ιστοσελίδα/κοινότητα είναι δημόσια και η κάθε μεριά μπορεί να καταθέσει τις απόψεις της και τα επιχειρήματα της.

    τα πράγματα για μένα προσωπικά είναι πιο απλά ακόμα αγαπητέ εκπρόσωπε της εταιρείας ΙΝΑΛΑΝ

    μπορείτε να πείτε με απλά λόγια τι εξοπλισμό εσείς θεωρείται οικιακό και τι επαγγελματικό

    και το λέω γιατί π.χ αν ο δικός σας τεχνικός ερχόταν στο σπίτι μου για να υπογράψουμε το συμβόλαιο για την οικιακή σύνδεση
    άνετα αν έβλεπε τον εξοπλισμό που διαθέτω θα υπέθετε ότι είναι επαγγελματικός ενώ είναι οικιακός και για αυστηρή ιδιωτική/προσωπική χρήση
    καθώς διαθέτω και τα χρήματα και το χρόνο και φυσικά την "λόξα" να φτιάξω ότι έχω φτιάξει στο σπίτι μου γύρω από την διασκέδαση μου είτε αφορά το παιχνίδι είτε αφορά το σερφάρισμα είτε αφορά τις ταινίες/σειρές/μουσική.

    το πως ξεχωρίζει ο οικιακός πελάτης/ιδιώτης/φυσικό πρόσωπο από τον επαγγελματικό πελάτη/εταιρεία-επιχείρηση/νομικό πρόσωπο

    τα θεωρώ αυτονόητα και καθορίζονται από την ισχύουσα νομοθεσία.

    και σίγουρα δεν τα ξεχωρίζω από τον εξοπλισμό αλλά από τα δικαιολογητικά και το συμβόλαιο που υπογράφουν οι δύο μεριές

    τόσο απλά.

  4. #9664
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.398
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Νομίζω πάντως πως αν είναι για επαγγελματική χρήση θα φαίνεται και από τον όγκο που καταναλώνεται κάθε μήνα. Βλέπουμε επίσης ότι υπάρχει περισσότερη ιστορία από ότι μας έγραψε ο φίλος στο αρχικό post. Ελπίζω να έρθει σε επικοινωνία ο φίλος και αν είναι δυνατόν να μας πουν και σε εμάς πως εξελίχθηκε η όλη ιστορία.

  5. #9665
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spsomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω πάντως πως αν είναι για επαγγελματική χρήση θα φαίνεται και από τον όγκο που καταναλώνεται κάθε μήνα. Βλέπουμε επίσης ότι υπάρχει περισσότερη ιστορία από ότι μας έγραψε ο φίλος στο αρχικό post. Ελπίζω να έρθει σε επικοινωνία ο φίλος και αν είναι δυνατόν να μας πουν και σε εμάς πως εξελίχθηκε η όλη ιστορία.
    εγώ ελπίζω σε δημόσια επικοινωνία για να ξεκαθαριστεί από όλες τις μεριές το θέμα

    το αν κάποιος θέλει κάτι για οικιακή χρήση ή επαγγελματική χρήση

    το ορίζει ο νόμος βάση των απαραίτητων δικαιολογητικών

    υπογράφεις την ανάλογη σύμβαση/συμβόλαιο

    αγαπητέ μου φίλε μην πέφτεις και εσύ στην παγίδα π.χ "εξοπλισμού" γιατί αν έρθεις στο δικό μου σπίτι ή σε άλλων φίλων τα σπίτια πίστεψε με όχι επαγγελματίες θα μας πεις και εγώ δεν ξέρω τι...
    ο καθένας από μας από την στιγμή που έχει τα χρήματα - χρόνο - όρεξη μπορεί να διαμορφώσει το σπίτι του όπως εκείνος γουστάρει είναι δικαίωμα του.

  6. #9666
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.728
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ θα πω ότι το πιο απλό απ' όλα στο θέμα αυτό, είναι αυτό στο οποίο στηρίζει την θέση της η Inalan εδώ.
    Η ειλικρίνεια στα λεγόμενα του πελάτη..

    Και εδώ σαφώς και υπήρχε μια αρχική δήλωση..
    απ' ότι διαβάζω.

    Από εκεί και πέρα μάλλον είναι μεγάλο θέμα το να κάνουμε χαρακτηρισμό σε κάποιον εξοπλισμό,
    αν και όντως μπορεί να φαίνεται και αλλιώς η χρήση του, ή και από άλλα έγγραφα όπως λέτε..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 26-06-20 στις 18:33.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  7. #9667
    Το avatar του μέλους objecto
    objecto Guest
    Όσοι δλδ δουλεύουμε remote (και πληρωνόμαστε φυσικα) θεωρούμαστε επαγγελματίες?

    (οκ πλακα κανω)

  8. #9668
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δε νομίζω ότι ο εκπρόσωπος αναφέρθηκε σε επαγγελματικό εξοπλισμό. Αλλά ότι η χρήση των μηχανημάτων είναι τέτοια.
    Το πιθανότερο ο πελάτης αναφέρθηκε σε επαγγελματική σύνδεση (πιθανόν η κατοικία να είναι δηλωμένη ως επαγγελματική έδρα στην εφορία) και απλά ζήτησε να δοκιμάσει την σύνδεση για Χ διάστημα ως απλή οικιακή.
    Εε, αυτό το Χ διάστημα, έγινε χρόνια σύμφωνα με τον εκπρόσωπο, οπότε η εταιρεία του ζητά αλλαγή της σύνδεσης (που έχει μεγαλύτερο κόστος).

  9. #9669
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    για αυτό έγραψα στον φίλο και πελάτη της ΙΝΑΛΑΝ ότι πρέπει να ξεκαθαρίσει τι εννοεί

    για αυτό έγραψα στον εκπρόσωπο της ΙΝΑΛΑΝ ότι πρέπει να ξεκαθαριστεί και από μεριάς τους τι εννοούν με το όρο οικιακό/επαγγελματικό

    καθώς εγώ ξέρω και γνωρίζω αυτά που λέει ο νόμος και ξεχωρίζει τον ιδιώτη (φυσικό πρόσωπο) από τον επαγγελματία (νομικό πρόσωπο)

    και σε αυτό δεν παίζει ρόλο κανέναν τι εξοπλισμό έχει ο άλλος στο σπίτι του

  10. #9670
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Εγω νομιζω οτι βρηκαμε θεμα να γεμισουμε τις σελιδες του θεματος....
    απο την στιγμη που δεν γνωριζουμε εμεις τιποτα για τον εξοπλισμο του φιλου και τη χρηση κανει και ειναι δικαιωμα του να μην θελει να πει εδω, δεν μπορουμε να εκφερουμε απολυτως καμια γνωμη, γιατι απλα θα κανουμε εικασιες χωρις να ξερουμε τιποτα.
    Οποτε καλο θα ηταν να περιμενουμε να μιλησει με την εταιρεια αν θελει να μας πει μετα αντι να γεμιζουμε το θεμα με ανουσια ποστς.
    Ειδατε και τι ειπε ο εκπροσωπος INALAN.

    Και εγω ρωτησα κατι και δεν απαντηθηκε μεσα στον χαμο μαλλον δεν το διαβασαν....κλασικη περιπτωση πλεον εδω μεσα....

  11. #9671
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω νομιζω οτι βρηκαμε θεμα να γεμισουμε τις σελιδες του θεματος....
    απο την στιγμη που δεν γνωριζουμε εμεις τιποτα για τον εξοπλισμο του φιλου και τη χρηση κανει και ειναι δικαιωμα του να μην θελει να πει εδω, δεν μπορουμε να εκφερουμε απολυτως καμια γνωμη, γιατι απλα θα κανουμε εικασιες χωρις να ξερουμε τιποτα.
    Οποτε καλο θα ηταν να περιμενουμε να μιλησει με την εταιρεια αν θελει να μας πει μετα αντι να γεμιζουμε το θεμα με ανουσια ποστς.
    Ειδατε και τι ειπε ο εκπροσωπος INALAN.

    Και εγω ρωτησα κατι και δεν απαντηθηκε μεσα στον χαμο μαλλον δεν το διαβασαν....κλασικη περιπτωση πλεον εδω μεσα....
    ναι συμφωνώ μαζί σου νικηφόρε έχεις δίκιο κανονικά ο πάροχος INALAN έπρεπε να έχει δική του κατηγορία σε αυτή την ιστοσελίδα με θέματα όλα τα πιθανά θέματα που μπορεί να προκύψουν γιατί σε ένα θέμα με 600+ σελίδες...

    αλλά το θέμα οικιακό/επαγγελματικό πιστεύω σε ενδιαφέρει και εσένα φίλε μου
    γιατί με τον εξοπλισμό που διαθέτεις εσύ και άλλοι οικιακοί πελάτες της INALAN άνετα μπορεί να σας θεωρήσουν επαγγελματικούς πελάτες

    με την INALAN πρόκειται να συνάψει επαγγελματικό συμβόλαιο η εταιρεία στην οποία δουλεύω καθώς ένα υποκατάστημα μας στην Νέα Ιωνία (Περισσός) που είναι στην ζώνη κάλυψης
    όποτε θα δω από πρώτο χέρι σε όλα τα επίπεδα τι εταιρεία είναι.

  12. #9672
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Από πότε υπάρχει η έννοια χρήσης σε μια σύνδεση όχι μόνο στην ΙΝΑΛΑΝ αλλά γενικά..?

    Βεβαία δεν έχω καταλάβει το θέμα ακριβώς αλλά γιατί δεν μας είπε ο φίλος πολλά ..μακάρι να πει !

  13. #9673
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Ειναι το κεντρικο νημα και ολες οι ερωτησεις και αποριες ειναι δεκτες.

    ειναι για συζητηση. οχι μονο για direct ερωτησεις και απαντησεις.

    Αν κατι δεν απαντηθηκε τοτε πολυ ευκολα στελνουμε πμ η email η ακομα παιρνουμε τηλ .

    Απο εκει και περα ειναι παρα πολυ σημαντικο να μαθουμε την λεπτη κοκκινη γραμμη που διαχωριζει την οικιακη απο την επαγγελματικη χρηση.

    Η χρηση πολλων μηχανηματων και εξειδικευμενων προγραμματων δεν σημαινει απαραιτητα επαγγελματικη χρηση.

    Επαγγελματικη χρηση εγω θεωρω οτι υπαρχει οταν απο την χρηση αυτη προκυπτουν εσοδα.

    οπως το πιο απλο ..... πχ εγω τρεχω DDNS και hosting ΑΦΙΛΟΚΕΡΔΩΣ σε φιλους , θα θεωρηθω οτι κανω επαγγελματικη χρηση ?
    Η το οτι εχω πανω απο 12 server και διαφορα αλλα μηχανηματα , αυτο απο μονο του παραπεμπει σε επαγγελματικη χρηση ?


    Υ.Γ1 ο φιλος που το ξεκινησε καλα θα κανει να αναφερει ακριβως τι χρησιμοποιει και με τι σκοπους.
    Αλλιως αν δεν ηθελε να πει... ας μην εγραφε δημοσια το ποστ του , χαριν εντυπωσεων.
    θα μπορουσε να εχει προσωπικη επικοινωνια και οχι να ποσταρει δημοσια αυτα που εγραψε.

    Υ.Γ.2 Εχω την εντυπωση οτι οσο "μεγαλωνει" η εταιρια και αποκτα ολο και μεγαλυτερο πελατολογιο ... τοσο πιο "παραξενη" γινεται.
    Ισως κανω λαθος και μακαρι να βγω ψευτης , αλλα βλεπω μακροπροθεσμα να ερχονται πολυ πιο σοβρα προβληματα .
    The gr81 .

  14. #9674
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.881
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Βασικά ακόμα κι έσοδα να έχει, από την στιγμή που δεν ξεπερνάει τα 3.5ΤΒ/7ΤΒ όρια (100/200 αντίστοιχα), ποιο είναι το προβλημα? Με το στανιό επαγγελματικό πακέτο?

  15. #9675
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά ακόμα κι έσοδα να έχει, από την στιγμή που δεν ξεπερνάει τα 3.5ΤΒ/7ΤΒ όρια (100/200 αντίστοιχα), ποιο είναι το προβλημα? Με το στανιό επαγγελματικό πακέτο?


    Βασικά συμφωνώ απόλυτα φίλε ThReSh, αλλά εάν πάλι κάποιος χρήστης, ας πούμε π.χ., για μερικούς μήνες στη σειρά παρουσιάζει είτε download είτε upload στα 3,45ΤΒ και μετά έκοβε τη γραμμή για να μην ξεπερνάει το όριο, αυτό δεν θα αποτελούσε μία ένδειξη επαγγελματικής χρήσης;

    Το αναφέρω απλώς για να υποστηρίξω την άποψη ότι τα όρια διάκρισης ανάμεσα στην οικιακή και επαγγελματική χρήση είναι πολλές φορές δυσδιάκριτα...

Σελ. 645 από 1235 ΠρώτηΠρώτη ... 625635640643644645646647650655665 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας