Σελ. 502 από 1237 ΠρώτηΠρώτη ... 482492497500501502503504507512522 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.516-7.530 από 18550

Θέμα: Inalan

  1. #7516
    Το avatar του μέλους objecto
    objecto Guest
    Παίζει κάτι αυτή την ώρα? Βλέπω 22% packet loss προς 8.8.8.8

  2. #7517
    Εγγραφή
    16-11-2013
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Path Level
    Interleaved
    Διακοπή για κανα 45' αλλά τώρα ΟΚ

  3. #7518
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπέρα, ελειπα τωρα που ηρθα σπιτι πριν καμια ωρα ειχα και εγω προβλημα μεγαλο, πανω που ελεγα να γραψω μαλλον εχει φτιαξει τωρα.

  4. #7519
    Το avatar του μέλους objecto
    objecto Guest
    Βλέπω λίγο λόξυγγα... μετά το seabone

    1 <1 ms <1 ms 1 ms 192.168.1.1
    2 2 ms 2 ms 2 ms 154.57.11.254
    3 * 49 ms 47 ms ge-11-3-5.atene6.ate.seabone.net [213.144.178.153]
    4 * 85 ms 84 ms ae21.milano51.mil.seabone.net [195.22.205.39]
    5 81 ms 81 ms * ntt-verio.milano51.mil.seabone.net [93.186.128.157]
    6 91 ms 90 ms 91 ms ae-1.r01.mlanit01.it.bb.gin.ntt.net [129.250.5.82]
    7 108 ms 104 ms * ae-13.r25.frnkge08.de.bb.gin.ntt.net [129.250.3.183]
    8 98 ms 98 ms 98 ms ae-2.r01.frnkge13.de.bb.gin.ntt.net [129.250.2.101]
    9 97 ms 98 ms 100 ms 213.198.82.130
    10 99 ms 98 ms 99 ms core11.nbg1.hetzner.com [213.239.252.22]
    11 102 ms 101 ms 111 ms ex9k1.dc1.nbg1.hetzner.com [213.239.203.222]
    12 102 ms * 102 ms vega.adslgr.com [85.10.193.195]


    Γενικά έχω packet loss γύρω στο 16-20% , μπορεί να επιβεβαιώσει κάποιος?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος objecto : 13-11-19 στις 19:26.

  5. #7520
    Εγγραφή
    10-04-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Έπεσε κανα μισάωρο δεν είχε καθόλου ιντερνετ.
    Τώρα πριν κανα 20 λεπτο επανήλθε το Internet αλλα υποδουλευει. Τρομερα αργό.
    To Speed test δείχνει κανονικά 100+ Mbps Και 2 ms αλλά όλα τα site και τα downloads σέρνονται.
    Περιοχή Ν.Ιωνία.

    EDIT: 18:42
    Δείχνει να είναι οκ τώρα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BiSoNaS : 13-11-19 στις 19:46.

  6. #7521
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    εγω ειμαι κυψελη παω ποιο αργα σε pings απο ADSL 10mbps....ναι καποια στιγμη δεν ειχε καθολου ιντερνετ.

    Θα παρακαλεσω την INALAN να μας γραψει εδω αν γνωριζει τι προβλημα υπαρχει.

  7. #7522
    Το avatar του μέλους objecto
    objecto Guest
    To ping έστρωσε και δεν υπάρχει ούτε packet loss.

  8. #7523
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    απο το facebook της INALAN

    Καλησπέρα σε όλους!

    Σας ενημερώνουμε πως το upstream στις περιοχές κάλυψής μας στην Αθήνα αντιμετωπίζει αυτή την στιγμή κάποιες τεχνικές δυσκολίες. Για ένα μικρό διάστημα οι σχετικές ενέργειες των συνδρομητών μας ίσως να είναι περιορισμένες, σε ό, τι έχει να κάνει με την ταχύτητα, καθότι έχουμε γυρίσει σε back up κανάλι.

    Με εκτίμηση,
    INALAN TEAM


    - - - Updated - - -

    οι ενημερωσεις απο το fb βγαινουν και στην σελιδα τους, οποτε αν εχουμε προβλημα να κοιταμε και εκει : https://www.inalan.gr/

  9. #7524
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.854
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    Εγω πάντως το τελευταίο μισαωρο έχω πάλι προβλήματα. Περιοχη Νέα Ιωνια

    Pc Specs: Ryzen 5800X3D, 32Gb Trident Z @3600Ghz Ram, RTX 4090

  10. #7525
    Εγγραφή
    15-12-2004
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    311
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MF286R
    Τα ίδια κι εγώ (Νέα Ιωνία)

    update απ' ό,τι φαίνεται, μόνο το Netflix έχει πρόβλημα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Samael_667 : 14-11-19 στις 01:06.

  11. #7526
    Εγγραφή
    20-03-2012
    Περιοχή
    Άνω Κυψέλη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    70
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    INALAN
    Router
    Xiaomi Mi Router 4A
    Καλημέρα στη παρέα.
    Επειδή συνήθως χρειάζεται δημόσια τοποθέτηση για λυθούν κάποια θέματα, θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι φυσιολογικό αυτό που συμβαίνει στο χρονοδιάγραμμα που τηρεί η INALAN στην αίτηση μου.

    Βρίσκομαι λοιπόν Άνω Κυψέλη, μέσα στα όρια που καλύπτει η εταιρεία.

    Έκανα λοιπόν την αίτηση (Επειδή έχω NOVA μέχρι 20/11 θα καθυστερούσα κι άλλο την αίτηση, αλλά ευτύχως ένας καλός άνθρωπος εδω μέσα μου είπε να να βιαστώ), και στις 4/10/19 ήρθε ένα πολύ ευγενικό παιδί για χαρτογράφηση. Την ίδια μέρα λαμβάνω το mail της χαρτογράφησης και απαντάω πως δεν υπάρχει και θέμα με τον διαχειριστή μπλα μπλα.
    Τη τελευταία εβδομάδα του Οκτώβρη ήρθε η εταιρεία και έβαλε (θεωρώ) τον κορμό κατά μήκος της Καυκάσου, αλλά και τον κατανεμητή σε αναμονή στη πολυκατοικία μου αλλά και σε μια άλλη κολλητά δίπλα μου.
    Αυτό ολοκληρώθηκε 2/11/19.

    Την επόμενη εβδομάδα καλώ την INALAN στις 6/11/19 για να δω τη πορεία της αίτησής μου, και η (πολύ ευγενική) κοπέλα μου είπε ότι μέχρι τη Παρασκευή 8/11/19 θα με καλέσουν για ραντεβού τοποθέτησης εξοπλισμού.

    Δε με κάλεσαν ποτέ και τους καλώ εγώ (έχοντας πάντα τη καβάντζα μου τη NOVA) τη Τετάρτη 13/11/19 να δω τί γίνεται. Η (πολύ ευγενική) κοπέλα μου είπε λοιπόν κάτι ότι πρώτα πρέπει να έρθει τεχνικός να συγκολήσει την οπτική ίνα στον κορμό και μετά θα με καλέσουν για ραντεβού.

    Δεν είμαι power user με αυτά τα πράγματα, δε κατάλαβα τί εννοέι, αλλά το πρόβλημα μου είναι πως έχουν περάσει 41 μέρες μετά τη χαρτογράφηση ή αν προτιμάτε 13 μέρες μετά τη τοποθέτηση του κατανεμητή στη πολυκατοικία μου, σε 5 μέρες δε θα έχω καθόλου ιντερνετ (έχω κάνει αίτηση διακοπής στη NOVA) και θα ζώ σαν σε σπηλιά, και όσο περνούν οι μέρες σκέφτομαι ακόμα και να παραμείνω στη NOVA.

    Όλα αυτά δεν έρχονται σε αντίθεση με αυτό που αναφέρει η εταιρεία στις ''συχνές ερωτήσεις'' στη σελίδα της ότι:
    -Πόσο διαρκεί η εγκατάσταση;
    Η εγκατάσταση γίνεται την ίδια κιόλας ημέρα απο την στιγμή που βρίσκεστε εντός δικτύου και υπάρχει κατανεμητής στην οικοδομή σας ή στην ακριβώς διπλάνη.Ειδάλλως το χρονοδιάγραμμα ποικίλει, ανάλογα τον Δήμο σας και τις αποστάσεις.


    Συγγνώμη για το μακροσκελές post και συγγνώμη αν είμαι υπερβολικός και δε το καταλαβαίνω. Έγραψα περιληπτικά και στο νήμα της inalan για Κυψέλη που υπάρχει εδώ και υπάρχουν εξαιρετικά μέλη που βοηθούν, αλλά εδω ίσως το δει και ο εκπρόσωπος.

  12. #7527
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elthis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα στη παρέα.
    Επειδή συνήθως χρειάζεται δημόσια τοποθέτηση για λυθούν κάποια θέματα, θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι φυσιολογικό αυτό που συμβαίνει στο χρονοδιάγραμμα που τηρεί η INALAN στην αίτηση μου.

    Βρίσκομαι λοιπόν Άνω Κυψέλη, μέσα στα όρια που καλύπτει η εταιρεία.

    Έκανα λοιπόν την αίτηση (Επειδή έχω NOVA μέχρι 20/11 θα καθυστερούσα κι άλλο την αίτηση, αλλά ευτύχως ένας καλός άνθρωπος εδω μέσα μου είπε να να βιαστώ), και στις 4/10/19 ήρθε ένα πολύ ευγενικό παιδί για χαρτογράφηση. Την ίδια μέρα λαμβάνω το mail της χαρτογράφησης και απαντάω πως δεν υπάρχει και θέμα με τον διαχειριστή μπλα μπλα.
    Τη τελευταία εβδομάδα του Οκτώβρη ήρθε η εταιρεία και έβαλε (θεωρώ) τον κορμό κατά μήκος της Καυκάσου, αλλά και τον κατανεμητή σε αναμονή στη πολυκατοικία μου αλλά και σε μια άλλη κολλητά δίπλα μου.
    Αυτό ολοκληρώθηκε 2/11/19.

    Την επόμενη εβδομάδα καλώ την INALAN στις 6/11/19 για να δω τη πορεία της αίτησής μου, και η (πολύ ευγενική) κοπέλα μου είπε ότι μέχρι τη Παρασκευή 8/11/19 θα με καλέσουν για ραντεβού τοποθέτησης εξοπλισμού.

    Δε με κάλεσαν ποτέ και τους καλώ εγώ (έχοντας πάντα τη καβάντζα μου τη NOVA) τη Τετάρτη 13/11/19 να δω τί γίνεται. Η (πολύ ευγενική) κοπέλα μου είπε λοιπόν κάτι ότι πρώτα πρέπει να έρθει τεχνικός να συγκολήσει την οπτική ίνα στον κορμό και μετά θα με καλέσουν για ραντεβού.

    Δεν είμαι power user με αυτά τα πράγματα, δε κατάλαβα τί εννοέι, αλλά το πρόβλημα μου είναι πως έχουν περάσει 41 μέρες μετά τη χαρτογράφηση ή αν προτιμάτε 13 μέρες μετά τη τοποθέτηση του κατανεμητή στη πολυκατοικία μου, σε 5 μέρες δε θα έχω καθόλου ιντερνετ (έχω κάνει αίτηση διακοπής στη NOVA) και θα ζώ σαν σε σπηλιά, και όσο περνούν οι μέρες σκέφτομαι ακόμα και να παραμείνω στη NOVA.

    Όλα αυτά δεν έρχονται σε αντίθεση με αυτό που αναφέρει η εταιρεία στις ''συχνές ερωτήσεις'' στη σελίδα της ότι:
    -Πόσο διαρκεί η εγκατάσταση;
    Η εγκατάσταση γίνεται την ίδια κιόλας ημέρα απο την στιγμή που βρίσκεστε εντός δικτύου και υπάρχει κατανεμητής στην οικοδομή σας ή στην ακριβώς διπλάνη.Ειδάλλως το χρονοδιάγραμμα ποικίλει, ανάλογα τον Δήμο σας και τις αποστάσεις.


    Συγγνώμη για το μακροσκελές post και συγγνώμη αν είμαι υπερβολικός και δε το καταλαβαίνω. Έγραψα περιληπτικά και στο νήμα της inalan για Κυψέλη που υπάρχει εδώ και υπάρχουν εξαιρετικά μέλη που βοηθούν, αλλά εδω ίσως το δει και ο εκπρόσωπος.
    Η διαφορα ειναι μια. ΔΕΝ υπηρχε κατανεμητης στην πολυκατοικια σου. Με την αιτηση σου ξεκινησε η διαδικασια για ΝΕΟ κατανεμητη. Η οποια διαδικασια εχει συζητηθει πολλες φορες και δεν ειναι δουλεια της μιας μερας.

    Το αναφερει ξεκαθαρα οτι "το χρονοδιάγραμμα ποικίλει, ανάλογα τον Δήμο σας" . οποτε δεν ειναι ετσι απλα παω σκαβω οποτε θελω και οπου θελω για να κανω υπογειες εργασιες.

    Σε καθε περιπτωση οι εργασιες της Ιναλαν ειναι ταχυτατες . Οποτε απλα θα περιμενεις να ετοιμαστει Η ΝΕΑ γραμμη που θα δημιουργηθει απο τον κορμο μεχρι εσενα.

    Το οτι εκανες διακοπη στη NOVA... λαθος για μενα. Ας το αφηνες αοριστου και ας εκανες διακοπη ΕΦΟΣΟΝ ειχες υπηρεσιες απο αλλο παροχο. θα πληρωνες αναλογικα τις ημερες που ειχες την υπηρεσια.

    ΚΑνε λιγο υπομονη και θα δεις οτι ολα καλα θα πανε.
    The gr81 .

  13. #7528
    Εγγραφή
    20-03-2012
    Περιοχή
    Άνω Κυψέλη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    70
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    INALAN
    Router
    Xiaomi Mi Router 4A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η διαφορα ειναι μια. ΔΕΝ υπηρχε κατανεμητης στην πολυκατοικια σου. Με την αιτηση σου ξεκινησε η διαδικασια για ΝΕΟ κατανεμητη. Η οποια διαδικασια εχει συζητηθει πολλες φορες και δεν ειναι δουλεια της μιας μερας.

    Το αναφερει ξεκαθαρα οτι "το χρονοδιάγραμμα ποικίλει, ανάλογα τον Δήμο σας" . οποτε δεν ειναι ετσι απλα παω σκαβω οποτε θελω και οπου θελω για να κανω υπογειες εργασιες.

    Σε καθε περιπτωση οι εργασιες της Ιναλαν ειναι ταχυτατες . Οποτε απλα θα περιμενεις να ετοιμαστει Η ΝΕΑ γραμμη που θα δημιουργηθει απο τον κορμο μεχρι εσενα.

    Το οτι εκανες διακοπη στη NOVA... λαθος για μενα. Ας το αφηνες αοριστου και ας εκανες διακοπη ΕΦΟΣΟΝ ειχες υπηρεσιες απο αλλο παροχο. θα πληρωνες αναλογικα τις ημερες που ειχες την υπηρεσια.

    ΚΑνε λιγο υπομονη και θα δεις οτι ολα καλα θα πανε.
    Συμφωνώ, για αυτό άλλωστε δε πίεσα το θέμα και το άφησα να κυλήσει.

    Έχω μόνο 2 ενστάσεις.
    α. Υπάρχει κατανεμητής εδω και 13 ημέρες, όπως και ο κορμός/γραμμή.
    β. Ενημερώθηκα τη μια εβδομάδα ότι θα έρθουν τη Παρασκευή για σύνδεση και τη επόμενη, που δεν ήρθαν τελικά, ότι χρειάζονται κι άλλες εργασίες. Αυτό μου δείχνει αναξιοπιστία.

    Πίστεψέ με, δεν είμαι απο τους παράλογους ανθρώπους ούτε απο τους περίεργους. Ο Τεχνικός που είχε έρθει στις 4/10 μου είπε off the record πως το επόμενο 20ήμερο θα έχω INALAN.
    Ναι, φυσικά θα κάνω υπομονή...Απλά να μη γίνοντε σαν τις υπόλοιπες εταιρείες. Ότι λένε να ισχύει. Ιδιώς απο τη στιγμή που εξυπηρετούν ένα πολύ μικρό κομμάτι πίτας.

  14. #7529
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elthis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ, για αυτό άλλωστε δε πίεσα το θέμα και το άφησα να κυλήσει.

    Έχω μόνο 2 ενστάσεις.
    α. Υπάρχει κατανεμητής εδω και 13 ημέρες, όπως και ο κορμός/γραμμή.
    β. Ενημερώθηκα τη μια εβδομάδα ότι θα έρθουν τη Παρασκευή για σύνδεση και τη επόμενη, που δεν ήρθαν τελικά, ότι χρειάζονται κι άλλες εργασίες. Αυτό μου δείχνει αναξιοπιστία.

    Πίστεψέ με, δεν είμαι απο τους παράλογους ανθρώπους ούτε απο τους περίεργους. Ο Τεχνικός που είχε έρθει στις 4/10 μου είπε off the record πως το επόμενο 20ήμερο θα έχω INALAN.
    Ναι, φυσικά θα κάνω υπομονή...Απλά να μη γίνοντε σαν τις υπόλοιπες εταιρείες. Ότι λένε να ισχύει. Ιδιώς απο τη στιγμή που εξυπηρετούν ένα πολύ μικρό κομμάτι πίτας.
    Αναφερεις συνεχεια τον κατανεμητη.

    Μπηκε κατανεμητης. τι εχει μεσα ομως ??? Σου ειπα και πριν . ΔΕΝ υπηρχε ετοιμη γραμμη για σενα. το κουτι που ειναι εκει... ειναι αχρηστο αν δεν εχει οπτικη ινα μεσα προς χρηση.

    Οποτε οι χρονοι συνδεσης σε εσενα δεν θα ειναι της μιας ημερας αλλα πολυ περισσοτερο. και αυτο εξαρταται προφανως απο την αδεια για το σκαψιμο.
    The gr81 .

  15. #7530
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Όπως πολύ σωστά προσπαθούν να σου εξηγήσουν οι φίλοι που έχουν ΙΝΑΛΑΝ αλλά και αυτοί που δεν έχουν

    Δεν σημαίνει κάτι ότι μπήκε κουτί (κατανεμητής)

    Το γεγονός ότι υπάρχει ο κορμός (κεντρικό καλώδιο) είναι καλό

    Αλλά από αυτό για να συνδεθεί το κουτί σου θα πάρει χρόνο καθώς απαιτεί άδεια από τον δήμο μην ξεχνάς μιλάμε για την ΙΝΑΛΑΝ δεν μιλάμε για COSMOTE/VODAFONE/WIND.

    κακώς επίσης που έκοψες την παλιά σου σύνδεση.

Σελ. 502 από 1237 ΠρώτηΠρώτη ... 482492497500501502503504507512522 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας